Uniek museum wordt met sluiting bedreigd 'Men vindt het walgelijk of prachtig' Ernstige 'wonderkinderen' Prachtige collectie schilderwerk in Deurne De Trust raakt met Tabori niet echt Een generaal tekent Nederland Archeologisch Museum voor Haarlem 3 KUNST PAGINA 25 De groep Eccentric Steady Stand in 'Aktie'. Leidse groep 'Eccentric Steady Stand' speelt werk kunstenaars na LEIDEN Na eerdere program ma's als 'Rosita' en 'Haarlemmer straatrapsodie' komt de zevenkop pige Leidse theatergroep Eccentric Steady Stand nu met vier voorstel lingen onder de eenvoudige naam 'Aktie'. De eerste voorstelling, die geïnspireerd is op werk van de Leidse schilder Frank Berbée, is morgen, vrijdag en zaterdag te zien in de voormalige school aan de Kaasmarkt. De leider van de groep, de 30-jari- ge Leidenaar Klaas Bolhuis, sprak enige tijd geleden een bevriende kunstenaar, die zich erover be klaagde dat er in Leiden zo weinig expositieruimte beschikbaar is. Hierdoor aan het denken gezet, leek het Bolhuis een goed idee om de theater-oefenruimte aan de Kaas- marktschool, waarover Eccentric Steady Stand beschikt, in te richten als expositieruimte. Vervolgens be dacht hij, dat het misschien een leuk idee zou zijn om een expositie te combineren met een theatervoor stelling. 'Aktie' was geboren. "De gedachte was", aldus Bol huis, "om ons te laten inspireren door een bepaald schilderij, er een tekst en een choreografie bij te ver zinnen, misschien zelfs muziek en het geheel te presenteren aan het publiek". De eerste voorstelling is geba seerd op tien oliepastels van de Leidse schilder Frank Berbée. Elk schilderij wordt getypeerd door een bepaalde kleur; zo is er een zwart, een blauw, een rood en een wit schilderij. Het tiende schilderij be vat alle kleuren. Ze hebben een ge heimzinnige, mystieke lading. Er zijn koppen die eruit zien alsof ze gebeeldhouwd zijn, er is een echt paar, er zijn losse vuisten, dreigen de achtergronden, lege straten. Het werk doet een beetje denken aan dat van Salvador Dali en Paul Gau guin. Bij uitstek geschikt om associ aties de vrije loop bij te laten. Dat is dan ook precies wat de au teurs doen. De 28-jarige Leidse Ast- rid Vlasman, die ook beeldend kun stenares is, zegt: "Eerst drinken we koffie. Dan gaan we een uur lang handballen of voetballen en vervol gens doen we wat bewegingsoefe ningen. Tot slot gaan we voor een schilderij liggen en schrijven we over alles wat het in ons losmaakt". Op de vraag of die werkwijze geen chaotische toestanden oplevert in plaats van een gestructureerde voorstelling, antwoordt ze: "Abso luut niet! We kennen de wetten van het theater, we werken er ook mee. maar soms houden we ons er met opzet niet aan. We willen juist zien wat er gebeurt als we die wetten schenden, ermee experimenteren. Het resultaat is anarchistisch, maar niet chaotisch. Voorstellingen /wor den van te voren helemaal uitge schreven; het is dus geen zooitje". Extreem Zal de voorstelling het publiek boeien? Bolhuis: "Uit vorige voor stellingen weten we. dat het nie mand onberoerd laat. Men vindt het walgelijk of juist prachtig. Het is ex treem. De toeschouwers hoeven het niet mooi te vinden, als het maar iets in ze losmaakt. Aan sommige mensen is het niet besteed: Wijnand Zeilstra, bijvoorbeeld, kunstrecen- De eerste voorstellingen van Ec centric Steady Stand, op werk van Frank Berbée. wordt donderdag 4. vrijdag 5 en zaterdag 6 april ge speeld om 20.30 uur en om 21.30 De tweede serie, op werk van Ast- rid Vlasman. wordt op donderdag 2. vrijdag 3 en zaterdag 4 mei ge speeld, opnieuw om 20.30 en 21.30 uur. (Vlasman zelf doet aan die voorstelling niet mee). De derde serie voorstellingen is geïnspireerd door werk van de Leidse schilder Revallier en wordt gespeeld op donderdag 30 en vrij dag 31 mei en op zaterdag 1 juni. aanvang 20.30 en 21.30 uur. De vierde serie ten slotte is geba seerd op werk