RIJNSBURG EENS CENTRUM COLLEGIANTENDOM Oorlogsuitkering burgers onbekend' DE TIJD, VAN TOEN Relatief weinig vrouwelijke bestuurders Zuid-Holland Handboek voor gemeenten met programma's 4 en 5 mei 'Afvalteam' gaat naar bedrijven (Dufti^iputos Onderzoek naar alternatieve honorering artsen verlengd DINSDAG 2 APRIL 1991 REGIO PAGINA 11 Vrouw (41) dood na val in water sloot Sassenheim SASSENHEIM Een 41-jarige vrouw uit Leimuiden is gisteravond na een val in het water dodelijk ver ongelukt. De vrouw zat omstreeks negen uur bij een vriend aan boord van een pleziervaartuig. Bij het afmeren van de boot in de Sassenheimer Sloot viel ze in het water. Ze werd geraakt door de voorstuwingasschroef. Het slacht offer was op slag dood. LEIDEN/DEN HAAG Bij de op 6 maart gehouden verkiezin gen voor de besturen van de provincies is het aantal vrouwe lijke statenleden met 5,5 pro cent toegenomen. In totaal is 29,6 procent van de leden van provinciale staten vrouw. Dat is zaterdag bekend gemaakt door de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen in Lei den. Zuid-Holland scoort lager: Met deze verkiezingen is het percentage vrouwen gestegen van 24 naar 27,7 procent. De Vereniging voor Vrouwen- belangen streeft samen met de Aktie M/V 50/50 naar gelijke vertegenwoordiging van man nen en vrouwen in alle politieke functies in het jaar 2000. Als tussenstap voor de provinciale staten werd voor 6 maart inge zet op een vertegenwoordiging in de staten van minimaal 33 procent vrouwen. Zeker als de resultaten in andere provincies naast die in Zuid-Holland wor den gezet, komt deze provincie slecht weg. Vier provincies heb ben het streefcijfer bereikt. In Friesland is 32,7 procent van de statenleden vrouw, Drenthe 39,2 procent, Noord-Holland 32,9 procent en Noord-Brabant 35,4 procent. Overijssel en Utrecht komen met beide 31,8 procent dicht in de buurt. De grotere partijen met de meeste vrouwelijke statenle den zijn de PvdA <39,2 procent); D66 (37,1) en Groen Links (36,1). Ten achter bij het streefcijfer van 33 procent blijven het CDA (28 procent) en de WD (24,1). In deze provincie liggen die verhoudingen iets anders. De PvdA had acht vrouwen in pro vinciale staten en houdt er vijf over. Het CDA daarentegen ziet het aantal vrouwelijke verte genwoordigers stijgen van ze ven naar acht. Ook de WD is met meer vrouwen in PS verte genwoordigd (van vier naar vijf). D66 verdriedubbelde het aantal wouwen (van een naar drie). Groen Links had geen vrouwelijke vertegenwoordi gers en heeft er nu twee. SGP. RPF en GPV hadden en houden geen enkele vrouwelijk staten lid. Het dagelijks bestuur van de provincie, gedeputeerde sta ten, telde twee vrouwen en heeft er na de verkiezingen drie. Landelijk gezien werden bij de vijf grotere partijen in totaal 52 statenleden gekozen met voorkeursstemmen, dat wil zeg gen dat ze een aantal stemmen kregen dat groter is dan de helft van de kiesdeler. Van die 52 wa ren er 35 vrouw. "De politieke signalen aan de partijen zijn overduidelijk. Vrouwen zijn stemmentreksters", conclu deert de Vereniging voor Vrou wenbelangen. AMSTERDAM - Het Nationaal Co mité 4 en 5 mei heeft een handboek voor de herdenking van de 4de en 5de mei geschreven. De regering heeft de 5de mei vorig jaar tot natio nale bevrijdingsdag uitgeroepen maar het comité stelt dat de meeste gemeenten voor de viering hiervan nog geen traditie kennen Het comité hoopt dat de herden kingen en vieringen de komende ja ren worden uitgebreid. De meeste gemeenten kennen weliswaar voor de 4de mei een jaarlijks terugkeren de herdenking maar daarmee houdt het meestal op. Het handboek voor de herdenkin gen en vieringen van dit jaar reikt ideeen aan voor activiteiten die aan sluiten op lokale, provinciale en na tionale initiatieven. Het bevat infor matie op het gebied van (onderwijs- )materiaal over oorlog, verzet en be vrijding en tentoonstellingen, gast sprekers en theater over deze the ma's. Verder besteedt het hand boek aandacht aan 'grondrechten', het thema dat volgens het comité de komende jaren op 4 en 5 mei cen traal dioent te staan. DEN HAAG Het