Sint wil structuur PvdA veranderen Nuchter afscheid van een roemruchte krant Rottumeroog bezet Albanezen 23 dagen in hongerstaking VERBIJSTEREND 'Rol GMD bij herplaatsing zeer beperkt' Drie jaar cel voor 2.000 insluipingen DINSDAG 2 APRIL 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Ontslag als reorganisatie niet slaagt HILVERSUM (ANP) Partij-voorzitter Sint wil nog in haar huidige zittingsperiode de or ganisatie van de PvdA aan een grondige reorganisatie onderwerpen. Lukt het haar niet de structuur van de partij te veranderen, dan neemt ze ontslag, zo vertelde zij zondag voor de NCRV-radio. Volgens Sint is de huidige structuur van de partij nog steeds gebaseerd op de tijd van Nieuw Links, zo'n twintig jaar geleden. Die structuur is dus hopeloos verouderd, meent zij. "We moeten niet langer blijven studeren en nadenken over voor stellen, maar deze ook daadwerke lijk in wijzigingen van de organisa tie omzetten", aldus Sint, die reor ganisatie als haar belangrijkste op dracht ziet. In oktober wordt er een partijcongres over dit onderwerp gehouden. De leden van de PvdA moeten volgens Sint de basis van de vereni ging worden. Het huidige systeem, met grote zeggenschap voor afde lingen en gewesten, zou niet meer goed werkbaar zijn. Maar ook de kandidaatstelling en de selectie van mensen voor bepaalde posten is volgens Sint aan een wijziging toe. De jongste forse verkiezingsne derlaag is voor de partijvoorzitter overigens geen aanleiding om naar een grotere band tussen fractie en partijbestuur te streven. "Dan ga je weer terug naar de jaren zeventig." Het partijbestuur moet volgens Sint niet als waakhondje om de benen van de landelijke politici ronddraai en. Wel vindt zij het belangrijk dat er bij grote richtinggevende zaken - bijvoorbeeld het werkgelegen heids- en milieubeleid nauwere samenwerking tussen Den Haag en het partijbestuur plaatsvindt. De kritiek van de PvdA-kamerle- den Melkert en Leijnse op het func tioneren van individuele PvdA-mi- nisters noemt Sint overigens "bui tengewoon onverstandig". "Het is onheus om nu opeens zondebokken te zoeken. Het is mij iets te eenvou dig om te zeggen 'laten we maar een of twee poppetjes vervangen'. Dat is ook het punt niet, we moeten naar meer structurele oplossingen zoe ken", aldus Sint. De opstelling van Melkert is haar in die zin dan ook "zwaar tegen gevallen". Sint geeft toe dat wat de PvdA wilde de afgelopen regeringsperio de niet duidelijk uit de verf is geko men. Punten waarop de partij zich juist scherper zou kunnen profile ren zoals de werkgelegenheid, de sociale vernieuwing en het milieu zijn blijven liggen, meent zij. De Tweede Kamerfractie zou wat haar betreft meer initiatieven moeten ne men, eventueel in samenwerking met de betrokken PvdA-bewinds- lieden. Sint vindt overigens niet dat de jongste verkiezingsnederlaag het einde van de PvdA als grote partij heeft ingeluid. Er zijn nog heel veel veranderingsgezinde, progressieve mensen in Nederland en "wij zijn het aan die mensen verplicht om een hervormingsgezinde partij te blijven". GRONINGEN (ANP) - Het aandeel van werklozen in de criminaliteit is de laatste jaren sterk gestegen. In 1975 werden naar verhouding zeven keer zoveel werklozen als werken den op een misdrijf betrapt, in 1988 waren dat er twintig keer zoveel. Het gestegen aantal drugsverslaaf den is hierop nauwelijks van in vloed. Dat 'staat te lezen in het arti kel 'Maatschappelijke tweedeling en criminaliteit'. Het