'Tot nu blindelings in oppositie' Rouwstoet steeds valeer vast in verkeer Laatste lcrantendruldcerij in Leiden wordt gesloten 'Er is geen respect meer voor overledene Leidsch Dagblad @ufti7icutos Politie krijgt handleiding over ongevallen met vee ZATERDAG 6 APRIL 1991 REGIO PAGINA Lynde Blok: een van de eerste twee D66 gedeputeerden Zuid- Holland Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Lynde Blok en Jan Pool worden op 16 april de eerste D66-gedeputeer- den in Zuid-Holland. Een gedenkwaardig moment voor een partij die altijd wordt verweten dat ze geen 'wortels' in het Nederlandse bestuur heeft. "Eens zal de eerste keer moeten zijn", zegt Blok (40), die straks na tuur, recreatie, landinrich ting en agrarische zaken in haar portefeuille krijgt. "Je kunt ten slotte ook niet altijd je kind klein houden". Op dit moment is de in Den Haag woonachtige Blok nog personeels- managementadviseur bij het minis terie van verkeer en waterstaat. Zij is dolgelukkig dat de adviserende functie wordt omgewisseld in een besluitvormende. "Ik weet wel dat ik het niet alleen voor het zeggen heb, dat besluiten binnen het colle ge van gedeputeerde staten worden genomen. Toch vind ik het een uit daging om sturing te gaan geven aan mijn idealen. Dat ik daarbij on der controle sta van de burgers is juist het leuke daaraan". "Ik weet dat er mensen in het be drijfsleven zijn die daar niet aan moeten dénken. Het idee alleen al dat ze besluiten voordurend aan een buitenwacht moeten verantwoor den, doet ze huiveren. Al die men sen die over hun schouders meekij ken en denken dat ze het wel beter weten, dat is een nachtmerrie voor ze", aldus Blok die haar jeugd in Ca nada doorbracht en pas later naar Leiden kwam om rechten te stude- Studententijd Blok is vanaf haar studententijd in Leiden, waar zij uiteindelijk als cri minoloog afstudeerde, lid van D66. "Ik voelde me daar snel thuis. Het pragmatische in de partij, het ge richt zijn op produktie, sprak me aan, maar aan de andere kant had de partij ook een idealistische kant. De Paul de Graaf: Het is een mooi beroep, elke dag de spanning om de krant op tijd af te hebben. (foto wim Du*m*n> Persen Witte Singel stoppen op 15 april Honderd jaar geleden stond in de krant: - De 'Amsterdammer' geeft het volgende lijstje van bijnamen van bekende mannelijke en vrouwelijke bedelaars te Am sterdam Volgens hunne bijzon dere neigingen: Dronken Leen, Gistklatser. Dronken Barend. Trui Bitter. Dronken Loetje, Hannes de Vreter en Jans Pom- merans. Volgens hun vroeger be roep Mosselen Mie, Betje de Vischvrouw en Jan Koolraap. Volgens de kleur: de Witte, Rooie Manus, de Blauwe, de Zwarte, de Rooie. Witte Willem en Witte Hein. Volgens den leeftijd: Grootmoeder en Ofepoe. Volgens de eigenschappen van geest en lichaam: Sterke Rappo. Nobele Piet, Hein de Snor, Sociale Bet, Schoone Marie, Dolle Pruis, Klein Jantje, de Potter, 't Haan tje. Achtvinger, de Taaie en de Paardekop. Volgens sommige ei genaardigheden of levenserva ringen: Klaasje Zevenstern, Oliekoek, Fie Tafeltor. Mie Ca nape. Poppetje Pop. Tom Noord pool, Jan Paraplu, Kindje in het water. Vette Kluif, Kachel. Melk pot je. Stokkie, Jan tachtighaar en Toetje. "Waar zou de man wezen, vraag ik" - aldus klonk het met warmte uit de mond eener be zielde spreekster op eene vrou wen-meeting "waar zou de man wezen als de vrouw er niet was geweestStem uit de gale rij: "In het Paradijs juffie! Vijfentwintig jaar geleden - Pickets, de hond die de gestolen Wereldvoetbalbeker heeft terug gevonden, heeft gisteren zijn be loning ran 30.000 gulden gekre gen. De cheque voor dit bedrag werd overhandigd aan zijn baas. de 26-jange schuitevoer der David Corbett. Hij heeft nog eens 30.000 gulden tegoed aU al le uitgeloofde