Pomphouders negeren nieuwe verkoopregels vinden Heel spannend om iets nieuws te N atiuirhesclienningsraad wil duinen op 'Werelderfgoedlijst' Uitstoot dioxine gehalveerd na sluiting aantal afvalovens Marechaussee helpt politie met beveiliging Schiphol PAGINA 18 REGIO WOENSDAG 3 APRIL 1991 SCHIPHOL - De Koninklijke Ma rechaussee wordt in de toekomst betrokken bij de beveiliging van luchthaven Schiphol. De ministers Hirsch Ballin van Justitie en Ter Beek van Defensie overwegen 150 marechaussees toe te voegen aan' het korps van de Rijkspolitie op de luchthaven. Tot op heden gebeurde de beveiliging louter door de Rijks politie Dienst Luchtvaart. De enige taak van de brigade Schiphol van de Koninklijke Mare chaussee is tot nu toe grensbewa king. Belangrijke taken zijn de pas poortcontrole, het opsporen van misdadigers, het innen van niet be taalde boetes, registratie en eerste opvang van asielzoekers. Het idee om de Koninklijke Mare chaussee gedeeltelijk met de bewa king van Schiphol te belasten werd drie jaar geleden voor het eerst ge opperd door de toenmalige staats secretaris van defensie Van Houwe- lingen. Dit naar aanleiding van de personeelstekorten bij de politie. De Marechaussee daarentegen komt in de toekomst met een over schot te zitten, vanwege de inkrim ping van de krijgsmacht. "Wij verwachten dat er na het wegvallen van de binnengrenzen 200 marechaussees overschieten. Hoewel er nog geen definitief be sluit is gevallen wordt overwogen om 50 man onder te brengen bij de politie voor het vreemdelingentoe zicht in de grote steden. De overige 150 worden toegevoegd bij de Rijks politie op Schiphol voor de beveili ging van de luchthaven", aldus een woordvoerder van Justitie. Geruch ten als zou de beveiliging van Schiphol volledig onder de verant woordelijkheid van de Koninklijke Marechaussee komen te vallen, ver wijst de voorlichter naar het land der fabelen. Volgens woordvoerder De Jong weet de Rijkspolitie op Schiphol of ficieel nog van niets. "Dat er ideeen over het overhevelen van de beveili- gingstaken bestaan, was al langer bekend. Maar dat er al een besluit zou zijn genomen heeft ons ver baasd. Wij verwachten van de be trokken ministeries snel duidelijk heid". Momenteel zijn 124 medewerkers bij de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart belast met de bewaking van de luchthaven. De overige 175 leden van het korps houden zich bezig met luchtvaartzaken, zoals het uit voeren van milieuvluchten en het onderzoek naar ongelukken in de lucht. Naast de 124 vaste krachten worden elke maand 150 agenten van de Rijkspolitiekorpsen uit den lande tijdelijk op Schiphol gedeta cheerd. Bedoeling is dat de mare chaussees langzaam maar zeker de gedetacheerde agenten vervangen. DEN HAAG - De Nederlandse kust- duinen en het Waddengebied die nen een plaats te krijgen op een in ternationale lijst van te beschermen gebieden. Ook de veenweidegebie- den van Waterland plus delen van Noord-West Overijssel komen voor plaatsing op de 'Werelderfgoedlijst' in aanmerking. Dit schrijft de Na- tuurbeschermingsraad in een ad vies aan de regering. Nederland overweegt het verdrag over de Werelderfgoed Conventie te ondertekenen. Het verdrag richt zich op het behoud van objecten en gebieden die in cultureel opzicht of vanwege hun natuurwaarden op wereldschaal van uitzonderlijke waarde zijn. Landen, die het ver drag ondertekenen, kunnen objec- Justitie verhoogt boetes voor 'valse concurrentie' flink HAARLEM/REGIO - Ben zinepomphouders overtre den massaal de nieuwe ver koopregels voor onder meer drank en tabak. Dit blijkt uit onderzoeken van de Econo mische Controledienst (ECD). Justitie heeft inmid dels afgesproken forse geld boetes te gaan eisen. Harde re maatregelen worden niet uitgesloten. Dit heeft de Haarlemse officier