Gevoel voor sport komt van binnenuit Sportschool Van Houdt viert 25-jarig bestaan Eerste tandemtoeht voor visueel gehandicapten in regio Alkemade ZATERDAG 6 APRIL 1991 REGIO LEIDEN Van onze redactrice Liesbeth Engelenburg LEIDERDORP - "Sport kun je niet alleen maar verkopen, het gevoel ervoor moet van binnenuit komen", vindt sport school-eigenaar Theo van Houdt. Bij de viering van het 25- jarig bestaan van zijn school kan hij vandaag terugblikken op vele nationale en internationale successen van zijn nog altijd groeiend aantal leerlingen. Van Houdt betreurt het dat veel van tersportreizen en oveflevingsweek- by, de sportschool, verloren gaat grootste hob- einden. Daar heb ik dan wel de rust Nu maak ik werkweken die e het beheer van zwèmbad°De echt nlet om liegen. Zeventig of Does. "De sportschool heeft in die tachtig uur is beslist geen uitzonde- 25 jaar bewezen dat ze een plaats Tmf verdient in de Leiderdorpse ge- meenschap", stelt Van Houdt. "Maar De Does heeft veel proble men die om een oplossing vragen. Het begrotingstekort natuurlijk, maar ook het personeelsbestand en het manoeuvreren in de smalle mar ge die er is met de gemeente". "Voor ik De Does beheerde, had ik in iedere beslissing zelf de verant woordelijkheid. Dat heb ik moeten delegeren. Vroeger nam ik nadruk kelijk plaats in het lessenpakket, dat heb ik ook moeten prijsgeven. ook voor mijn gezin niet gemakkelijk". "Ik sta wel steeds in de schijnwer pers, maar ik zou de zaak nooit in mijn eentje kunnen draaien", bena drukt Van Houdt. "Negen mensen zijn er in dienst en mijn gezin dicht de gaten die vallen door ziekte of door een zeer grote toeloop. Ik ben 57 en ik kan nog wel een aantal jaren mee. Op een glijdende manier volgt mijn zoon me daarna op". De kracht van de sportschool schuilt volgens Van Houdt vooral in de persoonlijke binding die de le- Zeer tot mijn spijt geldt dat ook den met de school voelen. "We heb ben nu 1250 leerlingen en die bindt je alleen aan je door te werken aan een sociëteitsgevoel, dat naar mijn gevoel bij een sportschool hoort. En Overleving Voorzichtig fantaseert Van Houdt ik probeer de school op een kwalita- i tijd waarin hij niet meer tief modern heen en weer hoeft te rennen tussen hebben net de sportschool De Does niet m ik de mogelijkheid me echt te rich ten op de leuke dingen van de sport school. Het organiseren van een triathlon bij voorbeeld, of de win- te houden. We soort face-lift achter De Does. "Als ik de rug, waarbij de kleuren en de in- beheren, heb deling zijn veranderd". Liefde Ook Van Houts betrokkenheid bij de Leiderdorpse gemeenschap speelt een rol. "Mijn vrouw is af komstig uit Leiden en toen ik in 1966 kennis maakte met Leider dorp, was het liefde op het eerste ge zicht. Ik was gecharmeerd van het oude dorp, heel klein toen nog, met als enige goede sport-accommoda- tie het buitenzwembad. En omdat ik al lang van plan was een eigen sportinstituut op te richten, begon ik toen hier". Sportschool Van Houdt vond zijn eerste onderkomen in het oude dorpshuis. "Kort daarna stelde de gemeente twee lokalen beschikbaar in de oude Marijkeschool. Daar heb ik vrij lang gezeten en op het laatst was het totaal verbouwd. Ik was in die tijd ook nog leraar in het vor mingsonderwijs, maar dat heb ik van lieverlede moeten loslaten. De sportschool werd groter en groter en op een gegeven moment waren er zoveel dependances dat ik aan de Luyckendreef een eigen school heb gesticht. Overigens zonder myn liefde voor het oude dorp te verlie zen: daar hebben we nog altijd een tweede vestiging". De oorspronkelijke sportschool richtte zich nog alleen op judo en conditietraining. "Dat zijn de oude pijlers. Het vlaggeschip was altijd judo, waarin we successen boekten, publiciteit kregen. We hebben veel kampioenen afgeleverd, ook op Eu ropees niveau. Later zijn daar alle moderne bewegingen van tegen woordig bijgekomen. Wij waren de eerste in de regio met fitness en ook aerobic dancing hebben we hier ge ïntroduceerd. Tegenwoordig heb ben we zelfs het hele moderne aero- fit". s alleen in de schijnwerpers r, i de zaak nooit in mijn e ZOETERWOUDE - Drukke werkzaamheden aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude veroorzaken dagelijks files. Ook gisteren was het ter hoogte van de winkelboulevard weer raak. De