Zondag na de slacht at je pier-naai-toe TIuiventi l Eet minstens vier boterhammen per dag Groene lenteblaadjes Invriesdozen Maradona blijft Voor altijd' in Argentinië Bayern München onderuit in eigen huis WOENSDAG 3 APRIL 1991 Oud Walchers gerecht ook nu nog te koop door Rien van Reems 'Pier-naai-toe'is een oud Walchers gerecht uit de tijd dat er nog 'aan huis' werd geslacht. Als de oogst van het land was, bereid den de mensen op het platteland zich voor op de winter. De zo mergroenten waren al in weckflessen geconserveerd, de zuur kool rijpte in een Keulse pot in de kelder en dan kwam de grote dag waarop het varken werd geslacht. Het varken, dat vlees, spek, worst en hammen zou leveren voor het komende jaar. 'Pier-naai-toe' maken. Slager Sturm in Middelburg maakt ze vooral 's winters met een neutrale farce, waaraan alleen peper en zout zijn toegevoegd. De bereiding is heel eenvoudig. Gebakken gestopte milt met stamppot andijvie 1 gestopte milt, peper, zout, een vleugje tijm, wat boter, aardappe len, andijvie en een stukje mager spek. Kook de aardappelen en maak er met wat boter en melk puree van, snijd de andijvie fijn en bak het in dobbelsteentjes gesneden spek uit. Vermeng puree, andijvie en spek tot een stamppot. Doe wat boter in een braadpan, kruid de milt met peper, zout en tijm en braad de gestopte milt rondom even aan. Giet een paar eetlepels water over de milt en draai de warmtebron laag. Laat de milt een minuut of twin tig sudderen met de deksel schuin op de pan, zodat stoom kan ontsnap pen. Voeg zonodig nog wat water toe zodat de milt zacht blijft en niet hard uitbakt. Milt gedraagt zich bij Zo ging het in het hele land. De slacht was een feest, dat al in de vroege morgenstond begon met de voorbereidingen. De slachter deed alles ter plekke, van het steken van het varken tot het koken van de worst. Nog ruik ik de typische geur van het 'branden' van het in kin derogen zo gigantisch grote beest, het verwijderen van het huidhaar met brandend stro. De verwerking van het vlees, het spek en de organen duurde een hele dag en 's avonds hing de keuken vol met lange strengen verse worst. De kop was verwerkt tot hoofdkaas en zelfs de krulstaart vond een bestem ming. Niets werd weggegooid. 'Hij lust van het hele varken' is een uit drukking die dateert uit de tijd van de huisslachtingen. Hoewel overal in het land elk onder deeltje van het varken werd ver werkt, waren er toch regionale ver pot. schillen in de toepassing ganen. Zo is 'Pier-naai-toe' een ty- de bereiding als lever. Serveer'Pier- pisch Walcherse verwerking van de milt van het varken. Werd overal el ders in Zeeland de milt net als de le ver tot leverworst gedraaid, op Wal cheren hield de slachter de milt apart om hem te vullen met dezelf de vleesfarce die hij ook voor verse worst gebruikte. De 'gestopte' milt werd bewaard tot de zondag na de slacht en dan gebakken gegeten bij het middagmaal. 