PSV weer ouderwets slecht Maradona: de teloorgang van een virtuoos kind.. SPOoTTV Klappen voor de IJ sselmeervogels arbiter bij - Katwijk DINSDAG 2 APRIL 1991 PAGINA 17 TV registreert K.O FC Den Haag stunt met verdiende 3-0 zege Ook'Sugar' Ray Leonard aan de coke Vanenburg niet tegen Ajax Tegenvaller voor Bianchi BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD NAPELS (Reuter/ANP) - Op het WK van '86 in Mexico hield hij de bal aan een elastiekje. De onnavolgbare virtuoos degradeerde tegenstanders tot houten klazen en makke scha pen. Hij was het stralende middelpunt van wereldkampioen Argentinië, en de voetbalwe reld lag nederig aan zijn voeten. Diego Maradona, het kind van God, met de hand van God, uit de slop penwijken van Buenos Aires, werd hét voetbalidool van de jaren tach tig. Grenzeloos populair, wereld wijd achtervolgd en geëxploiteerd, overal en altijd opgejaagd. De stress van de populariteit werd zijn onder gang. Hij miste de persoonlijkheid met de enorme druk van buitenaf realistisch om te gaan, maar miste bovenal een betrouwbare, intelli- gerte vertrouwensman. Voor de Argentijn (30) werd Goe de Vrijdag de slechtste uit zijn loop baan. De contra-expertise in Keu len bevestigde dat hij1 vember een onderzoek naar zijn fis- ber 1960 in Villo Fiorito, een slop- cale acitviteiten. penwijk in Buenos Aires. Hij was de De officier van justitie in Napels vijfde van acht kinderen van fa- heeft aan de hand van afgeluisterde brieksarbeider Diego telefoongesprekken gegronde ver- moedens dat de speler banden on derhoudt met een syndicaat in Na pels dat betrokken is in de drugs handel en de prostitutie. Bovendien diende zijn club bij jaardag maakte hij zijn erediv de bond het verzoek in om gezien debuut. zijn onregelmatige trainings- en Binnen het jaar speelde hij zijn wedstrijdbezoek met een kapmes te eerste wedstrijd in het Argentijnse moeder Dalma 'Tota' Franco de Maradona. Hij werd ontdekt in het straatvoetbal door Francisco Corne- jo, een scout van Argentinos Ju- Tien dagen voor zijn 16e ver- SPAKENBURG - Scheidsrechter Dragt uit Maarssen heeft zijn leiding in het duel tussen IJsselmeervogels en Katwijk (2-2) afgelopen zaterdag met enkele rake klappen moeten be kopen. Na afloop van de wedstrijd in de eerste klasse A reageerden supporters van de thuisclub hun teleurstelling over het gelijke spel af op de arbiter. al bang vc Dragt voc gewezen". Hij doelde daarmee op de dorps mogen snijden in zijn salaris. Voor het gedrongen mannetje van 1 meter 64 lijkt de tijd voorbij dat zijn bijna magische voetbalkwaliteiten elftal. Voor het elftal, dat in 1978 i eigen land wereldkampioen werd na de overwinning op Nederland (3- verlenging), werd hij gepas- petitiewedstrijd op 17 maart tegen hem redden uit de klauwen van de seerd door coach Menotti. Hij r Bari gebruikt had. Geen door hem zo gevreesde duivel. „Ik prestatie verhogend middel, aldus ben bevoorrecht", zei hij negen jaar Een schorsing van maximaal twee wil. Daarom zal ik altijd e jaar, minimaal zes maanden, hangt boven zijn zwarte krullebol. Genade zal de tuchtcommissie niet kennen. De Argentijn is bezig sportief revanche door en jaar later in Japan het Argentijnse jeugdelftal naar de wereldtitel te leiden. In '81 werd hij met Boca Juniors kam pioen van Argentinië, zijn eerste zou het gevoel hebben Hem te raden als ik