FNV stelt Hoogovens ultimatum 'Sluiting Bat gaat verstand te boven Schuldeisers zetten Brazilië onder druk 'Nieuwe Philips lamp doorbraak EG-parlement boos over Nederlandse zuinigheid Voor donderdag instemming met verhoging loon en winstdeling geëist PI LJ L Pakhoed: opnieuw meer winst de Ridder Spanje wit zwart geld VRIJDAG 5 APRIL 1991 RIO DE JANEIRO (GPD) - De In- teramerikaanse Ontwikkelings bank (IDB) leent voorlopig geen geld meer aan Brazilië. Het veto voor nieuwe kredieten is afkomstig van de G7, de groep van zeven grote industrielanden, die Brazilië willen aansporen tot hervatting van de be talingen en een akkoord met zijn schuldeisers. De president van de IDB, de Uruguayaan Enrique Iglesias, be vestigde woensdag in Tokyo dat de raad van bestuur van de bank twee kredieten aan Brazilië van de agen da had afgehaald. De leningen wa ren door andere afdelingen akkoord bevonden. Het gebeurt zelden dat een ont wikkelingsbank wordt ingezet om een lid, want dat is Brazilië, onder druk te zetten om tot een akkoord met particuliere handelsbanken te komen. De Groep van Zeven bezit zestig procent van de aandelen in de IDB. De totale schuld van Brazilië be draagt ongeveer 115 miljard dollar. Volgens de Braziliaanse centrale bank zijn beide partijen elkaar dicht genaderd. Het enige grote menings verschil zou zich toespitsen op de rentevoet die gaat gelden voor som mige leningen. Groei economie EG wordt groter dan die van VS" BAZEL (DPA) In de komen de tien jaar zal de economi sche groei van de Europese Gemeenschap (EG) groter worden dan die van de Ver enigde Staten. Japan blijft wat groei betreft koploper, zo schrijft het in Bazel gevestig de onderzoeksbureau Prognos AG in een gisteren gepubli ceerde studie. De EG kende van de drie economische blokken de laatste twintig jaar steeds de geringste groei, maar de bete kenis van de Europese binnen markt mag niet worden onder schat. Die is alleen op de ach tergrond gedrongen door de veranderingen in Oost-Europa en door de Golfoorlog, aldus Prognos. De groei van de EG zal gemiddeld per jaar 2,7 pro cent bedragen. Voor de VS houdt Prognos het tot 1995 op 2,2 proeent per jaar en in de periode daarna op 2,7 procent. Japan blijft op vier procent staan. Het westelijke deel van Duitsland zal het er de komen de jaren het beste van afbren gen, ondanks de hoge lonen, korte werktijden en belasting nadelen. Na Duitsland komt Groot-Brittannië, gevolgd door Frankrijk en Nederland. In het oosten van Duitsland zullen de slechte ontwikkelin gen pas na 199? ten goede ke- DEN HAAG (GPD) - Er is voor een doorbraak gezorgd in professionele licht- technologie. Dat zegt althans de Philips Lighting Divisie van haar eigen 'revolutio naire nieuwe verlich tingssysteem': QL In duction Lighting. De nieuwe lamp zal offi cieel worden geïntro duceerd op 16 mei, de dag waarop Philips Lighting als oudste bedrijfsonderdeel het 100-jarig bestaan van de Eindhovense multinational her denkt. Philips beweert dat de lamp, die is ge baseerd op het prin cipe van elektromag netische inductie, een ongekend lange levensduur van bijna zeven jaar met een hoge lichtopbrengst combineert. De eer ste produkten van de lampsoort worden in september van dit jaar op de Eu ropese markt gelan ceerd. Volgens president Einar Kloster van Philips Lighting maakt QL Induction Lighting gebruik van een nieuwe technolo gie die fundamenteel verschilt van conven tionele gloeilampen. Daarbij springt het ontbreken van gloei- draden het meest in het oog. Bij het nieu we systeem wordt met een induc tiespoel een hoogfre quente energie stroom opgewekt in de ballon van de lamp die is gevuld met een uiterst gerin ge hoeveelheid kwik damp. Het, voor het menselijk oog on zichtbare, ultra-vio lette licht dat hier door ontstaat, wordt door middel van een fluorescentiepoeder omgezet in zichtbaar licht. De lamp bevat vol gens Philips geen on derdelen die kapot kunnen gaan. De QL- technologie maakt gebruik van elektro nische onderdelen, waardoor de levens duur