UVS heeft eindelijk het lek boven Leiden ziet alles in duigen vallen Teylingen laat kans op koppositie liggen Eerste overwinning in Kikkerpolder sinds een jaar DINSDAG 2 APRIL 1991 /DO/STA SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Er zijn van die wedstrijden waarin niets lukt. En, om nog ietsje verder te gaan: er zijn van die wedstrijden waarin alles dat maar fout kan gaan óók fout gaat. Die zogeheten 'wet van Murphy' ging zaterdag voor w Leiden volledig op. Met gunstige papieren op zak, een gelijkspel was voldoende voor een periodeti- tel. begon de club op eigen veld aan de ontmoeting met Herovina uit Herwijnen. Voor één middag viel Leiden even uit zijn rol: 1-5 en daar bleef de schade niet bij. VNL zet opmars voort LEIDEN Teylingen heeft gisteren de kans laten liggen om in de* zondagafdeling naast koploper VTL te komen. De voetballers uit Sassenheim kwamen in de uitwedstrijd tegen Warmunda niet ver der dan een 0-0 gelijkspel. VNL deed het beter. De nummer drie van de ranglijst won met 1-2 bij FC Rijnland en staat nu samen met Teylingen op de tweede plaats, één punt achter VTL dat gisteren niet in actie kwam. ASC leed een verrassende thuisnederlaag te gen Bernardus (2-5) en zag de (kleine) kans op het kampioenschap in rook opgaan. Stompwijkse Boys was met 3-2 de baas over UDO. terwijl hekkesluiter VNA een 0-4 nederlaag van MMO te slikken kreeg. Pedro Hilleger troeft Herovina-speler Glenn Calor in de lucht af. Later zou dit tweetal op de grond in de clinch raken, wat Hilleger uitsluiting opleverde. <ïoto Henk Bouwman) Vooraf was sprake van een beladen duel. Immers, de patstelling die was bereikt in het gevecht om de tweede periodetitel in de zaterdag tweede klasse moest worden doorbroken. Herovina en Leiden hadden reeds de derde betrokkene Oranje Wit van zich afgeschud. Herovina kraaide na 90 minuten de victorie, Leiden zat er tussen de verbrande puinho- ,pen een beetje zielig bij. Dit was niet alleen een gevoelige sportieve nederlaag, er was bovendien sma delijk gezichtsverlies geleden. Leiden-voorzitter Immink maak te nu eens kennis met de minder leuke kanten van het bestieren van een gezellig en groeiend amateur clubje. Alom oogst Leiden bewon dering voor de opmars van de afge lopen vijf jaren. Vanuit de afdeling naar de tweede klasse, zonder bui tensporige financiële injecties. Sportief valt het Leiden in de twee de klasse weliswaar zwaar, maar dat het vooralsnog fier het hoofd boven water houdt is bewonderenswaar dig. Dat Leiden op paaszaterdag ont- Alphia met geluk op weg naar titel LEIDEN - Na de 2-1 zege op Val- ken'68 staat Alphia weinig meer in de weg om zich volgende week te gen HVZ tot kampioen te laten kro nen. Voor de Alphenaren volstaat een gelijkspel. AFD. LEIDEN ZAT. Alphia - Valken'68 2-1 De Alphense kampioenskandi daat heeft alle geluk van de wereld gehad. De Valkenburgers gaven meer dan volwaardig partij. De tref fer van Angelo Leefrok waarmee Alphia aan de leiding kwam was te kenend voor het verloop van de wedstrijd. De spits raakte de bal ei genlijk niet goed maar zag tot zijn verbazing dat de doellijn toch werd gepasseerd. Een schitterende kop stoot van Hans Vijgeboom zette Valken weer naast Alphia. Ronald van Wieringen en Leen Baay maak ten echter aan alle Valkenburgse il lusies een einde. De Sleutels - SVOW 4-1 Nummer twee De Sleutels lever de ondanks de ruime zege een mati ge partij af tegen SVOW. Nadat de Leidenaren vergeefs storm hadden gelopen kwam SVOW door een doelpunt van Edwin van Emmerik zelfs op voorsprong. Pas vlak voor het rustsignaal hervond De Sleutels het evenwicht. Wim van As kopte een hoekschop