Hulpverleners in regio missen ervaring aids Concours leerzamer en leuker dan stage Tsjechen bestuderen milieu Zuid-Holland Rijkswaterstaat wil af van beheer waterwegen 'Glastuinbouw in 2000 niet meer in grond' Vier Leidse rechtenstudenten verdedigen ons land op pleitconcours 0uöi)irutos VRIJDAG 5 APRIL 1991 REGIO PAGINA 15 Symposium Academisch Ziekenhuis Leiden LEIDEN - Aids is voor de Leidse en regionale hulpverle ners nog een tamelijk onbekende ziekte. In theorie is de on geneeslijke aandoening weliswaar genoegzaam bekend maar praktijkervaring hebben huisartsen en maat- schapplijk werkers niet veel. Op een aids-symposium in het Academisch Ziekenhuis Leiden vertelden medici en pscy- cho-Sociale hulpverleners gisteren over hun ervaringen tot nu toe. DEN RAAG/REGIO Tsjechi- sche bestuurders komen hier hun licht opsteken over het op lossen van de belangrijkste milieuproblemen in hun land. Van 8 tot en met 13 april brengt een delegatie uit Noord-Bohe- men een bezoek aan Zuid-Hol land. Doel is te bezien in hoeverre de provincie kan helpen. Eind vorig jaar bezocht een Zuidhol landse delegatie het Noord-Bo- hemen. De Tsjechische delega tie bestaat onder anderen uit topambtenaren van het milieu ministerie. Tsjechoslowakije kent gigan tische milieuproblemen. Net als veel andere Oosteuropese lan den is het milieu jaren achter een volstrekt ondergeschikt ge weest aan de economische ont wikkeling. Zo zijn er nog elek triciteitscentrales op bruinkool. "De bossen daar zijn echt op sterven na dood. De natuur is er echt allerbelabbcrst aan toe", aldus milieuvoorlichter Nijhuis van de provincie. Het milieube leid in Oosteuropa staat in de kinderschoenen. "Ze weten er daar absoluut niet mee om te gaan", aldus Nijhuis. Het programma dat door de Tsjechische delegatie wordt af gewerkt. kent vier thema's. Er wordt eerst gepraat over milieubeleidsplanning. Juist omdat het milieubeleid er nog in de kinderschoenen staat, hebben de bezoekers geen kaas gegeten van het maken van plannen ter verbetering van het milieu op lange termijn. Om meer te weten te komen over de bestrijding van de luchtverontreiniging bezoekt de delegatie de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Nij huis: "Bestrijding van de lucht verontreiniging begint bij het meten van concentraties aan schadelijke stoffen. Daar weten ze in Rijnmond nogal wat van". Ook de mogelijkheden om de uitstoot van viezigheid te ver minderen. bijvoorbeeld door het gebruik van rookgasconden satoren. wordt belicht. Hoewel de overdaad aan ver pakkingen in Tsjechoslowakije vermoedelijk niet zo groot is als die in Nederland, is ook daar de afvalverwijdering en -verwer king een probleem. De delega tie wordt voorgelicht over beide thema's en brengt een bezoek aan een vuilverbrandingsinstal latie in Dordrecht. Om te bezien wat er met vervuilde grond ge daan moet worden gedaan, wordt een bezoek gebracht aan verontreinigde bedrijfsterrei nen in Rijnmond. Het aantal aidspatiënten in de regio Leiden stijgt flink, meer dan lande lijk het geval is. Meldden zich in 1986 nog maar acht nieuwe patiën ten aan bij het AZL, vorig jaar wa ren dat er bijna dertig. In het zieken huis wordën op dit moment in to taal zo'n tachtig aidspatiënten po liklinisch behandeld of zijn opgeno- In Nederland zijn in totaal onge veer 1600 mensen met aids en onge veer 6500 huisartsen. Dat houdt in dat er gemiddeld ëën patiënt op vier praktijken is. Landelijk zijn er naar schatting 16.000 seropositieven (be smette personen). Sinds 1985 bestaat er een Aids- platform Leiden en omtreken. waar de BaGD (de voormalige GG en GD) een belangrijke rol in speelt. In het platform zijn in totaal ongeveer twintig instellingen vertegenwoor digd. Het werkgebied omvat de ge meenten Leiden met haar randge meenten en de Duin- en Bollen streek. Een gebied met in totaal zo'n 300.000 Het AZL is vorig jaar