TAD LEIDEN 'Geen overlast van disco Lammermarkt' 'Een voorbeeld voor het bedrijfsleven' Singelloop staat in de startblokken weru LEIDSCH Ti) DAGBLAD Gemeente probeert omwonenden gerust te stellen Geen alarmpalen in centrum VRIJDAG 5 APRIL 1991 JVC wil graag een goede burger van Leiden zijn Staatssecretaris van economische zaken Y. van Rooy naast de symbolische eerste steen van de JVC-vestiging i Roomburg. Het beeldhouwwerk is een ontwerp van de Amsterdamse kunstenaar Alexander Lichtveld. (foto ja LEIDEN - JVC Nederland WÜ graag een goede burger van Leiden zijn en intensief samenwerken met de gemeente en het arbeidsbureau. Het stadsbestuur op zijn beurt koestert zorgvuldig het Japanse elektronica-bedrijf, dat gisteren of ficieel begon met de bouw van het hoofdkantoor in Leiden. "De Griekse staatsman Perikles zei al dat een burger die niet mee doet in de stad geen stille burger is maar een slechte burger", sprak di recteur W. Innemee instemmend in een tent op het industrieterrein Roomburg. Gistermiddag werd de eerste steen in de vorm van een stenen beeldhouwwerk gelegd voor het kantoor dat 25 miljoen gul den gaat kosten. JVC wil zich ver bonden voelen met Leiden en is in 1992 daarom hoofdsponsor van de Leidse evenementen in het Rem- brandt-jaar. De gemeente Leiden ziet in de Nederlandse vestiging van Japan Victor Company, dat bekend staat om zijn sociale personeelsbeleid. een voortrekker en een voorbeeld voor alle bedrijven. Burgemeester Goekoop kwam gisteren superlatie ven tekort bij de verwelkoming van de nieuwe inwoner, die hij aanduid de met 'het vlaggeschip van het be drijfsterrein'. Hij sprak de hoop uit, dat JVC in het verleden al 6 maal verhuisd eindelijk een 'thuisha ven' heeft gevonden. Liefde De liefde van Leiden voor JVC is niet zo verwonderlijk, bleek giste ren uit de woorden van wethouder J. Walenkamp (economische za ken). "Leiden heeft ongeveer 9000 werklozen, waarvan 1500 langduri ge: dat is veel voor een stad met 110.000 inwoners. De mogelijkhe den om daar als gemeente iets aan te doen zijn niet groot, omdat onze financiële positie niet geweldig is. Wij hebben dus de vitaliteit van het bedrijfsleven nodig", zei hij. JVC heeft 120 werknemers bij een jaar omzet van 250 miljoen gulden en verwacht de komende jaren een verdubbeling van omzet en het aan tal werknemers. De Japanse elektronica-produ- cent heeft zich bovendien bereid verklaard om banen te geven aan minderheden en herintredende vrouwen. "JVC houdt zich goed aan de afspraken en is daarmee een voorbeeld voor andere Leidse werkgevers", zei Walenkamp, "het is alleen wel zo dat gemeente en ar beidsbureau er nog niet altijd in sla gen om de juiste mensen te vinden voor de vacatures bij JVC". Volgens directeur Innemee kost te het indertijd geen moeite om het convenant met de gemeente Leiden te sluiten. "De handtekening onder dat contract zette ik meteen, want ik had toch al allochtonen in dienst. Bij ons bedrijven werken zowel jon gere 'buitenlanders' die trouwens helemaal geen buitenlanders zijn van de heao in de hogere functies als oudere voor ongeschoold werk. Het loopt prima, er is geen enkele discriminatie. Wel is het zo dat toen de Golfoorlog uitbrak, sommige van onze werknemers die isla- mistisch zijn er plotseling weer buiten vielen. Dat heb ik vanaf de eerste dag keihard de kop inge drukt". De Leidse hoogleraar japanologie W. van Gulik, had gisteren een cul turele verklaring voor de band tus sen JVC en Leiden. "In Japan is een bedrijf niet zomaar een onderne ming die winst maakt. Een Japans bedrijf is volledig ingebed