van de Leidse beeld houwster Feng en wordt gespeeld op donderdag 27, vrijdag 28 en za terdag 29 juni. Alle kunstwerken zijn in principe te koop. Inlichtingen daarover kan men krijgen bij de Galerie Time is Art', Nieuwstraat 10 in Leiden. Japans kinderorkest 'Ensemble Fantasti- que' o.l.v. Toshihiko Mitsunaga. Delen uit Vioolconcert no. 8 van Rode. Vioolconcert van Mendelssohn, Polonaise Brillante van Wieniawsky, Lente uit de Vier Jaargetijden van Vivaldi, Divertimento K.V. 136 van Mo zart en Japanse liedbewerkingen. Gehoord in de Kapelzaal op 2 april. LEIDEN - 'Wonderkinderen' was het woord dat in de pauze van het Japanse kinderorkest nogal eens te horen viel onder het publiek, dat met verbazing het gemak en de overtuiging van de jonge Masako Baba, Mishina Ueno en Junko Goto in technisch lastige stukken van Rode, Mendelssohn en Wieniawsky gezien en gehoord had. Nu zijn echte wonderkinde ren, ook op muziekgebied, zeer zeldzaam. Want bij een wonder kind komt niet alleen de techniek als vanzelf, maar is er ook sprake van een eigenlijk onverklaarbare muzikale rijpheid en intuïtie, die het spel tot een echte vertolking verheft. In dit licht bezien zijn deze 17 Japanse kinderen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar geen won derkinderen, wel kinderen met "'feeling' voor het instrument, en ongetwijfeld zeer hard en langdu rig en zeer gedisciplineerd stude rend, en dat is minstens zo be wonderenswaardig. Vergeleken met zo'n 25 jaar ge leden is het vioolonderwijs zo vooruitgegaan, dat jonge getalen teerde kinderen tot dingen in staat zijn die vroeger pas in een conservatoriumopleiding aan de orde kwamen. Toshihiko Mits unaga moet wel een uitstekend pedagoog zijn, gezien de indivi duele en gezamenlijke prestaties van zijn leerlingen. Het concert gaf het bekende beeld van alle muziekuitvoerin gen van kinderen: prachtige jur ken, lakschoentjes en strikken. Opvallend was de zekerheid waarmee alles over het voetlicht gebracht werd, de uitstekende houding en de ferme zekere streek. Dat gold niet alleen voor de 3 solistjes voor de pauze, maar ook voor het hele ensemble. In de 'Lente uit de Vier Jaargetijden' van Vivaldi en in het Divertimen to van Mozart werd uiterst gedis ciplineerd, dynamisch en fris ge musiceerd, in een allerminst kin derachtig tempo. Eén ding miste ik echter, en dat was musiceervreugde; zo die er al was. kwam die niet aan de opper vlakte. Het hele programma, in clusief de twee toegiften, werd in dodelijke ernst uitgevoerd, en zelfs bij het enthousiaste applaus van het deels zeer jeugdige pu bliek kon er geen lachje af. MIES ALBARDA Jan Willem Hofstra. (foto Kippa) Muziekcriticus J.W. Hofstra (83) overleden AMSTERDAM (ANP) Operacriti cus en dichter/schrijver Jan Willem Hofstra is op 83-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft de KRO bekendgemaakt. Aanvankelijk was Hofstra acteur" bij de gezelschappen van Eduard Verkade en Cor van der Lugt Mel- sert. Na muziek- en zangstudie was hij begin jaren dertig verbonden aan de opera van Bremen. Later ging Hofstra schrijven, recenseren en was hij zang-pedagoog. Van 1947 tot zijn pensionering in 1973 werkte hij bij de KRO. Eerst als presentator van radio- en televi sieprogramma's en vanaf 1962 als chef drama/muziek. DEURNE (GPD) - Help, de dokter verzuipt! De populaire roman van Toon Kortooms was een bestseller in 1969. Het was tevens het sterfjaar van de arts, schilder en schrijver Hendrik Wiegersma, de fi guur die Kortooms als voor beeld voor zijn hoofdper soon had genomen. De dok ter liet zijn prachtige villa De Wieger na aan de gemeente Deurne, evenals zijn impo sante kunstcollectie. Sinds 1976 is die collectie, aange vuld met stukken van particulieren en bruiklenen uit andere musea, on dergebracht in de Wieger. Vijftien Voorstelling: Weisman S Roodgezichl van Ge orge Tabori. Groep: De Trust. Regie Rik Launspach. Met