het niet deed". God, volgens Maradona, was hem i wedstrijd. Ik enige landstitel. Na het WK van '82 waanzinnig turbulent jaar. Ligt gunstig gezind tijdens het WK vanaf augustus overhoop met zijn Mexico, waar hij in de kwartfinale club Napoli en de Italiaanse voet- tegen Engeland de eerste van zijn balautoriteiten en heeft al het re cordbedrag van 50.000 dollar (90.000 gulden) aan boetes moeten betalen. Zijn contract loopt pas in de zomer van '93 af. Het is de vraag of hij het zal uit- lers van Bilbao. Twee jaar later nam Napoli de ge vleugelde dribbelaar over. De club de 7,5 dochters. twee doelpunten met de hand maakte. Het verleidde hem tot de le gendarische uitspraak, dat het doel punt tot stand kwam „deels door de hand van God, deels door het hoofd van Maradona". Diego Armando dienen. „Ik kan de stress van de Ita- Maradona werd geboren op 30 okto- moest overal geld lenen liaanse competitie niet langer aan", zei hij in november. „Ik wil terug naar Argentinië. Zelfs als dat bete kent dat ik moet stoppen met be taald voetbal. Ik ben niet meer zo sterk als vroeger. Ik kan het niet meer opbrengen. Die dag moest een keer komen, wel, die is er". Twee maanden later herhaalde hij het nog eens. „Aan het einde van het seizoen stop ik met voetbal. Ik kan het niet langer volhouden met jan en alleman op mijn rug". De spe ler was op dat moment al maanden het doelwit van mensen van uiteen lopend pluimage. Een Napolitaanse dame pro beerde via de rechter te bewijzen dat hij de vader van haar kind is. De Italiaanse staat startte in no- werd hij aangetrokken door Bar celona. Voor de recordsom van 3 miljoen dollars, ruim 10 miljoen gulden in die tijd. Hij had er twee ongelukkige seizoenen. Liep geel zucht op, brak een been en was in de bekerfinale onder de ogen van ko- leen l ning Juan Carlos het middelpunt voelt en in dat opzicht is hij ordinair gevecht met spe- juiste plaats gekomen". Voornaamste reden van hun onge noegen vormde de tijd die Dragt bij telde in verband met de vele onder brekingen tijdens de tweede helft. In de derde minuut van die extra derby van vorig seizoen tussen Spa- tijd scoorde Jaap Guyt de gelijkma- kenburg en IJsselmeervogels die ker voor de Katwijkers. Onmiddel- onder leiding van Dragt volkomen lijk hierna floot de arbiter af. Dat uit de hand liep. Desondanks voel- was het sein voor enkele tientallen de hij zich voor het duel tegen Kat- Spakenburgse heethoofden om het wijk niet genoodzaakt om bij de ge veld op te stormen en Dragt een meente een aanvraag in te dienen Maradona: de afgang, cioto „rchicf" paar klappen toe te dienen. voor het inzetten van een politie- Begeleid door bestuursleden van macht. Dat doen we alleen bij nsi- miljoen dollar op tafel te kunnen de thuisclub slaagde hij er deson- co wedstrijden, niet bij risico- leggen, maar de investering was danks in snel de kleedkamers te be- scheidsrechters". Over de mogelij- de reiken. Toen hij zich na een minuut ke gevolgen voor IJsselmeervogels of twintig naar de bestuurskamer wilde scheidsrechter Dragt zich van IJsselmeervogels begaf, werd niet uitlaten. Hij weigerde na afloop hij opnieuw belaagd door fans van elk commentaar. Wel gaf de arbiter de thuisclub, maar slaagde erin te te kennen dat hij alle ongeregeldhe- ontkomen. den in een rapport aan de KNVB zal Al vanaf het moment, na twaalf melden, minuten, dat