Verrassend grote zege communisten Rurden verdreven naar de bergen Hoop op vrede El Salvador vervlogen ONGEKIÓÓÓFLIJK! «9M4 Jeltsin grijpt opnieuw naast presidentschap Irak bezet nog deel van Kuwaytf Georgië kiest massaal voor afscheiding DINSDAG 2 APRIL 1991 Oppositie in Albanië ziet niets in samenwerking TIRANA (GPD) De regerende Partij van de Arbeid (AAP) van president en partijleider Ramiz Alia is de winnaar van de eerste 'vrije' democratische verkiezingen in Albanië sinds meer dan zestig jaar. De ex-communisten hebben 66 procent van de stemmen behaald. De Democratische Partij (DPA) behaalde 27 procent. De leider van de Democratische Partij, Sali Berisha, verklaarde al vóór het bekend worden van de offi ciële uitslag dat hij samenwerking met de voormalige communisten uitsluit. Berisha: "Op een Bolsje wistisch lijf past geen democratisch hoofd". Eerder had Ramiz Alia zich uitge sproken voor een "brede politieke Centraal Comité, ex-president Had- den van de Nederlandse Tweede zji Lleshi, thans lid van de presiden tiële raad, ex-premier Adil en Carga- ni, die een maand geleden moest plaatsmaken voor Fatos Nano, en Mandzjhar en Bino, de eerste partij secretaris van Gjirokaster in zuid- Albanië. Alia, die zijn voorganger Enver Kamer, hebben geen al te ernstige onregelmatigheden ontdekt. MOSKOU/PEKING (Rtr/DPA/U- PI/GPD/AP) - Conservatieve af gevaardigden hebben een nieuwe poging om Boris Jeltsin direct tot president van de republiek Rus land te laten kiezen verijdeld. Jeltsins wilde gisteren debatte ren over het direct gekozen presi dentschap, maar de conservatie ven slaagden erin discussies hier over tegen te houden. Afgelopen vrijdag was door toedoen van conservatieven een eerdere poging om het direct ge kozen presidentschap op te ne men in de grondwet van de Russi sche Federatie mislukt. Jeltsin zou als gekozen president van de grootste Sovjetrepubliek krachti ger oppositie kunnen voeren te gen president Gorbatsjov die zelf nooit door het volk is gekozen. De plannen van Jeltsin en zijn medestanders lopen aanzienlijke vertraging op. Sommige afge vaardigden willen nu later dit voorgaar een nieuw buitenge- woon congres bijeenroepen om het gekozen presidentschap als nog in de Russische grondwet op te nemen. Op 17 maart jongstle den verklaarde meer dan 70 pro cent van de Russische bevolking zich voorstander van dit gekozen presidentschap. Uit een peiling onder 3000 personen in alle 15 re publieken van de Sovjetunie blijkt dat Jeltsin vijfmaal zoveel steun geniet als president Mi chael Gorbatsjov. De stakende mijnwerkers in de Sovjetunie hebben voor vandaag een uitnodiging gekregen voor een gesprek met president Mi chael Gorbatsjov en premier Va lentin Pavlov. Gorbatsjov wilde aanvankelijk niet met de stakers praten zolang zij hun werk niet zouden hebben hervat. Maar vol gens regeringskrant Izvestia is de president van dat standpunt te ruggekomen onder druk van volksvertegenwoordigers die hem duidelijk maakten dat de sta king zich zal uitbreiden, als hij een gesprek met de actievoerders uit de weg blijft gaan. De Chinese premier Li Peng heeft de problemen in de Sovjetu nie van voorbijgaande aard ge noemd en gezegd te hopen dat er spoedig weer een "situatie van stabiliteit" in het land zal ont staan. Dat is gemeld door de na tionale radio en televisie van Chi- Li Peng ontmoette gisteren de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Alexander Bessmertnych in de Chinese hoofdstad Peking. Volgens Li Peng biedt economi sche samenwerking tussen de twee communistische staten "grote mogelijkheden". De opmerkingen van de Chine se regeringsleider worden door politieke waarnemers geïnterpre teerd als een bevestiging van de verbeterde relatie tussen China en de Sovjetunie. De twee landen toonden zich gedurende tiental len jaren bittere ideologische vij anden, maar met het bezoek in mei 1989 van Sovjet-president Gorbatsjov aan Peking klaarde de lucht op. coalitie, ongeacht de uitslag van de Hoxha in april 1985 is opgevolgd, verkiezingen. Albanië is het meest staat bekend als een pragmaticus gebaat bij een loyale samenwerking met oog voor de realiteit. Gecon- op nationale basis". De