afgelopen week werd gewerkt aan de aan leg van van een voorsorteerstrook, zodat verkeer vanuit de richting Leiden binnenkort zonder gevaar naar links kan. Daarvoor was het nodiQ het wegdek iets te verleggen, een deel van de groenstrook op te offeren en de riolering om te leggen. Tot nu toe ontstaan regelmatig gevaarlijke situaties, omdat auto's op de Hoge Rijndijk stoppen alixh rens af te slaan. Het werk wordt in de loop van deze maand afgerond. wim Dijkman) ALKEMADE/LEIDEN - Zo'n 35 visueel gehandicapten zijn morgen van de partij bij een tandemtoeht door de omgeving van Alkemade. Een tocht over ongeveer 35 kilome ter die wordt georganiseerd door de Rotary Club Alkemade. Het is voor de eerste keer dat de Rotarians in de Veen een dergelijk evenement op hun programma hebben staan. Bestuurslid en pr-man van de Veense Rotary Club is Piet Volle ring, in het dagelijks leven werk zaam als marketing-directeur bij het computerbedrijf Tandem in Hoofddorp. Dat bedrijf is al een jaar of zes actief betrokken bij een groot aantal tandemtochten voor visueel gehandicapten in ons land. "Je hoort op een bepaald moment als bedrijf van die tochten met visu- eel-gehandicapten, want blinden mag je niet jmeer zeggen. Dan komt het idee op tafel om er als bedrijf wat mee te doen. Dat woord tam- dem komt uiteindelijk aardig over een met die van ons bedrijf. We heb ben toen 35 tandems gekocht. Die zijn in onderhoud bii de gepensio neerde fietsenmaker Theo Schrader in Doorn. Organisaties die een tan demtoeht willen organiseren kun nen gebruik maken van de tan dems. Bovendien dragen wij als be drijf ook nog bij in de kosten van het evenement", legt Vollering uit. Morgen is de Rotary Club in Alke made gastheer van het evenement. "Wij 'leveren' de voorfietsers, men sen die op kruispunten het verkeer regelen en zorgen voor het halen en weerbrengen van de deelnemers van en naar het station in Leiden", aldus het bestuurslid van de Rotari ans. "Dit evenement is een van de activciteiten waaraan de Rotary me dewerking verleent". Volgens Vollering leert de erva ring dat ook de voorfietser veel ge niet van het die dag in touw zijn. Het is de opzet dat de begeleider het een en ander vertelt over wat hij ziet en beleeft onderweg. "Tenslotte zien de deelnemers weinig of helemaal niets. Dus veel uitleg is geboden, bovendien komen de meeste deel nemers uit andere streken van ons land". Heilig huisje I De Oegstgeester wethouder J.P. van der Reijden (CDA) is een moedig bestuurder. Hij maakt dan ook driftig gebruik van de mogelijkheden die nieuwelingen in het gemeentebestuur hebben om heilige huisjes te slopen. Het heiligste huisje van Oegstgeest is zonder twijfel het gemeentehuis je. De bestuurlijke duizendpoot deinst er in het geheel niet voor terug ook hier de slopershamer te han teren. Voor de andere gemeentebe stuurders met een langere staat van dienst is de ambtelijke huis vesting zo langzamerhand het grootste taboe op de raadsagenda geworden. Dat heeft alles te ma ken met de gigantische blunder die zij zelf - of hun geestverwan te voorgangers natuurlijk - heb ben gemaakt aan het begin van de jaren tachtig. Die hebben name lijk besloten om het toen al veel te klein geworden pand aan het Wil- helminapark voor miljoenen te verbouwen. Dat geld had net zo goed in het Oegstgeester Kanaal kunnen worden gemikt, want het ruimtegebrek stak reeds kort na de heropening van het gemeente huis de kop weer op. Er zijn op landelijk en internationaal niveau bestuurders voor veel minder weggestuurd, maar in Oegstgeest doen de dorpsnotabelen dat an ders. Daar wordt zo nu en dan een zwaargewicht ingehuurd die de discussie of Oegstgeest al dan niet niet aan ambtelijke nieuw bouw toe is, heropent Zo'n actie komt dan aan als een hunebed dat met windkracht zeven in de dorpsvijver landt, maar uiteinde lijk wordt de soep nooit zo heet gegeten als zij door 'de deskundi gen' wordt opgediend. Uit gesprekken met leden van collega-clubs weet Vollering dat de begeleider net zoveel geniet van de tocht als de visueel gehandicapte. "Neem alleen maar die eerste ken nismaking. Dat begint met het af tasten van je gezicht. Tenslotte moeten zij weten hoe hun begelei der er uitziet. Als je dat voor de eer ste keer meemaakt, sta je wel even vreemd te kijken. Maar