Boris Jeltsin krijgt meer bevoegdheid GRATIS BIJ HEMCAR koers Kurdenleider: liever sterven dan vluchten VRIJDAG 5 APRIL 1991 BUITENLAND PAGINA 7 Verkiezing presidentschap Rusland op 12 juni MOSKOU (Rtr/AFP) - Boris Jeltsin, president van het parlement van de Russische Fede ratie, krijgt speciale bevoegdheden om een einde te maken aan de chaotische situatie in de grootste Sovjet-republiek. Daartoe heeft het Russische parlement, het Congres van Volks afgevaardigden, vandaag in Moskou besloten. Jeltsin krijgt onder meer het recht bij decreet maatregelen uit te vaar digen. Het parlement ging vandaag ook akkoord met het houden van rechtstreekse presidentsverkiezin gen op 12 juni van dit jaar. Naar ver wachting zal Jeltsin, gezien zijn po pulariteit onder de Russische be volking, die verkiezingen winnen. Het verzoek om speciale be voegdheden was gisteren door Jelt sin bij het parlement ingediend. De parlementariërs reageerden daar toen in meerderheid welwillend op, maar wilden eerst nog een speciale commissie naar de voorstellen van Jeltsin laten kijken. Bij de stemming gisteren waren 588 parlementsleden vóór en 292 te gen het voorstel. De stemming bete kent een grote overwinning voor de oppositionele Russische Democra ten, die al een week lang worden ge hinderd in hun pogingen een debat over de instelling van een uitvoe rend president af te dwingen, een post die vrijwel zeker aan Jeltsin zou toevallen. Met de toekenning van speciale bevoegdheden aan de Russische president wordt ook de basis gelegd voor verdere conflicten tussen Jelt sin, eens de leider van de commu nistische partij, en Sovjetpresident Gorbatjsov. Bij de opening van de congreszit ting had Boris Jeltsin om de uitbrei ding van zijn bevoegdheden ge vraagd om de economische crisis te bezweren: "Het gevaar bestaat dat wij opnieuw tijd verliezen. Ik vraag het Congres een beslissing te ne men over de herverdeling van de T oeristenroebel gedevalueerd MOSKOU (GPD) - De banken in de Sovjetunie hanteren sinds giste ren de nieuwe wisselkoers van de roebel, die de dollar bijna vijf keer zo duur maakt voor de Sovjetbevol king. Een dollar kost de Sovjet-bur ger nu 27,6 roebel terwijl de oude koers 5,8 roebel was. Omgerekend levert een gulden de Nederlandse toerist nu bijna 14 roebel op. De koersverlaging is een poging van de regering de zwarte markt de wind uit de zeilen te nemen. Sovjet burgers die naar het buitenland wil len reizen, mogen slechts 200 dollar meenemen tegen de nieuwe koers en dat bedrag kost hen meer dan 20 gemiddelde maandinkomens van 270 roebel. Emigranten mogen slechts 100 dollar uit de Sovjetban- ken meenemen. Buitenland kort Bommenreeks De Noordengelse stad Manchester is vanmorgen opgeschrikt door een reeks bomexplosies. De tien bom men zorgden voor schade en er brak brand uit, maar niemand raakte ge wond. Het centrum is afgesloten en de autoriteiten zoeken naar nog meer explosieven. Dit hebben poli tie en brandweer in Manchester be kendgemaakt. De aanslagen zijn nog niet opge ëist. In het verleden zijn winkelcen tra in Noord-Ierland meermalen het doelwit geweest van IRA-aansla- gen. Maar ook leden van dierenbe vrijdingsfronten hebben recentelijk aanslagen gepleegd in winkels. Toeristenboycot Het internationale Wereldnatuur- fonds (WWF) heeft opgeroepen tot een toeristische boycot van Thai land tot het land stopt met de illega le handel in bedreigde diersoorten. Volgens het Wereldnatuurfonds worden onder meer neushoorns, In dische olifanten en tijgers met uit sterven bedreigd, omdat Thailand zich niet houdt aan de Conventie voor de Internationale Handel in Bedreigde Diersoorten. Passtoors geweigerd De Zuidafrikaanse