'EG-markt blijft open' Rotterdams Dagblad nummer 1 Hoogovens mag vervuild slib weghalen FNV verafschuwt handelwijze ministerie en computerfabriek Metselen met pistool Vrachtauto's weer vast aan grens Italië Premier Lubbers in Signapore Produl^tiequotering landbouwproducten' VOORLICHTINGSAVOND INOONESIE Nederlander haalt steeds vaker geld 'uit de mum Samenwoners laten te weinig vastleggen DEN BOSCH (GPD) - De Indus triebond FNV verafschuwt de wijze waarop het ministerie van economi sche zaken en computerfabrikant Tulip in Den Bosch zoeken naar mogelijkheden om te voorkomen dat de firma naar het buitenland uit wijkt. Het departement en Tulip speuren naar subsidieregelingen die de winst van het bedrijf kunnen verhogen. Tulip Computers overweegt bij verdere uitbreiding zijn produktie- eenheid naar het Ierse Cork te ver huizen. Het bedrijf voert momen teel overleg met het ministerie van economische zaken om te bekijken of er voorwaarden kunnen worden geschapen waardoor de produktie- eenheid in Nederland kan blijven. Tulip heeft vooral moeite met de hoge belastingdruk in ons land. De gesprekken met Economische Za ken richten zich dan ook onder meer op het fiscale tarief van 35 pro cent waaronder Tulip valt en de op timale benutting van alle mogelijke subsidies. In Ierland zou Tulip slechts onder een fiscaal tarief van 10 procent vallen. Dat scheelt de computerfabrikant jaarlijks zeker acht miljoen gulden. Volgens de Industriebond getui gen de activiteiten die Tulip nu ont plooit van 'een staaltje onvervalst ouderwets kapitalisme'. "Een ander land zwaait met een dikker gevuld geldbuidel en minder lasten en het bedrijf overweegt opeens heel seri eus om naar dat land te trekken. Be dankt worden de mensen die hier een aantal jaren gewerkt hebben", aldus een woordvoerder. Tulip maakte vorig jaar een netto winst van ruim 18 miljoen gulden. De onderneming, die werk biedt aan 180 mensen, wil binnen driejaar de produktielijn uitbreiden tot on geveer 400 werknemers die per jaar 300.000 microcopmuters produce ren. DELFT (ANP) De bouwafdeling van de onderzoekorganisatie TNO heeft een methode ontwikkeld waardoor het zware werk van de 45.000 metselaars die Nederland telt, een stuk lichter wordt gemaakt. Daarbij wordt specie vervangen door lijm die eenvoudig met een pistool aangebracht kan worden. Een bijkomend voordeel is dat een gelijmde muur veel sterker is dan de gemetselde. In opdracht van het PKMB-ver- band (Projecten Kleinschalige Me chanisatie in de Bouw), waarin de vakbonden, het ministerie van eco nomische zaken en het bedrijfsle ven samenwerken, zocht TNO- Bouw naar hulpmiddelen om de li chamelijke belasting van de metse laar te verlagen. De onderzoekorga nisatie bedacht een lijmpistool. De werkwijze is als volgt. De lijm wordt in zakken droog aangevoerd. Met een kleine menger voegt men er water aan toe en perst het in een tankje, dat per dag maar twee keer hoeft te worden bijgevuld. De met selaar sluit de vier meter lange slang van zijn lijmpistool aan op het tank- je en kan daarme de lijm op de muur aanbrengen. Dit betekent volgens ir. J. de Kroon van TNO-Bouw in Delft een aanmerkelijke verlichting van het werk voor de metselaar die gemid deld zo n duizend stenen per dag verwerkt. Bij elke steen moet hij diep bukken om met zijn troffel de zware specie te scheppen. Met het lijmpistool in de hand kan hij blij ven staan. Ook voor het oppakken van de stenen hoeft de metselaar zich niet meer te bukken, want TNO ontwierp een verstelbaar platform waarop de stenen zijn gelegd. Als het lijmpistool de komende jaren op grote schaal gebruikt gaat worden, zal het architectonisch beeld in de bouw een vernieuwing ondergaan. Bij lijmen kan het voe gen achterwege