daar wen je toch snel aan. Aan het eind van de dag is de ervaring dat beiden een fantastische dag achter de rug heb ben en volop hebben genoten". De tocht begint om half elf bij de Ignatiusschool in Roelofarends- veen. "We hebben voor de start in een rustig deel van het dorp geko zen omdat de meesten voor de eer ste keer op een dergelijk vervoer middel zitten. Om ze dan gelijk op het drukke Noordeinde los te laten leek ons niet zon goed idee. Pas na een half uurtje krijg je echt grip op de tandem en verloopt het verder prima. Althans zo hoor je van ande ren. Wij moeten dat nog ondervin den". Heerlijk helder, hen en haan. Heilig huisje 2 Menig Oegstgeestenaar zal zich nog herinneren wat oud-gemeen tesecretaris F. Willeme, inmid dels burgemeester in het oosten des lands riep. nog geen dag na dat hij zijn gummetjes en potlood in zijn bureau in de veel te kleine werkkamer had opgeborgen: "Schattig gemeentehuisje, maar het moet wel plat want zo kunnen mijn mensen en ik niet werken". En Willeme werd bloedserieus genomen want al rap werden de batten gevoerd die in marathon zittingen ontaardden. Stapels rapporten moesten in we's wor den opgeslagen, want in zijn ei- Hirlr* Kal pen) gen kast had Willeme geen plaats meer. En PvdA-wethouder Kohl- beck, wiens bureau oogt als een krantenbak na een vechtpartij om het sportkatern, wilde ook geen millimeter inleveren. En nu dus Van der Reijden. Een jaartje is hg in Oegstgeest m functie en hij tettert in de micro foon dat het ruimtegebrek inmid dels zo ernstig is dat iedere amb tenaar die aan het ambtenarenap paraat wordt toegevoegd ten kos te gaat van de capaciteit Het ge doe kan weer beginnen. Andermaal zal een peperduur bureau worden ingehuurd om Van der Reijdens opmerkingen cijfermatig te staven. En net als iedereen denkt dat het besluit op komst is tot totale nieuwbouw aan de Lijtweg, stopt de CDA- wethouder ermee. En licht ergens een ziekenfondsje door, richt een omroepje in of af, of fuseert Ajax met Feijenoord. In Oegstgeest is er dan niemand meer om het voortouw vast te houden. Ieder een krabbelt weer terug en het be stuurscentrum blijf! waar het is. WK Toktok TV-spotjes met zelfbewust grijn zende jongelui die elkaar met fronsende wenkbrauwen en groe zelige blikken duidelijk maken dat 'bier is zoals bier bedoeld is'. Deze narigheid en andere door dure reclameburau's bedachte klefkezeru op radio en televisie leveren allicht de nodige duurbe taalde publiciteit op. Maar het kan zoveel simpeler. Met een por tier. een hen en een haan. Sinds enige weken zijn bij een van de portiersloges van de Hei- neken-brouwerij op het indus trieterrein aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude een hen en een haan neergestreken. De dieren zijn waarschijnlijk weggelopen van een boerderij in de buurt Aangezien de portier zo vriende lijk is de dieren iedere dag een hap voer te geven levert de kip als wederdienst dagelijks een ei. En het duo verdient nog gratis publi citeit ook Proost. EJW Duinzigt helpt Indiase kinderen zonder kaste OEGSTGEEST - Elfduizend gul den liggen er maandag in de aula van Duinzigt, de Oegstgeester scho lengemeenschap voor mavo en lavo, te wachten op op U.K. Grover. Grover is de ambassadeur van In dia. Het geld vormt de opbrengst van de kertactie, waarbij zelfge maakte kerstballen en boterkoeken zijn verkocht en is bedoeld voor de kasteloze kinderen in het arme zui den van India Het geld wordt ge bruikt voor een internaat van kinde ren boven de twaalf jaar. Eerder is met Duinzigtgeld een lagere school bekostigd. De afgelopen vier jaar was de Oegstgeester scholenge meenschap goed voor een halve ton. De elfduizend gulden van Duin zigt wordt via Cebemo, een in Oegstgeest gevestigde katholieke organisatie voor hulp aan de Derde Wereld, in het project voor de kin deren zonder kaste gestoken. De ambassadeur van India krijgt het geld uit handen van directeur mevrouw A. van Schie. Grover zal er wel wat voor moeten doen: tij dens een ballonnenpnkactie moet het totale bedrag worden opge zocht. De ochtend, die om 11.00 uur begint, wordt opgeluisterd met een act van een buikdanseres uit India. Laurentiuskerk viert 25ste lustrum VOORSCHOTEN - Ter ere van het 125-jang jubileum van de Heilige Laurentiuskerk in Voorschoten heeft de parochie een aantal