regering heeft geweigerd Hélène Passtoors tijde lijke vrijstelling van rechtsvervol ging te verlenen, zo heeft zij laten weten. Dit betekent dat zij niet kan deelnemen aan een conferentie over taalpolitiek in Pretoria, waar voor zij was uitgenodigd. Passtoors kreeg in 1986 in Zuid- Afrika 10 jaar gevangenisstraf om dat ze wapens"voor het toen nog ver boden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) had vervoerd. In 1989 kwam ze voortijdig vrij dankzij een Bel- gisch-Zuidafrikaans akkoord, mits zij geen voet meer in Zuid-Afrika zou zetten. Passtoors, die uit Neder land komt, heeft dankzij een vroe ger huwelijk ook de Belgische na tionaliteit. Aanslagen opgeëist Twee extreem-linkse terroristische groepen hebben de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een reeks bomaanslagen die de afgelopen vijf dagen werd gepleegd in de Griekse hoofdstad Athene. Dat heeft het Griekse persbureau ANA gemeld. Het gaat om guerrilagroep '1 Mei' en de 'Volks Revolutionaire Strijd', bekend onder de afkorting ELA. macht in de hoogste regionen van de republiek". Het was volgens een medestan der van Jeltsin zijn 'geheime wa pen', waarmee hij de blokkade kon Van onze correspondent Yvonne van der Heijden PEKING - "Ik zal nu één minuut stilte in acht nemen voor de solda ten, de studenten en de onschuldige burgers die de dood vonden of ge wond raakten in juni 1989. Het is een onderdeel van mijn toespraak en u kunt er aan deelnemen". Na deze mededeling van Liu Yi- uchu, een afgevaardigde uit Hong kong, was het enkele seconden doodstil in de zaal waar een com missie uit het Chinese Nationale Volkscongres bijeenkwam. Nadat de voorzitter van de vergadering van de eerste schrik was bekomen, haastte hij zich de discussie terug te leiden naar de plannen van premier Li Peng. "Hoe kan iemand zeggen dat stilte een onderdeel van zijn re de is?", aldus de geschrokken voor zitter. Het incident is de meest opmer kelijke gebeurtenis van de afgelo pen twee weken tijdens de jaarlijk se zitting van het parlement. Liu, een advocate, was de enige die het bloedbad op het Tian Anmen-plein noemde, al was het in een gezel schap van amper twintig mensen. Ontwikkeling Tijdens de debatten hebben de ruim 2600 volksvertegenwoordi-. gers vooral gesproken over de weg die moet worden gevolgd voor de verdere ontwikkeling van het land omzeilen die de conservatieven op dit congres met succes opwierpen tegen het instellen van directe pre sidentsverkiezingen in de republiek Rusland. Premier Li Peng: bewust vaag. in de komende tien jaar. De nationa le machthebbers in Peking blijken daar andere ideeen over te hebben dan de liberale politici én de leiders uit de provincie. Vertegenwoordigers van de flore rende kustprovincies hebben aan gedrongen op radicale economi sche hervormingen op korte ter mijn. Ze willen onder meer af van door de staat vastgestelde prijzen DEN HAAG (ANP) - Een verster king van de Europese identiteit op veiligheids- en defensiegebied mag niet ten koste gaan van de band met de Verenigde Staten binnen de NAVO. Een waarlijke Europese pij ler op dit terrein kan alleen binnen de NAVO worden gebouwd en mag het bondgenootschap niet duplice ren. Dat zei de plaatsvervangend permanent vertegenwoordiger van de VS bij de NAVO, John C. Korn- blum, gisteren in Den Haag op een bijeenkomst van de Atlantische Commissie. De hoge Amerikaanse diplomaat schaarde zich hiermee vierkant ach ter het standpunt dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken inneemt in de discussie over de toe komstige Europese veiligheids structuur. De bewindsman bena drukt in tegenstelling tot de meeste andere EG-landen voortdurend