'Een liedje hoeft toch niet zo onbenullig?' Auteur Frisch gaf stem aan naoorlogs onbehagen In de ban van de flamenco 'Hogere' waarden in bloemen KIJK UIT Exposities Concerten Theaters b Af KIL. PAU1NA UTRECHT (GPD) De gisteren op 79-jarige leeftijd in Zürich overle den Zwitserse auteur Max Frisch, dankt zijn wereldfaam vooral aan het toneelstuk 'Herr Biedermann und die Brandstifter' (Heer Burger man en de brandstichters). Met dit werk gaf hij stem aan de eerste golf van naoorlogs onbehagen. Toen het stuk in 1959 in wereldpremière ging was de wederopbouw vrijwel vol tooid. Men had het economisch weer goed, beter zelfs: ook de bur german kon een auto aanschaffen. Collectief stortte men zich op het vergaren van luxe. Steeds minder leek men geinteresseerd in die ene belangrijke gewetensvraag: hoe kon het Nazisme ontstaan? Het absurd te noemen gemak waarmee een land in nog geen twin tig tijd van een bloeddorstig mon ster in een ijverige mier blijkt te kunnen veranderen, krijgt Frisch een vertaling met een niet minder absurde parabel. Twee brandstichters bellen aan bij de wo ning van Herr Biedermann. Ze zijn volstrekt duidelijk over hun bedoe lingen, krijgen toch toegang en we ten Biederman zelfs zo ver te krij gen dat hij hun hoogst persoonlijk een lucifer aanreikt. Ook als de boel in de hens staat, komt Biedermann niet tot bezinning. Hij ontkent dat hij mede-schuldig zou zijn en ne geert zelfs het probleem: hoezo hel, het is hier juist een hemel! Frisch combineerde het absurdis me van schrijvers als Beckett en Io- nesco met de politieke dialectiek van Brecht. 'Biedermann und die Brandstifter' betitelde hij zelf als een 'leerstuk zonder leer'. Pas in 1961 kwam er pas een nieuw stuk van Frisch uit: 'Andorra', dat over vooroordelen ten aanzien van ras sen handelt. In 1967 volgde 'Biogra fie', waarin gespeeld wordt met de gedachte hoe het zou zijn als je met je huidige kennis en ervaring het le ven nog eens over zou mogen doen. Zijn laatste stuk was Triptychon (1978). Zo ver ons bekend zijn zijn laatste •drie stukken nooit in Nederland door een professionele groep opge voerd. Ook 'Herr Biedermann und die Brandstifter' is na de Neder landse première in 1959 door de Haagse Comedie (met Albert van Dalsum in de hoofdrol) nauwelijks nog door het Nederlandse beroeps toneel gespeeld. Max Frisch, na zijn studie archi tectuur begonnen als journalist, vestigde voor 'Herr Biedermann und die Brandstifter' zijn naam met de roman 'Ik ben Stiller niet'. Een indrukwekkend boek uit de latere periode van Frisch was 'Man in het holoceen', gepubliceerd in 1980. Het is het wrede verhaal over een oude man die het gevoel van zijn persoonlijke ondergang op de na tuur projecteert In eigen land baarde Frisch vori ge maand opzien door een uitnodi ging voor de viering van het 700-ja- rige bestaan van Zwitserland af te wijzen. Hij wilde hiermee demon streren tegen 'de eeuwenlange over heersing van Zwitserland door christen-democraten en de boeren klasse'. Volgens Frisch is 'het bur- gerblok' schuldig aan de verloede ring van Zwitserland. Vorig jaar werd bekend dat Frisch, net als de in december overleden schrijver Friederich Dürrenmatt, door de Zwitserse veiligheidsdienst werd geobserveerd. Popgroep