blijven, omdat de lijmlaag slechts twee millimeter dik is. Bij metselen is de laag specie tien millimeter. "Er ontstaat een ander uiterlijk dat vergelijkbaar is met metselwerk uit de renaissance", aldus De Kroon. Bij een demonstratieproject in Maastricht vonden veel bezoe kers het nieuwe uiterlijk van een ge vel met zijn smalle voeg juist mooi. Overigens verwacht hij dat 'niet voegen' in de woningbouw niet zal worden geaccepteerd, maar wel in de utiliteitsbouw. Het is volgens de onderzoeker mogelijk dat de bak steen dankzij de nieuwe methode in de utiliteitsbouw een come-back maakt. De TNO-medewerker, die over de nieuwe ontwikkeling in het jongste nummer van het blad Toegepaste Wetenschap van de onderzoekorga nisatie verslag doet, zegt dat het dankzij de lijmmethode mogelijk is de muren dunner te maken. Dat komt omdat de gelijmde muur veel sterker is dan de gemtselde. PAGINA 5 TRIEST (AP) Duizenden vracht wagens zijn gisteren voor Italiaanse grensovergangen vast komen te zit ten nadat Italiaanse douaniers be sloten hun stakingsacties na het paasweekeinde te hervatten. Naar verwachting zou de situatie er vandaag niet beter op worden. De Italiaanse douaniers begon nen hun acties vorige week omdat de regering naar hun zin niet snel genoeg is met hervormingen. Giste ren stond voor de Brennerpas tus sen Oostenrijk en Italië weer een fi le van 9 kilometer. Bij Ferneti. de belangrijkste overgang tussen Italië en Joegoslavië, stonden 3.000 trucks te wachten. SINGAPORE (AP) Premier Ruud Lubbers heeft gisteravond tijdens zijn driedaagse bezoek aan Singapore gezegd dat de Europese Gemeen schap zich zal blijven oriënteren op handelspartners buiten Europa, on danks het feit dat de Oosteuropese landen in de nabije toekomst veel aan dacht zullen opeisen. De EG zal aan Oost-Europa "meer aandacht gaan wijden", maar blijft zich "volledig bewust van haar ver antwoordelijkheid ten opzichte van de rest van de wereld", aldus Lub bers. Lubbers sprak op een diner dat hem was aangeboden door pre mier Goh Chok Tong van Singapo re. Lubbers zei dat de Europese Ge meenschap de handelscontacten met de Associatie van Zuidoostazia- tische Naties (ASEAN), een organi satie die zich richt op meer onder linge economische samenwerking, zal intensiveren. Leiders van de lid staten van ASEAN hebben herhaal delijk gezegd er bang voor te zijn dat de ASEAN-landen - Singapore, Malaysia, Thailand, de Filipijnen, Indonesië en Brunei - hun afzet bin nen de EG grotendeels zullen kwijt raken zodra op 1 januari 1993 de Eu ropese interne markt tot stand komt. De ASEAN-landen zijn ook be zorgd dat de groeiende Europese in tegratie tot gevolg zal hebben dat de 'Dieptepunt voorbij' De Amerikaanse economie verkeer de ook in maart nog in recessie, maar naar het zich laat aanzien is het diepste dal gepasseerd. Dat valt af te lezen uit de gisteren gepubli ceerde index van inkoopdirecteu ren van grote Amerikaanse indus triële concerns, de Purchasing Managers-index, die is gestegen van 38,5 naar 40. Dit indexcijfer dient als een maatstaf voor de te Rente verlaagd De Westland/Utrecht Hypotheek bank heeft haar rentetarieven voor door gemeenten gegarandeerde hy potheken met ingang van vandaag verlaagd met gemiddeld 0,1 pro cent. De hypotheekrente op wo ninghypotheken zonder gemeente garantie blijft ongewijzigd, zo heeft de bank gisteren meegedeeld. De rente op een hypotheek met een looptijd van 5 jaar komt daarmee op 9,5 procent (was 9,6 procent). Overnamebelegging Beleggers kunnen binnenkort een gokje wagen met speculatie in op de beurs genoteerde Nederlandse on dernemingen die het doelwit kun nen zijn van een (on)vriendelijke overneming. Dit kan door (tot en met uiterlijk 12 april) in te schrijven op aandelen