van justitie mr. J.J. van der Bruggen medegedeeld. Van der Bruggen is voorzitter van de werkgroep econo mie van de landelijke vergadering van economische officieren van jus titie. De uitvoering van de winkel sluitingswet valt onder het taken pakket van de werkgroep. Met ingang van 1 januari moest het afgelopen zijn met de valse con currentie die vele pompstations ge vestigde winkels aandeden. De le vensmiddelenbranche had er her haaldelijk tegen geprotesteerd dat benzinestations 's avonds als super markt functioneerden. Nu mogen na zes uur alleen nog 'weg-gebonden' artikelen plus klei ne eet- en drinkwaren worden ver kocht. Uitzondering vormen ta baksartikelen, die binnen de be bouwde kom 's avonds niet mogen worden verkocht, maar buiten de bebouwde kom wel. Het openbaar ministerie houdt er rekening mee dat de pomphouders alle tijd hebben gehad om zich aan te passen, terwijl de activiteiten erg winstgevend zijn. Volgens Van der Bruggen moet worden gedacht aan eisen die niet in de honderden, maar in de duizenden guldens per gecon stateerde overtreding lopen. De maximale op te leggen boete is tien duizend gulden. Wie zich niet aan de regels blijft houden, kan in het uiterste geval complete stillegging van het bedrijf tegemoet zien. J. Janson van het Leidse benzine station aan het Levendaal vindt de beperkingen die de winkelslui tingswet hem oplegt 'compleet waanzinnig'. Als zijn vaste klanten erom vragen zal hij hun dan ook nog gewoon een biertje verkopen na zessen. "In Duitsland is alles vrij, waarom hier dan niet? Ik heb on langs gehoord dat we ook geen fles sen frisdrank mogen kopen, wel blikjes. Maar ik zie het verschil niet. Als iemand dorst heeft moet hij dus vier blikjes kopen in plaats van een fles: waanzinnig toch. Ik ben niet van plan die flessen eruit te halen". "En waarom mag iemand 's avonds geen bloemetje meer ca deau doen? Het is schandalig. Maar ik verwacht dat het over een paar maanden is afgelopen met die voor schriften, als de Europese eenwor ding een feit is. Daarom installeer ik Politie onderzoekt 'verhuur' bloemen Vlaardings pompstation VLAARDINGEN (GPD) De politie stelt vandaag een onderzoek in naar de handelspraktijken van de Vlaardingse benzinepomphou der Rob Bil. De ondernemer, die in het afgelopen weekeinde is be gonnen met de verhuur van bloemen, wordt verdacht van overtre ding van de Winkelsluitingswet. De vcrhuuractie wordt door de autoriteiten gezien als een door- zichtc poging om de wet te omzeilen. Sinds 1 januari van dit jaar mogen benzinepomphouders 's avonds en op zon- en feestdagen geen consumptiegoederen meer verkopen. De ondernemer ver huurt ruikers voor 7,95 gulden plus één gulden borg. De klant krijgt de borgsom terug als hij de verwelkte bloemen binnen acht dagen terugbezorgt. ook geen afsluitbare kast. Ik heb er niks aan, het kost alleen maar geld. Waarom zou ik gaan investeren als het straks toch afgelopen is". Janson heeft gehoord van een Vlaardingse pomphouder die zijn bloemen 'verhuurt' en op die ma nier de sluitingstijdenwet omzeilt. "Die trucjes ga je krijgen. Straks kunnen klanten bij mij ook een krat pils leasen. Die kant gaat het blijk baar op. Die sigarettenautomaat is ook belachelijk: ik mag mensen na zessen geen pakje sigaretten meer verkopen maar ik mag hen wel kleingeld geven voor de automaat. Dat is toch vreemd". Volgens Janson gaat zijn omzet flink omlaag als hij zich stipt aan de voorschriften zou houden. "En ik moet toch ook denken aan mijn per soneel. Vaste klanten blijf ik ge woon helpen. Daar zal de super markt op de hoek echt niet wakker van liggen. Maar ik maak me geen zorgen over de controle, ik heb die jongens van de ECD hier nog niet gezien. Wel heb ik gehoord dat een pomphouder aan de Willem de Zwijgerlaan onlangs een fikse boete heeft