Vooral geld, tijd en geluk zijn nodig BMlMlf? H-1HPNH IHFOmill mm mm omomn htiismmm miisummi IMi Aanhang Lefèbvre toornt op Vaticaan Het wil maar niet vlotten met het herstel van Kuwayt I REPORTAGE I Wegjagen communisten niet genoeg voor democratisering Oost-Europa Kerken in VS beginnen actie voor hulp Irak WOENSDAG 3 APRIL 1991 Het vestigen van een democratie in Oost-Europa gaat veel verder dan alleen maar het verjagen van de communisten, betoogt dc Oostenrijkse politicoloog Hans- Gcorg Heinricb. Nodig zijn vooral geld, tijd, energie en een dosis geluk. Democratie kan onder moeilijke economische omstandigheden moeilijk volwassen worden, en opbloeiend nationalisme is vooral een gevaar wanneer het gepaard gaat met slechte sociaal-economische omstandigheden. WENEN Na de aanvankelijke uit bundigheid over de politieke om wentelingen is Oost-Europa overge gaan tot de orde van de dag. In te genstelling tot de simplistische be weringen van de nieuwe, post-com- munistische elites, komt er bij de mocratie veel meer kijken dan al leen maar het wegjagen van de com munisten. Om de kloof met het Wes ten te dichten zijn er vier dingen no dig: geld, tijd, energie, en geluk. Geld, omdat democratieën alleen goed kunnen functioneren als de belangrijkste sociale groeperingen het zich kunnen veroorloven om min of meer ontspannen hun belan gen na te streven. Grote economi sche beperkingen kunnen de demo cratie in jgevaar brengen. Tijd en energie zijn nodig omdat democra tische opvattingen moeten worden aangeleerd over een langere perio de, binnen democratische verhou dingen. Geluk is onontbeerlijk, om dat het toeval een belangrijke rol speelt bij het scheppen van een kli maat dat gunstig is voor democrati sche ontwikkeling. Trucs Een voorbeeld is het nieuwe Duits land. Van alle staten van Oost-Euro pa heeft alleen de DDR het geluk gehad volledig te worden gesteund door een partner die bereid is om de infrastructuur te verschaffen en de kosten te dragen die zijn gemoeid met de overgang naar democratie, personeel en kennis inbegrepen. De belangrijkste voorwaarde voor democratie is de afwezigheid van angst. Als elkaar beconcurre rende stromingen elkaar als vijan den beschouwen, kan er geen wer kelijke democratie zijn. Dit ver klaart waarom in het huidige Roe menië de kansen voor een democra tische overgangsperiode minimaal zijn. De regering heeft een hele reeks trucs toegepast, variërend van het beknotten van de papierle verantie aan de gedrukte media van de oppositie, tot de privatisering van de televisie, juist nadat de oppo sitie zendtijd had weten te bemach tigen bij de staatstelevisie. Dergelijke zetten leiden tot een si tuatie waarin de financiële draag kracht van de regering uitgeput raakt, en zij bovendien te maken krijgt met een steeds onverzettelij ker oppositie, die die niet langer be reid is om voormalige communis ten in regeringsfuncties te tole reren. Een factor die dit alles nog ernstiger maakt is de dramatische daling van de levensstandaard in Roemenië, waardoor het bijna on- ADVERTENTIE Dagelijks van 10-17 uur. Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19-22 uur. Toegangsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Amctorrlam Info: RAI Nieuwslijn 020-5 493990. MlllilCluaill de buitenwijk Mishrif kan gratis, dat wel - worden gebeld. Rond de klok staan daar duizenden morren de Kuwayti's en apathisch afwach tende gastarbeiders (protesteren betekent voor hen verwijdering van het terrein) in de rij bij acht tele foons. Verbindingen tussen de ministe ries die iets te maken hebben met de reconstructiewerkzaamheden, verlopen moeizaam. Geen ambte naar zit achter zijn bureau. Of zijn werktafel is door de Irakezen mee genomen of hij wacht nog