van Ronald Labor- dus keurig achter doelman Peter Klomp. Invaller Compeer bleek na rust het breekijzer te zijn waar De Sleutels op had gewacht. Compeer zorgde voor 2-1 en 3-1. Guldemees- ter maakte tenslotte met een mooi schot het Leidse kwartet vol. GWS - HVZ 2-1 Huub Koppens was de meest on gelukkige man van HVZ. Na een tamme eerste helft kwam na de her vatting met enig fortuin verande ring in het spelbeeld. Een handsbal van Koppens werd bestraft met een penalty die door Mart van Beelen werd benut. GWS zag de bezoekers langszij komen toen Henny Kan bier raak wist te schieten. De 1-1 leek ook de einduitslag te worden toen Koppens echter in een scrim mage de bal volkomen verkeerd raakte en zijn eigen doelman pas seerde. Abbenes - Lugdunum 7-1 Al in de derde minuut opende Ab benes de score maar het duurde vrij lang voordat de aanvalsmachine echt op gang kwam. Mede daardoor wisten de Leidenaars tot aan de 45ste minuut de schade tot 2-1 be perkt te houden, maar na de rust was het slechts een spel van kat en muis. Voor Abbenes scoorden Pe ter Tamerus (2x), Peter Kattenberg, Marco Troost (2x), Remco Zijsling en Rick van der Berg. Voor de Leid se treffer tekende Ton Botermans. Koudekerk - Woubrugge 0-0 Koudekerk heeft het tegen staart- ploeg Woubrugge lelijk laten afwe ten. Het falen van de pijnlijke voor hoede werd pijnlijk zichtbaar in de 30ste minuut toen Peter van Asch een strafschop miste. MVKV - LSW5-1 LSW is tijdens het lopende sei zoen zo langzamerhand zelfs voor het afdelingsvoetbal een aanfluiting geworden. Afgelopen zaterdag tra den met pijn en moeite tien studen ten tegen het Katwijkse MVKV aan. Reden voor woordvoerder Hein Bijl om uit te roepen dat ze hem volgend seizoen daar niet meer zien. LSW kon via Kees Wanders toch één keer te scoren. Voor MVKV schoten Gijsbert Oudshoorn (2x), Martin Oudshoorn en Maarten de Mol (2x) MVKV - Abbenes 3-0 De eindstand is niet zo makkelijk tot stand gekomen als de uitslag doet vermoeden. Na de rust, die met een 0-0-stand was ingegaan, zette Abbenes aan tot een offensief. Ech ter, in plaats van de gasten scoorde Maarten de Mol namens MVKV de openingstreffer. Twee minuten la ter maakte Gijsbert Oudshoorn 2-0 met medewerking van Abbenes- keeper Rob van der Berg. Ouds hoorn verzilverde nog een straf schop. spoorde stelde de praeses teleur. Niet alleen binnen de lijnen was de beheersing bij enkele spelers ver te zoeken, buiten de lijnen sloegen de stoppen ook bij één enkele toe schouwer door. Nadat Herovina's linksbuiten Richard Steenlage, na een splijtende pass van Mourat Tat- ly, in de zestigste minuut de 0-3 ach ter Peter Selier had geschoven, kreeg Seliers collega Rook Blok land aan de overzijde een pijpje Hei- neken toegeworpen. Dat de flessengooier zijn doel ruim miste doet niets af aan de ernst van zijn daad. Angstvallig pikte Im mink het flesje op, maar scheids rechter De Jong was resoluut in zijn beslissing. Iedereen moest achter de afrastering, anders zou er niet verder worden gespeeld met alle na re gevolgen van dien. Immink deed het rondje alleen en kreeg iedereen achter de hekken. Een hard gelag voor iemand die zich met ziel en za ligheid voor de club inzet. Leiden en Immink wachten nu af hoe het rapport van de scheidsrech ter op de bondsbureau's in Zeist ontvangen zal worden. Maar goed, degradatie zal niet de strafmaatre gel zijn. Degradatie is nog wel een precaire zaak voor trainer Peter Cie- re. De Leidenaar begon net een beetje eer van zijn werk te krijgen. Na een miserabel jaar bij Blauw Zwart (degradatie) werd hij aan het begin van het seizoen geconfron teerd met een verzwakt