LEIDSCH DAGBLAD Paasrecord: ruim 900.000 toeristen Grote braadpan gezocht. NODIG! Miljoenenfraude ontdekt bij controle in haven Rotterdam Kust- en bollenstreek blijft achter RAF vermoordt topman sanering DDR-bedrijven Redding Leidenaars uit in brand gestoken pand Gehakt h.o.h., GUtMU? DINSDAG 2 APRIL 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39511 Prijs fl. 1,45 ROTTERDAM (GPD) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) heeft in de Rotterdamse ha ven een grootscheepse fraude ont dekt in de controlesector. Bedrijven en verzekeringsmaatschappijen zouden voor miljoenen guldens zijn opgelicht. Dit blijkt uit een FIOD- rapport, dat deze week aan justitie in Rotterdam wordt overhandigd. Controlebedrijven onderzoeken in opdracht van verlader, stuwa door, expediteur of ontvanger de hoeveelheid en kwaliteit van de la ding die in schepen wordt aange voerd. Centraal in het onderzoek naar ontduiking van belastingen en pre mies, staat het vorig jaar mei failliet gegane bedrijf Aanleg BV. Mogelijk wordt de oud-directeur en tevens eigenaar vervolgd. Het controlebe- drijf zou met valse facturen en mis tige opdrachtgevers hebben ge werkt. Ook andere controlebednj- Inde Hoofdstraat in Noordwijk was het beide paasdagen erg druk. LEIDEN/KATWIJK/NOORD WIJK - Ruim 900.000 buitenlanders hebben tijdens de jaasdagen een bezoek aan ons land gebracht. Een absoluut record, aldus het Nederlands 3ureau voor Toerisme (NBT). Van topdrukte was in de kust- en bollenstreek evenwel geen iprake. n de kustplaatsen Noordwijk en iatwijk waren weliswaar vrijwel ille bedden bezet, maar in tegen- itelling tot vorig jaar, toen toeris- en moesten uitwijken naar plaat- en ver in Nederland, konden de iotels en pensions in de regio de Irukte gemakkelijk opvangen. De beukenhof trok 60.000 bezoekers, 0.000 minder dan vorig jaar. Met lit lagere aantal was vanwege de roege Pasen rekening gehouden. Over geheel Nederland noteerde het NBT exact 908.433 buitenlandse bezoekers. Dat is 20 procent meer dan was geschat. De Duitsers span den de kroon, gevolgd door Engel sen en opvallend meer Belgen dan in voorgaande jaren. Ook waren er veel Oosteuropeanen. De massale stroom buitenlanders wordt toegeschreven aan het fraaie weer aan het begin van het paas- 1ERLIJN (GPD) De Duitse ter- oristische groepering Rote Armee 'raktion zegt de 58-jarige topindus- rieel Detlef-Karsten Rohwedder te lebben vermoord. Rohwedder is iresident-directeur van de over- ïeidsinstelling Treuhand' die ruim 000 Oostduitse bedrijven moet sa- ieren en privatiseren. Hij werd afgelopen nacht doodge- choten in de werkkamer van zijn ilia in Oberkassei bij Düsseldorf. lijn vrouw raakte gewond. De choten werden vanuit een parkje ïgenover zijn huis afgevuurd. Ondanks een intensieve zoekac- le ontbreekt van de daders elk poor. Enkele uren na de moord wam bij het Franse persbureau FP in Parijs een anoniem tele- lontje binnen, waarin de RAF zei e moord te hebben gepleegd. De hoogste Duitse openbare aan- lager belast met de bestrijding van irrorisme, Von Stahl, ontkende anmorgen dat er aanwijzingen wa in dat de harde kern van 12 tot 20 ersonen een aanslag voorbereid- Wisselvallig eel bewolking en af en toe regen, iter op de dag ook enkele opkla- ngen. Minimumtemperatuur on- eveer 8 graden, middagtempera- lur rond 12 graden. Zuidweste- jke wind, vrij krachtig, aan de ust en op het IJsselmeer krachtig I bard, later op de dag iets afne- ïend. De vooruitzichten voor donder- ig tot en met zondag: Wissclval- ig en vooral in het weekeinde vrij eel