Met hartklachten naar Leiderdorp' Wannondse molenaar vreest voor rust broedende vogels Boeren in regio houden open dag wm Wassenaar koopt pand voor de sloop Ruim 70 hardrijders op Rijksstraatweg betrapt GEBOUW ZONDER NAAM IN AANBOUW 'Volledige scheiding recreatie- en stiltegebied is beter' WARMOND - Molenaar Leen van der Berg gaat vandaag voor de laatste keer dit seizoen in de War- mondse Zwanburgerpolder op zoek naar kievitseieren. Vanaf morgen is rapen uit de nesten niet meer toegestaan. Officieel kunnen weidevogels zich dan in alle rust ontfermen over hun broedsel, maar de praktijk is anders. Herhaaldelijk wordt de stilte in het poldergebied ruw verstoord. Niet al leen recreanten maken zich hieraan schuldig, ook de gemeente Warmond gaat in de fout met de aan leg van een brug tussen de Broek- en Simontjespolder en Strengen. Een tragische geschiedenis lijkt zich te herhalen. "De gemeente heeft er een handje van uitgerekend in het broedsei- zoen met projecten in de polder te starten", aldus Van der Berg. De vo gelkenner herinnert zich nog goed de aanleg van de recreatiehaventjes aan de dijk van de Zwanburgerpol der. Terwijl de vogels op de eieren zaten, kwamen de dragliners aan wal en gingen aan het werk. Meedo genloos werden in een mum van tijd veel nesten verpletterd. De provin cie stelde zelfs een onderzoek in. Hoewel de gemeente het voorval destijds hevig betreurde, lijkt het drama zich te herhalen. Ten gevolge van het besluit Strengen voor het publiek te ontsluiten, wordt het ei land via een brug met met de Broek en Simontjespolder verbonden. We derom zijn de werkzaamheden mid den in het broedseizoen in volle gang. Met bloedend hart ziet de be woner van de Zwanerburgcrpolder het vogelleed aan. Zeker weten doet hij het nog niet, maar Van der Berg vermoedt op nieuw een grote aanslag op het nes tenbestand. Met eigen ogen zag hij reeds de kievitseieren onbeheerd tussen de piketpaaltjes liggen. De bouwvakkers sloegen waarschu wingen van de molenaar in de wind. "Weer is er niemand die bijtijds aan de bel trekt. De gemeente bedenkt mooie plannen, maar ze zijn slecht voor de weidevogels", stelt Van der Berg bitter vast. Rapen Hij mag zich daar over opwinden, maar hoe rijmt hij dat met de scha de die hij zelf veroorzaakt met het rapen van eieren? "Datgene wat wij weghalen komt uit in de eerste helft van april. Voedsel is dan nog moei lijk te vinden. Bovendien is de grond te drassig, jongen hebben grote kans op een fatale longontste king. Al met al biedt een vroeg broedsel weinig levenskansen. Daarentegen heeft een later legsel veel meer mogelijkheden. Hiertoe worden de kievitsouders aangezet, als de eerste eieren worden ge- vatbaar zijn. Te veel afgekoeld, door de gedwongen afwezigheid van de moeders", weet Van der Berg. Ook 's zomers doen zich de nodige problemen voor. De booteigenaren mogen aan land, maar dienen zich in hun bewegingsvrijheid tot de dijk te beperken. De rest van het weidegebied dient de vogels ge noeg ruimte te garanderen om, niet gehinderd door het watersportge- weld, een eigen leventje te leiden. Regelmatig signaleert Van der Berg echter bootjes in het achterliggende poldergedeelte. Zelfs was er eens sprake van een jongen met een surf plank die meer avontuur zag in de kleine polderslootjes dan op het grote Joppe. Ook het overnachtingsverbod, nodig om de vogels in hun slaap niet te storen, wordt met voeten ge De Warmondse molenaar Van der Berg: 'De stilte in het poldergebied wordt treden. Vorig jaar telde Van den Berg op een avond rond een uur of half twaalf maar liefst 48 bootjes. De politie was in geen velden of wegen te bekennen. Sommige vaartuigen lagen zelfs aangemeerd aan de bordjes die meedeelden dat na zonsondergang het gebied met rust gelaten moet worden. Voor het komend waterseizoen vreest Van den Berg weer het erg ste. Volgens hem zijn foute beslis singen van de gemeenteraad uit het verleden de bron