Bert Geurkink, Lukas Dijke- men in Treblinka", repliceert Weis man. En zo gaat het door. Zijn de biele dochter Ruth bepaalt welke verbale schoten doel treffen. De In diaan wint. "Ach wat", reageert Weisman. "God houdt van de verlie zers. Maar hoe komt het dan, dat hij zich niet tot mij wendt". De Joods-Duitse schrijver Tabori, nu 77 jaar oud, gebruikt opnieuw galgenhumor bij de dramatisering van een complexe thematiek. Hoe zinloos of absurd is zelfbeklag, in hoeverre hebben minderheden zelf beklag nodig om het eigen verleden te verwerken, hangt zelfbeklag sa men met een geschonden identi teit? De Trust houdt het gezellig. Bert Geurking meet zich een ironisch Sigmund Freud accentje aan. Lukas Dijkema speelt een Winne- toe met een krachtige Amsterdam se inborst en Anneke Blok maakt een fraai komisch typetje van de de biele dochter. Er wordt met verve komedie gespeeld, en ook wel op een manier datje merkt dat er door regisseur Rik Launspach over de betekenis van de tekst is nagedacht, maar werkelijk raken doet de voor stelling je nauwelijks. Ik kan daar maar een verklaring voor vinden: Niet elke humor verdraagt een hu moristische speelstijl; sommige witzen gedijen het best bij een dro ge ernst. 5 en 6 april in LAK-tl AMSTERDAM (GPD) - Elke stad van een beetje omvang kent het pro bleem van de rond de eeuwwisse ling gebouwde zwembaden. Te un heimisch, en te onpraktisch om ze nog verantwoord te kunnen exploi teren, maar ze afbreken dat is ook zo wat. De gemeente Amsterdam vond de ideale oplossing. De Trust, een jong toneelgroepje boordevol ei genzinnig acteertalent, kreeg het (voorlopige) beheer over het vroe gere zwembad aan de Heiligeweg, hartje centrum dus. Geld voor ver bouwing werd er niet bijgegeven, maar desondanks zag onlangs een zeer behoorlijke kleine zaal het to- neellicht met de Nederlandse pre mière van George .Tabori's laatste stuk 'Weisman Roodgezicht'. Tabori vond voor 'Weisman Roodgezicht' het genre van de 'Joodse western' uit. Op 'high noon' laat hij een Jood en een Indiaan zich opmaken voor 'the last round up'. Wie trekt het leed sneller dan zijn schaduw? Welk kaliber onrecht maakt de grootste indruk? 'Oom gelyncht in Disneyland', vuurt Roodgezicht. 'Tante omgeko- NIJMEGEN Museum 'De Com- manderie van Sint Jan' in Nijmegen wijdt van 13 april tot en met 20 mei een tentoonstelling aan Otto How- en, een Russische edelman die in 1799 als gewoon soldaat dienst nam in de Bataafse Republiek en zich in zijn vrije tijd ontwikkelde tot een te kenaar van aanzienlijk niveau. Hij tekende vooral fraaie plekjes in Ne derland en op veldtochten ook in Duitsland, Oostenrijk en Spanje. Otto Howen leefde van 1774 tot 1848 en diende onder Lodewijk Na poleon en Willem L Hij klom op van gewoon soldaat tot luitenant-gene raal. Tijdens die loopbaan trouwde hij met de dochter van de invloedrij ke politicus Jacob Uitenhage de Mist. Al voor zijn overplaatsing in 1816 van Den Haag naar Namen ontwik kelde Howen zich tot een belangrijk topografisch kunstenaar. Hij was zeer produktief en prenten van zijn hand verschenen in diverse boeken. Tijdens de laatste periode van zijn loopbaan, van 1831 tot 1839 als op perbevelhebber van de vesting Nijmegen, was hij weer uitzonder lijk actief en werden er onder meer twee albums met stadsgezichten van hem uitgegeven. Howen tekende zijn schilderach tige plekjes kennelijk zonder enige pretentie, eigenlijk meer als 'toe rist'. Zo tekende hij ook kleder drachten en lokale gebruiken. Niet temin leverden zijn activiteiten kwaliteit op, vooral door de keuze van de hoek en de compositie. Bij de opening van de tentoon stelling op 12 april zal ook een boek over leven en werk van Howen wor den gepresenteerd. Het werd sa mengesteld door R. te Rijdt en G. Lemmens en kreeg als titel 'Een ge neraal tekent Nederland'. vangbaar. "We zijn bang dat de dader de ket ting zal weggooien