artikel, ge schreven door prof. dr. R.W. Jong man, hoogleraar criminologie aan de Groningse universiteit, F. Weer man en L. Kroes werd gepubliceerd in het Tijdschrift voor Criminolo gie. Jongman c.s. baseren hun con clusie op de processen-verbaal die de Groninger politie tussen 1975 en 1988 heeft opgemaakt na vermo gensdelicten en geweldsmisdrij ven. Overigens hebben de onder zoekers niet alle misdrijven nage trokken. Van elk jaar namen ze een steekproef van 200 processen-ver baal. De bedoeling van het onderzoek was na te gaan of sociale ongelijk heid de voornaamste 'brandstof is voor het ontstaan van criminaliteit. Daartoe registreerden zij onder meer of de verbaliseerden een be taalde baan hadden en of zij ver- Rol werklozen in de misdaad steeds groter slaafd waren aan verdovende mid delen of alcohol. Ze gingen er dus van uit dat werkloosheid in de hui dige samenleving een uiting is van maatschappelijke ongelijkheid. De onderzoekers beperkten zich tot de mannelijke beroepsbevol king. Vrouwen, scholieren en stu denten werden buiten beschou wing gelaten, vooral omdat ze nau welijks in de politiedossiers voor komen. Op het eerste gezicht zou het toegenomen aantal drugsge bruikers een aannemelijke verkla- ring voor het gestegen aandeel van werklozen in de criminaliteit kun nen zijn. Drugsgebruikers, zo stel len de onderzoekers, zijn immers bijna per definitie werkloos en als ze dat al niet zijn. dan worden ze het wel. Deze redenering bleek echter niet op te gaan. Per onderzoeksjaar bleek slechts gemiddeld 11,5 pro cent van de aangehouden verdach ten verslaafd. Inclusief drugsver slaafden bleek over de gehele on derzoeksperiode de categorie werk lozen 67,4 procent van de criminali teit voor zijn rekening te nemen. Wanneer de groep drugsgebruikers buiten beschouwing werd gelaten, was dit percentage 64,6. De onderzoekers constateren dat in de categorie werklozen helaas geen onderscheid viel te maken tus sen mensen die hun baan hadden verloren, werkloze schoolverlaters, WAO'ers enzovoorts. "Daardoor is deze categorie nogal een allegaartje geworden', zo stellen zij. Tevens noemen ze als nadeel van hun on derzoek, dat 'witte boordencrimina liteit', zoals belastingfraude en milieudelicten, zelden de politie dossiers bereikt. Hierbij gaat het nu juist om delicten die werklozen bij na niet kunnen plegen. Het is niet de eerste keer dat Jongman de relatie tussen sociale ongelijkheid en criminaliteit onder de loep heeft genomen. Zo publi ceerde hij beginjaren tachtig samen met de historica Barbara Henkes een onderzoek naar werkloosheid en criminaliteit tijdens de crisis van de jaren dertig. Hieruit kwam slechts een zwak verband naar vo- ROTTUMEROOG (ANP) - Rottu meroog is sinds vrijdag bezet. Hen drik Toxopeus, de zoon van de laatste landvoogd Jan Toxopeus, wil met de bezetting protesteren te gen de plannen van Rijkswaterstaat om het eiland aan de natuur over te laten. Toxopeus is van plan veertien dagen te blijven. Volgens woordvoerder Bareld Klamer van Rijkswaterstaat zijn er nog geen officiële plannen om op te treden tegen de bezetting van het ei land. Eigenlijk is de toegang tot het Binnenland kort Mishandeling Een 17-jarig Rotterdams meisje en haar twee jaar jongere broer die twee weken geleden een zwangere vrouw in het metrostation Slinge mishandelden, zeggen dit te heb ben gedaan omdat ze zich ergerden aan haar walkman. Zij hebben ver klaard niet te hebben gezien dat de vrouw zwanger was..Vier andere jongeren die aanvankelijk ook wer den gezocht voor de mishandeling worden waarschijnlijk alleen als ge tuige opgeroepen. Zij hebben aan de mishandeling zelf niet meege daan. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dit desge vraagd bevestigd. Evacuatie Nadat een brand uitbrak in een gal- vaniseerbedrijf is in Eist zondag morgen vroeg een deel van een woonwijk ontruimd. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. De bewoners - in totaal zo'n 30 gezinnen - konden na enkele uren weer naar huis toen bleek dat er geen gevaarlijke stoffen waren vrijgekomen. Smartegeld In een civiele procedure voor de Leeuwarder rechtbank heeft een 29-jarige aangerande vrouw uit Sneek 25.000 gulden toegewezen gekregen. Advocaat mr. Th.A. Jan sen heeft dit zaterdag desgevraagd meegedeeld. De 25.000 gulden be staat uit 15.000 gulden schadever goeding en 10.000 gulden smarte geld. De advocaat had had 45.000 gulden geëist. De aanranding had zes jaar geleden plaats, toen de vrouw in overspannen toestand hulp zocht bij een kennis. Door dit misdrijf moest devrouw zich onder behandeling van een psychiater stellen. Jansen eiste 30.000 gulden schadevergoeding omdat zijn cliënt sinds de aanranding niet in staat is geweest om te werken. Sint Maarten Het justitieel apparaat op St. Maar ten wordt spoedig uitgebreid met een rechter, die er permanent wordt gestationeerd. Daarnaast zorgt een nieuwe, plaatsvervangend officier van justitie er voor dat de afhande ling van rechtszaken sneller zal ver lopen. De nieuwe rechter zal vanuit Nederland worden uitgezonden in het kader van de technische bij stand. Al twee jaaris op St. Maarten een officier van justitie aanwezig en een plaatsvervangend rechter. De uitbreiding van de rechterlijke macht is nodig door de snelle stij ging van het aanUl (straf)zaken op het eiland. Heidebrand Brandweerkorpser van Amers foort, Leusden, Soest en de vliegba sis Soesterberg zijn zondagmiddag uren in de weer geweest om een hei debrand op de Leusder hei te be dwingen. Aangejaagd door een straffe wind ging 5,5 hectare hei op het militaire oefenterrein verloren. Brandstichting wordt niet uitgeslo ten, aldus de brandweer. eiland verboden. "Toxopeus is hier geboren en getogen, hij zal niets be derven", aldus Klamer. "Ik kan me voorstellen dat hij moeite heeft met de plannen om het eiland op te ge ven". Jan Toxopeus, de vader van de actievoerder, was van 1936 tot 1965 landvoogd van Rottumeroog. Hij bracht er zijn kinderen groot. Vanwege het 'wandelend eiland' moest hij zijn huis vier keer ver plaatsen. Rottumeroog kalft af aan de west kant. Aan de oostkant kan het ei land niet, zoals andere Waddenei landen, aangroeien vanwege de sterke getijden in de Eemsmon- ding. Rijkswaterstaat publiceerde in januari een nota waarin stond dat er geen bezwaren van waterstaat kundige en biologische aard waren om de 'stabiliserende' onderhouds werkzaamheden aan het eiland te beëindigen. Politie vindt 74 kilogram heroïne APELDOORN (ANP) - Het regio naal rechercheteam Noord- en Oost-Gelderland heeft 74 kilo Turk se heroïne, verstopt in een vracht auto, gevonden. Acht verdachten zijn inmiddels aangehouden, terwijl een negende zich zelf heeft aange geven. Een politie-woordvoerder heeft dat zaterdag bekendgemaakt. De heroïne, die in een vrachtwagen werd gevonden, heeft een straat waarde van 7,5 miljoen. In een flat in Gorinchem zijn sinds drie weken elf Albanese asielzoekers uit Joegoslavië in