Verzet tegen bouw werkplaats Leiderdorper J.S. Verheij overleden Leiderdorps verzetsmonument bijna ldaar Omwonenden nemen handschoen op tegen 'geziene' Oegstgeestenaar KARAKTERISTIEK PAND IN STEIGERS Theo van der Veer wordt winnaar Promenadeloop Eind deze maand volgt onthulling van object aan de Eikenlaan LEIDERDORP Na een slopende ziekte is Leiderdorper J.S. (Hans) Verheij afgelopen zondag overleden. Verheij, die in Rotterdam werd geboren, is 63 jaar geworden. Hij was één van de bekendere Leiderdor pers. In zijn woonplaats was hij dat met name vanwege het verenigingsleven, waar hij het al tijd druk mee had. Zo was Verheij één van de mensen achter het jongerenkoor van 'De Menswording' in Leiderdorp, dat hij tevens di rigeerde. 'Pa' Verheij werd hij daar genoemd. Maatschappelijk gezien lag zijn carrière tot voor tien jaar terug buiten Leiderdorp. Die car rière begon bij een technisch handelsbureau waar Verheij directie-assistent werd (de jaren vijftig) en liep via een bedrijf in airconditio ning en een bouwbedrijf naar het grote Ogem. Zo vervulde Verheij vanaf 1972 diverse direc tiefuncties bij Nederhorst en/of Ogem, nadat hij in de jaren zestig nog een studie bedrijfs economie had gevolgd. In 1980 veranderde de Leiderdorper van koers. Hij begon toen zijn eigen interim mana gement- en adviesbureau, Verheij Multipro- ject bv, in Leiderdorp. In die hoedanigheid was hij diverse malen curator bij faillissemen ten, onder andere bij VanderVliet Wernink. En passant was hij een aantal jaren de drijvende kracht achter het restaurant Elckerlyc aan de Hoofdstraat. Vorig jaar april werd Verheij nog benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vol gens de gemeente, letterlijk geciteerd, vanwe ge zijn "uitzonderlijke verdiensten voor het Nederlandse bedrijfsleven, in het bijzonder de bouwwereld en de wereld van het manage ment, vooral het inkoopmanagement". Vol gens de gemeente Leiderdorp heeft hij op deze terreinen belangeloos een bepalende rol ge speeld. Voor Verheij wordt morgenochtend om half twaalf een eucharistieviering gehouden in de Menswording. Daarna wordt hij ter aarde be steld op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. Peuter komt onder auto VOORSCHOTEN - Een drieja rig jongetje uit Voorschoten is gisteravond bij het spelen onder een auto gekomen. Het jongetje was in het plant soen aan de Prins Bernhardlaan met een aantal kinderen aan het voetballen. Het kind rende ach ter de bal aan de straat op. De 21- jarige automobilist uit Voor schoten zag het jongetje de straat oversteken, maar ver wachtte niet dat het direct weer zou teruglopen. Bij het teruglo pen werd het kind door de auto geschept. Het jongetje is met kneuzingen in de maag- en buik- streek naar het Academisch zie kenhuis gebracht. OEGSTGEEST - Bewoners van de Oegstgeester Duinzichtstraat en omgeving hebben de handschoen opgenomen tegen het plaat selijke aannemingsbedrijf Proper dat voor eigen gebruik een tim mermanswerkplaats wil bouwen op het perceel Wijttenbachweg 35. Proper is de eigenaar van deze grond. Voorheen diende het per ceel als opslagruimte. De bezwaarmakers vinden dat de werkplaats niet thuishoort in de woonbuurt. Ook geloven zij niet in het incidentele gebruik van de ruimte dat Proper in zijn aanvraag voor een vergunning zegt te willen maken. Proper mag als de vergun ning wordt verleend tussen half acht 's morgens en half vijf 's mid dags gebruik maken van de werk plaats, maar het 'gemiddelde' aantal werkplaatsuren dat nodig zou zijn, gebruiken timmerwerkplaats". eerste gezicht 'onschuldig' lijkt. De bezwaarmakers zijn echter danig geschrokken van de tekeningen. Daarop zijn behalve de werkplaats met veel geluid producerende cir kel- en lintzagen, ook kantoor-, schaft-, kleed- en archiefruimte te "We hebben het over een vol waardig aannemingsbedrijf. Dat is wat anders dan een zo nu en dan te bedraagt 14 procent. Mevrouw P. Dekkers werpt zich op als de woordvoerster van de in dieners van het bezwaarschrift. Zij zegt