Chinese Ju Dou mum in eigen land verboden 'Het zout der aarde' bekeken in Delden Het wiel in De Kinderwereld J;lPJ=feriPJ»J Feest in België CAMPINGGIDS De nieuwe jaarlijkse Camping Caravaning France van Miche- lin is uit. De gids bevat informa tie over meer dan 3500 campings in Frankrijk. De makers keken vooral naar comfort, ligging, ta rieven en inrichting van de ter reinen. De Michelin-gids kost 28,-. NAAR ZEELAND In de vernieuwde gids voor vakantie en vrije tijd Zeeland zijn, zoals gebruikelijk, alle ge gevens over bezienswaardighe den en attracties op toeristisch- recreatief gebied in Zeeland op genomen: korte omschrijvin gen, openingstijden, entreeprij zen, adressen, telefoonnum mers, enzovoort. De informatie is alfabetisch gerangschikt per regio en vervolgens per onder werp. De gids is bij alle Zeeuwse VW-kantoren en bij een groot aantal boekhandels en kiosken in Zeeland te koop voor 3,95. FIETSEN IN ZUIDWEST- VELUWE De Streek VW Zuidwest Ve- luwe heeft een toerkalender met meer dan 50 fietstochten uitge bracht. De afstanden variëren van 15 tot 250 kilometer. In de agenda staan alle bijzonderhe den vermeld: data, inschrijfgel den, lengte, enzovoort. De fol der is gratis verkrijgbaar bij alle VW-kantoren op de Zuidwest Veluwe. Informatie: Streek VW, Ede, telefoon 08380 - 14444. BRABANT-BROCHURES De Provinciale VW Noord- Brabant heeft drie brochures uitgegeven: een over Kampeer-, Bungalow- en Groepsaccomo- daties, een over Hotels en Res taurants en een over Watersport. Informatie: VW Noord-Bra bant, Tilburg, telefoon 013 - 434060. FIETSVAAR-VAKANTIE Cycletours organiseert ook dit jaar zogenaamde Fietsvaar-va- kanties. De trips hebben als uit valbasis een hotelschip dat elke dag (met bagage en al) vooruit vaart naar de plaats waar de fiet sers in de namiddag hun meestal 40 a 50 kilometer lange tocht beëindigen. Vonden de Fietsvaar-vakanties eerder al leen plaats in de Noord-Holland en Utrecht (Vechtstreek): dit jaar is voor de maanden juli en augustus ook Friesland in het programma opgenomen. De an dere trips worden van mei tot en met september georganiseerd. Informatie: Cycletours, Amster dam, tel. 020 - 274098. Dagelijks gebruiken we zout. We staan er nauwelijks bij stil waar het vandaan komt, waar het allemaal in wordt toegepast, waarom we het ei genlijk aan ons eten toevoegen, wat er verder nog allemaal mee wordt gedaan en welke milieurampen het kan veroorzaken. Het zout heeft een boeiende ge schiedenis, kent meer dan 15.000 toepassingen en is van levensbe lang. Voor enthousiaste Deldenaren redenen genoeg om een museum op te richten dat alle facetten van het zout belicht. Het bestaat nu vijfjaar en trekt gemiddeld ongeveer 12.000 bezoekers per jaar. En wie daar alles goed heeft bekeken, zal voortaan iets minder nonchalant het zout over zijn eitje strooien. door Pieter Koene de Jong Vrijwel iedereen zal, als het over zout gaat, aan Boekelo denken en zelden aan Delden. Toch staat het Zout Museum daar terecht: in Del den is ruim honderd jaar geleden, toen men er boorde naar zuiver drinkwater, ontdekt dat er ruime hoeveelheden zout in de Twentse bodem zitten. Op het landgoed Twickel werd in 1886 op 211 meter diepte brak water gevonden. Men boorde verder tot 566 meter, dwars door lagen van zogoed als zuiver steenzout. Drinkwater vond men niet. Nederland liet het zout zitten waar het zat en bleef invoeren, ook nadat proefboringen bevestigden dat de bodem er vol mee zat. Pas in de Eerste Wereldoorlog werd de im port van zout zo duur, dat het tijd werd om de eigen voorraad aan te spreken. In 1919 werd de KNZ (Koninklij