'Pier-naai-toe' was een lekkernij, een soort verse worst maar met iets extra's dank zij de milt, die de fijne i-toe' in plakken bij de stamp- De slager vult een varkensmilt met een gekruide viesfarce. Jodium blijft belangrijk Van onze medewerkster Patricia Schutte,diëtist Voorlichtingsbureau v.d. Voeding i vormt. Dit hormoon regelt de 1 ÖIU1N en levert ons energie, het heeft jen jn ons lichaam. Een tekort ook nog een andere functie, jodium kan krop, ook wel struma Brood voorziet ons van vol- genoemd, doen ontstaan. Hierbij is Perfect luchtdicht sluiten de nieu- doende jodium. Helaas eet niet de schildklier vergroot. Deze gaat Door de overheid zijn in de loop der Voeding adviseert minstens vier jaren talloze maatregelen genomen boterhammen per dag te eten om om ervoor te zorgen dat de Neder- geen tekort aan jodium te krijgen, landse bevolking voldoende jodium De belangrijkste jodiumbron is na- binnenkrijgt. De maatregelen zijn melijk met bakkerszout bereid diverse malen bijgesteld. Eerst brood. Het gejodeerde bakkerszout - Toppits-invriesdozen van Melit- iedereen genoeg brood en uit minder werken zodat er te weinig ta, die onlangs op de Domotechnica recent onderzoek is dan ook ge- schildklierhormoon is. De zwelling de gezondheid. iedereen genoeg brood recent onderzoek is dan o bleken dat sommige Nederlan- sc^u hoeken bedreiging jodium toegevoegd broodzout en waren bakkers wette lijk verplicht dat zout te gebruiken. echter niet in de winkel te koop. Wie zelf brood bakt, kan daarom het beste gejodeerd keukenzout (Jozo) gebruiken; dit verdient in het alge- de voorkeur boven niet-gejo- (twee grotere om het dpenen te ver gemakkelijken) garanderen een goede afsluiting. De bodem heeft af geronde hoeken zodat ingevroren brood bakken of spijzen er gemakkelijk uitgenomen met zout-arm brood, kunnen worden en bovendien het reinigen eenvoudiger is. Deze nieu- invriesdozen zijn goed stapel- ders te weinig jodium binnen- maar onts,ert wel B,r30 procent krijgen. van schoolmeisjes is een vergro- Risicogroepen zijn mensen die zelf te schildklier als gevolg van een jo- dieet volgen diumtekort gevonden, dus diege- Toen twee Arnhemse bakkers 1984 bij de Hoge Raad in beroep deerd keukenzout (Nezo). gingen tegen de verplichting om het broodzout te joderen, bleek dat Wie noch brood met jodiumhou- het algemeen weinig brood eten. Maar ook mensen die veel broodvervangers zoals baar en verkrijgbaar in verschillen- knackebröd, graanvlokken, muesli de inhoudsmaten; 0,4 liter, 0,8,1,1,2 en 1,6 liter. De prijs per stuk be weegt zich rond de twee tot vier gul den. cornflakes gebruiken lopen de kans een jodiumtekort te krijgen. Wat nu maakt jodium zo belang rijk? Bij jonge kinderen kan een tekort aan schildklierhormoon echter zo wel een geestelijke als een groeiach terstand veroorzaken. Op alle leeftijden heeft jodiumte kort, behalve krop, traagheid van geest, slaperigheid, kouwelijkheid en verstopping tot gevolg. bruiken, loopt het i krappe jodiumvoorziening. Zee zout, dat wel als alternatief wordt Ongejodeerd brood wordt met gebruikt, bevat te weinig jodium verkocht door de 'alternatie ve' bakkers. Dit betekent wel dat de landelijke jodiumvoorziening niet meer te controleren is. Het Voorlichtingsbureau voor de te verminderen. Rijk aan jodium zijn ook zeevis sen, schaaldieren en zeewier. Hier mee kan echter niet in de dagelijkse behoefte worden i De grote voorjaarsschoonmaak, veel bezongen, veel bespot, die vroe ger het einde van de winter bepaalde, is geschiedenis geworden en wacht op een ijverige socioloog om van