liever niet hoe veel handteke ningen er onder het bezwaarschrift zijn gezet. Ook houdt ze in het mid den waar de bezwaarmakers wo nen. Ze wijst er op dat 'een aantal van ons' heel afhankelijk is van de firma Proper, die in de buurt huizen verhuurt. "Bovendien staat Proper in Oegstgeest heel goed bekend, is hij belangrijk voor de geschiedenis van Oegstgeest en is hij op het ge meentehuis een zeer geziene fi guur". Mede om die reden is de gemeen te verzocht aan derden geen namen prijs te geven van bezwaarmakers. Volgens Dekkers is er in elk geval sprake van unanieme steun voor het bezwaarschrift. Onschuldig In het bezwaarschrift stellen Dek kers en de anderen dat Propers vraag Bijeenkomst in Oegstgeest over aangepast bouwen OEGSTGEEST - De werkgroep Oegstgeest zonder obstakels (Ozo) houdt wonesdag 17 april een avond over aanpasbaar bouwen in de trouwzaal van het gemeentehuis. E. Nolte, coördinator innovatie projecten van de nationale wo ningraad is gevraagd te spreken. Hij zal het hebben over aanpasbaar bouwen, de mogelijkheden daarvan en voor wie er aangepast kan wor den gebouwd. Na hem voert architect Snieder, lid van de Ozo-werkgroep, het woord. 'Aanpasbaar bouwen-flexi- bel bouwen', is zijn rede gedoopt. Na Snieder volgt een forumdis cussie. De avond begint om 20.00 Oegstgeester schooldirecteur (58) overleden OEGSTGEEST - Op 58-jarige leef tijd is op eerste paasdag D.W Bos overleden. De Hoofddorper was 15 jaar directeur van de openbare Oegstgeester basisschool Ouden- hof-Bokkesprong aan de Frans Halslaan. De begrafenis en de rouw dienst worden morgen gehouden in Bos' woonplaats. Bos was getrouwd en had twee kinderen. Over de sollicitatieprocedure voor de opvolging van Bos is vol gens een woordvoerster van de ge meente nog niets bekend. Vast staat wel dat de invaller voor de schooldi recteur, die al geruime tijd ziek was, tot de zomervakantie voor de klas blijft staan. Voorschoten brengt 13.000 gulden bijeen VOORSCHOTEN - De collecte voor het Nationaal Reumafonds in Voorschoten heeft ruim 13.000 gul den opgebracht. Dat is bijna 1000 gulden meer dan vorig jaar. zo meldt het plaatselijk comité dat ie dereen hartelijk dankt. Westeindseweg aangepakt ZOETERWOUDE - De West eindseweg in Zoeterwoude wordt weer gereconstrueerd. Vanaf begin mei tot en met me dio juli is deze belangrijke (sluip)route op werkdagen afge sloten voor alle verkeer tussen 7.30 uur en 15.30 uur. De voorbe reiding van de reconstructie be gint op maandag 22 april. Na het frezen van het oude asfalt en de reparatie van de wegfundering wordt een 'zettingsperiode' in gelast van enkele maanden. In deze periode wordt de brug ter hoogte van huisnummer 7 on der handen genomen. In de week van 17 juni begint het as falteren en afwerken van de ber men. Op 19 juli moet het werk volgens de planning klaar zijn. dus de bezwaarmakers, die zich niet aan de indruk kunnen onttrekken dat het gaat om een de verplaatsing van de aannemerij, die nu aan de Rhijngeesterstraatweg (de noordzij de van de Duinzichtstraat) is geves tigd. De eventuele nieuwbouw van Proper grenst aan de tuinen van Du- inzichtstraatbewoners. Behalve voor overlast vanuit de nieuwbouw zelf is men ook beducht voor de aan- en afvoer van materialen en het extra verkeer van Proper-perso- neel. Mevrouw Dekkers zegt dat het aangekondigde incidentele gebruik haar op geen enkele manier gerust stelt. Als het aantal uren toeneemt, zo vraagt ze zich af, wie houdt daar dan toezicht op? Voorts wijst ze er op dat in de structuurschets van Oegstgeest de Duinzichtstraat te boek staat als een gebied waarvan de woonfunctie moet worden ver sterkt. Het verlenen van een ver gunning voor een timmerwerk plaats is daarmee in strijd, oordeelt vergunning op het zij. De bezwaarmakers betreuren het dat het bestemmingsplan niet op de structuurschets is afgestemd. Proper heeft het juridische recht om te bouwen en er een bedrijf te stichten. "Maar wij hebben het recht om voor ons leefklimaat op te komen en om ons in onze woningen