gekregen". Eerlijke zaken Hans Heemskerk van het Alphense Texaco-benzmestation is niet bang voor een controle hoewel hij de ver plichte afsluitbare kast voor sigaret ten nog niet heeft staan. "Ze mogen gerust komen. Ik doe gewoon open en eerlijk zaken. De automaat voor de sigaretten heb ik al staan. De af sluitbare kast is nog in bestelling. We zijn immers niet de enige die zo'n apparaat nodig hebben. We verkopen trouwens net zo hard si garetten uit die automaat". Maar de wet is niet op alle punten duidelijk volgens Heemskerk. "Zo weten we bijvoorbeeld niet of we aanstekers mogen verkopen. Maar als ze komen controleren, ben ik ge woon open en eerlijk. Ze moeten dan maar vertellen wat wel en niet mag en dan passen we ons aan". De nieuwe apparatuur kost Van Heemskerk enkele duizenden gul dens. "Het is eigenlijk jammer datje extra moet investeren om dezelfde omzet te halen". ten en gebieden aanmelden voor de zogenoemde Werelderfgoedlijst. Vandaar dat de regering de Natuur- beschermingsraad heeft verzocht een aantal aanbevelingen te doen. Blijkens het advies horen de Wad denzee en de kustduinen sowieso op de lijst plaats. Over Waterland stelt de raad dat er weinig vergelijk bare gebieden in de wereld zijn waar zo'n fijne verweving bestaat tussen cultuur- en natuurwaarden. Pomphouders mogen geen kratten pils meer verkopen, maar doen dat vaak nog wel. (foto Wim Dijkman) BILTHOVEN/REGIO - De uit stoot van dioxine is de afgelopen ja ren met de helft gedaald. Belang rijkste reden hiervoor is de sluiting van een aantal afvalverbrandingsin stallaties zoals in Leiden, Zaandam en Leeuwarden en verbeteringen bij nog in bedrijf zijnde installaties. Afvalverbrandingsinstallaties zijn wel de grootste dioxineproducen ten. De veertien onderzochte afval verbrandingsinstallaties bleken al lemaal dioxine uit te stoten. Daar naast telt Nederland nog 108 bron nen van dioxine-uitstoot. Een en ander blijkt uit een inven tarisatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en de onderzoeksorganisa tie TNO. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de hoofdin spectie milieuhygiëne van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer (VROM). Er zijn 284 bedrijven, die mogelijkerwijs dioxine uitsto ten, geënquêteerd. Naast de bekende dioxine-ver oorzakers - de afvalverbrandingsin stallaties - stoten ook onder meer in stallaties voor de verbranding van ziekenhuisafval, chemisch afval en afvalolie de uiterst schadelijke stof uit. Geen van de 35 onderzochte cre matoria en 52 onderzochte asfalt- menginstallaties stoten dioxine uit. Volgens onderzoeker Bresser van Baanbrekende Leidse analiste Adiiana van Leeuwen verschillende weefseltypen: het is toch vaak het vinden van een speld in een hooiberg. Maar het gaat steeds beter. Op het ogenblik geeft een donor uit ons bestand ongeveer een keer per week beenmerg voor een patiënt waar ook ter wereld. De kans dat de transplantatie slaagt is ongeveer 50 procent. Toch niet ge ring gezien de korte tijd dat we er mee bezig zijn". Als in het bestand van Europdo- nor een geschikte donor voor een patiënt is gevonden, wordt heel lang gepraat voordat hij of zij de uit eindelijke beslissing neemt. "De donors krijgen echt nog bedenktijd, want als iemand zich vlak voor de operatie terugtrekt, kan dat fataal zijn voor de patiënt die inmiddels is 'platgestraald'. Gelukkig is dat nog nooit gebeurd. We letten er goed op dat de donors stabiele mensen zijn die er echt helemaal achterstaan.". De donor wordt een dag voor de beenmergafname in het ziekenhuis opgenomen. Onder volledige narco se wordt tijdens meerdere puncties uit de heup ongeveer anderhalve li ter beenmerg, gemengd met bloed afgenomen. De donor voelt zich daarna soms nog misselijk en slap. De volgende dag kan hij of zij weer naar