van de beleggings maatschappij Dutch Take-Over Targets die per 16 april op de Am sterdamse effectenbeurs zullen worden geïntroduceerd. Het fonds wil inspelen op het nog steeds sterk stijgende aantal fusies en overne mingen en op het hoge rendement dat daarbij kan worden behaald. Overleg opgeschort De Horecabond FNV en de Indus trie- en Voedingsbond CNV hebben al het overleg met de werkgevers in de horecasector opgeschort. De cao-onderhandelingen voor de 130.000 werknemers in de horeca liepen afgelopen donderdag vast. De werkgevers boden in een tweeja rig contract een loonsverhoging van in totaal 4,5 procent en dat vonden de vakbonden veel te mager. Ook van verdere arbeidstijdverkorting wilden de werkgevers niets weten. Kapperseczeem De bedrijfsvereniging Detam gaat de grote toename van het aantal ziektedagen door kapperseczeem onderzoeken. Dat aantal groeide sinds 1986 met tienduizend per jaar. In 1989 bleven kapsters ruim 50.000 dagen thuis met kapotte handen, zo meldt het maandblad van de Kap- persbond FNV. Mogelijke oorzaak van het ec zeem is het gebruik van agressieve permanentstoffen. belangstelling van Europa voor Zuidoost-Azië zal verminderen en er minder ontwikkelingshulp en an dere vormen van steun ter beschik king zullen komen. "Wat betreft de Europese Gemeenschap: ik kan u verzekeren dat zij op de buitenwe reld gericht is en zal blijven", pro beerde Lubbers zijn Singaporese collega gerust te stellen. "De nade ring van het jaar 1992, wanneer de interne markt tot stand komt, zal daar niets aan veranderen". Lubbers zei dat Singapore nog voor de totstandkoming van de in terne markt zijn positie in Europa kan verbeteren door middel van het in Rotterdam te vestigen Singapo rees Handels- en Distributiecen trum. Premier Goh had kort tevo ren in een toespraak bekendge maakt dat de Singaporese Kamer van Koophandel Rotterdam had uitgekozen als lokatie voor het han delscentrum. De havens van Rotter dam en Singapore werkten al sa men aan een project voor elektroni sche verbindingen in het loodswe zen. Eerder op de dag was Lubbers na het inspecteren van de erewacht ontvangen door de Singaporese president Wee Kim Wee. Nederland if na de Verenigde Staten, Japan en Groot-Brittannie de grootste buitenlandse investeer der in Singapore. BAT-ter ziet het niet meer zitten van de ochtend ploeg van de Amsterdamse sigarettenfa- briek Bat legt het moede hoofd op tafel tijdens het af leggen van een verklaring door de directie aan het personeel gistermorgen. Die kwam nadat de werknemers het werk had den neergelegd uit protest tegen de voorgeno men sluiting van het Amster damse bedrijf. Volgens be stuurster A. Zij- derveld van de Voedingsbond FNV hebben de stakers in de loop van de dag besloten om vandaag weer aan de slag te gaan. Volgens Zijderveld is de stemming on der de werkne mers geladen. De vakbondsbe stuurster is ove rigens niet opti mistisch over de kans dat de siga- rettenfabriek kan worden ge red. DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ANP) Hoogovens mag de eigen haven uitbaggeren en het ver vuild slib in de Averij-haven bij Vel- sen storten. In totaal gaat het hierbij om 90.000 kubieke meter vervuild slib. De toestemming hiervoor is gisteren in Den Haag bekendge maakt door de Raad van State. De Raad van State wijst de be zwaren af, ingediend door het sa menwerkingsverband Midden- Kennemerland en de actiegroep 'Laat de kust met rust'. De hoogste administratieve rechtbank ziet geen reden om bij deze stort een milieu effect-rapport verplicht te stellen. Dat hoeft alleen bij baggerstort van meer dan 500.000 kubieke meter, al dus de uitspraak. Daarnaast is er eerder ernstiger vervuild slib in de Averij-haven ge stort en heeft Hoogovens