beloningen uitbe taald worden. Pickles heeft de gouden beker negen dagen gele den teruggevonden in een tuin tvaar hij begraven lag. Het was toen acht dagen geleden dat hij gestolen was. Lynde Blok (40) studeerde in Leiden af als criminoloog, (foto Wim Dijkman) zorg voor de zwakkeren. Geloven in danks mijn belangstelling voor het een maatschappij op basis van ge- socialistische element niet koos lijkwaardigheid, dit in tegenstelling voor de PvdA. Die partij dacht te met de PvdA die gelooft in een ab- veel dat ze de maatschappij naar solute gelijkheid van mensen en haar hand kan zetten", aldus een be- geen ruimte laat voor individuele vlogen Blok. vrijheid. Dat was ook de reden waarom ik in mijn studententijd on- Deze motieven speelden bij Blok een veel grotere rol dan de staatkun dige doelen, zoals referenda en ge kozen burgemeesters en premiers, die D66 altijd heeft gehad. "Die zei den me nooit zo veel", zegt Blok. Het verwijt dat D66 beginselloos is wijst ze ten stelligste af. "Oké, we hebben geen vast omlijnde ideolo gie. Maar er zijn in de loop van de 25 jaar, want zo jong is D66 ook niet meer, wel degelijk beginselen ont wikkeld. En in de toekomst gaat dat alleen nog maar groeien". De eerste schreden op het politie ke pad zette Blok in de gemeente raad van Oegstgeest, waarin ze in 1979 werd verkozen. Vier jaar later kwam ze op de lijst van provinciale staten terecht. "Ze vroegen mij in verband met een tekort aan vrou wen". Vorig jaar werd ze nog ge vraagd om lijsttrekker bij de afgelo pen provinciale verkiezingen te worden, maar dat heeft ze afgehou den. Blok is blij dat ze straks niet al leen, maar met collega Pool de vuurdoop kan meemaken. "Het is voor de fractie straks wel ontzet tend wennen natuurlijk. Tot nu toe gingen wij er blindelings vanuit dat wij in de oppositie zaten. De fractie zal er nu echter rekening mee moe ten houden dat ze medeverantwoor ding draagt voor het beleid. Dat vraagt toch een wat terughoudende benadering. Aan de andere kant krijgt de D66-fractie, daarom is het altijd zo belangrijk om een gedepu teerde te hebben, nu informatie die alleen de partijen krijgen die in het college zitten". Tegenstrijdig Dat in haar portefeuille tegenstrijdi ge gebieden zitten zoals natuur en agrarische zaken baart haar geen grote zorgen. "Dat idee is nu ook langzamerhand aan het veranderen. Vroeger dacht men ook dat milieu en economie met elkaar botsten, terwijl daar nu vaak anders over wordt gedacht. Juist in Zuid-Hol land zijn er interessante projecten gestart met boerderijen waarop na tuurvriendelijke produktiemetho- den worden uitgeprobeerd. Het is ook een uitdaging om die op het eer ste oog tegenstrijdige zaken met el kaar te verzoenen". En na even na denken: "Ja en dan zal ik eens een keer knokkend met mezelf wakker worden, wat dan nog?" LEIDEN Vanaf 15 april heeft het verkeer vrij doorgang op de Witte Singel. De wagens die het papier voor het Leidsch Dagblad komen brengen, blokkeren de straat niet langer. De drukfabriek van het be drijf wordt gesloten, daarmee sluit de laatste krantendrukkerij in Lei den. Al eerder stopte de drukpers van de Leidse Courant aan de Pa pengracht. Het Leidsch Dagblad wordt op 16 april voor de eerste keer in Haarlem gedrukt, de andere afde lingen van de krant blijven in Lei den. Toch is het de eerste keer dat het Leidsch Dagblad buiten Leiden wordt gemaakt. In 1976 werd de krant drie dagen op persen in Am- lijk- en volgwagens volgens de wet gewone weggebruikers. Voorrang krijgen is er na die datum niet meer bij. In de praktijk komt dat neer op nog meer vertraging, vreest de uit vaartbranche. Zij ziet de toekomst dan ook met een lichte paniek tege moet. De privileges moeten behou den blijven, vindt de NUVU. Dat