Leiden. Steunpilaren als Ruud Boot, Ro nald van Wattum, Aijan Wilting en Eric van Doeselaar zochten hun heil elders. Rob Bink kwam op zijn be sluit om naar Quick Boys te vertrek ken terug, maar dat deed Ruud Luy- ken ook door niet te komen maar bij Blauw Zwart te blijven. De start van LEIDEN - Ruud de Groot hoopt van ganser harte dat de voetballers van UVS gis teren geen 1 april-grap met hun trainer hebben uitge haald. Voor het eerst dit sei zoen zegevierde de Leidse hoofdklasser op eigen grond en de wijze waarop dat ge beurde was hoopgevend voor de resterende zeven duels van deze voetbaljaar gang. Het enige wat UVS gisteren was te verwijten, was het scoren. Tegen het schutterende Papendrecht was slechts één treffer een té schamele oogst. Niettemin een 1-0 overwinning en de zelfverzekerde De Groot ver wacht nog meer optredens van dit 'andere' UVS: "Laat DWV zondag maar komen. We vreten ze op". Het handjevol getrouwen dat vorige week het wonder van Wormerveer aanschouwde (met negen man naar een 2-2 deling), was er al getuige van geweest en gisteren wreven ook de pakweg 400 overgebleven Leidse supporters hun ogen uit: een bikke lende Marcel Tolsma. De gastarbei der uit Zoetermeer was evenals te gen WFC een toonbeeld van inzet. Tot vorige week hulde Tolsma zich aan de linkerkant van het veld in de rol van een schoothondje, dat hoog uit twee, drie keer per seizoen kefte naar zijn tegenstander. Maar Tols ma heeft zich bekeerd, zo lijkt het. Wederopstanding De wederopstanding van de ex-prof van FC Den Haag is feitelijk illustra tief voor UVS. Nu het slot en dus de besliss^pg van de competitie nadert, beseft de Leidse ploeg dat alleen ar beid adelt. Elf blauwwitten vochten zich gisteren in het zweet en het (broodnodige) resultaat diende zich prompt aan. Zo kan het dus ook. Naast Tolsma vestigde een twee de Leidenaar de aandacht op zich: Patrick Preuter. Pas 19 jaar oud, af komstig van het Leidschendamse RKAVV en een aantal weken gele- Leiden was troosteloos. Twee puntjes uit acht wedstrijden. Velen gaven geen stuiver voor de kansen. Leiden herrees uit de as, pakte zijn puntjes mee en staat nu met 16 punten uit 18 wedstrijden net boven de rode streep. De opmars leverde bijna een periodetitel op, die nu dus door Herovina (ook nog lang niel gevrijwaard van degradatiegevaar, is opgeëist. Ciere:"We wilden niel ten koste van alles winnen. We moe ten in de eerste plaats in de tweede klasse blijven. Tegen Herovine speelden we toch ten koste van alles en verloren we óók nog eens. Eer kwalijke middag". Dat werd geïllustreerd door de boeking voor aanvoerder Selier, die zich bij tijd en wijle misdroeg, en een veldverwijdering van Pedro Hilleger. Hilleger reageerde met een wilde trap zijn frustraties af op Glenn Calor, die overigens werd ge boekt omdat hij ook niet geheel on schuldig was. De bank van Herovi na ontstak toen in woede met trai ner Teus Blokland voorop. Na af loop wilde Blokland het met de den tegen Wilhelmus voor de leeu wen gegooid. Tegen Papendrecht presenteerde de klein gebouwde voetballer zich als een aangename verrassing. Preuter is behendig, kopsterk en voor de duivel niet bang. De Leidschendammer deed het in de spits naast Hans de Kruijs in elk geval heel wat beter dan de geblesseerde Wout Holverda, die zijn reputatie als redelijk getalen teerd profvoetballer bij UVS nog geen moment heeft kunnen waar-, maken. scheidsrechter even goed praten, en sprak hij hoopvol over het intrek ken van de boeking van Calor, die anders een schorsing zou wachten. Scheidsrechter De Jong was echter niet te vermurwen: "Hij denkt zeker dat ik met Pasen alles weggeef. Nee, dit