Vier doden tijdens oproer in Albanië Leger dreigt met ingrijpen in Kroatië Sovjets reageren gelaten op prijsverhogingen Misdaadcijfers Italië breken alle records Forse stijging aids-patiënten BOEKHOUDER ZOEKT fL8.000 goed voor \ZaB uw lening WOENSDAG 3 APRIL 1991 BUITENLAND PAGINA 7 Leider Democratische Partij een van slachtoffers TIRANA (GPD) Albanië is, amper 36 uur na de eerste 'vrije' verkiezingen in het laatste communistische land van Europa, in de greep van politiek geweld geraakt. In de noordelij ke industriestad Shkodra braken gisteren ernstige ongeregeldheden uit. Daarbij zijn zeker vier doden gevallen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de dodelijke slachtoffers is een van de leiders van de Democratische Partij in Shkodra, de 30-jarige Arben Bro?i. de Sigurimi onder vuur geno men. Een kogel trof hem in de rug. Brogi was op slag dood. Onmiddel- Ook in andere steden heeft het ge weld de kop opgestoken. Met gum miknuppels en schoten in de lucht maakte de oproerpolitie in Tirana gisteravond een eind aan een beto ging van tweeduizend aanhangers van de Democratische Partij voor de Partijcentrale. De menigte hief daarop snel escalerende geweld van de DPA, dr. Sali Berisha, aange drongen op een grondig onderzoek naar alle aspecten van de gewelds- lijk daarna bestormden de demon- explosie in Shkodra en de dood van stranten het gebouw, sloegen ruiten Brogi. Berisha beschreef het optre- in, smeten de inboedel naar buiten den van de oproerpolitie als 'staats- staken de boel in brand. In het terreur' en hij noemde Brogi een spreekkoren aan tegen het zittende werden drie jeugdige demonstran- communistische bewind. Om streeks dezelfde tijd trokken in de industriestad Kavaja, ten zuiden van Dürres, duizenden anti-com munistische betogers de straat op. De politie voerde er enkele charges uit. ten door de politie doodgeschoten. Afgelopen nacht bleef het bijzon der onrustig in Shkodra. In het ge havende gebouw van de Commu nistische Partij heeft zich een aantal onbekenden verschanst. De bezet- De uitbarsting van geweld in Sh- ters weigeren naar buiten te komen, kodra lijkt de eerste bevestiging tal van plaatsen woeden bran- van de vrees dat Albanië na de ver- ^en- Twee pantservoertuigen van kiezingen van afgelopen zondag de politie werden door de demon 'martelaar voor de vrijheid'. Alia heeft de excessen toegeschreven aan 'vandalen' onder de betogers. ROME Op Goede Vrijdag werden in het centrum van Na pels drie mannen vermoord door de Camorra. Op een steenworp af stand van het hoofdbureau van politie en het gemeentehuis open den twee 'killers' met mitrailleurs het vuur op de menigte. Vier om standers raakten zwaar gewond. De politie spreekt van een de monstratieve daad van een Ca- morra-clan die het eigen prestige vergroot en de criminele concur rent angst inboezemt. Een moord meer of minder, nie mand in Italië kijkt er meer van op. Maar het pas gepubliceerde rapport van het bureau voor de statistiek van de overheid, Istat, verschaft cijfers die enige bezorg- heid rechtvaardigen. In 1990 wer den in Italië 1837 personen ver moord, tegen 1247 in 1982 en 600 in 1970. Een aantal dat in Europa zijn weerga niet kent en slechts is te vergelijken met de cijfers van het Italië uit het begin van de ja ren '50. Maar er is een andere en nog verontrustender tendens: het zui den van het land, en daarbinnen de 'driehoek van de dood', Sicilië- Campanië-Calabrië (met de res- pectievelyke organisaties maffia- camorra-'ndrangheta) is enkel en alleen verantwoordelijk voor de groei. Terwijl tussen 1977 en 1989 in het noorden het aantal moor den met 54 procent daalde van 472 naar 218 en in het centrum van 120 naar 65 (min 45 procent), steeg het aantal in het zuiden met 93 procent: van 596 naar 1149. In tien jaar tijd steeg het aandeel van zuid-Italie van 51 naar 81 procent. In de genoemde driehoek werden in 1989 969 moorden gepleegd. 