alle kanten wetenschappelijk belicht te worden in een interessant proefschrift. Niettemin, al is die woeste vlaag van schrobben, boenen en poetsen verdwenen, er kriebelt toch altijd wel iets als de lentezon weer zo overmoedig binnenschijnt. We willen dan ons huis opfrissen en vrolijke gordijnen ophangen, van daar de lawine van aanbiedingen van schilders, stoffeerders, meubel zaken. En ook onszelf, niet alleen van buiten, maar ook van binnen. Vandaar alle slankelijn-recepten in krant en tijdschrift. We willen hoe dan ook de winter kwijt en fris en monter met frisse, groene jonge blaadjes op ons bord de lente tegemoet. Welbeschouwd is dit nu toch wat vreemd. We kunnen in onze geperfec tioneerde maatschappij immers het hele jaar door net zoveel jong fris groen eten als we maar willen. Ook al ligt er sneeuw en ijs, in de bakken van de groenteman is het altijd lente met een kostelijke keuze aan frisse blaadjes, vanaf de vertrouwde kropsla tot de mooiste exotische sala des. Èn we doen er ook verstandig aan het hele jaar door. en zeker in de winter, van al dat vitaminenrijke groen volop te genieten. Dat we er nu juist in het voorjaar behoefte aan krijgen is dan ook een heel oud instinct, diep binnen in ons, zoiets als van de poes die op een vogeltje loert terwijl binnen haar etensbakje vol met het beste en meest verantwoorde poezenvoer klaar staat. Want vroeger, ja toen was het wel anders. Als men de hele winter slechts vette stamppotten had gegeten, snijbonen en andijvie uit het zout. en peen en rapen die in de schuur een wat schimmelig smaakje hadden gekregen, dan snakte men naar jong groen. Zoals ook de zeelui die, na soms maandenlang te hebben geleefd op scheepsbeschuit en zout spek, op een onbekend eiland het vitaminenrijke lepelblad pluk ten, of, thuisgekomen in de haven van Genua, pasta met pesto, de saus met veel verse basilicum, wilden hebben. Brandnetels Zo ontstonden in de negentiende eeuw. toen men zich rekenschap ging geven van zijn gezondheid, de voorjaarskuren, waarbij vooral veel jong onkruid werd gegeten, rend' zou zijn. Een volstrekt c lair. Al is het natuurlijk wel w bevat die ven /achtte dat het 'bloedzuive- n-medische term, maar nog altijd popu lar dat het organisme afbraakprodukten /ijderd moeten worden. Een onkruid, dat een zeer goede naam had, en nog altijd heeft in be paalde kringen, zoals natuurvoedsel-enthousiasten, is de brandnetel, plaag in vele tuinen. Volgens een Schotse legende zou Sint Columba. een Ierse monnik, die kloosters stichtte op enkele Schotse eilanden, en het noorden van Engeland kerstende, in het voorjaar in zijn kloosters de monniken brandnetelsoep voorgezet hebben. Hij had dit afgekeken van een oud vrouwtje die zich voedde met brandnetelsoep als haar koe droog stond en ze geen melk kon drinken. Zo bracht de heilige Colum ba het evangelie als reiniging van de geest van duister heidendom, en brandnetelsoep als reiniging van het lichaam van winterse zware voe ding. 