ke Nederlandse Zoutindustrie) in Boekelo opgericht, die vijftig jaar later werd opgenomen in het Akzo- concern. In 1986, honderd jaar na de eerste ?outvondst in Twentse bo dem, produceerde Nederland vier miljoen ton (2 procent van de we- reldproduktie) en exporteerde het naar zestig landen. Ter vergelijking: Amerika - de grootste zoutprodu cent - levert 23 procent van het we reldtotaal. In Delden is te zien hoe het Neder landse zout werd en wordt gewon- gekomen over de Belgische kust, die qua sfeer nauwelijks overeen komsten vertoont met die van Hol land. Wat voor een flink deel ook te danken is aan het zeer bijzondere achterland met schitterende steden en dorpjes als Brugge, Damme, Lis- sewege en Diksmuide. Recent ver schenen gidsen in die sector zijn on der meer: 'Met zicht op zee', 'Vakan tiewoningen aan de Belgische Kust', 'Oostende '91' en 'Daguit- stappen en verblijfsarrangementen voor groepen in West-Vlaanderen'. Alle brochures worden gratis verstrekt bij het Belgisch Verkeersbureau, He rengracht 435-437, 1017 BR Amster dam, telefoon 020 - 24.59.53. Een kijkje in het museum. Rechts eer vroeger werd gebruikt, die toren zijn j model van een boortoren zoals die u vernagen door boorhuisjes. foto GPD) nen. Ook wordt duidelijk gemaakt hoe het in onze bodem terecht is ge komen. Het Zout Museum beperkt zich echter niet tot Twente of alleen Nederland. Zoutvoorkomens en vormen van zoutwinning in andere landen komen er uitgebreid aan de orde. Wordt in Nederland water in de zoutlagen gebracht om met zout verzadigd weer naar boven te wor den gepompt, op bepaalde plaatsen in andere landen (Duitsland, Oos tenrijk) is de zoutwinning een echte mijnbouw. Hier en daar in de we reld (in de Sahara bijvoorbeeld) ligt het aan de oppervlakte en kan het worden uitgehakt of opgeschept. In tropische gebieden wordt zeewater in grote bekkens (zoutpannen) ver dampt, zodat het zout overblijft. Er is meer te zien en nog meer te verhalen over het Deldense muse um. En over het simpele zout dat wij zo achteloos over ons eitje strooien. Het geeft ons eten niet al leen meer smaak, wij hebben het nodig. Vroeger aten wij het door ons geschoten wild. Daar zat veel zout in, zeker in het bloed. Maar we wer den landbouwers en gingen meer groente en minder vlees eten. In groente zit geen zout, dus moesten we het toevoegen. Zout geeft bo vendien veel mensen werk, het helpt om voedsel te conserveren, het is een belangrijke grondstof in de moderne chemische industrie. Allemaal aspecten die in Delden aan de orde komen. Zout is dus een kostelijk goed. Eens was het zo kostbaar, dat het diende als betaalmiddel. Ons woord 'soldij' heeft te maken met het feit dat huursoldaten voor een deel werden uitbetaald in zout. De rijken der aar de - zo blijkt ook in Delden - zetten het daarom in dure en kunstzinnige 'schalen' op tafel. In den beginne diende een uitgehold stukje brood als zoutvat, maar later waren (bij voorbeeld zilveren) kunstwerkjes geen uitzondering. Wie zich zout kon veroorloven, liet dat op uitbun dige wijze weten. Maar zout kan ook een plaag zijn. Daar wijst de wisseltentoonstelling 'Het zout der aarde' (tot april 1992) op. In verschillende gebieden op aarde kampen de bewoners met een sterke verzilting van de bodem. Soms ontstaat die op natuurlijke wijze, vaak door menselijk ingrij pen in de natuur. Irrigatie bijvoor beeld heeft verzilting tot gevolg als er niet voldoende wordt gedrai neerd: het in het water zittende zout slaat neer op de grond en zoutlagen onder de oppervlakte worden door het stijgende grondwater omhoog gedreven. En waar zout zit, is