die van conven tionele lampen verre overtreft: 60.000 uur, zes keer langer dan de tl-buis en zestig keer langer dan ge wone gloeilampen. De QL-lamp is even wel in eerste instan tie niet ontworpen als vervanger van de gloeilamp. De lamp is niet zui niger dan de tl-buis. Volgens Philips is de nieuwe verlichting duur en daardoor minder geschikt voor huiselijk gebruik. De lamp is vooral be doeld voor straat- en tunnelverlichting. NIEUW VERLICHTINGSSYSTEEM: "QL INDUCTION LIGHTING" O; Nieuwe lichttechnologie ontwikkeld door Philips: lamp die werkt door gebruik van principe elektromagnetische inductie Met primaire spoel (1) wordl secundaire, hoogfrequente energieslroom opgewekt (2)Hierdoor worden de kwikdamp moleculen (3). waarmee d ballon gevuld is. in bewegi gebracht, zodat ultraviolet licht ontstaat. Doormiddel van een lichtgevende stof tegen de binnenwand van de ballon (4) wordt het ultraviolet in zichtbaar licht omgezet (5). Amsterdam loopt belangrijke vergadering mis BRUSSEL (ANP)- Amsterdam loopt een belangrijke vergadering van het Europees Parlement mis omdat de Nederlandse overheid weigert daar ook maar één cent in te steken. Het gaat om de gemengde bijeenkomst van Europarlementa riërs met afgevaardigden uit ont wikkelingslanden in Afrika, het Ca ribische gebied en in de Stille Oce- Die vergadering zou in september in de Nederlandse hoofdstad wor den gehouden. Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam heeft veel moeite gedaan die bijeenkomst naar zijn stad te krijgen. Hij heeft - al in een vroeg stadium - het Euro pees Parlement per brief uitgeno digd. Ook het socialistische Euro parlementslid Maartje van Putten heeft alles in het werk gesteld om deze zogeheten 'paritaire vergade ring' in ons land te doen houden. Maar de bijeenkomst in Amsterdam is nu praktisch van de baan, aldus hoge ambtenaren bij het Europees Parlement m Brussel. Oorzaak: Ne derlandse zuinigheid. De Nederlandse overheid heeft namelijk geweigerd garant te staan voor een bedrag van 100.000 dollar (185.000 gulden) waaruit de kosten van de bijeenkomst bestreden moesten worden. De overheid wei gert ook geld ter beschikking te stellen om de afgevaardigden een diner of een excursie aan te bieden. Het resultaat is dat het Europees Parlement uitkijkt naar een andere plaats voor de bijeenkomst. Men heeft Straatsburg. Luxemburg of Barcelona op het oog. Bij het Europees Parlement is men woedend. De beruchte Neder landse zuinigheid heeft er weer eens voor gezorgd dat verhinderd wordt dat Europa in Nederland aan de weg timmert, zo zei men in Brus sel. Nederland krygt daardoor een slechte naam in de Gemeenschap. Men wijst erop dat commissies van het parlement die vergaderingen in ons land houden, vrijwel nooit be hoorlijk worden ontvangen. Neder lands is ook het enige land van de Gemeenschap dat zijn ambtenaren kosten in rekening laat brengen als die worden uitgenodigd voor hearings van het parlement. Dat doen zelfs arme lidstaten zoals Ier land. Portugal en Griekenland niet eens, aldus Europese ambtenaren in Brussel. BEVERWIJK (GPD/ANP) - Na de Industrie- en Voedings- bond CNV heeft nu ook de Industriebond FNV de directie van Hoogovens (16000 werknemers) de wacht aangezet. De leiding van het bedrijf heeft tot volgende week donderdag de tijd om te voldoen aan de belangrijkste cao-eisen van de FNV. Dan beslissen de leden over acties en stakingen. De grootste vakbond bij Hoogovens houdt vast aan een salaris verhoging van 3,75 procent en een verhoging van de winst- delingsregeling met één procent. '92 een loonsverhoging van 3,25 pro cent en in '93 nog eens een procent bovenop de dan te verwachten com pensatie voor de gestegen prijzen. Meer aardgas Ondanks een milde winter is het aardgasverbruik in de EG vorig jaar met 3,9 procent gegroeid tot een to taal van 207,6 miljoen ruwe olie. Al leen in Nederland lag het verbruik 0,7 procent lager, zo blijkt uit cijfers van Eurostat, het EG-bureau voor de statistiek. Het gasverbruik in Nederland be droeg in 1990 