CBS zet punt achter 'Dallas' Na 13 jaar verdwijnen J.R. en familie van scherm Kennedy-clan opnieuw betrokken bij schandaal Mammelokker PAGINA 22 VRIJDAG 5 APRIL 1991 Boulevardpers VS in ban New Kid on the Block LOUISVILLE (AP) - De Ame- rikaanse boulevardpers, maar ook tienermeisjes, bieden grof geld voor alles wat Don- nie Wahlberg, een van de New Kids on the Block, heeft aan geraakt tijdens zijn verhoor over mogelijke betrokken heid bij brandstichting. De 22-jarige popzanger werd woensdag beschuldigd van brandstichting nadat in de lobby van het historische Seebach hotel in Louisville, waar de popgroep verbleef, brand was geconstateerd. De zanger hield zijn onschuld vol. Hij bracht minder dan een uur op het politiebureau door, waar achteraf de telefoon roodgloeiend stond. Voor de papieren zak waar de porte monnee van Wahlberg in zat werd 5.000 dollar geboden, terwijl de brandweer 11.000 dollar kon krijgen voor het dossier van de vermeende brandstichter. Het concert van New Kids on the Block kon's avonds ge woon doorgaan, omdat Wahl berg de borgsom van 5.000 dollar had voldaan. Klacht OR HILVERSUM (GPD) - Het NOS bestuur is haar boekje niet te bui ten gegaan door de onderne mingsraad van de NOS te betrek ken bij het formuleren van de op dracht aan onderzoeksbureau McKinsey. Dat heeft de Onder nemingskamer aan het Ge rechtshof in Amsterdam daag beslist. De ondernemingsraad was naar de rechter gestapt, omdat de NOS altijd had beweerd dat onderzoeksbureau McKinsey in haar onderzoek de taken van de NOS buiten schot zou laten. La ter werd er toch ingegaan op NOS-werkzaamheden. DALLAS - Na 13 jaar zet de Amerikaanse omroepmaat- schappij CBS dit seizoen een punt achter de televisieserie Dallas. Het nieuws is in de Texaanse stad ingeslagen als een bom. "We moeten een nieuwe serie zien te krijgen", reageerde Ro bert Burke, directeur van de Filmcommissic van Noord- Texas. "De serie Dallas is een van de voornaamste toeristi sche trekpleisters van de stad - de ander is de permanente tentoonstelling over de moord aanslag op president John Ken nedy in 1963. Victoria Principal was ooit Pamlca. de vrouw van J.R.'s 'goede' broer Bobby Ewing. "De serie hielp de stad ook aan zijn imago wat het internationale zakenleven betreft. Japanse en Europese automakers weten door het voorfilmpje hoe Dallas er uit ziet en willen diezelfde gla zen gebouwen als achtergrond voor hun reclamefilms. De serie heeft de stad zijn poenerige aan zien gegeven". Souvenir-verkoper Kelly Dun can meende dat de serie een waarheidsgetrouw beeld gaf van de manier waarop de oliehande laren in Dallas leven. "Ze balan ceren steeds op het randje. Niet alleen in hun persoonlijke leven, ook in hun zakelijke leven. Een deal kon hen maken of breken". De laatste, twee uur durende aflevering zal volgens producer Leonard Katzman gaan over de vraag "hoe de wereld van Dallas er uitgezien zou hebben als J.R. Ewing nooit geboren was". Be halve 'J.R.' Larry Hagman zullen voormalige Dallas-acteurs als Mary Crosby, Linda Gray, Steve Kanaly en Jack Scalia hun op wachting maken'. De eerste aflevering van 'Dal las' werd op 2 april 1978 uitge zonden en de serie trok in de Ver enigde Staten in het begin van de jaren tachtig steevast de meeste kijkers. Dit jaar is de serie afge zakt naar een 59ste plaats. Volgens een woordvoerster van het televisiestation CBS heeft de beslissing echter niets van doen met de dalende kijkcij fers maar is zij gebaseerd "op programmatische gronden". Jess Sagansky, directeur van de amusementsdivisie van CBS, zei dat de serie "de tradionele 'een-uursdramatiek' volledig op zijn kop heeft gezet en een mijl paal is geweest in de Amerikaan se televisie". 