EenSchone Lente' in twee Leidse buurten Studentes zonder onderdak na brand Gemeente en bewoners gaan afval te lijf Meer Idachten tegen politie Milieupolitie op bezoek bij antiekzaken en marktkooplui VRIJDAG 5 APRIL1991 LEIDEN Onder de noemer 'Schone lente' wordt volgende week een afvalopruimactie gehouden in de wijken Pancras-Oost en Noord-Rijnevest. De actie is een initiatief van ge meente en bewoners. Er wordt een speciaal telefoonnummer geopend (252130), waar ie dereen met vragen over afval terecht kan. De actie is het brandpunt van akti- viteiten van verschillende gemeen telijke afdelingen. Zo komt maan dag de chemo-car in de wijken. Deze is speciaal bedoeld is voor klein chemisch afval en krijgt i niging gaan die dag gezamenlijk in de twee wijken aan het werk. "Het is de eerste keer dat een op- ruimactie wordt gehouden, waar zo veel organisaties bij zijn betrok ken", zegt opzichter A. Rasser van vaste halteplaats bij het buurthuis de directie reiniging Noord-Rijnevest en bij buurthuis meente. "We zijn op dit moment de Pancrat. nog bezig om de vergunningen te krijgen om bepaalde straten af te zetten. Dat kan het opruimen na tuurlijk vergemakkelijken. We ho pen de bewoners te motiveren met ons mee te doen". Er komen in de actieweek extra glas- en papierbakken te staan bij buurthuis de Pancrat, op de par keerplaats in de Kaarsenmakers- straat en tegenover de Meelfabriek. Op woensdag wordt er een veegac- tie gehouden. De gemeentelijke di recties civiele werken, groen en rei- Expositie De wijken Pancras-Oost en Noord- rijnevest zijn voor de actie 'Schone LEIDEN - Tegen het optreden van gedeeltelijk terecht terwijl de overi- de politie werden vorig jaar 27 gen werden afgewezen of (nog) niet klachten ingediend, zeven meer tot een uitspraak hebben geleid. De dan het jaar daarvoor. Eén klacht ["««te klachten werden door de werd terecht gevonden, vier waren ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de arlsen Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg. Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groer i. Maris i Schie 120144, na 17.00u tend bereikbaar via dokterstelefoon, 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van buiten kantooruren, tel 06-8212141 klagers rechtsstreeks bij de politie ingediend. De meeste klagers voel den zich door de politie onjuist be handeld bij een aanhouding of een onderzoek. tuurlijke begrenzing. En we hadden daar al ervaring met de omgevings vaklieden". Het Leidse Bewoners Platform, waarin buurtverenigin gen zich verenigd hebben, is bij de organisatie van de actie nauw be trokken geweest. "Zij zullen ook de resultaten be kijken. Wat er goed ging, wat er fout ging en wat er verbeterd kan wor den", zegt Rasser. Met deze actie hoopt men ook inzicht te krijgen hoe binnen een wijk verdeling van glas- en papierbakken het beste kan worden geregeld. Op grond van de resultaten wordt bekeken of in de toekomst een actie als 'Schone len- Aan de actie is ook een expositie verbonden. De eerste helft van de week is de tentoonstelling 'huisvuil inzamelen nieuw stijl' in buurthuis 'Noord-Rijnevest' te zien. Vanaf woensdag tot en met vrijdag is deze expositie in buurthuis 'De Pancrat' te zien. Donderdag vindt in datzelf de buurthuis een discussie-avond over gescheiden huisvuilinzame- ling plaats. Daaraan neem tonder andere wethouder Hans de la Mar I, de Rui za 8 uur tot zo 8 uur R. van Leeuwen. Rosmo len 2. tel: 218661. zo 8 uur tot 24 uur: J A Verhage C.M. Maris, Rosmolen 2, tel 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur E. de Lange. Bronkhorst- straat 43-45, tel: 212025. zo 8 uur tot 24 uur: R.M G. Taytelbaum, Bruijne, Huibers, Jurgens. Fogelberg den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur A. Boels, Tel: 142383. zo 8 uur lol 24 uur E K. Fogelberg. M E T C v.d. Muysenbergh, de Sitterlaan 18. lel E.M. Paulides, Ina Bou- dier Bakkerplein 3. tel: 311414 zo 8 uur tot 24 uur: J.G. R.E. Zaaijer. R.P. Geerligspad 11. tel: 316008. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein. tel: 767646. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders. Gerard Brandt- straat 29. tel: 760947 Waarnemingsregeling Homeopatische arlsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp op Vlaskamp 16. tel: 891100. zo J. v.d. Leden; spreekuur van 12.30 tot 134.00 uur (uitsluitend voor spoedgevallen) op uur J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel: 155666 Voorschoten - za J. Baars. R. Wagnerlaan 63. 01711-10834. Wassenaar za G. Schaepman. v. Zuylen van Nijeveltstraat 42, tel: 14561, zo B.R. Dinger v. Kruiningen, Hofcampweg 65. tel: 76418. Zoete rwoudo via uw eigen huisads enddienst waarneemt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leidon, wordt waarge nomen van vr. 5 tot vr, 12 door Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, tel: 763439, Kooi Apotheek. Surinamestraat 7, tel 214060. Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83. tel: 617957. (Loidon en omstrokon): F. Muurting, Plant soen 23. tel 125057. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel 764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk B G. Heemskerk. De Kempenaerstraat 21. Oegstgeest. tel: 071-176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. LEIDEN Alle Leidse antiekza ken krijgen dit jaar bezoek van de Leidse milieu-politie. Agenten con troleren dan of wordt gewerkt vol gens de voorschriften van de milieu-wetten. De indruk bestaat namelijk dat chemische afvalstof fen die vrijkomen bij activiteiten als houtreiniging en -bewerking nogal eens in de riolering terechtkomen. Agenten in burger gaan in juni bij ongeveer dertig zaken langs. Ver wacht wordt dat in september zo'n tien winkels echt gecontroleerd worden door medewerkers van de directie milieu, het hoogheemraad schap en de Leidse politie. De controle van de antiekbedrij- ven is een van de zaken waaraan de milieupolitie dit jaar aandacht wil besteden. Verder is het de bedoe ling dat de vetafscheiders bij hore cabedrijven vaker worden gecon troleerd. Hoewel alle restaurants en snackbars in 1989 zijn gecontro leerd, heeft de gemeentelijke afde ling rioleringen de politie verzocht opnieuw een kijkje te gaan nemen om te voorkomen dat vet op de rio lering wordt geloosd. Ook wordt onderzocht of markt kooplui volgens de regels werken. In het najaar houdt de milieupolitie' een actie om te controleren of ge vaarlijke stoffen worden vervoerd over andere wegen dan die daar voor zijn aangewezen en of in alle gevallen wel een vergunning is ver strekt door de brandweer. Dit jaar wordt ook de actie Schp- ne Stad voortgezet. Het is de bedoe ling dat de politie medewerking verleent aan een project dat op ba sisscholen gaat draaien. De milieu politie zal vooral letten op illegaal gestort afval en hondenoverlast. Verder werkt de Leidse politie mee aan de uitvoering van milieu- vluchten en de controle van jacht havens, die in regionaal verband wordt verricht. Springplank wint schoolvoetbal LEIDEN Basisschool De Spring plank heeft gisteren het Leidse voetbaltoernooi voor basischoltn gewonnen. In de finale werd het elf tal van de Beatrixschool verslagen met 4-2. De strijd om de derde en vierde plaats werd gewonnen door De Viersprong. De wedstrijd tegen de Marnixschool eindigde in een ge lijkspel (2-2), maar het team van De