Gleufhoed, hologige blik en nachten doorhalen Een prikkelende droefgeestigheid 'Altijd de vrouw': smartlap AKO- prijsgenomineerde Meijsing Brusselmans: ouwe koeien melken Fokkema en Portland: Koomens gouden duo Expositie: Schierbeek en de beeldende kunst DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 27 samenstelling Cees van Hoore Het twaalfde boek van Herman Brusselmans (1957) is getiteld 'Ex- schrijver'. Naar eigen zeggen tilt de roman hem 'naar de absolute top van de Nederlandstalige letteren'. Brusselmans' nieuwste werk be gint aardig: "Ik zag iemand op me afkomen die gebruind was, en ik dacht: oh nee, niet een reisverhaal". Maar de 260 bladzijden die volgen zijn heel wat minder geslaagd. En alsof 'Ex-schrijver' al niet omvang rijk genoeg is, wordt ook nog eens aangekondigd dat de roman het eer ste deel van een trilogie vormt. De verhaalfiguur Herman Brus selmans valt niet meer met de schrijver Herman Brusselmans sa men. De hoofdpersoon van het boek heeft inderdaad zijn literaire carrière beëindigd. Maar er zijn meer veranderingen die in werke lijkheid niet plaats hebben gehad en mogelijk nooit plaats zullen heb ben. Zo is de held van 'Ex-schrijver' zijn aanbeden echtgenote Gloria kwijtgeraakt. Zelfs lezen we: 'sinds kort probeerde ik de drank af te zweren'. Maar in dit geval blijft het bij goede voornemens. Hij vat zijn positie bondig samen: "Ik ben gewoon zomaar een lui, die vroeger werk had, en nu niet meer; die vroeger gelukkig getrouwd was, en nu niet meer; die vroeger een klein beetje beroemd was, en nu niet meer die vroeger te veel dronk en nu nog steeds vrees ik". Op dat laatste na is de Brusselmans waar we over lezen niet langer de Brusselmans die schrijft. Er gebeurt weinig in de roman. De voormalige schrijver mijmert dikwijls over Gloria, maar droomt ook over een 'air-hostess'. Hij ver keert met enkele meisjes. Hij gaat om met zijn biograaf, die een job voor hem vindt bij een filmmaat schappij. Het is voornamelijk een kwestie van enzovoorts, enzo voorts. De grappen zijn meliger dan ooit. Bijvoorbeeld: "Het onweer ging even abrupt als het was begon nen gewoon door". Of: "De telefoon rinkelde. Dat zul je altijd zien. Net als hij niet rinkelt, rinkelt hij in eens". Maniertje Vroeger kon men deze flauwe hu mor verduren. Het was een stoere maskerade voor een diepe wan hoop. Achter het vertoon van bra- vour ging waarachtige tragiek schuil. Dat is nu niet meer het geval. De manier is er nog wel, de nood zaak lijkt echter afwezig te zijn. Een enkele keer herkent men de Brus selmans van vóór 'Ex-schrijver'. Met name in die schitterende passa ge over het lelijke meisje dat in zijn straat wordt aangereden. Op zo'n re laas staat spanning: het banale wordt ineens verheven. Maar zulke bezwerende schriftuur komt verder nauwelijks in de roman voor. Het is een boek zonder reliëf geworden. Waaraan moet dat geweten worden? Het zegt genoeg bij zo'n door het eigen leven geïnspireerde schrijver dat de lite raire gestalte Brusselmans op de echte Brusselmans vooruit is gaan lopen. Het bestaan van alledag le verde niet voldoende stof meer op. Vandaar dat de auteur naar nieuwe stof is gaan zoeken. Er was ook een betere oplossing geweest: wachten tot er weer genoeg geleefd was voor de doorlopende autobiografie die zijn boeken vormen. HANS WARREN Persbureau UPI uitgekleed door geldwolven Verslaggever van UPI: bij het horen van de schoten, afgevuurd op presi dent Kennedyde telefoon al in de hand. (foto gpd> Al een aantal jaren zit het Ameri kaanse persbureau United Press In ternational (UPI) in problemen. Het bedrijf is sinds 1982, toen de oor spronkelijke eigenaren het verlies lijdende