was anti-sport, Leiden en Hero vina mogen het volgend weekeinde goedmaken". De roodwitten, zaterdag overi gens in het geel gehuld, begonnen goed aan de wedstrijd. Rob Bink (omhaal) en Maurice van Berkel (kopbal) zorgden voor de eerste wa penfeiten. Binnen een kwartier keek Leiden evenwel door een stommiteit van Peter Bekkering te gen een achterstand aan. Hij vocht een beslissing van de scheidsrech ter aan. Het ging om een kleinig heidje als een in worp, maar De Jong legde de bal recht voor het doel op de rand van het strafschopgebied. De vrije trap van Sander van Steenis werd gepareerd door Selier die echter geen antwoord had op het schot van de inlopende Martin de Man. Pikant detail is dat volgens Ruud de Groot heeft het lek dus boven. "Het zat er al een tijdje aan te komen. Tegen Elinkwijk en DHC hebben we heus niet slecht ge speeld, maar dat het geluk niet mee. Vorige week bij WFC is het tij defi nitief gekeerd. Toen hebben we als leeuwen gevochten. Dat gebeurde ook vandaag en daar ben ik zeer content mee. Wat dat betreft weet je het natuurlijk nooit bij UVS. Er ge beurt hier altijd wel wat. Dan wordt er goed gespeeld, dan weer slecht. Als trainer is dat om gek van te wor den". Voor Ruud de Groot was het gis teren na een seizoen weer eens aan genaam toeven in vertrouwde dug out. Sinds de 1-0 zege op Slikker veer op 7 april 1990 had UVS geen competitieduel meer gewonnen op eigen knollentuin. De enige treffer van het overigens op niet bijster hoog peil staande confrontatie zag al na 7 minuten het levenslicht. Uit een vrije trap vanaf de zestienme terlijn mikte Hans van Leeuwen keurig raak in de linkerbovenhoek: 1-0. UVS had daama de score tot on gekende hoogte kunnen opvoeren, want tegenstander Papendrecht til de zichzelf nimmer boven afdeling sniveau uit. UVS weigerde het duel de regels de wegens praten toege kende vrije trap een indirecte is, dus als Selier de bal had laten lopen zou hij het spel met een doeltrap heb ben mogen hervatten. En het begin van de ellende zou zo (tijdelijk) afge wend zijn. Leiden was niet zichtbaar aange daan, maar moest toch tegen de ach terstand opboksen. Wat eigenlijk steeds meer frustraties opleverde. Ciere wist dat als zijn ploeg het tem po hoog kon houden Herovina te kloppen was. "Voor rust lukte dat niet, omdat de spitsen Hilleger en Bink veel balverlies leden kwamen we niet tot snelle combinaties". Na rust leek Leiden op weg de ge lijkmaker te scoren, maar binnen tien minuten was ook deze illusie voorbij. Dank zij de open-deur-poli- tiek van Marcel Ellert kon Herovina in korte tijd via Peter Kooiman en Steenlage uitlopen naar 0-3. Mauri ce van Berkel deed voor Leiden met een mooie trap wat terug (1-3), maar via De Man en invaller Tonnie Hobo maakte Herovina de Leidse afgang compleet. GIJS VAN OOSTEN AFDELING ZONDAG Warmunda - Teylingen 0-0 Teylingen had het gisteren duide lijk niet. De nummer twee hoefde slechts te winnen van de nummer twee van onderen, Warmunda, maar kwam niet verder dan een bloedeloze 0-0. Beide ploegen ble ken niet in staat het publiek behoor lijk voetbal voor te schotelen. De gasten uit Sassenheim hadden weliswaar een veldoverwicht maar werden zelden gevaarlijk. Beide ploegen waren slechts één keer dichtbij een treffer: Mare van Grie ken van Warmunda schoot de bal in de tweede helft op de paal, terwijl vlak voor tijd Theo Pelgrim oog in oog met Warmunda-doelman Abe van der Zwet faalde en de bal hoog over schoot. FC Rijnland - VNL 1-2 Rijnland startte sterk in het thuis duel tegen VNL. Het kwam dan ook op 1-0, nadat Chris Tisseur in twee de instantie een strafschop verzil verde. Vlak