president fronteerd met grote politieke onrust zegt geen andere mogelijkheid te en de volledige ineenstorting van de zien om de immense problemen in economie in zijn land. besloot hij het land de baas te worden. het roer om te gooien en politieke In de nu ontstane situatie bestaat en economische hervormingen een verhoogde kans op polarisatie door te voeren, en dreigt een hernieuwde periode De vrees bestaat dat in de huidige van onrust en nog grotere instabili- situatie opnieuw tal van Albanezen teit te worden ingeluid. ook academisch gevormden uit wanhoop en frustratie zullen In Tirana heeft de AAP een zware proberen het land te ontvluchten, nederlaag geleden. Vermoedelijk Zij zijn Alia en het communistische gaan daar 17 van de 18 zetels ineens bewind beu. over naar de DPA. Onder de verlie- Bijna 96 procent van de 1,95 mil- zers is het staatshoofd Alia. Datzelf- joen kiesgerechtigde Albanezen de geldt voor de minister van bui- ging naar de stembus. 117 buiten- tenlandse zaken, Muhammet landse waarnemers, onder wie 3 le- Kapllani. Beiden werden op over tuigende wijze door de opponenten van de Democratische Partij versla gen. De zittende premier, Fatos Na no, moet zijn positie in een tweede ronde zien veilig te stellen. Die wordt komende zondag in vijftien districten gehouden. Gesprek Mandela/ Buthelezi zonder tastbaar resultaat De communisten danken hun overwinning aan hun overwicht op het platteland, waar 60 procent van de bevolking leeft. De DPA heeft JOHANNESBURG (GPD/AP) In hier nauwelijks campagne kunnen de township Alexandra en de pro- voeren. Daartoe ontbraken haar vincie Natal in Zuid-Afrika zijn gis- voldoende middelen. Bovendien teren en eergisteren 14 doden geval- hebben de communisten van meet len nadat de zwarte leiders Nelson af aan de controle over de radio en Mandela en Chief Mangosuthu But- de televisie volledig onder hun be- helezi zaterdag bijeen waren geko- heer gebracht. men om te praten over beëindiging Opvallend is verder dat enkele van de gewelddadigheden tussen bikkelharde orthodox-communisti- hun aanhangers. Mandela en But- sche kopstukken zich hebben we- helezi bespraken in de havenstad ten te handhaven. Onder hen zijn Durban op initiatief van de ANC- Dzjelil Gjoni, secretaris van het leider de mogelijkheden om een einde te maken aan de gevechten tussen hun aanhangers. Daarbij zijn de afgelopen vier jaar minstens 5.000 mensen om het leven geko men. Na hun zes uur durend overleg zeiden beide leiders te overwegen president Frederik De Klerk te be trekken bij hun pogingen om de rust in het land te herstellen. Maar zij hadden ook ernstige kritiek op de regering, die niet genoeg zou doen om het geweld de kop in te drukken. Mandela verklaarde dat het ANC na de laatste slachtingen, waarbij vooral zijn aanhangers het slachtof fer waren, overweegt om 'zelfverde- digingscomité's' in de zwarte woon oorden op te zetten. Buthelezi, wiens aanhang meestal bewapend is met 'culturele wapens', als knup pels, speren etcetera, verzette zich fel tegen het plan. Beide leiders namen zich op nieuw voor samen de zwaarst ge troffen gebieden te bezoeken en ge zamenlijke vredesmanifestaties toe Koerilen Als Sovjet-leider Michail Gor batsjov binnenkort een bezoek brengt aan Japan, zal ook serieus gesproken worden over .een hard nekkig territoriaal geschil tussen de twee landen, heeft Sovjet-minister van buitenlandse zaken Alexander Bessmetnych zaterdag gezegd. "De plaats van ome grens moet duide lijk worden vastgesteld. We moeten bespreken tussen welke eilanden van de Koerilen de scheidslijn loopt".