Controle op scharrelvlees niet waterdicht O Deel Kroatië wil zich bij Servië aansluiten Strengere maatregelen tegen Palestijnen Autohonderiem houdt hond veilig op de achterbank 'Revolutionair' keukensponsje niet erg best Afghaans verzet verovert stad na jarenlang beleg PLO Libanon weigert wapens in te leveren DINSDAG 2 APRIL 1991 'Scharrel' is soms misleidende reclame SAMENSTELUNG RAYMOND PEIL Steeds meer merken, keurmerken en vignetten die beweren garant te staan voor 'scharrel'-kwaliteit duiken op. De verwarring in supermarkt en bij poelier of slager wordt optimaal dank zij al deze merken en mededelingen. De Consumentenbond zet in de Consumentengids zestien verschillende kreten op een rijtje, waarvan een aantal de indruk wekt diervriendelijk te zijn, maar dat zeker niet is. De controle op de herkomst van scharrelvlees is lang niet altijd wa terdicht. Sommige producenten spreken daar zelf regels voor af. An dere vertrouwen op de controle in het buitenland. Winkeliers en pro ducenten gebruiken het woord 'scharrelen' erg makkelijk. Er wordt zelfs geadverteerd met 'scharrelbrood' en 'scharrelbloe- 'Scharrelen' betekent echter dat een dier meer ruimte, meer zonlicht en meer frisse lUcht krijgt. Hoeveel meer hangt van het soort dier af. Scharrelen is voorts goed voor het milieu doordat er minder dieren per vierkante meter zijn. De bio-indus- trie is immers een vervuiler van for- Wie Bello, Caesar of hoe al die trou we mensenvrienden ook mogen he ten veilig op de achterbak van de auto wil vervoeren zit met het pro bleem dat de hond onverhoeds bij de voorin zittende of erger de chauffeur op schoot klimt. Om dat te voorkomen kan men de hond na tuurlijk achter het blafnet in de laadruimte zetten, maar zonder der de of vijfde deur zijn de mogelijkhe den uiterst beperkt. De ANWB heeft om dit probleem te ondervangen onder de naam 'Zit en blijf een hondeveiligheidsriem voor in de auto in zijn assortiment opgenomen. Deze riem allerlei na righeid met de hond in de auto voor komen. Bijvoorbeeld ook het on verwacht de (snel)weg opschieten als er een deur opengaat. Voorwaar de is wel de de auto, waarin de hon deveiligheidsriem wordt gebruikt, autogordels achterin heeft, want daar wordt de riem aan bevestigd. Aan de sterk polyester band zit een zeshoekig, vernikkeld plaatje dat aan de band van de autogordel op de achterbank wordt bevestigd. Aan de honderiem zitten twee (ka- rabijnjhaken: de één wordt vastge maakt aan het plaatje, de ander aan de halsband van de hond. Of liever aan een hondetuigje, want de hond zou wellicht toch iets in ademnood kunnen komen bij plotseling krach tig remmen. Overigens bleek bij een praktijkproef door een behulpzaam familielid dat dat wel meeviel. Een belangrijk voordeel van het vastleggen van de hond tijdens de autorit is voorts de veiligheid voor dier en passagiers bij ongelukken. Een los liggende hond kan bij een forse aanrijding in een ongeleid pro jectiel veranderen, de inzittenden voorin verwonden of door de voor ruit heen vliegen. Deze speciale honderiem heeft verder als plus punt dat de autogordel achterin ge woon bruikbaar blijft, zodat er ook gewoon passagiers achterin kunnen plaatsnemen, eventueel met de hond op schoot. De riem die ook als 'gewone' honderiem dienst kan doen is verkrijgbaar bij de ANWB en kost 15,95 gulden. Volgens de uitvinder, de Alphenaar Gerard de Ruiter, wordt het produkt dit jaar ook in België, Frankrijk, Luxemburg en Duitsland op de markt gebracht. De ANWB heeft de riem op de markt gebracht, omdat blijkt dat het me rendeel van de bezitters van de klei ne twee miljoen honden in Neder land een auto heeft. maat. Scharrelvarkens leven onder preti- ger omstandigheden dan hun soort genoten in de bio-industrie. Aller eerst zijn ze in groepen gehuisvest, wat past bij de natuur van deze die ren. In de schuren ligt stro en valt dagblicht binnen. Hun tanden zijn niet geknipt en hun staarten niet in gekort, zoals gebruikelijk in de var kenshouderij. Varkens in de bio-industrie heb ben weinig loopruimte. Zeugen die biggetjes hebben zitten vast aan een ketting op een rooster van staal. Ze zien geen licht of alleen tl-licht en krijgen weinig frisse