TAD LEIDEN Politie volgend jaar in zes wijkbureaus 'Hollanders hebben dezelfde humor als wij' LEIDSCH DAGBLAD ■iiaiHiMna— BOUWPLANNEN? DINSDAG 2 APRIL 1991 OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstitol van het kwaliteitsmerk 5CHDCQ Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door otue vakmensen pertect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komg-ccrtiliciil Kom gewoon eens altes op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm ac/»_ rtvbu Bewoners woonwagencentrum Stevenshof breken straat open LEIDEN Bewoners van het woonwagencentrum in de Ste venshof hebben vrijdag de Zuster Reichertstraat opengebroken. Deze actie volgt op de verwijde ring van de drempels die ze eer der aanlegden. De bewoners van het kampje vinden dat veel te hard wordt ge reden in de doorgaande straat. Met name voor de kleine kinde ren levert dit groot gevaar op. De buurt heeft verscheidene malen aangeklopt bij de gemeente om snelheidsremmende maatregelen te nemen. Hierop werd tot nu toe afwijzend gereageerd. Ook de drempels die de bewo ners vorige week aanlegden, von den geen genade in de ogen van de gemeente. Ze werden vrijwel onmidddellijk verwijderd. Van de directie verkeer kwam voorts de mededeling dat geen extra ver keersdrempels worden aange legd. Aan weerszijden van de straat liggen al dorpels, en dat acht de gemeente genoeg. De woonwagenbewoners zijn het hiermee totaal oneens en gooiden uit protest het wegdek open. Volgens de politie is de Zuster Reichertstraat vrijdag middag laat afgezet met hekken. Deze week worden de stenen weer op hun plaats gelegd. De po litie onderneemt geen actie tegen de mensen die de straat hebben opengebroken. Verbouwing van station van start LEIDEN Gedurende twee a drie maanden wordt 's nachts gewerkt aan de verbouwing van het Leidse station. Vannacht beginnen de werkzaamheden, die overdag niet kunnen worden uitgevoerd omdat dan het treinverkeer zou moeten worden stilgelegd. Er wordt aan de kant van het Terweepark begonnen met de voorbereidende werkzaam heden voor het maken van boorpa- len. Andere zaken die 's nachts moe ten worden gedaan zijn het trillen van damplanken en het aanbrengen 'van hulpbruggen voor de sporen en de perrons. Het station wordt aangepast om dat twee extra sporen worden aan gelegd tussen Den Haag en Schip hol. Voor die twee extra sporen moet bg het Leidse station ruimte worden geschapen. Bestaande per rons worden verschoven en er komt een nieuwe tunnel voor reizigers. Articon, het bureau dat in op dracht van de Nederlandse Spoor wegen de werkzaamheden uitvoert, waarschuwt omwonenden in een brief voor de overlast die zij kunnen ondervinden van het karwei. De nachtelijke werkzaamheden wor den tot een minimum beperkt, staat in de brief. Meisje eet pillen van de straat LEIDEN Een meisje van driejaar is dit weekeinde in het AZL behan deld voor vergiftiginng. Het kind had medicijnen ingeslikt, die het op straat in de Smellekenhorst had ge vonden. Een bewoner had bg zijn verhui zing een heleboel rotzooi in vuilnis zakken op straat gezet. Naast de vuilniszakken lagen de medicgnen, die door het meisje in de mond wer den gestopt. De politie slaagde erin de man te achterhalen* maar deze verklaarde dat hij de medicijnen wel in de vuilniszak had gestopt. PvdA bespreekt vertrek wethouders LEIDEN - De PvdA houdt een ex tra ledenvergadering in verband met de ontwikkelingen in de Leidse politiek. Er treden twee nieuwe wethouders aan voor de PvdA: H. Koek volgt H. van Dongen op als wethouder van onderwijs, cultuur en emancipatie. S. de Vreeze is wet houder van financien geworden na het vertrek van P. Bordewijk. Van Dongen is benoemd tot directeur- generaal bij het ministerie van on derwijs. Bordewijk stapte op toen bleek dat hij niet voldoende ver trouwen meer had van zijn