voor Europa de noodzaak de band met de VS in stand te houdert, om dat zonder de Amerikanen de vei ligheid van dit continent niet af doende kan worden gewaarborgd. Kornblum gaf er blijk van dat zijn land niets ziet in het Frans-Duitse idee dat de Westeuropese Unie en de waarde van goedeVen door vraag en aanbod laten bepalen. Premier Li heeft aan het begin van de zitting in een drie uur duren de rede benadrukt dat verdere her vormingen noodzakelijk zijn voor economische groei. Hij deed echter geen concrete voorstellen om de huidige problemen, die de ontwik keling van de economie belemme ren - zoals het grote aantal verlieslij dende staatsbedrijven en de oplo pende voorraden - od te lossen. Li kon waarschijnlijk niet anders dan in het vage blijven. Hij zinspeel de erop dat de centrale plannenma kers nog steeds ernstig zyn ver deeld over de noodzakelijke maat regelen en het tempo van de hervor mingen. De opstelling van het vijf jarenplan 1991'-95 - dat maandag, op de laatste dag van de zitting door het parlement, moet worden goed gekeurd - heeft om dezelfde reden veel voeten in de aarde gehad. Doorbraak In de verstarde politieke verhou dingen lijkt een doorbraak op han den met de benoeming van twee nieuwe vice-premiers, die maandag is te verwachten. Het meesterbrein achter het vijfjarenplan, minister van staatsplanning Zou Jiahua (64), en de populaire burgemeester van Sjanghai. Zhu Rongji (62), brengen het aantal vice-premiers op vijf. 'Defensiepijler Europa moet binnen NAVO' (WEU), waarin negen van de twaalf EG-landen samenwerken op poli tiek en militair terrein, de defensie component van de Europese Ge meenschap moet worden. Voor de defensie en de veiligheid van Euro pa draagt de NAVO al zorg. De Eu ropese integratie op militair en de fensiegebied is reeds een vast staand feit. De NAVO biedt een raamwerk voor samenwerking voor een groter aantal Europese landen dan de EG of de WEU. aldus Korn blum. Een belangrijke bijdrage van de Europeanen eou kunnen zijn de rol van de NAVO als Europese organi satie te ontwikkelen. "Het zou een grote schande zyn als Europa's stre ven naar een eigen identiteit zich louter richt op organisaties waarvan Drie van hen gelden als hervor mers: Zhu, Wu Xueqian (70) en Tian Jiyun (61). Zhu is politiek behou dend maar pragmatisch. Yao Yilin (74) is al enige tijd ernstig ziek en zijn rol lijkt uitgespeeld. De voorzichtige veranderingen in de top weerspiegelen de rede van premier Li, die volgens deskundi gen iets minder conservatief was getoonzet dan zijn rede van vorig jaar in het parlement. Hij gaf zelfs ruiterlijk toe dat zijn kabinet niet in staat is gebleken een aantal funda mentele problemen in de economie op te lossen. De dynamische Zhu Rongji, die in driejaar tijd Sjanghai uit het slop heeft gehaald, kan misschien ook op centraal niveau een wonder ver richten. Het vijfjarenplan voorziet in elk geval in verdere economische hervormingen. Met een meerder heid van hervormers in de top van het kabinet zou het conservatieve uitgangspunt, dat de staatsbedrij ven de ruggegraat van de economie blijven, tot een dode letter kunnen worden gemaakt de VS geen deel uitmaken", zei de diplomaat. De secretaris-generaal van de WEU herhaalde zijn opvatting dat de WEU kan worden omgevormd tot de defensiecomponent van de EG. De Europese Raad (de EG- staats- en regeringsleiders) kan de WEU dan richtlijnen geven. Wordt de Europese Raad het niet eens dan kap elk land zijn autonomie op de fensie-gebied uitoefenen. De WEU zou moeten dienen als overgangsor ganisatie tot de defensie volledig in een Europese Unie is ingebed, meent Van Eekelen. Hij ziet met deze opzet geen con currentie