Albanezen biddend naar de stembus Surinaamse politiek jaagt op stemmen in Nederland Mijnenjagers hebben geen tijd om te oefenen 'Respecteer rechten Kurden, Palestijnen' TIRANA "Op het hoogfeest van Christus' Verrijzenis vragen wij de Almachtige ons land in deze moei lijke periode bij te staan. God zege- ne Albanië!" Dom Gjergi's woorden weerkaatsen van de kale muren in Tirana's Heilig Hart-kerk. Op de dag dat bijna twee miljoen Albane zen in relatieve vrijheid een electo raal oordeel vellen over het al dan niet voortbestaan van de commu nistische hegemonie in het land, wonen honderden katholieken in het pas heropende kerkgebouw de Paasviering bij. Bijna een kwart eeuw geleden werd de kerk op be vel van de toenmalige stalinistische leider Enver Hoxha gesloten. Cameraploegen van de Japanse en Franse televisie wringen zich tussen de mensenmenigte door. Fel licht uit schijnwerpers accentueert de unieke gebeurtenis. Opvallend is het grote aantal jongeren onder de kerkgangers. Jongens en meisjes zijn een en al aandacht. Welhaast onbegrijpelijk omdat het toch gaat om een generatie die als het ware van kindsbeen af te maken heeft ge had met een ideologische hersen spoeling volgens marxistisch-leni- nistisch recept. In de kerk branden kaarsen, palmtakken gaan van hand tot hand, mensen wensen elkaar hard op gelukkig Pasen. Voor Albanese begrippen is dit een volstrekt no vum. Het land heeft immers nog maar kort geleden een lange perio de van meedogenloos atheïsme af gesloten. Wie zich niet aan het ver bod op de godsdienstige beleving hield, riskeerde een forse gevange nisstraf plus aanvullende verban ning. Albanese priesters zijn onvind baar. Zij bestaan nog niet. Een jon ge lichting wordt in het Vaticaan opgeleid. De dienstdoende priester. Dom Gjergi, komt uit Kosovo. Hij heeft zich tijdelijk in Tirana geves tigd. Jonge vrouwelijke religieuzen uit de orde van de vermaarde weldoenster annex Nobelprijswin naar Moeder Theresa in fris marine blauw en wit staan rond het altaar gegroepeerd en verzorgen de Gre goriaanse gezangen. Animo Eén hoogtijdag, twee mijlpalen. Terwijl Dom Gjergi in de Heilig Hart-kerk over de noodzaak tot ver zoening predikt, maakt de Albanese televisie omstreeks het middaguur in een extra uitzending melding van een hoge opkomst bij de eerste vrije parlementsverkiezingen sinds meer Albanezen betogen voor het hoofdkwartier van de Democratische Partij gen in 46 jaar in Albanië een verrassende nederlaag. gers. De communisten houden zich gedeisd. Tirana lijkt een zekere buit voor de Democraten. i Albanië (DPA). Deze oppositiepartij leed tijdens de eerste verkiezin- (foto AP) dan zestig jaar. In sommige plaat sen zijn op dat tijdstip alle kiesge rechtigden reeds de stembus gepas seerd. Het leven begint vroeg in Al banië. De stemming in de gelederen De ontnuchtering komt op maan dagmorgen. Wat velen vreesden, van de Democratische Partij, de maar niet hardop durfden te zeg- enige serieuze opponent van de Al- gen, is waarheid geworden. De com- banese Arbeiderspartij - de officiële munisten hebben op het platteland communistische partij - is nog goed. hun slag geslagen. Hun propagan- Bij de stemlokalen en op straat in da-apparaat heeft doeltreffend ge- Tirana is het de hele dag een drukte van jewelste. Massaal en met en thousiasme brengen de Albanezen hun stem uit. Overal stuit men op het V-teken van de DPA. Het prijkt op honderden affiches tegen de vale gevels van uitgeleefde flatgebou wen. Wildvreemden begroeten el kaar met de twee opgestoken vin- functioneerd. Bijna alle zetels zijn hier voor de regeringspartij. Artur Demollari, een jonge inge nieur is resoluut in zijn oordeel. Hij zegt: "Als we de verkiezingen inder daad hebben verloren, hou ik het echt voor gezien. Dan verlaat ik Al banië. Gevreesd moet worden dat massa's gefrustreerde jongeren die zelfde desperate stap zullen