voor rust kwam VNL op gelijke hoogte. Michiel Schouten zag zijn vrije trap in de Rijnland- muur smoren, waarna Sjoerd Men- tink alert reageerde en de gelijkma ker binnen schoot. Na de rust kreeg Rijnland nog enkele goede moge lijkheden maar Gé Tegelaar en Her man Glasbergen bleken niet scherp. Toen iedereen zich verzoen de met een 1-1 uitslag, sloeg VNL in de persoon van Ton Lakenberg toe. Hij rondde een vrije trap van Ton Koet doeltreffend af. ASC - Bernardus 2-5 ASC. dat tot gistermiddag slechts twee verliespunten méér incasseer de dan koploper VTL. en zich der halve ook nog titelkandidaat mocht noemen, ging met beide billen bloot tegen Bernardus. De Hazerswoude- naars beslisten het duel al voor rust (1-3) door twee doelpunten van Frans Zandbergen en een treffer van Arnoud Meertens. Tjarko de Raadt scoorde tegen. ASC kwam na rust door een doelpunt van Benno Schoonwater nog terug tot 2-3, maar opnieuw Arnoud Meertens en Marco Honders bepaalden de eind stand op 2-5 en maakten en passant een einde aan de titelaspiraties van ASC. Stompwijkse Boys - UDO 3-2 Stompwijkse Boys opende al vrij vroeg in de wedstrijd de score, toen Chris Duivestijn een voorzet van Dik de Bruin tot treffer promoveer de. Even na rust bracht Rene Fleur UDO naast de thuisclub Stomp wijkse Boys nam via Ronald Lans bergen andermaal de leiding, maar zag UDO korte tijd later weer langs zij komen toen Werner Knetsch doel trof. De Stompwijkers hadden toch het laatste woord. Een tiental minuten voor tijd tekende Edwin Develing de beslissende treffer aan. VN A MMO 0-4 Beide ploegen bakten er bitter- weinig van. MMO was de minst slechte ploeg en nam duidelijk af stand van VNA. Nadat MMO-speler Ed Borst een strafschop had gemist kwamen de Hoogmadenaars toch voor rust op voorsprong, toen Mar cel Koot doeltreffend uithaalde. Na rust zorgden Jeroen Jansen, Hans van Goozen en Ed Borst voor de 0-4 eindstand. Lugdunum gelijk tegen Oliveo in oefenwedstrijd LEIDEN - Veel clubs hebben geen gebruik gemaakt van het vrije weekeinde om te oefenen. Bij Lugdunum hadden de spielers geen vrijaf gekregen. Ze moesten zater dag aantreden tegen tweedeklasser Oliveo. Na een ruststand van 0-0. nam de thuisspelende Leidse ploeg door twee doelpunten van Edwin Verhoogt een ogenschijnlijk zekere 2-0 voorsprong. Het werd uiteinde lijk nog 2-2, maar de Oliveo-doel- punten kwamen allerminst voort uit mooie aanvallen. Twee keer kreeg de bal door aanraking met een Lugdunum-been een andere richting, waardoor keeper Wim Era dus kansloos was. Derdeklasser Voorschoten, dat in de competitie maar moeilijk tot winst kan komen, heeft het een klasse lager spielende Oegstgeest met 1-5 verslagen. De eerste helft was het een gelijkopgaande wed strijd, waarin Oegstgeest door Rein Grooters op een 1-0 voorsprong kwam. Na rust wist Voorschoten langszij te komen door een doel punt van Jan de Graaff. Een zuivere hattrick van Rick Abma en een tref fer van Coen Dekker brachten een 1-5 eindstand op het scorebord. Bakker staakt na glasgooien ROTTERDAM (ANP) - Scheids rechter Cees Bakker heeft de wedstrijd Sparta - NEC (3-1) voor een periode van zeventien minuten gestaakt. NEC-doel- man Guido van de Kamp wei gerde in de 80ste minuut, bij de stand 2-1, verder te spelen nadat door supporters van zgn eigen club een tl-buis in het straf schopgebied was gegooid. Bakker dirigeerde de spielers naar de kleedkamers, mede om dat hij het te koud had om op het veld te wachten. „In een gebied van dertig bij dertig centimeter lag allemaal glas. Ik kan me voorstellen dat een doelman weinig zin heeft daar in te dui ken". Omdat de kruimeldief ont