Viersprong bleek beter in het ne men van strafschoppen. Om de beker streden op het ter rein van UVS in totaal 32 jongens teams. Totaal hadden 18 meisjeself tallen zich ingeschreven. Het team van de Stevenshof speelde in de fi nale 2-1 tegen De Zwaluw. Derde werd de Springplank, op de vierde plaats eindigden de meisjes van ba sisschool De Hoeksteen. De winnaars spelen op 17 april in Sassenheim tegen de winnaars van schoolvoetbalwedstrijden die in de regio zijn gehouden. Het sterkste elftal gaat door naar de halve fina les, die in mei worden gespeeld. De winnaar van die strijd neemt deel aan de landelijke finale die dezelfde maand wordt gehouden op het ter rein van PSV in Eindhoven. De twee gedupeerde studentes bij het gedeeltelijk a fgebrande dak i "De gemeente ziet geen gronden om ons voorrang te verlenen". Gemeente: geen andere woning i hun woning aan de Rijn en Schiekade. Concert Het kwintet 'SOSA' geeft op zaterdag 6 april een concert in 'De Waag' aan de Aalmarkt. Het concert is georganiseerd door 'Hot House Jazzpodium'. Informatie kan worden verkregen bij W. van Vliet, tel. 316697. Pijpmaken Een demonstratie in het maken van pij pen wordt gegeven op zondag 7 april in het 'Pijpenkabinet' aan de Oude Vest 159a. De pijpenmaker werkt van 13.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt Drumfanfare 'Matilo' houdt op zondag 7 april een rommelmarkt in het gelijknami ge buurthuis aan de Zaanstraat 126. Aanvang 10.00 uur. Wandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt op zondag 7 april een rondwandeling door de Leidse Hout. De start is om 14.00 uur bij het bezoekerscentrum in de Leidse Hout 'Het Koetshuis'. Thema van de wandeling is: het bos in zijn voorjaar spracht. hoofd te komen na een brandje i hun woning aan de Rijn e Schiekade. Het duo plaatste ten eir de raad maar een advertentie Wassenaar Alarm- en inlormatieknng terstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leidon, Leiderdorp, Oogstgoost on Warmond wordt waargeno men door C. Mokveld, Oude Singel 210, tel 226040 spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tol 071-414547 of 410950 Voorschoton/Wassonaar B P. Hazenberg, Santhorstlaan 39-41, tel: 15535. Oxford (I) De uitwisseling Leiden-Oxford vergroot niet alleen onze kennis van Engeland en de Engelsen, maar zelfs de Nederlandse woor denschat. Bij de 45-ste uitwisse ling Leiden-Oxford, waarvan gis teren de jubileumavond in de Pie terskerk werd gehouden, waren bijvoorbeeld ook Leidse en En gelse soroptimisten. Lakenhal- conservator Ingrid Moerman is er zo een. "En zal ik je aan een Britse voorstellen?". Soroptimisten zijn behalve optimistisch ook altijd van het vrouwelijk geslacht. "Sorores betekent zusters. Het is een soort internationale club van vrouwen, waarbij per stad bij voorbeeld iedere vrouw een apar te beroepsgroep vertegenwoor digd. Hier in Leiden hebben we 65 leden. En wij zamelen geld in voor goede doelen". Een soort in ternationale club als de Rotary. Presidente van de soroptimis ten uit Oxford is Tina Hill, lerares op een doveninstituut. Zij is de eerste keer in Leiden bij de uit wisseling. De hospitality, de gast vrijheid wordt door haar en ver der iedereeen geroemd tijdens deze uitwisseling. En natuurlijk moeten we naar Oxford komen. Tina Hill weet ook waarom de universitaire uitwisseling altijd zo'n kleine plaats inneemt binnen de stedenband. "Oh, onze be roemde universiteit heeft met niemand een officiële band. Ze voelt zich daar boven verheven", zegt ze lachend. Ook in Oxford zijn universiteit en burgerij ge scheiden. "We hebben er een uit drukking voor. Town and gown noemen we dat". Maar op alle andere vlakken vindt er