zetten. "Wat bezielt die boeren in de ber gen om op dat failliete bewind van Ramiz Alia te stemmen?" vraagt de bouwkundige Viktor Buda zich be droefd af. Anderen vallen hem bij. "Zij bezitten niets, zijn generaties lang dom en kort gehouden en vlak voor de verkiezingen gepaaid met een paar geiten, schapen en wat los geld" Ook Frok Cupi, hoofdredacteur van het oppositieblad Relindja Demokratika zit het niet mee. Hij is bezweken voor de aandrang van aanhangers zich kandidaat te stel len in Mamuras, een dorp ten noor den van Tirana. Frok stemde toe en werd door zijn communistische te genstander verslagen. Het is de di recteur van de plaatselijke staats boerderij. Een man met daadwerke lijke invloed ter plekke. Zoiets boe zemt zeker ook in een land als Alba nië ontzag in. Nog voordat de einduitslag be kend werd, kondigde DPA-leider Sali Berisha een nauwkeurige be studering van de resultaten aan. Terwijl de cardioloog zijn verkla ring aflegt, begint de politie met harde hand op te treden tegen hon derden DPA-aanhangers die hun leider toejuichen en onverholen af geven op de honkvaste communis tische leiders. Zij beschuldigen hun van fraude op grote schaal. Van onze correspondent Fred van Essen AMSTERDAM Twee maanden voor de Surinaamse parlementsver kiezingen ligt het zwaartepunt van de campagne van de Surinaamse Volkspartij in Nederland. De afge lopen twee weken is partijsecretaris Stuart Menckeberg onderweg ge weest in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om onder voormalige landgenoten contacten te leggen en steun te winnen. "Surinamers in Nederland zijn een heel belangrijke factor voor de politieke keuze van Surinamers in Suriname". Stemmen mogen de naar Neder land uitgeweken Surinamers niet, op 25 mei. Dat recht is voorbehou den aan Surinamers die in Surina me wonen. Toch valt er in Neder land stemmenwinst weg te halen, zegt Menckeberg. "Surinamers in Nederland hebben veel invloed op het leven in Suriname. Door het geld en de goederen die ze sturen en ook door het contact dat ze met hun familie via de telefoon hebben. In Suriname doen ze vaak wat familie leden in Nederland zeggen dat ze moeten doen, hebben wij gemerkt. Dat geldt ook voor stemmen". Waar gevestigde partijen als NPS en VHP zich kunnen beroepen op vaste vertegenwoordigers in Neder land, stuurde de Volkspartij zijn se cretaris op pad. Menckeberg, ingenieur in de elektronica en in het dagelijks leven eigenaar van een installatiebureau, combineerde zijn missie met fami liebezoek en onderdelen-inkoop voor zijn bedrijf. "Het is niet mak kelijk iedereen te vinden. Het adres senbestand klopt niet meer, want veel zijn er inmiddels al weer ver huisd. Ik moet overal vragen waar is die en die gebleven; het valt niet mee". De goedgeefsheid van de sympathisanten houdt vooralsnog ook niet over. De secretaris heeft nog geen enkele toezegging voor een donatie. Maar hij -verwacht veel van een oproep die deze week in de in Nederland verschijnende Week krant Suriname verschijnt. Militairen Van de Volkspartij een kleine, links georiënteerde partij is sinds 1980 weinig meer vernomen. Bij de verkiezingen van '77 kwamen ze te kort voor een zetel en na de decem bermoorden van de kliek van Bou-- terse verdween de partij van het to neel. Menckeberg had een maand eerder besloten het tijdschrift Pipel waarvan hij hoofdredacteur was op te doeken. "De dreiging hing toen al in de lucht". Met enige schaamte stelt hij vast dat 'veel van ons toen hebben beslo ten dat het makkelijker was zaken te doen met de militairen'. De be stuursleden die zich daaraan schul dig maakten zijn eruit gezet. De rest van het bestuur van tien- jaar gele den is na de staatsgreep van 25 de cember vorig jaar weer bij elkaar aan tafel geschoven. Menckeberg: "Onder de militairen was het moei lijk om in het openbaar op te treden, maar de harde kern is elkaar infor