bedrijf van de hand deden, al een aantal malen van baas gewis seld. Nog steeds gaat het niet goed, al probeert UPI met de moed der wanhoop en slinkende middelen nog een relatief goed produkt op de markt te brengen. Merkwaardig is wel dat de discus sie over het lot van dit 84 jaar oude persbureau alleen maar gaat over geld. Of er behoefte is, of zou moe ten zyn, aan een tweede Ameri kaans persbureau naast het veel grotere en rijkere Associated Press (AP) - daarover praat niemand. Merkwaardig, aangezien UPI in juni 1907 juist werd opgericht om concurrentie met AP tot stand te brengen. Uitgever Edward Wyllis Scripps kwam met zijn regionale kranten in Cincinnati, Cleveland, Columbus en Toledo niet aan de bak bij AP. Omdat dit coöperatief opgezette persbureau graag concur renten buiten de deur hield, bleef Scripps met zijn kranten verstoken van landelijk en internationaal nieuws. Hij richtte dus een concurrerend persbureau op, dat ook diensten verleende aan andere kranten die Op 20 maart werd in het programma 'Wie schrijft die blijft' van de BRT Kristien Hemmerechts (1955) ge portretteerd. Vier boeken had zij ge publiceerd, voor haar eerste de Driejaarlijkse Prijs van de Provin cie Brabant ontvangen, voor de drie andere de Driejaarlijkse Belgische Staatsprijs voor proza. Nu was een vijfde boek van haar verschenen, de lijvige roman 'Zonder grenzen'. Een vrouw met een welluidende lach die leek voort te komen uit ge voel voor humor, niet uit vrolijk heid. Zij was welwillend en gehoor zaam bij de beantwoording van de interviewer, maar zij hield afstand. Ze was, zo zei ze ongeveer, lerares en moeder en had er plezier in om te schrijven. Zoals iemand anders er plezier in had om te breien. Erg veel over zichzelf en haar werk wilde ze niet kwijt. Was ze wantrouwend? Ik herin nerde mij een 'portret' van Hubert Lampo in diezelfde rubriek: de man werd belachelijk gemaakt. Hoewel ik niet houd van Lampo's werk en zijn rancunes vreemd vind, was ik geschokt door de uitzending. Je kunt als filmmaker door raar gedoe met de camera en rare montage en raar commentaar iedereen voor gek zetten. Dit keer had de filmmaker, vermoedde ik, royaal gehoopt dat Kristien Hemmerechts wat sponta ner van gedrag was geweest. Hij wist haar niet uit de tent te lokken. De vrouw die ik op de televisie zag kon ik gemakkelijk laten sa menvallen met de schrijfster van wie ik de nieuwe roman 'Zbnder grenzen' zat te lezen. Het is een inte ressante roman. Kristien Hemmerechts vertelt over een gezin: Victor en Petra en de tweeling Simon en Emilia. In Brussel en Parijs. Victor studeert medicijnen, verliest door een dom ongeluk twee vingers van zijn lin kerhand, stopt met zijn studie, wijdt zich als huisman geheel aan de ver zorging van de kinderen en het be reiden van maaltijden. Petra ver dient de kost met haar modewinkel. Victor wordt door een vriendin overgehaald om te scheiden en met haar mee te gaan naar Parijs. Hij neemt Simon mee, Emilia blijft bij Petra. In Parijs gaat Victor weer stu deren en wordt arts. Zoonfje Simon kan het goed vinden met zijn stief moeder. Petra verdraagt de schei ding niet, en als zij rijk is geworden door een erfenis gaat zij zinloos aan het reizen. De vier mensen houden intiem contact. Charisma Kristien Hemmerechts heeft 258 bladzijden nodig om haar verhaal te vertellen. Het heeft dus weinig zin om het na te vertellen. Het is op zich ook geen interessant verhaal. Er wordt zomaar geleefd, zonder veel doel, en als iemand al weet wat hij wil dan slaagt hij er niet in het plan uit te voeren. Misschien was het hu welijk van Victor en Petra een ver gissing, de scheiding was zeker een vergissing, en dat de tweeling