Pragt en Kleyweg ijzersterk Vroege recordworp van Erik de Bruin Oegstgeest vergroot voorsprong op Orion Ter Leede in slotfase langs concurrent WW schiet net tekort in bekerduel Leids duo onnavolgbaar op Zilveren Molenloop Leython lijdt aan wisselvalligheid onder de zwemmers Bakker zwemt toptijd in Rome Tewksbury: de Boebka PAGINA 20 DO/STA SPORT DINSDAG 2 APRIL 1991 LEIDEN - Ondanks het feit dat Scylla zich al bewust was van een plaats in de degradatiepoule werd de laatste wedstrijd tegen herfst- kampioen Tempo Team op het scherpst van de snede gespeeld. De strijd eindigde enigszins geflatteerd in een 1-9 overwinning voor de Am sterdammers. Oegstgeest blijft ge staag doorgaan met winnen. Tegen Red Stars in Venray boekte het Oegstgeester team hun zesde zege op rij: 3-7. In de eredivisie vrouwen moet Docos na de 10-0 nederlaag bij koploper Shot weer waken voor het degradatiespook. Hoewel de kaarten voor beide ploegen reeds waren geschud, ver scheen zowel Scylla als Tempo Team verrassend genoeg in de sterkste samenstelling achter de ta fel. De ruime nederlaag van Scylla ten spijt, het spel dat de Leidenaars het eveneens verrassend veel opge komen publiek voorschotelden be looft veel goeds voor de te spelen wedstrijden in de degradatiepoule, die op 18 mei van start gaat. Niet dat de formatie van Frits Kantebeen iets hoeft te vrezen tegen de aan staande tegenstanders Trias, JCV en Bartok. Een echte prijs valt er niet te verdienen, wel het lijfsbe houd in de eredivisie. Tegen Tempo Team toonden de Leidenaars, die een slow-start ken den in verband met de lange afwe zigheid van Peter Paul de Vrind, aan op de weg terug zijn. In het eer ste paar wist echter alleen Gerard Bakker jr een zege te pakken tegen international Danny Heister. De Vrind bewees met verlies tegen Boute en Heister vooralsnog niet in vorm te zijn. In het tweede paar speelde Mirjam Hooman tegen Mar cel Hoevers een mindere partij, maar kwam tegen Scylett Andrew (speciaal uit Engeland overgevlo gen) adem tekort om de Brit in ver legenheid te brengen (24-26 in de tweede game). Dat overkwam ook de sterk en geconcentreerd spelen de Martin van Rijn tegen beide spe lers. Oegstgeest wist in de returnwed strijd tegen Red Stars waar het voor stond; met ruime cijfers winnen. Hetgeen ook geschiedde. Toen bleek dat Red Stars kopman Ron Boogaard niet op het wedstrijdfor mulier vermeld stond droomde het Oegstgeester team van een mon sterscore die er evenwel niet kwam. Nadat beide dubbels in de wacht werden gesleept gleed Ron Schi- paanbord in snel tempo onderuit te gen Bert Boogaard en Herman van der Broek iets minder snel tegen Cornelissen. Het derde Brabantse tegenpunt peurde invaller Leefel er uit tegen Friso Reitsma (21-19 in de derde game). "Ik kreeg op een gege ven moment geen vaart meer in de ballen en dan vecht je tegen jezelf, terwijl hij steeds vaster werd", ver zuchtte Reitsma achteraf. Tevreden kon hü zijn toen hijzelf en zijn maatjes na de pauze (3-3) geen fou ten meer maakten; 3-7. Met nog vier ronden te gaan (twee thuisbeurten en twee uit) is de voorsprong op Odion, dat met 5-5 gelijkspeelde te gen Kluis, tien punten geworden. In de derde divisie sleepten de mannen van Docos een gelijkspel (5-5) uit het Eindhovense vuur (OKI). Nog altijd staan de Leide naars op een derde positie van on der, met vier punten voorsprong op degradatiekandidaat Play Fair dat met 8-2 onderuit ging bij de reserves van Oegstgeest. Edward Hulst hield met drie overwinningen zijn ploeg in de race. Johan Kuiff moest drie maal het onderspit delven. De winst in