LEIDSCH DAGBLAD Keus beperken op middelbare school MAG BELLEN. Twee -- één betalt NODIG! Pearle Meeste buitenlandse rijbewijzen vervalst Vier gevangenen ontsnapt door ondeugdelijke tralies Kurden bezetten drie uur ambassade Irak in België Forse stijging emigratie Sovjet-joden naar Israël Verfbommen naar Leidse McDonald's •WOENSDAG 3 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No 39512 Prijs fl. 1.45 DEN HAAG (GPD) - Veel buiten landse rijbewijzen die worden aan geboden voor omzetting in een Ne derlandse, zijn nep. Bi jna alle exem plaren die de Centrale Recherche Informatiedienst sinds 1989 heeft onderzocht, bleken vervalst Slechts 10 van de 1100 documenten waren echt. zo meldt een woord voerder van de CRI. De dienst heeft nog eens 1000 exemplaren voor con trole op de wachtlijst staan. Een rijbewijs is een officieel legi- timatiemiddei. P. Jonker, hoofd van de afdeling Rijbewijzen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) vermoedt dat daarom vooral onder de groeiende stroom asielzoe kers de belangstelling voor een 'echt' rijbewijs groot is. Jonker denkt dat de georgani seerde misdaad een hand in het spel heeft, omdat vorig jaar oktober in Hoek van Holland een partij van 400 valse rijbewijzen uit Ghana in be slag werd genomen. Volgens CRI-woordvoerder Ver- degaal is bij deze fraude niet echt sprake van georganiseerde mis daad: "Wat we aangeboden krijgen, is rijp en groen door elkaar, waarbij er niet éen land uit springt". Ook de aard van de vervalsingen verschilt enorm: "Soms heeft iemand alleen de pasfoto van een bestaand rijbe wijs verwisseld, maar het komt ook voor dat ze gedrukt zijn en dus meer werk gekost hebben". Het maken van een vervalsing heeft volgens Verdegaal geen nut. omdat de pak kans 'levensgroot' is. De CRI onderzoekt de documen ten op verzoek van de RDW, de in stantie die alle rijbewijzen ver strekt. Tot medio 1989 hield de RDW het onderzoek van de ver dachte documenten in eigen hand. In 4 jaar tijd steeg het aantal aange boden buitenlandse rijbewijzen echter enorm; van 15.000 naar 25.000. Het gros komt uit de VS. Su riname, Marokko en Turkije, en sinds kort ook uit de voormalige Oostbloklanden. Sinds anderhalf jaar is de aanwas zo groot, dat de RDW de drukte niet meer aankan en de 'moeilijkste' gevallen door stuurt naar de informatiedienst. Staatssecretaris Wallage wil naar 4 pakketten DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Wallage wil leerlingen van havo en vwo beperken in hun keuze uit eindexamenvakken. De bewindsman denkt er over het aantal mogelijk heden te verminderen tot vier pakketten, die voorbereiden op studies in het hoger en we tenschappelijk onderwijs. Dat staat in een nog vertrouwelijke standaardpakketten bevatten vak- komt er een 'vrije ruimte', die leer- nota 'Tweede Fase Voortgezet Ön- ken die een voorbereiding moeten lingen naar eigen keuze mogen op- derwijs' van de bewindsman. Be- bieden op vier soorten vervolgstu- vullen met hele of halve vakken en langrijkste doel van alle ingrepen die: natuur en techniek, natuur en cursussen. Grieks en Latijn komen die de bewindsman voorstelt, is de gezondheidszorg, economie en in deze vrije ruimte terecht, maar doorstroming tussen de verschil-., maatschappij, cultuur en maat- zullen voor gymnasiasten waar lende schooltypen te verbeteren. schappij. Het vak Nederlands blijft schijnlijk deel uit maken van het Het kabinet praat volgende week voor alle havo- en vwo-scholieren standaarpakket 'cultuur en maat- over de plannen van de PvdA- verplicht. staatssecretaris op Onderwijs. De Naast de standaardpakketten NOORDWIJKER- HOL'T/UTRECHT (ANP) - Onder het motto "Schakel de zon in voor een beter milieu" begint morgen een landelijke campagne om het gebruik van zonne-energie te stimuleren. Doel daarvan is voor het jaar 2010 te komen tot de plaatsing van 300.000 zonneboilers. De campagne wordt ingeluid met de derde Nationale Zon ne-energie Conferentie, die morgen en vrijdag in Noord- wijkerhout wordt gehouden. De voorlichtingsactie wordt ondersteund door de ministe ries van VTom en economische zaken. Campagne voor gebruik meer zonne-energie De uitvoering is in handen van de Nederlandse Maat schappij voor Energie en Milieu NOVEM. die nauw sa menwerkt met de leveranciers van apparaten en materialen