van alle kwaad. "Stilte- en recreatiegebieden had den nooit naast elkaar mogen lig gen. Op recreatie-eiland Kouden- hoorn zijn steeds problemen. Zo zijn hazen en fazanten voor eige naars van volkstuinen een last voor de gewassen, maar wandelaars zien deze dieren als een lust voor het oog. Een rigoureuze scheiding zou het beste zijn. Koudenhoorn volle dig recreatief en de Zwanburger Polder stiltegebied. Dan hadden we al deze problemen nu niet gekend"., Nieuwe gedeputeerde Pool over strubbelingen in Rijnoord Jongen (16) schiet op automobilisten VOORSCHOTEN - Een 16-ja- rige Voorschotenaar is giste ren op de Koperwieklaan in Voorschoten aangehouden op wapenbezit. De politie kreeg een melding dat er op de Ko perwieklaan op voorbijgaande auto's werd geschoten. Toen de politie daar aankwam za gen zij drie jongens weglopen. Bij aanhouding bleek één van hen in het bezit van een lucht drukpistool. Op het pistool is beslag gelegd en tegen de Voorschotenaar is proces ver baal opgemaakt. De politic heeft geen aangifte van schade binnen gekregen. Plakker betrapt VOORSCHOTEN - Een inwoner uit Amsterdam is gisteren be trapt bij het illegaal plakken van reclameljiljetten in het centrum van Voorburg. De man had drie posters op verschillende meter kasten in de Schoolstraat en de Wijngaardenlaan opgeplakt. De politie betrapte hem met alleen nog een emmer lijm in de hand. Tegen de Amsterdammer is pro cesverbaal opgemaakt. OEGSTGEEST - In een woning aan de Frans Halslaan in Oegst- geest is tussen dinsdag en don derdag ingebroken. De buit be droeg een televisie, stereotoren en een groot aantal CD's. De dief is door het openbreken van de achterdeur op klaarlichte dag de woning binnengekomen. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar heeft opnieuw een huis gekocht in het Den Deylge- bied. Het gebouw, waarin een slagerij en een kamerverhuur bedrijf zijn gevestigd, wordt ge sloopt om plaats te maken voor de parallelweg die de gemeente naast de Rijksstraatweg wil aan leggen. Wassenaar heeft bijna 850.000 gulden voor het gebouw moeten neerleggen. Daarbij komt nog eens 115.000 gulden aan over- drachts- en sloopkosten. De gemeente kocht al eerder het naastliggende restaurant Oud Deylzicht en aan de over kant van de weg het inmiddels gesloopte restaurant Suzi Wong en discotheek Ton Bakker. Men keu breidt uit op eigen terrein WASSENAAR - Het zuivelconcern Menken van Grieken gaat op het ei gen terrein aan de Wassenaarse Menkenlaan uitbreiden. In het nieuwe kantoorpand moeten ook vergaderzalen, magazijnen en facili taire diensten worden onderge bracht. Volgens het Wassenaarse college hoeft het zuivelbedrijf niet te wachten op herziening van het bestemmingsplan Landelijk Ge bied en moet de raad de bouwver gunning via een versnelde procedu re verlenen. Voorschotense koren houden open huis VOORSCHOTEN - De christelijke jeugdkoren in Voorschoten houden volgende week tijdens alle repeti tie-uren open huis. Maandag 8 april is dat in het gebouw aan het Al- bardaplantsoen in Noord-Hofland, waar tussen vier uur en kwart voor vijf 'De Lenteklokjes' oefenen. Dit koor is voor vijf- tot en met tienjari gen. Dinsdag, 9 april, is gebouw De Werf aan de Schoolstraat tussen vier en kwart vóór vijf eveneens het domein van dezelfde Lenteklokjes. En woensdag zingen de Alouettes, voor kinderen vanaf tien jaar, tus sen kwart voor zeven 's avonds en half acht in gebouw De Werf aan de Schoolstraat (deze repetitie is nor maal op donderdag). Nieuwe leden kunnen eventueel al meezingen tij dens de jaarlijkse uitvoering op 8 ju ni in het Cultureel Centrum. Voor informatie kan het telefoonnummer 071-762697 of 612342 worden ge beld. Bromfietser na aanrijding licht gewond VÓORSCHOTEN - Op de Wijngaar- denlaan in Voorschoten is gisteren een bromfietser uit Voorburg door een automobilist aangereden. De duopassagier van de bromfietser moest met lichte verwondingen naar het ziekenhuis