lucht. Hun voer is van mindere kwaliteit. Bo vendien krijgen ze meer genees middelen toegediend dan hun scharrelgenoten Per 1 januari van dit jaar telde Ne derland 141 scharrelslagers, her kenbaar aan het ISC-vignet (Inter nationale Scharrelvlees Controle, tel. 030-340811) op het raam. Bij dit instituut kan men ook een complete gratis lijst krijgen met adressen van de 130 winkels waar voorverpakt scharrelvlees wordt verkocht. De stichting ISC ziet tevens toe op de naleving van scharrelregels. Deze controle is vrij streng. De stichting ISC, een samenwerking van consumentenorganisaties, die- ren- en milieubeschermers en sla gersclubs. Bij de stichting werken nu vijf inspecteurs die varkenshou ders, grossier en scharrelslagers be zoeken. Elke scharrelslager wordt gemiddeld één keer per maand zon der aankondiging vooraf gecontro leerd. Scharrelslagers mogen geen 'ge woon' vlees verkopen naast het scharrelvlees, want dan is controle onmogelijk. De alternatieve slagers geven de rest van hun assortiment (rund-, kalfs- of kippevlees) vaak een scharreltintje, terwijl het niet door een erkende controleur is goedgekeurd. Daar zijn immers geen regels voor in Nederland. Voorverpakt scharrelvlees mag wel worden verkocht in winkels waar ook gewoon vlees in de vitri nes ligt. Men kan het onderscheiden aan het ISC-vignet dat op de ver pakking zit. Pas sinds kort is er ook scharrel- vlees van kippen te krijgen, ook on der toezicht van ISC. Deze kuikens hebben met maximaal 10 dieren een vierkante meter leefruimte, terwijl in de bio-industrie dat er al gauw 22 per vierkante meter zijn. Er moet een uitloop naar buiten zijn. De ISC-scharrelkip leeft 70 dagen in plaats van de gangbare 49, waar door de groei niet hoeft te worden geforceerd. Voor Nederlanders die graag kalfsvlees eten, maar het niet op bio-industrie hebben, worden 'groepskalveren' gefokt. Deze die ren komen echter nooit buiten en verblijven in een krappe ruimte, waarin ze niet kunnen lopen. De controle hierop is in handen van ISC, maar eigenlijk is het groeps- kalf ver beneden de maat van schar relvlees. Biologisch-dynamisch (BD) en Demeter is de meest dier- en milieuvriendelijke manier om vee teelt te bedrijven. Het is onder meer te koop bij slagerijketen De Groene Weg, maar wel tamelijk duur. Een produkt met Biodyn is afkomstig van een bedrijf dat aan het over schakelen is naar een volledig biolo- gisch-dynamische werkwijze. Bio- dynat is een verouderd biologisch- dynamisch keurmerk en niet meer in gebruik. Best-Beef is een merknaam voor rundvlees en geen scharrelvlees. De winkelketen Nieuwe Weme imporeert kalveren van het merk (Boeuf) Blonde d'Aquitaine. Deze dieren komen levend naar Neder land en worden hier afgemest in zo genaamde 'potstallen'. Daar hebben ze iets meer ruimte, maar kunnen ze niet echt scharrelen. Eko is het keurmerk voor ecologi sche produkten: zonder chemische meststoffen en bestrijdingsmidde len. Eko-vlees wordt zowel in gewo ne als in alternatieve winkels ver kocht. Friander is een merk rundvlees, geen scharrel. Greenfield is een merknaam van Iers rundvlees, geen scharrel. Het bedrijf wil onder de zelfde naam vanaf 1993 scharrelvar kensvlees gaan verkopen. Bekend is het Franse kipmerk Label Rouge, waarvan de kippen tot volwassen kip zijn opgegroeid en in de buitenlucht hebben rond gelopen. De Franse scharrelrege ling is betrouwbaar, maar niet een duidig: de regels verschillen per re gio en er bestaan verschillende keurmerken. Kippen van Label Rouge Fermier is voor kippen die in de buitenlucht konden komen. Kalfsvlees van het merk Li mousin wordt onder meer door Tor- ro verkocht. Het draagt het predi kaat 'scharrel' en is voorzien van Eko-merk. Limousin komt uit Frankrijk, maar is alleen een ras en soms wel, soms geen scharrel: het hangt af van het bedrijf waar het vandaan komt. Maïskip is een soort kip die voer te eten krijgt dat zijn vlees geel kleurt, soms door maïs, soms door kleurstof. Het is geen scharrelvlees. In Nederland wordt ook Natupur kippevlees verkocht. Dit is zeker geen scharrelvlees, hoewel sommi ge poelier dit wel zo noemen. De ac tiegroep Lekker Dier is van plan een klacht tegen deze misleidende