het dubbel betekende het vijfde punt. De mannen van Rijnsoever na men de lange reis naar Emmen voor lief, immers de 9-1 overwinning te gen hekkesluiter Emmen bracht de Katwijkers terug in het rijtje der kanshebbers in de derde divisie. Gert-Jan van Duijn maakte geen misstap. Chiel Kuiper evenmin, al moest hij zich tot tweemaal toe in het Drentse zweet spelen om tot dit resultaat te komen. Marco Cecci (tweemaal winst) en het gewonnen dubbel bepaalden tenslotte de 1-9. De vrouwen van Docos moesten tegen koploper in de eredivisie Shot genoegen nemen met een 10-0 ne derlaag. De ruime nederlaag tegen de Wageningse dames valt, gelet op het klasseverschil, niet eens te be treuren. Wel het dichterbij kruipen van rode-lantaarndrager Tempo Team, dat met 7-3 verloor bij Hoi, en nu nog maar drie punten achter loopt. Marijn Olden, Petra Buite laar, maar vooral invalster Angeli- que van de Bosch (voor Heieen Hop) kwamen er niet aan te pas. De vrouwen van Rijnsoever boekten bij DOV hetzelfde resultaat als in de heenwedstrijd: 4-6 winst. Nog altijd is de koppositie na zes ronden en 43 punten een feit, maar Besbo Irene 2 volgt op de voet 28 uit 6). RON HOOGENDAM SASSENHEIM - Ter Leede heeft de kansen op het kampioen schap van de zaterdag eerste klas se interregionaal in eigen hand gehouden door concurrent Zwart Wit '28 met 2-1 te verslaan. De Sassenheimse vrouwen kunnen bij een misstap van de Rotter damse ploeg feest gaan vieren. VROUWENVOETBAL Zwart Wit startte sterk en was meteen al gevaarlijk met snelle uitvallen over de vleugels. Na ne gen minuten liet Sandra Roos de Ter Leede-verdediging staan. Haar lobballetje passeeerde weliswaar de keeper, maar be landde tegen de paal. Zwart Wit kreeg de beste kansen, hoewel Ter Leede wel meer in balbezit kwam. Vijf minuten voor rust was het opnieuw Roos die met de bal aan de voet alleen voor het Ter Leede-doel verscheen. Ditmaal schoot ze beheerst binnen. Na goed te zijn weggekomen met slechts een 0-1 achterstand kwam Ter Leede na rust sterk te rug. Voorlopig werd echter behal ve balbezit slechts een serie hoek schoppen veroverd. Gaandeweg moest het initiatief toch weer uit handen gegeven worden en toen de goed spelende Anette Bee- rendonk het veld geblesseerd Zmoest verlaten, zag het er som ber uit voor de Sassenheimsen. Vlak voor tijd was het de atten te Nathalie Geeris, die Ter Leede aan de gelijkmaker hielp. Els Schoon schoot een vrije trap van afstand rechtsstreeks op het doel. Het houdbare schot werd toch losgelaten door Zwart Wit keeps- ter Monique van Vulpen, waarna Geeris toeschoot om af te ronden. De scheidsrechter liet nog minu ten lang in blessure tijd doorspe len, waarvan Geeris gretig ge bruik maakte door van afstand verwoestend uit te halen. Op paasmaandag zette Ter Leede de zegereeks voort door DSVP met 8-1 te verslaan met op nieuw een beslissende rol voor Geeris, die vier doelpunten voor haar rekening nam. In de zondag tweede klasse leed Sleutels een onverdiende 2- 0 nederlaag tegen RVC '33. De Leidsen hadden de hele wedstrijd de beste kansen, ondanks de uit sluiting van Marïelle Bavelaar, die te fel regageerde nadat er een overtreding tegen haar was be gaan. Sleutels kon het dus niet af maken en RVC scheen al tevre den met een gelijkspel, toen vlak voor tijd Bianca van Buren het hoofd koel hield in een scrimma ge voor het Leidse doel en de bal binnen prikte. In blessuretijd had Jessica van Bruggen nog succes met een afstandsschot. In de zondag eerste klasse re gionaal was Alkmania FC Lisse ruim de baas met 10-0. Vooral Cis- ka van Egmond was met zes