door het rijk aangewezen 'centrumziekenhuis' voor aidslijders. In Nederland zijn elf van dit soort gespecialiseerde ziekenhuizen. De gegevens over aidspatiënten (en seropostieven) in Leiden en om streken geven overigens een verre van compleet beeld van de situatie. De Basisgezondheids Dienst Zuid- Holland noord (BaGD), die in sa menwerking met het AZL organisa tor van het symposium was, be schikt over enkele cijfers. Zo heb ben in de periode tussen oktober '89 en september '90 774 mensen een aids-test ondergaan bij het Leidse huisartsenlaboratorium, 104 men sen bij de BaGD en 195 bij het AZL. Hypotheek Bij hoeveel personen de test posi tief uitviel is onbekend. Geschat wordt dat meer dan vijftig procent zich verplicht liet testen voor het verkrijgen van een hypotheek of le vensverzekering. De BaGD is de enige instantie die de uitslag van een bloedtest op de aanwezigheid van het zogeheten HIV-virus niet op naam registreert. In de afgelopen jaren zijn bij de BaGD ongeveer 400 tests verricht. Tot nog toe werd slechts eenmaal seropositiviteit geconstateerd. De dienst concludeert hieruit dat men sen met risicovol gedrag (homo seksuelen, heroïnespuiters) zich over het algemeen niet bij de BaGD laten testen. De afgelopen jaren hebben de di verse hulpinstanties flink gewerkt aan het op peil brengen van hun theoretische kennis over aids. De BaGD verzorgde onder meer een cursus voor de Leidse politie, naar aanleiding van het 'bijtincident' op het station in Leiden, ongeveer twee jaaf geleden. Een man be dreigde toen enkele politie-agenten Randstad staakt verzet tolpleinen DEN HAAG De bestuurders van de provincies en gemeenten in de Randstad zullen zich niet verzetten tegen het treffen van de planologi sche voorbereiding voor tolheffing. Dat wil echter niet zeggen dat ze het ook eens zijn met die tolheffing. Dat is gisteravond gebleken bij een overleg tussen de bestuurders en minister Maij van verkeer. Daarbij is afgesproken dat de be stuurders een tekst zullen krijgen voorgelegd over de tolplannen, waarop ze voor mei commentaar kunnen leveren. Daarmee gaat Maij dan naar het kabinet en vervolgens naar de Tweede Kamer. De minister wil vanaf 1995 tol gaan heffen op 24 locaties in de Randstad. Automobilisten die de steden inrijden zullen dan 24 uur per dag moeten gaan betalen. Hoe hoog de tol zal zijn is nog niet be kend. Maij heeft wel al aangegeven op welke plekken zij tol denkt te gaan heffen. Het gaat daarbij om een voorlopige keuze. De Randstadbe stuurders hebben zich altijd verzet tegen het tolplan. Zij zijn bang dat het tot veel sluipverkeer zal gaan leiden. Maij wil dat sluipverkeer te gengaan door onder meer omleidin gen en het afsluiten van wegen. Voor de tolheffing zullen tolplei nen moeten komen. Dat betekent dat de wegen ter plaatse moeten worden verbreed. Dat betekent weer dat bestemmingsplannen moeten worden gewijzigd en moge lijk grond moet worden onteigend. Omdat dahr veel tijd mee gemoeid is, wil minister Maij daarmee nu al beginnen. met de mededeling dat hij aids had en hen zou besmetten door te bijten. Ook jeugdartsen en maatschappe lijk werkers kregen een training van de BaGD. Hl V-café De aidsvoorzieningen in Leiden en omstreken zijn beperkt, zo bleek gisteren. Er is een HlV-café voor seropositieven in Leiden, maar geen Buddy-project. Buddy's - vrij willige verzorgers/begeleiders van aidspatiënten - voor Leidse patiën ten worden in Den Haag opgeleid. Het AZL heeft geen speciale afde ling voor aidspatiënten. Internist prof. dr. R. van Furth zei daarvoor niets te voelen. "De aidspatiënten liggen op de afdeling infectieziek ten. Ze liggen wel bij elkaar maar wij voelen er niets voor om daar de naam aids-afdeling op te plakken". W. Bode van de landelijke HIV-ver- eniging (belangenvereniging voor aidspatiënten en seropositieven) deelde mee dat 90 procent van de aidspatiënten