wel te be vinden. De overheid moet ons daar bij helpen", aldus Dekkers. Brief Een woordvoerder van de firma Proper meldt dat de gelijknamige directeur in het buitenland vertoeft. Wel heeft Proper in een brief die is bezorgd bij mevrouw Dekkers, maar ook is bestemd voor de andere bezwaarmakers, geprobeerd de on rust weg te nemen. Dat is hem vol gens Dekkers niet gelukt. B en W hebben nog geen stand punt ingenomen. Wel zijn ambtena ren bezig met een ontwerp-besluit over de voorwaarden waaraan Pro per moet voldoen, wil hij in aanmer king komen voor een hinderwetver gunning. Tegen de aanvraag voor een bouwvergunning zijn overigens geen bezwaren ingediend. Proper gaat echter niet eerder tot de bouw van de werkplaats over tot hij er ac tief mag zijn. Bij de opstelling van het genoemde ontwerp-besluit wordt rekening gehouden met de bezwaren van Dekkers en de ande ren. Ook tegen het ontwerp-besluit kan protest worden aangetekend. Lintje voor Wassenaarder Van Leeuwen WASSENAAR - Wassenaarder Th.G. van Leeuwen heeft gister avond uit handen van burgemees- VOORSCHOTEN - De restauratie van het karakteristieke pand Molenlaan 3 in Voorschoten is eindelijk begon- ter p H Schouten in het raadhuis de SASSENIIEIM Ongeveer 600 hardlopers veranderden gisteren de Hoofdstraat in Sasscnheim in één grote wedren. Bijna traditie getrouw trok de achtste 'Promenadeloop' weer veel belangstelling. Onder luid gejuich van de toegestroomde toeschouwers stelde Theo van der Veer zijn eigen record met 12 seconden scherper. Hij deed over 10,2 kilometer gisteren 31.42 minuten. Naast deze langste af stand kon ook worden ingeschreven op de 5,1 kilometer voor vol- n of de 2,5 kilometer bedoeld voor de jeugd. (foto nirk Jarenlang zijn de man die het pand tien jaar geleden aankocht en de gemeente daarover aan het touwtrek ken geweest. Er moest zelfs een uitspraak van de rechter aan te pas komen om de eigenaar te bewegen het bouwval lige pand op te knappen. Toen hij het kocht rustte er al een restauratieplicht op. Het pand staat temidden van hui zen die eerder in oude luister zijn hersteld. foto Wim Dijkman) eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ont vangen. Van Leeuwen krijgt de me daille ter gelegenheid van zijn 70-ste venaardag. De onderscheiding is hem toege kend vanwege zijn grote verdien sten op het gebied van sport en mu ziek. Van Leeuwen speelde twintig jaar als keeper bij het eerste elftal van voetbalvereniging Blauw zwart, waarvan hij sinds 1962 ere lid is. Daarnaast begeleidde als pia nist hij een kwart eeuw lang twee keer in de week de avonden ritmi sche gymnastiek van van de bvere- niging W.I.K. Momenteel speelt hij wekelijks piano in huize Willibrord Van Leeuwen is oud-medewerker van de BOVAG, LEIDERDORP/SOEST - Een hoge kraan hijst de vier meter hoge granieten zuil in het Leiderdorpse herdenkingsmonu ment. Kunstenaar Jan de Baat wijst in zijn Soester werkplaats hoe het graniet in de stalen klauwen moet vallen. Over een paar weken wordt het monument onthuld aan de Eikenlaan, tussen het pad naar de Kerklaan en de oude begraafplaats. Een selec tiecommissie koos vorig jaar december uit vier ontwerpen het geesteskind van De Baat "omdat het het meest overtuigend overkwam". De commissie omschreef het kunstwerk als een "combinatie van kracht, uitdrukking en eenvoud". De Baats opdracht was de uit beelding 'onderdrukking en vrij heid in de breedste zin van het woord'. Daarvoor koos hij de 'oer- materialen' graniet en roestvrij- staal. "Die materialen tekenen een terugkeer naar de basis. Wat in Nederland tijdens de oorlog met de gemeenschap gebeurde, bracht ons terug naar de primaire waarden van het leven, terug naar ons oermateriaal. Dat heb ik zo tot uitdrukking willen brengen", verklaart de Amsterdamse kun stenaar. "Als je goed kijkt zie je in de structuur van graniet een samen stelling van zwart, parelmoer, rood, geel. Graniet is daarin zo ge compliceerd als de samenleving. Die zuil symboliseert de gemeen schap, die uit zijn