fractie. "Het zal duidelijk zijn dat deze ge beurtenis het bijeenroepen van een extra ledenvergadering rechtvaar digt. De ledenvergadering heeft recht op een verantwoording van het door fractie en bestuur in deze gevoerde beleid", staat in de uitno diging voor de bijeenkomst. De ledenvergadering wordt ge houden op dinsdag 9 april in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare. Aanvang 20.00 uur. De actuele ge meentepolitiek is het enige punt op de agenda. Antiquarische boekenbeurs LEIDEN - De Bond van Handela ren in Oude Boeken houdt voor de vijfde maal een antiquarische boe kenbeurs in Leiden. In de Pieters kerk zijn op vrijdag 5 april, zaterdag 6 april en zondag 7 april 28 antiqua riaten aanwezig. Zij zijn afkomstig uit de Leidse regio, maar ook uit an dere delen van het land. Twee handboekbinders geven de monstraties tijdens de beurs. Het zijn Ineke van Maanen van het Leid se antiquariaat/boekbindatcher Klikspaan en Ineke Bavelaar van antiquariaat J.G.W. Bavelaar uit Den Haag. Zij laten zien hoe van een ontwerp een gebonden boek wordt gemaakt. Tevens wordt getoond hoe oude boeken kunnen worden gerestaureerd. De beurs is vrijdag geopend van 15.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Schooltuinen op zoek naar vrijwilligers LEIDEN De Vereniging Leidse Schooltuinen is op zoek naar vrij willigers die leerlingen van basis scholen willen helpen bij het wer ken op de volkstuinen. Op woens dag 10 april wordt voor belangstel lenden een informatiemiddag ge houden. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in de Akkerdistel op het schooltuincomplcx Cronesteyn uit leg gegeven over het vrijwilligers werk. Wie vragen heeft kan bellen naar natuur- en milieu-educatie (tel. 214996) of naar het schooltuincom plex Cronesteyn (tel. 321949). In totaal tuinieren 400 leerlingen op drie volkstuincomplexen. Van half april tot oktober komen zij een uur per week naar de tuinen toe. Ze krijgen dan uitleg over de gewas sen, leren zaaien, schoffelen en oog sten. Vierde rapport van stuurgroep: LEIDEN De Leidse poli tie wil gaan opereren vanuit zes wijkposten in de stad. Naast het bureau aan de Langegracht zouden er poli tiebureautjes moeten ko men in of bij de winkelcen tra Kopermolen, Stevens- bloem en Bevrijdingsplein en aan de Bernhardkade. Op twee plekken in de binnen stad moeten posten komen. Gedacht wordt aan vestiging in de brugwachtershuisjes bij de Haven, het pand van de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat en het pand van de Wereldwinkel aan de Steenstraat. Op die manier woont iedereen in Leiden niet verder dan een kilome ter van de dichtstbijzijnde politiepost. Dit staat in het vierde rapport van de 'Stuurgroep Politie-Organisatie'. Deze club mensen begeleidt de re organisatie van de Leidse politie. In eerste instantie was het de bedoe ling te gaan werken met wijkteams. Daar bestond binnen het korps ech ter weerstand tegen en gekozen werd voor een werkwijze met een zogeheten 'netwerk' van 22 wijk agenten. De Leidse politiek is daar mee akkoord gegaan. In de vierde rapportage van de stuurgroep wor den de plannen verder uitgewerkt. Een groep van minstens drie agenten bemant een wijkpost. De wijkagent moet gemiddeld twee uur per dag op straat surveilleren. Hij is dan herkenbaar en aanspreek- paar. Bovendien moet de wijkagent minstens een uur per dag spreekuur houden. De wijkagenten worden vanuit het hoofdbureau ondersteund door de Geüniformeerde Dienst en de Justi tiële Dienst. De laatste groep agen ten houdt zich vooral bezig met het bestrijden van criminaliteit. Er wor den regelmatig projecten gehou den, bijvoorbeeld om auto-inbra ken tegen te gaan. In de loop van 1992 moet de Leid se politie volgens het nieuwe sys teem werken. De kosten die met de invoering te maken hebben, bedra gen 249.000 