hij Katwijk een penal- Enkele jaren geleden werd de de scheidsrechter Spakenburgse club al eens zwaar D_weest van vele pioenschappen: in 1987 en '90, en scheldpartijen vanaf de tribune. Ge- één Europese beker: in '89 de UE- regeld werd hij uitgemaakt voor FA-beker. „Hij is een soort middel- "vuile fascist" en "nazileider". De eeuwse despoot met hovelingen", rode kaart voor Ibrahim Evre van schreef de Napolitaanse historicus de thuisclub, ver in de tweede helft, De Creszenzo in '87. „Hij speelt al- was aanleiding voor spreekkoren hij zich geliefd als "hij komt het veld niet af'. Voorzitter Karei Huijgen van IJs selmeervogels keurde na afloop het trouwde de speler in Buenos Aires gedrag van de supporters weliswaar met zijn jeugdvriendin Claudia Vil- sterk af, maar kritiseerde tevens het lafrane. Het echtpaar heeft twee aanstellingsbeleid van de KNVB. „j2rje weken geleden v rendabel. Sao Paulo week uitverkocht e den had in de strijd tegen het rijke noorden een nieuwe held. Hij kreeg de status van half-god, het elftal werd rondom hem ge bouwd en Napoli begon aan een even onwaarschijnlijke als onweer- staanbare opmars. Het resultaat ty toekende, werd vastgelegd in twee landskam- het doelwit geweest gestraft voor ernstige rellen, veroor zaakt door eigen fans. IJsselmeer vogels kreeg toen een voorwaarde lijke straf van een jaar opgelegd. Bo vendien moest de vereniging een wedstrijd zonder publiek spelen. Voor Katwijk zelf betekende het paasweekeinde een kleine ramp. De nummer twee van de ranglijst moest als enige club uit de eerste klasse een zogenaamde 'dubbel' af werken en dat is ploeg slecht beko men. Want behalve dat Katwijk za terdag een punt liet aan IJsselmeer vogels leverde het team van trainer Lagendijk gisteren zelfs beide pun ten in, en dat nog wel tegen de num mer voorlaatst, Flevo Boys. Daar door liep de achterstand op dorps genoot Quick Boys op tot vier pun ten. Zaterdag staat het duel tussen beide kemphanen op de rol. Er zijn nog zeven wedstrijden te gaan. TILBURG (GPD) - Dankzij het verlies van PSV is FC Groningen dan toch een serieuze titelkandi daat geworden, maar de overwin ning van de noordelijke voetbal- trots in Tilburg krijgt een vervelend vervolg bij de tuchtcommissie. U1- hier rich Wilson hangt een schorsing bo- WASHINGTON (Reuter) - Maradona is niet de enige pro minente sportman die cocaine gebruikte. In Washington gaf vijfvoudig bokswereldkam- pioen Sugar Ray Leonard za terdag op een emotionele persconferentie toe, dat hij in de jaren '82 tot '86 regelmatig zijn toevlucht zocht in coke, en alcohol. Leonard, de enige bokser die in vijf verschillende gewicbts- klassen de wereldtitel ver overde, was in '89 met collega Hearns het middelpunt van een landelijke anti-drug cam pagne. Hij verscheen vrijwel dagelijks in televisie-com mercials om de jeugd te waar schuwen voor de gevaren van drugs. Drie jaar daarvoor was hij zelf een gebruiker. Leonard (34), een idool voor vele Amerikanen vanwege zijn brandschone sportverle den en bravoure in de ring, nam in februari van dit jaar af scheid. Het was de tweede keer dat hij de ring voorgoed vaarwel zei. In '82 borg hij de bokshandscboenen ook op. Een oogblessure, een losgeraakt netvlies, dwong hem te stop pen. „Na die blessure zocht ik mijn heil in drugs en alcohol", gaf de bokser in Washington toe. „De ene