Saudi-Arabië verandert in slakkegang Verkiezingswinst maar ten dele te verzilveren 'Acht Mei' ervaart kloof bisschoppen REPORTAGE l Vooruitzicht Nes Arnmim zeer somber Nieuwe serie 'Evensongs' VRIJDAG 5 APRIL 1991 D66 voelt zich buitengesloten in de provincie Van onze correspondent Bart Jochcms DEN HAAG Meneer Van der Meer is woest. Zijn CDA is in de on derhandelingen over de collegevor ming in de provincie Zuid-Holland aan de kant gezet. Volgens de boze CDA-lijsttrekker hebben PvdA, WD en D66 geen enkel steekhou dend argument kunnen verzinnen om het buiten sluiten van de groot ste fractie in Zuid-Holland te recht vaardigen. Van der Meer schetst in het CDA-partijblad hoe schandalig machtsbelust de 'drie anderen' zijn bezig geweest. Het is een schets waar D66-ka- merlid Jacob Kohnstamm wel om kan grinniken. Jarenlang zat zijn partij immers in een underdog-posi tie, moest lijdzaam toezien hoe de Van der Meers van de wereld keurig aan de macht bleven. En D66 maar oppositie-voeren. Zo lang zelfs, dat menigeen zich afvraagt of de partij wel in staat is om deel te nemen aan het dagelijks bestuur. Zuid-Holland "Voor D66 is het in Zuid-Holland goed gegaan", blikt Kohnstamm te rug. "Je kunt vraagtekens zetten bij het wippen van het CDA, dat ten slotte de grootste fractie vormt. J. Kohnstam Maar ja, het gebeurt wel eens". Het totale slagveld in de twaalf provin cies overziend, kan Kohnstamm geen duidelijke, algemene conclu sie trekken. In een aantal provincies heeft D66 de verkiezingswinst kun nen omzetten in directe deelname aan het provinciebestuur. In een paar gevallen is het 'goed mis' ge gaan, maar het is niet zo dat de PvdA overal heeft gepoogd om D66 er bij te betrekken of het CDA steeds blokkades heeft opgewor pen. "Al met al is het een nogal diffuus beeld. De verscheidenheid aan ar gumenten die voor of tegen D66- deelname werden gehanteerd was groot. Maar ook na de onderhande lingen, hebben we nog steeds met een achterstand te maken", aldus Kohnstam. D66 telt nu 116 zetels in de Staten en krijgt maar zeven en als het in Friesland lukt mis schien acht gedeputeerden. "Ik had vooraf gerekend op deelname in zes tot negen provincies", zegt Kohn stamm. Dat wil niet zeggen dat hij zeer ontevreden is. In Zeeland is het in elk geval ge lukt, hoewel de strijd daar niet zo zeer om D66, maar om CDA-deelna- me werd gevoerd. "Het CDA was daar totaal gespleten; over perso nen en over kwesties. Er is zelfs ge poogd een combinatie van PvdA, WD, D66 en SGP op poten te zet ten. Uiteindelijk konden CDA, PvdA, WD en D66 elkaar vinden". Noord-Brabant was een 'minder fraai' voorbeeld van college-onder handelingen, vindt Kohnstamm. "In de besprekingen gaf D66 op een aantal belangrijke inhoudelijke punten toe, in de veronderstelling dat de beloning zou bestaan uit één D66-gedeputeerde. Er werd dus eerst een bestuursakkoord geslo ten. En vervolgens concentreerde alles zich op de vraag: D66 erbij of niet?" Volgens Kohnstamm is het aan het CDA te wijten dat D66 die zetel misliep. Bot Kwaad is Kohnstamm over de gang van zaken in Utrecht. Zonder de minste last van het geweten pres teerde de PvdA het in deze provin cie om de geweldige afstraffing door de kiezers te vertalen in voort gaande deelname aan het provin- In Noord-Holland zat D66 al in het college. "We zaten daar al a$n de bestuurstafel. Daar is geen stem op gegaan om D66 een tweede gedepu teerde te ontzeggen". Gelderland is 'altijd netjes' als het om dergelijke onderhandelingen gaat en de De mocraten konden zonder grote pro blemen hun verkiezingswinst te gelde maken. In Drenthe van het zelfde laken een pak: "Alle partijen nemen daar deel aan de onderhan delingen. Uiteindelijk resulteert dat in een akkoord, en pas daarna wordt bekeken wie wel en wie niet direct meedoet aan het bestuur". In