meel blijven ontmoeten". Inmiddels telt de Volkspartij in Suriname weer '2500 tot 3000' leden en werd vorige week een lijst met 3500 handtekeningen ingediend die deelname aan de verkiezingen mo gelijk maakt. Dat van de voorzitter en beoogd lijsttrekker de arts Ru ben Lie Pauw Sam in Suriname tot nog toe weinig is vernomen, zegt niets, vindt Menckeberg. Dat er nog geen verkiezingsprogramma is ook niet. "De andere partijen zijn er ook nog mee bezig. Donderdag ga ik weer terug en gaan we er aan wer ken. Het is nog vroeg genoeg". Op hoofdlijnen zal het draaien om de wederopbouw van het economi sche geruïneerde land, sanering van de begroting en uitdunning van de bureaucratie. Eigenlijk hetzelfde als de andere partijen willen, knikt de secretaris. "Ja, daarover is ieder een het wel eens". Menckeberg: "Eigenlijk is het een geluk dat we ons in '80 hebben teruggetrokken van de verkiezin gen. Het propagandamateriaal ligt er nog en het geld staat nog op de bank. De t-shirts, vaandels en span doeken kunnen we zo gebruiken". Van onze correspondent Taco Slagtcr JEDDAH Een bloedhete wind spant de groene vlag aan de mast van de mijnervjager 'Haarlem' alsof er latjes langs zijn gelegd. Daardoor is de tekst boven de twee gekruisde zwaarden op het doek goed te lezen, tenminste voor wie het Arabisch geen abacadabra is. Verbindingsmatroos Birgitte Koopman (21) uit Den Helder die de Saudische vlag moest hijsen toen het Nederlandse marineschip de haven van Jeddah binnen gleed, heeft er echter geen idee van. Wanneer haar is uitgelegd dat het hier om een tekst uit de koran gaat ('er is geen God dan God en Mohammed is zijn profeet') roept ze verbaasd en lachend uit: "Dan gaat ie onmiddellijk weer naar beneden". Na drie weken varen in een hoog tempo zijn zondagmorgen behalve de 'Haarlem' ook de 'Zierikzee' en de 'Harlingen' de Saudische haven stad aan de Rode Zee binnengelo pen. De schepen zijn op weg naar de Perzische Golf om de tienduizen den mijnen van Saddam Hussein op te ruimen. Maar zonder die vlag in top mag in Jeddah niet worden ge bunkerd. Voor de zeevaart bestaat in Saudi-Arabië namelijk een ver plichting die uniek is in de wereld. Elk schip - oorlogsbodems niet uit gesloten - moet de religieuze propa ganda van het fundamentalistisch- islamitisch koninkrijk in top laten wapperen zodra de territoriale wa teren worden aangedaan. Commandant van de groep Ne derlandse mijnenjagers. luitenant ter zee eerste klas H. Van Eijsden, vindt dat allemaal niet zo belang rijk. Wat hem betreft kan er niet snel genoeg in de richting van Ku- wayt kan worden opgestoomd. "Er is daar heel veel werk te doen en ie dereen heeft er zin in", zegt de mari neman.- Niet zonder trots meldt Van Eijsden dat de reis zeer spoedig is verlopen. "Normaal doet een mij- nenjager er zes weken om de Golf te bereiken, maar we hopen al op 11 april, precies een maand na het ver trek uit Den Helder, de Straat van Hormuz (de zee-engte tussen Oman en Iran) te passeren". Door de hoge snelheid is er onder weg geen gelegenheid geweest om het mijnenjagen te oefenen. "Met onze akoestische en sonar appara tuur kan je alleen maar mijnen op sporen als je heel langzaam navi geert", legt de commandant uit. Maar om politieke redenen moeten we de vaart er in blijven houden. Nederland heeft toegezegd dat de schepen eind april in de Golf be schikbaar zijn". Niettemin is aan boord wel op an dere terreinen veel getraind. Zater dagmiddag bijvoorbeeld zaten de bemanningen van de drie schepen (in totaal 129 mannen en zes vrou wen) uren lang met het gasmasker op. Een wat overbodige oefening te gen een eventuele gifgasaanval, zo leek het, want Irak is verslagen. Van Eijsden geeft toe dat de kans op een confrontatie met chemische wa pens 'zeer gering' is. Er zijn echter wel realistischer ge varen. Ook een jager kan op een mijn lopen. Zinken is dan niet on denkbaar, evenals