in de sa menleving en volledig onderwor pen aan de sociale regels. De ver houding tussen werkgevers en werknemers is te vergelijken met die tussen ouders en kinderen. De baas van het bedrijf is daarbij een soort vader die goed voor zijn kin deren zorgt en ook het vertrouwen geniet dat hij dat doet". Er is echter ook een heel gewone commerciële reden voor de band tussen JVC en Leiden. Directeur In nemee "Een bedrijf is afhankelijk van drie dingen: het produkt, de klant en het personeel. Jarenlang heb ik veel geïnvesteerd in het per soneel, dat hier werkt in Zoeter- woude. Wjj hadden naar Delfzijl kunnen gaan. waar de grondprijs een fractie is van die in Leiden. Maar als ik was verhuisd, dan was ik wel al myn goede mensen kwijtge raakt". LEIDEN De nieuwe Koets-o-theek aan de Lam mermarkt geeft nauwelijks overlast. Het gebouw wordt geluiddicht gemaakt-en por tiers moeten de bezoekers op straat in de gaten houden. De eigenaar is verantwoor delijk voor een goede gang van zaken. Ontstaan toch problemen, dan worden ver gunningen ingetrokken. Die maken hevig bezwaar tegen de geplande verhuizing van de disco theek, die nu is gevestigd aan de Kruisstraat. Bewoners van de Mare- poortkade en Nieuwe Mare vrezen dat de waarde van hun huizen daalt. Tegen de nieuwbouw van de dis co, de bouw van 54 woningen, een ondergrondse parkeergarage en winkels en kantoren op de plek van het Ico-Athibupand zijn totaal acht bezwaarschriften binnengekomen. Die zijn ingediend door meerdere mensen. Hun belangrijkste bezwaar betreft de toename van de overlast. Ook vrezen omwonenden dat ze minder zonlicht krijgen omdat de nieuwbouw hoger wordt dan de be staande voormalige textielfabriek. Verder zijn de bezwaarmakers bang voor een toename van het verkeer en meer parkeeroverlast. Zonlicht B en W zien echter geen aanleiding om het bouwplan te veranderen. Het college is blij dat eindelijk een alternatieve plek is gevonden voor de Koets, die in de smalle Kruis straat veel overlast veroorzaakt. Door regelingen te treffen met de eigenaar van de disco en door gea vanceerde technieken te gebruiken bij de bouw (waarbij ook een akoes tisch bureau wordt ingeschakeld), wordt de overlast tot een minimum beperkt. Daardoor wordt de waarde van de huizen in de buurt ook niet minder, redeneert het college van B en W. B en W stellen verder vast dat de hoogte van de nieuwbouw aansluit op de hoogte van de andere gebou wen in de omgeving. Alleen op de hoek van de Molenwerf en Lam mermarkt wordt het nieuwe pand een verdieping hoger dan de gebou wen in de buurt. Omdat de nieuw bouw op een gedeelte slechts 5,60 meter hoog is, zullen omwonenden juist meer zonlicht ontvangen dan nu het geval is. Het pand van Ico- Athibu is immers 10 meter hoog, zegt de gemeente. Bovendien staan de huizen aan de Marepoortkade bijna 40 meter bij de nieuwbouw vandaan. De bewoners var zen kunnen hun auto's kwijt in de parkeergarage die een kleine 70 plaatsen telt. Daar kunnen ook me dewerkers van de winkels, kanto ren en de discotheek parkeren. De toename van het verkeer is gering, voorspelt het college. Krakers Nu de inspraakreacties volgens de gemeente geen aanleiding geven het plan te wijzigen en het ministe rie van wvc heeft bepaald dat het Ico-Athibupand mag worden ge sloopt, wil de gemeente zo snel mo gelijk het bestemmingsplan wijzi gen. Vanaf 8 april kunnen inspraak- reacties worden ingediend op deze gedeeltelijke verandering. Half juni neemt de raad een be sluit over het bestemmingsplan, waarna het Katwijkse bedrijf Van der Plas een sloop- en bouwvergun ning kan