evenwicht is ge bracht. Ze bevindt zich in de roestvrijstalen greep van de on derdrukker en dreigt om te val len. Maar zoals het monument duidelijk maakt, stijgt het boven die onderdrukking uit". Avontuur Dat de toeschouwer in het stalen de klauwen van de Duitse adelaar kan herkennen, verbaast De Baat. "Ik ben op een natuurlijke wijze aan deze vormen gekomen, ze lig gen vanuit het materiaal voor de hand. Maar het is waar dat punti ge vormen agressiever overko men dan ronde. Het is leuk als de kijker wel op zo'n idee komt en dingen ontwaart die ik er niet be wust in heb verwerkt. Dat maakt de beleving van een beeld tot een avontuur". Hoewel De Baat zelf actief is ge weest in het verzet en emotionele herinneringen heeft aan de be vrijding, verwerkte hij zijn erva- ringingen niet in het monument. "Een monumentalist krijgt de op dracht om namens een gemeen schap, Leiderdorp in dit geval, een beeld te maken. Daarin geef je de emoties van de opdrachtge ver weer. Voor Amsterdam heb ik bijvoorbeeld ook een bevrijdings monument gemaakt. Daarin is heel veel vreugde verbeeld en dat strookt helemaal niet met mijn ei' gen ervaringen. Natuurlijk asso cieer je wel heel veel, maar een monument moet geen beeldro man van je eigen herinneringen worden". Het herdenkingsmonument wordt op 29 april onthuld door burgemeester A. Bruggeman Kunstenaar De Baat, bezig c vanaf 29 april zien. a het kunstwerk voor Leiderdorp. Hoe het er komt uit te zien, kan Leiderdorp WOENSDAG 3 APRIL Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- Lelden voorstelling: 'Mahlzeit', door To neelschuur, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Noordwijk vergadering commissie onder wijs en welzijn, aanvang 20 00 uur in het gemeentehuis Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Wassenaar dia-lezing Stichting Historisch Wassenaar: 'Opgravingen in Was- DONDERDAG 4 APRIL Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. 17 00 l jokeren, van jr in 'Zwanen- 1330 burg'. kindervoorstelling (3 t/m 5 jaar): 'Een grote, dikke kip', door poppen- speelster Camilla Koevoets, aan vang 14.30 uur in Tripodia. Leidon lunchconcert door Nabuko Takahashi. van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Haze- in het LAK-Theater, Cleveringa plaats. concert door Guy de Medano, flamenco-gitarist, aanvang 20.15 uur in def Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjassen bij de Sfeeriassers, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. klaverjassen en rummikub bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. COSBO en de seniorensoos, 14 00 tot 16.00 uur en van 19.30 tot 21 30 uur in dienstencentrum 1 Trelpunt, Schoolstraat. 16.00 tot 17 30 uur in het restaurant van de Dr.Mr. Willem van den Berghstichting. vergadering commissie algeme ne bestuurszaken, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis. Valkenburg klaverjassen en De Terp. aan vang 20.00 uur VRIJDAG 5 APRIL Alphon ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, vang 20.00 uur in buurhuis De Bo terbloem. Lelden optreden 'Liesbeth Ust So'o II'. nieuw programma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. kindermiddag Baptistenge meente Leiderdorp met o a. ver haal over Pasen en knutselen, aan vang 14 00 uur, Zi|lkwart>er, Van der Marckstraat. prijskiaverjassen en sjoelen in de kantine van de Usclub. Maurrta- smgel. aanvang 20 00 uur. klaverjassen bij Supportersvere niging RCL, 20.00 uur .n de kant.ne van Sportpark De Bloemord lenteconcert door het Engelse 'CotswokJ Male Vo*e Chcxr' en het Kon.nkli|k Mannenkoor Ceecrfie' uit Haarlem en Jorme Samson (so praan). aanvang 20 15 uur m de Agathakerk. Noordwijk e oftoéle opening van de jubile umviering Noordwijk 125 jaar bad plaats'. aanvang 16 00 uur m Bou levard Hotel. kaartavond HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur m het ckibge- 20 00 uur in De Rank. Golfbaan e toneeluitvoering Voor engelen geen automaten', door Toneelvare-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19