voor de winning van zonne- energie, de Vereniging van Nederlandse Installatiebe drijven (VNI) en energiebe drijven. schappij'. Volgens Wallage en 'zijn' minister Ritzen zijn de veranderingen hard nodig om een betere aansluiting te waarborgen van het voortgezet on derwijs op de universiteiten en hbo- studies. Nu vallen veel studenten in het eerste jaar vaak af omdat hun vooropleiding onvoldoende bleek. Ritzen en Wallage stellen verder voor een leerlihg in de derde klas van het vwo en havo scherp te be oordelen of hij of zij wel geschikt is voor een studie in het hoger onder wijs. De twee bewindslieden willen de scholen meer mogelijkheden geven te kiezen uit diverse onderwijsvor men, naast het klassieke onderwijs voor de klas. Daarom zullen de vak ken niet langer worden beschreven in aantallen lesuren, maar in stu dielast. Ook worden scholen ver- MOSKOU - Lange rijen Moskovieten wachtten vandaag bij een winkel plicht jaarlijks zichzelf een rapport n het duur geworden voedsel te kopen. De prijzen stegen gisteren zeer te geven. Ouders kunnen dan aan de - - - hand van aantallen zittenblijvers, schoolverlaters en gezakten beoor delen hoe goed een school is. Ritzen en Wallage willen verder de toela tingseisen voor havo en vwo verho gen en minimum-eisen stellen aan de mavo. sterk. Sommige levensmiddelen werd viermaal zo duur, sommige gebruiks goederen zelfs tienmaal. (foto AP) Loting WK tafeltennis SITTARD (GPD) Uit de Sittardse gevangenis De Geerhorst zijn gis teravond vier langgestraften ont snapt. Voor welke misdaden ze za ten werd niet meegedeeld. De vier zaagden de tralies van de 'woonka mer' in de recreatievleugel door. Het ministerie van justitie zegt al geruime tijd op de hoogte te zijn van het slechte traliewerk in de Geer horst. "De tralies waren nog geen 20 minuten eerder door bewakers ge controleerd. Die controle wordt vanwege de slechte materiaalkwali teit talloze keren per dag uitge voerd". aldus een woordvoerster, die aankondigde dat het ministerie op zeer korte termijn met de Rijks gebouwendienst, onder wiens ver antwoordelijkheid de 2 jaar oude gevangenis is gebouwd, gaat pra- t<?h. zowel de Sittardse gevangenis als in De Grittenborgh in Hoogeveen waar zich ook al tal van ontsnappin gen hebben voorgedaan In Sittard kon het viertal met het grootste gemak van het ene dak op het lagergelegen andere dak sprin gen en zo uiteindelijk buiten de ge vangenismuren belanden. Daar zou een taxi klaar hebben gestaan. Gevangenen in het cellencom plex 'De Geerhorst' in Sittard kijken vanachter hun tralies be langstellend naar de politie die in de duisternis op zoek is naar hun 'collega's'. Gisteravond rond 9 uur ontsnapten vier gede tineerden. Zij zaagden de tralies van inferieure kwaliteit door nadat ze kort tevoren nog door het bewakend personeel waren gecontroleerd. Via een raam in de recreatieruimte kwamen ze op het dak van de gevangenis te recht en konden zo ontvluchten. Van het viertal ontbrak vanoch tend nog elk spoor. (to ANP» BRUSSEL (GPD) - Een groep van cumenten en sloegen het meubilair tien Kurden heeft vanmorgen gedu- kort en klem. Om tien uur gaven zij rende drie uur de Iraakse ambassa- hun actie op. Er werd niemand ge- de in de Brusselse voorstad Ukkel wond. bezet gehouden en een bewaker ge- De Kurden protesteren met hun gijzeld. Zij drongen rond zeven uur actie tegen het optreden van het het gebouw binnen, overmeester- Iraakse bewind tegen de Kurdische den de bewaker, verbrandden do- bevolking in het noordoosten van Irak. De bezetters verschansten zich op de benedenverdieping van het gebouw aan de Floridalaan in Ukkel en hesen de Kurdische vlag. De Iraakse vlag op het gebouw werd verscheurd en portretten van Saddam Hussein werden in stuk ken gesneden. Bij de bezetting wer den geen wapens gebruikt, maar de bezetters zwaaiden wel met wapens die zij in de ambassade aantroffen. Rond negen uur gaf de Iraakse ambassadeur de rijkswacht toe stemming om de Kurden met ge weid uit de ambassade te verwijde IRA dreigt met nieuwe terreur acties in Europa DUBLIN (Rtr) - Het Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft wapenop slagplaatsen in heel Europa en staat klaar aanslagen te plegen op wille keurige Britse doelen, zo is gisteren vernomen uit Republikeinse bron nen. "Schrijf ons