'Dallas' geeft een beeld van het Het 'gelukkige'paar Ewing: Larry Hagman zit als vilein karakter nog steeds in de serie. Linda Gray als zijn niet minder doortrapte echtgenote is al eerder opgestapt. (Archieffoto Kippa) wel en wee, met de nadruk op dat laatste, van de door olie rijk ge worden familie Ewing in Dallas, Texas. Centraal staat in het ver haal de controverse tussen de ge mene J.R. Ewing, gespeeld door Larry Hagman en zijn eerlijke oprechte jongere broer, een rol van Patrick Duffy. De serie heeft in de jaren tachtig geleid tot vele navolgers waaronder 'Dynasty' en 'Falcon Crest'. AVRO start 13 mini-speelfilms 'Flic' Navarro: moderne Maigret onica's voorzitter Joop van der Reyden (linksoverhandigde gisteren aan Willem Duys het eerste exem plaar van het naslagwerk De Edison-onderscheidmg'. Het werk is vervaardigd door OlafKlijn, die vanaf 1983 juryvoorzitter van de Edisons Populair is. Het boek beslaat een periode van 30 jaar. (foto anp> PARIJS (GPD) - Vanaf het eerste moment dat de Parijse politie commissaris Navarro - twee jaar geleden - zijn intrede deed op het Franse tv-scherm, lopen de kij kers daar weg met de dikbuikige politieman. Het commerciële tv- station TF 1 hoefde zich vanaf dat moment geen zorgen meer te maken om de kijkcijfers op pri me time gedurende de donder dagavonden, want de serie trok soms de helft van alle tv-kijkers in Frankrijk. De AVRO brengt de komende dertien zaterdag avonden de belevenissen van de moderne Maigret op het scherm. Neem een flinke schep Mai gret, voeg er een snufje Kojak aan toe, strooi er wat maatschap pijkritiek van Sjöwall Wahloö doorheen, kook het gerecht eni ge tijd in Hill Street Blues en je hebt Navarro, de nieuwe Franse tv-held. De serie ontstond drie jaar geleden toen TF 1 aan produ cent Pierre Grimblat vroeg eens na te denken over rie. Het station had op dat mo ment dringend behoefte aan een tv-held, waarmee het publiek zich kon vereenzelvigen. Toen Grimblat de acteur Roger Hanin in een hotel in Monte Carlo tegen het lijf liep, was het idee voor de politieserie snel geboren. Grim blat heeft zelf jarenlang speel films gemaakt, en is zo'n acht jaar geleden met het produceren van tv-programma's begonnen. Navarro is tot dusverre de groot ste hit van zijn jonge bedrijf. Het geheim van Navarro is simpel, legt producent Grimblat uit: Na varro is geen 'super-flic', maar een mens van vlees en bloed, die het opneemt voor de underdog. Daardoor kan het publiek zich met de politiecommissaris ver eenzelvigen. Humor speelt bo vendien een belangrijke rol in de Neef van Ted van verkrachting beschuldigd PALM BEACH (Rtr) - De Kennedy's zijn opnieuw be trokken bij een schandaal. Een neef van senator Edward Kennedy wordt volgens ver scheidene kranten ervan be schuldigd vorige week een 30- jarige vrouw te hebben ver kracht in een winterverblijf van de familie in Palm Beach, Florida. Volgens de Palm Beach Post, die zich baseert op ano nieme zegslieden, heeft de po litie William Kennedy Smith aangemerkt als verdachte. Een 30-jarige vrouw, van wie de politie de identiteit geheim houdt maar waarover de kran ten melden dat het de dochter van een rijke zakenman uit Palm Beach is, zou zaterdag ochtend vroeg op het verblijf van de Kennedy's zijn ver kracht. Zij zou aangifte heb ben gedaan bij de politie. De vrouw zou senator Ken nedy, diens 24-jarige zoon Pa trick en Smith in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben ontmoet in een bar en daarna met het drietal zijn meege gaan om bij hen thuis nog wat te drinken. Smith, een student in de medicijnen, heeft alle be schuldigingen van de hand gewezen. "De berichten die circuleren over gebeurtenis sen afgelopen weekeinde in de residentie van de familie Kennedy in Palm Beach, Flo rida, zijn onjuist en hebben op een onrechtvaardige wijze mijn oom, senator Ted Kenne dy, en mijn neef, Patrick Ken nedy, in opspraak gebracht. Ik hoop met deze 'verklaring de stroom van onverantwoor de speculaties te stoppen. Verder is elke suggestie dat ik betrokken zou zijn bij wat voor misdrijf dan ook on juist", aldus Smith gisteren. De politie in Palm Beach wil niet zeggen of Smith wordt beschuldigd van ver krachting. Twee kranten in Florida en een plaatselijk tele visiestation hebben de politie gedagvaardigd .om het volle dige politierapport over deze zaak te kunnen inzien. Het dagblad The New York Post schrijft dat de politie de zaak mogelijk in de doofpot wil stoppen. Sinds senator Kennedy 20 jaar geleden be trokken is geweest bij een do delijk ongeval bij Chappa- Senator Edward Kennedy. quiddick is geregeld bericht dat incidenten waarbij leden van de Kennedy-clan waren betrokken niet volledig zijn onderzocht. Bij 'Chappaquid- dick' reed de senator met zijn auto van een brug waardoor zijn passagier, Mary Jo Ko- pechne, „verdronk. Kennedy, die vanwege zijn handelswij ze beschuldigd kon worden van doodslag, kreeg slechts een voorwaardelijke veroor deling omdat hij de plaats van het ongeval had verlaten en zich pas tien uur later bij de politie meldde. De activitei ten van de superrijke Kenne dy-clan, van wie de beroemd ste de in 1963 vermoorde pre sident John F. is, worden door dè Amerikaanse media op de voet gevolgd. De combinatie van seks en de naam Kennedy heeft het rustige Palm Beach in rep en roer gebracht. De stad wordt overstroomd door de society- pers. Verslaggevers proberen de politie vergeefs tot uitspra ken te verleiden en bieden geld aan wie maar iets meer denkt te kunen vertellen over de affaire. De geruchten zijn voer voor de sensatiepers. De New York Post bracht als kop 'Vrijgezellenparty'. De Britse Sun zei over de vrouw die de aanklacht heeft ingediend: "Zij Wilde Sex met een Ken nedy" en de Britse Daily Star kopte: „De vloek van de Ken nedy's heeft weer toegesla gen". Concertzender wil ook buiten Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse Concertzender (radio) en Kunstkanaal (televisie) willen dat de Tweede Kamer bi^/ie behande- ling van de mediawet een amendement aanneemt, waardoor de pro- gramma's van de twee organisaties in meerdere gemeenten kunnen worden uitgezonden. Het amendement, dat volgende week in de Tweede Kamer wordt be handeld, wijzigt de huidige tekst van de mediawet. Daarin staat dat het maken van gezamenlijke programma's voor meer dan één lokale c roep niet is toegestaan. De radio en televisie-uitzendingen van de Concertzender en Kunstkanaal worden nu uitsluitend via het Amsterdamse radio- en levisiekabelnet in de hoofdstad verspreid. "Nu was ik de vorige week weer eens inde hoofdstad en ik dacht: je moest toch maar eens naar 't museum gaan, de geest weer wat opfrissen met het allerbes te". Dit zinnetje is afkomstig uit een van de bekendste verhalen van Belcampo. "Het museum". De hoofdpersoon is iemand die altijd en overal door mensen wordt aangesproken, die hem instinctief als de ideale figuur beschouwen om hun zorgen mee te delen en hun vaak bizarre denkbeelden toe te vertrouwen. In het Rijksmuseum zal het hem niet anders