tref fers een plaag voor FC Lisse. Maar ook Conny Bouwmeester, Linda van Veen, Trudy Broek- sterhuizen en Heieen Zandber gen konden het genoegen van een doelpunt smaken. Foreholte had geen problemen met Kickers dat met 1-5 terug werd gewezen. In de eerste helft ging het duel nog gelijk op. Ange- lique van Leeuwen bracht de Voorhoutsen weliswaar aan de leiding, maar Dorien de Jong had al snel het antwoord van Kickers klaar. Na de rust trok Foreholte de zaken resoluut naar zich toe, toen achtereenvolgens Natasja Takes, Ingrid Schipper, Linda Vink en Chantal Brama het doel van Kickers vonden. Gisteren verloor Kickers tegen WSB, dat aan een doelpunt van Kitty Geerlings voldoende had om de strijd te beslissen. SNEEK (ANP) Erik de Bruin is vroeg in vorm. Hij verbeterde gisteren tijdens wedstrijden in Sneek het nationale record discus werpen. De atleet van V&LTC kwam tot een afstand van 68 meter en 12 centimeter. Dat is 54 centimeter verder dan zijn oude record dat op 29 juni 1989 in Helsinki werd gevestigd. Het is de tiende keer, dat de Bruin de nationale topper aanscherpte. In 1984 nam hij het record over van Cees Koch, die er 22 jaar eigenaar van was geweest. Met zijn record vestigde De Bruin zich aan de top van de mondiale sei zoenranglijst. In Sneek werd niet el ke worp gemeten. Tot de serie be hoorde ook worpen van 67,40 meter en 66 meter. "De omstandigheden waren gunstig", relativeerde De Bruin zijn prestatie. "Er stond een vrij harde wind die precies in de goede richting waaide. Zonder die wind waren de afstanden normaal geweest. In de buurt van 65, 66 me ter". Voor De Bruin zijn recordverbe teringen vroeg in het seizoen nor maal. In 1984 nam hij het record van Koch over op 23 april. "Mei, juni ben ik normaal in goede vorm. Be gin april eigenlijk nog niet. In Sneek was de vorm er ook nog niet. Ik had echt mazzel met de omstan digheden". Hij was in Friesland wel gebrand LEIDEN - De vrouwen van Gemi ni 2 hebben een kansloze nederlaag geleden tegen Riva 3. WW ging in vijf sets ten onder tegen Velo (2-3). De rest van het paasweekeinde stond in het teken van bekervolley bal. Gemini 2 had pas in de tweede set enig antwoord op het sterke spel van Riva Rijswijk. In plaats van 6-15 verloren de vrouwen uit Voorscho ten met 12-15. In de derde set stelde Gemini slechts drie punten tegen over de vijftien van Riva. Velo en WW maakten er een spannende wedstrijd van. WW won de eerste en de derde set, maar na het zware verlies in de vierde reeks (2-15) ging ook de vijfde ruim verloren (5-15). De blessurelast is zo groot, dat het voor WW moeilijk wordt om de gradatie te ontlopen. Wel heeft Jea- nette Rietkerk de training inmid dels hervat. Beker RW verloor in het toernooi om de districtsbeker de eerste set van Jodan Boys, omdat het dacht met een alternatieve opstelling te kun nen uitkomen met alleen spelverde ler Ronald Boers op zijn vertrouw de plaats. Nadat coach Broere drie spelers had gewisseld, ging het be ter. Met Hans Pardon in een hoofd rol hield RW Jodan Boys constant onder druk. Het won drie sets op rij (3-1). Gemini 2 liet zich in eerste in stantie overdonderen door VCS (6- 15). De tweede set wonnen de Voor schotenaren met 15-5, maar na 5-1 in de derde set scoorde Gemini geen punt meer: 5-15. De vierde set was weliswaar weer spannend, maar Gemini trok met 13-15 (1-3) defini tief aan het kortste eind. Lcython 3 en LUSV speelden een gelijkopgaande wedstrijd. LUSV won de eerste set na 9-9 met 15-9. Na een 5-0 achterstand trok Leython de stand daarna met 15-6 gelijk. Ver volgens was de beurt aan LUSV (15- 5). Ondanks een 7-0 achterstand in de vierde set wonnen de studenten opnieuw (15-8), waardoor zij verder bekeren. Graficon-Donar had wei nig moeite met Orion (3-0). Na een moeizaam begin (15-12) was het snel afgelopen (15-7, 15-5). Bij de vrouwen verkeek Gemini 2 zich op VCO. Zelfs een 8-2 voor sprong in de vijfde set bood geen garantie voor de overwinning. Via 8-8 en 16-16 werd het uiteindelijk 17- 16 in het voordeel van Gemini: 3-2 (8-15, 15-9, 15-12, 10-15, 17-16). Ley thon plaatste zich in Maasland voor de laatste acht door Ufo '87 met 15- 11, 15-4, 15-4 te verslaan. GER RENES op een goede prestatie. "Precies een jaar geleden ben ik aan mijn linker knie geopereerd. Dat speelde in mijn achterhoofd wel mee. Ik wilde laten zien dat ik weer helemaal te rug ben". Dat had hij al in septem ber met de tweede plaats op de Eu ropese titelstrijd in Split bewezen. "Dat was een enorme verrassing, ze ker, maar niet meer ook". De prestatie in Sneek zal hem in dit seizoen achtervolgen. "Ja, daar ben ik wel bang voor", gaf hij toe. "Het is misschien niet zo slim ge weest zo vroeg al zo ver te werpen. Als ik later 66 meter gooi, wordt on middellijk deze 68 meter erbij ge haald. Mëar 66 meter bij windstil weer is zeker zo goed als deze 68 me ter bij drie meter meewind". De Bruin heeft van de winter niet stil gezeten. "Ik heb wat technische details veranderd in mijn kracht training. Verder heb ik mijn norma le programma gevolgd. Gelukkig ben ik weinig geblesseerd geweest. Ik heb goed kunnen doortrainen. Vandaar dat het nu al zo lekker gaat". Zijn programma is gericht op de wereldtitelstrijd in Tokyo, eind au gustus. "Vanaf half mei ga ik veel wedstrijden doen. Vooral in juni. Ik denk dat ik de grand prix in Brazilië en Californië ga volgen. Als dat goed gaat, neem ik rust. Kom ik al leen nog in Zürich in actie. Voor de rest ga ik dan trainen. Je moet de concurrentie niet al te wijs maken". In Sneek wierp zijn zusje Corrie bij de meisjes B de discus naar 49 meter 74. Daarmee voldeed ze aan de limiet voor de EK junioren. Met de kogel kwam ze tot 16 meter 46. Tonnie Dirks heeft zaterdag in de Paasloop van Paderborn over 25 ki lometer een knappe overwinning behaald. De vijfvoudige Nederland se veldloopkampioen legde de af stand af in 1 uur 15 minuten en 22 seconden. Hij evenaarde met die tijd het parkoersrecord, dat de Tsjechoslowaak Jan Uvizil vorig jaar vestigde. Arturo Barrios is zaterdagavond in La Fleche twee wereldrecords hardlopen rijker geworden. De Mexicaan met 27.08,23 reeds we reldrecordhouder op de 10.000 me ter, verbeterde in het Franse plaats je voor 6000 toeschouwers de we reldrecords op de 20 kilometer en het uur tot respectievelijk 56 minu ten en 54,03 seconden en 21.101 me ter. Na vijftien jaar viel dus het we reld uurrecord, dat Jos Hermens op 1 mei 1976 op Papendal op 20,944 ki lometer had gebracht. Hermens, manager van de 27-jarige Mexicaan, was er al lang van overtuigd dat Barrios een geslaagde greep naar zijn wereldrecord zou kunnen doen. "Hij heeft 27.08,03 op de tien kilo meter gelopen. Een tijd, waarvan ik vroeger alleen maar heb durven dromen. Barrios gaat mijn record verpletteren", had Hermens in ja nuari, toen hij de recordpoging van Barrios aankondigde, voorspeld. Nog meer hardlopers dan bomen in de polders rond Rijpwetering bij de 29ste Zilveren Molenloop. (foto Lc Zuyderdu RIJPWETERING - Joke Kleyweg en Huub Pragt wa ren zaterdag de glorieuze winnaars van de Zilveren Molenloop in Rijpwetering. Het Leidse duo was (slechts één week na hun goede pres taties bij de