67 procent van het totaal en meer dan bijvoorbeeld in het gehele jaar 1985 of 1986. Het 'andere' Italië kijkt met een mengeling van desinteresse en weerzin naar de wijze waarop de zuiderlingen elkaar in heuse oor logen te lijf gaan. Een ontzield li chaam in een plas bloed is dage lijkse kost voor de Italiaanse tele visiekijker. Maar die beelden ko men dikwijls uit Campanie (hoofdstad Napels) en het daaron der gelegen Calabrie (hoofdstad Reggio Calabrie). terwijl men van Sicilië, uiteindelijk de bakermat van de maffia, weinig verneemt. En toch is op het eiland volgens politie en maffiose verklikkers een maffia-oorlog in volle gang. De maffia opereert in het groot ste geheim, is onbekend en moordt bij voorkeur op een stille manier. In tegenstelling tot de twee andere regio's, waar oorlo gen tussen de verschillende fami lies open en bloot en zonder scrupules worden uitgevochten, is op het maffia-eiland een oude beproefde techniek van stal ge haald: de 'Lupara Bianca', letter lijk 'Wit Jachtgeweer', een eufe misme voor ontvoering zonder te rugkeer. Van de ontvoerde wordt nooit meer iets vernomen; een lijk wordt nooit gevonden Op Si cilië verdwijnt op deze manier ze ker één persoon per week. Op Sicilië huist het intellect van de georganiseerde misdaad. De al een decennium over het ei land heersende Corleone-clan weet dat met intriges, politieke al lianties en strategische moorden dikwijls meer valt te bereiken dan met een man-tegen-man-gevecht. De 'Corleonesi' zijn meesters in de strategische oorlogvoering: men zaait paniek, creeert onze kerheid, zowel bg de overheid als de maffiose tegenstanders en houdt de verliezen aan eigen kant beperkt. Maffiosi opereren ondergronds en de politie weet dikwijls niet wie van haar tegenstanders nog in leven zijn. De 'superkiller' Pino Greco werd door de politie be schouwd als het brein achter tal van maffiamoorden, totdat de verklikker Marino Mannoia in 1989 onthulde dat Pino Greco al jaren geleden het slachtoffer was van 'Lupara Bianca', georgani seerd door zijn eigen clan. 'Lupa ra Bianca' wil zeggen ontvoering, maar ook verschrikkelijke marte lingen en gruwelpraktijken. een uiterst roerige periode tege moet gaat. Onder de bevolking groeit de vrees voor een burgeroor log. DPA-leider Arben Brogi werd ge dood toen hij trachtte per megafoon een grote menigte demonstranten, hoofdzakelijk scholieren en wer kende jongeren, tot kalmte te ma nen. De betogers hadden zich voor het hoofdkwartier van de Commu nistische Partij verzameld en pro testeerden er luidruchtig tegen wat werd genoemd 'de vervalsing van de verkiezingen door de regerende communistische heersers'. Op het moment dat Brogi het woord nam, werd hij vanuit een raam van het partijbureau door een nog onbekende waarschijnlijk echter een politieman of een lid van stranten onklaar gemaakt en even eens in brand gestoken. Het leger heeft met pantserwagens strategi sche posities ingenomen. Gevreesd wordt dat het opnieuw tot botsin gen komt als de doodgeschoten lo cale DPA-leider vanmiddag wordt begraven. In een spoedonderhoud met pre sident Ramiz Alia heeft de leider Demonstranten zijn woedend op waarnemers TIRANA (GPD) De kater onder de aanhangers van de Democrati sche Partij van Albanië over de dra matische afloop van de eerste 'vrije' democratische verkiezingen in hun zwaar beproefde land is enorm. Sommigen zijn kwaad op aanvoer ders van de partij, omdat zij veel hebben beloofd maar weinig heb- ïn kunnen waarmaken. De woede van de aanhangers van de partij, die zich gisteren rond het man, de vooraanstaande rechtse hoofdkwartier van de DPA verza- senator en adviseur van ex-dictator melden, richt zich ook tegen buiten- Augusto Pinochet, toegeschreven landse waarnemers, afkomstig van aan extreem linkse groeperingen en nationale parlementen, de Raad van een 'allesomvattende aanval' aange- kondigd tegen terroristen in Chili. "Er zijn gewelddadige extreem Buitenland kort Oorlogsverklaring President Patricio Aylwin van Chili ben kunnen waarmaken, heeft gisteren de verantwoordelijk heid van de moord op Jaime Guz- Europa en het Europarlement. Met grote voortvarendheid hebben ver- scheidenen van hen publiekelijk linkse groeperingen die zich met voor de Albanese televisie het zit- De politie slaat in op een jonge demonstrant in Tirana. terroristische praktijken bezighou den", zei Aylwin op een persconfe rentie. "Met deze acties brengen zij de democratie in gevaar".