wind. Middagtemperatuur ngeveer 10 graden. Detlev Rohwedder. «foto epa> de. Veiligheidsexpert Dommel zei niet uit te sluiten dat de terroristen met nieuwe leden uit de ex-DDR voor het eerst in actie zijn gekomen. De Hamburgse terroristenbestrij- der Lochte eiste dat de Westduitse BVD nu direct toegang krijgt tot al le Stasi-dossiers, omdat steeds dui delijker wordt dat de Oostduitse Staatsveiligheidsdienst intensief met de RAF heeft samengewerkt. Hij sloot niet uit dat er nog steeds contacten bestaan tussen terroris ten en (ex-)Stasi-afdelingen. In politiek Duitsland is met af schuw gereageerd op de moord. Kanselier Kohl toonde zich op zijn vakantiebestemming in Oostenrijk ontzet over de aanslag. "Dit is een verschrikkelijke en onbegrijpelijke misdaad, waardoor Duitsland be roofd is van een man die zich als geen ander inzette voor de economi- schè opbouw van de nieuwe deel staten", aldus regeringswoordvoer der Vogel. Rohwedder, die zelf uit de DDR komt, gold als een ervaren saneer der. Hij was van 1969 tot 1978 staats secretaris van economische zaken in Bonn. Daarna haalde hij het staal concern Hoesch uit de rode cijfers. Juli vorig jaar kreeg hij de giganti sche opdracht het Oostduitse be drijfsleven te reorganiseren. Op zijn 'grootste onderneming ter wereld' genoemde Treuhand werd steeds meer kritiek uitgeoefend. Rohwedder zou alleen de vroegere volkseigen bedrijven privatiseren en absoluut niet zorgen voor be houd van de in totaal 4 miljoen ba nen. De RAF heeft sinds 1970 een reeks Duitse politici en zakenlui vermoord. weekeinde, de sterke opkomst van korte vakantieseen de uitgebreide publiciteit in binnen- en buiten land. Ook het binnenlands toerisme was met 400.000 vakanties groter dan verwacht. Het toeristisch be drijfsleven is dan ook zeer tevreden, zo concludeert het NBT na een en- quete bij attractiepunten en VWs. Het NBT komt tot de 'voorzichti ge conclusie' dat steeds meer toeris ten hun vakantie spreiden. Op Goe de Vrijdag en paaszaterdag was het weliswaar druk op de wegen, maar lange Files hebben zich niet voorge daan. Zondag was het volgens de al gemene verkeersdienst van de rijkspolitie zelfs opvallend rustig. Gistermiddag was het op de door gaande wegen redelijk druk. Op de bekende knelpunten en in de rich ting van de grens met Duitsland stond een aantal kleine files, maar tot problemen heeft dat niet geleid. Er deden zich enkele ongevallen giet blikschade voor. IJsbeertjes Ondanks dat de Keukenhof bedui dend minder bezoekers trok dan vo rig jaar, was de Lissese bloe mentuin opnieuw de topattractie van Nederland. Storm liep het ver der in Diergaarde Blijdorp op twee de paasdag: 23.000 dagjesmensen bezochten gisteren de dierentuin in de Maasstad. Het leek alsof de meeste mensen speciaal voor de ijs- beertjes kwamen die de dierentuin sinds afgelopen woensdag buiten liet. In verband met de paasdrukte versterkten NS gisteren een groot aantal treindiensten. Maandagoch tend vroeg bleken veel treinen te kort om het grote aanbod van dag jesmensen aan te kunnen. De eerste trein die werd verlengd was de stop trein Zwolle-Utrecht. De intercity Groningen/Leeuwarden-Amster- dam zat bij Amersfoort zo vol dat er geen mens meer bij kon. NS beslo ten daarom om tussen Amersfoort en Amsterdam extra treinen in te zetten. Ook tussen Zwolle en Kam pen, Zwolle en Emmen en op de lijn Zwolle-Roosendaal tussen Arnhem en Roosendaal werden de treinen verlengd. Een brandweerman pakt, terwijl andere bewoners toekijken, een baby aan op de eerste verdieping. Hieieo Kutp«n) ven worden