CPB voorspelt gat van vijf miljard Voorstel identificatieplicht vooral compromis EXTRA Ministers ruziën over grootte veestapel Letse boeren leren aardappel-Hollands' CDA en WD kritisch over identifieatiewet Terrein van ziekenhuis radioactief D66 zit niet in Fries college 'Mild' toch de echte leider geheime dienst Hirsch Ballin voelt beperkingen van een coalitie-regering 'Verplichte vervoerplannen voor bedrijven' VERBODEN VATEN VERZAMELD VRIJDAG 5 APRIL 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Coalitie niet eens over hoogte nieuwe bezuinigingen DEN HAAG (GPD/ANP) Het gistermiddag door het Centraal Planbureau (CPB) voor 1992 voorspelde gat van vijf miljard in de overheidsfinanciën moet geheel met bezuinigin gen worden gedicht. Die eis heeft de grootste regeringspartij, het CDA, gisteren op tafel gelegd. Verhoging van de belastingen of morrelen aan het financieringstekort zijn voor de Kamerfractie van het CDA absoluut taboe. De grootste oppositiepartij, de WD, is dezelfde mening toege daan. De PvdA vindt echter dat "de grenzen in zicht zijn" van belasting verhogingen en financieringste kort. Minister Kok (financiën) stelt het kabinet waarschijnlijk vandaag voor volgend jaar niet vijf maar vier miljard extra te bezuinigen. Hij wil dat de departementen al hun loon- en prijscompensatie inle veren (anderhalf miljard gulden). Verder moet het kabinet volgens hem snel met eigenvoorstellen ko men om ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid te beteugelen en niet wachten op plannen van vak bonden en werkgevers. Andere maatregelen uit de Tussenbalans moeten versneld worden inge voerd. De minister wil ook een greep doen in de 'kasreserves' van departementen. In de politieke reacties op de CPB-cijfers overheerst de aandacht voor de financiële problemen van de overheid. Het financieringste kort dreigt in 1992 uit te komen op 5.3 in plaats van 4.2 procent. De par tijen zijn allemaal somber over de CPB-cijfers die aantonen dat de werkloosheid niet meer daalt, de in flatie aanwakkert, de winsten onder druk staan en de koopkracht vol gend jaar niet op peil blijft. Dat het tekort oploopt komt vol gens het CPB door de lage groei van het nationale inkomen (met één procent), maar ook doordat in eer dere jaren het beeld telkens is "rechtgebreid" met kunstmatige en eenmalige ingrepen. Ook werkt de belastingtegenvaller al volledig door. De voorgenomen ombuigin gen worden daarentegen geleidelijk tot stand gebracht. Tegelijkertijd zouden de collectieve uitgaven duurder uitvallen dan het voorne- Seinen op rood Volgens de WD blijkt uit de cijfers van het CPB dat "alle seinen op Binnenland kort Ambtenaren-cao De Nederlandse Bond van Gemeen te-ambtenaren heeft gisteren als eerste ingestemd met het akkoord voor een ambtenaren-cao, dat vorig week donderdagavond is bereikt. De bond zal dit standpunt maandag inbrengen in de vergadering van het Ambenarencentrum, waarbij de NBvGA is aangesloten. Het Ambte- narencenlrum is een van de vier contractpartners in de cao, die op 17 april zal worden getekend tussen centrales en minister Dales. Slechte positie Het vrouwelijk personeel van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum heeft een aan zienlijk slechtere arbeidspositie dan de mannelijke collega's. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport dat gisteren is gepresenteerd. Het personeelsbestand van Duin en Bosch bestaat voor ruim 60 procent uit vrouwen. Meer dan 65 procent van dat aantal zit in de laagste sala risschalen. De mannen zijn in hoge re salarisgroepen terug te vinden. Vragen Het Amsterdamse PvdA-raadslid Van Hoeve heeft het college van B &W schriftelijke vragen gesteld over het voornemen van de stads deelraad Slotervaart-0 vertoom se Veld om het gebied de Oeverlanden anders in te richten. De Oeverlan den is een bekende ontmoetings plaats voor homoseksuele mannen en de deelraad zou met de herin richting willen bereiken dat het "minder aantrekkelijk" wordt voor deze groep om hier te vertoeven. Dat voornemen, aldus Van Hoeve, is in strijd met het gemeentelijk be leid. Cel of afkicken Verslaafden die zich schuldig ma ken aan een strafbaar feit zullen bij aanhouding in Den Haag in de toe komst de keuze moeten maken tus sen de cel of deelname aan een af kickprogramma. Dat is het plan van politie, Openbaar Ministerie en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Den Haag, waar over onderhandelingen plaats heb ben. Het project zal 300.000 gulden gaan kosten. Heer Olivier 'Heer Olivier' is gisteren op het nip pertje de dans ontsprongen bij justi tie. De man, die ooit door justitie als "meesteroplichter" werd afgeschil derde, was gedagvaard voor de Am sterdamse rechtbank wegens op lichting. Hij zou iemand voor ruim anderhalve ton hebben opgelicht met een verhaal over een bungalow- project in Frankrijk. Gistermorgen bleek de zaak te zijn ingetrokken omdat er niet voldoende bewijs om Heer Olivier te pakken. rood" staan en dat het kabinetsbe leid faalt. Er moet minstens drie miljard extra worden bezuinigd, meent de WD, en eigenlijk 6.6 mil jard. Volgens WD-woordvoerder De Korte haalt het kabinet "geen enkel beleidsdoel". De PvdA-fractie constateerde gis teren zuinig dat het kabinet het "bij zonder moeilijk" zal krijgen de be groting voor 1992 sluitend te krij gen. De PvdA wil dat het kabinet voorrang geeft aan bestrijding van de werkloosheid en arbeidsonge schiktheid. Een daling van de koop kracht in 1992 nemen de sociaal-de mocraten voor lief. Het CDA publiceerde gistermid dag een korte maar geharnaste ver klaring over de uitkomsten van het Centraal Planbureau. De christen democraten vinden de voorspelde stijging van de belastingdruk tot 53,8 procent (iets meer dan het re geerakkoord toestaat) en het stagneren van de daling van de werkloosheid "zorgelijk". Ze eisen dat er geen verdere lastenverhoging zal komen. De opstelling van het CDA komt als een schot voor de boeg van mi nister Kok die waarschijnlijk van daag een eerste voorzet zal geven voor de begrotingsonderhandelin gen. Kok heeft eerder belastingver hogingen al afgewezen, maar daar wordt in het CDA niet veel waarde aan gehecht. Echte keuzes De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben in reacties onmiddel lijk benadrukt dat de tussenbalans onvoldoende is gebleken en er nu snel "echte keuzes" moeten worden gemaakt. De vakbeweging is tegen DEN HAAG (ANP) - Het CDA en de WD hebben gisteren kritisch gere ageerd op de voorstellen van minis ter Hirsch Ballin tot een beperkte identificatieplicht. Zo hadden CDA en WD liever gezien dat de moge lijkheid een buitenlander zonder le gitimatie naar het politiebureau over te brengen voor controle op il legaal verblijf, ook zou gelden voor kleine criminaliteitsbestrijding. Voor de CDA-fractie is het voorts nog geen uitgemaakte zaak dat er geen algemene identificatieplicht voor iedereen hoeft te komen. Vol gens de fractie wordt dit alsnog on vermijdelijk als zou blijken dat de nu voorgestelde bewijsplicht in de praktijk onvoldoende effectief blijkt te zijn. De WD vindt dat de draagplicht nu al direct moet wor den ingevoerd terwijl de PvdA dat op dit moment volledig uitsluit. De PvdA en D66 kunnen zich in eerste aanleg vinden in de voorstel len van Hirsch Ballin. De PvdA- fractie heeft alleen enige moeite met de mogelijkheid om buitenlan ders gedurende zes uur op het poli tiebureau vast te houden om hun identiteit vast te kunnen stellen. Van onze correspondent Bart Jochems