LEIDSCH DAGBLAD Iran opent grens voor de Kurden NODIG! iNTELOO Beperkte legitimatieplicht Leidenaar wint ton in 100.000 Gulden Show Staat steunt Franse elektronica VS mengen zich ondanks grote internationale druk niet in 'interne twisten' Dit jaar in supermarkt al minder verpakkingen* Toch proef met verlichting van auto's overdag? Overleg om gevangenissen spoedig beter te beveiligen den Haan i DONDERDAG 4 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39513 Prijs fl. 1,45 LEIDEN - De 25-jarige Leidenaar dat er voor de show mensen werden Gerard Kokkedee, werknemer bij gezocht: "Normaal gesproken rea- het GAK in Leiden, heeft tijdens de geer ik niet op dit soort oproepen, '100.000 Gulden Show' van Veroni- maar in een gekke bui heb ik dit ca de hoofdprijs gewonnen. De keer gereageerd. Je moest een foto show is vanavond op Nederland 2 van jezelf meesturen, dus dat was 21.30 uur te zien. gemakkelijk, ze lagen voor m'n heel hartelijk en Mare Klein Essink stelde Kokkedee en zijn vriendin meteen op hun gemak. "Het was echt heel leuk en gezellig^ Je had PARIJS (ANP) De elektronica-industrie in Frankrijk krijgt van de rege ring in Parijs enkele miljarden franken steun, zo heeft de Franse minister van industrie, Roger Faroux, bekendgemaakt. De minister deed bij de be kendmaking een oproep voor een sterker Europees beleid ter ondersteu ning van de technologie in de EG. haast niet het gevoel dat het name was. Ook tijdens het spel zelf liep alles op rolletjes. Het moeilijk ste moment was het 'éénentwinti gen'. We hadden dertien punten en we trokken een kaart van acht pun ten. Dat was echt puur geluk." Computerfabrikant Buil, een zwaar verlieslijdend staatsconcern, krijgt de komende twee jaar een kapitaalinjectie van vier miljard frank (1,33 Kokkedee weet nog niet wat hij miljard gulden). Buil krijgt verder een overheidsbijdrage van 2,7 miljard met de prijs gaat doen, ('misschien frank (896 miljoen gulden) voor onderioek in de komende vier jaar. Voor Thomson, actief in de consumenten- en defensie-elektronica, is een bedrag van twee miljard frank (664 miljoen gulden) gereserveerd. Het besluit van de Franse overheid zal in Brussel weer de discussie los- Kokkedee zat met zijn vriendin foto's in te plakken toen hij hoorde verbouwing') maar zijn din, die kapster is, denkt al a eigen zaak. Overigens krijgt hij De ontvangst in de studio geen 100.000 gulden, want de fiscus maken over hoe ver de EG kan gaan om haar elektronica-industrie te be haalt er 25 procent van af. schermen tegen de concurrentie uit Japan en de Verenigde Staten. NICOSIA/WASHINGTON (AP/GPD) - De Iraanse minis ter van buitenlandse zaken Velayati heeft gezegd dat zijn land zowel Arabische als Kurdische vluchtelingen zal toela ten. Daarbij wordt hulp verwacht van het Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen en het Internationale Rode Kruis. Dit heeft radio Teheran vanmorgen bericht. Bij de grens staan honderdduizenden Irakezen die naar Iran wil len. Turkije weigert ondanks grote internationale druk vooralsnog Kurden uit Irak toe te laten. Velayati verklaarde dat de grenzen enigde Staten buiten de strijd tus- bassaae in uen *fï van Iran onen staan voor alle vluch- sen Iraakse militairen en opstandi- spandoeken beschuldigden zij Irak HUTCHINSON ISLAND (AP) - Een zeekoe die twee maanden geleden in een koelvijver van een Amerikaanse kerncentrale terecht kwam, wil zich niet uit deze precaire gevangenis laten verlossen. Duikers, vallen, net- IS IllCt t0 VHTl^ëll ten en zelfs het opgenomen ge luid van soortgenoten kunnen Natalie, zoals het ruim 500 kilo wegende zoogdier inmiddels is gedoopt, niet verlokken de vij ver te verlaten. "Dit is kennelijk een hele slimme", zei woordvoerder Ray Golden van de elektriciteits maatschappij van Florida giste ren na de zoveelste mislukte po ging Natalie te pakken te krij gen. Volgens biologen is Natalie een zeekoe die in de oceaan thuishoort. Zij is daardoor veel banger voor mensen dan haar Zeekoe in vijver