her denkingsactiviteiten georgani seerd. De viering van het feit dat 125 jaar geleden de eerste steen werd gelegd begint op zondag 7 april van 11.00 tot 12.00 uur met een bijzondere li turgische muzikale samenzang. Ge volgd door de onthulling van de ge restaureerde 'eerste steen' voor de kerk. De samenzang bestaat uit een voorzanger, dameskoor, herenkoor, gemengd koor en kinderkoor. Deze combinatie van koren is nog niet eerder vertoond. Op zaterdag 13 april wordt 's avonds om acht uur een unieke ten toonstelling over de geschiedenis van het Laurentius-kerkgebouw en het parochiële leven geopend. De tentoonstelling is opgesteld achter in de kerk en is tot en met 26 mei ie dere zaterdag geopend van 20.00 tot 21.00 uur. Op zondag 2 juni is er tenslotte nog een eucharistieviering met me dewerking van het Anglicaanse koor. Minister Pronis: op 18 april in Oegstgeest OEGSTGEEST - De minister van ontwikkelingssamenwerking, J. Pronk, komt op 18 apnl in Oegst geest De bewindsman brengt een werkbezoek aan Cebemo, de katho lieke organisatie voor ontwikke lingssamenwerking, die is gehuis vest in huize Duinzicht aan de Rhgngeesterstraatweg. Het thema waarover Pronk spreekt is nog niet bekend. Aanleiding is de ingrijpen de verbouwing en dito reorganisa tie die Cebemo achter de rug heeft Cebemo-woordvoerder B. Jansen vertelt dat alle bij een Derde-We reldproject betrokken afdelingen nu bijeen zitten. "De afdeling finan cien bij voorbeeld zat voorheen el ders in het gebouw en wij, de voor lichters, zaten op de stoep bij de al gemeen directeur en nu bij de en tree". Bij Cebemo, dat 120 werknemers telt, ging in 1990 165 mihoen gulden om voor 1253 projecten. Over een paar jaar beschikt Cebemo over ze ven procent van het budget van het ministerie van ontwikkelingssa menwerking. Hoewel Cebemo de grootste organisatie op haar terrein is, is de Novib veel bekender. Vol gens Jansen heef! dat te maken met de fondsvorming van dit 'kleinste zusje' van Cebemo. Daarover is veel te lezen en te zien in de media. De collecteschema's van Cebemo trek ken over het algemeen minder de aandacht Jansen: Cebemo doet ook niet aan fonds verwerving om de collega's voor de voeten te lo pen". Werknemers voor trouw gehuldigd VOORSCHOTEN - Twee werkne mers van het Voorschotens bouw bedrijf Niersman zijn gisteren ge huldigd vanwege hun jarenlange trouw aan het bedrijf, ten van hen. Voorschotenaar Koos Vogelaar (55). kreeg bij die gelegenheid een ko ninklijke onderscheiding. Wethou der F. ten Have (CDA) speldde Vo gelaar gistermiddag in De Werf de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. op. Vogelaar is veertig jaar lang tim merman bij Niersman geweest. Over twee jaar houdt hij ermee op. Zijn collega Piet Verboon (55) heef! bg Nlersman 25 jaar achter de rug Verboon is chauffeur bg het Voorschotenae bedrijf. Strijd tegen bouw 9 huizen DEN HAAG/WASSENAAR - Drastische Vermindering van lichtinval en aantasting van privacy en woongenot. Dat zijn de bezwaren die de familie P. van der Ham uit Wassenaar heeft tegen de voorgeno men bouw van negen woningen aan de Molenweg in deze plaats. De bezwaren kwamen gisteren aan de orde bij de afdeling recht spraak van de Raad van State in Den Haag. Volgens de familie is het bouwplan in strijd met afspraken met de gemeente Wassenaar overde rooilijn. Dinsdag volgt de uitspraak. Speciale koeien grazen in waterwingebied WASSENAAR - Het Duinwater- bedrijf Zuid-Holland heeft deze week acht Galloway runderen uitgezet in het Wassenaarse duingebied Meijendel. De die ren moeten helpen de steeds rui gere begroeiing van het water wingebied binnen de perken te houden. Luchtverontreiniging draagt bij aan de vernuging en verarming van het duinland schap. De begrazing door de dieren moet zorgen voor een grotere variatie aan flora en fauna. In ju li vorig jaar werden voor dat doel al veertien (jordenpaarden in het gebied Kijfhoek-Bierlap uitgezet, een gebied van bijna 300 hectare. Recreanten hebben van de dieren niets te vrezen. Het Gal loway ras is hoornloos en ziet er 'stoer' uit. evenals de Noorse fjordenpaarden. De dieren heb ben een vriendelijk karakter en zijn zelfs een beetje schuw. Als wandelaars ze ontmoeten hoeft dat geen problemen op te leve ren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13