DEN HAAG (GPD) - Opgewekt als steeds behalve die middag na de Tussenbalans, toen zijn verende tred verdwenen was presenteer de minister Hirsch Ballin gisteren zijn 'concept-wetsvoorstel identifi catieplicht'. De minister van justitie deed een aardige poging te verhul len dat het wetsvoorstel vooral een compromis is: de coalitiegenoten CDA en PvdA moeten er van wor den weerhouden van nijd hoog in de gordijnen te klimmen. Hirsch Ballin heeft in zijn nog korte carrière als minister op justi tie velen verbaasd doen staan. Hier is een man aan het werk die het aan durft om taboes terzijde te schui ven, die verder kijkt dan zijn neus (de kabinetsperiode) lang is en het intellectuele debat niet schuwt. Met een wat zwak opererend kabinet is een optreden van Hirsch Ballin steeds een verademing. Doordacht De afgelopen maanden presteerde Hirsch Bailin het om met grote re gelmaat belangwekkende werk stukken af te leveren. Daar was zijn algemene beleidsplan 'Recht in be weging', de analyse van tekort schietende wetten in de nota 'Zicht op wetgeving' en het pleidooi voor een betere rechtshandhaving in 'Met vaste hand'. Stuk voor stuk doordachte ideeën, veelal door de verdere ombuigingen. Besluiten hierover zal het kabinet de komen de maanden al moeten nemen, bij de begrotingsvoorbereiding 1992. "Een tekort van vijf miljard gul den is uiterst verwonderlijk gezien de hoge economische groei in de af gelopen twee jaar," zegt het NCW. "En des te meer teleurstellend nu blijkt dat de groei tot 1995 zelfs wat hoger uitvalt dan in het regeerak koord werd aangenomen." ROTTERDAM (ANP) - Op het ter rein van het voormalige Eudokia- ziekenhuis in Rotterdam is ver hoogde radio-activiteit gemeten. De gemeente Rotterdam heeft de be woners in de directe omgeving daarover gistermiddag in een huis aan huis verspreide brief van burge meester Peper geïnformeerd. Volgens de gemeente "bestaat er op dit moment geen direct gevaar voor mensen, die zich buiten het sloopterrein bevinden". Het terrein is wél tot verboden gebied ver klaard. Daarbij wijst de gemeente speciaal op spelende kinderen. Op korte termijn vindt nader on derzoek plaats naar de mate van ra- dio-acvtiviteit. De gemeente heeft daarover volgende week dinsdag met het ministerie van vrom en TNO overleg. Het onderzoek moet onder meer uitwijzen in welke mate de grond radio-actief is verontrei nigd, wat de mogelijke bron van de verontreiniging is en of de radio-ac- titieve verontreiniging is doorge drongen in het grondwater. Op last van de gemeente is het werk op het terrein stilgelegd. Dat geldt ook voor het werk van het Ex plosieven Opruimings Commando. Dat zoekt al enige tijd naar mogelij ke blindgangers, bommen die in de Tweede Wereldoorlog op het terrein zijn neergekomen, maar die niet zijn ontploft. LEEUWARDEN (ANP) - D66 neemt geen zitting in het college van Gedeputeerde Staten van Fries land. Dat heeft een Staten-meerder- heid gisteren in het Leeuwarder provinciehuis besloten na acht on derhandelingsvergaderingen. CDA, PvdA en WD nemen wel zitting. D66-fractievoorzitter Figee voelt zich in de steek gelaten door de PvdA. Zij verwijt deze partij dat ze geen zetel heeft afgestaan aan D66. Haar partij wist na de laatste verkie zingen zes zetels te bemachtigen. minister zelf geschreven, op zijn ei gen computer. Daar doet zich nog een ander pro bleem voor: zonder identiteitspa pieren kan niet worden gecontro leerd of de aangehouden persoon vreemdeling is of niet. Huidskleur en uitspraak zeggen wel iets, maar lang niet alles. Bovendien mag niet worden gediscrimineerd op uiterlij ke kenmerken. De oplossing is eigenlijk heel een voudig. Wie beweert Nederlander te zijn, maar dat niet kan staven met papieren, wordt door de politie (voorlopig) als vreemdeling be schouwd en mag mee naar het bu reau. Van discriminatie kan op die manier geen sprake zijn, denkt Hirsch Ballin. Draagplicht Van een draagplicht, die neer zou komen op een algemene identifica tieplicht, wil de politiek niet weten. Dat wil zeggen: de PvdA wil er voorlopig niet van weten. Hirsch Ballin wil het (nog?) niet toegeven, maar eigenlijk voelt hij er wèl voor. En 'zijn' CDA heeft al gedreigd dat een draagplicht "alsnog onvermij delijk" zal zijn, mochten dë maatre gelen in het wetsvoorstel identifica tieplicht geen soelaas bieden. De minister legde het gisteren nog eens haarfijn uit: de coalitie partners hebben in het regeerak koord neergelegd een algemene legitimatieplicht niet te wensen. Hoewel het CDA sindsdien steeds RIGA (ANP) - Op het aardappel veld in het Letse Adazi liggen gro te plassen water tussen de groe ven van de aarde. "Kijk, dat be doel ik nou", wijst Enk Schipper als hem gevraagd wordt naar de problemen in de Letse landbouw. "Met al dat water op het land krijgt je nooit een goede oogst". Daarom zijn de studenten van de Christelijke Agrarische Hoge school van Dronten naar Adazi gegaan om de kolchoze te advise- "Het is hetzelfde probleem in heel de Sovjetunie", vertelt Schipper. "Ze gebruiken veel te zware machines, waardoor de lichte gronden verdichten en de gewassen er geen wortel schieten. Daar komt bij dat er hier op klei ne oppervlakten een grote varië teit aan grondsoorten bestaat, van lichte zand- tot zware kleigrond" Daarom was Schipper met een medestudent vier maanden in Adazi nabij Riga. de hoofdstad van Letland, om de bodemge steldheid van de Mangalipolder RIJSWIJK (ANP) - De ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu) zijn elkaar in haren gevlo gen over het al dan niet inkrimpen van de veestapel. De bewindslieden verschillen met elkaar van mening of de doelstelling om het mestover schot terug te dringen, wordt ge haald. Landbouwminister Bukman vindt dat zijn collega Alders (milieu) onnodig onrust veroor zaakt door te stellen dat het onver mijdelijk lijkt te worden dat de veestapel moet worden ingekrom pen. Hij verklaarde gisteren dat "het nog rijkelijk vroeg is om een dergelijk geschut in stelling te bren gen". Volgens Bukman is milieu-minis- ter "de laatste tijd opvallend vaak in het nieuws met uitspraken over de omvang van de veestapel". "Mijn collega Alders moet oppassen steeds weer nieuwe dingen te roe pen terwijl de sector nog volop be zig is met de oplossing van het mestprobleem. Dat veroorzaakt on nodige onrust", aldus Bukman. Alders zei woensdagavond in Leeuwarden dat het er naar uitziet harder roept om het openbreken van het regeerakkoord, moet Hirsch Ballin vasthouden aan de 'beperkte legitimatieplicht'. De vraag is alleen of het omschrij ven van een hele reeks situaties waarin legitimatie noodzakelijk is, leidt tot een 'beperkte legitimatie plicht'. Hoe meer situaties in de wet omschreven, hoe algemener de plicht. Ook de wat geforceerd aan doende taalkundige vondst van de 'bewijsplicht' doet daar weinig aan af. Krijgt de minister het bij de PvdA voor elkaar de identificatieplicht uit te breiden tot het openbaar vervoer en de voetbalstadions, dan is de plicht weer een beetje 'algemener' geworden. Hirsch Ballin laat door schemeren die uitbreiding te wen sen, maar bestrijdt dat hij zo 'slui penderwijs' op weg is naar een alge mene legitimatieplicht Stuk voor stuk waren het ook geen wetsvoorstellen, maar uitge breide opstellen over hoe het alle maal beter kan. Een wetsvoorstel als voor de identificatieplicht is ech ter heel andere koek, daar staan heel concrete maatregelen in. En daar heeft ook een minister als Hirsch Ballin te maken met de coa- litiedwang. Met het