werd verdeeld was absurd. Het zou, denkt de lezer, ook mis zijn gegaan wanneer het anders was gegaan. In de romanwereld van Kristien Hem merechts gaat nu eenmaal alles mis. Er woont in haar personen een in nerlijke dwang om alles mis te laten gaan, ze hebben nogal veel sympa thie voor de ondergang. Soms lijkt het of de wereld de schuld heeft. Hoewel de roman vooral geschreven is vanuit het ge zichtspunt van de vrouwen, is Vic tor het belangrijkste personage. Hij, de door zijn pech ietwat mismaakte arts, heeft kennelijk wat men 'cha risma' noemt. Als huisman wisselt hij met buurvrouwen recepten uit en deelt met hen het bed. Zijn hand bij AP hun neus stootten. Dat was United Press, dat in 1958 fuseerde met een kleiner agentschap. Inter national News Service. Sindsdien heet UP dus UPI, maar het bleef de relatief kleine en arme broer van AP. Al was het alleen maar, omdat binnen de coöperatie AP de deelne mende kranten hun kopij met ge sloten beurzen uitwisselden. UPI moest en moet alles zelf produce- Primeurs UPI heeft in de loop van de jaren veel wapenfeiten op zijn naam ge bracht, zo blijkt uit een van anekdo ten bol staand boek over UPI's ge vecht tegen de ondergang. Het is ge schreven door twee journalisten, die samen 43 jaar bij UPI hebben doorgebracht. Door extra hard te lopen, zo schrijven zij, konden de 'Unipres- sers' toch nog vaak hun AP-colle- ga's voorbleven. Bij voorbeeld met de eerste 'flash' van de aanval op Pearl Harbor en met het doorbre ken van de censuur op het Arden nen-offensief van 1944. Ook de eer ste berichten over de aanslag op president Kennedy waren van UPI - een verslaggever had een seconde voor zijn AP-collega reageerde de enige telefoon gegrepen toen hij de schoten hoorde. Behalve tekst leverde UPI ook fo to's. Een van de beroemdste is die van de zojuist herkozen president Harry Truman, die een krant om hoog houdt met de misgegokte kop 'Dewey verslaat Truman'. Ondanks alle wapenfeiten heeft het UPI in toenemende mate moei te gekost kostendekkend te wer ken. De eigenaren, inmiddels de er ven Scripps, die de krantengroep Scripps-Howard beheerden, kon den in de jaren zeventig UPI alleen draaiende houden doordat ze enor me royalties ontvingen uit de ver koop van strips als Peanuts'. Begin jaren tachtig echter wilde men toch wel af van de molensteen om de nek die UPI was geworden. De toch al ongelijke strijd met AP dreigde nog verder te verslechte ren, omdat er moest worden geïn vesteerd in digitale en satellietappa- ratuur. Bovendien ontwikkelden de grote Amerikaanse kranten (New York Times, Washington Post, Los Angeles Times, etc.) eigen nieuws diensten die ze ook gingen verko pen aan derden. UPI werd fijnge malen. Foto-archief Sinds UPI voor het eerst werd ver kocht, 2 juni 1982, is het bedrijf in 'Zonder grenzen', familieroman van Kristien Hemmerechts opleggingen bannen iedere pijn. Een nogal krankzinnige zwerfster, bedelares, wonend in een kraak pand, ziet in hem de heiland en wil een kind van hem. Aan mooie con versaties, voor de kindertelefoon en in zijn gezin, is hij gehecht. Een be geerde minnaar die masturbeert wanneer hij zich seksueel geprik keld voelt en geen minnares bij de hand heeft. Maar op de laatste blad zijden van de roman wordt duide lijk dat hij zich het liefst identifi ceert met de zwerfster, de opstande- linge die in de gevangenis heeft ge zeten na een terroristische actie. Ei genlijk is hij een opstandige. Zo moeten we, even, geloven. Slachtoffer Zijn vrouw Petra is van het begin af aan slachtoffer. Van de wereld? Ze ker ook. Er zijn van allerlei verkla ringen voor haar slordigheid, ge brek aan wilskracht. Toch is zij ken nelijk zelf