'Kruidmoes' Men eet nog altijd graag brandnetels op het Schotse en Engelse platte land. Als soep. gebonden met havermeel of havermout en een flinke scheut melk of room. Ook als puree, zoals spinazie, met een speigelei erop. De smaak is goed. Men moet ze echter wel met zorg plukken al leen de jonge topblaadjes, en daarbij stevige handschoenen aantrek ken. Vaak komt men, onafhankelijk van elkaar, op verschillende plaatsen op een zelfde idee. Brandnetels werden (en worden?) ook in Nederland in het voorjaar gegeten als een soort reinigingskuur. Want ze horen thuis in de Achterhoekse 'kruidmoes'. Daarvoor kookt men gort met een stuk spek en een Gelderse worst die zijn dan niet zo geschikt voor een voorjaarskuur! en voegt er een kwartier voor het opdienen rozijnen aan toe en een mengsel van kleingesneden groene blaadjes; kervel, selderij, kruizemunt, bieslook, zwarte besseblaadjes, zuring, brandnetel Dan van het vuur af karnemelk erbij en stroop erover. He laas, wij kunnen geen heilige als pr-man hiervoor aanvoeren. WINA BORN DEN HAAG/ROME (GPD) Op het moment dat de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond bekend maakte dat Diego Mardona in afwach ting van een definitieve straf voorlopig is geschorst, zat de voetballer al in hetvliegtuig dat hem naar Buenos Aires bracht. Daar voegde de na het du el tegen Bari (17 maart) op het gebruik van cocaïne betrapte sterspeler zich bij zijn echtgenote Claudia Villafane en zijn dochtertjes Gianina en Dalmi- ta. Bij aankomst in Buenos Aires vermeed Maradona ieder contact met me dia-vertegenwoordigers. Zijn manager Marcos Franchi meldde dat Mara dona voor altijd in Argentinië zal blijven. „Hij wil het voetbal een tijdje la ten rusten. Als hij er werkelijk weer zin in heeft overweegt hij via het natio nale elftal een come-back". Op de lokale luchthaven werd Maradona ver welkomd door Antonio Alegre, voorzitter van Boca Juniors, waarvoor de 30-jarige speler ooit speelde. „Ik ben gekomen om mijn vriend te begroeten en om te tonen dat we hem niet ?ijn vergeten". Op dezelfde plaats zei Alberto Lestelle, een top ambtenaar die het Argentijnse anti-drugsbeleid leidt, dat Maradona zijn functie van sportadviseur van president Menem moet opgeven als het co caïnegebruik is bewezen. Tumult De thuiskomst van zijn vrouw Claudia verliep enkele uren eerder bedui dend tumultueuzer. Toen het toestel dat haar vervoerde op de luchthaven landde, stond er een rode sportwagen klaar en enkele bedienden, die der tien koffers en vijf stuks handbagage moesten sjouwen. Toen de fotograaf van het blad Clarin een foto van haar wilde maken, ontstond er een rel, want 'mevrouw Maradona' was daar niet van gediend. Nadat het opstootje was gesust, spoedde zij zich naar haar appartement in een van de duurdere wijken in de hoofdstad. Vrijdag had Maradona te horen gekregen dat de contra-expertise de spo ren van cocaïne in zijn urinestaal had bevestigd. Hij vertoonde zich sinds dien niet meer buiten zijn huis. Zaterdag buigt de tuchtcommissie van de Italiaanse liga zich over de strafmaat. Hij kreeg thuis in Napels slechts be zoek van zijn advocaat en van zijn medespelers Careca en De Napoli. Zijn collega's droegen het gelijkspel tegen Inter van het afgelopen weekeinde op aan de Argentijn. Bij zijn vertrek van het vliegveld in Napels weigerde Maradona ook al journalisten te woord te staan. „Een duistere macht werkt tegen mij", was het enige dat hij kwijtwilde. Zijn manager Marcos Franchi meldde daar dat de sterspeler niet op de