worden ge bracht. De Leidschendamse auto mobilist reed op de Wijngaarden- laan richting spoorbaan en wilde op de splitsing van de Prins Bernhard- laan rechts af slaan. Op dat moment reed in dezelfde richting de brom fietser, die rechtdoor reed. De be stuurder van de auto merkte de bromfietser te laat op, zodat een aanrijding niet meer voorkomen kon worden. deling zijn". Met uitzondering van Friesland geldt in het hele land vanaf vandaag een raapverbod. De vogels krijgen dan de kans in volledige rust hun jongen groot te brengen. In War mond liggen de stilte- en recreatie gebieden zo dicht naast elkaar dat deze maatregel weinig voordeel lijkt op te leveren voor grutto of kie vit. Alweer wijst Van der Berg met een beschuldigende vinger richting politiek. "Waar de tourist het stiltegebied nadert zijn voorzorgsmaatregelen getroffen? maar een goede controle ontbreekt", aldus de molenaar. Vol gens hem heeft de waterpolitie veel te weinig tijd om stevig op te treden, waneer de gelegenheid zich voor doet. Overigens lijken de meeste re creanten zich wel degelijk netjes te willen gedragen, maar het handje vol dat lak heeft aan de regels is al voldoende voor grote schade. Eer gisteren was het weer zover. Watersporters "Rond deze tijd mag de dijk langs de Zwanburgerpolder niet worden betreden. Een bootje lag aange meerd, de eigenaar was in de polder aan het vissen. Zonder vergunning, maar dat was het ergste niet. Door zijn urenlange aanwezigheid hield hij de kieviten van de nesten. Tot overmaat van ramp had hij ook nog twee honden bij zich en die zorgden voor nog meer onrust. Ik weet zeker dat veel eieren nu niet meer levens- REGIO Een groot aantal in de Rijnstreek opent zaterdag zijn deu ren voor het publiek. Vijf land bouwbedrijven aan het Spookver- laat en het Westeinde in Hazerswou- de en de Lagewaard in Koudekerk zijn herkenbaar aan de speciale 'open-dagvlag' die is uitgestoken. Vanaf 10.00 uur zijn bezoekers wel kom. Ook in Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Waddinxveen en in Zevenhoven/Noorden zijn bedrij ven voor het publiek geopend. De organisatie heeft in Hazers- woude en Koudekerk een route uit gezet die veel afwisseling biedt en wellicht op de fiets kan worden af gelegd. Zo kan er een bezoek wor den gebracht aan een kaasboerde rij, waar die dag komijnekaas wordt gemaakt. Daarnaast heeft een ak kerbouwer speciaal voor deze open dag een film gemaakt die zaterdag twee keer wordt vertoond. De onge veer een uur durende rolprent geeft een indruk van de vier jaargetijden op het bedrijf. Om bekendheid aan de open dag te geven heeft de LTB een folder ge maakt met daarin de route en een beschrijving van de te bezoeken be drijven. Deze folder is uitgedeeld op de basisscholen in Rijneveld. Daar naast zijn er posters en folders over alle facetten van de land- en tuin bouw. Deze folders zijn verkrijg baar op de deelnemende bedrijven. In Alphen en Aarlanderveen is een acht kilometer lange route uit gezet. Daarin is ook de christelijk agrarische school aan de Kalkoven- weg opgenomen. Daar is een folder beschikbaar van de route. Ook de molen aan de Heimanswetering is morgen voor het publiek geopend. In Waddinxveen en in Zevenhoven- /Noorden zijn routes uitgezet langs tuinbouwbedrijven. In laatstge noemde plaatsen is ter afwisseling een kaasboerderij en een manege in het programma opgenomen. Ook daar zorgen vlaggen voor de her kenbaarheid van de bedrijven. Voorrang voor s-Gravensande- weg Wassenaar WASSENAAR - Het verkeer op de Storm van 's-Gravensandeweg in Wassenaar moet voorrang krijgen van het verkeer op de Jagerslaan. Het Wassenaarse college wil zo ver keersopstoppingen en gevaarlijke situaties voorkomen. Nu moeten automobilisten op de Storm van 's- Gravensandeweg nog voorrang ge ven aan verkeer van rechts op de Ja gerslaan. De raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangelegen heden buigt zich maandag over