verantwoordelijk voor haar ondergang. Zij laat, als zij rijk is geworden, het beheer van haar modewinkel aan anderen over, ver laat Brussel, woont in hotels, drinkt erg veel, belt midden in de nacht haar gewezen man Victor op en voert met hem sentimentele en wijsgerige gesprekken. Even in de vijftig is ze wanneer zij gaat leren skiën, en daarbij komt ze om. De tweeling. Over Simon wordt ons meegedeeld dat hij een tevre den en suf bestaan heeft gekozen. Emilia daarentegen wordt 'arts zon der grenzen' en onderneemt dus echt iets, iets heel gevaarlijks. Toch, zo vreest de lezer, maakt zij zich tot slachtoffer, van een beminde man, van de groep waarin zij werkt. Die groep bepaalt of zij het kind mag ba ren dat zij verwacht, en zij accep teert hun afwijzende beslissing. Wat Kristien Hemmerechts: al te uitvoerig, soms larmoyant, (foto Bert Nitnh«u> zou er van haar worden? Ze is pas dertig wanneer we, in 1990, voor het laatst van haar vernemen. De roman is mooi opgezet. We be ginnen in 1972 en 1973, gaan terug naar 1968, springen naar 1976 en 1978, draaien ons om naar 1968, be geven ons naar 1990 en besluiten in 1969. En in die hoofdstukken wordt teruggeblikt naar veel vroeger. Zo wordt in goed aansluitende frag menten een hele familieroman ver teld. Brussel, Parijs, Mexico, Zaire. Kristien Hemmerechts is uitvoe rig, al te uitvoerig, soms heel lar moyant al schryft zü kort en krach tig, en soms ongeloofwaardig zoals in haar karakteristiek van de bewo ners van een kraakpand. Haar per sonages zijn snel te vergeten. Maar haar boek is bezield door zo'n prik kelende droefgeestigheid dat men het gretig en bewonderend leest. ALFRED KOSSMANN Kristien Hemmerechts. 'Zonder gren- sen', roman. Ultg. De Arbeiderspers. Amsterdam, ƒ29,90. handen geraakt van een reeks finan ciers. zakenlui met interesse in de glamour van de journalistiek en an dere avonturiers. Dezen hadden ook geen geld (over) voor investe ringen. zodat gaten m de begroting steeds werden gedicht door lucra tieve bedrijfsonderdelen te verko pen. Zo verdween het waardevolle fo to-archief (waaruit jaarlijks voor miljoenen werd verkocht). Ook werd de hele fotodienst van de hand gedaan aan concurrent Reuter. Dit Britse, maar wereldwijd opereren de persbureau kreeg er voor een re latieve fooi een inhoudelijk goed lo pende fotodienst bij, die met enkele saneringen en wat investeringen nu een groot succes is. Maar dat was niet voldoende. Om de gaten te dichten, om faillisse menten te ontlopen waren en zijn merkwaardige ingrepen nodig. De ongeveer 1500 personeelsleden over de hele wereld brengen met een ze kere regelmaat loonoffers, zodat ten minste wat rekeningen kunnen worden betaald. En dat zijn dan Amerikaans-echte loonoffers: een kwartaal lang dertig procent min der salaris, en dat dan zo om de achttien maanden. Maar zoals Vroom en Dreesmann en de KLM zullen ondervinden met loonoffers kom je er niet, als het bedrijf structureel in problemen zit. En dat zit UPI nog steeds, ui de tang genomen door de concurrentie. Maar over pluriformiteit van de me dia praat niemand in Amerika, be halve de mensen bij UPI zelf. Het gaat om de centen zelfs om de centen van de werknemers. JAMES McGONIGAL Down to the Wire. UPI'# fight for survi val. Ultg. Gregory Gordon 4t Ronald Cohen. McGraw HUI. ƒ57.