vlucht was voor de Italiaanse justitie. „Want hij blijft ter beschikking". Van Basten scoort in eigen doel ROME (ANP/SID) - Marco van Basten scoort graag, en veel. In de laatste twee competitiewed strijden, tegen Inter en Torino, werd hij matchwinner. In Rome scoorde hij dinsdag avond ook. In eigen doel. Het betekende de uitschakeling van AC Milan in het bekertoernooi. Door de overwinning (1-0) ging AS Roma naar de finale. Het eer ste duel in Milaan was zonder Van Basten en Gullit, die met Oranje in De Kuip tegen Malta speelden, in 0-0 geëindigd. Van Basten veranderde in het Olympisch stadion van Rome in de 23e minuut een schot van Carboni zodanig van richting dat zijn eigen doelman kansloos was. AC Milan gaat de ploeg voor het volgend seizoen renoveren. Het heeft een optie genomen op de Joegoslavische middenvelder Prosinecki. De speler van Rode Ster wordt de vierde buitenlander bij de club van Berlusconi. MUNCHEN (ANP/DPA) - Bayern München heeft gisteren de zesde nederlaag in de competitie geleden. Op eigen veld verloor de rijke club met 0-1 van onderdeurtje Fortuna Düsseldorf. Kaiserslautern profiteerde dank baar. De koploper bracht Arie Haan weer een flinke stap dichterbij de schopstoel door FC Nürnberg met 4-1 nog verder in de degradatiezor- gen te duwen. Werder Bremen ver speelde een punt door de remise bij Borussia Dortmund (1-1). Bayern verloor vier dagen voor de Europese bekerwedstrijd tegen FC Porto met 1-0 in het Olympia-sta- dion van St. Pauli. Een week voor de wedstrijd tegen Rode Ster Bel grado in de halve finales werd het doelpunt van Thomas Allofs in de 63e minuut de Beierse club fataal. Bayern speelde lauw, ongeïnspi reerd en verloor verdiend. Bij Kaiserslautern was invaller Labbadia de gevierde man. Hij maakte drie van de vier doelpunten in Nürnberg. Labbadia werd pas tij dens de warming-up door een bles sure van een ploegmakker zeker van een plaats in de basis-elf. Bij Nürnberg ontbraken vijf spelers. De ploeg halveerde kort na de rust de achterstand (1-2), maar twee snelle counters brachten Kai serslautern in veiligheid. De ploeg heeft drie punten voor sprong op Bayern München. Twee op Werder Bremen, dat in Dort mund 1-1 overeenkwam met Borus sia. Trainer Rehhagel van Werder kreeg voor de wedstrijd bloemen van de Borussen voor zijn 10-jarig verblijf bij Werder, maar had ze graag teruggeven voor een punt ex tra. Vlissingen wordt FC Zeeland VLISSINGEN (GPD) De profclub VC Vlissingen krijgt nog dit jaar een nieuwe naam: FC Zeeland. De eerste professionele voetbalclub uit Zee land, die naast een enorme schuldenlast ook nog eens wordt bedreigd door degradatie, geeft zichzelf twee weken de tijd uit de malaise te komen. Lukt dat niet, dan lijkt het einde van de nummer laatst van de eerste divisie na bij. Het nieuwe bestuur, amper twee maanden in dienst, heeft een explota- tie-tekort van ruim negen ton weg te werken. BUITENL. VOETBAL DUITSLAND: Borussia Dortmund Werder Bremen 1-1, Bayern München - Fortuna Düs seldorf 0-1. FC Nürnberg - Kaiserslautern 1-4, Uerdingen - Karlsruher SC 1-1, Leverkusen - VIB Stuttgart CM). Hertha BSC - VfL Bochum 2-4 Kaiserslautern 23-32 Hamburger SV 22-26 Werder Bremen 23-30 Eintr.Frankfurt 22-25 Bayern München 23-29 leverkusen 23-25 Hoopman - Van Aalten 2-0, Van der Zee - Cler< 1Scholma - Gerard Jansen 0-2. Van der Wal - Van Leeuwen 1-1. Hans Jansen - Mei|er 1-1, Van der Pal - Van der Tak 1-1 Stand: 1 Van der Zee. Clerc 12 punten. 