(AP) Cuba uit Congo Het Cubaanse ministerie van defen sie heeft zaterdag bekendgemaakt dat alle Cubaanse militairen die in Congo zijn gelegerd begin april Kurdische families verlaten in allerijl per truck Abril in het noorden van Irak. De stad is inmiddels heroverd door het Iraakse leger. DOHUK/LONDEN/BAGHDAD (AP/DPA/Rtr/AFP) - De Kurdi sche rebellen, die zich massaal uit aan het verzet in Irak. Troepen van Hussein hebben r de controle over de steden Do de voeten maken voor een offensief huk en Abril. Ook beweren zij Zak- van het Iraakse leger, hebben giste- ho, de laatste grote stad in het noor- ren gezegd vanuit de bergen langs den die in handen was van de Kur- de Iraanse en Turkse grens verder den, weer te hebben veroverd, te strijden tegen het regime van Kamal Fuad, een woordvoerder van met Iraanse grenswachten met zwa- Irak de Verenigde Staten ervan pro- re verliezen zijn teruggedreven, al- vocerende verkenningsvluchten uit dus radio Teheran. De Iraanse mu- te voeren, jahedin beweren een aanval te heb ben afgeslagen van de Iraanse Re volutionaire Garde in de buurt van de Iraakse stad Jalula. Saddam Hussein. de Patriottische Unie van Kurdis- Honderdduizenden Kurden zijn tan, ontkende echter dat de stad is al gevlucht uit angst voor represail- gevallen. Volgens hem trokken de Vijftien westerse journalisten die gevechten in het noorden van Irak tussen Kurden en het Iraakse rege ringsleger versloegen zijn gisteren De Iraakse regering heeft laten naar Turkije gevlucht. Het gaat om weten documenten in handen te vier verslaggevers van het Ameri- _HH|J hebben die de medeplichtigheid kaanse televisiestation ABC en les° door het Iraakse regime. Veel regeringstroepen zich terug nadat van een of meer buitenlandse rege- journalisten van de Washington vluchtelingen verwoordden klachten van de rebellen dat de wes terse landen niets ondernemen te gen de artillerie- en helikopteraan- vallen door het leger. "Waarom heb- Post, the Guardian en the Observer. Een journalist van CNN en een ringen in de opstand zouden aanto nen. Volgens de regeringskrant Al- Joumhuriya zijn in de steden Erbril andere van Le Monde zijn over de Volgens radio Teheran zijn Iraan- en Kirkuk "buitenlandse wapens, Hezil gezwommen naar Turkije. De se rebellen vanuit Irak gisteren de uitrustingen en documenten gevon- twee zouden zijn overgestoken on worden teruggeroepen. Cuba besloo in 1977 een eenheid te spreken. Ook zouden commissies militairen naai Congo te sturen, in verband met ie "gevaren die de Congolese revolutie bedreigden", aldus het miniïterie.(IPS) Rebellen gedood Soldaten van de Westafrikaanse staat Sierra Lecne zijn in het week einde in het district Kailahun slaags geraakt met Liberiaanse rebellen die de grens tuisen de twee landen waren overgestoken. Volgens een militaire zegsman in Sierra Leone verden minstens 19 volgelingen var de Liberiaanse re bellenleider Chirles Taylor gedood; aan Sierraleocnse zijde zouden slechts enkele soldaten licht ge wold zijn geraakt.(AP) Sri Lanka De regering vanSri Lanka heeft gis teren in het door Tamils gedomi neerde noordei en noordwesten van het eiland voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod afgekondigd, nadat de burgenorlog daar in de af gelopen twee wiken weer is opge laaid. Aanslag mislukt Terroristen heiben zondagavond een mortiergraiaat afgeschoten naar een luxe-h>tel in een buiten wijk van Athent waar een Griekse minister aan hetdiner zat. Het pro jectiel raakte eei boom en ontplof te, waardoor vai het hotel en een nabijgelegen flatenkele ruiten wer den vernield. De politie vemoedt dat de aan slag het werk ws van de linkse ter- reurorganisatiel7 November.(AP) Iran laat Erit vrij De Britse zakennan Roger Cooper, die sinds 1985 vegens vermeende spionage in Irai gevangen zat, is door de Iraanse lutoriteiten vrijge laten. De BBC brichtte dat Cooper (55) zich nu in Fnnkfurt bevindt en in de loop van <b ochtend in Lon den zou aankomn. Cooper werd i. 1985 gearresteerd omdat hij langeiin Iran was geble ven dan zijn v»rblijfsvergunning toeliet. Volgensde Iraanse autori teiten is Cooperiadien in staat van beschuldiging g6teld wegens spio nage en daarvor door een recht bank veroordeel. bestaande uit ANC- en Inkatha- functionarissen de naleving van de wapenstilstand controleren die Mandela en Buthelezi op 29 januari in Durban hebben gesloten. Dit akkoord hield nog geen dag vindt enigszins Tegemoet te komen stand en sindsdien hebben naar aan toenemende kritiek, voorna- schatting meer dan 300 mensen bij melijk uit de hoek van de media en de machtstrijd tussen ANC en Inca- van wetenschappers, op de Ameri- tha het leven verloren. kaanse weigering steun te verlenen ben ze ons in de steek gelaten tegen grens met Iran overgestoken. De den". Namen van landen