geen plantengroei mogelijk. Zo wekt het leven brengende water de dood. De expositie geeft een indruk van het werk dat Nederlandse ontwikke lingswerkers in China, India, Se negal en Mali doen om die verzilting door toepassing van een goede drai nage te bestrijden. Ongeveer 3000 voor Christus, zo is bekend, was men in het Midden- Oosten al zo slim om ronde schi j ven aan een as te bevestigen en op die manier te gebruiken. Waar schijnlijk is het wiel uitgevonden in het gebied dat door de Soeme- riërs werd bewoond. Daar is na melijk een vierwielige kar met vaste assen opgegraven. Later kwamen de karren met twee grote wielen meer in zwang. Die waren gemakkelijker te manoeuvreren geschikt voor het vervoer van zware ladingen. De draaibare vooras, die nog la ter werd uitgevonden, was nog soepeler in gebruik. Dit alles en nog veel meer kan men opdiepen uit de uitgebreide documentatie over het wiel van het speelgoed- museum 'Kinderwereld' in Roden, dat dit jaar het wiel centraal stelt onder de titel 'Draai er het wiele- tje nog eens rond'. Het wiel heeft in de minstens 5000 jaren van zijn bestaan niets aan functie verloren: het bleef rond draaien om een as. In sommige min of meer ingewikkelde machines mocht het niet meer rond zijn of lag de as niet in het centrum. Of het kreeg meer of minder diepe uithol lingen in de rand; zo is ook het kam rad ontstaan. Het wiel bleef echter in aanzet rond en bleef om een as draaien. Maar steeds kwamen er nieuwe functies bij. Veel toepassin gen in vervoer en industrie waren en zijn, veelal in miniatuur, terug te vinden in kinderspeelgoed. Een mooie uitdaging voor conservator Roeland Valentijn van het speel goedmuseum 'Kinderwereld' in Ro den (Drenthe) om al die wielen en wieltjes eens op een rij te zetten. Waar is het wiel duidelijker aan wezig dan aan karren, auto's en trei nen? Die zijn er in grote aantallen uitgestald. In prachtige modellen, maar ook in eenvoudiger karretjes, door Valentijn 'het centenspul' ge noemd. Gemaakt van blik, hout of (het jongere spul) van plastic. Kon iemand geen speelgoed kopen, dan maakte hij het zelf. Als prachtig voorbeeld van zelfwerkzaamheid is een 'Derde-Wereldkarretje' aanwe zig. Gemaakt van wat takjes, elas tiek, touw, een paar spijkers, wat blikjes en, heel aandoenlijk, een wasknijper voor de besturing; het staat op rafelige houten wieltjes. 'Verborgen' Andere toepassingen van het wiel zijn minder zichtbaar. Soms wordt iets pas als wiel herkend, als de be schouwer erop wordt gewezen. Wie denkt er bij het zien van een film- projector aan een wiel? Toch kan het ding alleen maar functioneren met behulp van 'wielen': de filmrol wordt van een wiel afgewonden, wikkelt zich tegelijkertijd om een ander wiel en tussen die beide wie len in zorgen andere wieltjes en ra- f Zonder het wiel zo er geen film zijn, wie staat daar bij stil? dertjes, sommige in de vorm van een kamrad, voor een goede gang van zaken. Zo is ook de draaitafel van een grammofoon niets anders dan een wiel, evenals de grammofoonplaat. En in 'het binnenwerk' draait er nóg wel het een en ander. In het muse um staan ouderwetse kindergram- mofoontjes. Ook speelgoed-naai- machientjes zijn prachtige voor beelden van verschillende toepas singen van het wiel, dat - in welke functie dan ook - draaiende moet worden gehouden, wil de 'machine' werken. Ook in het opengewerkte model van een personenauto wordt duidelijk dat de auto zijn werk niet alleen goed doet door de 'zichtbare' wielen, maar dat daarvoor nog wel wat andere radertjes nodig zijn. Race-spel Kinderen en ouderen kunnen zich voor een kwartje