31 miljoen ton ruwe olie tegenover 30,8 miljoen ton in 1989. Ons land bleef de grootste EG- producent van aardgas met 54,5 (1989: 54,1) miljoen ton olie-equiva lent. Etnisch ondernemen Op initiatief van de gemeente Am sterdam wordt er van 7 tot en met 9 november een landelijke vakbeurs 'Etnisch Ondernemerschap' gehou den. Nederland telt momenteel on geveer 22.500 etnische onderne mers afkomstig uit dertig landen. Veertig procent van hen heeft een horecabedrijf, de detailhandel of zit in de reparatiesector. Zestig pro cent heeft een bedrijf in de sector industrie, de groot- en tussenhan del, het bank- en verzekeringswe zen, zakelijke dienstverlening of an dere sectoren. IBM en Volmac samen IBM Nederland en Volmac Softwa re Groep gaan samen een dochter onderneming oprichten onder de naam VIGIS. Deze onderneming zal een compleet produkten- en dienstenpakket leveren op het ge bied van de Geografische Informa tie Systemen (GIS). In eerste instan tie gaan bij VIGIS twintig specialis ten werken. Dit hebben Volmac en IBM samen bekendgemaakt. Ziekteverzuim Onder het motto 'ook verzuim kan gedrukt worden' is de Grafische Be drijfsvereniging (GBV) begonnen met een plan van aanpak om ziekte verzuim en toetreding tot de wao te rug te dringen. Fungerend voorzitter mr. G. van Roozendaal van de GBV plaatste het project gisteren bij een presen tatie tegen de achtergrond van de plannen van het kabinet om het be roep op ziektewet en arbeidsonge schiktheid terug te dringen. De leden gingen vrijwel akkoord met het gestelde ultima tum. Onder druk van een motie zijn de eisen van de FNV zelfs aange scherpt. De leden willen dat de mensen in dagdienst geen twee maar drie vrije dagen bovenop het door Hoogovens voorgestelde nieu- -we rooster krijgen. De-mensen in kantoordienst moeten er twee adv- dagen bijkrijgen. Verder moet de vut-regeling gelden voor alle werk nemers met 40 dienstjaren of 35- ploegenjaren. Bij de reorganisaties in het kader van het Masterplan, waarbij de ko mende vier jaar 2500 banen verloren gaan, eist de bond de garantie dat bij overplaatsingen personeelsle den er in salaris niet op achteruit gaan en de getalsmatige verhou ding tussen mannen en vrouwen bij Hoogovens mag niet verslechteren. Wegtransport In het wegtransport hebben de werkgeversorganisaties NOB en CVO een laatste cao-bod op tafel ge legd dat de vakbonden als zeer ma ger kwalificeren. De onderhande laars van de Vervoersbonden FNV en CNV zullen het eindoordeel over het onderhandelingsresultaat overj- gens overlaten aan de kaderleden die morgen worden gepolst. "Wat de werkgevers bieden is in houdelijk teleurstellend mager, te mager om van een principe-ak koord te spreken. Maar de kaderle den hebben het laatste woord", al dus onderhandelaar G. Ros van de Vervoersbond FNV afgelopen nacht na 15 uur onderhandelen. Gisteren troffen werkgevers en bonden elkaar weer voor het eerst nadat 18 december vorig jaar de on derhandelingen muurvast waren gelopen. Het laatste bod van NOB en CVO komt neer op een driejarige cao waarbij de 60.000 werknemers per 1 januari '91 een loonsverhoging van drie procent zouden krijgen en per 1 juni nog eens 0,75 procent, in Bovendien boden de werkgevers in '91 een verhoging van de jeugdlo nen terwijl in '92 en '93 de drie laag ste loonschalen 21 gulden bruto per maand extra erbij zouden kunnen krijgen. De vakbonden vonden de voor '91 en '92 toegezegde loonsver hogingen op zich niet onredelijk maar ze vonden de toezeggingen voor '93 veel te vaag om met een driejarige cao in zee te kunnen gaan, aldus Ros. Snack-industrie In de wereld van de kroketten dreigt eveneens arbeidsonrust na het vastlopen, gisteravond, van het overleg over een nieuwe cao voor de 5000 personeelsleden in de snack- industrie. De onderhandelaars van de Voedingsbond FNV gaan van daag en hun collega's van het CNV volgende week bij hun achterban nen te rade om te bepalen wat er verder moet gebeuren. Eerder werd vanuit FNV-kring al gewaarschuwd voor acties die een ernstige belem