door de FIOD doorge licht. Volgens bestuurder Marges van de Vervoersbond FNV brengt dit soort zaken de betrouwbaarheid van de haven in diskrediet. Het con troleren van de lading vergt naar zijn mening juist integriteit van de betrokken bedrijven. Marges be weert dat er nogal wat schimmige bedrijfjes en figuren in deze ha vensector opereren. Het FIOD-onderzoek zou hebben Vrijspraak medeverdachten Achttien jaar cel voor IRA-terrorist ROERMOND(AP) De 27-Jarige Ier Gerard Harte is vanmorgen wegens de moordaanslag op twee Australische toeristen in Roer mond vorig Jaar mei, door de rechtbank in die stad tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn drie mede-verdachten, Sean Hick, Paul Hughes en Donna Maguire, werden vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. De aanslag werd opgeëist door het Iers Republikeins Leger (IRA) dat de aanslag een vergissing was en dat de toeristen voor Britse mi litairen waren aangezien. Financieel netwerk Saddam blootgelegd WASHINGTON (GPD) - Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gisteren meegedeeld dat we reldwijd 52 bedrijven zijn ontdekt die in het geheim opereren voor de Iraakse president Saddam Hussein. Onderzoekers hebben ook 37 perso nen geïdentificeerd die als bemid delaar optreden voor de Iraakse re gering. Zij hielpen de Iraakse regering de afgelopen jaren onder meer aan wa pens langs omwegen en stonden Saddam en zijn familie bij met het investeren van miljarden. Van de bedrijven bevinden er zich 30 in En geland. Forse prijsstijging in Sovjetunie maakt burgers bang en triest MOSKOU (AP) - Sovjet-burgers moesten vandaag veel dieper in de buidel tasten om voedsel en goede ren te kopen. Bij enkelen rolden de tranen over de wangen, omdat ze bang zijn dat ze door de prijsstijgin gen hun gezinnen niet meer kunnen onderhouden. De prijs van melk is verdubbeld, terwijl vlees drie keer zo duur werd. Voor brood moest vier maal de oude prijs worden neergeteld. De prijzen van tv's, koelkasten, kleding, schoe nen en kinderwagens stegen met 250 tot 1000 procent. In Moskou kost een ritje in metro of bus drie keer zoveel als vorige week. aangetoond dat de bedrijven ook in Zeeland, België en Engeland actief zijn. Werknemers, die anoniem wil len blijven, bevestigen dat er niet al tijd goed werk wordt geleverd. ,.Bg de grote maatschappijen wordt niet gerotzooid, die hebben daar geen enkel belang bij. Maar er lopen een heleboel van die kleine clubjes, die de boel bewust besodemieteren. Controle kost een berg centen, dus zijn er altijd opdrachtgevers die zich laten lokken door lage taneven. Daarmee nemen ze soms bewust ge noegen met half of slecht werk", al dus een werknemer. Het komt volgens de controleurs ook voor dat bedrijven onder één hoedje spelen met opdrachtgevers. .Als je een hele lading graan af keurt, dan breekt de tenng uit Je hoeft dan helemaal niet gek te kij ken als er wat van de prijs wordt af gedaan, waarna de lading alsnog wordt goedgekeurd en het schip kan worden gelost". Bij Aanleg BV in Rotterdam-Zuid constateerde Marges vorig jaar reeds wantoestanden, zoals zwart werken en een slecht beleid. De Vervoersbond FNV werkt aan een beleidsplan voor de controlesector in de Rotterdamse haven, dat zwart werken, cao-ontduikingen en ande re malversaties moet tegengaan. In de controlesector werken zo'n 1000 mensen, van wie ongeveer een vijf de in het 'grijze circuit'. Zestig mille uit woning gestolen LEIDEN BIJ een inbraak is dit weekeinde ongeveer 60.000 gulden gestolen uit een wo ning aan de Leidse