3 Gerard Jansen, Meijer 11. 5. Hans Jansen. Oudshoorn 10. 7 Van der Wal. Van Leeuwen 9.9 Hoopman. HILVERSUM Eerste koers, 1609 m 1 Fancy Dancer (A. Molle- ma) 2.07,4-1 19,2, 2. Frida Idaniem, 3. Danielle Expres. Toto. winnend 1,40, plaats 1,00 1,00, kop pel 2,50, trio 12,60. Tweede koers, 2000 m: 1Fury Tornado (A. Mollema) 2.38,2-1.19,12. Fulda R, 3. Early Bird. Toto: winnend 2,70, plaats 2,60 2,30, koppel 65,90, trio 16,90. Derde koers, 2000 m: 1 Epse. Niet gestart Fancy Impulse en Fast Lady. Toto: 4,30. plaats 2.60 4,40, koppel 13,60, trio 182,90, kwartet 1.046,00. Vierde koers, 2440 m 1. Donar Uithuizen (R. de Vlieger) 3.19,2- 1.21.6. 2. Eissler K. 3. Dit .s Holland.a. Toto: win nend 2,70, plaats 3,00 4,00. koppel 10,90, trio 162.90 Vijlde koers. 2000 m: 1Elfje van Troje (H. Grift) 2.39.6-1.19.8, 2. Everest Montana. 3 Dino de Bloomerd Toto: winnend 22,90, plaats 3.80 3,80, koppel 39,90, tno 350.90 Zesde koers. 2000 m 1 Duco Belvedere (F. van Klaveren) 2.37.8- 1 18,9, 2. Donna Berkum. 3. New Yorker. 4 De- hoeve Princess. Toto; winnend 11,70, plaats 3.40 2.70, koppel 36,10, tno 447,70, kwartet 5.155,10. Zevende koers, 2440 m: 1. Explosive Kades (H. Langeweg) 3 11,3-1.18,4, 2. Sixstring. 3. Dream Mereveld Toto winnend 1,50. plaats 1,10 1,50, koppel 7,00, trio 21,60 Achtste koers. 2935 m 1 Djashm (K. Comello) 3 57.5-1.20,9, 2. Amor O. 3. Zachery Baker. Niet gestart: Bravo Nora. Toto: winnend 4,60. plaats 2,10 1,60, koppel 9,20, tno 84,00. Negende koers. 2000 m 1. Every Mendel (J. de Leeuw jr.) 2.39,2-1 19,6, 2. Long Leg Jen nie, 3 Davidia Rose. 4. Double Trouble. Niet ge- 3,70, trio 190,30, kwartet 1108,10. Tiende 2000 m: 1. Esther Victrix (H. Langeweg) 2.41,1- 1.20,6, 2 Dancing Queen, 3. Early Nobo. Toto winnend 2,10, plaats 1,60 3,80, koppel 19,90, trio 295,30. W5 (5-2-5-2-8): met gespeeld. Omzet tota- litsator. 184.829,00. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 13 1e prijs geen winnaar 2e prijs 2 winnaars die elk bruto f 150.000,00 ontvangen 3e prijs: 63 win naars die elk f 2532,00 ontvangen 4e prijs 4405 winnaars die elk f 36,20 ontvangen 5e prijs 70 677 winnaars die elk f 5,00 ontvangen. Cijfer- spel 13 6 cijfers goed geen. 5 cijfers 1. 4 cijfers: 19.3 cij fers 238. 2 cijfers 2236 Toto 13 Ie prijs geen winnaar 2e prijs geen winnaar 3e prijs 28 win naars die elk f 1469.40 ontvangen Toto-gehjk 13 1e pnjs geen winnaar 2e prijs 1 winnaar die f. 297.90 ontvangt 3e pnjs 24 winnaars die elk 1. 62,00 ontvangen 4e pnjs 405 winnaars die eik f. 5.80 ontvangen. Superleague: Jumbo 1 - The Flukes 1 3-6. Eer ste divisie Zuid-Holland 1: Jumbo 4 - De Bimkeri 1 9-0, Snooker» 2 - Groot Weena 8-1Twcode di visie Zuid-Holland 1: Jumbo 2 - Jumbo 3 3-6, Jumbo 5 - Center 2 9-0, Center 1 - BSCZ 2 7-2, Snookenj 4 - BSCZ 3 1-8. Stand: Center 1 15-92, Jumbo 2 15-91, BSCZ 3 15-85, Jumbo 5 15-81, BSCZ 2 15-68, Jumbo 3 15-65. The Pocket 1 14- 64, Center 2 15-52, Damlaan Prutsers 1 14-44, Snookerij 4 15-24; LEIDEN Unicum-A-toernooi, kwalificaties. Mannen, tweede ronde: Jurecka - De Reuver 4- 6.6-2,6-4, Schwaa - Van Diermen 6-2,6-4, Otter man - Gerlh 6-4.6-3, Den Ouden - Oppertiuizen 6- 1,6-3, De Bruyne - Kiene 7-5.7-5. Van Tngt - Post wael 4-6. 