keer nam ik cocai ne, de andere keer dronk ik veel. Ik vergat mijn proble men. Voor die dag". In 86 stop te hij met drugs en drinken. Hij begon te werken aan een comeback, die resulteerde in de wereldtitels in bet weiter en middengewicht. De Olympisch kampioen van 1976 vond bet niet hypocriet dat hij in '89 met Hearns de an ti-drugcampagne voor zijn re kening bad genomen. „Ik was niet verslaafd aan drugs, was geen alcoholist in die jaren. Af en toe, als het me te veel werd, maakte ik er gebruik van. Het was voor mij een middel om te vergeten. De affaire kwam aan het licht door de Los Angeles Ti mes. Die bad de scbeidingspa- pieren van Juanita Leonard goed doorgelezen. Daarin be schuldigde zij haar ex-man van drugsgebruik en alcoholis me. Bovendien bad hij haar in dronken toestand meer dan eens mishandeld. Ook dat gaf de bokser zaterdag toe. Het echtpaar regelde de scheiding, een miljoenenzaak, buiten de rechter om. DEN HAAG (GPD) - Het seizoen kan voor PSV nog steeds helemaal kapot. De uitschakeling voor de Euro pa Cup tegen Montpellier was bizar, maar kon als een vergissing worden gezien. Beker en titel resteerden. Maar als het nog even blijft lopen zoals de afgelopen we ken, kan PSV weieens met lege handen blijven. Gisteren werd in en tegen Den Haag de tweede competitie-nul gescoord. Het liep niet bij PSV dat weliswaar Popescu (geschorst en interland met Roemenie) en Van Aerle (spier blessure) moest missen, maar niet ineens instabiel hoeft te worden. Het was weer ongeveer het PSV van voor de winterstop dat tegen Den Haag speelde: zonder glans, zonder balans, zonder persoonlijk heid. Heintze was, niet voor het eer ste dit seizoen, met Valckx weer een van de besten, hetgeen voldoende zegt. Zondag krijgt PSV tegen Ajax de kans op revanche. Lukt het niet, dan is de kans op anarchie groot. Volgens zijn zaakwaarnemer Rob Jansen staat Jerry de Jong op ont ploffen. Enkele maanden geleden nog leek De Jong zich in de basis van het Nederlands elftal te hebben gespeeld, inmiddels zit hij bij PSV al weken op de bank. Geen zin Bobby Robson koos gisteren voor Adick Koot, net als De Jong een ex- international. Koot heeft het wel ge zien bij PSV, hij heeft geen zin meer in nog een seizoen als wisselspeler. De stopper houdt de schijn al een tijd op en roept voortdurend stoer dat hij de beste mandekker van Ne derland is. In werkelijkheid is Koot een voetballer vol twijfels gewor den, elke wedstrijd goed voor tallo ze slechte passes en altijd wel één blunder. Tegen Den Haag was het al 2-0 toen Koot te kort terugspeelde op Van Breukelen en invaller Torken een kans kreeg die te missen bleek. De Jong zag het ongetwijfeld met genoegen aan. Robson had hem nog plezier kunnen bezorgen, als de re serve-speler bij de persconferentie was geweest. Daar verklaarde de Brit namelijk dat hij Koot - en dus niet Jerry de Jong - had opgesteld vanwege Otto, de kopsterke routi- Middenveld De bijna 37-jarige Amsterdammer werd echter door coach Co Adriaan- se, voor het eerst sinds maanden weer op de bank na een enkel-ope ratie, op het middenveld gezet. Rob son is er dan de Engelsman niet naar om in te grijpen. Dat hoefde trouwens ook niet per se, want het lag niet aan Koot dat Den Haag de score opende, vervolgens uitbreid- Leo Schellevis springt e de tweede treffer de en het verschil zelfs nog op drie Zo