Overrijssel ging het net zo: pas na de ondertekening van het pro gram wordt bepaald wie de gedepu teerden levert. D66 liep daar de hoofdprijs mis. De D66-fractie in Limburg constateerde dat onder handelingen wel mogelijk waren, maar dat het verkiezingsprogram dan te veel geweld zou worden aan gedaan. Het sterke CDA (in Lim burg bijna een absolute meerder heid) maakte het niet aantrekkelijk diep te gaan snijden in het eigen D66-program. "Daar is door D66 dus in pais en vree besloten niet mee te doen aan de college-vor ming", aldus Kohnstamm. Utrechtse töer In Groningen leek het er volgens Kohnstamm even od dat de PvdA daar op 'de Utrechtse toer' zou gaan. Zo ver kwam het gelukkig niet; de onderhandelingen met D66 braken op het onderdeel 'milieu'. De 'oude' coalitiepartners in Groningen wensten geen grote veranderingen te brengen in het tot dan toe gevoer de beleid en D66 wilde niet meewer ken aan een program waar het vier jaar oppositie tegen had gevoerd. "De PvdA verklaarde geen dictaten te hebben opgelegd maar ik kan niet goed overzien of ze vals hebben gespeeld". Bedenkingen heeft Kohnstamm bij de onderhandelingen in Flevoland. Het stoort hem dat D66 'zonder argumenten' buiten de deur werd gehouden. In Lelystad en Al- mere, de grootste steden, vergaarde D66 toch de meeste stemmen? "In Flevoland is gekozen voor continuï teit in plaats van voor de uitspraak van de kiezer". Friesland is nog doende met de besprekingen. Mo gelijk wordt komende week de knoop doorgehakt. D66 is daar ze ker nog niet uitgespeeld. Overtuiging Kohnstamm is vooral tevreden over de verkiezingswinst, omdat D66 het steeds moet hebben van de overtui gingskracht. Partijen als het CDA en de PvdA kunnen rekenen op een vaste aanhang ("Mijn vader stemde PvdA, dus ik doe dat ook"). Onder D66-stemmers bestaat dat senti ment niet en de partij moet dus steeds opnieuw met kracht van ar gumenten aantonen dat het de bes te keus is. Volgens Kohnstamm heeft D66, zo bezien, een 'sterker kiezersvolk' dan de concurrenten. "D66 kent een lage organisatiegraad kent, maar juist een hoge participatiegraad. Tien tot vijftien procent van de le den is actief in partijverband". Ter vergelijking: bij de PvdA is dat vijf procent. Heeft D66 nu voldoende 'kader' om al die gewonnen zetels in de pro vincie te vullen? Kohnstamm: "Wie die vraag stelt, vergeet dat D66 vo rig jaar maart, bij de gemeente raadsverkiezingen, de grote klapper maakte. Toen werd de partij vijftig procent groter. De problemen die dat opleverde zijn nu overwonnen. Bovendien zagen we nu de winst al aankomen. En daar heben we ons tevoren op ingesteld." RIYAD/JEDDAH Geschokt kijkt Zayid om. "Een mutawa", fluistert hij met afgrijzen op het gezicht. De man met baard, stok in de hand en gekleed in een traditioneel Arabisch gewaad (de zomen van de overmantc'l zijn met goud bestikt) die bij de Palestijn zoveel afkeer oproept, is een religieuze politieman. Samen met twee 'gewone' agenten patrouilleert hij door het centrum van de Saudische havenstad Jed- dah, een lichtzinnig ogend paradijs van uit marmer opgetrokken win kelpaleizen, waar het wemelt van mannelijke en vrouwelijke buiten landse gastarbeiders van wie Fili- pijnen verreweg de meerderheid uitmaken. Deze loonslaven zijn die avond het doelwit van de islami tische fatsoensrakker. Mutawa's vormen in Saudi-Ara- bie een schrikbewind. Na de bezet ting in .1979 van Grote Moskee in Mekka door 250 religieuze extre misten gaf het Saudische konings huis deze door godsdienstwaanzin verblinde lieden meer bevoegdhe den dan ooit. Usance bij straatsur veillance is dat iedere overtreder van de rigide zedelijkheidsregels een aframmeling krijgt en wordt ge arresteerd. Een Palestijnse vriend van Zayid die op deze bewuste avond samen oploopt met een Filipijnse vrouw is dit