6-3, 6-3, M. Koutstaal - Maaldermk 4-6, 6-1. 6-1 Derde ronde vieeschouwer - W. Kout staal 6-1, 6-4, M Koutstaal - Daiimga 6-0. 6-2. Vieeschouwer en Koutstaal naar hoofdtoernooi ESTORIL (POR) Eerste ronde: Haarhuis (Ned) - Emii'O Sanchez (Spa/2) 6-0 6-2, Bruguera (SpaD) - Koevermans (Ned) 6-3 6-3 DRIEDAAGSE VAN DE PANNE Eerste gedeelte eerste etappe. 1 Soandn (tta) 96 km .n 2 14 08.2 Cap.ot (Bel) 0 02,3 Anderson (Aus) 0.06, 4. Jaermann (Zwi) z t.. 5. Ene de Cler- cq (Bel) z.t. 125. Schaikers Tweede gedeelte eerste otappe, Individuele tijdrit. 1 Nijdam 17 km in 23 19 (gem snelheid 43.746 km/u), 2 Maassen 0 08, 3 Ekimov (Sov) 0 18, 4. Cnquielion (Bel) z.L. 5 Raab (Dui) 0 21 104. Schalkers 2.23 PARUS-CAMEMBERT 1 Holm (Den) 205 km in 5 50 02, 2 Lurvik (Noo) opl seconde. 3 Bianco-Vilar (Spa)0 18,4.Corml- let (Fra). 5 Kappes (Dui), 6. Mano DeClerck (Bel), 7 Jalabert (Fra), 9 Moncassm (Fra), 9 Boden (Dui), 10. Moreels (Bef). 14 Verhoeven (Ned). 19 Nehssen (Ned) alien dezelfde tijd als Comilet WK IN DEURNE Groop A: Austral - Indones-è 19-7 (11-4), Por tugal - Verenigde Staten 10-9 (4-4). Beigiö - Duits land 27-5 (11-5) Groep B: Nederland - Engeland 19-6 (9-4). Arme- mé - Aruba 16-12 (7-6), Indo - Ta wan 8-20 (3-8) Stand 1 Nederland 1-2(19-6), 2 Taiwan 1 -2 (20- 8). 3 Armen 1-2 (16-12). 4 Aruba 1-0 (12-16). 5. India 1-0 (8-20), 6 Groot-Bnttann 1-0 (6-19) LJUBLJANA WK voor B-tanden, vierde speelronde Polen - Noorwegen 2-4 (0-0 0-1 2-3), Japan - Frankn|k 3-5 (1-3 1-1 1-1) Stand: i Hal 4-8, 2 Noorwegen 4-0,3 Franknjk 4-0.4 Oostennjk 4-5.5 Poten 4-2,6. Japan 4-1,7 Joegoslevié 4-0.8 Nederland 4-0 Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54. 2300 AB Leiden. Zaalvoetbalclub Martin Cen trum speelt morgenavond om 21.00 uur in sporthal De Vliet- horst in Voorschoten een belang rijke bekerwedstrijd tegen het Volendamse Kras Boys, de ploeg van Keje Molenaar. Voor de zelf de beker speelt Bax een thuis wedstrijd tegen Royal Rent. Voor de competitie een drietal inhaal wedstrijden: JSB-Zwarte Wolf (eerste divisie), Bola Raga-Hans van Goozen en de topper in de hoofdklasse Lugdunum-RGC. Voor de LD Cup zaalvoetbal wor den de halve finales gespeeld. In sporthal Oudendijk: ROAC '79- TAW en in De Tweesprong: Stoof-Migor De Warmondse wielrenner Pascal Vergeer gaat zaterdag van start in de Ronde van Nedersaksen. De Duitse etap pewedstrijd telt liefst 16 ritten Swift/Casba kiest uit Herman Bakker, Laurens Koster. Peter Mol, Erik van Nieuwkerk, Robin van Kessel, Jan Hendrik Lager- weij, René van der Salm en Ferdi nand Warmerdam zes renners voor de zware Hel van Mergel land. De klassieker is op zaterdag 6 april met de start in Eysden Jan van Vessem (Nieuw Vennep) wordt met ingang van het nieuwe voetbalseizoen trainer bij Hille- gom Op 19, 20 en 21 april wor den in Leiden de nationale stu dentenkampioenschappen ge houden Bij voetbalvereniging FC Rijnland gaat zondag de nieu we verenigingsvlag in top. Na de officiële handeling om 13.30 uur speelt FC Rijnland tegen Teylin- gen Ajax heeft in Sony en Öpel twee nieuwe sponsors Martin