gulden. De nieuwe werkwijze kost de Leidse politie jaarlijks bovendien 81.000 gulden extra. De dienstcommissie, de me dezeggenschapsraad van de politie, heeft gesteld dat dat geld niet uit de algemene pot van de politie mag worden gehaald. Bekeken wordt nog of geld van het Rijk of van de gemeente kan worden verkregen voor de reorganisatie. LEIDEN Oud en jong bezochten in het Paasweekeinde de kleine kermis die stond opgesteld op het terrein van de Groenoordhallen. De belangstelling voor de attracties was bij de een wat groter dan bij de ander, zoals op de foto is te zien. De Paaskermis werd redelijk bezocht. (foto Loeit zuyderduioi Pand Van Gend en Loos kort gekraakt LEIDEN Het voormalige kantoor van Van Gend en Loos is het afgelo pen weekeinde door een vergissing heel even gekraakt geweest. De kra kers, die het pand aan de Haagweg in de nacht van zaterdag op zondag betrokken, dachten ten onrechte dat het gebouw leeg was. Twee mannen (33 en 23 jaar) en een 21-jarige vrouw bewoonden dit weekeinde een gedeelte van het voormalige kantoorgebouw met de gedachte de komende tijd ook de rest van het pand te betrekken. Het was de krakers ontgaan dat ergens in het forse gebouw een honden kennel van de Spoorwegpolitie is gevestigd. Na afloop van de voetbalwed strijd Den Haag-PSV kwam een po litieman een hond terugbrengen naar deze kennel en ontdekte de krakers. Het kostte hem volgens de politie weinig overredingskracht om de kersverse bewoners te over tuigen, dat zij het kantoor beter konden verlaten. Man mishandeld bij ruzie over verkeersgedrag LEIDEN - Een 26-jarige Rijnsbur ger heeft gisteravond in Leiden bij een ruzie over verkeersgedrag een 29-jarige Leidenaar volledig afge tuigd. Het slachtoffer moest met een gebroken neus en een zwaar be schadigd gebit naar het ziekenhuis voor behandeling. De politie arres teerde gisteravond de Rijnsburger, die nog steeds vastzit wegens zware mishandeling. De mishahdeling vond plaats na een kibbelpartij, waarmee de dader niets te maken had. Twee automo bilisten, een 31-jarige Rotterdam mer en het Leidse slachtoffer, wa ren al rijdend op de Langegracht met elkaar in de clinch geraakt. Op de Beestenmarkt stapten de Rotter dammer en de Leidenaar uit de auto en begonnen met wat de politie om schrijft als 'Leids bakkeleien': du wen en trekken zonder dat er harde klappen vielen. Op dat moment begon de Rijns burger, die toevallig ook op de Beestenmarkt was, zich ermee te bemoeien. Hij sloeg en schopte de Leidenaar en bleef daarmee door gaan toen het slachtoffer al op de grond lag. De Leidenaar kreeg op de grond nog een paar schoppen in het gezicht, waarbij hij een aantal tan den kwijtraakte. De politie pakte de Rotterdam mer en de Rijnsburger op. De Rot- terdamer werd na verhoor met een proces-verbaal losgelaten. Stedenband Oxford-Leiden 45 jaar Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Van alle kanten klonk het, gisteravond in het ge bouw van K&G: 'Wat léuk om je weer te zien!'. Leidse gastgezin nen waren naar het Muziekverza- melgebouw aan de J.C. de Rijp- straat gekomen om hun Engelse logés op te halen. Die verblijven tot en met-zaterdag in de sleutel stad. Het was niet de eerste keer dat een dergelijk tafereel zich af speelde. Integendeel, zelfs. Het gebeurt immers al 45 jaar dat Lei- denaars en Oxfordians elkaar op zoeken. Vroeger was het zo dat Leiden elk jaar een groep mensen uit Oxford ontving, en andersom. Tegenwoordig is er maar één uit wisseling per jaar: öf Leiden, óf Oxford steekt de zee over. En dit jaar is Oxford aan de beurt. Hon derdvijftig Engelsen logeren een kleine week bij Leidse gastgezin- De voorzitter van het Leidse co mité, Eric Filemon, vertelt dat niet zoveel aandacht wordt be steed aan het feit dat de steden band 45 jaar bestaat. Donderdag is er een 'jubileumavond' in