preventieteam afvalstoffen van de provincie Zuid- Holland gaat aan het werk. Volgen de maand gaan vijf mensen 'de boer op' om bedrijven voorlichting te ge ven over vermindering van de hoe veelheid geproduceerd afval en over verbetering van de verwerking ervan. Het preventieteam richt zich vooral op bedrijven waar veel afval wordt geproduceerd zoals de glas tuinbouw, veilingen, bouwnijver heid en sorteer- en overslagstations. Honderd jaar geleden stond in de krant: - De griep blijft in het westen der Vereemgde Staten even hevig heerschen. Te Chicago zijn in de afgeloopen week 900 personen aan de ziekte overleden, terwijl in dezelfde week van het vorige jaar 419 personen stierven. Al leen Maandag 11 overleden te Chicago al 300 personen. De be graafplaatsen zijn overvol Maandag waren er 600 lijken, welke nog ter aarde moesten worden besteld. In 1890 overle den in de laatste vier weken in deze stad 1819 personen, maar nu bedroeg dit getal 2904. Ook in Wabash en Indiana zijn bijna 2000 personen door de griep aangetast. Het aantal zieken te Pittsburg en Alleghany wordt op 15,000 begroot. - Men schrijft ons uit Leider dorp: Onze nachtioaker Daniel Keyser, die reeds gedurende eene goed twintig jaren onze ge meente in de nachtelijke uren be waakte, zal morgen het feest zij ner veertigjarige echtvereeni- ging herdenken. Was hij voor de rust zijner mede-ingezetenen steeds trouw op zijn post. men verwacht daarom dat het hem op dit huiselijk feest niet aan be langstelling zal ontbreken. Vijfentwintig jaar geleden: -Hetfeitdathet in april 200 jaar geleden is dat Mozart op het or gel in de Grote Kerk in Haarlem als 11-jarige jongen een concert gaf, heeft de gemeente Haarlem besloten het accent te leggen op Mozart bij de voorbereiding van de Salzburg-tveek. De Mozart- vereniging wenste eveneens aandacht te besteden aan de komst van Mozart in 1766 en ook heeft de sociëteit „Teisterbant" plannen een speciaal concert te geven. Deze heeft er toe geleid dat tussen 15 april en 22 mei in Haarlem diverse manifestaties worden gehouden. Leidenaar Claproth pleit voor meer reclame j LEIDEN Een half miljoen tot een miljoen mensen lo pen een uitkering als burger oorlogslachtoffer mis. De meesten weten niet dat er een wet bestaat, de wet Uit kering Burger Oorlogs slachtoffers (wubo), op grond waarvan erkenning als oorlogsslachtoffer en een financiële tegemoetkoming kan worden verkregen. De Pensioen- en uitkeringsraad die uitvoering moet geven aan deze wet zou nooit vol doende reclame hebben ge maakt. Dat zegt de Leidenaar J.E. Clap roth. Hij heeft zelf in 1984 een aan vraag ingediend, maar ontdekte tij dens een bezoek aan een reünie van Indonesische oorlogsgevangenen, dat hij hiermee een uitzondering was. Niet alleen is de wet onbekend, ook weten heel veel mensen niet dat ze bij de pensioen en -uitkerings raad - die de wet uitvoert - in beroep kunnen gaan als een eerdere aan vraag is afgewezen. Claproth: "Mensen die een uitkering hebben aangevraagd op grond van de Wet Uitkering Vervolgden (WUVj en die een afwijzing hebben gekregen, kunnen alsnog een uitkering op grond van de wubo aanvragen". Als oud-Indiëganger weet Clap roth maar al te goed welke lichame lijke of psychische schade door de oorlog kan worden aangericht. Hij was zelf werkzaam als vrijwilliger bij het Rode Kruis in Indië en werd in Soerabaja door de Indonesische Jongeren opgepakt en gevangen ge zet in de Werfstraatgevangenis. De vrijheidsberoving en vernederin gen die hij moest ondergaan, lieten diepe wonden achter. Claproth: "Er zijn honderddui zenden burgeroorlogslachtoffers. Mensen die aan de spoorlijn in Bir ma hebben meegewerkt, al diege nen die in kampen hebben gezeten en ook nog eens heel veel mensen die in Nederland onderdrukt zijn geweest. Een groot deel van hen on dervindt nog steeds de nadelige ef fecten van de oorlog". Ruchtbaar De Wet Uitkering Burger Oorlogs slachtoffers dateert van 1984 en vol gens Claproth is er nooit behoorlijk ruchtbaarheid aan gegeven. Dat be- Nieuw treinkaartje LEIDEN/UTRECHT - De Neder landse Spoorwegen hebben een nieuw soort kaartje