met de NAVO. Dat bond genootschap wordt eerder versterkt doordat de rol van Europa en van de VS duidelijker wordt vastgesteld. De bedreiging van de NAVO ligt niet in de WEU of enige andere Eu ropese pijler, maar in het totale be heer van de relaties met de VS, op economisch, monetair en veilig heidsgebied. Dat verdient meer aandacht, zeker over enkele jaren als defensie een aanzienlijk lagere prioriteit zal hebben dan we de afge lopen jaren gewend zijn geweest, al dus Van Eekelen. EG: Joegoslavië moet proberen één te blijven BELGRADO (AP) - De EG heeft er gisteren bij Joegoslavië op aange drongen de een federatie te blijven en gewaarschuwd tegen het uiteen vallen in onafhankelijke staten. Het standpunt van de EG werd in Belgrado overgebracht door de 'troika', bestaande uit de Luxem burgse minister van buitenlandse zaken Poos en zijn Italiaanse en Ne derlandse collega's De Michelis en Van den Broek. Poos zei dat de EG begrijpt dat de Joegoslaven zelf over hun staatsbestel moeten be slissen. maar dat een verenigd, de mocratisch Joegoslavië de boste kansen heeft om aan het Europese democratische proces deel te ne- De minister het doorschemeren dat de EG bereid is de kwijtschel ding van een deel van de 17 miljard dollar buitenlandse schuld van Joe goslavië te overwegen, om de fede rale premier Ante Markovic te steu nen bij zijn economische hervor mingen die van Joegoslavië een vrije markt moeten maken. Het pri vatiseringsplan van Markovic wordt "tegengewerkt door de com munistische deelstaat Servië. De presidenten van de zes deelre publieken van Joegoslavië hebben gisteren weer nauwelijks vooruit gang geboekt in hun pogingen over eenstemming te bereiken over de toekomstige staatsvorm van het land. De president van het socialis tisch geregeerde Servië, Slobodan Milosevic, zei na afloop van de con ferentie, de zesde alweer, dat de vooruitgang zich slechts 'in milli meters' het uitdrukken. Sharon: vredesplan Israël catastrofe JERUZALEM (AP) - De Israëli sche minister van huisvesting Ariel Sharon heeft gisteren gezegd dat de regering haar twee jaar oude vre desplan moet intrekken en dat de Palestijnse staat in Jordanië moe ten worden gevestigd. De minister zei dat in een interview met het Is raëlische dagblad Yedioth Ahro- noth. Het vredesplan van 1989 roept op tot vredesverdragen met de Arabi sche buurlanden en Palestijnse au tonomie in de bezette gebieden. Sharon noemde het plan een "cata strofe". die volgens leidt tot een Palestijnse staat in de bezette gebie den. Een Palestijnse staat in Jorda nië noemde Sharon "het enig realis tische" plan. "Palestijnen beheer sen vandaag de dag Jordanië". Shamirs medewerker Avi Pazner ontkende gisteren het Franse be richt dat Israël een nieuw vredes plan heeft opgeworpen waann wordt opgeroepen tot een inleiden de Arabisch-Israëlische conferentie in Cairo onder auspiciën van de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Volgens het bericht deed Shamir het voorstel tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Baker. "Er werden her en der wat ideeen opgeworpen, maar die hebben we niet in een plan omgezet", zei Pazner. Blanke krijgt galg DURBAN/JOHANNESBURG (Rtr/AP) - Een blanke extremist in Zuid-Afrika. die vorig jaar oktober was betrokken bij het vermoorden van zeven zwarten, is gisteren door een Zuidafrikaanse rechtbank ver oordeeld tot de galg. De 28-jange Eugene Marais, lid van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstandsbe weging, viel vorig jaar met twee an dere blanken een bus met zwarte Zuidafnkaners aan in de omgeving van Durban. Zeven inzittenden van de bus werden vermoord. In de provincie Natal en in de re