die voor behandeling in het ziekenhuis hebben gelegen wel voor een aparte afdeling pleit. "Maar de patient moet natuurlijk al tijd kunnen kiezen of hij wel of niet op zo'n afdeling wil liggen", aldus Bode. Om de begeleiding van zieken huispatiënten te verbeteren stelt het AZL per 1 juli een 'aidsconsu- lente' aan. "Deze verpleegkundige wordt een soort duizendpoot", al dus Furth. "Ze moet onder meer hulp en onderwijs geven aan ver pleegkundigen". Het AZL houdt zich als centrum- en academisch ziekenhuis ook be zig met wetenschappelijk onder zoek naar aids. Naast onderzoeken met het middel AZT (al of niet in combinatie met Interferon) worden 'persoonsgeboden' proeven gedaan met DDI. Pomphouders Ten onrechte is woensdag op deze pagina de indruk gewekt dat de Leidse pomphouder W. Wunderink de Winkelsluitingswet ontduikt. Wunderink werd niet in het artikel 'Pomphouders negeren nieuwe ver- koopregels' genoemd maar hij stond per abuis wel op de bijbeho rende foto afgebeeld. CDA Zuid-Holland kiest nieuw bestuur DEN HAAG De CDA-statenfrac- tie heeft een nieuw bestuur geko zen. Nu het CDA niet langer in ge deputeerde staten van de provincie zitting heeft, is de vroegere gedepu teerde H. van der Meer voorzitter van de CDA-fractie geworden. Jan Heijkoop uit Oud-Alblas is vice- voorzitter geworden, Sj. Veerman uit Krimpen aan de Lek tweede vice-voorzitter. De Haagse fractiele den P. Kruijk en Loulene Boersma worden respectievelijk secretaris en penningmeester. Het provinciaal secretariaat blijft gevestigd in ka mer Cl45 van het provinciehuis (te- lefoom 070-3116834). 'Taak lagere overheden' Op dit moment werkt eenderde van de 10.000 glastuinbouwbedrijven in Nederland 'los van de bodem(foto gpdi DEN HAAG De Nederlandse glastuinbouw zal in het jaar 2000 na genoeg alle gewassen moeten telen zonder dat deze in aanraking ko men met de bodem. Alleen op die kan worden voldaan aan de Werken op veiling HONSELERSDIJK - De bloemen veiling Westland heeft zowel vaste banen als vakantiewerk in de aan bieding. De veiling doet mee aan de manifestatie 'Opstap 1991' in de Grote Kerk in het centrum van Den Haag. De manifestatie heeft tot doel werkgevers en werknemers tot el kaar te brengen en wordt gehouden van 11 tot en met 13 april. De veiling heeft full- en part-time banen op al lerlei terrein. Voor het vakantiewerk woren op 17 en 24 april en 1 en 8 mei informa tiemiddagen gehouden (begint om 13.30 uur in restaurant veiling West- land). Het vakantiewerk bestaat uit het verdelen van de bloemen. Ten minste 1.65 meter lang en redelijk Nederlands spreken zijn de enige eisen die worden gesteld. milieunormen die de overheid stelt. Dat zei landbouwminister Buk man vandaag tijdens de opening van het milieu-vriendelijke glas tuinbouwbedrijf Denar Kas in Rijs wijk. Volgens de bewindsman moeten alle teelten als het ware uit de grond worden gehaald, zodat er geen meststoffen en bestrijdingsmidde len kunnen weglekken naar de bo dem en het grond- en oppervlakte water. Daarvoor in de plaats komen substraatteelten. De milieunormen leiden bijna onvermijdelijk tot in voering van nagenoeg gesloten be drijfssystemen, aldus Bukman. Op dit moment werkt circa eenderde van de 10.000 glastuinbouwbedrij ven in Nederland los van de bodem. Overigens is de minister niet van plan een verbod in te voeren op grondgebonden teelten. "De vraag is echter hoeveel bedrijven bij teelt in de grond de milieu-normen zul len halen. De bodemkwaliteit moet dan wel zeer uitzonderlijk zijn." Denar Kas moet de Nederlandse tuinders de komende jaren de juiste weg gaan wijzen. Het tuinbouwbe drijf, dat grotendeels wordt betaald door het bedrijfsleven, probeert drie gesloten systemen uit en be kijkt welke het meest geschikt is voor de praktijk. Denar Kas richt zich daarbij geheel op de teelt van chrysanten. Deze teelt wordt alge meen beschouwd als de meest milieuvervuilend. 