uitgebracht: de 5-Retourkaart. Reizigers die gere geld hetzelfde traject afleggen, kun nen een 5-Retourkaart kopen en deze op het perron zelf afstempelen. Lang wachten in de rij is er dus vier van de vijf keer niet meer bij. Ook in Leiden, Leiden-Lammenschans en Leiden-De Vink staan stempelauto maten opgesteld. Het nieuwe kaartje biedt niet al leen gemak, maar ook voordeel. De 5-Retourkaart is vijf procent goed koper dan vijf losse retourtjes. De kaart is zowel voor de eerste als voor de tweede klas, en te koop te gen vol en gereduceerd tarief. De kaart is niet persoonsgebonden. Het is de bedoeling dat op 1 mei op alle stations ten minste een auto maat staat. Op de meeste stations echter, zoals ook in Leiden centraal, komen er meer te staan. Politie mag minder informatie geven DEN HAAG De politie moet zich sinds kort aan strengere regels hou den voor wat betreft het opslaan en verstrekken van persoonlijke gege vens van slachtoffers en daders. Dat betekent onder meer dat het in vele gevallen niet meer is toegestaan de volledige naam van slachtoffers aan de pers te verstrekken. De nieuwe regels zijn vastgelegd in de wet Poli tieregisters. Er was sedert augustus van het vorig jaar al een richtlijn van kracht waarin, naast een groot aantal ande re zaken, ook het doorgeven van persoonlijke gegevens van daders en slachtoffers van strafzaken was geregeld. De richtlijn ging met na me in op de verantwoordelijkheden van het openbaar ministerie en is in gesteld na opmerkingen van de Na tionale Ombudsman over de schen ding van privacy. De zojuist van kracht geworden wet Politieregisters gaat, wat be treft regelgeving over de manier van omgaan met persoonsgege vens, veel verder. AALSMEER - Steeds meer in kwekers plaatsen deze borden bij de opritten van hun bedrij ven. Met name veel Oosteuropea nen komen om werk vragen. Be hoefte aan extra personeel is er echter niet. De Noordwijkse kwe ker M. Zandwijk heeft de borden nog niet in de Bollenstreek gesig naleerd. "Maar ik kan me voor stellen dat tuinders die borden ophangen. Er komen vaak Oost europeanen langs om te vragen of er werk is. Maar de meeste kwekers kunnen hun werk in deze periode makkelijk aan. Ik ken geen enkele kweker die een Pool in dienst heeft. Er wordt de laatste tijd ook streng gecontro leerd". (lol® ANP) Niemand blijkt meer te kunnen achterhalen hoe een serie interes sante gebouwen, die ooit in Rijns burg heeft gestaan, van de aard bodem is verdwenen en als ge volg daarvan zijn er maar weinig mensen die zich iets kunnen voorstellen bij de uitdrukking 'Rijnsburgse collegianten'. Wie zich toch wil informeren krijgt te maken met een wat stroef geschreven studie uit het eind van de vorige eeuw. Betere informatie dan wat daarin staat kan er waarschijnlijk nooit meer boven water komen, want de be langrijkste archiefbescheiden zijn in 1940 bij de brand van Rot terdam verloren gegaan. De Rijnsburgse collegianten lijken een wat schimmig gezelschap van religieus-gedrevenen te moeten blijven: mensen die zich in geen van de protestantse kerkgenoot schappen van de zeventiende eeuw thuis voelden en er hun ei gen manier van godsdienstoefe ning op na hielden. En toch: als je je eens in hun geschiedenis ver diept dan is er veel herkenbaars. Herkenbaar is vooral de manier waarop de groepering tot stand kwam: onder de druk van een merkwaardige ontwikkeling in de Nederlandse protestantse kerk van het eind van de zestien de en het begin van de zeventien de eeuw. Twistappels Eerst een klein stukje theologie. Nauwelijks een halve eeuw nadat de hervorming hier voet aan de grond had gekregen begonnen de Nederlandse theologen te rede twisten over ingewikkelde ge loofszaken. Was de zondeval nu wel of niet een door God van tevo ren voorziene gebeurtenis, en zo ja, had Hij dan al van tevoren sommige mensen 'uitverkoren'? En dat was dan nog maar één van de vele twistappels. Was het bij min of meer academische vraagstellingen gebleven, dan zou Rijnsburg nooit het Rijns burg van de Collegianten zijn ge worden, en misschien was dan ook de filosoof Spinoza er nooit komen wonen, maar