als hij ontdekt dat het niet eens echt goud is". Die angst heeft er toe geleid dat het NTI andere Pavlova-attnbuten, zoals een tweede ketting, een paar oorbel len, een bronzen beeld en een ballet schoen, heeft teruggehaald uit Rot terdam. Het verhaal gaat dat Anna Pavlo va het sieraad vermoedelijk in de twintiger jaren heeft gekregen van een Indiase maharadja. Het is een zeventig centimeter lange, dubbele goudkleurige ketting met een ronde pendant van jade dat op borsthoog te hangt. Aan weerszijden van de ketting zijn slangekopjes bevestigd die in de bek kwastjes van goud draad vasthouden en zyn bezet met glinsterende steentjes. De gestolen ketting. and jaar later lijkt het museum zijn deu ren te moeten sluiten als gevolg van een bezuinigingsoperatie van de ge meente. Een van de belangrijkste kunstcollecties uit het Interbellum, de periode tussen de twee wereld oorlogen, dreigt daardoor uiteen te vallen. Herwaarding In de Wieger is figuratief, abstract en expressionistisch werk te zien uit de jaren 1918-1940. Van verte genwoordigers van de Ploeg en de Bergense school, maar ook van ma- gisch-realisten als Willink en Schumacher. Kunstrichtingen die uit de gratie zijn geraakt, zoals het kubisme, zijn aanwezig door werk van Otto van Rees. Hij vestigde zich na zijn Parijse periode in Deurne en hij was het die Wiegersma inspireer de tot de schilderkunst. En dat niet alleen, want sinds de kennismaking met Van Rees ging de dokter een steeds grotere rol spe len in de wereld van de kunst. Uit het gehele land kwamen schilders, schrijvers en beeldhouwers van naam en faam naar Deurne; het be gin van een rijke traditie, die in feite door het museum is voortgezet. Schilderijen en plastieken van tijdgenoten als Kees Verwey, Jan Sluyters, Germ de Jong, Kees Maks, Hendrik Chabot, Leo Gestel, Matthie Wiegman en enkele bron zen beelden van Charlotte van Pal- landt zijn er te bewonderen. Het levenswerk van Wiegersma dreigt nu ten onder te gaan. De ge meente Deurne draait grotendeels alleen op voor de kosten, die op jaarbasis ruim drie ton bedragen. Het 30.000 zielen tellende plaatsje in de Peel kampt met acute geldnood. Een museum van enige beteke nis, met aantrekkelijke exposities zoals die de laatste jaren in de Wie ger zijn gehouden, kost tenminste een half miljoen per jaar. Nu dat niet haalbaar is, heeft de linkse frac tie zich geschaard achter het stand punt van Deurne 19Nu, met tien ze tels de grootste fractie in de raad. Deze partij is al jaren van mening dat de Wieger maar het beste kan worden gesloten, omdat het een te luxe voorziening is voor een plaats als Deurne. "Jammer", vindt CDA-fractie- voorzitter mevrouw J.C. van den Broek. Zij vindt dat het museum in afgeslankte vorm nog best een goe de toekomst heeft. "Door privatise ring kunnen de kosten worden ge drukt". Maar het CDA staat waarschijnlijk alleen in de raadsvergadering van 6 mei, als de toekomst van de Wieger op de agenda staat. Nu voert Theo Hoogbergen de circa 250 vrienden van het museum aan. De vrienden brengen jaarlijks zo'n 40 mille bij een voor het museum. De voorzitter stelt acties in het verschiet, maar over de aard daarvan wil hij zich nog niet uitlaten. Agnes Grondman, tot vorig jaar conservator van de Wieger, heeft ja ren gevochten tegen de dreigende sluiting. Zij maakte in 1989 een ar tistiek testament, met aanbevelin gen over de toekomst van de Wie ger. Het rapport bleef anderhalfjaar in de la liggen. Haar advies om de in 1988 en 1989 verleende extra subsidie (112.000 gulden voor exposities) structureel te maken had, gezien de weinig rooskleurige financiële situatie van Deurne, geen enkele kans. "Het sluiten van het museum, waarom de plaatselijke partij altijd heeft geroe pen, vind ik getuigen van een kort zichtige houding. Die mensen zien kennelijk de meerwaarde voor de samenleving niet". i landelijke bekendheid heeft als HAARLEM (ANP) - Vierduizend jaar wonen en werken aan het Spaarne en dat gereconstrueerd met behulp van opgegraven aarde werk, glas, leer, metaal, steen en been. Dat is wat de bezoeker van het eerste archeologisch museum in Haarlem te zien krijgt. Haarlemse burgemeester E. Schmitz zal op 12 april de opening verrichten. Het museum, dat ongeveer 370.000 gul den heeft gekost, heet officieel Ar cheologisch Museum Haarlem en is gevestigd in de kelder van de Vlees hal aan de Grote Markt. Stadsarcheoloog Maarten Polder mans nam het initiatief tot het stich ten van het museum. Samen met de Stichting Archeologie Haarlem, de Commissie Oudheidkundig Bo demonderzoek en de Archeologi sche Werkgroep Haarlem bereidde hij een en ander voor en begeleidde de inrichting van het museum. Pol dermans wil op een aantrekkelijke iets van de grote rijkdom archeologisch materiaal tonen dat de stad heeft opgeleverd. In de kelder van de Vleeshal zijn vier tentoonstellingen te bezichti gen. Een permanente expositie biedt een overzicht van de geschie denis van Haarlem van de prehisto rie tot heden, waarbij in twee grote vitrines topstukken uit de Haarlem se bodem te zien zijn. In een kleine tentoonstelling met recent onderzoek zijn voorwerpen ondergebracht die zijn gevonden bij opgravingen onder de Vleeshal zelf. Hieronder bevinden zich een bijzonder Middeleeuws houten beeldje van een monnik en een ver zameling houten schotels. In een educatieve ruimte kan de bezoeker zich met behulp van de computer inzicht verschaffen in het verleden. Een opgravingsrecon structie op ware grootte laat zien hoe het er bij een opgraving in de binnenstad aan toe gaat en wat er zoal te vinden is. In de vierde ruimte van het muse um is een tijdelijke expositie geves tigd. Daarin is onder meer een 16de- eeuwse herberg te zien. In het Haarlemse Frans Halsmu seum en in de Vishal zal van 17 mei tot en met 7 juli te zien zijn wat het Rijk zoal aankocht in 1990 en de ja ren daarvoor. Dit onder de titel 'Souvenirs, recente en oudere rea listische kunst uit de collectie van het Rijk'. Er zijn schilderijen te zien van onder anderen Willem van Leusden, Pieter Ouborg en Co Wes- terik. Collegium Musicum speelt in Den Haag DEN HAAG - Het orkest van het Leids Studentenkoor en Orkest 'Collegium Musicum' zal op 24 april om 20.15 uur samen met de pianiste Daphne Gerrrits een concert geven in de Schonbergzaal van het Ko ninklijk Museum in Den Haag. Het orkest van 'Collegium Musi cum', dat 55 leden telt, staat onder leiding van René Gulikers. Daphne Gemts heeft al verschillende prij zen gewonnen: twee maal de eerste prijs van het Edith Stein-concours (1985 en 1987) en een prijs van het Residentieorkest. Het orkest zal de volgende wer ken ten gehore brengen: Ouverture 'De Hebnden' van F Mendelssohn- Bartholdy en de Vierde Symfonie van G. Mahler. Orkest en soliste sa men zullen het Tweede Pianocon cert van S. Rachmaninov uitvoeren. Lithografie 'Porte de Delft' (1825), een van de werken van Otto Howen. Expositie in Nijmegen ROTTERDAM (ANP) - Een ketting die heeft toebehoord aan de be roemde Russische danseres Anna Pavlova is ontvreemd tijdens een expositie in het Rotterdamse Hilton hotel. De dader heeft het sieraad uit een glazen vitrine gehaald. Ook een drieluik van de hand van Jean Tho massen waarop Pavlova staat afge beeld tijdens het voeren van zwa nen werd ontvreemd. De diefstal is vermoedelijk al ge pleegd op woensdag 26 maart. Een speuractie van de bewakingsdienst van het hotel heeft niets opgele verd. De ketting is het eigendom van het Nederlands Theater Instituut (NTI) in Amsterdam. De verzekerde waarde bedraagt tweehonderd gul- Moto anp> den. Volgens M. Wildeman van het Nederlands Instituut voor de Dans is het sieraad echter vooral van cul tuur-historische waarde en onver- Ketting van Anna Pavlova gestolen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25