van koelcentrale soortgenoten die in rivieren le- Natalie werd op 1 februari ontdekt in de vijver van de kerncentrale van St. Lucie op Hutchinson Island. Via een in zee uitlopende aanzuigpijp was zij naar binnen gezogen. De koe moet weg omdat men vreest dat de vijver niet voldoende voed sel bevat. Voor hapjes die haar door mensen worden aange reikt haalt Natalie tot nu toe de neus op. - AMSTERDAM (ANP) - De eerste afspraken i resultaten van het overleg tussen overheid en bedrijfsleven over het terugdringen van verpakkingen moeten al dit jaar in de supermarkt zichtbaar zijn. Dat zei minister Al ders (milieubeheer) vanochtend bij de opening va in Amsterdam. Zaken waaraan de bewindsman reeds voor 1991 denkt, zijn een re toursysteem voor plastic draagtas sen, statiegeld voor bijvoorbeeld goedkope wijn in een paar duizend winkels, en voor bier en limonade- flessen. Ook wil hij alternatieven voor de zogeheten 'blisters', de in doorzichtig plastic verpakte pro- dukten. De maatregelen maken deel uit enkele weken te slui ten overeenkomst tussen Alders en de Stichting Verpakkingen en Milieu (SVM), waarbij zo n 120 be drijven zijn aangesloten. Het omvat i het jaar 2000 de Tientallen Kurden demonstreer den vanochtend voor de Iraakse am bassade in Den Haag. Met leuzen en 11ran open staan voor alle vluch- sen Iraakse militairen en opstandi- telingen, "of ze nu uit Afghanistan, ge Kurden en shi'iten blijven. Bush, Irak of Kuwayt komen". Hij zei dit die op vakantie in Florida is, rea- gisteravond na afloop van een ont- geerde met deze uitspraak op groei- moeting met drie van zijn Europese ende kritiek in Amerika en daarbui- collega's die de Europese Gemeen- ten dat hij zelf het Iraakse volk heeft schap vertegenwoordigen. De EG- opgeroepen het bewind van presi- troika, bestaande uit de Luxem- dent Saddam Hussein omver te burgse minister van buitenlandse werpen, maar nu niet bereid is de zaken Poos, diens Italiaanse collega opstandelingen te helpen. De Michelis en de Nederlandse mi nister Van den Broek, was dezelfde dag in Teheran aangekomen om te heeft getekend, die de CIA, de ge- OPRUIMING showroom FAXEN spreken over de burgeroorlog Irak en de veiligheid in het Midden- Oosten. heime dienst, machtigt rebellen i Irak terzijde te staan. De opdrach ten werden getekend rond het r De Amerikaanse president Bush ment, dat de geallieerden aan hun heeft gisteren gezegd dat de Ver- Gletsjers slinken INNSBRUCK (DPA) - De meeste gletsjers in Oostenrijk slinken. Bij metingen is vorig jaar gebleken dat 95 procent van de 120 gletsjers afkalft. Slechts bij 7 gletsjers werd een lichte aanwas geconsta teerd. In 1989 slonk al 58 pro cent van de gletsjers. Volgens de Alpenvereniging is vooral de geringe sneeuwval en de warme zomer van 1990 de oor zaak. De Hochjochfernër in Tirol, die 20 meter slonk, werd het ergst getroffen. f33,. nituwit* ftntmto Cro*p 3 geen extn lijn nodig 2x99 geheugem ingebouwde telefoon A4 kopltren BEL NU! 01720*34611/41873 Omsk van iHoemeuRseurto van oen aa Minister: voorlopig niet in openbaar vervoer hoeveelheid verpakkingsafval met 10 procent te hebben verminderd ten opzichte van 1986. Aan het einde van de eeuw moet bovendien zeker 60 procent van het verpakkingsafval worden herge- de Huishoudbeurs bruikt. Voor het einde van 1995 moet dit getal al op 50 procent lig gen. In 2000 zal verpakkingsafval al leen nog mogen worden herge bruikt of verbrand. Bij hergebruik gaat het om ruim 1 miljoen ton. Het storten moet dan tot het verleden behoren. In verband met het hergebruik wil Alders meer gescheiden inza meling. Dat betekent ondermeer dat glas op kleur wordt ingezameld en dat papieren en kartonnen ver pakkingen aan huis worden opge haald. Dit jaar vinden in enkele ge meenten experimenten plaats met volledig gescheiden inzameling. De consumenten- en milieu-orga nisaties zijn by het verpakkings- overleg steeds verder aan de zijlijn geraakt. Onlangs lieten zy door schemeren niet te zullen instem men met de uitkomst, dat