hongerstaking, tellen wat er aan de hand is in Kosova", verklaart één van hen. Asielzoekers willen erkenning van Nederlandse overheid UTRECHT (ANP) - De Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) speelt slechts een zeer be perkte rol bij de herplaatsing van langdurig arbeidsongeschikten. Uit een onderzoek van de bedrijfsvere niging Detam (detailhandel, am bachten en huisvrouwen) blijkt dat in nog geen 6 procent van de geval len bemiddeling van de GMD leid de tot een geschikte baan. Dit heeft Detam-directeur G. van Arkel vandaag bekendgemaakt op een bijeenkomst in Utrecht. Van al le 'reintegraties' komt volgens Van Arkel bijna 30 procent tot stand door actie van arbeidsongeschikten zelf of met hulp van anderen dan de GMD. Die uitkomst rekent volgens de directeur af "met het onjuiste beeld dat arbeidsongeschikten pas sief afwachten tot hun een geschik te baan komt aanwaaien." Volgens Van Arkel bewijst het onderzoek het al langer bestaande vermoeden dat de GMD een veel be scheidener rol bij herplaatsing speelt dan de dienst zelf claimt. ALMELO (ANP) De rechtbank in Almelo heeft vandaag een 33-jange man zonder vaste woon- of verblijf plaats veroordeeld tot drie jaar cel voor het plegen van tweeduizend insluipingen in woningen in heel Nederland. De officier van justitie had dezelfde straf geeist. De man, die vanaf eind 1988 in 84 steden en dorpen opereerde, had het voornamelijk gemunt op geld, cheques en sieraden. Hij maakte in totaal ongeveer twee ton buit. Hu kwam de huizen binnen door met een stuk ijzerdraad door brieven bussen de voordeuren te openen De man verplaatste zich steeds in gestolen auto's en overnachtte bu zijn rondrit door Nederland in ho tels. GORINCHEM (ANP) - Elf Albane zen uit Joegoslavië zijn vandaag 23 dagen in hongerstaking in het Zuid hollandse Gorinchem. Ze proteste ren tegen de in hun ogen barbaarse behandeling en structurele discri minatie van hun landgenoten in de Joegoslavische provincie Kosovo door de Servische minderheid. Op initiatief van de gemeente Go rinchem is er morgen overleg tus sen twee topambtenaren van het ministerie van justitie, een afvaardi ging van de hongerstakers, hun ad vocaat, een maatschappelijk werker en vertegenwoordigers van de ge meente Gorinchem. Het gesprek zou het begin kunnen zijn van een mogelijke oplossing voor sommige problemen van de elf Albanezen, in leeftijd variërend van 22 tot 28 jaar, maar zeker is dat allerminst. De asielzoekers blijven hongeren totdat de Nederlandse overheid principiëel erkent dat de Albanezen in Kosovo op grond van hun af komst door de Servische overheid stelselmatig worden gediscrimi neerd en vervolgd. En die erken ning zou moeten leiden tot de status van politiek vluchteling. Haki Mazreku, één van de elf hon gerstakers: "Een woord is daar ge noeg om in de gevangenis te ko men." Haki kwam in de gevangenis terecht, omdat hij aan een demon stratie tegen de Servische politiek deelnam en gelijke rechten eiste voor de Albanezen. In de gevange nis werd hij, naar eigen zeggen, ge slagen en onder druk gezet om de namen te noemen van andere deel nemers aan demonstraties. "Daar kon ik ook onmogelijk aan begin nen. Dan had ik de namen van alle Albanezen in Kosovo moeten noe men." Ellver Avdia vertelt dat hij vorig jaar bij een demonstratie door de politie naar zijn identificatiekaart gevraagd werd. "Ik gaf de kaart aan de politie. Die gooide mijn identifi catie vervolgens op de grond. Toen ik haar op