brak, duurde het een tijdje voor de glasschilfers met een bezem waren opgeruimd. De ongeveer 150 Nijmegenaren gingen in middels te keer in hun vak en waren zelfs door NEC-trainer Leen Looyen niet tot bedaren te brengen. Integendeel: „Looyen rot op", kreeg de trainer die pas na dit seizoen weggaat, te horen. Looyen kon zich de reactie voor stellen: „Als het 1-1 was ge weest. was ik waarschijnlijk toe gejuicht" De fans probeerden hun vak te verlaten, net als sommige Sparta-aanhangers. Net voordat een hek dreigde te bezweken, joegen een tiental agenten en een paar honden de suppx>rters van NEC het stadion uit Vol gens de politie in Rotterdam is geen van hen gearresteerd. Twee minuten na de hervatting scoorde Glenn Helder 3-1. Patrick Preuter draait evenwel in een vroegtijdig stadium te beslissen. Patrick Preuter, Hans van Leeuwen (hij werkte hard. maar was ongelukkig in de afwerking) en Hans de Kruijs stonden geregeld oog in oog met doelman Verberk- moes, maar de Leidse scoringsma- chine kwam maar niet op gang. Ook in de tweede helft niet. Ver strekkende gevolgen had dat echter niet, omdat UVS defensief in tegen- stalling tot andere opvoeringen overeind bleef. Doelman Mokveld kwam zelfs geen enkele keer in ge vaar. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de inbreng van libero Aad Andriessen (hij was nog niet geschorst) en de inzet van Ar thur van Orssagen, die als defensief ingestelde verdediger binnen korte tud van grote waarde is geworden voor de Leidse ploeg. Dank zij zijn nimmer aflatende inzet is het mid denveld van UVS eindelijk in even wicht De Kruijs Dat Van Orssagen daarnaast aan vallend ook nog van waarde is, be wees hu in de tweede helft. Na'een vloeiende aanval met Frank Roosa deponeerde Van Orssagen de bal op de schoen van de vrijstaande Hans de Kruijs. De niet-te-missen kans miste De Kruijs toch. waarna De Groot het tijd vond om zijn verder tegenvallende spits jn te wisselen voor de met zijn enkels sukkelende Wout Holverda. Het gebeurde in een slotfase, waarin UVS kans op kans verkwan selde. Met name Hans van Leeuwen bezondigde zich daaraan, maar zyn missers waren snel vergeten toen de voortreffelijk leidende arbiter Haak voor de laatste keer floot. UVS ver keerde toen m de wetenschap dat het nog niet te laat is. al is de forma tie nog lang niet gevrijwaard van de gradatie. Het feit dat Ruud de Groot de winnende ploeg van gisteren weer moet wijzigen, stemde hem niet gelukkig. Het is zeer waar schijnlijk dat de de tuchcommissie Aad Andnessen en Nico van Dam deze week een schorsing oplegt. "Het is nog lang niet gedaan", besef te De Groot. "Maar in elk geval ben ik heel blij met de inzet die gisteren is getoond". Nu maar hop>en dat het geen grap ROB ONDERWATER Sint Truiden ontslaat Meeuws SINT TRUIDEN (ANP) - Coach Walter Meeuws is gisteren door Sint Truiden ontslagen. De club, zestiende in de Belgische eerste klasse, verbrak de overeenkomst wegens de slechte resultaten van de laatste weken. In het paasweekeinde werd op eigen veld met 0-2 verloren van mede-degradatiekandidaat RWD Molenbeek. Meeuws. die bij Club Brugge, Standard Luik en Ajax speelde, begon dit seizoen bij Sint Truiden, nadat hij een jaar eerder als bondscoach op non-actief was gesteld. Er sluimerde al een tijd een verschil van me ning tussen coach en club. Meeuws wilde meer zakelijkheid, het be stuur vond dat de coach de zaken „te groot" zag. Meeuws, wiens taken voorlopig worden overgenomen door assistent Juul Knapen, is de zesde trainer die voor het einde van zijn contract uit de Belgische eerste klasse is vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19