keer de klos. Na enkele stoksla gen gaat hij in de boeien. De 'ver dachte' kon niet aantonen dat die vrouw zijn echtgenote was. Fysiek en geestelijk contact tussen man nen en vrouwen buiten het huwe lijk is een gruwel in de ogen van de Saudische versie op de islam en dient in naam van Allah met de hardste en strengste middelen te worden bestreden. Om maar niet te spreken over homoseksuele rela ties. waarop bij recidive de doodstraf staat. Speculaties Dit anachronisme past slecht in het beeld van het Saudi-Arabië dat een half miljoen Amerikaanse militai ren binnenhaalde om Kuwayt te be vrijden. Vanaf het begin van de Golfcrisis speculeerden westerse diplomaten in de hoofdstad Riyad en duizenden buitenlandse journa listen in het perscentrum in Dharan over onvermijdelijke hervormingen als gevolg van Amerikaanse politie ke en sociale invloeden op het ooit zo gesloten en puriteinse konink rijk waaraan, als enige in de wereld, de naam van een enkele familie is verbonden. Niet alleen het oliesjèikdom maar ook de gesluierde Saudische vrouw zou worden 'bevrijd' van het gods dienstige juk dat haar verbiedt te werken, auto te rijden en wie het niet is toegestaan in de openbaar heid zelfs maar de naaktheid van de polsen te tonen. Acht maanden na het begin van de Golfcrisis is echter daarin in elk geval niets veranderd en staat dat ook niet te gebeuren. Een westerse diplomaat in Riyad is daar niet zo verbaasd over. "De meest progessieve Saudi is naar Ne derlandse maatstaven nog altijd een oer-conservatiefzegt hij. "Het we zen van de zaak in dit land is hoe je De strenge religieuze voorschriften huid. de 'zwarte-kousen-islam kunt com bineren met een in technologisch opzicht moderne maatschappij. In een aantal opzichten hebben de Saudi's daarop een modus vivendi gevonden. Onder invloed van het Westen kunnen sinds enige tijd vrouwen bepaalde soorten liefdadig werk doen. mits haar islamitische zuiverheid als vrouw maar niet in gevaar komt. Maar verder willen de Saudische heersers voorlopig niet gaan". Volgens deze diplomaat zijn de verwachtingen bij het Westen over liberalisering van Saudische sa menleving veel te hoog gespannen geweest. "Ik vind het van een oor verdovende naïviteit te denken dat ons achttiende eeuws evolutiemo del van toepassing zou zijn op dit land. De islam is en blijft de grond slag van deze maatschappij. Hoe lang zitten hier al geen Amerikanen in de olie-industrie, maar daarvan is geen echte invloed uitgegaan op de sociaal-godsdienstige verhoudin gen. En heel veel Saudi's zijn daar niet ongelukkig mee". Gehoorzaam Zo er hervormingen komen, dan ko men die op grond van islamitische argumenten. "Dat kan niet anders", legt de diplomaat uit. "De koninklij ke familie heerst bij de gratie van een pact met de Wahabieten (een moslim-sekte) dat hen voorschrijft de reinheid van de islam, zoals die door deze sekte wordt gezien, hoe dan ook in dit land te handhaven. Bovendien is met hun instemming koning Fuhd de beschermer van de twee heilige plaatsen", Mekka en Me dina. Dus kan de vorst niets veran deren zonder goedkeuring van de ulema's (schriftgeleerden)". Hetzelfde geldt ook voor het in stellen van een democratie naar westers model, zoals de Verenigde Staten en Europa dat met name zo bieden bij een dagje strand voor het gezin dit beeld. graag zouden zien. Ook hierover hebben de ulema's zo hun opvattin gen. Hoewel de islam als geheel de afgelopen eeuwen verlichte exacte wetenschappers, filosofen en schrij vers heeft voortgebracht onder wie ook Saudi's -, voor de schrift geleerden geldt de laatste frase uit de koran als het ultieme: 'gehoor zaam God, zijn boodschapper en hen die de autoriteit hebben'. Aan deze variant op het gebod van de bijbelse apostel Paulus die in een brief de christenen van de stad Ro me opdroeg 'de