in het buitenland op toestemming om naar zijn land te mogen terugkeren. Pas afgelopen donderdag maakte het Kuwaytse kabinet via de Saudi- sche televisie bekend onder welke voorwaarden een autochtone inwo ner van het emiraat mag terugke ren. De administratieve verwerking daarvan is zo'n rompslomp dat re patriëring van honderdduizenden Kuwayti's maanden in beslag zal nemen. Incompetent Ook het tekort aan buitenlandse werkkrachten maakt een energieke aanpak onmogelijk. Daarbij gaat het, evenals op tal van andere be leidspunten, om een incompetent bestuur, heilloze meningsverschil len binnen de heersende clan en bu reaucratische rimram. Kroonprins en premier Saad Abdallah al Sabah (neef van de emir) wil het aantal gastarbeiders drastisch beperken, maar wie er dan wel en niet in ko men en wie van de gevluchte Ara bieren en Aziaten naar het emiraat mogen terugkeren, is onderwerp van voortdurend familieberaad. Met als gevolg dat de bedrijven die de wederopbouw gestalte moeten geven te weinig mensen hebben om aan de slag te kunnen. De kosten van het herstel waren eerst geraamd op 100 miljard dollar, maar het Amerikaanse financiële dagblad The Wall Street Journal meldde deze week dat het bedrag de helft lager zal zijn. De nieuwe bere keningen zijn gebaseerd op de plan nen Vein de Kuwayti's het land te herbouwen voor een kleinere bevol king. Niettemin wil de Kuwaytse re gering blijven proberen het herstel met geleend geld te financieren, zo dat de buitenlandse beleggingen goed voor enkele honderden miljar den dollars ongemoeid blijven. Maar financiële deskundigen in het Westen betwijfelen of op korte ter mijn wel zoveel miljarden dollars op de internationale kapitaalmarkt beschikbaar zijn. Een ding is wel zeker. De weder opbouw van Kuwayt gaat jaren lan ger duren dan de tijd die was voor zien. Voor veel Kuwaytïs, gewend aan luxe en luiheid, wordt dat nog een hele beproeving. GEESTELIJK LEVEN Uitvaartmis door duizenden bezocht ECONE (EPD-KIPA-AFP) - Ongeveer 12.000 mensen heb ben gisteren in het Zwitserse dorp Ecóne de uitvaartmis voor de geëxcommuniceerde aartsbisschop Marcel Lefèb vre bijgewoond. Lefèbvre, die in 1988 uit de Rooms-Katho- lieke Kerk werd gezet, over leed 25 maart in een zieken huis in Martigny. Al vroeg in de morgen verzamel den duizenden aanhangers van de door Lefèbvre opgerichte priesterbroederschap Pius X zich in het dorp in het kanton Valais, waar de broederschap is geves tigd. De mis volgens de ritus die voor het Tweede Vaticaans Con cilie gangbaar was, had in een tent plaats en nam vier uur in be slag. Hoofdcelebrant was bis schop Bernard Tissier de Malle- rais, een van de vier priesters die in 1988 door Lefèbvre ondanks het uitdrukkelijk verbod van het Vaticaan bisschop werden ge wijd. De kist werd vervolgens in aan wezigheid van familieleden en priesters bijgezet in de crypte in het seminarie van de priester broederschap. De opvolger van Lefèbvre als hoofd van de priesterbroeder schap, abt Franz Schmidberger, riep de gelovigen op het levens werk van Lefèbvre "moedig en vol vertrouwen" voort te zetten. De eer van de Rooms-Katholieke Kerk moet worden gered en haar "authentiek gist van de heilig heid" moet worden beschermd tegen alle modernistische neigin gen, zei Schmidberger. Hij riep Rome op "het verderf- lijke oecumenisme" op te geven. Schmidberger had weinig waar dering voor de reactie van het Va ticaan op de dood van Lefèbvre, dat het altijd heeft gehoopt op een teken van berouw van de zijde van Lefèbvre. "Berouw is onge past", meende Schmidberger. Le fèbvre heeft veel goed^ voor de kerk gedaan. "Wilt U daarvoor uw broeder stenigen", vroeg Schmidberger zich af. Bij de uitvaart was geen verte genwoordiger van het Vaticaan of de