niet af vanwege wat vandaag is gebeurd" zo zei een IRA-bron nadat een rechtbank in Roermond de Ier Gerard Harte tot 18 jaar had veroordeeld wegens de moord op twee Australische toeris ten. verleden jaar mei. Het IRA stelde zich verantwoor delijk voor die aanslag en gaf toe dat de toeristen bij vergissing waren ge houden voor Britse militairen om dat hun auto Britse kentekenplaten had. (pagina 3: Drie vrijgesproken Ieren blijven in cel) Perioden met zon Vannacht flinke opklaringen, tot matig of zwak afnemende zuid westelijke wind en minimumtem peratuur ongeveer 4 graden. Overdag flinke perioden met zon. In de loop van de middag toene mende bewolking maar tot in de avond droog. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig toenemende wind, draaiend naar zuid tot zuidoost. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst af en toe een bui: tijdens het weekein de weinig of geen neerslag en wat meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. 28 PAGINA'S De vier gedetineerden slaagden erin op het dak te komen. Ook dat is volgens de woordvoerster een 'ver- CHIBA (Reuter) - Bij de loting voor rassende onvolkomendheid'. Vol- het WK tafeltennis van 24 april tot gens haar hoorde daar een 'dakbe en met 5 mei in het Japanse Chiba veiliging' in de vorm van een uitste- zijn zowel het Nederlandse vrou- kende rand aanwezig te zijn die het wen als mannenteam in groep B in- beklimmen onmogelijk moest ma- gedeeld. De vrouwen spelen tegen ken. Op plekken waar de vorige Korea, Hong Kong, Japan, Zweden, twee ontsnappingen plaats hadden VS, Roemenië en Frankrijk. De waren die wel aangebracht. Maar mannen ontmoeten: China. Sov- hier om onduidelijke redenen niet. jetunie, Duitsland. Polen, Honga- Justitie wil dat de Rijksgebouwen- rije, Tsjechoslowakije en Frankrijk, dienst nieuwe tralies aanbrengt in peartem»l<trt>«relll"aam*M': Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 29 juni 1991) De gratis brd is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bnl gaat dragen Het montuur van de bnl die u wei betaalt mag met goed koper zi|n dan f 100.- Het montuur van de gratis bnl komt uit de mm anti-kras. kW f In de "gr at is bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als m de eerste (betaalde) bnl meer (vanabei. ontspiegekt anti-kras. kleur, enzdan geldt een toeslag Geen andere kor tingen te zelfder tijd TEL AVIV (Rtr/DPA) - De stroom van de immigratie vi ."maar dat bleek nièt nodig. Een Sovjet-joden naar Israel is na afloop ren bekendgemaakt, uur later gaven zij zich over. Soort- van de Golfoorlog sterk gestegen Datheef,he.JoodsAgentschap.be- last met het in goede banen leiden joden, giste- Huurmon. Doet graag onderhoud, moor ook renovatie of nieuwbouw. Voor kleine en grote klussen. Altijd voor scherpe prijzen. Afsprook is afspraak. En tenslotte zijn de 45 mede werkers von Huurmon ook voste klonten bij Heineken. Bouwen met Huurmon, door komt iets moois von. Huurman/Leiden B.V. Telefoon 071 - 76 93 41 (Vioog naar Jon Hopman). In maart kwamen 14.609 nieuw komers Israel binnen, van wie 13.350 uit de Sovjetunie. In februari was het immigratiecijfer ongeveer de helft van dat van maart. In totaal zijn sinds de jaarwisseling 37.498 jo den naar Israël verhuisd. Veel joden in de Sovjetunie stel den hun voorgenomen emigratie in januari en februari uit nadat Israel werd getroffen door Iraakse Scud- raketten. Vorig jaar trokken zo n 200.000 joden naar het 'Beloofde Land'. De Israëlische autoriteiten verwachten dat het aantal Sovjet emigranten in de loop van 1993 het aantal van een miljoen zal bereiken. De krant Jeruzalem Post meldde gisteren dat de militaire autoritei ten aan 75.000 Arabieren toestem ming hebben verleend om op Israë lisch grondgebied te werken. Het gaat om 45.000 Palestijnen die wo nen op de Westoever van de Jor- daan en om 30.000 Arabieren uit de Gazastrook. Vóór het uitbreken van de Golf oorlog verdienden ongeveer 120.000 Arabieren hun brood in Israel, maar uit veiligheidsoverwegingen laten de Israëliërs tegenwoordig alleen nog Arabieren toe aan wie een spe ciale licentie is toegekend. Arabieren in de door Israel bezet te gebieden die niet meer tot de Is raëlische arbeidsmarkt worden toe gelaten, zijn voor hun levensonder houd aangewezen op de hulporga nisatie Unrwa van