mering in de produktie zouden kun nen veroorzaken. NIEUWE ZONNECOLLECTOR - Een potloodpunt geeft de grootte aan van een spiraalvormig onderdeel van een nieuwe zonnecollector, uitgevon den door Texas Instruments en het bedrijf Southern California Edison. Met r ontwerp kan tegen lage kosten worden opgewekt. China kondigt aan tekort te verlagen PEKING (Rtr) - De Chinese rege ring wil het begrotingstekort van 1991 met een miljard yuan (onge veer 350 miljoen gulden) verklei nen. Deze volgens Westerse waar nemers ongebruikelijke stap werd bekendgemaakt door het persbu reau Nieuw China. De plaatsvervangend parle mentsvoorzitter, Chen Muhua, zei dat er nieuwe inkomstenbronnen moeten worden aangeboord en de uitgaven moesten worden verlaagd. PAKHOED jaarcijfers - netto winst in mijoenen giiOens 133 I JBk 94,4 68,6 62,7 1986 1987 1988 1989 1990 ROTTERDAM (GPD) - Het Pak hoed-concern verwacht dit jaar nog wat meer winst te zullen maken dan de bijna 133 miljoen gulden die het vorig jaar heeft behaald. Met een winststijging van 40 procent is 1990 volgens voorzitter ir. H.P.H. Crijns van de raad van bestuur 'een erg mooi jaar geweest'. "Voor het eerst zijn we de grens van 100 miljoen gulden winst gepasseerd", zei hij gisteren tijdens de toelichting op het jaarverslag. In de winst is het vanaf 21 novem ber van het afgelopen jaar behaalde resultaat van Furness opgenomen. Het Pakhoed-concern, dat zich vanwege het 375-jarig bestaan bin nenkort Koninklijke Pakhoed mag en ook zal noemen, heeft de enorme winst vooral behaald uit het geste gen bedrijfsresultaat van de sector minerale olie-opslag. Ook in de che mie ging het uitstekend. De ver- ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Al bijna dertig jaar staat Willem Huizer (60) samen met zijn broer Jaap (56) bij sigarettenfabrikant BAT Nederland aan de splitsingsmachine. "Die laatste vijfjaar haal ik hier ook nog wel", zegt hij strijdlustig. "Directeur Van Vliet krijgt geen kans, de fabriek blijft open". Huizer krijgt luide bijval van zijn collega's. In de bomvolle fabriekskantine is de rook te snijden. De zelfgemaakte Gladstones liggen in royale bakken gratis voor het grijpen en anders zijn het wel de Amsterdamse Lucky Strikes die in rook op gaan. De stemming laat weinig te raden over: als de commissarissen dinsdag ook de definitieve beslissing in het nadeel van do Amsterdamse fabriek laten uitvallen zullen de werknemers zich met alle middelen verzetten. Keihard. Na anderhalfjaar procederen en argumenteren blijft er in de strijd voor het openhouden van de fabriek niets anders meer over dan harde acties, zoveel is duidelijk. Een groot deel van de 123 met ontslag bedreigde werknemers zijn veertig- en vijftig-plussers die waarschijnlijk nergens anders meer aan de slag komen. Maar bovendien is BAT "een prima baas", zegt automatiseringswerknemer Ger Brand. "Hoge lonen, winstuitkering, allerlei voorzieningen. Die willen we niet kwijt." Brand is, met zijn zestien dienstjaren, geen uitzondering. "Bijna iedereen die werkt bij BAT blijft lang". "Een recordwinst maken en dan op straat gezet worden, dat gaat het gezond verstand te boven". Brands vrouw Carla houdt een vlammende toespraak. Haar tekstvel wordt, ondertekend door alle "vrouwen van BAT-mannen" opgestuurd aan de echtgenotes van de drie Nederlandse commissarissen Gans. Coppes en Coegergh. "En Van Vliet". Waarzegger "Meneer Van Vliet, u kunt altijd nog waarzegger worden, want wat u allemaal van de toekomst weet, daar begrijp ik geen bal van". Werknemer Michael O'Hara beent woedend de directeurskamer op de tweede verdieping uit. Argumenten, uitleg willen de werknemers waarom hun winstgevende fabriek - vorig jaar 13 miljoen gulden - dicht moet. Van Vliet houdt het bij een beleefd maar onverzettelijk college bedrijfskunde: "Jullie kunnen sigaretten maken, ik weet hoe ik een bedrijf draaiend moet houden. Het probleem is dat jullie je met dingen zijn gaan bemoeien waar je geen verstand van hebt". Onder degenen die Van Vliets visie niet