(AP) Premier Mali De voormalige minister van financi ën, Soumano Sacko, is gisteren aan gewezen als,premier van Mali. De benoeming van de 40-jarige Sacko komt een week nadat het militaire regime van generaal Moussa Traore door middel van een staatsgreep werd verdreven. Sacko was slechts kort minister van financiën, van fe bruari tot augustus 1987. Sacko ver blijft momenteel nog in Bangui, de hoofdstad van de Centraal Afri kaanse Republiek, waar hij werkt voor het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties.(AP) Bende opgerold De Colombiaanse en Venezolaanse autoriteiten hebben een belangrijke drugsbende opgerold die nauwe banden onderhield met de cocaïne kartels van Medellin en Cali in Co lombia. Volgens de politiecomman- dant van de Colombiaanse hoofd stad Bogota, kolonel Luis Felipe Montenegro, hebben veiligheids agenten de afgelopen dagen tien lei ders gearresteerd van de bende, die zich de laatste tien jaar bezighield met het smokkelen van cocaïne naar de Verenigde Staten en het Ca ribische gebied.(AP) Franse kweekreactor De Franse snelle kweekreactor Su- perphénix in het plaatsje Creys- Malville zal binnenkort weer op nieuw gaan draaien. Het besluit van het Franse elektriciteitsbedrijf EDF komt vlak nadat de Duitse regering heeft besloten de snelle kweekreac tor nabij Kalkar niet af te bouwen. (GPD) Opslag kernafval De Noorse milieuorganisatie Bello- na zegt achter het bestaan te zijn ge komen van een geheime stortplaats voor nucleair afval van de Sovjetu nie. De stortplaats zou zich bevin den op het eiland Kildin, minder dan 120 kilometer bij Noorwegen vandaan. Het afval zou afkomstig zijn van onderzeeërs van de noorde lijke Sovjet-vloot, die zijn gestatio neerd bij het schiereiland Kola. De Noorse overheid heeft gezegd niet op de hoogte te zijn van de aanwe zigheid van een stortplaats op het eiland, dat militair gebied is.(AP) Offensief rebellen Een drie maanden geleden begon nen rebellenoffensief in Colombia heeft meer doden en materiële scha de veroorzaakt dan tijdens enig an dere periode in de nu dertig jaar oude strijd tussen regering en ver zet. Het Colombiaanse ministerie van defensie heeft dat gisteren ge zegd bij de publicatie van de jaar lijkse statistieken over het binnen lands conflict. Dit jaar zijn tot nu toe bij gevechten 312 rebellen, 207 rege ringssoldaten of politieagenten en 55 burgers om het leven gekomen. tende regime een pluim op de hoed gestoken voor het 'eerlijke' en 'ob jectieve' gehalte van de verkiezin gen. Een Britse waarnemer schrok er zelfs niet voor terug de eerste 'vrije' stembusgang in dit toch nog streng communistische land in po sitieve zin ten voorbeeld te stellen aan Europa. Ook de Nederlandse waarnemers Valk (PvdA) en Kort hals (WD) hebben geen bijzondere negatieve ervaring opgedaan. Haaks daarop staat het oordeel van een groep Bulgaarse waarne mers. De groep bekeek de situatie in zeventien dorpen rond Korea in het zuidoosten van Albanië. Zij con cludeerden dat de verkiezingen in de bezochte plattelandsdistricten 'volledig gemanipuleerd' en 'waar schijnlijk vervalst' zijn. Een soort gelijk geluid hebben waarnemers uit de Verenigde Staten laten horen. zy verklaarden geschokt te zün JEL t BUDAPEST/ZAGREB (GPD/AF- P/Rtr) In Joegoslavië is het ge vaar van een gewapend conflict gis teren gegroeid, nadat