een brand of slachtoffers tengevolge van verstik kende rook. Op dit soort calamitei ten is volgens de commandant de afgelopen weken met oefeningen dan ook sterker de nadruk op ge legd. Snurken Mijnen jagen is teamwerk. Boven dien vereist de geavanceerde appe- ratuur - sonar, video, akoestische technologie - en de uiterst nauw keurige navigatie een hoge concen tratie. "Wanneer iemand zit te snur ken, kun je zo op een mijn stoten", zegt bootsman en duiker op de 'Zie rikzee', Rauke de Hoop (44). De Hoop is net weer boven water. Sa men met een andere duikers ge bruikte hij het acht uur durend op onthoud in Jeddah om de scheeps wanden onder de waterlijn en de bodem te inspecteren op algen- groei. "In dit klimaat groeit die troep als onkruid", zegt de zeeman. Tenslotte stikt het er van de mij nen. "Voor duikers zijn op de zeebo dem verankerde contactmijnen lin ke soep. Normaal gesproken kan zo'n ding niet meer ontploffen als het naar het wateroppervlakte is ge stegen. Maar Saddam Hussein heeft aan die mijnen laten prutsen, zodat de ontsteking van zo'n drijvende contactmijn ook intact blijft". Om vier uur zondagmiddag varen de drie mijnenjagers weer uit. Op weg naar Djibouti waar de com mandanten later deze week worden bijgepraat over de situatie ter plaat se door hun collega's van de fregat ten 'Heemskerk' en 'Philips van Al- monde' die samen met de 'Zuider kruis' op Den Helder aanvaren. In de tussentijd krijgen de koks van de mijnenjagers de gelegenheid het bevoorradingschip te 'plunderen', op zoek naar overgebleven kaas, ha gelslag en pindakaas. Want voor de gemiddelde Nederlander in het bui tenland telt de tijd dubbel als hij iets anders op z'n brood moet sme ren dat dit oerhollandse beleg. Paus Johannes Paulus II tijdens zijn toesprak Urbi et Orbi. Paus Johannes Paulus II n paasrede: VATICAAN STAD (AP) - Paus Johanns Paulus II heeft op eerste Paasdag in zijn traditionele rede ppleit voor eerbiedi ging van de rechten van Palestijnen eniCurden. Volgens de rooms-katholieke primaat moeten de „lag genegeerde aspira ties van onderdrukte volken als de Palesijnen, de Libanezen en de Kurden" meer weerklank vinden. Die volken „eisen het recht op om een waardig, rechtvaardig en vrij bestaan te krijgen, een legitieme wens die al jaren tevergeefs wordt herhaald," aldus de paus in zijn toespraak Urbi et Orbi, waarvoor meer dan 100.000 mensen naar het St. Pietersplein waren geko men. De politieke leiders in de we reld riep de paus op meer te on dernemen om de tegenstelling tussen arm en rijk te verkleinen. „Luister naar de stem van de ar men. Alleen op een internationale orde, waarin recht en vrijheid voor iedereen geldt, kan de sa menleving worden gegrondvest waarop wij allen hopen," aldus Johannes Paulus. Hij ruimde in zijn rede ook weer plaats in voor de Baltische Sovjet-republieken, waar „de stem van de volkeren die uitzien naar respect voor hun eigen iden titeit en geschiedenis tevergeefs werd verheven". Over de Golfoorlog zei de paus dat die een „schaduw heeft ge worpen over de hele mensheid" en dat de wereldlijke leiders er nog steeds ten onrechte van uit gaan dat „de spanningen tussen de volkeren kunnen worden op gelost door oorlog, de brenger van de dood". Aandacht besteedde de paus ook aan Afrika, waar "een onver biddelijke oorlogsnood dreigt". De kerken in Israël leverden in hun traditionele paasboodschap scherpe kritiek op de Israëlische politiek ten aanzien van de Pale stijnen. Alleen een rechtvaardige oplossing van het Israëlisch-Pa- lestijns conflict kan een einde ma ken aan de cirkel van geweld en onrecht, aldus de boodschap, die ondertekend was door de Grieks- Orthodoxe, Latijnse en Armeen se patriarch alsmede door de An- gelicaanse en Lutherse bisschop. Enige bnderdeen christenen van versoillende denominaties vierden zadag in de kathedraal van de Heige Familie in Kuwayt het