vergaan: de ene suppoost na de andere stapt op hem af en gunt hem een blik in een vreemde binnenwereld. Aangezien ik vorige week in Amsterdam wat ruim in mijn tijd zat. nam ik eveneens het be sluit om mijn geest weer eens door het allerbeste te laten op frissen. Ik richtte mijn schreden dus naar het machtige bouw werk van Cuypers, een plaats die ik op een schoolreisje voor het eerst heb bezocht. Zodra ik de statige trappen naar de eerste zaal met middel eeuwse schilderkunst had be klommen, had ik het gevoel dat ik het verhaal van Belcampo was binnengestapt. Menigeen bleef daar dralen bij een hevig bloedende Christus die van het kruis werd gehaald. Steeds als dat gebeurde, beende een zaal wachter met rechte rug en ge zaghebbende bril op hen af en gaf ongevraagd tekst en uitleg. Hij deed dat in vele talen, zelfs het Italiaans bleek voor hem geen geheimen te bezitten. Ik moest denken aan de sup poost nit "Het museum". In een zaal werd de bezoeker gecon fronteerd met de dwingende aanwezigheid vaneen man met een krijgshaftige houding, die erop moest toezien dat een groot tableau van de Slag bij Water loo niet door wijzende vingers werd bezoedeld. Maar wat hem in werkelijkheid bezighield, was hoe hij de veldslag voor Na poleon had kunnen winnen. "Toevallig komt u net bij de moeilijkste beslissing van de dag", vertrouwt hij de hoofd persoon van het verhaal toe. "Wat moet Napoleon doen? Ik zal u de fout van de keizer laten zien. Nog nooit in zijn hele veld heersloopbaan had Napoleon met Engelsen te doen gehad. Hij kende het Engelse karakter niet, hun nationale hardnekkigheid die ze zo taai maakt in de verde diging en hun nationaal flegma dat ze zo traag maakt in de aanval". Bij zijn rondgang komt Bel- campo's bezoeker tot de ontdek king dat zaalwachters hele maal geen halfdode, uitgebluste figuren zijn, maar juist vitale geesten, met een curieus gedach- tenleven. Zo hoorde ik in een vertrek met landschappen van Jan van Goyen en Aert van der Neer, het nu eens rijzende dan weer dalende gebrom van een psalmzingende mannenstem. Eerst dacht ik dat het geluid uit een luidspreker of slecht afge stelde walkman kwam, maar het bleek uit de keel van de ijsbe rende suppoost te komen. Nu en dan liet hij zijn krop zwellen en produceerde voor het gehoor van de verbaasd toekijkende, internationale kunstminnaars Pavarotti-achtige bastrillers. In de Rubenszaal hangt de be faamde Mammelokker waarop een vastgeketende oude man te zien is die in de kerker aan de borst ligt van een volrij- pe jonge vrouw. De afbeelding gaat terug op een Romeins ver haal over een man die tot de hongerdood veroordeeld is en alleen bezoek van zijn dochter mag ontvangen. Zij wordt elke keer grondig gefouilleerd, zodat het zeker is dat de gevangene geen kruimel brood krijgt toege stopt. Toch leeft hij na elk be zoek op. Als de bewakers het tweetal gaan bespieden, is het raadsel spoedig opgelost. Het is grappig om de reacties van de museumgangers op dit tafereel te registreren. Jonge meisjes be ginnen vaak te giechelen en "Wat een viezerik!" te fluiste ren; mannen komen nieuwsgie rig en geboeid dichterbij. Ik was niet de enige die van enige af stand het publiek gadesloeg ook de bejaarde zaalwachter keek oplettend en met een halve glimlach in de ene mondhoek toe. Zou het werkelijk nog steeds dezelfde man zijn die in het ver haal van Belcampo verklaart dat voor hem de Mammelokker een soort Rorschachtest is, die hem een diep inzicht geeft in de keldergewelven van de mense lijke geest

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22