Mam zette gedicht Jan Hanlo op muziek HAARLEM - De nieuwe single van de Tilburgse pop groep Mam heet 'Oote' en begint zo: 'Oote oote oote Boe Oote oote Oote oote oote boe Oe oe Oe oe oote oote oote A' Een hit is het nog niet ge worden. Maar volgens bas sist en songschrijver Tom America zou het toch wel eens de redding van de Ne derlandse popmuziek kun nen zijn. Oote is literatuur. De Limburgse dichter Jan Hanlo (1912 - 1969) schreef het in 1950. Twee jaar later werd het gepubliceerd in het cultu rele tijdschrift 'Roeping' en dat leid de zowaar tot kamervragen. Het blad had een kleine subsidie ont vangen. Maar de staat kon toch niet de publikatie van dergelijke wartaal subsidiëren, meende een der geach te afgevaardigden. 'Oote' werd een relletje. "Ik was al heel lang van plan om iets met dat lied te doen," vertelt America. "Als kind kende ik Hanlo al. Hij tankte altijd zijn motor vlak voor ons huis in Valkenburg. Een hele grote strenge man. En later be gon ik zijn teksten te lezen: zo di rect, zo onopgesmukt. Alsof je peukjes opraapt van straat. Daar kan ik heel veel mee." Punkexplosie Mam is een eigenaardige groep bin nen de Nederlandse popmuziek. Opgekomen als 'Sammie America's Gasphetti' tijdens de punkexplosie van de late jaren zeventig, evolueer de de band naar een eigen, met niets en niemand te vergelijken stijl waarvoor het fundament werd ge legd met het album 'Grond' uit 1985. America wil niet meer de gebrui kelijke refreintjes en coupletjes aan elkaar rijmen en lijmen. Soms kiest hij voor het 'poème trouvé', een toe vallige zin, die uit z'n context ge haald wordt en op een sokkeltje ge zet. Soms bouwt hij - net als Hanlo in 'Oote' - met klanken of woorden alsof het Lego-stenen zijn. 'Ongelo felijk', het Mam-hitje van vorig jaar, dat maar vijf verschillende woor den telde ('Het gaat maar door, on gelofelijk') is er een voorbeeld van. "Iedereen die nu nog lult dat je met het Nederlands niks kunt, die praat onzin," zegt America. "Ik kan er heel veel mee. Ik vind Mam daar om ook een belangrijke band. Men sen lachen vaak, als ik dat zeg. Dan werpen ze tegen dat bijvoorbeeld de Urban Dance Squad pas echt be langrijk is. Maar zo'n 'Squad' is toch zeventig procent trend? En neem nu Claw Boys Claw met een liedje als 'So Mean", dan denk ik: Peter te Bos, jongen, je bent toch ook over de dertig. Je hebt toch ook wat ge studeerd. Mag zo'n tekst dan geen onsje meer zijn? Een liedje hoeft toch niet zo onbenullig." Mooi Een Nederlandstalige band wil hij Mam niet noemen. "Ik ben geen Frank Boeijen. Wij zijn een interna tionale band. Wij gebruiken ook Frans en Engels in onze liedjes. Ver gelijk het maar met het 'Franglais' datje soms bij Julien Clerc of Char les Aznavour hoort. Wij zijn ook geen intellectuele koude mannen. Ik heb mijn eerste bekendheid im mers aan de punk te danken". Maar America houdt van taal. En hij houdt van woorden. Mooie woorden. Het liedje dat Tom America voor de elfde Kinde ren voor Kinderen-plaat schreef, 'Zomaar' gaat ook al over mooie woorden en klanken. "En voor vol gend jaar werk ik aan een liedje over kinderen op weg naar school. Daarbij kwam-ik het woord 'put deksel' tegen. Een schitterend woord". In het liedje 'Toch toch toch toch' zegt hij: "We zingen over punaises. Beter dan over planeten. Ja,'dat is zo'n beetje de ultieme verklaring van wat Mam aan het doen is. Welt schmerz interesseert me niet. Zo'n punaise is toch een verschrikkelijk belangrijk voorwerp. Je kunt er zo veel mee doen. Je kunt je er aan be zeren. Daarom vind ik ook dat schil derij van Vermeer zo mooi: dat meisje dat iets met een melkkanne tje aan het doen is. Dat is zo tijdloos. Dat vind ik heerlijk, om iets zo recht in het hart van de zaak te kunnen ra ken." Mam treedt morgenavond op in *,m-?r!c?; Weltschmerz inl het LVC te Leiden schrikkelijk belangrijk voorwerp Tom America: 'Weltschmerz interesseert Portretten van musici in Ars LEIDEN - In galerie Ars Studio, ge vestigd aan de Pieterskerkgracht, is van 13 april tot 1 mei de expositie 'In de omarming van de muziek' te zien van de Voorschotense kunste nares Barbarah. Zij heeft een serie tekeningen gemaakt op het thema 'de musicus en zijn instrument'. Haar uitgangspunt was, te bekijken of een andere discipline (de muziek) invloed zou hebben op haar teken werk. Barbarah heeft geprobeerd om met verschillende technieken, zoals houtskool of Siberisch krijt op ge schept papier, gouache of droog pastel verschillende soorten mu ziek uit te beelden. Daarbij concen treerde zij zich steeds op diegene, die de muziek tot leven brengt, zoals de dirigent Bernard Haitink of de cellist Yo Yo Ma. De tekeningen werden gemaakt tijdens repetities van het Radio Fil harmonisch Orkest, het Radio Ka mer Orkest en de Nieuwe Sinfoniet- ta. Ars Studio is van dinsdag tot en met donderdag geopend van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag en zondag is de ex positie te zien van 13.00 tot 16.00 uur; op maandag tot en met donder dag ook nog van 19.30 tot 22.00 uur. HAITINK - Bernard Haitink gaat zijn vroegere orkest, het London Philharmonic Orchestra, dirigeren tijdens een concert in het Amster damse Concertgebouw op 29 mei. Uitgevoerd wordt de 7de Symfonie van Gustav Mahler. Flamenco gitaarrecital door Guy de Meda- no Gehoord op 4 april in de Leidse schouw- LEIDEN - Groot van gestalte, ge kleed in een ruim vallend jasje, loopt Güy de Medano met ietwat sloffende pas naar het midden van het schouwburgpodium, waar zijn stoel op hem wacht. Hij zwijgt en begint te spelen. Zijn spel wordt versterkt weergege ven. maar in de juiste verhouding en met behoud van de goede klankkleuren van zijn gitaar. Pas na een aantal stukken kijkt hij op van zijn spel. recht de zaal in en schenkt ons een glimlach: "U bent van harte welkom". Guy de Medano trad tot nu toe alleen op in kleine zaaltjes, maar zijn eerste optreden in de schouwburg bewijst dat hij toe is aan de volgende stap. Heel ont spannen ziet het er uit. Hij treedt op alsof hij zelf gastheer is, mees ter over de situatie. De schouw burg is redelijk gevuld met fla mencoliefhebbers, gitaarliefheb bers en belangstellenden. Het op treden van deze Oegstgeester fla mencogitarist dwingt aandacht en bewondering af. Zijn spel is geconcentreerd en gevarieerd. Zijn conversatie tussen de mu ziek door is sober en ontwape nend, maar ook informatief en toont aan dat de gitarist ook met het woord zijn publiek aan zich weet te binden. Vóór en na de pauze rijgt hij de stukken