aanvragen. De bouwer moet dan ook een procedure begon nen zijn om de krakers die sinds en kele maanden in de panden van Ico Athibu wonen, te dwingen elders onderdak te zoeken. School gedupeerd LEIDEN - Bij een inbraak in de basisschool de Zonnewijzer aan het Zonlichtpad zijn een com puter, printer en software mee genomen. De schoolleiding is ernstig ge dupeerd omdat op de schijfjes alle gegevens van leerlingen staan. De inbraak is gepleegd tij dens de paasvakantie en werd gisteren ontdekt. De daders zijn er in geslaagd het alarm buiten werking te stellen. Diefstal sieraden LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Muiderkring zijn gisteren verschvMdene siera den ontvreemd. De 58-jarige be woner mist drie herenhorloges, een dameshorloge en twee gou den kettingen met hangers. De inbraak is gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag. Het is onduidelijk hoe de dieven zijn binnengekomen. In de wo ning is geen braakschade. Politie bindt strijd aan met zwardopers LEIDEN De Leidse poli tie bindt de strijd aan met de zwartloper. Bij de vijftiende editie van de Singelloop is de aanpak van profiteurs on der de duizenden deelne mers de enige zorg van de or ganisatoren Rob Schouten en Gerard Spek van de Leid se Politie Sport Vereniging (LPSV). "Het is toch intriest dat veel hun inschrijfgeld niet betalen", zegt Schouten met stemverheffing. "Wij organiseren de Singelloop voor het goede doel. Onbegrijpelijk dat men sen het dan in hun hoofd halen om niet te betalen. Waarschijnlijk be seffen zij niet eens, waar het geld naar toegaat". Schouten. Die beoogde 15.000,- is fors meer dan het eindbedrag van de laatste drie afleveringen, dat rond de tien mïlle schommelde. Schouten: "Maar dat mag ook wel bij deze speciale editie. De deelne mers krijgen weer een verkeersvrij en veilig parcours voorgeschoteld. Bovendien zijn de herinneringsme dailles zeer bijzonder". Collega-organisator Gerard Spek plaatst een kanttekening. "De Sin gelloop is een evenement voor het hele gezin. Ik kan me voorstellen dat het inschrijfgeld van vijf gulden per persoon voor sommige gezin nen een flinke uitgave betekent. Misschien moeten we volgend jaar overwegen mensen die geen prijs stellen op een medaille tegen admi nistratiekosten te laten deelne- Schouten wil daarvan niets we ten. "Voor die ene keer in het jaar moeten de mensen die vijf gulden voor het goede doel overhebben. Dan eten ze maar een frietje minder. Dat loopt bovendien veel lekker der". En Schouten kan het weten, want hij nam in het verleden al heel wat malen deel aan de Singelloop. De laatste jaren komt hij daar van- 'Meer telefooncellen voldoet' ringsinstallaties in de binnenstad. De gemeente denkt dat door de uit- Bij de viering van het derde lus- breiding van het aantal telefooncel- trum van de Singelloop hebben de jen het centrum ook een stuk veili- organisatoren LPSV en Leidsch ger WOrdt. Door het draaien van het Dagblad liefst drie goede doelen landelijke hulpnummer 06-11 kan uitgekozen. Het Leidse Diacones- iemand immers ook snel alarm senhuis, het Leiderdorpse Sint Eli- siaan zabeth ziekenhuis en Swetterhage Het was de bedoeling vier alarme- (de Zoeterwoudse woon- en leefge- ringspalen neer te zetten. In de meenschap voor verstandelijk ge- Haarlemmerstraat, de Breestraat en handicapten) zijn dit jaar de geluk- Gp ^e Beestenmarkt. Mensen in kigen. Op vrijdagavond 26 april, na nood zouden daardoor snel de poli afloop van de 6,7 kilometer lange tie, brandweer en eerste-hulpdienst loop door de Leidse binnenstad, kunnen bereiken. Voor het ontwik- krijgen