- 'De Portland paradox' van Martin Koomen is een thriller van allure. De schrijver roept de joyeuze ge heim agent Robert Portland op her haling. Wie 'Een zending monsters, de vorige thriller van Koomen, heeft gelezen, zal zich de keurig ge klede en geknipte geheim agent Portland nog wel herinneren. Kind aan huis in de hoogste kringen. Hoofs in zijn manieren. Bijna een godheid in de ogen van zijn assis tent, de luitenant Fokkema Een fi guur la Hastings naast Hercule Poirot en Watson naast Sherlock Holmes. De aangever, de opknap per. Een man die de ster van zijn baas feller kan laten schijnen. Maar gelukkig is dat door mij nooit zo gewaardeerde aspect van serviliteit in dit boek van Koomen aanzienlijk minder dik aangezet dan in 'Een zending monsters'. Ook toen beleefde het duo hachelijke momenten in het Nederland van vlak na de Tweede Wereldoorlog. In 'De Portland paradox' speelt Fokkema de hoofdrol als hij over de grens wordt gestuurd om in het na- zi-Duitsland mogelijke indringers van het vaderland te ontmaskeren. Herman Brusselmans: "Ik ben ge woon zomaar een lui...die vroeger een klein beetje beroemd was en nu niet meer". (toto gpdi EMILY DICKINSON (1830-1886) De Berg op zijn enorme Stoel zat breeduit in het Dal - Zijn blik is alomvattend wijd, Zijn vonnis, overal - Seizoenen speelden rond zijn knie als Kinderen rond gezag- Voorvader van de Morgenstond G rootvader van de Dag - Uit: Gedichten, Emily Dickinson. Vertaald door Louise van Santen. Uitg. De Prom. ISBN9068012789. Emily Dickinson. (toto pr) DEN HAAG In het Letterkundig Museum in Den Haag (gelegen aan het Prinses Irenepad, nabij Cen traal Station) is van 5 april tot 5 mei een tentoonstelling te zien over de schrijver en dichter Bert Schier beek en zijn relatie met de beelden de kunst. Schierbeek (Glanerbrug, 1918) heeft altijd grote belangstelling ge had voor de beeldende kunst. Dat komt onder meer tot uiting in zijn veelvuldige samenwerking met kunstenaars als Lucebert, Karei Appel en Jef Diederen. Te zien op deze expositie zijn bij voorbeeld de kleurenlitho's van Ka- rel Appel bij teksten van Schier beek in A beast-drawn man, de in gekleurde tekeningen van Jan Sier huis bij een gedicht van de auteur in Schetsboek, de tien etsen van Ger Lataster bij tien gedichten van' Schierbeek in Een gat in het geluid en de zes kleurenlitho's van Frank Lodeizen bij zes van Schierbeeks verzen in Bootsman. De expositie is gratis toeganke lijk. Openingstijden: dinsdag t/m za terdag van 10.00 tot 17.00 uur; zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Glanslak Hg komt daar danig in de knoei, maar wordt net op tyd door Port land uit de penkelen gesleept. Daar bij komt dan de in de titel genoem de paradox naar boven. De ogen schijnlijk zo vermoeide en stoïcijn se agent Portland bekommert zich als een moeder over de 'baby' Fok kema. Een door Koomen heel sub tiel beschreven tegenstelling, ge garneerd met een fiks aantal span nende avonturen vol actie en een toch nog verrassende ontknoping. Martin Koomen heeft met Port land en Fokkema een kostelijk kop pel gecreeerd, dat in het eerste boek hier en daar niet helemaal uit de grondverf kwam, maar inmiddels met goede glanslak een stralend ui terlijk heeft gekregen. Het zou zon de zijn als Koomen dit duo in het oorlogsgeweld zou laten ondergaan. KOOS POST Martin Koomen. De Portland paradon, till Van Gennep. ƒ29.54. Drie jaar geleden werd aan Geerten Meijsing (geb. 1950) de AKO-litera- tuurprijs toegekend voor 'Veran derlijk en wisselvallig'. Zijn nieuwe boek vormt er de 'ethische pendant' van. 'Altijd de vrouw' heet het werk. De schrijver haalde er een nomina tie mee voor de AKO-literatuurprijs 1991. Meijsing kan het niet laten. Hij blijft uitbundig pronken met zijn belezenheid. 