huis. Vaak is de dondor daarna nog wel wat moe en heeft spierpijn maar dat gaat snel weer over. "De mensen die beenmerg hebben afge staan, willen het allemaal weer doen, dat is ongelooflijk. Ze reage ren erg positief, het valt hen blijk baar mee", zegt Van Leeuwen. Van Leeuwen heeft haar hele le ven gewijd aan haar werk. "Een steuntje in de rug daarbij was het motto van Van Rood. Hij vindt dat je op bepaalde momenten even moet stoppen om te ontspannen. Het moet namelijk wel leuk blijven. Ik ging dan in de tuin werken of op vakantie. Op die manier houd je het lang vol. Ik ben van plan door te gaan tot mijn 65ste, als ik gezond blijf. En dan het liefst als onderzoe ker. Ik heb veel ontdekt, dat is zo. Maar je moet ook een beetje geluk hebben in je leven, je moet er tegen aan lopen. Terugkijkend op al die jaren kan ik één ding zeggen: ik zou het absoluut weer zo doen". het RIVM zijn de kleinere bronnen, zoals kabelbranderijen, verbran dingsinstallaties voor chemisch af val en ziekenhuisafval, de metaalin dustrie en verbranders van afvalolie en hout verantwoordelijk voor 20 procent van de uitstoot van dioxine in Nederland. Schoon Van de 284 onderzochte installaties bleken er 127 schoon te zijn. Van 37 installaties is nog onduidelijk of ze dioxine uitstoten. Van 120 installa ties staat dat wel vast, maar is niet in alle gevallen bekend in welke mate ze vervuilend zijn. "In de meeste ge vallen is dat heel weinig", aldus Bresser, die stelt dat de inventarisa tie geen grote verrassingen" heeft opgeleverd. Het is de bedoeling om bij een deel van de 120 dioxinebronnen me tingen te verrichten om de precieze omvang van de vervuiling vast te. stellen. Het ministerie van VROM moet daarover binnenkort een be slissing nemen. Overigens sluit het RIVM niet uit dat kleinere- potentiële dioxine bronnen over hetr hoofd zijn gezien bij het onderzoek. "Een groot deel van de echt belangrijke industriële processen is echter geïnventari seerd", aldus de onderzoekers. Van dioxines wordt aangenomen, dat ze tot de meest giftige stoffen behoren die de mens ooit heeft ge maakt. In 1988 werd bekend dat de oven van de Afvalverbranding Rijn mond (AVR) zoveel dioxine uit stootte, dat de melk van de koeien in de Lickebaertpolder hierdoor verontreinigd raakte. In een later stadium werden bij de inmiddels gesloten verbrandingsovens in Lei den, Zaandam en Leeuwarden ook te hoge concentraties dioxine vast gesteld. Prof. Franken als hoogleraar naar Groningen GRONINGEN/LEIDEN - Prof. H. Franken is benoemd tot hoogleraar recht en informatica aan de Rijks universiteit Groningen. Hij is sinds 1987 hoogleraar rechtswetenschap en informaticarecht aan de Rijks universiteit Leiden. Deze functie blijft Franken vervullen. Franken heeft Nederlands recht gestudeerd aan de Leidse universi teit. Hij was van 1974-1977 hoogle raar rechtswetenschap aan de Eras mus Universiteit Rotterdam. In de periode 1977-1983 vervulde hij die zelfde functie aan de Rijksuniversi teit Leiden. Hij was van 1983 tot 1987 lid van de Raad van State. Franken is lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. Hij vervulde op maatschappelijk gebied diverse functies. Hij was on der meer voorzitter van de Commis sie Computercriminaliteit en lid van de studiegroep Information Law van de Raad van Europa. Fran ken was ook actief binnen het CDA. Overigens heeft plaatsing op de Werelderfgoedlijst geen grote bete kenis. Weliswaar dient regelmatig gerapporteerd te worden over de wijze, waarop de aangewezen gebie den zijn beschermd, maar er bestaat geen wettelijke verplichting die be scherming gestalte te geven. Even min zijn er financiële verplichtin gen aan verbonden. "Het is meer een morele binding om de aangewe zen gebieden zo goed mogelijk in stand te houden", licht secretaris A. Bertoen