zal echter niet gebeuren, denkt F. Salomon van het ministe rie van Verkeer: "Nu gebeuren af en toe ongelukken met een rouwstoet. Dat komt doordat particuliere volg wagens soms voorrang nemen waar ze het niet hebben. Bovendien zijn ze niet goed als deelnemer herken baar. Meestal voeren ze groot licht, maar dat doen tegenwoordig meer mensen op klaarlichte dag". Om een stoet herkenbaar te hou den, werken sommige begrafenis ondernemers met een zogenaamde Rouwdriehoek: een zwart, kunst stof symbool dat op het dak van par-, ticuliere volgauto's wordt geplaatst. De Haagse begrafenisondernemer Zalm gebruikt dit herkenningste ken sinds een paar weken. Een ech te oplossing is het niet gebleken: "Ze dwingen iets meer respect af, waardoor de volgauto's nu minder worden gesneden. Maar we krijgen nog steeds te weinig voorrang". Zijn Leidse collega van Eenvoud ziet er niets in. "Het gaat om een mentaliteitsverandering. Het beste zou zijn als alle rouwcentra dichtbij de begraafplaatsen zouden liggen zodat je alles lopend afkon". Ook kan de driehoek gevaren op roepen, meent NU VU-woord voer der Van Aalderen: "Hij kan de sug gestie wekken dat de gebruiker er rechten aan kan ontlenen. En die hebben ze nu ook niet. Particuliere volgwagens zijn altijd gewone weg gebruikers geweest, tenminste wat de overheid betreft". Ook Salomons ziet geen oplos- sterdam gedraaid, in de drukkerij van De Telegraaf. Een enorme storm had het dak van de drukfa briek aan de Witte Singel geblazen. Paul de Graaf, vanaf 1960 werkzaam bij het Leidsch Dagblad, eerst als drukker en nu werkzaam op de ad vertentie-afdeling, weet het nog precies. "Ik kon wel huilen, het re gende binnen net zo hard als buiten. We hebben van alles geprobeerd om door te draaien. De pers werd afge dekt met zeilen, 's nachts hielden we de wacht om te voorkomen dat vitale onderdelen vochtig werden en te zorgen dat alles roestvrij bleef. Uiteindelijk was het toch te gevaar lijk, omdat ook de elektriciteitska bels nat werden". De Telegraaf wilde het Leidsch Dagblad wel uit de nood helpen en zo reden gedurende drie dagen wa gens uit Leiden naar Amsterdam met de negatieven van de krantepa gina's om een paar uur later met 50.000 kranten naar Leiden terug te keren. Het was overigens de enige keer dat het Leidsch Dagblad zelf de krant niet kon drukken. Natuurlijk ver toonden de persen wel eens manke menten, maar die konden altijd nog dezelfde dag worden verholpen. Vooral storingen aan de vorige drukmachine, die tot 1972 draaide, zorgden er nog wel eens voor dat de abonnees de krant pas ver in de avond in de brievenbus kregen. De Graaf heeft nog aan die oude pers gestaan. "Het was er een van het ty pe M.A.N. Hij draaide veel langza mer dan de drukpersen van nu. We moesten een deel van de krant ai een dag tevoren maken. Ook zat er geen goede rem op. Wij als drukkers moesten op de rollen duiken om af te remmen. Dat betekende wel dat je overall na een paar maanden versleten was". Die oude pers heeft het meer dan veertig jaar uitgehouden. In 1971 schafte de krant zich een nieuwe pers aan, een 'hoogdruk-rotatie- pers' van het merk Crabtree. "Die werd overgenomen van het Rotter dams Nieuwsblad. Zij kostte inder tijd ongeveer een miljoen gulden, dat was een koopje", weet De Graaf nog. "De drukkwaliteit ging met die nieuwe pers met sprongen voorruit, ook omdat drukinkt en het papier steeds beter werden". Maar ook de Crabtree moet wij ken. De 27 jaar oude pers wordt ge sloten. Financieel is het voor het Damiate-concern, waartoe het Leidsch Dagblad behoort, veel voordeliger om de krant voortaan in Haarlem te drukken. Ook kan er aan de lezer een betere drukkwaliteit worden geleverd. Op 15 april draai en de Leidse persen voor het laatst. Voor