vermaken met een voorloper van het computerspel en zich zo uitleven op de racebaan. De speler moet zijn 'eigen' racekar be sturen met een echt stuurwiel. Dat wordt je bij een botsing welhaast uit de hand geslagen. Dat stuurwiel is zichtbaar, maar ook het binnen werk van de 'machine' telt vele be langrijke radertjes, 'onzichtbaar'. Zo kan men in 'Kinderwereld' nog veel en veel meer eenvoudige of ingewikkelde toepassingen van het wiel ontdekken. Wie de tentoonstel ling bekijkt, zal tot de onvermijde lijke conclusie komen dat de men selijke samenleving zonder wiel niet denkbaar is. En buiten staan voor de kinderen wielen klaar: hoe pel, fiets of vliegende hollander. Ze zouden zonder wiel niet een ritje kunnen maken met de prachtige handbediende draaimolen (alleen geschikt voor peuters en kleuters) die op het pleintje achter het muse um staat, ze zouden niet eens met de autoped een rondje kunnen draaien of eens de 'echte' velocipède probe ren die er voor hen klaar staat. Kortom, de bezoeker wordt dui delijk gemaakt dat het wiel niet meer is weg te denken uit de moder ne samenleving. En voor wie daar al van doordrongen was: kinderen zullen zich in Roden verbazen over het speelgoed van hun (grootou ders, (grootouders zullen er genie ten van een feest der herkenning. Museum 'Kinderwereld', Brink 31, 9301 JK Roden, telefoon 05908-18851. Openingstijden maandag tot en met zaterdag 10.00-13.00 en 14.00-17.00 uur, zondag alleen 14.00-17.00 uur (feestda gen gewijzigde openingstijden), geslo ten op 24 en 25 september, winterstop 29 december van dit jaar tot midden fe bruari volgend jaar. Toegangsprijs ƒ3,50, kinderen (3-12 jaar) ƒ2,50, hou ders Pas65+ 3, CJP f 2,50. Het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam heeft een groot aantal nieuwe brochures uit te geven. Een daarvan is de gids 'Vlaanderen Va kantieland' met 180 arrangementen voor weekeinde-tochten en korte vakanties. De brochure staat vooral in het teken van wandel-, fiets- en autotrips, maar er is ook een lijst in opgenomen met belangrijke festivi teiten. Zoals 1990 in het teken stond van 'lekker eten', zo staat 1991 in het teken van de talloze feesten die in België altijd worden gehouden. Verder zijn er ook brochures uit- BEIJING (AP) De eerste Chinese film die ooit een Oscar-nominatie kreeg is in eigen land alleen illegaal en in kleine kring een succes. Hoe wel het de Chinese overheid zelf was die Ju Dou, waarover het hier gaat, voordroeg voor nominatie, cir culeren in China van de film slechts kopieën van videokopiën. De film is in China verboden om dat er teveel expliciete liefdesscè nes in zouden voorkomen en de Chinese regering heeft de Academy die de Oscars toekende, gevraagd de nominatie in te trekken. Tever geefs, al werd de nominatie niet daadwerkelijk in een Oscar omge zet. Hoewel normaal gesproken een nominatie zou worden beschouwd als een eer voor het land, heeft slechts één krant in China gemeld dat Ju Dou kans maakte om te wor den uitgeroepen tot beste buiten landse film. Buiten de kringen van intellectuelen zijn er dan ook wei nig Chinezen die van de film van re gisseur Zhang Yimou hebben ge hoord. De Chinese regering heeft uit de VS inmiddels een petitie ontvangen om het vertoningsverbod in te trek ken. Tot de ondertekenaars van die petitie horen Woody Allen, Stephen Frears, Barry Levinson en Oliver Stone. Tragedie Ju Dou is een tragedie over liefde en wraak die zich afspeelt in een klein stadje aan het begin van deze eeuw. Een jonge vrouw, Ju Dou, wordt voor geld uitgehuwelijkt aan een oudere man, die haar slaat. Ze be gint een relatie met de