zoeken naar een compromis. Niet geregeld Het wetsvoorstel is opvallend om dat een aantal zaken er juist niet in wordt geregeld. Zo was Hirsch Bal- in kaart te brengen. Hiermee kun nen ze de kolchoze adviseren wel ke gewassen ze hier het beste kunnen telen. Schipper is nu te rug in Adazi om twee nieuwe Ne derlandse studenten in te werken voor het volgende polderproject. Adazi is nochtans het parade paardje van de Letse landbouw en hoort tot de Sovjet-top-5 van de staatsboerderijen. De vijfdui zend werknemers van de "agro- firma" verwerken hun oogst, hou den vee en varkens, bouwen hui zen en bedrijfspanden, maken ge reedschap en consumptiegoede ren en bezitten één van Letlands fraaiste sportcentra. Maar de nadruk ligt in Adazi op dat de veestapel moet worden inge krompen, omdat de grootschalige mestverwerking niet van de grond komt. De huidige maatregelen om het mestoverschot terugte dringen, zouden weinig tot geen effect heb ben. De overheid heeft gesteld dat in 1995 zes miljoen ton mest per jaar moet kunnen worden verwerkt. Lukt dat niet dan gaat het mes in de lin de afgelopen maanden herhaal delijk te citeren op uitspraken over de wanstaltige omvang van het zwartrijden in allerlei vormen van openbaar vervoer. Een identificatieplicht in het openbaar vervoer lijkt in dat ver haal te passen. Maar niets van dat al in het voorliggende wetsvoorstel. Slechts de verzekering van de mi nister dat een ambtelijke project groep voor 1 mei met een advies komt. waarin voorstellen worden vervat over de hoogte van boetes en het inschakelen van conducteurs. Het identificatie-vraagstuk wordt in de adviezen meegenomen. Wat in het wetsvoorstel ook ont breekt is een identificatieplicht om het voetbalvandalisme te bestrij den. Hirsch Ballin wenst de alom verguisde voetbalpas. die nog im mer niet is ingevoerd, eerst een kans te geven. Terwijl weinigen de indruk hebben dat het experiment- voetbal pas een doorslaand succes zal worden. Opgetogen De minister blijft opgetogen en roept over de effectiviteit van het vreemdelingentoezicht, dn- Bilt in voering van het wetsvoorstel zeer gediend is. Tot nog toe moeten vreemdelingendienst en politie de handen vertwijfeld in de hoogte ste ken. als weer eens niet te bewijzen is dat (bij voorbeeld) een werkgever in de bollenteelt verklaart niet te weten dat één of meer van zyn de aardappels en daarmee op Ne derland. "Al meer dan twee jaar gebruiken we daarvoor Neder landse technieken en pootgoed", vertelt kolchoze-tolk Janis Cirps. "Door deze samenwerking heb ben we een mondje Nederlands leren spreken, al blijft het aardap pel-Hollands. Tegenwoordig le veren we zelfs de aardappels voor de frieten van de McDonald's in Moskou". Toch schort er nog wat aan de werkwijze in Adazi. meent Schip per: "De boeren werken meer naar de kalender dan naar de weersgesteldheid". Directeur Agris Everss geeft toe dat de boe ren vroeger als bureaucraten veestapel. Eind 1992 zal pas worden bekeken of er uitzicht is op voldoen de mestverwerking in 1995. Dan pas is het gerechtvaardigd conclusies te trekken, maar niet nu, aldus minister Bukman. Hij is van mening dat momenteel juist wél goede resultaten worden geboekt om het mestoverschot terug te drin gen. "We hebben nu al te maken met een daling van de varkenssta- werkten, maar verwacht dat daar in verandering komt nu de kol choze veranderd is een maat schappij van aandeelhouders. "Nu elke werknemer mede-eige- naar is, zal zjjn houding tot zijn werk verbeteren", zegt Everss. Daarmee is de eerste stap gezet naar privatisering van de land bouw. Zo'n 7.500 Letten zijn al verder gegaan, door zich als "vrije boer" te vestigen op land dat ze van de staatsboerderij pachten. Zo keert Letland geleidelijk terug naar de