reclame in te dienen. Natuurvarkensvlees klinkt schar relachtig. maar deze varkens zijn als big in de bio-industrie opgegroeid en op latere leeftijd nooit in de bui tenlucht geweest. De kreet 'Op dier- waardige wijze grootgebracht', die de reclame gebruikt, is dus flauwe kul. De Consumentenbond pleit in zijn artikel voor één herkenbaar scharrelkeurmerk, bijvoorbeeld de ISC-keur. Daarmee zou de wild groei van meer en minder naar re clame riekende kreten moeten wor den ingeperkt, opdat de consument tenminste weet wat wel en niet ge scharreld is. Het revolutionaire sponsje 'Spons- hine' (1001), dat fabrikant Carber Poriferra vorig jaar mei aan de re dactie van het Leidsch/Alphens Dagblad toezond, heeft de test niet goed doorstaan. De lofzang die de fabrikant aan zijn 'roestvrij' stalen superspons wijdde bleek onge grond. De spons is aan het eind van zijn Latijn, heeft de beloftes niet waargemaakt en is drie gulden voor een kleine, vier voor een grote niet waard. Volgens Carber Poriferra is deze bijna onverwoestbare superspons bij professionele reinigers in ge bruik: in de horeca, bij schilders, glazenwassers, fietsenmakers en garages. "Je kunt er zelfs aardap pels mee schrappen, de hele keuken mee doen en ook de autoruiten of de binnenkant van het aquarium mee reinigen. Hij krast niet", zo werd de spons aangeprezen. Deze reclame bleek echter niet waarheidsgetrouw. Krassen deed de spons wel degelijk op het aan- rechtblad. Aangekoekte pannen werden niet goed schoon. En de lan ge levensduur is hoogst twijfelach tig: het voor de test opgestuurde exemplaar is na niet erg intensief gebruik gedurende een maand of zeven versleten. En haalt het jaar dus niet. Nieuwe confrontatie dreigt tussen deelrepublieken BELGRADO (AP) Het Servische gebied Krajina in de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië heeft gisteren verklaard zich aan te sluiten bij Servië. Krajina's president Milan Babic maakte de beslissing bekend tijdens een demonstratie van de Servische bevolking van de regio. Als de Servische regering, die in het verleden stappen van de Serviërs in Kra jina heeft gesteund, de verklaring aanvaardt, kan dat leiden tot een nieuwe confrontatie tussen Servië en Kroatië, de twee grootste deelrepublieken van Joegoslavië. Nieuwe regering gevormd in Mali BAMAKO (DPA/Rtr) - Burgers en militairen in Mali zijn het er dit weekeinde over eens geworden sa men een nieuwe regering te vor men, zo is zondag uit regerings bronnen vernomen. Het leger, dat verleden week een eind maakte aan het bewind heeft beloofd vi terug te keren r Moussa Traoré, r de jaarwisseling ir de kazernes. Het Joegoslavische leger bewaakt een brug in het Nationaal Park Plitvice in Kroatië. Servische rebellen raakten hier het afgelopen weekeinde slaags met Kroatische speciale eenheden. (f0to epa) De Kroatische regering kwam giste ren in spoedzitting bijeen. Het op treden van de leiders in de Servi sche enclave werd veroordeeld en aangemerkt als een "ondermijning van de democratische regering in Kroatië", meldde persbureau Tan- jug. Het federale leger maakte giste ren een einde aan de etnische onlus ten in het natuurgebied Plitvice ten zuiden van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Op last van de Joegoslavi sche regering patrouilleerden tanks in het natuurgebied, dat vrijdag door Serviërs werd bezet. Het fede rale staatspresidium, dat zondag in spoedvergadering bijeen kwam, had van beide partijen de terugtrek king van de gewapende groepen ge ëist. Het leger trok met de tanks een linie tussen de strijdende partijen, waarvan de vertegenwoordigers volgens televisieverslagen inmid dels contact met elkaar hebben op genomen en samen met legeroffi cieren een vreedzame oplossing van het conflict hebben bereikt. Zaterdag openden Servische mi lities vanuit een hinderlaag het vuur op een Kroatische politie-eenheid, die in het bezette gebied wilde op rukken, maar door een barricade tot staan werd gebracht. Daarbij kwa men een Serviër en een Kroatische politieman om het leven en vielen 21 gewonden. Zondag ontruimde de Kroatische politie het natuurgebied. De Kroati sche minister van binnenlandse za ken Josip Boljkanivic zei