het Joegosla vische leger de deelrepubliek Kroa tië een ultimatum had gesteld en had opgedragen haar politie terug te trekken uit het natuurpark Plit- De politie controleert het gebied sinds zondag gewapende Servische nationalisten werden verdreven, die het natuurgebied wilden inlij ven bij de onafhankelijke Servische regio Krajina. Bij die actie van de politie vielen twee doden. Tijdens spoedoverleg met een af vaardiging van de Joegoslavische gers van alle republieken, de federa- het ultimatum van het leger te rea- De raad moest zich er onder meer geren. Het natuurpark Plitvice is over uitspreken of het leger in Plit- Kroatisch grondgebied, aldus Tudj- vice mag ingrijpen. Legercomman- man. De deelrepubliek heeft dus dant Raseta liet gisteren weten zich volgens hem ook het recht daar een te zullen neerleggen bij het oordeel politiepost te installeren om de orde van het presidium, te handhaven. Wel was Kroatië gisteravond be- President Tudjman zei dat Kroa- reid haar vertegenwoordiger in de tië van het presidium een veroorde- presidentiele raad naar Belgrado te sturen om daar deel te nemen aan het spoedoverleg over de nieuwe crisis. De raad was 's middags al bij elkaar gekomen zonder de verte- Kroatië gisteren verantwoordelijk gesteld voor de ernstige crisis rond het park Plitvice. In een verklaring die het parlement na een acht uui durende bijzondere vergadering aannam, "protesteren" de afgevaar digden "hevig" tegen het "geweld van de Kroatische autoriteiten te gen de Servische bevolking in Kroatië" en vragen zij de federale autoriteiten "een burgeroorlog te voorkomen". door hetgeen op hen was afgeko- sche president Tudjman gister avond weten niet van plan te zijn op sie deel. ling verwacht van de onafhankelijk heidsverklaring van de Servische minderheid in Kroatië. Als die uit spraak er niet komt, overwegen de Kroaten zelf orde op zaken te stellen genwoordigers van Kroatië en in de door Serviers beheerste gebie- loop van de avond wegversperrin- Slovenië. Aan het overleg gister- den rondjde stad Knin en in de regio gen van stenen en bomen opgewor- avond namen de raad die Tudjman moet adviseren, geval er een burgeroorlog uitbreekt. Ie premier Markovic en de ministers raadde een actie in Knin en Kraji binnenlandse zaken en defen- gisteren overigens af. Het parlement van Servië heeft geblokkeerd. MOSKOU (GPD) - De scherpe prijsverhogingen van 100 tot 250 procent die gisteren in de Sov jetunie van kracht werden, zijn door de bevolking zonder verzet geaccepteerd. In veel winkels in Moskou waren gisteren produk- ten te koop die al lange tijd ont braken en daarmee kwam de ver wachting van de regering-Pavlov uit dat achtergehouden voorra den als gevolg van de gestegen prijzen nu op de markt zullen ver schijnen. In de levensmiddelenwinkels was van grotere aanvoer weinig te merken. Enkele winkels in het centrum verkochten echter kaas en ham, produkten die lange tijd vrijwel niet verkrijgbaar waren. Naar verwachting zal het enkele dagen duren voordat de aanvoer van artikelen begint toe te nemen. De groentewinkels, traditioneel leeg aan het eind van de winter, verkochten nauwelijks meer dan uien, kool en komkommers. Naast grote glazen potten vruch tensap en één soort blikvoedsel was dat het gehele assortiment. In de grote elektronicawinkel Orbi- ta aan de rand van het Moskouse centrum waren gisteren honder den kleurentelevisies, radio's en versterkers te koop. Dergelijke artikelen zijn in de Sovjetunie doorgaans pas verkrijgbaar nadat de klant jaren op een wachtlijst heeft gestaan. De Moskouse metro is even eens duurder geworden, voor het eerst sinds de opening ervan in 1935. De ritprijs ging van 5 naar 15 kopeke (officieel 5 cent). Omdat Afrekenen is in de Sovjetunie gisteren in één klap zo'n 100 tot 250 procent duurder geworden nadat de prijzen van sommige artikelen de afgelopen 40 jaar niet waren