een drin gend belang bij uitdieping van de eigen haven. Nu er geen alternatie ve stortmogelijkheden voorhanden zijn en de stort in de Averij-haven "een tijdelijke verstoring" is, ziet de Raad van State geen reden om de vergunning tegen te houden. Via een andere uitspraak heeft de Raad van State gisteren scherpere normen bekendgemaakt voor het lozen van afvalwater door Hoog ovens. Het gaat hierbij om de lozin gen van de zogenaamde verflijn van Hoogovens in de Buitenhaven. Per liter geloosd afvalwater mag de ver vuiling niet groter zijn dan 15 milli gram onopgeloste bestanddelen en 65 milligram fosfaat, aldus de Raad van State. Hoogovens gaat overigens bij de Raad van State in beroep tegen de beschuldiging van minister Maij (verkeer en waterstaat) dat het be drijf illegaal lood en zink zou heb ben geloosd in de buitenhaven van IJmuiden. Het bedrijf is het ook niet eens met de dwangsom van een miljoen gulden per dag, die Maij wilde opleggen als het Hoogovens de lozing niet binnen een bepaalde termijn beëindigd zou hebben. Volgens Maij zou rijkswaterstaat de lozing in december hebben ont dekt. Hoogovens zou hebben ver zuimd er melding van te maken, hoewel het daartoe verplicht was. Ze sommeerde het bedrijf zjjn prak tijken per 1 maart te staken. Ook schakelde ze het openbaar ministe rie in Haarlem in. De stichting Natuur en Milieu heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie tegen de Hoogovens wegens misleidende re clame. Eind maart liet de Hoog ovens Groep via een paginagrote ROTTERDAM (GPD) - Kwart over twaalf, ietsje later dan gepland, was de eersteling daar. Het Rotter dams Dagblad. Jaargang 1, num mer 1. "Een goed begin, mooi krant je", klonk het over en weer. Tevre den gezichten bij de geboorte van een nieuw Rotterdams regionaal blad, als plaatsvervanger van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. Directeur Rob Frese van Rotter dams Dagblad CV overhandigde het eerste exemplaar, met op de voorpagina een goed geheim ge houden primeur, aan mr. Schelto Patijn, commissaris der koningin in Zuid-Holland. Die zich kort daar voor nog vergiste, door in zijn speech de samenstellers van de nieuwe krant "veel succes toe te wensen met het Rotterdams Nieuwsblad". Hij was overigens niet de enige, want NOS Teletekst meldde in de loop van de middag ook. dat het eerste exemplaar van het Rotterdams Nieuwsblad is uit gekomen. "Over het verleden", zo sprak Pa- tün eerder "kunnen wii allemaal talloze boeken schrijven. Het RN, onverbrekelijk verbonden aan de familie Sijthoff, Het Vrije Volk, de partijkrant die veelzeggende namen heeft voortgebracht. Het RN over heersend in de periode voor de oor log, HW met de glorietijd in de ja ren vijftig". Om vervolgens te komen bij de fusie. "Niet de laatste in de perswe reld", zo voorspelde de commissa ris der koningin. "In dit geval zijn er een paar redenen om het samen gaan te verklaren. De vergrijzing en veranderde samenstelling van de Rotterdamse bevolking, de reces sie. waardoor een abonnement voor velen een te zware last werd. En ad verteerders die het aanprijzen van hun waren via de krant niet zagen zitten omdat ze dan toch een doel groep bereikten die niets te beste den had". Pluriformiteit Dat de pluriformiteit in de Rotter damse regio door het verdwijnen van twee titels en de komst van een nieuwe in het geding is, is volgens Patyn onjuist. "Je zou kunnen zeg gen dat er nu één mening minder is, maar daar geloof ik niet in. In alle grote steden had je destijds elkaar fel beconcurrerende regiobladen, waar later ook de huis-aan-huisbla- den nog eens bijkwamen. Inmid dels heeft iedere grote stad éën re gionale krant, dus Rotterdam kon niet achterblijven". Burgemeester Bram Peper haak te daar