de Pieterskerk, met onder meer een optreden van het Zweedse Jeugd orkest. Het is de bedoeling dat die bijeenkomst iets krijgt van een reünie. Filemon verwacht een aantal oudgedienden uit Leiden. Uit Oxford is in elk geval al een aantal mensen van het eerste uur meegekomen, onder wie Monty Hillier. "Die was bij de oprich tingsvergadering in maart '46 en hij is er nu nog bij", vertelt John Parsons, die 19 jaar voorzitter is, van het Oxfordse comité dat de uitwisseling jaarlijks op poten zet. Tram Nu heeft Parsons het daar niet zo druk mee, vertelt hij lachend. Hij werkt als sportjournalist bij de Daily Telegraph, verslaat vanuit de hele wereld tenniswedstrijden voor dit dagblad. "Ik ben vaak weg, dus laat ik anderen het werk doen. Alleen tijdens de uitwisse ling ben ik voorzitter", grapt hij. Tegenwoordig komt hij, als hij aan het werk is, nogal eens in aan raking met een bijna-Leidenaar. Jan Siemerink uit Rijnsburg heeft immers bij een aantal be langrijke wedstrijden een opval lende rol gespeeld. "Een aardige jongen", noemt Parsons hem. "Hij gaat wonderbaarlijk snel vooruit". nieuwbouwwijken kwamen erbij. De Meren wijk en de Stevenshof. Maar zo gaat het met elke stad, zegt hij er meteen bij. Wat dat be treft is Leiden hetzelfde als Ox ford. De Engelse voorzitter ziet so wieso veel overeenkomsten tus sen beide steden. "Ik voel me hier thuis. De Hollanders hebben de zelfde humor als wij. We houden er allebei van om te lachen om de ongelukjes van andere mensen. Hollanders maken grapjes over Belgen, wij over de Ieren". Dat de ontmoetingen altijd zo gesmeerd verlopen, is volgens hem ook te danken aan het feit dat Nederlanders over het alge meen redelijk Engels spreken. "Dat helpt ons, wij zijn nogal lui. Hoewel sinds een paar jaar in Ox- De Engelse week is vanmorgen bij boekhandel Kooyker feestelijk ge opend met een 'Mad tea-party'Op de foto vlnr: voorzitter L. Palm van het comité Leiden Leeft, E. Filemon, de Leidse voorzitter van het comité Leiden-Oxford en zijn Engelse collega J. Parsons. Daarnaast de twee hoofdrolspelers uit het stuk 'Alice in Wonderland'. Het gezelschap wordt geflankeerd door twee 'schoppen tienen', die ook worden opgevoerd in het boek. (foto Illelco Kuipers) Zijn eerste contact met Leiden liep ook via zijn werk. Parsons werkte toen nog bij de Oxford Mail, de lokale krant. Het was 1959 toen hij voor het eerst in Lei den kwam. "Er reden toen nog trams". Dat zal -ie nooit vergeten, want de schrik sloeg hem om het hart toen hij op de fiets vanuit Oegstgeest reed, in de richting van het Leidse station. Plotseling kwam hij in een tramrail terecht, zijn wiel bleef vastzitten. "En toen kwam er een tram aan, recht op me af'. De chauffeur had een grote grijns op zijn gezicht, stopte op tijd en zorgde ervoor dat Parsons weer verder kon fietsen. "En wat me toen ook opviel, was dat de pubs nooit dicht leken te gaan", vervolgt de Engelsman, voor wie het begrip 'sluitingstij den' een heel andere betekenis heeft dan voor de Leidenaar. Humor Hij was er heel vaak bij. Parsons. En hij zag Leiden veranderen. De ford Nederlandse les wordt gege- Beide voorzitters vertellen dat de animo om naar de overkant te varen niet afneemt. Was het in de beginjaren zo dat vooral atleten, zwemmers en hockey-spelers bij elkaar op bezoek gingen, later gingen steeds andere groepen meedoen. Zo zijn er dit jaar onder anderen volleyballers, majorettes en tafeltennissers. "De band wordt niet sterker, maar ook niet minder", zegt Parsons. "Er zit een klein beetje vooruitgang in", zegt Filemon over de Leidse situ.itie. Zowel Parsons als Filemon is ervan overtuigd dat de verbinte nis blijft bestaan. "Wij zijn al aan het denken wat we gaan doen als de stedenband vijftig jaar be staat", zegt Parsons. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9