dat 29 Ser vische activisten zijn gearresteerd. Serviërs verklaarden Krajina twee weken geleden onafhankelijk van Kroatië. De Kroatische rege ring bestempelde de bezetting van het nationale park, dat aan Krajina grenst, als een bedreiging van de soevereiniteit van Kroatië en gaf op dracht de bezetters desnoods met geweld te verwijderen. Israël laat geen auto's meer toe uit bezette gebieden PESHAWAR (AFP) - De stad Khost in het oosten van Afghanis tan is in handen gevallen van de mujaheddin, het Afghaanse verzet. Dat hebben Westerse diplomaten in Pakistan gisteren bevestigd. De Af ghaanse opstandelingen kondigden aan dat zij in de stad een nieuw bur- gerbestuur willen installeren. Het verzet hoopt op die wijze plunderin gen en executies door de burgerbe volking te voorkomen. De opstandelingen berichtten zondag al dat Khost, dichtbij de Pakistaanse grens, in hun handen was gevallen. De bevelhebber van het Afghaanse verzet in de regio, Jalaluddin Haqqani, meldde tevens de inname van het vliegveld en een belangrijke artilleriebasis van het regeringsleger. Het verlies van Khost betekent volgens waarnemers een gevoelige slag voor de Afghaanse regering. Met name de 'bevrijding' van het vliegveld kan voor dë regerings troepen tot grote problemen leiden, daar transport door de lucht vrijwel de enige manier is om versterkin gen en proviand naar Khost te laten komen. De verovering van Khost is de eerste overwinning van de op standelingen sinds het Sovjetleger 25 maanden geleden Afghanistan heeft verlaten. De mujaheddin hiel den de stad al jaren omsingeld. JERUZALEM (AP) Israël gaat de toegang ontzeggen aan personenau to's uit de bezette gebieden en meer Palestijnse activisten uitwijzen. Dat heeft de Israëlische regering giste ren bekend gemaakt. De maatregelen werden zondag door het kabinet genomen na een fel debat over maatregelen die Pale stijnse gewelddaden moeten tegen gaan. De afgelopen maand zijn zes Israëliërs door Palestijnen doodge stoken. Linkse Israëliërs zeiden dat de voorgestelde maatregelen te ver gaan. Palestijnse leiders noemden de maatregelen een collectieve straf en zeiden dat duizenden Palestij nen in de bezette gebieden werk loos zouden worden. De drie groot ste Israëlische dagbladen schreven dat de maatregelen zijn bedoeld om het aantal Palestijnen dat in Israël werkt terug te brengen. Woordvoerder Dany Naveh van het ministerie van defensie en kabi netssecretaris Eliakim Rubinstein wilden geen commentaar geven op de maatregelen. Een anonieme de fensiefunctionaris bevestigde dat de maatregelen doorgaan, maar dat de uitvoering nog op zich zal laten wachten, omdat naar alternatief vervoer voor de Palestijnen moet worden gezocht. De politie had aanvankelijk voor gesteld Palestijnse vrijgezellen on der de dertig de toegang tot Israël te ontzeggen, omdat de meeste daders van steekpartijen in deze categorie vallen. Het leger noemde dat voor stel onwerkbaar. Aanhangers van de harde lijn binnen de regering hebben gepleit voor de doodstraf voor de daders en uitwijzing van hun families. Shimon Peres van de Arbeiderspartij zei daarentegen dat de regering zich zou moeten bezig houden met de oorzaak van het ge weld, in plaats van met symptoom bestrijding. Het kabinet besloot zondag door te gaan met het deporteren van Palestijnen en het verwoesten van huizen van Palestijnse families om de Palestijnse opstand te bedwin gen. In de Gaza-strook werd het ver bod voor Palestijnen om Israel bin nen te gaan opgeheven, dat vrijdag werd ingesteld. Een politiewoord voerster in Jeruzalem zei echter dat Palestijnen onder de 35 tot volgen de week zondag de stad niet mogen betreden om onrust te voorkomen tijdens de religieuze feestdagen van Pasen, Pascha en Ramadan. Pascha eindigt vrijdagavond. De joodse extremistische groep "De gelovigen van de Tempelberg" marcheerde gisteren met Israëli sche vlaggen door de oude stad. De groep ijvert voor de wederopbouw van een joodse tempel op de Tem pelberg, één van de meest heilige plaatsen van de islam. Plannen van BAYRUT (DPA) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO wei gert haar wapens over te dragen aan de Libanese regering. Dat heeft Said