er gebeur den in het zog van die theologi sche haarkloverijen in de Neder landen de vreselijkste dingen. Bij bosjes werden in 1619 en de daar op volgende jaren dominees afge zet, en dat waren dan diegenen van wie men vond dat zij er te 'vrijzinnige' opvattingen op na hielden. Als je leest wat er toen in ons land voorviel, was het met de hij als een soort zendeling. Hij be zoekt aan de hand van de deelne merslijst van de reünie oorlog slachtoffers die niet al te ver uit de buurt wonen. Om de kosten te druk ken gaat de 60-jarige vaak liftend. Tot nu toe heeft hij vijftien oorlog slachtoffers of nabestaanden de weg kunnen wijzen. "Gisteren ben ik nog bij een fami lie in Den Haag geweest. Acht jaar geleden is een aanvraag van hen voor een uitkering afgewezen. Nu lukt het wellicht wel". Claproth heeft zelf al contact op genomen met de Rubo om de orga nisatie erop te wijzen dat de wet on bekend is. "De Raad zeèt in 1984 al voldoende reclame te hebben ge maakt. Ikzelf heb daar nooit iets van gemerkt en ben eigenlijk door toe val achter het bestaan van de wet gekomen. Het is niet juist dat zove- len het niet weten". De oneerlijkheid is volgens Clap roth des te schrijnender als de trein kaping in gedachten wordt geno men. "Degenen die in de trein zaten kregen een uitkering van het rijk om de vrijheidsberoving te vergoei- lijken. Dan klopt het natuurlijk niet dat oorlogsslachtoffers daarvan ver stoken zouden blijven. Weinig Teamleider Crutsen van de pen sioenraad erkent dat slechts weini gen een aanvraag indienen voor een uitkering op grond van de wubo. "Sinds de invoering van de wet in 1984 hebben we 15.000 aanvragen behandeld. Dat is weinig gezien het aantal oorlogsslachtoffers". Volgens de teamleider ligt het niet op de weg van de raad reclame voor de uitkering te maken. "Zo er al reclame moet worden gemaakt, is dat de verantwoording van wvc". Een woordvoerder van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zegt dat er verleden jaar extra advertenties zijn geweest. "Telkens weer blijkt echter dat ex tra publiciteit niet er veel meer reac ties geeft". LEIDEN/ALPHEN - Het onderzoek naar alternatieve honoreringssyste men voor huisartsen in de regio Lei- den-Alphen neemt negen maanden meer in beslag. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de resultaten in maart bekend zouden zijn. Daarna bekijkt de Ziekenfonds raad, subsidie- en opdrachtgever, hoe huisartsen het beste geprikkeld kunnen worden om meer zelf te doen en minder door te verwijzen. Het huidige abonnementensys teem, waarbij huisartsen een be paald bedrag per verzekerde krti- gen, zou dat dure doorverwijzen in de hand werken. In de Leids/Alphense regio van de Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid doen zo n 100 huisartsen mee aan het onderzoek, dat wordt bege leid door het Instituut voor Huis- artsengeneeskunde van de Rijks universiteit van Leiden. De Zieken fondsraad stelde er begin 1988 bijna 600.000 gulden voor beschikbaar. Het Instituut voor Huisartsenge- neeskunde heeft eerder dit jaar la ten weten dat de begroting niet wordt overschreden door de verlen ging. niet zomaar een nieuwe rechtzin- stichting van de aanwezigen zou kunnen dienen, het woord mocht Bon ton Toen in de daaropvolgende jaren er toch weer 'rekkelijke' predi kanten in Warmond konden aan treden hebben Gijsbert en zijn broers de kleine club van getrou wen die zij uit de officiële kerk hadden losgeweekt, in stand we ten te houden. Maar dat ging niet zonder slag of stoot. Vooral domi nee Paschier de Fijne heeft onver zettelijk pogingen gedaan om Gijsbert en de zijnen weer in de kerk te krijgen. Uit de bewaard gebleven stukken kan men opma ken dat er het felst gedebatteerd werd over de vraag of je tijdens een godsdienstoefening alleen maar de predikant aan het woord moest laten of dat iedereen zijn gang moest kunnen gaan. Uitein delijk namen de Van der Coddes maar de wijk naar het nabijgele gen dorp Rijnsburg. En daar vormde zich langzaamaan een steeds grotere groep van vrijden kers, die bekend zijn geworden als de Collegianten. Aan het eind van de