deze week verbroedering en verzustering plaats. Deze week was er een speciaal programma tijdens de uitwisseling voor de soroptimisten, de majorettes, voor reünisten, voor volleyballers en paardrijders. Zij bezochten on der meer de grote steden. "Maar het winkelcentrum in Utrecht, dat is heel internationaal en niet zo Hollands als de fietsen en de vlakte", zegt majorette Jeanne Hunter. Zij treedt vanmiddag met haar Leidse vrienden aan de An na van Saksenstraat nog op. Za terdag wordt de uitwisseling weer beëindigd. REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Oxford (2) Secretaris van het Leidse Oxford- comité Hein van Woerden voelde zich in de Pieterskerk gister avond zeer in zijn element. De man die bij de uitwisseling over de centen gaat is bijvoorbeeld vol lof over de sponsoring van Leidse bedrijven tijdens de uitwisseling. Nog nimmer waagde een zo grote groep Oxfordians de oversteek. "Tweehonderd Engelsen, onder wie bijvoorbeeld vijf oud-burge meesters". Maar, weet Van Woerden, in Oxford is de burge meester slechts een jaar in dienst en het is een puur ceremoniële functie. "Toevallig is er nu in En geland een discussie om de bur gemeester grotere bevoegdheden gemeente laat ze vooralsnog in de dekker een foutje maakte. De kou staan. brandweer, die zeer snel ter plekke was, kon voorkomen dat het vuur ue raau maai «m „uvcwuuc m Het dak van de woning tegenover het hele huis in as legde. LEIDEN - Twee Leidse studen- eze krant. Ze zoeken vervangende het kasteeltje vatte het afgelopen £en gr0ot deel van het dak ging tes dreigen zonder dak boven hun woonruimte bij particulieren De weekeinde vlam omdat een dakbe- wej verloren. Dit is des te schrij nend omdat het woonhuis onlangs op de monumentenlijst is geplaatst wegens de bijzondere dakbedek king: Oegstgeester pannen, een soort bladvormige tegels die niet meer worden gemaakt. De twee bewoonsters zitten on dertussen met de handen in het haar. Niet dat hun huis tot op de grond toe is afgebrand, maar com fortabel wonen is er niet meer bij. In het dak zitten gapende gaten, de steunbalken voor de dakconstruc tie zijn grotendeels verkoold en het keukenblok op de eerste verdieping ging in vlammen op. Bovendien hangt in het hele huis een indrin gende brandlucht. Pech De twee gedupeerden willen dan ook niets liever dan op zeer korte termijn vervangende wonruimte. Ze vestigden hun hoop in eerste in stantie op de gemeente. Die heeft immers een voorrangsregeling voor mensen die in geval van brand- of waterschade dringend woonruimte nodig hebben. De directie woonruimteverdeling in het Stadsbouwhuis denkt daar anders over. "Men meldde geen gronden te zien om ons eerder aan een huis te helpen dan andere men sen", aldus Hennie Roest. Navraag leert dat geen van de ambtenaren op de afdeling precies weet wat-ie aan moet met de situa tie. Uiteindelijk volgt de medede ling dat T. van Rij, wethouder volks huisvesting, de juiste persoon is om uitspraken te doen over deze kwes tie. Die is echter niet te bereiken. Behalve Hennie Roest woont ook Marieke Ouwerkerk in het gedeelte lijk afgebrande huis. Zij is de doch ter van de eigenaresse. Enige pech kan haar niet worden ontzegd. Toen de brand uitbrak, zat ze net een week aan de Rijn en Schiekade. "Het was een tijdelijke oplossing. Ik ben op zoek naar een andere kamer en kon tussentijds even hier te recht". Dat haar verblijf door de brand zo kortstondig zou zijn, kon ze niet bevroeden. te geven en langer te laten zitten. En het mooie is dat Oxford direct naar ons belde. Zo van: hoe is dat nou, om zes jaar dezelfde te heb ben". Van Woerden zit al jaren op het stadhuis. Het hoofd externe be trekkingen