in hun ogen te veel onduidelijkheden be vat. luchtoorlog tegen Irak begonnen, aldus het Amerikaanse persbureau AP, waarvan de onthulling afkom stig is. Bush weigerde gisteren com mentaar op het bericht. Vooral Frankrijk en I§raël drin gen er bij de VS op aan zich in te zet ten sident Mitterrand sloten zijn staatssecretaris humanitaire actie naar noord-Irak te sturen om de Franse solidariteit te betuigen met de tegen Hussein MOSKOU (AFP) - In de hoofdstad rebellerende Kurden. Premier Sha- van de Sovjetrepubliek Wit-Rus- r van Israél heeft volgens de Is- land heeft een staking het openbare DEN HAAG (ANP/GPD) - Ne derlanders worden niet ver plicht altijd een legitimatiebe wijs op zak te hebben. In som mige gevallen is een rijbewijs voldoende. In het openbaar ver voer is legitimatie voorlopig nog niet verplicht. Dat staat in het concept-wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin (justitie) vandaag naar diverse advies-in stellingen heeft gestuurd. In het voorstel, een compromis tus- CDA en PvdA, worden vijf situ aties genoemd waarin wel legitima- tegenover opsporingsambtena- Werkgevers kunnen strafrechtelijk worden vervolgd als een perso neelslid zich niet kan legitimeren. Op 1 mei wordt een advies ver wacht van een speciale werkgroep over het wel of niet legitimeren in het openbaar vervoer. In afwach ting daarvan is de legitimatieplicht belast met controle op illegale niet in de nieuwe wet opgenomen, arbeid of illegaal verblijf in Neder- Hirsch Ballin wacht de resultaten af land. van de nieuwe voetbalpas, voordat hij beslist over legitimatieplicht r voetbalsupporters. De voetbal- Buitenlanders die verdacht i de Kurden. De Franse pre- Mqccqq) nrntPCt Vflll tieplicht bestaat met paspoort, itterrand heeft gisteren be- PFOieSl Vaïl identificatiekaart of rijbewijs arbeiders in Minsk bij financiële instellingen, zoals banken, voor het openen van een re kening of een effectendepot; raëlische schokt tamme televisie gezegd "ge- leven vandaag lamgelegd. In de fa- kwaad" te zijn over de brieken wordt niet meer gewerkt, waarop in de wereld Grote groepen arbeiders trokken MAJtMt? de miljoenen vluchtende Naast financiële maatregelen eisen Kurden. de arbeiders ook het aftreden van De Europese Gemeenschap heeft Sovjetpresident Gorbatsjov. gisteren haar misnoegen uitgespro ken over het Iraakse optreden tegen de Kurden en voor 11,5 miljoen gul den spoedhulp beschikbaar gesteld aan de vluchtelingen. De-Britse pre mier Major heeft in een boodschap ROERMOND (GPD) - De Roer- aan Bush aangedrongen op groot- mondse rechtbank wordt na de vrij- schalige hulp aan de Kurden. Naar spraak van 3 van de 4 IRA-verdach- schatting dertig Kurden hebben ten, dinsdag, overstelpt met tele- Britse pers bestookt rechtbank Roermond vanmorgen in het Duitse Osna- foontjes brück het Nederlandse consulaat Volgens n 10-17 uur. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 - 22 uur. I Toegangsprijs f 15.-, 's avonds f 10.-. Gratis Pendelbus: volg borden Q RAI. Info. RAI Nieuwslijn 020-5493990. I Amsterdam raS^ Trein Toegangbilj'etten bij NS-stations. Onbestendig Veel bewolking en af en toe regen. In de loop van de dag ook enkele opklaringen. Minimumtempera tuur omstreeks 6 graden, middag- temperatuur 11 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, in de loop van de dag draaiend naar west. matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Wisselvallig weer. Vooral tijdens het weekein de tamelijk winderig. Middag- temperatuur rond 11 graden. 26 PAGINA'S Britse journalisten. WÊM __o.^„woordvoerster van jus- bij de titie reageren veel journalisten ver in de bolgen op de uitspraak. Zy kunnen schending van de mensenrechten njet vatten dat het trio is vrijgespro- in Irak ter sprake te brengen bij de ken. 