lang hij scoort, zal er niemand kreeg. over zeuren. Maar Romario kan de Als er schuldigen konden worden borst nat maken, als hij wekenlang aangewezen heetten ze Van Breu- niet werkt èn niet scoort. Ook Bos- kelen en Romario. De keeper omdat man, Ellerman en Koeman maak- hij bij een corner van Hoekman fout ten er tegen FC Den Haag niks van, zat, waarna Adam fraai met het maar het trio werkte tenminste hoofd kon scoren. De Braziliaan hard. Ook Ellerman moet trouwens omdat hij weer geen fluit uitvoerde, oppassen. Gisteren kreeg hij een dot van een kans op 1-1, prutste de riante mogelijkheid, hem den geboden door Purvis die de bal vol- wedstrijdi stuntvoetbal van de eerste ma De laatste leverden twee punten kreeg. Wijzigen Zo krijgt Robson r EINDHOVEN (ANP) - Gerald Vanenburg speelt zondag zeker niet met PSV in de topwedstrijd tegen Ajax. De middenvelder raakte maandag in de wedstrijd tegen Den Haag geblesseerd aan zijn knie. Onderzoek in een ziekenhuis in Geldrop wees uit, dat de knieband is opgerekt en het kapsel is beschadigd. „Maar het kan best zijn", aldus Vanenburg, „dat het allemaal nog erger is. Morgen (vandaag, red) wordt het onderzoek voortgezet. Dan zal pas kunnen worden geconsta teerd of ik moet worden geopereerd." De international moet in het gunstigste geval twee weken rust hou den. „Het is uitgesloten dat ik tegen Ajax meedoe", verklaarde de spe ler zondagavond. Vanenburg raakte geblesseerd toen hij tijdens een solo stuitte op een overigens correcte ingreep van Anton Vriesde. Hij struikelde en kwam ongelukkig terecht op zijn knie. Hij liet zich onmiddellijk vervangen. PSV gaat ervan uit tegen Ajax wel te kunnen beschikken over Pope scu, die nog één duel van zijn schorsing van drie wedstrijden moet uit zitten. De clubleiding wil vandaag beroep aantekenen tegen de straf, opgelegd na een rode kaart in een vriendschappelijke wedstrijd tegen KV Mechelen. PSV deed dat niet eerder, omdat de Roemeen tegen Heerenveen en Den Haag wegens interlandverplichtingen toch al ont brak. gelijkheden het elftal te wijzigen. Of stellen", het met wissels beter wordt is de Het counter-voetbal leverde twee stand. Vanenburg viel al snel ge- naar vermogen en omdat Den Haag blesseerd uit, twee van de drie goals uit een klein aantal kansen veel hadden moeten worden afgevlagd scoorde. „Ik geloof dat we één kans voor buitenspel. Grensrechter Toet hebben laten liggen", rekende Adri- ('Een Scheveningse naam', zei Hans aanse zich achteraf rijk. Dorjee samenzweerderig) eonsta- teerde echter ook na het zien van de televisiebeelden geen fout gemaakt te hebben. Het zou niet eens onbegrijpelijk zijn geweest als Toet enkele vuiltjes in het oog had gehad. Hij vlagde voor de moeilijke tribune Midden- Noord, waar de fanatiekste aanhang HAARLEM (GPD) - van Den Haag zit PSV hing er weei onaangenaam sfeertje in het sta dion. Overal was baar en voelbaar. Agressie Normaal ven het hoofd naar aanleiding van een tv-uitzending van Studio Sport. De verdediger raakte zaterdag avond in de door de Groningen met 2-1 gewonnen wedstrijd tegen Wil lem II in de eerste helft betrokken bij een vecht-incident tussen zijn teamgenoot Edwin Olde Riekerink en de Tilburger Earnest Stewart, die beiden wegens duwen en slaan een rode kaart kregen. Wilson bleef onbestraft, hoewel later op de avond op de tv duidelijk te zien was dat