Vreewijk- straat. waarin de bewoner een bedrijfsadministratie voerde. De buit bestond uit bankbil jetten en cheques, die vermoe delijk waren bedoeld voor de uitbetaling van salarissen. In de nacht van zaterdag op zondag forceerden de inbre kers het keukenraampje om binnen te dringen in de wo ning. Het geldbedrag werd ge stolen uit een werkkamer. Omdat de inbrekers zich nogal wat moeite moesten getroos ten de achtertuin is volledig ommuurd Is het niet uitge sloten dat zij op de hoogte wa ren van de bewaarplaats. LEIDEN Politie en brandweer hebben zondagochtend een aantal bewoners van een complex aan de Oude Singel gered. De meterkast in de gang beneden had vlam gevat en het plafond daarboven brandde al. De brandweer had het vuur snel on der controle. De politie vermoedt dat een pyro maan aan het werk is geweest om dat even daarvoor een brand was ontdekt in een schuur aan de Oude Singel en in een vuilnisbak op de Haarlemmerstraat. Omwonenden hebben een kentekennummer van een auto opgenomen, dat de politie op het spoor kan zetten van de da der. Omstreeks half zeven bleek dat een stapel oude kranten in brand stond in de gang van het pand aan de Oude Singel. De vlammen sloeg over naar de meterkast De politie maakte de bewoners wakker. Bewoners van een woning op de begane grond zagen zelf kans de woning te verlaten, evenals een moeder en zoon die op de eerste eta ge verbleven. Op dezelfde verdie ping bevond zich ook een gezin met twee kinderen. Deze familie werd gered door de brandweer, die een ladder tegen de buitenmuur zette. Een bewoner van een appartement op de tweede etage werd op dezelf de manier gered. Alle woningen in het pand liepen volgens de politie rookschade op. De elektrische bedrading is ver nield waardoor het hele pand zon der elektriciteit en telefoon zat. Een kat die bij een van de bewoners te gast was, overleefde het avontuur niet. Het dier is waarschijnlijk ge stikt OUDERWETS VAKWERK IS - EN BLIJFT GOED. Korevaarstraat 9 - Leiden Staking sigarettenfabriek AMSTERDAM (GPD) - Het perso- neel van de sigarettenfabrikant BAT Nederland is vanmorgen in staking gegaan en heeft het distri butiecentrum geblokkeerd. Het personeel eist uitleg over het besluit de Amsterdamse fabriek te sluiten. De raad van commissarissen be sloot donderdag de produktie te verplaatsen naar de Brusselse vesti ging van het moederbedrijf BAT In dustries. De nieuwe voorjaars-en zomerkollektie van Signora heeft heel wat in petto! Signora selekteerde voor u het mooiste van het mooiste in GROTE maten. Schitterende kreaties, sportief ai chic, In de maten 42 t/m 60. MODESHOW op donderdag 4, vrijdag S en zaterdag 6 april in onze winket Bel 01718 - 13196 voor meer mformaua dames mc ■J damesmode in grote maten 500 gram 5:75 3.49 F" f\C\ kilo a 10 !s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m taterdag 6 april a s.. Dagelijks van 10-17 uur D» 9 t/m vr 12 apnl óók 19 - 22 uur toegangsprijs115.-. s avonds 110 - Gratis Pendelbus voig borden B RAJ Into: RAJ Nieuwslijn 020-5493990. Amsterdamreïl\ toin toegangbüjeoen bij NS-staoons. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' U Wi| nemen een proefabonnement voor 7 «ken en betaal slechts 28.75 LI Wij nemen een kwaitaalabonnemenl 76.75" Wij nemen een (aarabonnemenl 298.60' Voor hei abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wal van toepassing *s) Naam Adres Postcode Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Oagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 ve Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1