City-Pier-City- loop in Scheveningen) goed voor toptijden op de 20 kilo meter. Kleyweg kwam tot 1.07.58 en Pragt tot 1.02.42. Tweede bij de mannen was Theo van der Veer van AV Holland in 1.03.34. Piet van der Poel werd met 1.04.20 in totaal vijfde en ook ruim eer ste bij de veteranen 1. Ook ruim eerste werd Bataaf Wil lem Ravensbergen maar dan bij de veteranen 3. De 29ste Zilveren Molenloop van de dit jaar jubilerende atletiekclub De Bataven was op paaszaterdag geze gend met schitterend weer. Gelokt door de stralende lentezon kwamen naast honderden trim- en wedstrijd- lopers vele toppers naar Rijpwete ring. Bij de vrouwen werden vooraf Joke Kleyweg en Ine Valentin ge tipt voor de plaatsen één en twee en dit bleek terecht. Kleyweg kwam (zoals trouwens zeer veel wedstrijd- lopers) één week na de halve mara thon van de City-Pier-City alweer aan de start. Na haar (ook nationaal en internationaal) aansprekende tijd van een week eerder en doordat ze de afgelopen week ook weer een aanzienlijke hoeveelheid trainings- arbeid had verricht viel vooraf te verwachten dat Kleyweg het iets rustiger aan zou doen. Dit bleek echter bepaald niet het geval. Haar tijd van 1.07.58 was omgerekend slechts een fractie langzamer dan haar tijd in Den Haag. Kleyweg, die in de Zilveren Mo lenloop slechts negentien mannen voor zich had, gaf hiermee nog maals aan dat ze in Nederland de absolute top benadert. Voor de ma rathon van Rotterdam over drie we ken, die ook geldt als Nederlands kampioenschap, krijgt de studente sociale geografie door haar presta ties bijna als vanzelf de door haar ei- LEIDEN - De wisselvalligheid die het spel van Leython dit sei zoen kenmerkt, heeft de Leider- dorpse formatie ook zaterdag in de uitwedstrijd tegen Vrevok par ten gespeeld. Na een sterke eerste set (2-15 winst) volgden drie sets van een belabberd gehalte, wat Leython op een 3-1 nederlaag kwam te staan. Maar niemand in de Leython- gelederen zal van deze nederlaag wakker hebben gelegen. Het doel van dit seizoen, lijfsbehoud in de eerste divisie, is bereikt, zodat al le ogen reeds op het volgende sei zoen zijn gericht. Na de nederlaag tegen Vrevok volgde dan ook geen wedstrijdanalyse, maar een kringgesprek over het aanstaan de seizoen. Op de agenda stond één vraag: wie gaat er weg? Nie mand van de tienkoppige selectie stak direct het vingertje in de lucht, al lieten spelverdeler Derk de Saegher en aanvaller Paul de Winter weten bedenktijd nodig te hebben om deze vraag met ja of nee te kunnen beantwoorden. Voor John Groen is dit een re den om voorlopig niet toe te zeg gen zijn verblijf in Op Dreef te verlengen. "Ik blijf alleen als de groep intact blijft. Ik heb name lijk geen zin om volgend jaar voor de zoveelste keer iets op te bou wen. Ik wil alleen nog verder met deze groep die het in zich heeft om met enkele aanvullingen vol gend jaar mee te doen voor de ti tel" aldus Groen. De Leython-spelers bevestig den deze laatste uitspraak alleen in de eerste set van het duel tegen Vrevok. De organisatie klopte als een klok en de ploeg van Piet de Saegher, nummer drie op de ranglijst, kwam niet verder dan het incasseren van tegenpunten. Binnen een kwartier was het 2-15. Na een woordenwisseling tussen Derk de Saegher en de scheids rechter, gaf laatstgenoemde De Saegher bij het wisselen van de speelhelft een rode kaart waar door Leython met een 1-0 achter stand aan de tweede set begon. Aangespoord door het publiek, klom de thuisclub uit het dal om hoog, terwijl Leython er plots klaps niets meer van bakte. Het goede spel van Vrevok onder aan voering van