paasfest. In het islamitische Kuwayt zn christelijke eredien sten toegetaan. Voor de Irakese invasie in luwayt woonden er en kele duizeden christenen in het land. De leesten sloegen op de vlucht, mar velen zijn intussen teruggekecd. Voor heterst sinds 24 jaar kon den afgeloen weekeinde de Al banese jodn Pesach en de Alba nese christnen Pasen vieren. In 1967 had ibanië zich tot eerste atheïstisch staat ter wereld ver klaard. Sinsdien-waren alle reli gieuze actiiteiten verboden. On langs werdit verbod opgeheven. In de Heig-Hart-kathedraal in Tirana wei de eucharistievie ring bijgewond door enkele hon derden roois-katholieken, onder wie opvabnd veel jongeren. Twee maaden geleden was het kerkgebou', sinds 1967 als bio scoop in goruik, aan de kerk te- ruggegever Tot de kerkgangers behoorde ok moeder Teresa. Zij bezoekt mevier zusters van haar orde haar vderland. Kardinaal keert na 52 jaar terug naar Oekraine LVOV (KATHPRESS-REUTER- AFP) - Duizenden oekraïens-ka- tholieke gelovigen hebben zon dag in Lvov de eerste dienst bij gewoond van kardinaal Myroslav Loebatsjivsky, die zaterdag na 52 jaar ballingschap in de Oekraïne was teruggekeerd. Het was de eerste eucharistieviering in de Sint George-kathedraal nadat Stalin in 1946 de Oekraïense Kerk had gedwongen in de Russisch- Orthodoxe Kerk op te gaan. „De Oekraïens-Katholieke Kerk zal voor altijd leven," zo zei de kardinaal vanaf het balcon van zijn residentie tot zo'n 70.000 landgenoten. „Als burgers van een souverein Oekraïne zullen we voor de zaak van Christus strij den." Eerst wilde hij tijdens rond reizen „de hartslag van ons volk" voelen, voordat hij een actiepro gramma zou formuleren. Het westen van de Oekraïne, waar het nationalisme het sterkst is, werd pas in 1939 door de Sov jetunie ingelijfd. De inwoners stemden vorige maand in grote meerderheid voor een onafhan kelijke republiek. Veel gelovigen twijfelen er niet aan dat de terug keer van Loebatsjivsky, die lange tijd in de V.S. heeft gewoond en in 1980 in het Vaticaan tot hoofd van de Oekrainse Katholieke Kerk werd benoemd, dit ideaal naderbij zal brengen. DodeZeerollen zijn aithentiek JERUZALM (Reuter) Een wetenschapelijk onderzoek heeft aangtoond dat de Dode- Zeerollen uthentiek zijn. Vol gens de bolstof-methode kon worden vaigesteld dat de rollen tussen de tweede eeuw voor Christus e de eerste eeuw na Christus zij geschreven. Dit heeftlagen Brosh, de cura tor van de lode-Zeerollen, giste ren in Jaizalem bekend ge maakt. Hetmderzoek was uitge- vberd dod het Instituut voor technologiiin Zürich. „Tot dusïr baseerden we ons op de uitkoist van paleografisch onderzoek,'aldus Brosh. „Maar keer op keewaren er mensen die ons voorhiden dat die methode niet nauwkurig genoeg was. Nu weten we cfinitief wat we altijd al gedacht adden." Eind jari '40 vonden herders ongeveer 8) rollen in een grot bij Qumran aade Dode Zee. De rol len van sctepsvel, geschreven in het Hebrejws en Aramees, be vatten dek van het Oude Testa ment en aiiere teksten. De Euroese kerken houden vermoedelk in 1996 in een Oost europees lid een tweede confe rentie ovegerechtigheid, vrede en behoud an de schepping. Dat heeft een oordvoerder van de Conferentiivan Europese Ker ken in GeiVe meegedeeld. De eerst conferentie had in mei 1989 iiöasel plaats. De ker ken spraketoen uit dat het drin gend noodikelijk is „het insti tuut van deorlog" af te schaffen. Ook werd gpleit voor een drasti sche herzidng van de economi sche werelorde. Het Koinklijk Instituut voor de Tropen A de Hervormd-Gere- formeerde Muider-Funenge- meente heben in beginsel over eenstemmig bereikt over een ge- meenschapebjk gebouw op de plaats van afgebrande Muider- kerk in Arrterdam-Oost. De uit 1892 dateretfe Muiderkerk, gele gen tegenoer het Tropeninsti tuut, werd 0 31 oktober 1989 on- herstelbaarerwoest.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2