aaneen tot een gevari eerd repertoire. Snellere ritmi scher muziek wordt afgewisseld met peinzende, melodische fra sen. De klank van zijn instrument blijft boeien. Vooral de bassen zijn nogal aan de krachtige kant. Het fundament van de akkoorden geeft aan zijn liederen en dansen een stevige grondslag. Rauwe, wringende flamenco-akkoorden drukken de klachten en smarten uit van de oorspronkelijke zigeu nerflamenco zoals die rond 1800 in gezangen bestond. Dat Guy de Medano in de ban is van het onderwerp flamenco wordt duidelijk door zijn korte uiteenzettingen en de Vlagen waarmee hij een discussie met het publiek wil aanzwengelen. Vragen over hoe het nu verder moet met de flamenco in de toe komst. Na de pauze ontstaat er in derdaad iets van een 'gesprek' in de schouwburg. Veel verder dan wat vragen uit het publiek aan de solospeler komt het niet. Boven dien roept er iemand dat hij mu ziek wil horen. Ook bij mij is er in de loop van het concert een aantal vragen gerezen. Een recital in de schouwburg lijkt mij alleen niet de juiste gelegenheid om ze te stellen. Dat is misschien het voor recht van de kleine zaaltjes. Guy de Medano is er m elk ge val in geslaagd om mijn nieuws gierigheid en interesse in de fla- mencomuziek aan te wakkeren. Bovendien heeft zijn spel mij er van overtuigd dat hij nog iets zou kunnen toevoegen aan de vele stijlen die er binnen deze volks muziek bestaan. MONICA SCHIKS Expositie: schilderijen van Poull llsoe. te zien bi| Galene Hofstraat, Hofstraat 5. in Ri|nsburg Tot 27 april geopend op vrijdag van 14.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Poul llsoe baseert zijn schilderijen op Oosterse kunst en filosofie, hij schildert lelie- en orchidee-achtige bloemen op groot format in felle kleuren als paars, lila. oranje, roze, blauw, groen, alle kleuren van de re genboog feitelijk en niet voor niets. Deze Deense schilder is sterk symbolisch ingesteld, hij gaat uit van de 'hogere' waarden van het le ven, van gelijktijdigheid, het inner lijk leven, voorbestemming en het allesomvattende orakel de I Tjing: Het boek der Verandering. Zijn ach ternaam llsoe valt in het Engels ver taald samen met de naam van twee trigrammen uit dit oud Chinese boek, namelijk Vuur-meer, dat teza men 'de Omwenteling' betekent, hieruit leidde hij af dat zijn leven ve le veranderingen zou kennen. Zoals hij in zijn levensbeschrij ving vermeldt 'kwam bij al een maand te vroeg ter wereld', studeer de vervolgens rechten en moest toch kunstenaar worden. Hij streeft er in zijn werk naar de toeschouwer een gevoel van rust en vrede te ge ven. Moderne kunst richt zich vol gens hem teveel op het negatieve in de wereld en zou zo een negatieve werkelijkheid creëren. Het gevoel van rust en vrede van Poul llsoe komt op mij overigens niet zo over. Hij schildert de enorme bloemenvormen in onrustige bijna opdringerige composities, die eer der het tegenovergestelde effect hebben. Het I Tjing orakel stamt uit onge veer 3000 jaar voor het begin van on ze jaartelling, een tijd, gezien de tek sten, van feodale verhoudingen. Het boek is vermoedelijk, net als de Bijbel, bedoeld geweest om het ge drag van mensen te reguleren door middel van een allesomvattend sys teem van waarden en normen. Met