Zwitserse bisschoppenconfe- Het lichaam van Lefèbvre wordt naar zijn laatste rustplaats ge bracht. <'oto EPA) rentie aanwezig. De nuntius in Zwitserland, mgr. Edoardo Rovi- da, en bisschop Henry Schwery van Sion hebben afgelopen woensdag stilzwijgend in de ka pel van het seminarie van de priesterbroederschap Lefèbvre de laatste eer bewezen. Abt Schmidberger. (foto ai*> Russische kerk maakt zich sterk tegen jodenhaat JERUZALEM (Kathpress) - De Russisch-Orthodoxe Kerk be geeft zich in de strijd tegen het an tisemitisme in de Sovjetunie. Ook zal de kerk een speciale functio naris benoemen voor de betrek kingen met Israël. Dit heeft patriarch Aleksej II in een gesprek met de Israëlische president Chaim Herzog gezegd. Het is voor het eerst sinds de op richting van de joodse staat in 1948 dat het hoofd van de kerk een bezoek aan Israël brengt. In februari maakte de kerk be kend dat zij, mogelijk met andere orthodoxe kerken, voor het eerst in haar geschiedenis de dialoog met het jodendom zal aangaan. De eerste ontmoeting zal eind 1991 in Genève of op Kreta plaats hebben. Vakantiebijbelklub. Kinderen van de basisschool zijn donder dag en vrijdag weer welkom op de 'Kinderbijbelklub' in 'Irene' (Driftstr. 49a). Het thema is dit keer 'Ga je mee' en de club duurt van tien tot half twaalf. Inlichtin gen: Wim Hendriks (tel. 071- 316684) of mw. T. Huisman (tel.071-720705). Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanmiddag (aanvang half vijf) o.a. aandacht aan een 'stille werker' en het Nederlands Bijbel genootschap. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. NEW YORK (RNS/EPD) - De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) is een omvangrijke actie voor hulp aan Irak begonnen. Het land heeft dringend behoefte aan medicijnen en vaccins, aldus de grootste oecumenische organisa tie in de Verenigde Staten. De NCC hoopt dat de ruim der tig lidkerken elk een miljoen dol lar bijdragen. Met het bedrag wil de raad ook ruim 100.000 uit Ku wayt gevluchte Egyptenaren en Palestijnen steunen alsmede de inwoners van de door Israël be zette Westelijke Jordaanoever. Symbool van de actie is een olijftak, bedoeld als teken van nieuw leven na de verwoesting van de aarde. De Raad zinspeelt hiermee op een recent rapport van de VN waarin de bombarde menten op Irak "letterlijk apoca lyptisch" worden genoemd. Nieuwe directeur Youth for Christ LEIDEN Drs. Auke Lemstra (47) is benoemd tot directeur van Youth for Christ Nederland. Lemstra, momenteel stafdocent en beleidsfunctionaris van de Re formatorische Bijbelschool in Zeist, volgt in deze functie drs. Niek van Exel op, die reeds vorig jaar afscheid nam. Lemstra, gehuwd en vier kin deren, werd na tien jaar werk zaam te zijn geweest in het onder wijs, landelijk leider van de 'cap tainsclub' van de jongerenbewe ging Navigators. Daarna was hij enige jaren directeur van de Wy- cliff bijbelvertalers. In 1989 stu deerde hij als godstdienstpeda- goog af op een scriptie over ge loofsoverdracht en catechisatie. Lemstra begint deze maand in zijn nieuwe functie part-time; in september zal hij voor zijn volle dige tijd in dienst treden bij Youth for Christ. Beroepingswerk Hervormde Kerk: bedankt voor Bo degraven J. Westland Kampen, voor Asperen (toez.) C. J. Mantel Lopiker- kapel, voor Berkel en Rodenrijs (toez.) C. Cluistra Ternaard. Gereofrmeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot missionair toe- ruster van de particuliere synode van Gelderland drs. M. A Noorloos Lely stad, de benoeming tot geestelijk ver zorger van het VU-ziekenhuis Amster dam drs. J. J. A. Doolaard Amstelveen. Christelijke Gcref. Kerken: bedankt voor Aarlanderveen J. W. Schoonder- woerd Soest. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Wolphaartsdijk G. Mouw Gene- muiden; bedankt voor 's-Gravenhage en Meeuwen G. J. van Aalst Benthui- In 1990 ging Roemenië welgemoed o Zo bedreigt de economisch slechte siti mogelijk wordt om economische bezuinigingsmaatregelen te legiti meren en aanvaardbaar te maken. De meer ontwikkelde Oost- europese samenlevingen verkeren in een iets betere positie. De nieuwe Hongaarse regering is er dan wel niet in geslaagd de crisis rond de olieprijzen in de hand te houden, maar de regering als zodanig is daardoor niet in gevaar gekomen. De legitimiteit van het landsbe stuur in Budapest heeft nog grote reserves. Wisselgeld Kostbare tijd en energie wordt in Oost—Europa vooral besteed aan allerlei symbolische politieke ge vechten. In de meeste gevallen is dit ritueel het gevolg van de noodzaak om nieuwe politieke identiteiten en profileringen te definiëren en om de positie van oude en nieuwe groepe ringen en hun onderlinge verhou dingen te verduidelijken. Voor een deel is datgene wat wordt aangeduid als Oosteuropees nationalisme ook een gevolg van de noodzaak om het politieke land schap te reconstrueren, en de poli tieke krachten in de federale stel sels (Tsjechoslowakije, de Sovjetu nie en Joegoslavië) opnieuw te rangschikken. Gebieden, die stre ven naar grotere territoriale autono mie, schroeven hun eisen tot in het o weg naar democratie. Alleen het best atie het democratiseringsproces. extreme op om bij de uiteindelijke onderhandelingen over voldoende wisselgeld te beschikken. De roep om onafhankelijkheid in Slovenië en Kroatië heeft de onder handelingspositie van deze Joego slavische deelrepublieken aanzien lijk versterkt als het er op aankomt een akkoord te bereiken met Servië. Ook het huidige geharrewar tussen Slowakijke en Tsjechië moet vanuit dit perspectief worden benaderd. In Slowakije worden de nationalisti sche sentimenten bovendien flink aangewakkerd door de Slowaakse partijen, die elkaar proberen te overtroeven met eisen voor meer onafhankelijkheid, een spel van bieden dat overigens grotendeels aan de inwoners voorbij gaat. In het nationalisme schuilt een groot gevaar, wanneer het samen gaat met sociaal-economische en andere problemen. Een voorbeeld is de Joegoslavische provincie Kos ovo, waar de Serviërs en de Albane zen niet alleen worden gescheiden door een verschillende cultuur, maar ook door een economische kloof en een totaal vërschillende le venswijze. En in de Sovjetunie werd het nationalisme pas een ge vaar voor het hele land, toen een aantal stoutmoedige republieken een voedselembargo afkondigden tegen Russische steden. van verzetshelden is om dat te De nieuwe elites blijken hun les maar gedeeltelijk te hebben ge leerd. Slechts langzaam wint de ge dachte veld dat voor een democra tie niet alleen de helden van het on dergronds verzet nodig zijn, maar ook kundige bestuurders, beroeps politici en voor alles het onder linge krachtenspel van autonome groeperingen. Met uitzondering van Polen zijn belangrijke tegenkrach ten van de regering, zoals vakbon den, nog in het stadium van oprich ting. Verder kan worden gesteld dat de Oosteuropese samenlevingen mis sen wat als de sociale ruggegraat van een democratie kan worden be schouwd: een brede, onafhankelij ke middenklasse. Zakkenvullen De nieuwe politieke elites leunen voor een belangrijk deel op de lage re middenklasse, die vooral bestaat uit werknemers van de staat en klei ne zelfstandigen. Het grote kapitaal wordt vertegenwoordigd door een dunne laag van zakenlieden en managers, die van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om snel hun zakken te vullen; onder hun is een aanzienlijk aantal leden van het voormalige communistische amb tenarenapparaat. De