en kabinetszaken heeft al zo'n twintig bezoeken aan Oxford afgelegd. Deze week ging hij ook met gemeenteraadsleden uit Oxford de Leidse wijken in. "Het verkeersveilig maken van woonwijken leeft daar ook enorm. Ik heb ze de drempels la ten zien. Daarnaast hebben we ge keken naar groenvoorzieningen". Leidse gemeenteraadsleden wa ren er niet bij betrokken. "Nee, wel oud-gemeenteraadsleden zijn van de partij bij de activiteiten van deze week. Na de verkiezin gen vorig jaar zijn er veel nieuwe raadsleden gekomen hier en bij hen moet het hele Oxford-gebeu- ren nog gaan groeien misschien". Van Woerden is al bezig met een nieuwe gebeurtenis in het kader van de stedenband op 5 mei. "Dan komt er in de Hooglandse kerk een fototentoonstelling over drie van onze zustersteden in oor logstijd. Torun, Krefeld en Ox ford. Ja, dat is een nieuwtje. Mis schien klap ik uit de school. Maar zet nou niet met grote koppen in de krant dat de burgemeester van Krefeld op 5 mei in Leiden is". Oxford (3) Openingstrekpleister was giste ren het Zweedse jeugdorkest "Dat was deze week in ons lanc en had contacten met het jeugd orkest uit Oegstgeest, dus van daar", zegt Van Woerden. Als hel jeugdorkest later op de avond plaats maakt voor de Frits Lan- desbergen Big Band, gaan er vele voetjes van de vloer. Tijd voor de Engelse wals. "Ik denk dat de En gelsen een grotere danstraditie hebben dan wij", zegt wethoudei Joop Walenkamp, die voor het eerst een jubileumavond in het kader van de Oxford-Leiden uit wisseling bezoekt. De tijd lijkt wel even te hebben stilgestaan, zo vlak na de oorlog als je op de mu ziek afgaat. "Die tradities, dat is nou het mooie van een eiland", glundert Walenkamp. Neemt de wethouder van economische za ken een beetje waar voor het col lege van B&W? "Ja, zo kun je het wel noemen. Maar Goekoop komt nog". En stedenbandwethouder Van Bochove? "Die moest naar een sportvergadering. Dat zit ook in zijn portefeuille Druk was het gisteren bij de ha ring- en drankstalletjes. Nog geen Engelse rijen, maar een consump- tiebonnensysteem leidt de ver koop in goede banen. Een Vriend van Oxford is ook de Leidse hoc keyer bij Roomburg Paul van der Logt. "Nee, dit jaar zijn er geen hockeyers, maar ik vind zo'n avond beregezellig. Ik kwam net iemand uit Oxford tegen die ik negen jaar niet had gezien. Dat is trouwens het mooie, dat contac ten gewoon, privé worden voort gezet. Ik ga regelmatig voor een bruiloft naar Oxford Van der Logt schiet vice-voor- zitter Don Rouse van het Oxford Committee en zijn vrouw aan. Rouse spreekt inmiddels wat Ne derlands. "Ik kwam hier in 1963 voor het eerst, met een groep ge- wichtheffers. En wij legden toen contacten met de Leidse familie Zirkzee. Die familie heeft hun oudste dochter toen naar mijn vrouw, Mary, genoemd. Een ding is in al die jaren onveranderd in Leiden. The hospitality". Over en weer worden de plan nen gesmeed voor de toekomst. Zo is er sprake van om over vijf jaar, wanneer het gouden jubile um van de Leiden-Oxford uitwis seling gehouden wordt, met een boek over deze sterkste der Leid se stedenbanden te komen. En te gen sluitingtijd, twaalf uur, klon ken de volksliederen. (Omdat de telefi werkt, kunnen ruimte weten bellen 121854) SLEUTELBEEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn sleu telbeen gebroken bij een aanrijding opp het Stationsplein. De man fiets te omstreeks 22.40 uur vanaf de Sta tionsstraat de rijweg over en werd hierbij geschept door de wagen van een 49-jarige Leiderdorper. De fiet ser kwam hierbij te vallen. Het rijwiel is flink beschadigd, de auto heeft nog geen krasje opgelo pen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14