Wehbe, vertegenwoordiger van de PLO in Libanon, gisteren verklaard. De PLO legt met haar be sluit de oproep van de Libanese re gering naast zich neer om zich in het kader van het vredesproces te ont wapenen. "De PLO is geen militie", zo liet Wehbe weten. "Zolang Israël Pales tijns land bezet en onze kampen aanvalt, geven wij onze wapens niet af'. In Libanon verblijven momen teel ongeveer 100.000 Palestijnen in zes vluchtelingenkampen. De Libanese regering riep don derdag de verschillende milities in het land op hun wapens voor 30 april bij het ministerie van defensie in te leveren. Bayrut kondigde aan dat de partijen die geen gehoor ge ven aan de oproep met behulp van het leger worden ontwapend. Mi nistervan buitenlandse zaken Fares Buis merkte vier dagen geleden op dat voor de PLO geen uitzondering wordt gemaakt. De nationale rege ring wil met het ontwapeningspro gramma Libanon na zestien jaar burgeroorlog pacificeren. de groep om in oktober vorig jaar op de Tempelberg te demonstreren, leidden tot bloedige rellen. Daarbij kwamen 17 Palestijnen om door ko gels van de politie. De politie weigerde de extremis tische groep aanvankelijk de toe gang tot de oude stad. Toen twee van hen echter aan de aandacht van de politie wisten te ontsnappen en in de Arabische wijk "Weg met de Arabieren" riepen, werd de groep doorgelaten. Een 17-jarige Palestijn uit een vluchtelingenkamp op de bezette westeljke Jordaanoever kwam zon dag om het leven bij een treffen met militairen. Volgens Palestijns be richten werd hij door verschillende kogels getroffen. Het leger verklaar de dat hij in de schouder werd ge raakt en stierf toen hij op de vlucht voor de militairen van een hoge muur viel. Palestijnen in de bezette gebie den hebben zaterdag een algemene staking gehouden ter gelegenheid van de "Dag van het Land". De dag herinnert aan rellen rond onteige ning van Arabisch land in Galilea in 1976, waarbij zeker zes Palestijnen om het leven kwamen. De staking, traditie op de Dag van het Land, werd dit jaar voor het eerst niet opgevolgd door in Israel wonende Arabieren. In plaats daar van waren op verschillende plaat sen bijeenkomsten georganiseerd. Een woordvoerder van een comité van vooraanstaande Palestijnen, dat de staking heeft afgeblazen, zei dat dit was gebeurd om "bij te dra gen aan de nieuwe diplomatieke ini tiatieven in de regio". Voormalige oppositiepartijen en het leger zullen een 'overgangsco mité voor de redding van het volk' vormen, waarin burgers de meer derheid krijgen. Van de 25 zetels gaan er 15 naar politici en tien naar legerofficieren. De zetels voor de burgers gaan onder andere naar de Nationale Unie van Malinese arbei ders, de Malinese Vereniging voor Mensenrechten en andere democra tische partijen. Ook de Toearegs, die naar een onafhankelijk Noord- Mali streven, krijgen twee zetels. Het overgangscomité staat onder leiding van luitenant-kolonel Ama dou Touré, die nu aan het hoofd staat van de militaire raad die de macht overnam van Traore. Het comité moet binnen drie maanden een nationale conferentie beleggen, een ontwerp voor een nieuwe grondwet maken die van Mali een meerpartijenstaat maakt, en vóór 1 januari 1992 vrije verkie zingen uitschrijven. Traoré, die in 1968 de macht greep en sinds 1979 regeerde met een een heidspartij, zal worden berecht, zo verklaarde Touré. Rebellen Etiopië melden dood 2.000 soldaten NAIROBI (AFP) - De radio van het Eritresche bevrijdingsfront FPLE heeft zaterdag verklaard dat meer dan tweeduizend Etiopische solda ten vrijdag in noord-west Etiopie zouden zijn gedood en dat een MIG- 23 is neergehaald. "De rebellen heb ben grote overwinningen behaald", aldus de zender. Volgens de radio zijn er bij de ge vechten ook vijfhonderd man ge wond geraakt en honderd gevangen genomen. De MIG-23 werd volgens de zender zaterdagochtend door de FPLE neergeschoten in de omge ving van Denakil, een honderdtal kilometers ten noord-westen van de haven van Assab. Etiopische regeringstroepen heb ben zaterdag verklaard dat ze een aanval van de FPLE-rebellen op de haven van Assab, de belangrijkste haven van Etiopie, hebben afgesla gen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7