gio Johannesburg is het opnieuw tot gewelddadigheden tussen zwar te facties gekomen, waarbij acht mensen de dood vonden. DOHUK - Honderdduizenden Kurden vluchten door de bergen BIJ KURDISCHE REBELLEN IN NOORD-IRAK (AP) - Kur denleider Masoud Barzani heeft gisteren zijn guerrillastrijders op geroepen zich in de bergen van noord-Irak terug te trekken en zich liever dood te vechten dan hun land te ontvluchten. "Het is beter vechtend te ster ken dan als vluchtelingen in kam pen in Iran of Turkije te leven. Wij moeten blijven en ons land verde digen", zei hij tot een menigte aanhangers. De plaats waar hij sprak mocht om veiligheidsrede nen niet worden genoemd. De leider van de Partij Demo cratisch Kurdistan sprak terwijl honderdduizenden Kurden de koude bergen invluchtten om te ontkomen aan de wraak van het Iraakse leger, dat alle belangrijke Tijdens de wanhopige vlucht naar de bergen zouden verschei dene Kurdische vrouwen en kin deren van uitputting zijn gestor ven. Veel vluchtelingen zaten zonder voedsel of onderdak en velen kampeerden langs de mod derige, kronkelende wegen van het ruige gebied. Kinderen Een groep vluchtelingen uit het dorp Shehan bij Mosul zei onder weg acht leden te hebben verlo ren, sinds zij zes dagen eerder op weg gingen. Een van de vluchte lingen zei tijdens de tocht vier kinderen te hebben moeten be graven. De Iraakse strijdkrachten heb ben alle steden en plattelandsge bieden stevig in handen, maar durven het nog niet aan de bergen in te trekken. "Het is voor hen erg moeilijk de bergen in te komen. Zij zullen in de woestijn blijven en wij zullen ze daar geen rust gunnen", zei Barzani. Hij zei dat de peshmerga's de grote steden hebben ontruimd om de burger bevolking verwoestende beschie tingen door het Iraakse leger te besparen. Nu de meeste burgers de steden zijn ontvlucht, zouden enkele rebelleneenheden weer te rug zijn gegaan en nu in steden als Kirkuk en Erbil tegen de Irak ezen acties uitvoeren. De Turkse krant Cumhuriyet meldde gisteren dat zeker vijf honderd Kurden tijdens de tocht naar Turkije zijn bezweken aan Een onbekend aantal Kurden zou het leven hebben verloren door op landmijnen te trappen. Cum huriyet en andere dagbladen haalden hun gegevens aan de Iraaks-Turkse grens, maar noem den geen specifieke bronnen. Buitenlandse correspondenten mogen zich van de regering in Ankara niet in het grensgebied begeven om niet nader uitgelegde 'veiligheidsredenen'. Kou Het semi-officiële persbureau Anatolia berichtte dat tweehon derd Kurdische baby's in de ber gen aan de Iraakse kant van de grens van de kou zijn gestorven. In het onherbergzame gebied daalt de temperatuur 's nachts be neden het vriespunt. Anatolia zei dat 33 Irakezen, onder wie 6 kin deren. in het staatsziekenhuis van de Turkse provincie Hakkari zijn opgenomen. Tien van hen zouden er ernstig aan toe zijn. Onder de gewonden waren 3 mensen die le dematen verloren toen ze op mij nen trapten. De Iraakse vluchteling Arif Sa- lih zei tegen Anatolia dat het leger van Saddam Hussein napalm ge bruikt en burgers in de noordelij ke steden Kirkuk, Zakho en Erbil afslacht. Anatolia zei dat de vluchtelingen constant naar de radio luisteren, maar geen gehoor geven aan de oproep van de Iraakse regering terug naar huis te gaan, waar ze volgens Baghdad met rust zullen worden gelaten. ADVERTENTIE Hemcar bestaat 25 jaar Daarom krijgt elke klant die nu een nieuwe Renault of een Renault top- occasion koopt, een schitterende ring gratis* 100%Goud. Met echte briljant. Keus uit 3 model- Amphorawrg 2-4. 2.132 EE. Po»!but 32032. 2303 DA LekJcn Tel 071-769226 Fm 071 766400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7