'Studie filosofie laat te wensen over UTRECHT (ANP) - De universitaire studie filosofie laat te wensen over. Het aantal studenten dat het docto raal haalt is laag en de studierichtin gen kennen te weinig samenhang en programmering. Tot deze con clusie komt de visitatiecommissie Wijsbegeerte in haar eindrapport over de studierichtingen wijsbe geerte en wijsbegeerte van weten schap, technologie en samenleving. Hierbij waren negen faculteiten be trokken. De commissie constateert dat veel studenten de opleiding wijsbe geerte beginnen met irreele ver wachtingen. Dikwijls stellen zij ook weinig belang in snel afstuderen. DEN HAAG Al op korte termijn schuiven medewerkers van Rijks waterstaat en ambtenaren van ge meenten en provincies bij elkaar aan tafel voor het regelen van het beheer over Neerlands natte wegen net. Het rijk wil ervan af en dus mo gen de lagere overheden het bag geren en onderhoud van waterwe gen en waterstaatswerken (sluizen, bruggen) voor hun rekening ne men. Alleen de medewerkers van de waterschappen zullen (nog) niet aan de vergadering deelnemen. Zij zijn niet tevreden over de vergoe ding die minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat hen voor het verrichten van het werk in het voor uitzicht heeft gesteld. Een stuurgroep onder leiding van burgemeester Brokx van Tilburg, door ingewijden de stuurgroep Brokx-nat genoemd omdat Brokx ook nog voorzitter is van een andere stuurgroep, heeft de uitgangspun ten voor de overdracht op een rij ge zet. In het onlangs aan minister May aangeboden rapport staan de voor waarden opgesomd, waaronder het beheer mag/moet worden overge dragen. Tevens heeft de stuurgroep een lijst gepresenteerd van water staatswerken en waterwegen, die voor overdracht in aanmerking ko men. In heel Nederland gaat het om het beheer en onderhoud van ruim 800 kilometer vaarweg en van onge veer 350 kilometer dijken en andere waterkeringen. Bij de overdracht zijn ongeveer 500 mensen betrok ken. Over de voorstellen van de stuur groep heeft het rijk al overeenstem ming bereikt met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO). Af gesproken is dat gemeenten en pro vincies alle kosten van onderhoud en beheer vergoed krijgen. Minister Maij is verder van mening dat het beheren van waterwegen en water staatswerken tot het takenpakket van waterschappen behoort. Daar om, zo vindt het rijk, is het redelijk geen vergoeding te geven voor de overdracht van deze taken. Kosten vergoeden Omdat de waterschappen wel met aanzienlijke lastenstijgingen te ma ken krijgen heeft Maij aangeboden ongeveer 10 procent van de kosten te vergoeden. De Unie van Water schappen neemt daar geen genoe gen mee. Minister Mai j heeft daarop besloten de mening van de Tweede Kamer over dit onderwerp te vra gen. Minister Maij wil snel de water wegen aan de andere partijen over dragen. Daarom wil ze al op 1 juni de nodige wijziging van de Water- staatswet doorvoeren. Daarna kun nen de gesprekken tussen rijk en gemeenten, provincies en water schappen starten over de over dracht van concrete projecten. Zo dra daarover overeenstemming be staat kan het beheer en onderhoud worden overgedragen. Het grootste over te dragen pro ject in Noord-Holland is het Noord hollands kanaal, waarvan volgens het voorstel het beheer in handen komt van de provincie en een aantal waterschappen. In aanmerking ko men verder de tweede en derde rijksbinnenhaven in Velsen (over dracht aan de gemeente); de zijka- nalen B (aan waterschappen en re creatieschap Spaarnwoude). C en D (aan provincie). E en G (aan ge meente Zaanstad); de waterkering langs het Noordzeekanaal bij de Hemtunnel (aan waterschap); dc haven van Marken (aan gemeente); de omnngkade van Marken (aan waterschap); Noorder en Zuider Buiten Spaarne te Haarlem/Heem stede (aan gemeente of provincie). Grote vraag naar informatie over