hij de Willem Il-speler met een linkse directe knock-out sloeg. Het is niet de eerste keer dat Stu dio Sport-beelden stof doen op waaien. De camera's registreren soms feilloos wat een scheidsrech ter niet kan - of wil - zien. Ajacied en Oranje-middenvelder Jan Wouters is vorig seizoen al eens naar aanlei ding van een NOS-uitzending lang durig geschorst en datzelfde dreigt nu ook te gebeuren met Wilson. De in Tilburg aanwezige waarne mer, de oud-profarbiter Martin Bannet, maakte na het zien van de uitzending zijn rapport op, maar hij wilde niet zeggen wat daarin staat. Bannet: „We hebben als waarne mers aan de KNVB beloofd dat W0 niets uit ons rapport zullen prijsge ven. Ik kan wel zeggen dat er alleen in staat wat ik met eigen ogen heb gezien". Willem li-voorzitter Groels liet overigens wel doorschemeren dat hij de affaire bij de KNVB aan hangig gaat maken: „In eerste in stantie gaan we in beroep tegen de rode kaart van Stewart. Hij heeft Ol de Riekerink niet geslagen en is door die speler zelf ook niet geraakt. De bewuste klap kwam van Wilson. Dat heeft iedereen op de tv duide lijk kunnen zien". Pikant detail: Stewart kreeg zijn rode kaart toen hij op de brancard lag. komen verkeerd op het hoofd op. „Sinds maandag leven we onder het motto: niet degraderen. Ons ge luk was dat PSV de tegenstander was, die ploeg neemt het initiatief wel. Ik kon dus een spits minder op- Marinus staat. Tegen Moolenburgh heeft bondscoach ouderwets R0b Bianchi laten weten dat hij ze- n het sta- ker tot en met de Europese kam de agressie zicht- pioenschaippen, die deze zomer in Parijs worden gehouden, niet be schikbaar is voor Orar\je. De 21-jari- ge speler van Bloemendaal kan zijn die agressie ook op studie niet meer combineren met het veld. Maar Adnaanse heeft even zjjn activiteiten voor het Neder- pas op de plaats gemaakt met zijn iands hockeyteam MAANDAG 18 00-19 00 Sportnet Worsteten 18.00-19.00 EURO Paardesport con cours hippique in Panjs. 18 45-20 00 Ned 3 Studio Sport. 18.50-19.20 Ned 2 Sportpanorama. 19.00-19.30 EURO Big Wheels 19 00-20.00 Sportnet Go auto- en motor- sportmagazme 19 30-20 00 EURO Eurosport News. 20 00-20.30 Sportnet Usspeedway. 20 00-21 00 EURO NHL IJshockey 20.10-21 00 BBC 2 WK kunstnjden op de schaats ijsgala ter afsluiting 20.30-21 00 Sportnet Hoogtepunten uil het Spaanse voetbal 20.55-21.30 BRT 2 Tofsporl vnjetijdsma- gaz.ne 21 00-22.00 EURO Superbouts boksen. 21 00-22.30 Sportnet Boksen 22 00-23.00 EURO Voetbal Game of the 23 00-00.30 Sportnet Rugby Cataian-St. Gaudens. 23.30-01 30 EURO WK Ushockey in Joe goslavië Noderland-Oostenn|k 00 30-01.00 Sportnet Sport urt Frankrtjk. 01 00-02 00 Sportnet Worsteten 01.30-02.30 EURO: Australian Rutos Football 02.30-03.00 EURO Eurosport Nowa. DINSDAG 07 20-07 30 Super Sports News 08 00-08 30 Sportnet Sport urt Franknjk 08 30-09 00 Sportnet Rallysport. 08 304)9 00 EURO Eurot>cs 09 00-09 15 Sportnet Sport urt Spanje. 09 00-10 00 EURO World Cup Skrtn in Noordamenka 09 15-09.45 Sportnet Hoogtepunten urt hot Spaanse voetbal. 09.45-11 00 Sportnet Pro Bowlers Tour Open. 10 00-1030 EURO: Finale World Cup Schansspringen. 10.30-11 30 EURO: International motor sport 11 00-12.00 Sportnet Worsteten 11 30-12 00 EURO Eurobcs 12 00-13.00 EURO Voetbal Game of the Billons, documentaire

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17