overheid onderda nig te zijn' (Romeinen 8), ontleent de clan Saud zijn legitimiteit als au tocraten over het koninkrijk te heersen. Het kan dan ook niet verwonde ren dat de Golfcrisis geen aanlei ding is geweest voor koning Fahd een democratisch gekozen parle ment zelfs maar te overwegen. Be halve dat de democratie, zoals wij die kennen, geen enkele wortel heeft in het klassieke denken van de islamiet, is dat voor Saudi-Arabië al helemaal geen voorstelbare staats- "Dit is bij uitstek een stammen- bewust land", zegt een EG-diplo- maat in Jeddah. "Bekeken vanuit de achtergrond dat vroeger in grote delen van deze onmetelijke woes tijn alleen maar nomaden rondtrok ken, is dat wel begrijpelijk. Met uit zondering van de strikte gods dienstige voorschriften voor het da gelijks leven, is hier niets officieel geregeld. De allianties tussen die stammen, nu welgestelde families die in dikke Mercedessen rondrij den en in paleisachtige villa's wo nen, maken in feite de binnenland se. maar ook de buitenlandse poli tiek van dit land uit. En daarvoor is niet zo bar veel interesse. Dus blijft substantieel beleid vaak zweven tussen: zullen we het nu wel of niet doen. De Golfcrisis heeft hierin Meer zeggenschap In tegenstelling tot waarnemingen van sommige westerse diplomaten bestaat er onder een niet gering aan tal Saudi's wel degelijk behoefte aan meer zeggenschap. Althans, dat beweert de hoofdredacteur van een in Jeddah uitgegeven toonaange vende krant. Maar hij wil onder geen beding zijn naam en die van het dagblad genoemd zien. "Ik wil zelfs niet dat u schrijft waar u pre cies bent geweest", gelast hij mij verder met dwingende ogen. "Ik wil geen problemen". Als ik hem ontmoet, biedt hij hoe wel het Ramadan is, een sigaret en koffie aan. Zo een mutawa dat zou hebben gezien, waren we beiden ter plaatse gegeseld met diens knup pel. Bovendien zou ik onverwijld het land zijn uitgezet en de hoofdre dacteur in de gevangenis zijn be land en zijn baan zijn kwijt geraakt. Het wordt in het verloop van het gesprek niet duidelijk waarom deze hoofdredacteur het lot tart. Wil hij tegenover een westerse collega aan tonen dat de buitenkant van de Saudische samenleving slechts een schijnwereld is? "Natuurlijk spelen er zich binnenskamers zaken af die officieel niet zijn toegestaan", geeft hij als afwijkend antwoord. "Wy voelen ons geen geknecht volk, maar we zijn wel bereid ons aan de richtlijnen en leefregels voor het openbare leven te houden. Dat is een compromis waarmee menig Saudi geen moeite heeft. Maar als u goed Arabisch zou kunnen verstaan dan zou u op straat kunnen horen dat de mensen het altijd hebben over de volksassemblee (een ad viesorgaan met te benoemen leden, red.), die koning Fahd al jaren gele den heeft toegezegd, maar nog steeds niet heeft geïnstalleerd. Maar die komt er wel, niet door een revo lutie, maar door geweldloze druk vanuit de samenleving". Voor deze hoofdredacteur heeft de Golfcrisis wel enige veranderin gen gebracht. Naar zijn oordeel voe len de mensen zich vrijer dan voor heen. "Ze spreken zich openlijker uit en worden zich, langzaam, be wuster van de politiek. Als voor beeld noemt hij de openlijke kritiek die de Saudi's hebben op de, zoals hij dat aanduidt, 'salondemocratie', de geheimzinnigheid waarmee het regeringsbeleid in rokerige achter kamertjes tot stand komt. Maar, zo voegt hij er aan toe: "U mag daar niet uit afleiden dat de Saudi's een andere regime voor staan. Geenszins. Over het voorbe staan van het Huis van Saud als de heersers van dit land bestaat geen enkel meningsverschil. Want iedere Saudi is weet maar al te goed dat elk alternatief leiderschap voor dit land een ramp is. De koninklijke familie is de bindende factor tussen de ver schillende clans en godsdienstige groeperingen". Grote kloof Hoe het