wilde pakken, sloegen de agenten me met een groot wapen in de nek en op het achterhoofd. Be wusteloos werd ik thuis afgeleverd. Veel van mijn vrienden kunnen het zelfde verhaal vertellen. Daarom willen we de Nederlandse regering en bevolking vertellen wat er in Ko sovo aan de hand is." De hongerstakers willen gelijke rechten voor iedereen in Joegosla vië. "Niet meer, maar ook niet min der", zegt Haki. Evenals de anderen wil hij in vrijheid Albanese kranten kunnen lezen, luisteren naar Alba nese liedjes zonder in problemen te komen met de politie. Nederland zou aan dat proces van democratise ring een steentje kunnen bijdragen, door de problemen van de Albane zen in Kosovo serieus te nemen en hen politiek asiel te verlenen. Want teruggaan naar hun geboor tegrond is er niet bij. Zodra de hon gerstakers een stap op Servisch grondgebied of in Kosovo zetten, gaan ze de gevangenis in. Of nog er ger. Daarvan zijn alle elf overtuigd. Daarom willen ze hun actie volhou den tot het moment dat de Neder landse regering hen als groep poli tiek asiel verleent. "Als we sterven, sterven we in Nederland", zegt Ell ver Avdia. Een woordvoerster van het minis terie van justitie zegt dat tot voor kort Albanese asielzoekers uit Alba nië niet werden teruggestuurd naar hun land. Ze werden gedoogd, om dat Albanië gold als een stalinisti sche dictatuur, waar de mensen rechten systematisch werden ge schonden. Voor vluchtelingen uit Kosovo gold dat niet. Zij werden tot voor kort teruggestuurd naar hun vaderland. Maar dat zou binnenkort wel eens kunnen veranderen. "We bekijken de situatie in Kosovo van dag tot dag", aldus de woordvoer ster. Reclame vóór roken 'onjuist' UTRECHT (ANP) - De recla mecampagne van het Voorlich tingsbureau voor Sigaretten en Shag is "oruuist en misleidend Dat heeft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) ge schreven in een brief aan het voorlichtingsbureau van de ta baksindustrie. In een serie reclame-uitingen maakt het bureau gebruik van teksten als "Roken mag hier van de minister" en "Roken mag overal". Simons wijst de tabaks industrie erop dat dit onjuist is, gezien het wettelijk rookverbod dat al ruim een jaar in openbare gebouwen van kracht is. "De industrie weet zelf ook wel dat het niet overal mag", al dus de woordvoerster Dat bleek vorig jaar al, toen de fabri kanten van sigaretten en shag ook bu de staatssecretaris op het matje zijn geroepen vanwege advertenties die niet met de werkelijkheid overeenstemden. ADVERTENTIE Van onze correspondent Ed Blaauw ROTTERDAM Gevoelloos rea geert drukker Leen Hagestein: "Ik druk kranten en dat wil ik zo goed mogelijk doen. De naam maakt me niet uit. Al die kranten zijn me even lief. Of ik nou de NRC druk, of het AD, of Het Vrije Volk. Als ik maar kan drukken". Hagestein leunt te gen een paneel en drukt gerouti neerd op een aantal knoppen. Het is precies kwart voor acht, zaterdag morgen 30 maart. Nog een een paar minuten voor Het Vrije Volk voor de allerlaatste maal op de pers van de Dagbladunie in de Rotterdamse Waalhaven gaat draaien. Het trieste einde van een bewogen periode, een roemloos einde van een roemruchte krant. Hagestein kan er geen traan om laten: "Ik had geen binding met die krant". Om twaalf minuten voor acht draait de pers op volle toeren. Na een kwartier intensief controleren haalt Hagestein zijn zoveelste be kertje koffie uit de automaat. Wie had gedacht drukkers met bedruk te gezichten aan te treffen komt be drogen