De Graaf is het een emotioneel gebeuren. "Het drukken van de krant is toch de helft van m'n leven geweest. Het is een mooi beroep, el ke dag de spanning om de krant op tijd af te hebben. Ik heb het altijd met liefde gedaan. We gaan nu de schouders zetten onder de nieuwe krant. Het LD moet vooruit en niet achteruit". Op 16 april een nieuw Beleidprogramma provincie bijna af DEN HAAG De onderhandelaars van de provinciale fracties van D66, PvdA en WD hebben het nieuwe beleidsprogramma voor provin ciale en gedeputeerde staten -het bestuur van Zuid-Holland-, bijna rond. Naar verwachting worden maandagavond de onderhandelin gen definitief afgerond. De afgelopen dagen hebben H. van der Vlist (PvdA). T. Jansen (WD) en E. Schuyer (D66) langdu rig onderhandeld over het beleids programma. Het CDA praatte niet mee; deze partij maakt geen deel uit van het nieuwe college van gedepu teerde staten. Naar vewachting wordt het nieu we beleidsprogramma dindsdag- middag gepresenteerd. HILVERSUM/LEIDERDORP De politiekorpsen in Neder land krijgen nog dit Jaar een handleiding waarin staat hoe ze moeten handelen bij ongevallen waarbij dieren betrokken zijn. Het gaat met name om ongeval len met vrachtwagens die var kens, kalveren, kippen of ande re landbouwhuisdieren vervoe ren. De Dierenbescherming stelt de handleiding samen. De Dierenbescherming stelt dat het handelen van de politie bij ongevallen met dieren voor al Is gericht op een zo snel mo gelijke doorstroming van het verkeer. Het welzijn van de die ren die bij het ongeluk zijn be trokken zou minder belangrijk zijn. Op verzoek van de Centrale Politie Surveillance Commis sie. een adviesorgaan van de po litiekorpsen. gaat de inspectie dienst van de Dierenbescher ming daarom een draaiboek op stellen. Voorlichter P. Nieuwenburg van het district Den Haag van de rijkspolitie Juicht de komst van een dergelijk draaiboek toe. Het komt volgens Nieuwenburg gemiddeld vier keer per jaar voor dat een wagen met vee ver ongelukt. "Een paar maanden geleden ging in Bodegraven nog een wagen met slachtkoeien om. Dan blijkt dat er te weinig geregeld is", aldus Nieuwen burg. Hij wil komen tot een systeem waarbij de poltiic direct weet welke noodslagcr en welke die renarts dienst heeft en snel ter plaatse kan zijn. Alleen zU zUn in staat een dier te helpen. "Een koe verplaats Je niet zo makkc- lUk". Het enige dat een polltic- man in geval van nood kan doen. is het dier een kogel door de kop heen Jagen. Nieuwenburg denkt dat de nieuwe regelgeving onnodig dierenleed voorkomt. "Dieren arts en noodslager zullen snel ler ter plaatse *Un. Dat bete kent ook dat het verkeer sneller zijn normale loop kan hervat ten. Al met al een goed plan". DEN HAAG - Met weemoed denken begrafenisondernemers terug aan vroeger. Twintig jaar geleden namen de mensen nog hun hoed af als een rouwstoet naderde, sprongen agenten in de houding en stopte het tegemoetkomende verkeer. Tegenwoordig is dat anders. Steeds vaker komt een rouwstoet vast te zitten in een file. In toenemende mate rijden automobilisten dwars door de rij achter de lijkwagen heen of verlenen geen voorrang. Plots remmende auto's, oversteken de voetgangers en voorbijschieten de fietsers: regelmatig moeten de chauffeurs van rouwwagen en volg auto's op de rem trappen. Uitvaart ondernemingen tonen zich bezorgd over 'de laatste reis'. "Er is geen res pect meer voor een overledene. De stoet wordt doorsneden, de weg wordt ons afgesneden en vaak is het getoeter niet van de lucht", vertelt H. Klijmij van de Leidse Uitvaart verzorging Eenvoud (Van Ingen Schenau). Een groot deel van de uitvaarten van deze onderneming wordt ver zorgd vanuit het rouwcentrum aan de Hogewoerd. "Het instappen daar is al een probleem. Dat kost