Saudi-Arabië de komende jaren ook zal vergaan, duidelijk is dat modernisering zich binnen de politieke en sociale processen heel langzaam zal voltrekken. Het Wes ten is daarbij van weinig invloed. Niettemin zullen spanningen naar boven komen tussen degenen die een theocratisch bestuurd land bin nen de Arabische wereld willen 'li beraliseren' en de voorstanders van handhaving van de status quo. De kloof is echter groot. In feite zit het dilemma hem in de confrontatie met de technologische vooruitgang van 21ste eeuw en een bijna middel eeuwse leefwijze in Saudi-Arabië die niet ver afstaat van het huidige islamitisch jaar 1411. Mgr. Gijsen krijgt geen uitnodiging UTRECHT - Ook bij de twee bisschoppen die wel contact hebben met de Acht Mei Be weging, Bar (Rotterdam) en Ernst (Breda), ervaren de AMB-bestuurders een af stand. "Zij stellen paus en bis schoppen centraal, terwijl wij bezig zijn met vernieuwing van kerk en samenleving. Bij na een andere leefwereld", al dus voorzitter Wies Stael- Merkx. Gisteren presenteerde het be stuur van de beweging het pro gramma van de zevende manifes tatie, die op 11 mei in Utrecht on der het motto 'het Verhaal gaat door' wordt gehouden. De dichter Huub Oosterhuis is de belangrijk ste spreker op de manifestatie. Alle bisschoppen minus mgr. Gijsen zijn uitgenodigd. Volgens de kerkelijke regels moeten ze toestemming aan de bisschop ter plaatse (kardinaal Simonis) vra gen voor het geval ze zouden wil len komen. Dat zou overigens voor het eerst zijn. De bisschop van Roermond heeft het bij de Acht Mei-ërs ver bruid. Vorig jaar had hij hen laten weten dat hetgeen de beweging als inhoud en strekking van Kerk- zijn presenteert, volgens hem in veel opzichten onjuist en mislei dend is. Priesters uit zijn bisdom, die naar de manifestatie zouden gaan, zouden "verraad aan eigen roeping" plegen. Voorzitter Stael-Merkx zei dat de gesprekken die het AMB-be- stuur met de bisschoppen Bar en r Wies Stael-Merkx. Ernst voert, beide partijen het "machteloze" gevoel geven dat het tot die twee bisschoppen be perkt zal blijven. De manifestatie van dit 'plat form van katholieke organisaties voor vernieuwing in kerk en sa menleving' wordt dit jaar afgeslo ten met een "betrekkelijk klassie ke" eucharistieviering, waarin een goedgekeurd tafelgebed zal worden gebruikt. Twee priesters en enkele leken zullen voorgaan. Veel aandacht is er op de mani festatie voor 'het verhaal ter plaat se' dat door Jos Brink wordt ge presenteerd. Daarbij gaat het om "haalbare modellen". Parochies zijn (nog) geen participanten, wel stevige dragers van de beweging en van de kerkvernieuwing, aldus Stael-Merkx. Heel wat parochies zijn 'oefen plaatsen' waar gewerkt wordt aan vernieuwing van het ambt, waar de liturgie in verstaanbare taal wordt gevierd en waar een nieu we oecumenische praktijk groei ende is. "Juist daar worden van hogerhand ontwikkelingen te ruggedraaid en mensen terugge floten", aldus de AMB-voorzitter. Stael-Merkx maakte verder melding van groeiende interna tionale belangstelling voor de Acht Mei Beweging. "Onvrede met de kerk als instituut is niet beperkt tot Nederland". Aan de vooravond van de manifestatie is er een aparte bijeenkomst met buitenlandse gasten. Meer aandacht is er ook voor jongeren, voor wie er een volledig eigen parallel-programma is. Reuten weersprak een conclusie uit een recent onderzoek dat in de achterban van de beweging de jongeren ontbreken. "Zij geven zich niet op voor de Acht Mei- krant en komen dus ook niet voor in de kaartenbak, maar ze zijn wel heel duidelijk aanwezig op de ma nifestatie", zei Reuten. HEERENVEEN (GPD) - De christelijke gemeenschap Nes Ammim in het noorden van Israël kampt met ernstige problemen. Door economische tegenslagen dreigt dit jaar een financieel te kort te ontstaan