'De kritiek is puur en alleen VN en de EG. De Iraakse regering heeft de Kur den gisteren opgeroepen naar hun woonplaatsen terug te keren, omdat zij "niets hebben te vrezen". DEN HAAG (ANP) - Auto's en mo toren in de Benelux moeten op 1 ja nuari mogelijk overdag verlichting gaan voeren. Het gaat om een proef die moet uitwijzen of zo'n maatregel de verkeersveiligheid verhoogt. Ook wordt overwogen het dragen van gordels op de achterbank van personen-, bestel- en vrachtauto's verplicht te stellen. Dat blijkt uit ambtelijke voorstel len, die minister May (verkeer) in de loop van dit jaar naar de Kamer wil sturen. Maij wilde aanvankelijk vo rig jaar al autoverlichting overdag verplicht stellen. De Kamer voelde daar echter niet veel voor en drong aan op meer studie naar de voor- en nadelen. Een Europese werkgroep kwam vervolgens tot de conclusie dat ver lichting overdag de verkeersveilig heid kan bevorderen, maar wilde eerst een proef op grote schaal. Haarlem -H oogmade land te verblij- pas is nog in voorbereiding. nen legitimeren. De politie heeft timatiebewyzen. Nieuw is de identi- daarna zes uur de tijd om de opge- teitskaart die wordt ingevoerd. De geven identiteit te controleren. Het kaart zal maximaal vijf jaar geldig voorstel van de commissie Zeeval- zijn. Wanneer dat gebeurt en hoe king, dat deze mensen thuis hun le- veel het bewijs gaat kosten, is nog gitimatiebewijs kunnen ophalen, is niet bekend. Eerder was sprake van de baan. een bedrag van 15 gulden voor de Werkgevers die buitenlanders in kaart. Buitenlanders kunnen zich en de daarbij gebleken technische gebreken van de gebouwen, met na me het traliewerk. Kosto praat morgen met de be- betere beveiliging. Ook trokken vier directeuren of er tus- Minister Alders DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Kosto (justitie) gaat na de ont snapping van vier gevangenen uit De Geerhorst in Sittard snel praten met minister Alders (volkshuisves ting) i uw aankoop ro mogelijk óerrlide dag nog GRATIS thuisbezorgd' fi$ Oagclijtcs geopend van 9-6 uur. iidag koopavond V wil hij bespreken hoe bij te sentijds extra maatregelen moeten bouwen gevangenissen dergelijke worden genomen. Bij De Gritten- tekortkomingen kunnen worden voorkomen. Volgens Kosto moet de beveili DE SPECIALISTEN MET PLEZIER IN HUN WERK ging worden, waarbij wel gelet moet worden op de humane kant van de stafuitvoering. De Geerhorst is een van de vier nieuwe inrichtingen die volgens eenzelfde systeem zijn ge bouwd in opdracht van de Rijksge bouwendienst De andere zijn De Schie in Rotter dam, De Marwei in Leeuwarden en De Grittenborgh te Hoogeveen. Kosto maakt zich vooral zorgen over de recente ontsnappingen uit De Grittenborgh en De Geerhorst NOS wil elke twee uur een journaal HILVERSUM (GPD) - De NOS- Journaals moeten vanaf oktober om de twee uur worden uitgezon den. Het eerste Journaal zal dan om 16.00 beginnen en het laatste om 24.00 uur. Dat is de kern van het voorstel dat NOS-televisiedirecteur Ed van Westerloo heefl ingediend bij het NOS-bestuur. Het plan is onderdeel van een dis cussie. morgen, in het NOS-bestuur over de precieze indeling van de te levisienetten. Het voorstel voorziet in een redelijke spreiding van het nieuws over de drie netten. Vorige week werd duidelyk dat TROS en Veronica op Nederland 2 geen acht uur Journaal willen, omdat ze dan gehinderd worden in het voluit en naar eigen believen programmeren tydens 'prime time'. borgh bleken de tralies te lang te zijn, waardoor ze makkelijker om gebogen konden worden. Inmid- gevangenissen strenger dels worden die verkort. Justitie was ook al geruime tijd op de hoog te van de slechte staat van het tralie werk in de Geerhorst. Daar werden de tralies talloze malen per dag ge controleerd. Ir Rijnsburg I Vliet Zuidzijde 24, Rijnsburg «Jv? (aan hel grachtje in hel centrum) Tel 01718-21301 óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik mei missen' Ik neem een proefabonnement voor 1 weken en betaal slechts 2875 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' U Ik neem een laarabonnemenl 298.60' voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel Woonplaats. I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1