werden danks waarschuwingschoten van Saddam?", was een vraag die veel mujahedin zouden na gevechten niet genoemd. Ook beschuldigde Turkse grenswachten, westerse journalisten te horen kre gen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee dat deze week wordt gespro ken met afgevaardigden van Kurdi sche organisaties die in opstand zijn gekomen. Een hoge functionaris zei dat de gesprekken niet betekenen dat een wijziging is gekomen in het Amerikaanse standpunt. Wel kan er uit worden opgemaakt dat de regering-Bush het nodig ABDALY (AP) - Irak houdt nog steeds een stuk van Kuwayt be zet. De Kuwaytse legerofficier Nasser Al-Duwaila heeft deze be schuldiging gisteren geuit. Volgens de officier, die het be vel voert over het zevende Ku waytse Pantserbataljon, houdt een groep van driehonderd Iraak se militairen nog altijd een stukje Kuwayts grondgebied ten zuiden van de Iraakse havenstad Um Qasr bezet. Hij zei dat hij de geal lieerde strijdkrachten bij de be ëindiging van de oorlogshande lingen eind februari al had gewe zen op het feit dat de Irakezen niet uit dat gebied waren vertrok ken. De geallieerde bevelhebbers zouden hem te verstaan hebben gegeven dat zij na het ingaan van het staakt-het-vuren niet meer aan nieuwe gevechten wilden be ginnen. De Kuwaytse officier heeft de zaak aangekaart bij het geallieer de opperbevel in Riyad en ver trouwt erop dat die alsnog toe stemming zal geven om de Irak ezen uit het gebied te verdrijven. "We zijn een klein landje en kun nen niets van ons grondgebied missen", aldus Al-Duwaila. MOSKOU (GPD) In de Sovjetre publiek Georgie heeft afgelopen zondag de overgrote meerderheid van de bevolking voor onafhanke lijkheid gestemd. Volgens de eerste schattingen haalden de voorstan ders van onafhankelijkheid meer dan 90 procent van de stemmen op een referendum georganiseerd door de Nationalistische Georgische re gering. De Georgische president Zviad Gamsachoerdia wü nu. gesteund door de referendumuitslag, met de Sovjetleiding in Moskou gaan on derhandelen over de onafhankelijk heid van zijn republiek. Ook de regio Abchazie waar Ge- orgiers slechts 46 procent van be volking uitmaken, stemde volgens de eerste berichten in meerderheid voor de Georgische onafhankelijk heid. Die zal evenwel nog jaren op zich kunnen laten wachten want president Gorbatsjov wil proberen om de eenheid van de Sovjetunie zolang mogelijk te bewaren na het voor hem gunstig verlopen Sovjet referendum van 17 maart. Daaraan heeft Georgie niet meegedaan, in plaats daarvan organiseerde de Ge orgische regering een eigen referen dum. Dit is niet zonder geweld verlo pen. In de regio Zuid-Ossetie. waar van de inwoners bij de Sovjetunie willen blijven, vielen bij schietpar tijen tussen nationalistische Geor- giërs en Zuidossetiers minstens vier doden en meerdere gewonden. In de provincie-hoofdstad Sjinvalli kon het referendum niet gehouden worden. Elders liet de Georgische militie het referendum toch door gang vinden. Gisteravond werd in de regio de uitzonderingstoestand van kracht. Topman gedood van Pinochet SANTIAGO (AFP/Rtr) - De Chi leense senator Jaime Guzman Erra- zuziz, een belangrijk medewerker van oud-dictator generaal Augusto Pinochet, is vandaag in een militair ziekenhuis in Santiago overleden aan de gevolgen van een aanslag die gisteravond op hem is gepleegd. Guzman werd door drie mannen onder vuur genomen toen hij weg reed van de katholieke universteit waar hij een lezing had gegeven. De 44-jarige senator was een be langrijk ideoloog van de voormalige militaire regering en een fanatiek tegenstander van de socialistische regering van Salvador Allende. Het politieke optreden van Guzman was omstreden mede omdat hij als jurist een belangrijke rol heeft ge speeld in het ontwerpen van de grondwet van 1980 die was bedoeld om generaal Pinochet aan de macht te houden. SAN SALVADOR - De afgelo pen weken leek de vrede in het al dik tien jaar door een burgeroorlog verscheurde El Salvador dichterbij te komen. Progressief links ver overde voor het eerst een aantal ze tels in het parlement. Binnen de Verenigde Staten laaide de discus sie over de hulpverlening aan het Salvadoraanse leger