een beetje goede wil zou je het werk van deze Deense schilder kunnen opvatten als de verande ring in sociale verhoudingen, zoals die zich gedurende zijn leven heb ben voltrokken, of zoals hij die erva ren moet hebben. Zijn werk maakt in elk geval deel uit van een wijd verbreide cultus van veredeling van de (menselijke) natuur, die over het algemeen uitblinkt in ondoorzich tigheid en mystificatie, een nieuw geloof of een zoektocht naar de waarheid? EDWINE FELSER Vrouwen in de kunst willen betere positie DEN HAAG (GPD) - Vrouwelijke beroepskunstenaars willen dat hun positie wordt verbeterd. Een 'Vrou wen Netwerk Kunsten' kan daartoe bijdragen. Zo'n netwerk, onder steund door een klein bureau dat jaarlijks 200.000 gulden subsidie zou moeten krijgen, moet jonge kunstenaressen vooruit helpen en ervoor zorgen dat ex-kunstenares sen weer in hun vak kunnen terug- kerèn. Deze aanbeveling doet de Raad voor de Kunst aan minister D'Anco- na van cultuur. Het doel van het net werk is dat vrouwelijke professio nals in de kunsten elkaar informe ren en adviseren over mogelijkhe den in de kunstsector. Het netwerk moet landelijk vertakt zijn en kan tevens als intermediair optreden voor besturen van instellingen, ju ry's en beoordelingscommissies. Met deze netwerken (onderwijs, na tuurwetenschappelijk onderzoek) worden de laatste jaren goede erva ringen opgedaan. Leiden Rijksmuseum voor'Volkenkunde - Steen straat 1, 'Koerden van Oost-Turkije, Men sen in een maalstroom', sociale fotografie van Adrienne M. Noorman, t/m 12/5; 'Idylle en idéalen', Koreaanse schilderkunst, t/m 9/6; 'Batak - Indonesië', t/m 2/6; di t/m za 10- 17 uur, zo 13-17 uur. Museum Boerhaave - Lange St. Agnieten- straat 10, Vijf eeuwen wetenschap en ge neeskunde in Nederland met speciale 'doe'- tentoonstelling, Anatomisch Theater met opstelling van menselijke en dierlijke ge raamten; di t/m za 10-17 uur, zon- en feest dagen 12-17 uur. 't Huys Benee Nieuwe Rijn 3. permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groene- steeg 10, ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel 146024. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89. Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma ne Mersmans. verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. LAK-Galerie - Cleveringaplaats 1. grafieken van Joke van Bilsen. t/m 26/4 ma t/m vr 14- 22 uur. za vanaf 19.00 uur. zo 14-17 uur; 'Immagini Scoperta', foto's van Jo Brunen- berg, t/m 20/4, ma t/m vr 10-22 uur. za vanaf 10 uur, zo 14-17 uur. Ars Aemula Naturae - Pieterskerkgracht 9. werken van ARS-leden, t/m 7/4, ma t/m do 19-21 uur, di do 9-12 uur. za zo 13-16 uur. Galerie Coup d'Arl - Nieuwe Rijn 27, aqua rellen recent werk van Leo Aarls. t/m 30/3; Arien de Groot: pastel tekeningen en ge mengde technieken; Peter de Vis: gemeng de technieken; Neileke Allersma: bronzen beelden, van 3/4 t/m 27/4; wo vr za 10-18 uur. do 10-21 uur. Bleijenberg Lijsten Breestraat 113, werk van J.M. Oltheten, van 30/3 tot 25/4; di t/m za 9-18 uur, do 9-21 uur, eerste zondag van de maand 12-17 uur. Galerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1. 'Elk land heeft zijn eigen kleur', foto's van Yvon ne van den Broek, t/m 18/4. ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur. Galerie Time is Art - Nieuwstraat 10, werk van Frank Berbée, 6 en 7/4 13-18 uur, schil derijen, tekeningen en objecten van Rob Regeer, 7/4 t/m 3/5. De Waag - Aalmarkt 21tekeningen van Me- rina Beekman, van 4/4 t/m 28/4; wo t/m vr 12-17 uur, za/zo 11-16 uur. Onderzoekscentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, grafisch werk van Her man Kuijpers, t/m 1/5; ma t/m vr 8-17 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, autonome schilderkunst van Bert Kienjet, collages in zwart/wit van John Stevenson, t/m 27/4, woe t/m za 12-17 uur, zo 7 14-17 uur. Diaconessenhuis - Houtlaan 55, Visual and decoratif art', vrolijke kunstwerken van Shu- nyam Gross, t/m 15/4; dag. 8-20 uur. Art Acrylaat - Nieuwstraat 53a, Vormgeving in Perspex 14/4 t/m 26/5 Studio: di t/m za 9- 13 uur; Galerie: wo t/m za 12-17 uur, do 19- 21 uur. Academisch Ziekenhuis - Gebouw 1, schil derijen en tekeningen van Mark Overbeeke, 27/3 t/m 8/5, dag 10-17 uur. Volksuniversiteit K&O - Oude Vest 45. ex positie van elf SKL Vrouwen, t/m 12/4, ma t/m vr 9-16 uur en van 19.30 tot 21.30 uur, za 9.30 tot 11.30 uur. Galerie Fenix - Botermarkt 26. Lidia Bos sen acryls en lino's, van 1/4 t/m 30/4; dit/rr za 10-18 uur. do 10-21.30 uur, zo 11 -16 uur Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, expo sitie "Duo's en andere combinaties" kleu renfoto's van Machiel Taal. Alphen Gebouw Rijnstaete - Prins Bemhardlaan 10, figuratief werk van Jan Simme'rman, olie verfschilderijen van Evert Schellens, t/m 30/4; geopend tijdens kantooruren. Openbare Bibliotheek - Thorbeckestraat. werk van beeldhouwer Joost Bosman, van 1/4 t/m 30/4; bezichtigen tijdens openings- Streekmuziekschool - Burg. Visserpark, Leidse kunstenares Lucia Steinbach met schilderijen en pastels 1985-1990. tot 11/4; ma t/m vr 9-18 uur. za 10-12 uur STAA-Gaierie - Prinses Irenelaan 88, Jan van Zonneveld met schilderijen en zeef drukken en Arie J. Bouter met keramische objecten, tot 25/4; wo t/m za 14-17 uur. vr ook van 18-21 uur. Bodegraven Evertshuis - Spoorstraat 15, grafieken van Corneille, dag. 09.30-12.00 uur. 13.30- 17.00 uur. 19.00-22.00 uur. Hazerswoude Huize Driehof Dorpsstraat/Het Anker - Chopinlaan, Frans Kokshoorn: beelden van brons, hout, steen en polyester, Adriaan 15/4ïdag0110-1^uiMHuize Driehof);'ma t/m za 20-23 uur (Het Anker). Katwijk Katwijks Museum - Voorstraat 46, werk van 11 leden kunstkring KK '88. Duin- en Bollen streek, t/m 4/5; do t/m za 10-12 uur en 14-17 Leiderdorp Leythenrode - Hoogmadeseweg 55, Barba ra Bruin Bongers 'Plekjes die verdwenen zijn', aquarellen, t/m 12/4; dag. 10-20 uur. Gemeentehuis - Statendaalder, Marie van Delft: aquarellen en etsen, Els van Foeken: brons en speksteen, t/m 24/4; ma t/m vr 9- 17 uur. wo 18.30-20 uur. Lisse 't Huys Dever - Heereweg 349a, 'Perestroj ka Cartoons' door 37 Russische cartoonis ten. t/m 16/4; di t/m zo 14-17 uur. Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congres Centrum - Lange- laan, Eurojjese Kunst Unie. werken van 30 kunstenaars, o.a. Harold Verhagen. Pieter Paul Koster, Luis Fileer en Paul Paas, tot 7/6; dag. 9-21 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schildenjen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Galerie Hofstraat - Hofstraat 5. Deense schilder Poul llsoe: op Oosterse kunst en fi losofie gebaseerde bloemenschilderijen. t/m 30/4; vr 14-19 uur. za 11-17 uur en vol gens afspraak tel: 01718-23517 Voorschoten Galerie Mercedes - Voorstraai 35b, wisse lende groepsexpositie met Frits Klein: aqua rel en pastel; Louis Meys en Jean Marie Mersmans: olieverf; Catharina Sogers: aquarel en Willy Belinfante kleuretsen en pastel, t/m 13/4; wo. do 13-17 uur, vr, za 11- 17 uur. Warmond Galerie De Pomp en Galerie Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat. Mirjam Frantzen met raku-keramiek. Madeleine Duram met gouache-pastel, 6/4 t/m 2/5, di 19-21, woe t/m zo (beh. vr) 14-16 uur. Wassenaar Galerie Bianca - Gravestraat 1, beeldhouw werk van Marian Gobius, abstracte schilde rijen van Daphne Kouwenaar, tekeningen en olieverf-schilderijen van Gradus Verhaal, t/m 28/4, do, vr en zo 14-17 uur, za 12-17 uur, vr ook vanaf 21 uur. Raadhuis 'De Paauw' - Raadhuislaan 22, Bas van der Pol: tekeningen en schilderijen, t/m 5/5; di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-16 Woubrugge Bejaardencentrum Woudsoord - Wetering pad. Atelier Pro Arie: expositie van vrijetijds kunstenaars, olieverf-, pastel en aquarel- 1 werken, t/m 30/4. Leiden Kapelzaal K&O do 1112.45 uur; lunchconcert door Lauren ce Whitehead, bariton en Vaughan Schlepp. piano, werken van R. Strauss, Poulenc en Ireland. LVC - Breestraat za 6, 23.00 uur; optreden van MAM vr 12. 22.00 uur; (zoldercafé) The Shining. Stadsgehoorzaal vr 12, 20.15 uur; piano concert door Alwin Bar werken van Beethoven. 't Pesthuys do 11 en vr 12,20.30 uur; Mattheus-Passion door Arti-shock. De Waag za 6.21.30 uur; jazzconserl voor Jaxzz podi um Hot House door 'Sosa'. Evert Hekkema (trompet), Michael Moore (altsax, klarinet). Misha Mengelberg (piano). Ernst Glerum (contrabas). Harry Piller (slagwerk). Waalse Ker1< zo 7, 19.00 uur; orgel-concert door Pieter van Dijk. Droomfabrlek za 6, 21.30 uur; optreden van de vijfmans formatie The Blue Band. Leiderdorp Muzenhof zo 7, 12.30 uur; concert door het Aurelia Saxofoonkwartet. Alphen Jongerencentrum Het Kasteel vr 12, 21.00 uur; maandelijkse regio-pop avond met Trout. Oudshoornse Kerk do 11, 20.15 uur; concert met Theo Olof viool, Harro Ruijsenaars cello en Gerard van Blerk piano, werken van Schubert. Madonna za 6, 21.00 uur; Get Mental house. Parktheater vr 12, jazzclub Alphen met het Dick de Graaf 7-tet voor viool en gitaar. Lisse 't Poelhuys za 6, 20.15 uur; concert van de pianist Guy Sint Clair met werken van Liszt, Chopin, Ravel en Rachmaninov. Noordwijk Congres Centrum 'Leeuwenhorst' zo 7.14.30 uur; Close Harmony Choir 'Dune and Forest. Noordwijkerhout De Schelft za 6. 20.00 uur; jubileumconcert van mu ziekvereniging St. jeanne ÓArc". Leiden Leidse Schouwburg za 6. 20 15 uur Herman Krebbers en Theo Olof. d. 9 t/m vr 12. 20.15 uur; Youp van 1 Hek. LAK-Theater za 6. 20 30 uur; Theatergroep de Trust met Weisman en Rotgesicht' zo 7. 15 00 uur; Dansgroep Klim mei Ver anderlijk'. woe 10 en do 1120.30 uur; Het Gebeuren- /Het nationale Toneel met 'Voldoende kool hydraat' vr 12. 20.30 uur; 'Shifts'. Jazz Dogs' 8 'Slips and streams', door de Nieuwe Dansgroep. Microtheater Imperium vr 13. 