van een miljoen gulden. Verder kampt Nes Am mim met een ernstig personeels probleem als gevolg van de crisis in de Golf. Dit zegt ds. A. Boers- ma (Ureterp), van 1980 tot 1987 predikant in Nes Ammin. Sinds de crisis in de Golf uit brak heeft Nes Ammim grote pro blemen met vinden van nieuwe, vrijwilligers. Het 'thuisfront' in Nederland, Duitsland en Zwitser land heeft inmiddels alarm gesla gen. In beide landen wordt mo menteel campagne gevoerd om nieuwe vrijwilligers te werven. Indien dit niet lukt, dan zal de ge meenschap aansluiting zoeken met een naburig drop, meent Boersma. Ook economisch gaat het slecht met Nes Ammim. De gemeen schap moet het vooral hebben van rozenteelt en toerisme. Door dat het luchtverkeer van en naar Israël tijdens de Golfoorlog ern stig ontregeld was, konden er niet voldoende rozen worden geëx porteerd. LEIDEN De populaire 'Evensongs' in de Hooglandse kerk, hebben dit seizoen het cen trale thema 'Godsontmoeting' meegekregen. De eerste in een se rie van acht vindt zondagavond plaats en heeft als onderthema 'Godsontmoeting in de stem'. Aan deze evensong werkt de Leidse Cantorij mee. De evensongs, die twee jaar ge leden voor het eerst in de Hoog landse kerk werden gehouden, mogen zich in een grote belang stelling verheugen. De korte sa menkomsten, waarin het geeste lijk lied de meeste ruimte krijgt, worden gemiddeld door zeker driehonderd mensen bezocht. De hervormde predikant A. Al- blas, initiatiefnemer van de Leid se evensongs en tevens ook vaste liturg in de samenkomsten, noemt de 'evensongs' "redelijk uniek". Niet alleen om de grote belangstelling, maar ook om de de koren die dit seizoen meewer ken, waaronder het koor van de St. Bavo in Haarlem. "Sommige koren zijn internationaal be faamd", aldus Alblas. Een deel van het succes wijt Al blas aan de Hooglandse kerk. "Die leent zich er perfect voor". Het thema 'Godsontmoeting' komt de komende evensongs te rug in de onderwerpen '...in de stilte', '...in jezelf en '...in samen zijn'. De evensongs beginnen 's avonds om zeven uur. Tutu: sancties heroverwegen KAAPSTAD (RTR) - De Zuid- afrikaanse aartsbisschop Des- mond Tutu vindt dat anti-apart heidsleiders en geestelijken ern stig moeten overwegen bij de in ternationale gemeenschap aan te dringen op opheffing van de eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika. Hij deed zijn oproep in een interview met het internatio nale persbureau Reuter. Aan Tutu's eigen voorwaarden voor opheffing van de sancties, alsmede de culturele- en sport- boycot, is bijna geheel voldaan, nadat president De Klerk had aangekondigd dat de resterende apartheidswetten worden afge schaft, de politieke gevangenen worden vrijgelaten en de ballin gen ongestoord kunnen terugke- Antisemitisme. Een op de drie Polen vindt dat "de invloed van de personen die zij als jood be schouwen, te groot is", ook al zijn er van de 3,5 miljoen joden voor de Tweede Wereldoorlog nog maar ongeveer 10.000 overgeble ven. Dat blijkt uit een onderzoek van het instituut CBOS, dat meent dat "er sterke negatieve stereotypen bestaan waaraan zelfs de feiten niets kunnen ver anderen". Aangepaste dienst. 'We zien Jezus' is het thema van een inter kerkelijke dienst met en voor ver standelijk gehandicapten, die zondag om kwart voor vijf in de Adventskerk in Alphen begint. Songs of Praise. In de Groene Kerk in Oegstgeest klinken zon dagavond weer 'Songs of Praise'. Het koor 'Cappella pro Cantibus' zingt Engelse kerkmuziek en lie deren uit de geloofsgemeenschap Taizé. Aanvang zeven uur. Moker. De kerkelijke omroep Moker zendt zondagavond om ze ven uur uit. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Nie den End Huizen (NH). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Veenendaal G. J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2