de Verenigde Na ties. De» bon is geldig bij all« Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t o C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr 9. (to. C&A) De 300.000 zonneboilers zul len deels geplaatst worden in nieuwbouwwoningen, deels in de bestaande bouw. Tot eind vorig jaar waren ongeveer 3.000 zonneboilers in de huis houdens geplaatst. Met een zonneboiler kan over een jaar gerekend onge veer de helft van het warme water voor een huishouden ge wonnen worden, zomers meer en 's winters dikwijls minder. De rest van do benodigde warmte kan worden verkregen met behulp van een naverw ar mer die op gas of elektriciteit werkt. LEIDEN - Een actiegroep, die zich 'De mensjes van het LWF' noemt heeft vannacht enkele verfbommen gegooid naar het Leidse filiaal van hamburgerrestaurant McDonald's aan de Beestenmarkt. Volgens eigenaar M. Kop van het filiaal is het al de achtste keer in een paar weken dat actievoeders op deze wijze schade veroorzaJcen. De actievoerders laten in een anonieme brief weten het te hebben gemunt op McDonaLd's wegens 'het op gro te schaal vermoorden van dieren, het instand houden van de honger in de Derde Wereld, het op grote schaal vermoorden van dieren en de uitbuiting van haar personeel' Bij het restaurant was de troep vanmiddag al weer opgeruimd. Er zijn enkele met verf gevulde gloei lampen tegen de gevel gegooid Eigenaar Kop zegt machteloos te staan tegen het vandalisme "Je kunt moeilijk dag en nacht bewa king voor je pand zetten". De bedrijfsleiding heeft de vorige acties bewust stil gehouden, 'omdat het die gasten vooral te doen is om de publiciteit'. De Leidse politie werd vannacht rond 5.30 uur getipt dat enkele mannen McDonald's be kogelden. Toen agenten arriveer den. waren de daders al gevlogen. Vorig jaar werd het restaurant op 16 oktober (Wereldhongerdag) be zet door een actiegroep die dezelfde bezwaren had tegen de werkzyze van de multinational. De blokkade aan de Beestenmarkt werd toen door de politie op hardhandige wij ze uit elkaar geslagen. Graham Greene (86) overleden PARIJS (AFP) - De Britse schrij ver Graham Greene is vanmorgen op 86-jarige leeftijd in zijn woon plaats Geneve overleden. Graham Greene heeft vele beken de boeken op zijn naam staan als The Power and the GlnrvThi Third Man' en 'The Quiet Ameri can' Kind ongedeerd na overrijden hoofd HEERHUGOWAARD lANPl Een 3-jarige peuter heeft in het paasweekeinde door een wonder een ernstig ongeval achter de ou derlijke woning in Heerhugo- waard overleefd. Het meisje raakte al spelend met haar hoofd onder het wiel van een achteruit rijdende aanhangwa gen. De aanhangwagen was gela den met zand en woog volgens een schatting van de politie min stens 500 kilo. In het Medisch Centrum Alkmaar werd vastge steld dat de peuter slechts gerin ge verwondingen had opgelopen en maar korte tijd ter observatie hoefde te blijven Hel hoofd van het kind werd bij de orcmjding in de zachte ondergrond ge drukt Stroomstoring in deel van Lisse en Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT/LISSE - Het westelijk gedeelte van Lisse en het noorden van Noordwijkerhout zijn vanmorgen getroffen door een stroomstoring. Om 10.08 uur viel het elektriciteitsstation Duinscho- ten uit. vermoedelijk als gevolg van een kabelbreuk in de directe omge ving. Het energiebedrijf EWR slaag de erin om tegen 12.00 uur de span ning weer op het net te krijgen. In Noordwijkerhout zat het woongebied in de omgeving van Langevelderslag zonder stroom en uit Lisse kwamen meldingen van het gebied rond de Westerdreef. NEW YORK (DPA/Rtr/AFP) Dc commandant van de operatie De sert Storm en de voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, de generaals Norman Schwarzkopf en Colin Powell, hebben toegezegd de ticker tape parade op Broadway in New York te zullen aanvoeren. De optocht staat voor 10 juni ge pland. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen1 Ik neem een proefabonnement voor 7 we«en en be'aai slechts 28 75 J Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' J Ik neem een jaarabonnement 298 60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de k' (aankruisen wat van loepass'ng isi Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook belten 071 161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1