20.30 uur; 'Dans van de reiger' van Hugo Claus. Leiderdorp Muzenhof za 6, 14.30 uur; poppentheafer Hans Schoen 'De buik van Bart'voor kinderen van 6-12 jaar. za 6. 20.15 uur, Helmerl van Woudenberg met 'Zwarte Kunst'. zo 7, 12.30 uur; concert van het Aurelia Saxofoon Kwartet. Katwijk Tripodia za 6, 20.00 uur' optreden Mimiek in een jeugdvoorstelling. Wassenaar De Warenar vr 12. 20.15 uur; Toneelvereniging Mimicri met 'belde Half om Half. Den Haag Appeltheater za 6, di 9, t/m vr 12.20.15 uur; 'Moeder Cou rage' van Bertold Brecht. AT&T Danstheater di 9. t/m vr 12. 20 15 uur; Het Nationale Bal let met 'Romeo en Julia' Circustheater za 6. 20.15 uur; Ivo Pogorebch Grand Mas ters in Concert di 9. 20.15 uur. Rob de Nijs met 'Een goed gevoel' woe 10 en do 11.20.15 uur; Mm Maxi met 'Sprakeloos'. vr 12. 20.30 uur; A Chorus Une. D.ligcntia za 6, do 11. vr 12. 20.15 uur; Hans überg: Kadet 4711 zo 7. 14.30 uur; Chrira Visweswaren India se klassieke dansvoorstelling, di 9.12 45 uur, Jaap MukJer mei 'De gama- di 9. 2o"l5 uur. Prazak Kwartel, werken van Smetana. Janècek en Beethoven. Dr. Anton PhHlpszaal za 6. 20 15 uur. Residentie Okesl ofv Okko Kamu. Cnst.an ündberg. Trombone, Duty Kwartet, leden van het Residentie Orkest Scandinavische serie vr 12, 20 15 uur. Konmkhjk Concertgebouw Orkest ofv Hertbert Btomstedt. Antomo Me- neses cello, werken van Sjostakovitsj en Si belius. Koninklijke Schouwburg za 6. 20.15 uur, zo 7. 16 00 en 20.15 uur. woe 10 en do 11Het nationale Toneel met 'Maria Stuart' ma 8. di 9. 20.15 uur; Het nationale Toneel met 'Ivanov'. Amsterdam Carré dag. (beh.ma). 20 15 uur; Opera-musical 'Les Miserables' Concertgebouw zo 7, 14.15 uur, Koninklijk Concertgebouw orkest olv Herbert Blomstedt, mmv Jacques Meertens (klarinet), werken van Berwald, Sibelius en Larsson zo 7, 20 15 uur; Ivo Pogorelich piano, wer ken van Haydn. Brahms, Sknjabin, Ravel en Rachmaninow. di 9. woe 10 en vr 12.20 15 uur; Nederlands Philharmomsch Orkest olv Vemon Handley mmv Kathnjn Stotl piano, werken van Bliss. Chopm en Rachmanmow do 11. 20.15 uur' Koninklijk Concertge bouworkest olv Herbert Blomstedt mmv An tonio Meneses cello, Young - Hee - Kim so praan. Peter Dijkstra banton, werk van Niel sen. Sjostakowitsj. C.C. Amstelveen za 6. 20.15 uur. Mathilde Sanfing Ensem ble dl 9. 20 15 uur; Djazzei met diverse ballet ten 'Danmana Bes»eque Blow up woe 10. 20 15 uur. cabaret Dubbel en Dwars met Er staat een gek om de hoek' do 11. 20.15 uur. Echte Mannen met Pik broek'. vr 12. 20 15 uur Paul van Vliet mmv het kwartet ofv John Eskes. Muziektheater za 6. 20.00 uur; De Nederlandse Opera lp- higeme en Taunde'. mmv Nederlands Ka merorkest ofv Grearne Jenkins vr 12. 20 00 uur, premie De Nederlandse Opera met 'Die Fiedermaus van Johan Strauss, mmv Nederlands Phiiharmomach Orkest ofv Hartmut Haenchen Nieuwe de ia Martheator za 6 t/m vr 12 (beh zo/ma) 20 15 uur Marti- ne Bijl "Mevrouw B»|l'. Stadsschouwburg za 6. 20 15 uur, Mozart-weekend Opera Forum "Don Giovanni. muzikale leiding WokJemer Netsson woe 10 (premiere) t/mvr 12.20 15 uur. Ope raklas Sweelmck Coneervatonum. werken van Ravel. Puccini, mmv Symfonieorkest Sweelmck Conservatorium ofv Ed Span- jaard.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21