zeventiende en in de eerste helft van de achttiende eeuw wa ren er overal in de Nederlanden J.E. Claproth: 'Er zijn honderdduizenden burgeroorlogsslachtoffer^uoio tekent niet alleen dat velen versto ken blijven van de officiële erken ning als oorlogsslachtoffer, ook lo pen nogal wat mensen maandelijk se uitkering van soms enkele hon derden guldens mis. Sinds de Leidenaar ontdekte dat de wet nauwelijks bekend is, werkt Eén van de gebouwen van de Rijnsburgse collegianten zoals het er in de achttiende samenkomst moet hebben uitgezien. Er werd dan gedoopt, door onderdompeling in aangelegd bassin. konden de broers Van der Codde in het voetspoor van hun vader en hun grootvader treden. Die had den zich allebei ook al hevig voor godsdienstige aangelegenheden geïnteresseerd. Van grootvader Van der Codde ging het verhaal dat hij (nog voordat de Reforma tie feitelijk haar intrede had ge daan) zich met bijbelstudie had beziggehouden en dat was in de ogen van de toenmalige kerkelij ke overheden een blijk van kette rij. Maar grootvader had zijn idee ën op zijn kinderen weten over te dragen: zijn zoon Jacob was al net zo'n 'ketter', en er was een perio de, zo ongeveer in de eerste jaren van de tachtigjarige oorlog, dat Jacob beducht moest zijn van zijn bed gelicht te worden: hij kon al leen maar naar zijn huis in War mond gaan als er op een afgespro ken plek, onder een boom, zeven turven lagen. Deze Jacob van der Codde mag gezien worden als de stamhouder en zodoende lieten Gijsbert, Jan de Oude, Jan de Jonge, Willem en Arie zich niet onbetuigd toen er in geloofszaken werk aan de winkel was. tolerantie een tijdlang slecht ge steld. Predikanten werden hard handig uit hun ambt verwijderd, ze moesten onderduiken of een goed heenkomen zoeken. En dat alles met instemming van de overheden. Het is alles bij elkaar enigszins onfris. Maar, en nu komt het herkenbare, er kwamen mensen in opstand tegen deze kwalijke praktijken. En laat het nu uitgerekend een familie uit de streek direct ten noordwesten van Leiden zijn die wat dat be treft een ereplaats in de ge schiedschrijving van het Neder landse vrijzinnig protestantisme verdient. Over die familie, de Van der Coddes, gaat het hier. Ketterij Met hun levensverhaal, hoe kqrt dat hier ook zal moeten zijn, wordt de atmosfeer geschetst, waarin het 'collegiantisme' ont stond en die atmosfeer heeft on geveer anderhalve eeuw in Rijns burg stand kunnen houden. Toen in 1619 de maatregelen tegen de 'vrijzinnigen' van kracht werden, De meest doortastende was Gijsbert, maar toen ze eenmaal van de juistheid van een en ander overtuigd waren, konden zijn broers niet achterblijven. Zo is dus de familienaam Van der Cod de onlosmakelijk aan de Colle- giantenepisode verbonden. Gijs bert was in 1619 ouderling in de protestantse gemeente van War mond. Ze hadden daar een domi nee van het 'rekkelijke' soort en die werd derhalve in 1619 van ho gerhand uit zijn ambt gezet. Om dat er geen normale kerkdiensten gehouden konden worden (er was zulke collegiantengroeperingen en in sommige milieus was toen bon ton om collegiant te zijn of in ieder geval de bijeenkom sten bu te wonen. De harde kern bestond uit vredelievende nB sen die vonden dat de doop pas geldigheid had als je die bewust onderging en die iedereen in gelegenheid stelden om te preken of te 'profeteren' tijdens de 'colle ges'. Rijnsburg was vele decennia lang het halQaarlykse ontmoe tingscentrum van de collegian ten. Ze hadden er, zouden wjj zeg gen, hun conferentieoord. Maar van de gebouwencomplexen die ze daar bevolkten en beheerden, en waar men tweemaal per jaar een soort lang weekend organi- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN nige predikant, stelde Gijsbert voor om voorlopig dan maar sa menkomsten te houden zonder predikant. Een soort van huis diensten waar iedereen die iets te zeggen dacht te hebben dat tot seerde voor alle Collegianten uit het hele land. daarvan is niets meer terug te vinden. Alleen 41 paar gravures laten een schamel beeld voor ons oprijzen. L.D.COUPRIE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11