LEIDSCH DAGBLAD V-raad veroordeelt Irak EXTRA NODIG! Acties dreigen in metaal VS droppen voedsel in noord-Irak Turldje dreigt met militair geweld Snelkrakers in Leiden op heterdaad betrapt ZATERDAG 6 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39515 Prijs fl. 1,45 WASHINGTON/LONDEN (AFP/GPD/AP/ANP) - Trans portvliegtuigen van de Ameri kaanse en Britse luchtmacht heb ben de opdracht gekregen boven het noorden van Irak voedsel, de kens, kleding en andere goederen te droppen voor Kurdische vluch telingen. President Bush en de Britse premier John Méyor heb ben dit gisteren bekend gemaakt. De vluchten zullen vanaf zondag plaats hebben. Bush vroeg Irak om de vliegtuigen met rust te la ten omdat de droppings een 'zui ver humanitair doel dienen'. De president zei dat tot de hulp verlening was besloten omdat 'de menselijke tragedie die zich in en rond Irak afspeelt om onmiddel- lijke actie op zeer grote schaal vraagt'. Amerika heeft, aldus Bush, vanaf het moment dat Irak Kuwayt binnenviel al meer dan 35 miljoen dollar uitgegeven aan hulp aan vluchtelingen in het Golfgebied. Maar, zo zei hij, dat is duidelijk niet genoeg. Daarom zal een bedrag van om te beginnen 10 miljoen dollar aan hulp naar de Kurden gaan. Amerika zal verder met zijn bondgenoten en met de Verenigde Naties overleggen over manieren waarop meer hulp kan worden gegeven. De president verklaarde ook dat hij bereid is een militaire me dische eenheid naar Turkije te sturen om daar Kurdische vluch telingen te helpen, terwijl ook zal worden nagegaan op welke ma nier de Kurden die naar Iran zijn gevlucht, kunnen worden bijge staan. Bush kondigde verder aan, dat minister Baker (buitenlandse zaken) volgende week naar Tur kije zal reizen om zich daar van de situatie van de vluchtelingen op de hoogte te stellen. Groot-Brittannie heeft inmiddels een vrachtvliegtuig met hulpgoe deren naar de Turks-Iraakse grens gestuurd. Duitsland laat zondag twee toestellen met ten ten, dekens en medicijnen ver trekken. Het Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher verklaarde dat hij nog overweegt om onder meer noodbehuizing naar Turkije te sturen. Genscher drong er bij de Europese Ge meenschap op aan meer hulp aan de Kurden te verlenen. Tien samenwerkende hulpor ganisaties in Nederland hebben gisteren het gironummer 800800 heropend voor noodhulp aan vluchtelingen uit Irak. Het geld dat hierop binnenkomt wordt be steed aan tenten, dekens, bedden, medicamenten en voedsel. De hulporganisaties hebben de om roepen gevraagd ondersteunende tv-spotjes uit te zenden. De ver wachting is dat ze dit ook zullen doen, in tegenstelling tot een eer dere poging om via het gironum mer een hulpactie op touw te zet ten. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren gewaarschuwd voor een gezondheidsramp in het noorden van Irak. Nu het daar warmer neemt de kans op epide mieën snel toe. NEW YORK/ANKARA/DEN HAAG (GPD/Rtr/AP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vannacht de Iraakse onderdrukking van Kurden en sji'iten veroordeeld en een stopzetting van de gruwelijkheden geëist. Het was de eerste keer dat de VN zo kritiek uitten op binnenlandse aangelegenheden van een land. De raad nam de resolutie met de veroordeling aan met 10 stemmen voor en 3 tegen bij 2 onthoudingen. Op Irak wordt aangedrongen direct toegang te verlenen aan interrnatio- nale hulporganisaties. De Iraakse VN-ambassadeur Al-Anbari pro beerde tevergeefs de bijeenkomst te blokkeren met de mededeling dat zijn land een VN-commissie zou toelaten die de situatie van de Kur den zou kunnen onderzoeken. Hij noemde de uitspraak later een 'pure inmenging in binnenlandse