uit. Er hangt een ontspan nen en bü vlagen wat uitgelaten sfeer in de drukkerij. "Iedereen heeft het ook aan zien komen. En nou is het dan definitief afgelopen. Dinsdag beginnen we met die nieu we krant, het Rotterdams Dagblad. Ik hoop dat het wat wordt", zegt Ha gestein. Het verlies van Het Vrije Volk, de val van de Rode Burcht. Geen druk ker die er om treurt. Voor Jan Bos huizen, werkzaam bij de plaatver- vaardiging van de Dagblad Unie was het echter een zaterdag met een zwarte rand. "Toen die krant bij me in de bus kwam, ja, dat doet je wel iets. Ik zal die laatste krant heel lang bewaren. De allerlaatste Vrüe Volk. Het is moeilijk te bevatten. Geloof me, voor mij was het een zeer bewo gen zaterdag". Rooie-rakkerskrant Jan Boshuizen kwam in 1958 bij het Vrije Volk in dienst. In 1972 ver huisde de 'techniek' van de krant naar de toenmalige NDU. Boshui zen verhuisde mee, tegen wil en dank. "Opeens moesten we ook an dere kranten maken. Die overgang, dat was aanpassen, dat was pijnlijk. Het is moeilijk te omschrijven. On danks al die andere kranten, waar voor ik werkte, bleef Het Vrije Volk 'mijn' krant. Het Rooie-Rakkers- krantje. Die krant was mijn leven, mijn denken". In de nacht van vrijdag op zater dag kwamen redactie en oud-redac teuren in een Rotterdams café bij een om het verlies te verwerken. Boshuizen sliep toen. "Ik heb vrij dagavond voor het laatst aan Het Vrije Volk gewerkt. Ik was nog één van de weinigen bij de Dagbladunie die van Het Vrije Volk kwam. De sfeer was vrijdagavond heel ge woon. Ontnuchterend eigenlijk. Maar haast niemand van mijn colle ga's had ook zo'n emotionele bin ding met die krant". Hagestein. al 25 jaar drukker, weet nog als de dag van gisteren hoe de bezorger van Het Vrije Volk zijn fiets neerkwakte aan het begin van de straat en vervolgens in iedere brievenbus een HW'tje duwde. "Mensen waren er trots op om lid te zijn van die krant. Die krant had echt honderdduizenden abonnees". De 43-jarige drukker schuift een velletje papier met oplagecijfers over de tafel heen. Vroege Stad Rot terdam 13.270, Dordt 4880, Vlaar- dingen 3620, Schiedam 3690, staat er er te lezen. Het zijn trieste cijfers, vindt Hagestein. Drukker John Theunissen (34) komt er bij zitten. Het Vrije Volk, die machtige krant, hij heeft het al leen maar van horen zeggen. 'Toen de kleur van de krant veranderde van rood naar groen, dat deed me wel wat. Maar dat-ie nou voor het laatst gemaakt wordt, zegt me ei genlijk niets. De laatste jaren vond ik Het Vrije Volk een beekje een CDA-krantje. Een beetje van dit, een beetje van dat. Van alles een beetje weinig eigenlijk". Het Vrije Volk gaat samen met het Rotterdams Nieuwsblad. Van daag draaide de fusiekrant, het Rot terdams Dagblad, voor het eerst op de "persen van de Dagbladunie. "Er waren steeds minder abonnees, dan houdt het gewoon op. 't Is jammer, maar niets aan te doen", zegt Hage stein nuchter. De klok in de drukke rij wijst kwart over acht aan. Hage stein schenkt zichzelf nog maar eens een kopje koffie in. "Om half tien. kwart voor tien hoop ik wel klaar te zijn. Voor mü is het een ge wone zaterdag". Handgeweven kussenhoesjes van zuivere zijde. In 66 kleuren. Ca. 40 x 40 cm. met rits Bijpassende veren bmnenkussenties. normaal 9.90 per stuk. Nu 2 voor 15.- Kussenhoesies normaal 20 - Tot en met 13 april a s A C of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van 2 voor ékm^3' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3