begrijpen zijn ook leden van het management. En de kopstukken van de vakbonden, Johan Stekelenburg van de federatie FNV en Henk Hofstede van de CNV. "Asociaal" vond Stekelenburg de geplande overheveling van de Amsterdamse produktie naar Brussel. "BAT draait met een winst waar menig onderneming jaloers op zou zijn. Het is terecht dat u het verdomt dit bedrijf naar de knoppen te laten helpen. Te pas en te onpas gebruiken ondernemers Europa '92 als alibi voor het voeren van asociaal beleid". De wethouder van sociale zaken Louis Genet laat namens B. en W. weten het "wrang" te vinden dat Van Vliet zijn besluit op "ordinair winstbejag" baseerde. Het Amsterdamse college van B. en W. zal er in elk geval alles aan doen BAT open te houden, belooft Genet onder luid gejuich. Nihil ingeslagen weg is nihil, laat Van Vliet weten. "Omdat mijn berekeningen juist zijn, hoewel de ondernemingsraad dat niet wil snappen". Over tien jaar maakt BAT Nederland een miljoenenverlies, zegt hij. en geen hoge winst zoals de OR heeft becijferd. Stekelenburgs berekening dat de fabriekssluiting de Nederlandse samenleving zo'n 150 mihoen gulden aan uitkeringen gaat kosten wuift hij weg. "Dat zal hij wel op een servet hebben uitgerekend, dat is doorgedrukt". "Reorganiseren moetje doen op het moment dat het goed gaat. We zijn bereid een sociaal plan te bieden dat zijn weerga in Nederland niet kent, maar over sluiten of openhouden beslis je op economische overwegingen. Tenslotte werk ik hier ook om de 100 werknemers die blijven (van de afdeling marketing en verkoop) hun baan veilig te stellen". "Van Vliet viert feest als de fabnek dicht gaat, wat is dat voor een directeur", schampert een werknemer. "Het kan niet zo zijn dat BAT, Nederland als belastingparadijs gebruikt en hier een kantoortje houdt maar de werkgelegenheid naar Belgie brengtvindt wethouder Genet. "Dinsdag barst de bom. Dan is het hier ontzettend feest, of gaan we er ongelooflijk hard in", belooft de secretaris van de ondernemingsraad. Wie de Penang fauteuil in zijn inferieur opneemt, kiest voor een stukje rustgevende s'eer Dankzij de uitgekiende vorm en de traaie kussens is deze stoel uitermate geschikt om even in weg te dromen Naar het Verre Ooslen bijvoorbeeld Gemaakt van degelijk naturel pitnet. En dat voor slechts 780,- Hartenstraat 21 -25 Amsterdam Telefoon 020-6231180 huurgraad bu Paktank bij Broere was volgens het jaarverslag 'zonder meer goed'. Ook het transport van chemicaliën met tankers leverde prima resultaten op. Het teruggelopen bedrijfsresul taat op het gebied van transport en distributie kwam vooral door een slechtere gang van zaken in de con ventionele stukgoedoverslag in de Rotterdamse haven. Het stuwa- doorsbedrijf Multi Terminals aan de Waalhaven draaide onder meer door de gedaalde hoeveelheid la ding opnieuw met verlies. MADRID (GPD) - De Spaanse staatssecretaris van financien. An tonio Zabalza, heeft bu het parle ment een wetsvoorstel ingediend om zwart geld boven tafel te bren gen dat de afgelopen jaren is onder gebracht in bepaalde staatsobliga ties en andere waardepapieren. Het gaat hierbij om ten minste 140 mil jard gulden, die nu zonder boete of andere sancties kunnen worden aangemeld. In ruil hiervoor krijgen de 'belastingontduikers' en 'zwart geld-bczitters' nieuwe waardepa pieren, die een looptijd hebben van zes jaar, maar waarop slechts een rente van 2 procent wordt uitge keerd. Het wetsvoorstel is een van de aangekondigde maatregelen van de regenng-Gonzalez om greep te krij gen op de enorme hoeveelheden zwart geld die in Spanje in omloop zijn. Dit zwarte geld, afkomstig uit be lastingontduiking. het niet afdra gen van BTW en andere illegale acti viteiten als drugshandel, is gedeel telijk ondergebracht in belastingpa radijzen zoals Gibraltar en Andorra Maar zeker 140 miljard gulden is verdwenen in staatsobligaties, lote rijbriefjes en andere vormen van waardepapieren waarop de Spaan se fiscus geen vat heeft

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5