aangë- legenheden'. Turkije heeft Irak officieel laten weten dat het militair geweld zal ge bruiken als er geen eind komt aan de beschieting van Kurdische vluchtelingen in het Iraaks-Turkse grensgebied. De Turkse grens is of ficieel nog steeds gesloten, maar er zouden zich in het uiterste zuidoos ten van het land al bijna 250.000 vooral Kurdische vluchtelingen be vinden. Irak heeft volgens de Turkse pers Hoogleraar: onderzoek oorlogsmisdaden Golf MAASTRICHT (GPD) - Professor Theo van Boven, hoogleraar inter nationaal recht aan de universiteit van Maastricht, probeert nog dit jaar een internationaal justitiëel on derzoek naar eventuele oorlogsmis daden tijdens de Golfoorlog van de grond te krijgen. Hij doet dat als lid van de subcommissie mensenrech ten van de VN. Van Boven wil zijn plan deze zo mer aan de commisie, presenteren. Volgens de hoogleraar is tijdens de oorlog meerdere malen het interna tionale oorlogsrecht en de mensen rechten overtreden, zowel door Irak als door de geallieerden. Verto lijdt ruim 15 miljoen verlies AMSTERDAM (ANP) - Kabelfa brikant Verto heeft in 1990 een ver lies geleden van 15,7 miljoen gulden tegenover een nettowinst in het jaar daarvoor van 4,7 miljoen. Het be drijfsresultaat viel in 1990 3,7 mil joen gulden negatief uit, zo maakte het bedrijf, dat een vestiging in Lei derdorp heeft, gisteren bekend. In Leiderdorp brak vorige week nog een staking uit omdat de direc tie vooruitlopend op een reorganis- taie al een machine wilde verhuizen naar de fabriek in Dongen. Het con flict is dinsdag tijdelijk bezworen. Bestuursvoorzitter H. Drenth kondigde in maart al een "aanmer kelijk verlies" aan. Verto stelt nu voor over het afgelopen jaar geen di vidend uit te keren. Over 1989 be taalde Verto 2,75 gulden per aan deel. De slechte resultaten zouden te wijten zijn aan verliezen van de De Regt Special Cable in Ierland en Nederland en de Staalkabeldivisie. op het dreigement van Ankara ge antwoord met een verklaring waar in het zegt 'geen vijandige bedoelin gen' te koesteren tegen Turkije. De Irakezen hebben de Kurden mas saal amnestie toegezegd, maar de Kurdische organisaties zeggen daar niet het minste vertrouwen in te hebben. De Turkse president özal zei gis teren dat het bondgenootschap dat Irak uit Kuwayt heeft verdreven, moet overwegen opnieuw geweld te gebruiken als Irak de Kurden in de richting van Turkije blijft sturen. Volgens de regering in Ankara heb ben de Iraakse troepen bewust hon derdduizenden mensen naar de Turkse grens gedreven om Turkije op te zadelen met Kurden. Er zou dan ook niet zozeer sprake zijn van een vluchtelingenprobleem, alswel van massale deportatie. Dezelfde geluiden zijn steeds sterker hoorbaar in de Iraanse hoofdstad Teheran, want ook aan de Iraaks-Iraanse grens drommen tienduizenden Kurdische vluchte lingen samen. Het Nederlandse kabinet vindt dat de VN desnoods met militair ge weld een eind moeten maken aan de bloedige manier waarop Saddam Hussein de opstand van de Iraakse Kurden de kop indrukt. "Wij willen een maximale inspanning om een einde te maken aan deze mensont erende situatie", aldus prémier Lubbers. Ook VVD-leider Bolkes- tein pleitte gisteren op een congres van zijn partij voor nieuw militair ingrijpen. Vanuit het Iraakse consulaat in Istanbul zijn gisteren schoten afge vuurd op een groep demonstranten die protesteerden tegen de onder- ZOETERMEER (ANP) - De werk- drukking van de Kurdische op- gevers in de metaalindustrie stand. Twee betogers kwamen bij (200.000 werknemers) hebben giste- de schietpartij om het leven en een ren een loonbod op tafel gelegd dat derde raakte gewond. door de vakbonden als