gestegen. uoto epa> de meeste mensen een maand abonnement hebben, merken ze de prijsverhoging pas aan het eind van de maand. Er was dan ook geen sprake van onrust bij de metrostations. Veel winkels wa ren gisteren gesloten om de nieu we prijzen op de goederen aan te brengen. Sovjet-economen, geciteerd door het onafhankelijke onderne mersblad Kommersant, vrezen dat de prijsverhogingen alleen tij- delijk een gunstig effect op het aanbod in de winkels zullen heb ben. De handel zag de maatregel al maanden aankomen en heeft daardoor voorraden achtergehou den die nu op de markt kunnen komen. Maar omdat het bedrijfs leven de laatste jaren te weinig heeft geïnvesteerd, kan de Sovjet- produktie niet snel toenemen. De produktie daalde vorig jaar naar schatting met 15 procent. Als over drie of vier maanden de voorra den verkocht zijn, zal volgens Kommersant de situatie weei even moeilijk worden als voor heen, tenzij de regering aanvul lende maatregelen neemt om d€ industrie te stimuleren. Geen motie van wantrouwen tegen Jeltsin MOSKOU (AP) - Conservatieve communisten in het Russische par lement hebben gisteren afgezien van hun voornemen om te proberen Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, af te zetten. Ze deden dit nadat de Russische partij leider Ivan Polozkov in het Congres had gezegd dat een verandering in het leiderschap van Rusland op dit moment niet op zijn plaats is. De woorden van Polozkov zorg den voor groot rumoer in het parle ment en na zijn toespraak was er bg lange na geen meerderheid voor de anti-Jeltsin motie meer te vinden. Jeltsin en zijn hervormingsgezin de bondgenoten besloten af te zien van hun voornemen om een wijzi ging van de Russische grondwet in stemming te brengen die de directe verkiezing van de Russische presi dent mogelgk zou moeten maken. De hervormers besloten ermee tot de volgende zitting van het Congres te wachten. GENÊVE (Rtr/DPA) - Het aantal aids-patienten in de wereld is in de eerste dne maanden van dit jaar met tien procent toegenomen We reldwijd zgn momenteel 345.000 ge vallen van aids bij de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) aange meld. De WHO heeft het vermoeden dat de lidstaten het aantal aids-patien- ten dat zij opgeven bewust laag hou den. De gezondheidsorganisatie schat het werkelijke aantal aids-pa- tienten in de wereld op ruim 800.000. Volgens de laatste gegevens staan de meeste aids-patienten (167.803 stuks) geregistreerd in de Verenig de Staten. Uganda voert in Afrika de lijst aan met 17.422 gevallen Frankrijk is in Europa het land met de meeste aids-patienten (13.145 stuks). Veel Indonesiërs mogen niet naar het buitenland JAKARTA (Rtr) - Zeker 15.000 Indonesiërs, onder wie oud-minis ters. mogen om redenen van staats veiligheid niet naar het buitenland. De autoriteiten weigeren echter be kend te maken waarom dit verbod is opgelegd. Dat heeft het Indonesi sche weekblad Tempo gemeld. "De redenen voor het verbod zijn staatsgeheim", zo liet Ronny Sikap Sinuraya, directeur-generaal van het ministerie van emigratie, weten. Volgens Sinuraya lopen burgers het gevaar een uitreisverbod te krijgen als zij in het openbaar uitlatingen toen die de staat en de Indonesi sche belangen in het buitenland schaden. Onder de 15.000 burgers die niet naar het buitenland mogen, bevin den zich enkele bekende leden van de Indonesische oppositie. Zg be horen tot de ondertekenaars van de zogeheten 'Petitie van Vijftig'. Deze oppositiegroep werd in de jaren '80 opgericht en uit sindsdien forse kri tiek op de regering, (ex-)ministers en religieuze leiders. ADVERTENTIE Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hij meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f 30 000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12 30 uur en donderdagavond van 17.30-1930 uur Of bel voor nadere informatie. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7