meteen op in. "Eindelijk is Rotterdam nu ook een one-paper- city, al was het dat eigenlijk al. Het Rotterdams Dagblad wordt, als ik het goed gevolgd heb, een modern, regionaal dagblad. Voor de plaatse lijke democratie is een goede stede lijke krant onmisbaar. Want men sen die kijken zonder gelezen te hebben die weten niets". Kerel Voor die tijd al had directeur Rob Frese het nieuwe produkt 'een kerel uit éën stuk' genoemd Dit, omdat het Rotterdams Dagblad volgr-ns hem het beste van de twee kranten heeft behouden en daar nieuwe ele menten aan heeft toegevoegd. Pleidooi stichting Natuur en Milieu UTRECHT (ANP) - De stichting Natuur en Milieu vindt dat de Eu ropese Commissie voor alle land- bouwprodukten produktiequota moet invoeren. In een brief aan EG- landbouwcommissaris MacSharry stelt de stichting dat produktiequo ta zowel landschap en milieu als de boerenbevolking ten goede komen. Het voorstel van Natuur en Milieu is een reactie op het plan van de Eu ropese Commissie om het land bouwbeleid ingrijpend te verande ren. Grote boerenbedrijven in vruchtbare landbouwgebieden moeten het voortaan zonder EG- subsidies stellen en tegen wereld marktprijzen produceren. Kleine bedrijven in minder vruchtbare ge bieden worden volgens dat plan in stand gehouden met inkomens steun. De stichting Natuur en Milieu waarschuwt tegen de gevolgen van het plan-MacSharry. De produktie zal er door verschuiven van niet- rendabele regio's naar de efficiente bedrijven in andere gebieden. Zo zal de melkproduktie zich meer ver plaatsen van het Alpengebied naar Nederland. De graanproduktie zal zich concentreren in Engeland en Noord-Frankrijk, voorspelt Natuur en Milieu. Onder druk van de wereldmarkt prijs zullen de boeren in de renda bele regio's worden gedwongen hun teelten steeds verder te intensi veren. De minder-rendabele gebie den zullen door de leegloop verder verarmen. Deze ontwikkeling ver oorzaakt niet alleen de nodige soci ale en politieke onrust, maar leidt ook tot ernstige ecologische proble men en tot vernietiging van het landschap, waarschuwt Natuur en Milieu. De stichting meent dat deze pro blemen voorkomen kunnen wor den door produktiequota in te voe ren voor alle landbouw-, veeteelt-, en tumbouwtakken met een over- produktie. De EG-lidstaten zouden per regio een maximumproduktie moeten overeenkomen, aldus Na tuur en Milieu. ADVERTENTIE advertentie in verschillende dagbla den weten: "alle voordelen opge teld. is aluminium uitermate ge schikt als verpakkingsmateriaal". Volgens Natuur en Milieu kleven er aan het gebruik van dit materiaal echter zoveel nadelen, dat de Hoog ovens-conclusie op zijn minst mis leidend is. De advertentie roept vol gens de Utrechtse stichting een on juist beeld op van de betekenis van dit materiaal voor het milieu. Bovendien twijfelt Natuur en Milieu aan enkele opgesomde voor delen. Recycling is wel een voor deel, maar de scheiding is zo moei lijk en de hoeveelheid gebruikt alu minium zo gering, dat recycling moeilijk is. Het door de Hoogovens beschreven elektromagnetische procédé wordt, behoudens enkele proefprojecten, nauwelijks toege past. MET GROTE VIDEO-PROJEKTIE Hartslllk welkom op k april m Motel Bi|horst. Zi|<Jew«q 54 - Wassenaar Aanv 20 00 uur Toegang gratis Maak nu de reis van uw leven met Ri/TC INDONESIA (lid MR). Individuele groepsreizen naar Indonesrê. Thailand en Malesié Into Zeist. 