volstrekt on- Veertien Kurden, die gistermor- der de maat is afgekraakt. "Als de gen de Iraakse ambassade in de werkgevers niets meer te bieden Londense wijk Kensington binnen- hebben stevenen drongen, hebben zich enkele uren af op later overgegeven aan de politie. Bij men een bestorming door Kurden sympathisanten van de Iraakse onafwenbaar keihard conflict. Dan ko- gegarandeerd acties, stakin gen incluis", aldus onderhandelaar Hagen na afloop van de derde on- de uitstroom naar de v de beteugelen tot nu toe weinig in drukwekkende voorstellen gedaan. In tegenstelling tot de bonden loons- blijven de werkgevers optimistisch de kansen voor een nieuwe Volgens een FME-woordvoer- totaal 6 der kan er nog met de lonen worden 2 jaar. De geschoven, afhankelijk van wat er dat dat niet eens vol- op andere fronten kan worden be de prijsstijgingen te reikt - bijvoorbeeld de beteugeling bassade in Bonn raakten twee poli- derhandelingsronde. het punt van de lonen een kloof tussen de looneisen bonden en het bod van de werkge versorganisatie FME. De bonden willen in een eenjarige verhogingen variërend van 3,5 pro cent tot 4,5 procent. De FME biedt een loonsverhogingJHHriHMBÉG procent gespreid bonden mene doende is om compenseren, Honderdduizenden Kurden zijn op de vlucht. Verjaagd door het leger van Saddam Hussein. De Iraakse president heett de opstand in zijn land onder controfe. maar daarvan zijn de Kurden het slachtoffer geworden. Velen zijn om het leven gebracht. Tallozen zijn de bergen ingetrokken, vaak met niet meer dan hun kleren. In alle gevallen aan hun lot overgelaten. Ze krijgen wel hulp. maar geen steun. Voor de zoveelste maal herhaalt de geschiedenis zich voor de Kurden. Noordwijk: Beeld van een badplaats. De Nederlandse 'Flying Doctors' vieren bescheiden feest. Denkwijzer: Liegen is de beste boodschap. Ronde van Vlaanderen: 'De triomftocht van de Vlaamse spierkracht'. Rotterdams duo bekent 57 inbraken tiemensen gewond. Volgens Hagen gaapt er ook op de vut-kosten. "Bovendien heb ben bonden en werkgevers elkaar op een hele reeks onderdelen al ge bonden zeer dicht zgn genaderd". Perioden met zon Perioden met zon en droog. In de loop van de middag van het zuid westen uit toenemende bewol king, in de avond af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind draaiend van west naar zuid en toenemend tot matig, aan de kust en op het IJsselmecr tot krachtig, in de avond mogelijk tot hard. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Verander lijke bewolking. Na het weekein de geleidelijk afnemende neer- slagkansen. Middagtemperaturen omstreeks 11 graden. De Industrie- en Voedingsbond CNV wil een loonsverhoging van 3,5 procent. De Industriebond FNV Hagen"ontkent dat met kracht houdt vast aan een loonsverhoging van 4 procent per 1 april '91. Op 18 april is de vierde en voorlopig laatste onderhandelingsronde ge pland en dan wordt het buigen of barsten, stellen de vakbonden. Ove rigens liggen de werkgevers en vak organisaties ook mijlenver uit el kaar over andere zaken dan de loonsverhoging. "Er moet bijna een wonder geschieden als we er vol gende keer uitkomen", aldus FNV- onderhandelaar Hagen. Er is nog een reserve ronde gepland voor 2 mei maar de bonden hebben weinig trek om zich zo lang 'aan het lijntje te laten houden'. LEIDEN - De Leidse politie heeft twee zogeheten 'snelkrakers' ge pakt. die de afgelopen maanden vijf keer hun slag hebben geslagen in Leiden en omgeving. Een 35-jarige man en een 26-jarige vrouw uit Rot terdam werden betrapt toen zij pro beerden voor de derde maal de pui van een sportzaak aan het Vijf Mei plein te rammen met een auto. Het tweetal heeft inmiddels 