uitblinker Andries Scholten en de legio misverstan den tussen de Leython-spelers leidden tot drie gewonnen sets op ry voor Vrevok (15-8,15-4 en 15-6). genlijk niet gewenste favorietenrol toebedeeld. De mannen hielden al direct na de start een straf tempo aan. Na drie ki lometer gingen twee atleten aan kop: de sterke Belg Luc Wagemans (enkele jaren geleden goed voor 2.13 op de marathon) en Leiderdorper Theo van der Veer. Achter dit duo kwam een groep van zo'n 12 man, onder wie Pragt, Harry Versteegen en Van der Poel. Dit bleef lang het beeld van de wedstrijd met dien verstande dat de achtervolgende groep, voorname lijk door het kopwerk van Pragt, zich splitste in vier kleinere groep jes die ieder voor zich de tegenwind in de polder het hoofd moesten zien te bieden. Na tien kilometer maakt Pragt de sprong naar en voorbij het leidende duo. Pragt: "Hoewel we ongeveer 150 meter achter de lei ders zaten heb ik de wedstrijd kun nen controleren. Ik startte rustig, maar het ging de hele wedstrijd heel lekker en ik kon dus vrij eenvoudig de leiders achterhalen en passe ren." De voor het Haagse Sparta uit komende atleet zette ook de laatste kilometers met de wind in de rug goed door en finishte in de snelle tijd van 1.02.42. Versnipperd Achter Pragt kwam het veld ver snipperd aan de finish. Tweede in 1.03.34 werd Theo van der Veer van AV Holland die lang met de Belg Wagemans aan kop had gelopen. Wagemans die nog niet volledig in conditie is na een blessure, viel ver terug en eindigde als tiende. Van der Veer daarentegen had nog vol doende krachten over. "Ook tegen de wind in had ik van ons tweeën al het meeste kopwerk gedaan. Het is dat Pragt ons te hard passeerde, an ders had ik misschien nog wel kun nen aanhaken. Niet dat ik had kun nen winnen, want Huub was ijzer- sterk" aldus Van der Veer, die ei genlijk pas de dag van de wedstrijd besloot dat hij zich sterk genoeg voelde voor een wedstrijd over 20 kilometer. Vlak achter de kop liepen gedu rende de hele wedstrijd drie atleten. Dat waren Bataaf Versteegen, Spar taan Van der Poel en Ruud Onland uit Zoe term eer. Hoewel net niet sterk genoeg om Pragt te blijven volgen liepen de drie dicht achter de leiders goed samenwerkend een sterke wedstrijd. In de laatste kilo meters viel de beslissing om de der de plaats. Onland bleek de sterkste. Veteraan Van der Poel vindt het doseren van zijn wedstrijden be langrijk. Dat levert althans bij hem goede resultaten op. De Spartaan verbeterde zijn persoonlijk record met anderhalve minuut en werd winnaar bij de veteranen 1. Opvallend was het aantal Bata ven dat vooraan eindigde. De Leid se club heeft een grote groep goede atleten voor de langere afstanden. Veteraan Willem Ravensbergen hield behalve alle atleten uit zijn ei gen klasse ook alle veteranen 2 meer dan een minuut achter zich. Helemaal voorin was er naast de vierde plaats van Versteegen een achtste voor Ben Kerkvliet (met 1.05.12 een persoonlijk record met twee minuten) en een elfde voor J an Kortekaas met 1.05.47. Hans Raven sbergen werd 18de met 1.07.23 en Henk van Velzen 22ste in 1.08.37. De tijden vallen eens te meer op omdat de meesten een week eerder ook al knappe tijden hadden neefgezet op de CPC. Ook zeer aansprekend zijn de prestaties van Jan Dirk Hazeleger, Jaap van Duyvenvoorden (vorige week 38ste in 1.07.03 en in training voor de Westlandmarathon) en Kees van Klink. Deze regiotoppers liepen voor of na de 20 kilometer nog eens 10 kilometer extra als trai ning voor de marathon. WILMAR KORTLEEVER SHEFFIELD (Rtr/SID) - De Ca nadees Mark Tewksbury ont