het college-voorstel. VOORSCHOTEN - De contouren van het nieuwe multifunctionele gebouw in de Voorschotense wijk Noord-Hof land beginnen zichtbaar te worden. Deze week werden de heiwerkzaamheden aan het Aletta Jacobsplantsoen af gerond. De eerste steen wordt waarschijnlijk eind mei gelegd door wethouder Breunesse, waarna rond de jaar wisseling het 3.130.000 gulden kostende gebouw gereed moet zijn. Voor dat bedrag heeft de gemeente Voorschoten dan 1100 vierkante meters onderhoud- en energiezuinige ruimte beschikbaar. Het in één bouwlaag uitgevoerde geboiLW moet onderdak bieden aan drie organisaties: De Stichting Peuterspeelzaal, Kinderdagverblijf Bibelebon en buurthuis Het Arsenaal. Voorlopig heeft het gebouw nog geen naam, maar de gemeente houdt het voorlopig op de 'werknaam' MFA (Multifunctionele Accomodatie). (foto Jan Holvast) Van onze redacteur Letty Stam LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN - Waarschuwing. Als professor doctor J. Pool hartklachten krijgt in Alphen, gelieve hem dan te vervoeren naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden is ook goed. Als de ambulance de 59-jarige Leiderdorpse hartspecialist en politicus maar niet bij het Alphense ziekenhuis Rijnoord aflevert. "Ik zeg het maar eerlijk", vertelt Pool. "Ook al heeft Rijnoord continu een hartspecialist en twee bedden beschikbaar, in Alphen ben je slechter af bij hartklachten dan in het EZL of AZL. De praktijk leert dat een ziekenhuis met 100 bedden te klein is voor dergelijke gespecialiseerde zorg". WASSENAAR - Bij een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn gisteren 74 automobilisten 'gesnapt' die te hard hebben gereden. In totaal werden 1634 voertuigen op hun snelheid gemeten. De metingen werden tussen half elf en half een 's middags verricht. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Maaldrift, waar 120 kilometer per uur mag worden gereden, passeerden 920 auto's, waarvan 36 de maxi male snelheid overschreden. De hoogste snelheid die gemeten werd, was 150 kilometer. Op de N-44 tussen de Narcislaan en de Rozenweg mocht 50 kilometer per uur worden gereden. Van de 714 voertuigen overtraden echter 38 de gestelde limiet. De recordsnelheid hier was 102 kilometer. De professor wil zich niet als 'des- kundoloog' afficheren. Toch heeft hij als hartspecialist bij het Rotter damse Academisch Medisch Zie kenhuis Dijkzigt een zeker recht van spreken. Daarnaast is de Lei derdorper als docent en onderzoe ker verbonden aan de Erasmus Uni versiteit in de havenstad. Boven dien valt de gezondheidszorg in Zuid-Holland sinds enkele weken onder zijn hoede. D66 heeft hem als gedeputeerde naar voren gescho ven voor het dagelijks bestuur van de provincie. Half april legt Pool zijn werkzaamheden in Rotterdam neer en begint hij aan zijn nieuwe baan in Den Haag. "Ik denk dat in de toekomst een ziekenhuis minimaal 300 bedden moet hebben om kwaliteit te kun nen leveren. Vandaar dat ik zeg: Al phen was beter uit geweest met een heel goed geoutilleerde polikliniek waar alle specialismen aanwezig zijn en met een goede eerste hulp, eventueel fnet dagbehandeling. Maar bij opnames zou men moeten doorverwijzen naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp", aldus Pool. "Het totaal aantal bedden in Alphen en Leiderdorp laat geen twee ziekenhuizen toe. Nu heb je één ziekenhuis op twee plaatsen. En daar moet hoe dan ook een taakver- Moeilijk "Ik kan me voorstellen dat men daarmee niet tevreden is. En dit ligt emotioneel ook heel moeilijk. Ie dereen wil het beste zo dicht moge lijk in de buurt. Misschien hebben die emoties het gezond verstand een beetje opzij gezet. Als je hier goed over nadenkt, moet het toch acceptabel zijn dat niet alles in ei gen huis kan. Neem bij voorbeeld een ernstig ongeval met een hersen beschadiging. Dan kun je op je klompen aanvoelen dat de patiënt naar een gespecialiseerd ziekenhuis als het AZL gaat. Dat