57 inbraken in onder meer Rotterdam bekend. In de maanden februari en maart werden winkels in Leiden en omge ving geplaagd door een spectaculai re manier van inbreken: het zogehe ten 'snelkraken'. Met een auto of een straattegel sloegen de inbrekers een ruit in om vervolgens razend snel de buit bij elkaar te graaien. Nadat in Zoeterwoude een kle dingzaak en in Leiden een sport zaak op die manier te grazen waren genomen, besloot de politie begin maart een 'snelkraakteam' van vier man op te zetten. De scherven van autolampjes, die zowel in Leiden als in Zoeterwoude werden gevonden, bleken in elkaar te passen. Dat zette de rechercheurs op het spoor van een wijk in Rotterdam, waar de auto was gestolen. Omdat bij een sportkledingszaak aan de Vijf Meilaan al twee keer was ingebroken, vermoedden de recher cheurs dat de snelkrakers daar nog wel eens zouden terugkomen. De Scheutiger De werkgevers hebben gisteren overigens niet uitdrukkelijk gezegd dat dit hun laatste loonbod was. De bonden putten daaruit enige hoop dat de FME tijdens de volgende on derhandelingsronde wat scheutiger uit de bus komt. Volgens hen heb ben de werkgevers ook op het front van maatregelen om het ziektever- Inventarisatie schade DEN HAAG (ANP) - De ministe ries van economische en buiten landse zaken inventariseren mo menteel de schadeclaims van be drijven en particulieren die bezit tingen in Kuwayt zijn kwijtgeraakt door de Golfoorlog. Het ministerie van buitenlandse zaken zal via de permanente vertegenwoordiger bij de VN proberen schadeloosstelling van Irak te verkrijgen. Slaapkamer Speciaalzaken Maak van uw slaapkamer een "oase" 40 PAGINA'S BLEISWUK Hoefweg 13. Tel.: 01802 -16472 Koopavond: vrijdag LEIDSCHENDAM WinhetDonlruinLoidschanhage 1*1.1 070 3271760 Koopavond: dondardag CAPELLE a/d IJSSEL Meubelboulevard, Tel.: 010 - 4517119 Koopavond: vrijdag ZOETERWOUDE/RUNDIJK Meubelboulevard Rijneke, Tel.: 01714-15821 Koopavond:donderdag omgeving werd daarom scherp in de gaten gehouden en in de nacht van 13 op 14 maart konden de ver dachten worden ingerekend bij een derde inbraakpoging. De afgelopen weken biechtte de man 35 inbraken op, terwijl de vrouw tot 22 kraken kwam. Zij wa ren behalve in Leiden ook actief in Rotterdam, Vlaardingen, Ba- rendrecht, Delft. Voorburg en Naal dwijk. Bij de inbraken werden sportkleren, kledingstukken, kleu rentelevisies en camera's buitge maakt, waarvan niets is terugge vonden. De totale schade de repa ratiekosten inbegrepen - bedraagt tussen de 100.000 en de 200.000 gul den. Vliegramp Brunswick BRUNSWICK (AP) - Een forensen- vliegtuig met ongeveer 20 mensen aan boord is gisteren neergestort bij een landing op het vliegveld van Brunswick in de Amerikaanse staat Georgia. Alle inzittenden, onder wie ex-senator John Tower, kwa men om. Het toestel, een Embraer 120, kwam uit Atlanta. De 65-jarige Tower, een republikein uit Dallas, werd in 1989 als minister van defen sie genomineerd door Bush, maar de Senaat verwierp z(jn benoeming. Tijdelijke maatregelen in twee gevangenissen DEN HAAG (ANP) - In gevange- nissen de Gnttenborgh en de Geer- horst zullen tijdelijke maatregelen tegen ontsnappen worden genomen in afwachting van een definitieve verbetering van de beveiliging. Dat heeft staatssecrtaris Kosto (justitie) gisteren besloten na overleg met ge vangenisdirecteuren. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.i trends Dat wil ik met missenl Ik neem een proelaponnement «oor 7 weken en betaal slechts 29.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement mpaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscn Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1