'Altijd de vrouw' heeft maar liefst vier motto's. In een ver antwoording deelt hij mee: "Dit boek wil de thema's van Plato's Phaedrus, een dialoog over de ziel en verliefdheid als functie van de re torica, opnieuw in overweging ne men". De hoofdpersoon is weer zo'n onverbeterlijke betweter die bij voorbeeld Nietzsche kan typeren als 'een man die van de oudheid weinig begrepen had' en hem ver antwoordelijk stelt 'voor veel modi euze warhoofderij, voor het kort ademige, fragmentarische wereld beeld'. Kortom: de schijn wordt even gewekt dat ook nu een moei lijk toegankelijk, maniëristisch boek ontstond. Dat is deze maal niet de hele waarheid. 'Altijd de vrouw' vormt met 'Veranderlijk en wisselvallig' een 'tweedekker' zoals de auteur het noemt. Het zou echter ook als het slot van een trilogie aangemerkt kunnen worden, in 1981 ingezet met het onder het pseudoniem Eefje Wijnberg gepubliceerde 'Een meis jesleven'. Over het algemeen worden wei nig omwegen bewandeld. Het gaat, in verhouding tot ander werk van Meijsing, om proza dat direct en persoonlijk klinkt. In 'Veranderlijk en wisselvallig', waarin de hoofd persoon met vijf minnaressen ver keerde, werd nog eèn pose opge houden. Op wat oppervlakkig ver toon na lijkt de pose in dit boek over .een eeuwigdurende liefde voor één vrouw te zijn afgelegd. Het langste onderdeel van de ro man, 'Voorjaarsdroom', geeft in min of meer chronologische volgor de het verhaal van Erik en Eefje. De meeste andere hoofdstukken, nu eens in de eerste persoon dan weer in de derde persoon gesteld, zijn daar een aanvulling van. In 'De we gen naar Pisa' wordt beschreven dat zij hem in Italië komt opzoeken. Na zeven jaar eindigt de idylle defi nitief. Weer een jaar later, het is dan 1988, dient zich een volgende vrouw aan. In 'De wegen naar Pisa (bis)' wordt over haar aankomst verteld. Laura heet ze. een figuur die ook al een rol speelde in 'Veranderlijk en wisselvallig'. Het was logisch ge weest als het boek met het verschij nen van Laura geëindigd was. He laas laat Meijsing er echter een aan hangsel 'Besterving' op volgen waarin hij terugblikt op zijn verhou ding met Eefje, die voor hem 'altijd de vrouw' zou zijn geweest. Hij heeft haar leren kennen toen ze nog een schoolmeisje was. Ze had een dochtertje, leefde samen met een man die 'kind en kindmoe der als persoonlijke bezittingen beschouwt'. Erik kiest haar partij, geeft haar goede raad, waardoor hij haar beste vriend wordt. Verliefd was hij niet, hoe mooi ze ook was. Pas veel later "werd hij bevangen door een vreemde koorts". Ze is in middels getrouwd, een ongelukkig huwelijk, Erik vertrok naar Italië, waar hij aan zijn oeuvre bouwt met zijn literaire compagnon Kanger. Het 'schrijverscollectief Joyce Co bestond indertijd uit Meijsing en Keith Kanger Snell - in dit opzicht strookt het boek in ieder geval met de werkelijkheid. De liefde ontbrandt pas goed wanneer Eefje en haar dochter zich bij Erik in Italië vervoegen. Ze heb ben een opwindende, maar harmo nische tijd die vrij abrupt eindigt. Nadat Eriks boek 'Meisjesjaren' verschijnt - er ontstaan enige strub belingen over - herleeft de verhou ding. Ze baart een tweede dochter, waarvan hij de vader is. Gevieren vormen ze een heus gezin, zo lang als het duurt. Want Eefje besluit hun bevredigende erotische leven ten spijt te verdwijnen, alleen het jongste kind blijft bij hem. Maan den vol wanhoop volgen, hij bezint zich over de liefde. Eriks conclusie: "Als er al een gelukkig leven be staat, moet dat een leven zonder liefde zijn". Een wijsheid die de schrijver niet uit de boeken, maar uit eigen ervaring zal hebben opge daan. 'Altijd de vrouw' wekt meer herinneringen aan een smartlap dan aan Plato. HANS WARREN Geerten Meijsing: Altijd de vrouw. ,AI Uit». De Arbeiderspers. Amsterdam. G«erten Meijsing: Als er al een gelukkig leven bestaat, moet dal ren leven ƒ36.90. zonder liefde zijn. CFD,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27