van de raad toe. Haarlemmermeer positief over uitbreidingsplan van Schiphol HOOFDDORP Het ziet er naar uit dat Schiphol zijn plan voor uit breiding kan doorzetten. De afgelo pen week hebben drie wethouders van de Haarlemmermeer bij ver schillende gelegenheden te kennen gegeven dat zijn geen bezwaren hebben tegen het zogeheten Plan van Aanpak. Vandaag krijgt het col lege van burgemeester en wethou ders van de gemeente het plan on der ogen. Nogmaals wijzigingen in in het plan laten aanbrengen is niet meer mogelijk: Het is nu slikken of stikken. Als, zoals de verwachting nu is, het college de gemeenteraad posi tief adviseert en deze zegt ook 'ja' te gen het plan, dan wordt op 12 april op Schiphol door alle partijen die aan het plan hebben meegewerkt, het plan plechtig ondertekend. Dit zijn naast Haarlemmermeer, de ge meente Amsterdam, het provincie bestuur van Noord-Holland, de NV Luchthahven Schiphol, de KLM en de ministeries van VROM, Verkeer en Waterstaat en Economische Za ken. Een van de zaken die de wethou der van milieu, overigens met de na drukkelijke steun van het Noord hollandse provinciebestuur voor el kaar heeft gebokst, is dat het niet meer vaststaat dat er een vijfde baan komt. In de eindtekst komt te staan dat de keuze gaat tussen een vijfde baan èn een gedraaide vierde baan. Voor wat betreft de problema tiek van de nachtvluchten heeft Haarlemmermeer duidelijk bakzeil gehaald. De gemeenteraad wil het aantal nachtvluchten (per jaar 12.500) bevriezen. In het Plan van Aanpak komt echter te staan dat het aantal vluchten tot 1993 jaarlijks met duizend mag groeien. Honderd jaar geleden stond er in de krant: Het gure voorjaar is oorzaak dat de bloembollen in de omstre ken tusschen Leiden en Haarlem ternauwernood boven den grond zichtbaar zijn. Kon reeds vorig jaar in het begin van April de aanvang van den bloei wor den'1 medegedeeld, dit jaar zal het nog wel eenigen tijd duren. Men haaste zich dus nog niet met een bezoek aan die streek, doch wachte tot ten minste over 2 a 3 weken, wil men niet teleurge steld worden. Of den vorst in den afgeloopen winter veel of weinig kwaad deed aan het gewas, is nog niet met zekerheid te zeggen. Reeds is intusschen hier en daar eenige schade geconstateerd, doch in de Meimaand zal beter te overzien zijn, wat werkelijk het meest geleden heeft, daar dan al le gewassen tot volkomen ont wikkeling zijn gekomen. - De Fransche steltenlooper, die van Parijs naar Moskou zal gaan, is reeds tot Kassei gevor derd. Eene talrijke menigte was op de been om den vreemdsoorti- gen toerist te ontvangen. Zoodra de man de Duitsche grenzen had betreden, werd hij spoedig door de gendarmen aangehouden, maar daar zijn pas in orde was, kon hij natuurlijk zijne zonder linge reis voortzetten. Eene Rus sische kapitein heeft eene wed denschap aangegaan om van Wladiwostock naar Parijs te gaan op handen en voeten! Vijfentwintig jaar geleden: - Voor de Engelse oostkust, nabij Grimsby, heeft zich gisteren een scheepsdrama afgespeeld. Het 200 ton metende Britse scheepje „Anzio" is daar tijdens een zwa re storm op de rotsen gelopen en gekapseisd. Het scheepje werd door de hevige zeeën uit elkaar gebeukt. Alle reddingspogingen waren vergeefs. De kustwacht stond machteloos, daar afge schoten lijnen het schip door de krachtige wind niet konden be reiken. In de loop van zondag zijn de lichamen van de uit 10 personen bestaande bemanning, allen met reddingsgordels om, op het strand aangespoeld. LEIDEN "Ik schrok me naar toen ik ineens die vreemde me neer binnen zag komen. Dat bleek de Leidse wethouder Van Rij te zijn. Toen begon me iets te dagen: ik was echt perplex". Dr. Adriana van Leeuwen roep naam Aad is nog een beetje verbouwereerd over haar be noeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Ze