de betreffende directeuren keien en leveren van het systeem re- een cheque uitgereikt. kende de PTT een bedrag van LEIDEN Er komen geen alarme- kenden nog hogere prijzen. Onder tussen was ook gebleken dat er nogal wat technische problemen waren met alarmeringsinstallaties in een andere gemeente. TTrioti** k°sten van installatie en verbin- r rietje dingen en het totaalbedrag werd de "De deelnemers moeten bij het der- gemeente te gortig. Geprobeerd de lustrum drie keer vijfduizend werd een en ander te regelen via gulden bij elkaar lopen", vindt particuliere bedrijven, maar die re- ADVERTENTIE f natuurlijk kunststof Ramen* Deuren de Haarlemmerstraat, Breestraat en op de Beestenmarkt meer tele fooncellen te plaatsen. Het is de bedoeling dat in Leiden het aantal telefooncellen stijgt van ongeveer 35 naar 100. Het belang rijkste vindt de PTT de uitbreiding in het centrum en in de Stevenshof. In mei worden de eerste 30 40 ge plaatst. In de loop van volgend jaar wordt de rest neergezet. De PTT is bovendien van plan alle toestellen waar munten in gegooid moeten worden, te vervangen door toestel len die werken volgens een tele- foonkaarfjes-systeem Het plan van de PTT om het aan tal telefooncellen in het hele land en dus ook in Leiden drastisch te ver hogen, kwam de gemeente dan ook goed van pas. Omdat immers ook het landelijke alarmnummer 06-11 is ingevoerd, zijn telefooncellen in de ogen van de gemeente een goed alternatief voor alarmpalen. Vanuit de nieuwe cellen kan dit nummer gratis worden gedraaid. De PTT heeft ingestemd met het 60.000 gulden. Daarbij kwamen nog voorstel van de gemeente om juist Marathon "In 1977 zijn wij met de Singelloop gestart om de contacten tussen poli tie en publiek te verbeteren", herin nert Schouten zich. "De eerste keer kwamen er 350 deelnemers op af. Dat zijn er nu tien keer zo veel. Daaruit blijkt dat het idee wel is aangeslagen. Dit jaar zie mensen langs de singels rennen dan ooit. Dat heeft ongetwijfeld te ma ken met de Leidse marathon, die de belangstelling voor het hardlopen nog heeft aangewakkerd". Niet al leen recreanten maar ook getrainde atleten maken hun borst al nat voor de Singelloop. "Zij moeten vooral vroeg komen", adviseert Spek. "Dan staan zij by de start ook voor- Op één punt wijkt de route dit jaar af van de traditionele ronde. Vanwege werkzaamheden aan de riolering is de Zoeterwoudse Singel opgebroken. De deelnemers nemen daarom een stukje aan de andere kant van de Witte Singel. Schouten en Spek twijfelen er niet aan dat zij desondanks ook deze Singelloop in goede banen kunnen leiden. Met betrekking tot wanbetalers voelen zij er alleen weinig voor om in hun vrije tijd ook nog eens poli- tie-agentje te gaan spelen. Schou ten: "Bovendien, hoe kun je zwart- lopers aanpakken. Je kunt ze hoog uit geen medaille geven, maar daar is het hun meestal toch niet om te doen". En Spek: "Dan zul je trou wens altijd zien dat je de verkeerde treft, dat huilende jongetje dat zijn kaartje kwijt is. Die krijgt van mij gewoon zijn medaille". De enige manier om zwartlopers te bewerken is goede voorlichting. De politie werkt immers het liefst preventief. Als de deelnemers maar weten waar de opbrengst van de Singelloop heen gaat, zullen ze het wel uit hun hoofd laten om geen kaartje te kopen, is de filosofie van de organisatoren. Goedwillende hardlopers kunnen vanaf vandaag al een kaartje kopen aan de balies van het Leidsch en Alphens Dag blad. De Singelloop trok rxyrigjaar 3500 deelnemers. Waaronder veel zwartlopers. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13