geadopteer de zoon van haar echtgenoot, van wie zij ook een kind krijgt. Nadat de echtgenoot bij een onge luk verlamd is geraakt, begint het jonge paar hem te tergen door open lijk uit te komen voor hun liefdesre latie. De oude man neemt wraak door het kind, dat op zijn naam staat, op te zetten tegen zijn echte vader. Uiteindelijk doodt het kind beide mannen. Volgens sommige Chinezen heeft, de film door het vertoningsverbod in China meer succes dan het geval zou zijn. geweest wanneer hij ge woon in de bioscopen had gedraaid. "Het verhaal wordt niet goed ver teld", zegt een assistent-regisseur. "Zowel het script als de regie is niet goed". Anderen vinden dat de film veel te donker is opgenomen. Maar het buitenland is de film gaan beschouwen als een symbool voor de onderdrukking van de kunst in China die is toegenomen na de bloedige onderdrukking van de democratiseringsbeweging in ju ni 1989. Filmstudio's worden door de regering aangemoedigd om films te maken die de revolutie onder steunen en waarin een positief beeld wordt geschetst van het dage lijks leven in China. Zhang Yimou is een van de jonge filmmakers die in de jaren 80 de Chinese film uit de propagandas- feer haalden door in hun films op eerlijke, nuchtere wijze een beeld te schetsen van het leven op het Chi nese platteland en van het verloren bestaan van de jeugd in de steden. Een aantal van deze films, waaron der Zhangs Het Rode Korenveld uit 1988, werd in het buitenland be- Zaterdag 6 april (meesterwerk uit 1van Frede- rico Fellini. Society-journalist Marcel lo Mastroianni komt in aanraking met de verveling en de decadentie van de Romeinse jet-set en verliest de ene na nationale filmwereld vol lof. Cujo (RTL 4. 22.50). Amerikaanse thriller uit 1983 van Lewis Teague. Sint-Bernhard hond ondergaat me tamorfose na beet van vleermuis. Moe der en zoon in defecte auto raken daar door in het nauw. Naar een roman van bestseller-auteur Stephen King, prima camerawerk van Jan de Bont. Endless Love (BBC 1. 23.40 uur) Draak van Franco Zeffirelli (USA 1981). Brooke Shields en Martin He witt als verliefde tieners. TELEVISIE Rope (Ned. 3, 23.58 uur). V at expe rimentele Hitchcock-film uit 1948. Professor (James Stewart) brengt twee studenten op macaber idee: ze proberen de perfecte moord te plegen en kijken of dit ontdekt wordt. Eerste kleuren-film van Hitchcock, met aan lengte van de filmrollen aangepaste scenes van tien minuten. Interessant. Zondag 7 april Captain Scarlett (Super Channel. 21.05 uur). Amerikaanse historische film uit 1953 van Thomas Carr. Mel Ri chard Greene en Leonora Aihar. Maandag 8 april The Lost Moment (BBC 2, 18.05 uur). Uitgever (Robert Cummings) is in Zuid Europa op zoek naar brieven van beroemd schrijver als h(j neurotische vrouw (Susan Hayward) op zijn weg vindt. Amerikaanse film uit 1947 van Martin Gabel. Battic Creek Brawl (RTL 4. 21.35 uur). Amerikaanse actie-film uit 1980 van Robert Clouse. Jackie Chan be heerst oosterse vechtsporten, een ben de probeert hem in te lijven door zijn Madman (Super Channel, 22.20 uur). Israëlisohe film 1978 van Dan Co- hen. Michael Beck, als soldaat op le gerbasis, wordt gedreven door een enorme haat jegens Russen. Dinsdag 9 april The Sea Gypsies (BBC 2. 19.00 uur). Amerikaanse avonturenfilm uit 1978. Over man die met journalist en doch- Robert Logan en Heather Rattray en Mikki Jamison-Olsen. II faut tuer Birgitt Haas (BRT 2. 