kreeg die onderscheiding omdat ze een van de meeste vooraan staande wetenschappers is op het gebied van de weefselbepa ling, de basis voor orgaantrans plantaties. "Als ik het nou van te voren had ge weten, dan had ik wat anders aan kunnen trekken", lacht ze. Ze is in genomen met de hoge onderschei ding. "Ik vind het heel bijzonder. Het is een hele waardering, echt eer vol". Aad van Leeuwen 61 jaar, lang, vest, wijde rok, gemakkelijke schoenen is bijna veertig jaar werkzaam als analiste bij de Stich ting Eurotransplant Nederland- /Bloedbank en het Academisch zie kenhuis Leiden. De geboren Alphense ze woont nu in Woubrugge begon in 1951 bij de Bloedbank als laborant/ana list in opleiding en werkte zich op tot medisch en wetenschappelijk analiste. Ze werkte nauw samen met prof. dr. J.J. van Rood en stort te zich met hem op een heel nieuw onderzoeksterrein: de weefseltype ring. Haar onderzoeksresultaten bleken van groot belang bij orgaan- transplantaties. "We ontdekten in 1958 bij toeval bepaalde antistoffen in het bloed van een zwangere vrouw die een bloedtransfusie kreeg. Dat was het begin van onze speurtocht naar het bestaan van weefselgroepen: het HLA-systeem". De ontrafeling en uitbouw van dat systeem droeg bij aan de enorme vooruitgang die is geboekt op het gebied van orgaan- transplantaties. (foto Loek Zuyderduln) In 1982 promoveerde Van Leeu wen 'tussen de bedrijven door' op haar onderzoek in Engeland. "Ik vind het heel spannend om iets nieuws te vinden. Dat is net zoiets als bij een bergtocht: als je een berg hebt beklommen en op de top staat, wil je toch ook over de volgende heen om te zien wat erachter zit". Door het onderzoek naar weefsel bepaling is inmiddels ook heel wat vooruitgang geboekt op het gebied van beenmergtransplantatie. Van Leeuwen heeft zich de laatste jaren actief ingezet voor de Stichting Eu- ropdonor. Ze heeft een bestand van donors opgebouwd die bereid zijn beenmerg af te staan voor een pa tiënt die bijvoorbeeld aan leukemie (bloedkanker) lijdt. "We hebben een boek met 500.000 potentiële beenmergdonoren over de hele wereld. Maar er zijn zoveel r Adriana van Leeuwen is specialiste op het gebied van 'weefselbepaling'. Van Leeuwen werkte al die jaren keihard aan het onderzoek. "Het was vaak nachtwerk". In het begin vooral achter de microscoop, later veel met de computer. Ze loopt door de lange gangen van het ziekenhuis en toont de ruimten waar het bloed is opgeslagen en waar de microsco pen en computers staan. "Je hebt hier eigenlijk rolschaatsen nodig", verontschuldigt ze zich over de gro te afstanden. "Gefeliciteerd Aad, re ageren verschillende collega's in het voorbijgaan. "Je bent nu een he le beroemdheid, moet jk nu meneer tegen je zeggen?", grapt iemand. Van Leeuwen lacht. Ze vertelt over de begintijd toen het nog flink behelpen was voor het kleine maar enthousiaste onder zoeksteam. "We zijn ontzettend vaak verhuisd. We begonnen in een kleine kamer van 4 bij 5 meter. Daarna trokken we in een barak hier buiten op het terrein. Toen kwam daar een caravan bij en later nog een keetje. Daar is Eurotrans plant geboren in 1967". Van Leeuwen stond samen met Van Rood en dr. J.G. Eernisse aan de wieg van de Stichting Eurotrans plant, het bureau dat bemiddelt bij de transplantatie van donororga nen. Ze onderzocht bijvoorbeeld of het bloed van een nierdonor en een patiënt met elkaar overeen kwam: de zogeheten kruisproef. Ze deed als het ware het voorbereidende werk voor een transplantatie. "Dat heb ik altijd het leukste gevonden van mijn werk: je ziet direct resulta ten. Je kunt het direct toepassen in de medische wetenschap". Dankzij de inspanningen van Van Leeuwen en haar collega's leven inmiddels heel wat mensen met een nieuwe nier.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18