toestand van voor de Tweede Wereldoorlog, toen de kleine onafhankelijke boeren de basis van de welvarende land bouw vormden. Vooralsnog gaat het de agrofir- ma te goed om te worden opge deeld onder de boeren, meent af gevaardigde Aris Udris van Ada zi. "De vrije boeren hebben het nog niet gemakkelijk, ze moeten alles uit eigen zak betalen. En uit eindelijk zullen ze toch gebruik moeten maken van onze produk- tie-eenheden". UTRECHT (ANP) - Oud-verzets man W. Schoemaker alias "Miki" is wel degelijk te beschouwen als lei der van de Geheime Dienst Neder land (GDN) sinds 1943. Dit was gis teren de uitspraak in een kort ge ding dat voormalig verzetsman J. Jansen (Max) tegen Schoemaker had aangespannen voor de presi dent van de rechtbank in Utrecht. Max had eerder verklaard dat hij in 1943 de leiding van de Inlichtin gendienst had gekregen. Toen hij in datzelfde jaar uit Nederland vertrok zou hij Miki hebben benoemd als zijn plaatsvervanger van de organi satie. Miki heeft echter nooit con tact gehad met Max en zei ook niet door hem te zijn benoemd. Hij zou gewoon de leiding hebben overge nomen. Volgens rechtbankpresident Schuman heeft Max niet kunnen waarmaken dat hij Miki had be noemd tot zijn plaatsvervanger. Max legde een copie van documen ten voor waahn staat dat hij de eni ge commandant was. Het oorspron kelijke exemplaar is m 1944 vernie tigd. President Schuman vond ech ter dat het kort geding er niet voor was om de juistheid van de docu menten aan te tonen. Het kort ge ding was volgens hem bovendien niet spoedeisend. pel, terwijl wat rundvee betreft deze is gestabiliseerd. De mestbelasting voor het milieu is afgenomen" Ook bij de voorzitter van het Landbouwschap. J. Mares, zijn de uitlatingen van Alders in het ver keerde keelgat geschoten. Volgens Mares gaat het niet aan om paniek te veroorzaken met vroegtijdige uit spraken. is volgens de werkgeversvoorzitter veel meer te bereiken. Een aantal bedrijven en instan ties is al vrij ver op het gebied van "vervoermanagement". Zo zgn de verzekeringsconcerns Amev en Na tionale Nederlanden bezig groot verbruikerscontracten met de NS af Ie .Iwit. n, waardoor hun werkne mers met korting met de trein kun nen. De provincie Zuid-Holland heeft haar personeel onlangs al een persoonlijk reisadvies gegeven. DEN HAAG (ANP) Als bedrijven plannen. Het handboek bevat mfor- er onvoldoende in slagen plannen matie over wettelijke en financiële op te stellen om het autogebruik regelingen. Ook is er een model van hun werknemers in het woon- voor een meerij-overeenkomst in werkverkeer terug te dringen, over- opgenomen, weegt minister Maij (verkeer) hen tot het maken van zo'n vervoerplan Maij benadrukte er van uit te gaan te verplichten. dat het bedrijfsleven geen dwang De minister zei dit gisteren in Den nodig zal hebben. Voorzitter Van Haag bij de presentatie van een Lede van het Verbond van Neder- door vakbonden, werkgevers en landse Ondernemingen (VNO) rea- haar ministerie opgesteld hand- geerde meteen met de opmerking boek, dat bedrijven een leidraad dat wettelijke verplichtingen op dit biedt bij het opstellen van vervoer- vlak niet werken. Met vrnwilligheid werknemers illegaal in Nederland op te controleren of een aanstaande verblijft en werkt. Het wetsvoorstel werknemer over de benodigde pa- legt de werkgever de verplichting pieren beschikt. ZATERDAG-BIJIAGE VAN HET LEIDSCH ALPHEWS DAGBLAD Morgen: Bij de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb worden momenteel duizenden kilo's verboden bestrijdingsmiddelen verzameld. Het is een actie van de Rijkspolitie uit de Hoekse Waard. Ruim 750 boeren werden onlangs gevraagd vrijwillig aan deze actie mee te doen. anp»

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3