even tijd en het verkeer moet wachten. Veel geduld is er dan niet bij", zegt Klijmij. Bij een uitvaart vanaf het huis van een overledene of vanuit Een plechige rouwstoet in vroeger tijden. een bejaardenhuis is het gebruike lijk dat de uitvaartleider enkele honderden meters voor de stoet uit loopt. De begrafenisondernemer hierover: "Dat is een kwestie van goed opletten, zeker op drukke kruispunten. Automobilisten hou den absoluut geen rekening met de stoet. Ze schieten er vaak nog net voor. Bij de uitvaartleider worden soms de vouwen uit zijn broek gere den". Hij voegt daar direct aan toe dat de echte grote stad wat dat be treft een nog slechtere reputatie heeft dan Leiden. "In *Den Haag is het nog een stuk erger". Klijmij komt zelf niet uit het westen van het land: "In andere delen van Neder land lijkt er toch nog meer respect te zijn voor overledenen. Daar kent men elkaar ook". Eenvoud verzorgt uitvaarten in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. De ver keersdruk en het gedrag van auto mobilisten is in Leiden zelf niet an ders dan in de forensengemeenten. Voor degenen die in de volgstoet meerijden, is brutaal gedrag van de automobilisten heel ergerlijk, meent Klijmij. "Ze ervaren dat toch als een gebrek aan respect. Dezelfde mensen die zich als automobilist onbeschoft gedragen kunnen een tijdje later zelf in een stoet moeten zitten. Daar konden ze wel eens aan denken". Ongeluk De eerste ongelukken zijn al ge beurd. Tot nu toe bleef het bij blik schade. R. van Aalderen van de NU VU, de overkoepelde organisatie van particuliere uitvaartverzorgers, verwacht echter dat binnen korte tijd het eerste dodelijk ongeluk te betreuren zal zijn: "In het verkeer is 'Automobilisten rijden som totaal geen respect meer voor onze doden. De mensen zijn gejaagder en rijden agressiever dan vroeger. Bo vendien letten mensen in een rouw stoet wat minder goed op". Voorrang verlenen, een wettelij ke verplichting, is er ook al niet meer bij. "Ik kom vaak op een be paalde drukke kruising", vertelt een Haagse begrafenisondernemer. "Daar moet ik soms wel twintig au to's voor laten gaan. Als ik doorrijd, kan ik een aanrijding veroorzaken. En dat mag natuurlijk niet gebeu- Elke zichzelf respecterende be grafenisondernemer houdt inmid dels rekening met vertraging. Klij mij: "Wij rekenen vanaf de Hoge woerd naar Rhijnhof altijd een half uur terwijl het eigenlijk maar een kwartiertje rijden is". Eerder vertrekken van kerk of rouwkapel kan echter niet, vindt zijn Haagse collega Zalm: "Dan loop je het risico dat de nabestaan den moeten wachten op het kerk hof. Dat kun je ze niet aandoen". Van sluiproutes wil hij al helemaal niet weten: "Die zijn voor moorde naars en boeven". sing in de driehoek. De afweging van het ministerie blijft daarom de zelfde, zegt hij: "Moeten we een uit zonderingspositie toekennen aan een rouwstoet en daarmee de grote re risico's voor lief nemen?" vraagt Salomons zich hardop af. Nee, vindt hij, en met hem minister Maij-Weg- gen. "Het is misschien niet aardig, rnaar dan hebben we liever wat ex tra vertraging". Vergrijzing De problemen worden in de toe komst alleen maar erger. Dankzij de na-oorlogse geboortegolf zal het aantal doden tussen 2020 en 2050 fors toenemen, zo berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek: ruim 240 duizend overledenen in 2049, tegenover 127 duizend vorig jaar. Verwacht wordt dat ook het aantal auto's iets zal toenemen. Meer uitvaarten op nog drukkere wegen; dat kan niet goed gaan, denkt de NUVU. Het steekt deze or ganisatie dan ook dat in de nieuwe Wegenverkeerswet alle privileges i een staatsie ontnomen zijn. (toto gpd) Vanaf 1 oktober aanstaande zijn alle

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11