veilige voeding DEN HAAG - Er is een hele grote behoefte aan informatie over de vei ligheid van voedsel. Ruim 65 pro cent van de Nederlanders zegt hier over meer te willen weten. Met na me hoger-opgeleiden en personen in de leeftijdsgroep 18-40 jaar zijn hierin geïnteresseerd. Een en ander blijkt uit een enquête onder 625 Ne derlanders uitgevoerd door de Haagse stichting Maatschappij en Onderneming. Binnen drie maan den zijn er van de nieuwe uitgave 'Gezond leven begint aan tafel', te koop bij de apotheek, meer dan 35.000 exemplaren verkocht. DEN HAAG Als Josine terug loopt van het katheder wordt ze door de andere juristes-in-de-dop gefeliciteerd met haar 'manhaftige' optreden. Zelf slaakt ze opgelucht een diepe zucht. De rechters heb ben haar zojuist het vuur na aan de schenen gelegd, maar de rechten studente heeft de aanvallen weten te pareren. Josine Overdevest is een van de vier Leidse rechtenstudentes die Nederland vertegenwoordigen op het internationale pleitconcours in het statige Vredespaleis in Den Haag. Gisteren was de tweede dag waarop teams uit twaalf landen zich storten op deze casus: een ambassa deur van land A verdedigt de belan gen bij een internationale organisa tie a la de Verenigde Naties. Na een feestje rijdt hij in land B iemand aan. De ambassadeur blijkt gedron ken te hebben. Land B wil de am bassadeur vervolgen, het slachtof fer eist een schadevergoeding van twee miljoen dollar. Deze zaak lijkt wellicht gemakke lijk, maar dat is bedrog. Josine. In- grid de Caluwe, Annemarie den Tex en Corinne de Keuning zijn al sinds vorig jaar september bezig met de vraag hoe ze de ambassadeur vrij kunnen pleiten ën veroordeeld kun nen krijgen. Annemarie en Josine klagen hem aan, terwijl Corinne en Ingrid de verdediging op zich ne- De vier hebben het zelfs zo druk gehad met de voorbereiding, dat de studie al maanden stil ligt. Ook de vrije tijd schoot er goeddeels bij in, vertelt Ingrid: "Zelfs op Tweede Kerstdag zaten we nog achter de computer". Research De dames hebben geen spijt dat ze meedoen. Het kan ze in de toekomst helpen bij het vinden van een baan. "Je leert immers research te plegen, een pleidooi te schrijven en voor pu-' bliek te praten. Dat leer je niet op de universiteit", weet Corinne. Anne marie denkt van dit concours veel meer op te steken dan van haar sta ge op een advocatenkantoor: "Daar mocht ik niets, hier doen we alles". Dat dit jaar vier vrouwen het Ne derlandse team bevolken is puur toeval, vervolgt ze. Bij de twintig mensen in de selectie was een groot aantal mannen, maar die bleken minder geschikt. Het concours wordt inmiddels voor de veertiende keer georgani seerd. Universitair medewerkster M. Van Leeuwen-Boomkamp zette in 1977 het eerste toernooi op poten. Toen namen nog slechts drie landen deel. Ook toen moest de organisatie perfect zijn. Aan de juristen die deze drie dagen als rechter fungeren. worden hoge eisen gesteld. Ze moe ten in elk geval een volkenrechtelij ke achtergrond hebben. De rechtsprekende macht bestaat voornamelijk uit professoren, con suls en ambassadeurs. Omdat veel van hen ambtshalve in Den Haag zitten, is het Vredespaleis een ideale plek, vervolgt de organisatrice. Ook al omdat hier het Internationale Hof van Justitie gehuisvest is. Historisch Aan de muren van het Academiege bouw, naast het paleis, wijzen de ve le schilderijen met beroemde rechtsgeleerden de bezoekers op de historische omgeving. Het Neder landse viertal zit aan het begin van de dag aan een tafeltje in de foyer, ogenschijnlijk rustig in deze histori sche omgeving. Onder het genot van koppen kofïie en veel filtersiga retten vertellen de vierde- en vijfde- jaars studentes 'eigenlijk best ge spannen' te zijn. Tijdens twee dagen moeten zij immers hun maanden lange inspanningen omzetten in da den. Tijdens de rechtzittingen hou den ze hun pleidooi en dienen de te