wordt ook normaal gevonden". De afstand Alphen-Leiderdorp is volgens Pool geen struikelblok. "Er is het één en ander veranderd bin nen de cardiologie. Voorheen telde iedere minuut en mo?st de patiënt zo snel mogelijk naar het zieken huis. Nu doet die afstand er niet meer zo toe, maar gaat het erom wat er binnen die tijd gebeurt. Een goed uitgeruste ambulance met gespe cialiseerd, goed personeel is daarbij absolute voorwaarde. Zo'n ambu lance is eigenlijk een voorkamer van het ziekenhuis. Daar begint de zorg". "En de ervaring is dat met trans port binnen één uur er geen calami teiten zijn. In het Dijkzigt krijgt ik nu mensen uit Zeeland. Die zijn snel anderhalf uur onderweg. Dat is gemakkelijk te doen. De verbindin gen tussen Alphen en Leiderdorp zijn nu al goed. De omleidingsroute brengt je zo ongeveer voor de deur van het EZL. Straks krijg je ook nog rijksweg 11 en dan ben je helemaal zo in Leiden. Daarvan moet je men sen overtuigen. Probeer dat maar eens over te brengen". De Leiderdorpse gedeputeerde Pool: 'Als je goed nadenkt, is hei niet acceptabel dat alles in eigen huis ge beurt'. (foto Ben de Bruyn) VRIJDAG 5 APRIL Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, vang 20.00 uur in buurhuis De Bo- 'Ju Dou', aanvang 20.30 uur, Park- einde week-borrel met optreden van The Tim Welvaars Combo', vanat 18.00 uur in café Dick'sies, Hooftstraat. Leidse Schouwburg. optreden van het Aurelia Saxo foonkwartet in De Waag, aanvang 20.15 uur. Lak-Theater "Weisman en Rot- gesicht', aanvang 20.30 uur. Pieterskerk, Antiquarische Boe ken Driedaagse. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub. Maurits- singel, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bi) Supportersvere niging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine van Sportpark Do Bloe- lerjteconcert door het Engelse 'Cotswold Male Voice Choir' en het 'Koninklijk Mannenkoor Caecilia' uit Haarlem en Jorine Samson (so praan), aanvang 20.15 uur in de Agathakerk. Noordwijk kaartavond HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur in het clubge bouw, Bosweg. uitvoering door Muziekgezel schap 'Echo der Duinen', aanvang 20.00 uur in De Rank, Golfbaan. toneeluitvoering: Voor engelen geen automaten', door Toneelvere niging Louis Bouwmeester, aan vang 20.00 uur in De Kuip, Zee straat. optreden van André Hazes, aan vang 20.30 uur in Club 71. Oude Zeeweg. Warmond klaverjassen met verplicht gaan, aanvang 20.00 uur in 't Meerpunt. ZATERDAG 6 APRIL Alphen optreden van de 'Jazz Support' met bossa nova en swingende mu ziek, vanaf 22.30 uur in café Dick 'sies. Hooftstraat. inzameling van kleding, schoe nen. lakens en dekens voor de stichting Mensen in Nood van 10- 14 uur bij de Pius X-Kerk, Gebouw Nabij, de Opstandingskerk. De Goede Herderkerk, de parkeer plaats bij Herenhof, de Bonifatius- kerk, dienstencentrum Driehoorne. het Ashram College en winkelcen trum de Koopzwam. rommelmarkt bij buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat i 10.00 tot 14.00 u Katwijk optreden van Mimiek in jeugdvoorstelling in Tripodia, e vang 20.00 uur, aansluitend thriller van Agatha Christie. man Krebbers en Theo Olof, vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Droomfabriek optreden The Blue Band, aanvang 21.30 uur. "i De 20.30 i 1 Pieterskerk, Antiquarische Boe- en Driedaagse. Leiderdorp kindervoorstelling: 'De buik van Bart', door Poppentheater Hans Schoen, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. optreden van Helmert Wouden berg met 'Zwarte Kunst' in de Mu zenhof, aanvang 20.15 uur. Noordwijk opvoering van het toneelstuk "Voor engelen geen automaten' door toneelvereniging 'Louis Bouw meester' in Dorpshuis De Kuip, aanvang 20.00 uur. opening van het jubileumjaar "Noordwijk 125 jaar badplaats" met dagvuurwerk op het strand en een ballonnen-wedstrijd, rondwande ling van div. korpsen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16