20.00 uur). Frans-Duitse thriller uit 1981 van Laurent Heyneman. Duitse geheime politie geeft Franse collega's opdracht 'terronste' te vermoorden De Fransen veronderstellen., dat zij nymfomane is. Aardige film met Phi lippe Noiret, Jean Rochefort en Lisa Kreuzer. Grease (Ned. 2, 20.27 uur). Ameri kaanse muziekfilm uit 1978 van Ran dal Kleiser. Jaren vijftig: John Travol ta als stoere, doch gevoelige vetkuif die Olivia Newton-John het hof maakt. Er wordt gezongen en er wordt ge danst. Degelijk vakwerk, was destijds zeer geliefd bij de schooljeugd. Donderdag 11 april The Resurrection of Zachary Whee ler (Super Channel, 22.20 uur). Ame rikaanse science fiction-thriller van Bob Wynn. Senator wordt behandeld in afgelegen kliniek, vasthoudende journalist komt hem op het spoor. Iet wat chaotische onderneming met Bradford Dillman en Angie 'Pepper' Dickinson. Vrijdag 12 april Outpost In Morocco (Super Chan nel. 20.00 uur). George Raft als aardige jongeman die het aan de stok heeft met woestijnbandieten en verliefd wordt op een meisje uit het vijandige kamp. Fame (RTL 4, 20.30 uur). Ameri kaanse dansfilm uit 1980 van Alan Par ker. Artiest worden, dat is niet eenvou dig. De jongelui gaan op weg naar de top door diepe dalen, maar blijven ei genlijk één grote familie. Aanleiding voor TV-serie. Met Irene Cara, Lee Curreri etc. Emperor of the North Pole (RTL 4, 23.35 uur). Amerikaanse film van Ro bert Aldrich uit 1973. Gewelddadige film over treinconducteur die niet van zwervers en zwartrijders houdt. Met Lee Marvin en Keith Carradine. LEIDEN 'Kindergarten Cop' - Lido, 12 jr. 'Dances with wolves' - Lido, al. 'Postcards from the edge' - Lido, al. 'Awakenings' - Lido, al. 'Duck Tales, de film. Het geheim van de wonderlamp' - Lido, al. 'Three men and a little lady' - Lido, al. 'The Godfather Part III' - Lido, 16 jr. 'Sleeping with the enemy' - Luxor, 12 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Trianon. 'Pruimenbloesem' - Rex, 16 jr. ALPHEN (Eurocinema, Van Boetzelaerstr. 6, tel. 01720-20800)) 'Three men and a little lady', al. 'Kindergarten Cop', 12 jr. 'Sleeping with the enemy', al. 'De kleine zeemeermin', al. 'Dances with wolves', al. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 071- 614354, b.g.g. 612566) 'Witches', al. 'Home Alone', al. 'Sheltering Sky', al. 'Navy Seals', 12 jr. 'De kleine FILMHUIZEN 'Reversal of fortune' - Het Kijkhuis, Leiden (142895). 'Presumed Innocent' - Het Kijkhuis, Leiden. The last picture show' - Het Kijkhuis, Leiden. 'Wild at Heart' - Het Kijkhuis, Leiden. 'The Cook, the thief, his wife and her lover' - Het Kijkhuis, Leiden. 'Jagged Edge' - HetKijkhuis, Ledien. 'Death of a teamaster' - LVC, Leiden (146449). 'Monty Python and the Holy Grail' - LVC, Leiden. 'Dona Flor en haar twee echtgeno ten' - LAK, Leiden, di. 20.00 uur (124890). 'Dramma della Gelosia' - LAK, Lei den, di. 22.00 uur. 'Asterix en de knallende ketel' - Park Filmhuis, Alphen (01720- 95600). 'Ju Dou' - Park Filmhuis, Alphen. DEN HAAG 'Sleeping with the enemy' - Asta 1 (070- 3463500), al. 'Dances with wolves' - Asta 2, al. 'Postcards from the edge' - Asta 3, al. 'Misery' - Babylon (070-3471656), 12 jr. 'Awakenings' - Babylon, al. 'Hidden Agenda' - Babylon, 16 jr. "Three men and a little lady' - Cineac (070-3630637). al. The Godfather Part III' - Cineac, 16 jr. 'The Russia House' - Cineac, al. "The Godfather Part III' - Metropole (070-3456756), 16 jr. 'Dances with wolves' Metropole, al. 'Eline Vere' - Metropole, al. 'Reversal of fortune' - Metropole, al. 'Havana' - Metropole, 12 jr. 'Kindergarten Cop' - Odeon (070- 3462400). 12 jr. "Nightmare on Elmstreet 5' - Odeon, 12 jr. AMSTERDAM 'Postcards from the edge' - Alfa (020- 278806), al. 'Alice' - Alfa, al. 'Reversal of fortune' - Alfa, al. 'Hidden Agenda' - Alfa, 16 jr. 