Jol (ex-FC Den Haag) voetbalt de rest van het seizoen bij de zater dagamateurs van Graaf Willem II/VAC Wanny van Gils stopt bij NAC en gaat volgend seizoen bij de amateurs van Baronie en TSC voetballen Rinus Verboom stopt als bondscoach van de vrou- wenploeg van de Amerikaanse wielerbond De Amerikanen had den problemen met de financiële eisen van Verboom Ron Bave- laar heeft met onmiddelluke in gang zijn taak als PR-man bij korfbalclub Fides Pacta neerge legd. Peter van der Velden neemt zijn taak voorlopig over De vrouwen van hockeyclub Hisalis uit Lisse hebben in Sport Point een nieuwe sponsor De Kat- wijkse wielrenster Corina Ouwe hand neemt op 20 en 21 april deel aan de Ronde van Epinal (Frank rijk) Het Sportcafé op Omroep Rijnland Sport is weer terug. Op maandag 8 april is er een uitzen ding vanuit de Rode Leeuw in Oegstgeest. Gasten zijn onder an der Arie Lagendijk (trainer Kat wijk). Arjen van de Werf (trainer Quick Boys) en Frits Welling Het landelijke jeugdelftal van UVS heeft een redelijk uitzicht op promotie naar de hoogste klasse. Zaterdag staat de topper tegen Volendam op het programma. De wedstrijd in de Kikkerpolder be gint om 14.00 uur De Leid - zwem en poloclub De Zijl/LGB krijgt 10.000 gulden van de Grote Clubactie De voorverkoop van de Katwijkse voetbaltriller Quick Boys-Katwijk is gestart Bij Pluimgraaff Sport aan de Varke- visserstraat 78 zijn de kaarten te koop De kleinste korfbalclub van Leiden Ons Eiland heeft in het bedrijf Acodeq een sponsor Woensdag 1 mei spelen teams van het AZL en Nederlandse arties ten bij UVS voor het goede doel. Aanvang 19.00 uur Morgen avond houdt voetbalvereniging Valken '<58 om 19.00 uur een pres- tatieloop in Valkenburg Zater dag 13 en zondag 14 april vindt de tweede editie plaats van de VSB Dutch Open turnen plaats. Het toernooi wordt gehouden de Houtrusthal in Den Haag In Katwijk worden zaterdag 6 april de Knngkampioenschappen zwemmen gehouden. Aanvang 15.30 uur Eveneens op zaterdag 6 april de recreatieve duathlon van De Zijl/LGB. Start eerste se rie om 8.00 uur bij zwembad De Zijl in Leiden De Leidse jeugd voetballer Mano van Heiningen (Ajax) speelt op woensdag 10 april een selectiewedstrijd bij de jeugd onder de 14 jaar. De beste 16 worden geselecteerd voor West Falen-Nederland op 24 april In Noordwijk worden in M WMk* einde van 13 en 14 april Neder landse jeugdkampioenschappen brandingsurfen gehouden Voetbalvereniging SVLV is een actie begonnen voor het meisjes en vrouwenvoetbal Op 8 april speelt het Leids voetbalelftal op het veld van Alphia tegen Zee land (19.00 uur). Twee dagen later (10 april) komt de jeugd van Den Haag (onder 16 jaar) tegen Leiden spelen op het veld van Noord De COVS afdeling Leiden heeft in Ronald Vermeulen, Kastanje laan 10. 2351 NG Leiderdorp een nieuwe secretaris 24 clubs, waar onder ARC. Alphense Boys. Al phen. Hazcrswoudse Boys, MMO, SVOW. TAW. Woubruggc en Al phia nemen deel aan het jaarlijkse Van Dijk-voetbaltoernooi welke op zaterdag 25 mei bij Floreant m Boskoop wordt gehouden De Noordwijkse profwielrenner Martien Kokkelkoren behoort tot de deelnemers van de Ronde van Baskenland die van 8 tot en met 12 april verreden wordt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23