opnieuw op. En de guerrillabeweging FMLN keerde zich publiekelijk af van het marxisme en presenteerde een reeks baanbrekende vredesvoor stellen. "De vrede is nog nooit zo dicht bij geweest", zei vorige week minister Oscar Santamaria. de leider van de Salvadoraanse regeringsdelegatie bij de moeizaam verlopende dia loog met het FMLN. Ook Joaquin Villalobos, de meest vooraanstaan de guerrillaleider, toonde zich opti mistisch over het bereiken van een staakt-het-vuren. Verschillen Inmiddels is bijna alle hoop op een vreedzame oplossing voor het Sal vadoraanse conflict alweer vervlo gen. In Mexico hebben beide partij en de afgelopen dagen nog wel ge praat, maar opnieuw is gebleken dat de regering van president Alfre do Cristiani en de rebellen op ver schillende golflengten zitten. Het voorstel van het FMLN kwam erop neer dat er geen integra le oplossing voor alle discussiepun ten op tafel hoefde te liggen alvo- 'ZelflTlOOrd' rens een staakt-het-vuren mogelijk zou zijn. "Het enige dat we nu nog eisen, zijn wijzigingen van de Grondwet, hervorming binnen het leger en een akkoord over het staakt-het-vuren zelf', aldus Villa lobos bij de presentatie van zijn plannen in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Volgens de Salvadoraanse Grondwet kan deze alleen worden gewijzigd indien twee opeenvolgen de parlementen die amendementen goedkeuren. Omdat het huidige parlement nog tot eind april zitting heeft, zou dit keer snel kunnen wor den gehandeld. "Als we het eens worden over de hervormingen kan er vóór eind mei een staakt-het-vu- ren zijn", aldus Villalobos. worden gestuurd. Het leger gaan dergelijke plannen veel te ver. De discussie over een staakt-het-vu ren is nóg moeilijker. "Wij willen blijven in de gebieden waar we al tijd zijn geweest", zei Villalobos vo- Van de grondwethervormingen zelf lijkt de regering-Cristiani niet zo'n probleem te maken. Heel wat delicater is de geeiste herstructure ring van het Salvadoraanse leger. Samen met de VN-bemiddelaars heeft het FMLN een plan uitge werkt om het doen en laten van ie dere militair gedurende de afgelo pen vijftien jaar te onderzoeken. Bij de geringste twijfel over zijn respect voor de mensenrechten, moet de militair onmiddellijk met pensioen rige week. Het inleveren van wa pens, zoals de regering eist, noemt hij "zelfmoord". "Onze wapens zijn de enige garantie dat de door ons geëiste hervormingen ook daadwer kelijk worden uitgevoerd". Villalobos stelt dat het FMLN be reid is mee te doen aan bet politieke spel, zodra alle garanties voor een werkelijk democratisch verloop daarvan aanwezig zijn. Maar bij de parlementsverkiezingen van 10 maart hebben president Cristiani en de zijnen opnieuw hun uiterste best gedaan links te dwarsbomen. Toen dat nog niet voldoende bleek, werd ook nog fraude gepleegd bij het tellen van de stemmen. De officiële uitslagen hebben der tien dagen op zich laten wachten. De ultrarechtse Arena-partij is haar absolute meerderheid kwijt, maar tegelijkertijd krijgt de aan dezelfde kant staande PCN-partij een zetel meer in het parlement dan de linkse Convergencia Democratica. Links is op die manier van de derde plaats afgehouden en komt daarom niet in de Kiesraad. En dat maakt van de organisatie van de presidentsver kiezingen van 1994 weer een ultra rechtse aangelegenheid. Strijd Die gang van zaken rechtvaardigt de strijd van het FMLN. "Het is een boodschap dat er voor progressief links onder de huidige omstandig heden geen ruimte is op het politie ke toneel", aldus het commentaar van Shafick Handal, de tweede man achter Villalobos. Voorlopig praten beide kampen in El Salvador nog volkomen langs elkaar heen. Ook de hoop dat wel licht Washington de regering-Cris tiani tot verdere concessies zou dwingen, is inmiddels verdwenen. Ondanks alle aanwijzingen van fraude bij de laatste verkiezingen, heeft president Bush besloten 75 miljoen gulden aan militaire hulp vrij te maken. Dat bedrag was ge blokkeerd vanwege alle schendin gen van mensenrechten door het Salvadoraanse leger. Zoveel verschil lende pullovers in diverse des sins cn tienlallen kleuren Normaal 89.95

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5