wikkelt zich steeds meer tot de Sergej Boebka van de zwem- sport. Optimaal gebruik ma kend van de nieuwe - versoepel de - rugslagregels legde de nummer twee van de wereld kampioenschappen bij de we reldbekerwedstrijden in Shef field de 100 meter af in 52,58 se conden. Het was alweer het vijfde wereldre cord op de korte baan in zes weken tijd van de 23-jarige zwemmer. De student politieke wetenschappen verbeterde zijn eigen record, dat da teerde van twee weken geleden in Bonn, met 0,13 seconden. In Sheffield werd gezwommen in het Pond Forge-International Sports Centre. Dat splinternieuwe zwem-complex is voorzien van de nieuwste snufjes, geldt als uiterst snel en heeft 150 miljoen gulden ge kost. In 1993 worden er de Europese kampioenschappen gehouden. Tewksbury liet zich er gaarne door inspireren. De Canadees was pas anderhalve dag tevoren vanuit Leningrad gearriveerd. Die ver moeiende reis had hem niet minder dan zestien uur gekost. "Juist de overgang van dat stokoude zwem bad van Leningrad naar de luxe hier, was een belangrijke factor in mijn prestatie", aldus de Canadees. Nog voor de laatste wereldbeker wedstrijd (van 8 tot 10 april in Victo ria Canada) is Tewksbury al zeker van de eindoverwinning op de rug slag en de 3000 Amerikaanse dol lars, die daarmee te verdienen val len. Naast het officiële wereldrecord van Tewksbury werden in Sheffield nog twee in-officiële wereldrecords geboekstaafd. De Duitse kampioen Nils Rudolph won de 50 meter vlin derslag in 24,05 seconden en was daarmee 0,02 seconden sneller dan de snelste tot dusverre, de Cana dees Marcel Gery. Rudolphs landgenote Marion Zoller verbeterde op de zelden ge zwommen 100 meter wisselslag met 1.02,75 de beste wereldprestatie van Mildred Muis met 0,05 seconden. De tijd van Rudolph was wel een of ficieel Europees record. Op de vrije slag legde de Duitse Olympische kampioen Uwe Dassier zowel de 200 als 400 meter (1.47,51 en 3.46,86) waardoor de eindzege in die catego rie hem bijna niet meer kan ont gaan. Op de 200 meter schoolslag tikte Gary OToole als eerste aan. De Ier werd echter wegens een illegaal vlinderslagkeerpunt gediskwalifi ceerd. Michael van Rijn stond daar door nog net op het erepodium: als derde. Eerder was de Noordhollan der in 28,73 als tweede geëindigd op de 50 meter. Ingrid Baars eindigde met 1.02,77 als vijfde op de 100 me ter vlinderslag, Ellen Elzerman deelde op de 50 meter rugslag die positie met de Canadese Barnes en Linda Moes werd met 1.11,64 zesde op de 100 meter schoolslag. Bij de achtlanden-jeugdwedstrijd in Rome eindigde de Nederlandse ploeg als laatste. De enige individu ele overwinningen waren voor Kir- sten Vlieghuis en Mary Peters. Vlieghuis zegevierde op de 400 me ter vrije slag in 4.20,80 en de 800 me ter in 9.01,19. Mary Peter won de 100 meter schoolslag in 1.13,84. LEIDEN Fleur Bakker heeft aan haar internationale optreden in Rome een persoonlijk record overgehouden. De 13-jarige zwemster van LZ 1886 kwam tijdens de paasinterland voor junioren, waarin Nederland als acht ste en laatste eindigde, op de 200 meter rugslag uit op 2.34,59. Daarmee werd zij vijftiende. Op de 100 meter rugslag behaalde zij de zestiende plaats in 1.11,61. Bakkers hoogste klassering was de dertiende op de 100 meter vrije slag (1.01,73). Christiaan de Groot, eveneens LZ, kwam tot vergelijkbare klasseringen. Op de 200 meter rugslag werd de Gouwenaar vijftiende in 2.19,07, op de 100 meter rugslag zestiende in 1.04,08 en op de 100 meter vlinderslag vijftiende in 1.01,16.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20