genstander van repliek. Niet alleen de pleidooien worden beoordeeld, ook naar hun presentatie wordt ge keken. "Sinds januari zijn we bezig geweest onze houding te verbete ren". vertelt de goedlachse Corinne. "Ook moesten we ons Engels op krikken. Dat is deze dagen de voer taal. Bovendien moeten we ook alle juridische termen in het Engels moeiteloos kunnen uitspreken". Er wordt veel verwacht van het kwartet. Tot nu toe heeft in elke edi tie van het concours een Neder lands team in de finale gestaan. Al leen vorig jaar werd slechts een der de plaats behaald. De studentes zijn alles behafve hoogmoedig over hun kansen. De Duitsers zijn altijd goed, terwijl de Ijalianen soms verras send sterk uit de hoek komen. En vergeet de Belgen niet; zij wonnen de titel vorig jaar. Behouden Onze zuiderburen waren op de eer ste wedstrijddag de eerste tegen standers. De Belgen waren blijk baar van plan de titel te behouden, denkt Ingrid: "Op woensdagavond hadden we een feest met alle teams. De Belgen waren al na tien minuten weg. terwijl de rest maar een paar uur geslapen heeft". Voor de presentatie maakte het niet uit. De rechters stelden weinig vragen, zodat de anderhalf uur ge vuld werd met het voordragen van pleidooi en verweerschrift. Na af loop gaven beide teams hoog op van elkaar en zichzelf. "Ze waren heel sterk, maar ook wij hebben het goed gedaan", was in beide kampen te horen. Later op de dag presteerde het Leidse kwartet beduidend beter dan hun Engelse opponent, die om de paar zinnen al onderbroken wer den door de nieuwsgierige rechters. Veel bezoekers kregen haast mede lijden met de vertegenwoordiging van het Britse eiland. Juist tegen dit team kreeg Josine de rechters op het puntje van hun stoel met een vlammende discussie met de rechtbankpresid. nt Etn prestatie van formaat, vindt de Leidse begeleider en universitair hoofddocent Frank von der Dunk. Hij was dan ook bijzonder trots op 'zijn' dames. Hij waarschuwt wel dat er de volgende dag nog twee za ken volgen "Ze moeten er nu niet te gemakkelijk over gaan denken" Honderd jaar geleden stond in de krant: - Op den Vijverberg, nabij den Kneuterdijk, te 's-Hage, had een ernstig ongeval plaats. De gou vernante, in betrekking bij jhr. C., die een kinderwagentje voortduwde, waarin een kind was gezeten, voor een voor een voertuig bespannen hollend paard niet meer kunnende uit wijken. geraakte daaronder, terwijl het wagentje met het kind op zijde werd geworpen. Deerlijk gekneusd, aan het li chaam en verwond aan het hoofd, werd de gouvernante op genomen. terwijl het kind met den schrik vrij kwam. De gou vernante is ter verpleging naar het Bronovo-gesticht vervoerd, waar gebleken is dat twee rib ben zijn gebroken. Een ongetrouwd heer. onlangs te Hamburg overleden, ver maakt» m Itgaat km 11,000 Mark aan eene weduwe, met het volgende briefje "Dertig jaar geleden, vroeg ik uwe hand, maar u toees mij af. Ten gevolge daarvan leefde ik nog lang m vrede en geluk. Wil daarom dit legaat aanvaarden als een blijk van dankbaarheid voor uwe goedheid". Vijfentwintig jaar geleden INDISCREETHet gemeente bestuur van Huizen heeft de ad- spiranthuurders van huizen 125,50 gulden per maand) van de Hilversumse N.V. Coorduna- tiebouw een brief gestuurd, tvaarm geadviseerd wordt de vragenlijst, die zy door de N.V. krijgen voorgelegd niet in te vul len. Een van de raadsleden heeft namelijk bezwaar gemaakt te gen de indiscrete vragen, die de woningzoekenden moeten be antwoorden. Zo wil de N.V. o.a. u-eten met wie men eventueel sa menwoont of men al of niet ge scheiden is en of men getrouwd u op huwelijksvoorwaarden. Voorts of men enige borgtocht is aangegaan en of weieens sur- seillance van betaling ts ver leendVerder moest men uitge breid inlichtingen verschaffen omtrent afbetalmgscontracten. auto financiering etc.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15