'Dances with wolves' - Alhambra (020- 233192), al. 'The sheltering sky' - Alhambra, al. 'Sleeping with the enemy' - Bellevue al. 'Misery' - Calypso 1 (020-234876), 12 jr. 'Eline Vere' - Calypso 2, al. 'Le mari de la coiffeuse' Cinecenter (020-236615), 16 jr. 'La discrète' - Cinecenter, 16 jr. 'Ju-Dou' - Cinecenter, 16 jr. 'An angel at my table' - Cinecenter, 16 jr. The Godfather Part III' - Cinema 1 (020-151243), 16 jr. 'Kindergarten Cop' - Cinema 2,12 jr. 'Three men and a little lady' - City 1 'Pretty Woman' - City 3, al. 'Ghost' - City 4, al. 'Home Alone" - City 5, al. 'Nightmare on Elmstreet 5' - City 6,12 The Rookie' - City 7, 16 jr. 'The Accused' - Kriterion 1 (020- (6)231708). Tre Fratelli' - Kriterion 1. 'La vie et rien d'autre' - Kriterion 1. 'Et la lumière fut' - Kriterion 2. 'Alice' - The Movies 1 (02046)245790). 'La bande des Quatre' - The Movies 2. 'Let's get lost' - The Movies 3. "The Death of a Teamaster' - The Mo vies 3. 'Kindergarten Cop' - Tuschinski Cine ac (020-243639), 12 jr. "The Godfather Part III' - Tuschinski 1 (020-262633), 16 jr 'Awakenings' - Tuschinski 2, al. 'Dances with Wolves' - Tuschinski 3, al. 'Eline Vere' - Tuschinski 4, al. The Russia House' - Tuschinski 5, al. 'Havana' - Tuschinski 6, 12 jr. 'Halfaouine' - De Uitkijk (020-237460), 16 jr. Kevin Costner te zien in Dan ces with Wolves in verschillen de theaters. (archieffoto) Twee jonge Chineze bekij ken posters van de Amerikaanse filmster Brooke Shields en van Chow Yun Fat en Lau Tak Wah uit Hong Kong van dichtbij. Slechts een paar buitenlandse films mogen in China worden vertoond. kroond. In China worden veel van deze films echter beschouwd als te pretentieus en te pessimistisch. Liu Cheng werkt als censor bij het staatsfilmbureau, dat Ju Dou voordroeg voor een Oscar-nomina tie. Hij zegt dat aan het winnen van buitenlandse onderscheidingen in China niet zo veel waarde wordt ge hecht. "Waar het China vooral om gaat is de uitwerking die een film in het land zelf heeft", zegt hij. Naar die maatstaf gemeten is de beste Chinese film van het jaar zon der twijfel Jiao Yulu, die het ware verhaal vertelt van een lage partij functionaris die zich onvermoei baar inzette voor de boeren in zijn arme land. De film is verplichte kost voor partijleden, die wordt verteld een voorbeeld te nemen aan 1966 overleden Jiao. Bedrijven en scholen in Beijing hadden reeds een week voor de film ging draaien alle kaartjes voor hun werknemers en leerlingen opgekocht. Als Ju Dou de nieuwe Chinese film vertegenwoordigt, dan verte genwoordigt Jiao Yulu de oude Chi nese film. De film eindigt met het beeld van Jiao en een groep boeren die, enorme rode vlaggen met zich meedragend, voortmarcheren. Het is echter juist zijn ongegeneerd sen timenteel karakter, dat de film tot zo'n succes maakt bij het grote pu bliek, een veel groter succes dat het zwaarmoedige Ju Dou ooit zou kun nen worden. Liu onderkent de artistieke en Dou en zegt, dat wanneer er 'op zes of zeven plaatsen in werd gesneden, de film zou mogen worden ver toond'. "Een bepaald aantal scènes is niet geschikt voor China, bepaalde naaktscènes". In werkelijkheid is er in de hele film geen naakt te zien, behalve af en toe een glimp van rug en schouders van Ju Dou wanneer zij in bad zit. Talloos zijn wel de scè nes waarin de hartstocht tussen de twee - geheel geklede - geliefden van het doek spat. Liu zegt dat het filmbureau ju Dou al voor nominatie had voorge dragen vóórdat het zich realiseerde dat de film niet geschikt was voor vertoning in China.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20