03404-51100 AMSTERDAM - Het gebruik van girocheques en betaalkaarten neemt af omdat Nederlanders steeds vaker geld 'uit de muur' halen. In 1990 gebruikten de geza menlijke rekeninghouders de Gi romaat 45 miljoen keer (1989: 20 miljoen). Het aantal Giromaten is in dat jaar met 200 gegroeid tot ruim 500. Dat meldt NMB-Post- bank in het vandaag verschenen jaarverslag. Op de giro (5.6 miljoen reke ninghouders) staan we er geza menlijk beter voor: "De tegoeden op particuliere betaalrekeningen vertoonden in 1990 een verheu gende groei", meldt het jaarver slag van NMB-Postbank. De bank verwacht dat de rente in Nederland dit jaar hoog zal blij ven, maar ook dat in 1991 het hoogste punt wordt bereikt. Me de vanwege die hoge rente (maar ook vanwege politieke discussies over de aftrekbaarheid van hypo theekrente) hebben we in 1990 minder huizen gekocht in Neder land. De particuliere hypotheek- portefeuille van NMB-Postbank groeide wel (met 1,9 miljard naar 32,6 miljard gulden totaal), maar de groei was kleiner dan in voor gaande jaren, zo meldt het jaar verslag van de bank. Voor het bedrijfsleven ver wacht de bank dit jaar meer moei lijkheden. De economie 'koelt af, zegt de bank, de lonen stijgen en de rente is hoog Op langere ter mijn blijft de bank voor het be drijfsleven voorzichtig optimis tisch. NMB-Postbank, op 4 maart dit jaar gefuseerd met verzekeraar Nationale Nederlanden, heeft in 1990 de winst met 1.8 procent zien dalen tot 648 miljoen gulden (1989 660 miljoen). Het balansto taal van de bank steeg dat jaar met 7.6 procent tot 173,5 miljard en het eigen vermogen tot 5.7 mil jard gulden (1989: 5,3 miljard). ADVERTENTIE "Een krant, gemaakt in Rotter dam. in alles een wereldstad, ook cultureel. In een gebied waar ge werkt wordt, gelachen en flink ge kankerd, vooral op Feyenoord. Een krant, gemaakt door een eigen re dactie met zo'n 85 journalisten en drie persdiensten: de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD), het ANP en de Sijthoff Pers Nieuwsdienst. Waarin we ons voor al naast de selectie van het nieuws aanbod willen onderscheiden met nieuws dicht bij onszelf, het rand stedelijke nieuws". Ook de heer F.W. Sijthoff, voor malig eigenaar van het Rotterdams Nieuwsblad, ziet de toekomst van de nieuwe krant met vertrouwen te gemoet. "Een regionale krant vormt de verbinding tussen de burgers on derling. het gemeentebestuur en de bevolking, de sport, industrie, cul tuur, noem maar op. Het is een on misbare schakel. De redactie moet een open oog en oor hebben voor al les wat zich in Rotterdam afspeelt en daar kritisch op inspringen. Als ik zo het eerste exemplaar zie, dan moet dat goed gaan". Het huwelijk Is In Neder land nog steeds de enige vorm van samenleving die wettelijk geregeld Is. Ook dan is het belangrijk om vóór het huwelijk na te denken over het maken van huwelijks voorwaarden. Bi| ongehuwd samen wonen Is het van nog veel groter belang om een rege ling te treffen. Ter bescher ming van hun eigen en eikaars belangen zijn samen woners gebaat bij goede ondertlnge afspraken. Zij kun nen die vastleggen In een samenlevingscontract Deze afspraken kunnen eikaars eigendommen, de verdeling van het Inkomen, mede-eigendom van de wo ning en andere zaken betref fen Het gaat om regelingen die belangnjk zijn tijdens het samenwonen, maar ook als de relatie verbroken wordt of als één van de twee overtljdt Raadpleeg daarom de notarts. Hij weet wat u kunt regelen en legt het voor u vast De notarts Is onpartijdig Hij heeft oog voor de belan gen van belde betrokkenen, zodat onenigheid achteraf zoveel mogelijk wordt voor komen. Vraag de notarts ook Juridisch advies bij andere belangrtjke beslissingen In het leven, zoals huwell|k, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huls, de keuze van een ondernemingsvorm, het oprtchten van een stichting of vereniging Een kort ortgnterend ge sprek met de notarts kost u trouwens niets Maak dus gerust een af spraak. Hij kan u precies vertellen i, .1 hoeuuwzaak|es U j) het best kunt regelen REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5