herstructurering van het liken echter niet genoeg, blijkt nu. (archieffoto) staatsapparaat wordt de lakmoes proef voor de jonge democratieën in Oost-Europa omdat de juridische en bestuurlijke kennis tot nu toe het exclusieve monopolie van de com munistische partijkaders zijn ge weest. De integratie van dit aanzien lijke deel van de bevolking (het Poolse ambtenarenapparaat omvat bijvoorbeeld meer dan 900.000 men sen) zal veel omzichtheid en politie ke wijsheid vergen. Zonder die wijsheid ontstaan nieuwe onrecht vaardigheden. Tsjechoslowakije heeft deze ope ratie waarschijnlijk sneller en beter volbracht dan andere landen: hoe wel een groot aantal voormalige communisten is ontslagen, heeft de nadruk bij het beleid toch meer ge legen op compromis en competen tie, dan op politieke confrontatie. Politiek pluralisme is in het open bare leven en in de openbare instel lingen inmiddels redelijk ingebur gerd. Het scheppen van een demo cratisch klimaat en een sfeer van to lerantie in de bureaucratie en het lo kaal bestuur is echter veel moeilij ker. Hans-Georg Heinrich is hoogle raar politieke wetenschappen aan de universiteit van Wenen, met als specialisatie Oost-Europa en het Midden-Oosten. Van onze correspondent Taco Slagter KUWAYT-STAD - Sinds enkele dagen brandt het licht weer in Ku- wayt-Stad. Nog niet overal, maar de gehavende hoofdstad van het emi raat heeft zijn spookachtig karakter na zonsondergang in elk geval ver loren. In sommige wijken komt er zelfs water uit de kraan. En de voed selvoorziening verloopt ook weer iets beter. Het heeft sinds de bevrij ding vier weken geduurd eer deze basisvoorzieningen provisorisch waren gerepareerd. Daarom heb ben de Kuwayters weinig vertrou wen in de totale wederopbouw van het land. De airconditioning verlicht dan wel de gevolgen van het woestijn klimaat toch al koeler door de pikzwarte rookwolken van de olie- branden maar van het noodpro- gramma voor de eerste drie maan den is nog nauwelijks of niets uitge voerd. Tijdens de Iraakse bezetting maakten emir Jaber al Sabah en zijn ministersploeg ambitieuze plannen voor de wederopbouw van het ver nielde en geplunderde sjeikdom. Ingenieurs van het Amerikaanse le ger (Army Corps of Engineers) wa ren daar nauw bij betrokken. Ze kregen ruim 90 miljoen gulden om daarmee snel de meest urgente za ken weer van de grond te helpen. Maar de omvang van de schade en de duur van de reparaties werden fors onderschat. Na een eerste kennismaking met Kuwayt-Stad lijkt het allemaal mee te vallen. Wie echter de moeite neemt wat verder te kijken, ontdekt al snel dat de bendes van Saddam Hussein weinig hebben heel gela ten. Geen overheidsgebouw of com mercieel centrum is aan de verniel zucht van deze rovers ontkomen. De ministeries en banken zijn leeg geplunderd tot de laatste punaise van het prikbord. De oude souk (markt) in de wijk Al Safat is vernie tigd. Geblakerde puinhoop De meeste luxe hotels in Kuwayt- Stad werden twee dagen voor de be vrijding in brand geschoten. Het treurigst staat het Meridien-hotel er bij. Eens een parel van westerse en Oriëntaalse architectuur, nu een zwart geblakerde puinhoop. Met de infrastructuur is het al niet beter gesteld. Veel wegen zijn ver nield door de rupsbanden van tanks of vertonen bomkraters. Ook inter lokaal en internationaal telefoneren zal vermoedelijk de eerste maanden niet of nauwelijks mogelijk zijn. Be halve dat er centrales en veel tus senstations zijn beschadigd, roof den de Irakezen ook de meeste tele foontoestellen. Alleen vanuit het PTT-telecommunicatiecentrum in Twee Kuwaiti' dan voorzien. - lopen door een verwoeste winkelstraat. De wederopbouw van Kuwayt gaat jaren langer duren (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2