Zwarte leiders weer bijeen na onlusten Arabische Liga begint met lijmen van vele breuken \y Kurden heroveren Kirkuk Zon prijsje is allemachtig Macintosh Negen doden bij gevechten ANC en Inkatha Oostduitse modelstad is verworden tot een getto Hervormingsgezinden in Chinese top benoemd Va Schwarzkopf biedt Bush zijn excuses aan fl. 5.750,- fl. 3.900,- Mac ZATERDAG 30 MAART 1991 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (AP) ANC-leider Nelson Mandela en Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi gaan opnieuw overleg voeren over het onderlinge geweld van hun aanhangers. De politie meldde gisteren dat er weer negen dodelijke slachtoffers waren gevallen. Zeven zwarten werden gedood bij gewelddadigheden in het woonoord Ndaleni in de provincie Natal. In het woonoord Alexandra bij Johannesburg werden de ontzielde lichamen van twee mensen gevonden. cciucuma- enVolgens een functionaris van "dat*Buthe' het werci bus met gastarbei- w over het ^ers beschoten toen deze het woon- geweld 'g^prateT' Wanneer dat oord naderde. DepoUtie omschreef De door Zulu's gedomineerde Inka tha deelde gisteren i Mandela opnieuw gebeurt werd niet gezegd. In januari ns kwamen de twee leiders voor het eerst in 28 jaar bijeen, maar de op- Ndaleni als gespan- heidstroepen betrokken waren. Coetsee wil dat het onderzoek snel plaatsvindt. Bij eerdere onderzoe ken naar dergelijke incidenten ging wegens oponthoud bewijsmateriaal verloren. BERLIJN (IPS) Nog geen an derhalfjaar na de val van de Muur lijkt het stedebouwkundige para depaardje van het voormalige Oostduitse regime, de socialisti sche modelstad Marzahn bij Ber lijn, te zijn verworden tot een get to. Marzahn erfde zijn naam van een pittoresk klein stadje bij Ber lijn dat in de Tweede Wereldoor log door geallieerde bombarde menten werd weggevaagd. Het tegenwoordige Marzahn bestaat uit honderden eentonige beton nen flats, waarin meer dan 170.000 mensen wonen. Volgens het Federale Arbeidsbureau telt de voorstad van Berlijn nu bijna 25.000 werklozen. Zg hebben geen kans op ander werk in het oosten van Duitsland waar de werkloosheid torenhoog is. De straten in Marzahn zitten vol met gaten. Kinderen spelen er tussen onafgemaakte gebouwen, die langzaam maar zeker in verval raken. Tieners vormen bendes die overvallen plegen en stenen gooien naar achtergelaten auto's. De politie van Marzahn, die met een groot tekort aan personeel kampt, registreert maandelijks tweeduizend misdaden in de stad die onder het communistische re gime doorging voor een revolu tionaire leefgemeenschap voor de werkende klasse. Onder het bewind van Erich Honecker was Marzahn vaste prik voor rondleidingen van bui tenlandse delegaties. Maar het tij is gekeerd. "Marzahn is het Har lem van Berlijn", zegt de achttien jarige Ralf Simon, verwijzend naar het zwarte getto van New York, waar 150.000 mensen in mi serabele omstandigheden leven. De massale werkloosheid in Mar zahn heeft geleid tot minder be lastinginkomsten voor de ge meente. Op allerlei normale voor zieningen moest worden bezui nigd en dat is te zien. Overal op straat, maar ook in de gangen en de trappenhuizen van de naar geestige flats ligt vuilnis. Veel mensen hebben hun oude Oostduitse Trabantje ergens ach tergelaten omdat reserve-onder- delen toch niet meer te krijgen zijn. Onder het oog van voorbij gangers bekogelen kwajongens de autootjes met stenen. "Nie mand durft hier de politie te bel len om die jongeren aan te pak ken, want naderhand wachten ze je om de hoek van de straat op en slaan je in elkaar", zegt Herbert, een inwoner van Marzahn, wiens ramen aan de balkonzijde alle maal zijn ingegooid door onbe kende vandalen. Voor jongeren en kinderen is er in Marzahn niets te doen. Door de economische crisis hebben vele restaurants, discotheken en ande re ontmoetingsplaatsen voor jon geren hun deuren moeten sluiten. "De communistische namen van sommige straten moeten veran deren", zegt een in leer geklede jongen met een skin-head-kapsel. Hij doelt daarmee op de linkse en revolutionaire leiders uit Europa en de Derde Wereld die hun eigen straat hebben in Marzahn. Zoals op veel andere plaatsen in de voormalige DDR is Marzahn een vruchtbare voedingsbodem gebleken voor ultra-rechtse ex tremisten. Langs de straten mar cheren groepjes jonge neo-nazi skin-heads, die voorbijgangers aanvallen en meisjes die ze ervan verdenken een buitenlands, niet- arisch vriendje te hebben. Geweld is een dagelijks terug kerend verschijnsel geworden, de oogst van gefrustreerde verwach tingen die de hele voormalige DDR in hun greep lijken te heb ben. "Ze zeggen dat de commu nisten ons veertig jaar voor de gek hebben gehouden door ons van het westen af te schermen. Toen kwamen de Westerse politi ci die ons een goed leven beloof den. En nu zitten we zonder werk en zijn we tweederangsburgers geworden", klaagt Harry Meier, een voormalige leraar marxisti sche filosofie. Minister van justitie Kobie Coet- veel op. ANC-woordvoerder Saki zoek naar de onlusten in Daveyton, Macozoma zei dat Mandela vandaag waar zondag e een persconferentie zou houden met bijlslagen voordat hij naar Durban vliegt. Ma- leven werd gebracht. Twaalf zwar- cozoma weigerde te bevestigen of ten werden dodelijk getroffen door het overleg er daadwerkelijk komt. politiekogels. Volgens ANC-func- Volgens het persbureau SAPA tionarissen schoot de politie eerst in begonnen de onlusten in Ndaleni de lucht om een menigte van 200 woensdag toen 300 aanhangers van mensen te verspreiden, maar wer- het ANC, die als gastarbeiders el- den de lopen daarna zonder aanlei- ders in Zuid-Afrika werkten, terug- ding op de keerden naar het woonoord om de liep uit op paasdagen met familie door te bren- gen zelf gericht. Het de ergste botsin- maanden waarbij veilig- PEKING (GPD) - In China zullen twee pragmatische politici worden benoemd tot vice-premiers in het kabinet van premier Li Peng. Het gaat om de burgemeester van Sjanghai, Zhu Rongji (62), en de mi nister van staatsplanning, Zou Jiahua (64). Zij nemen de portefeuilles over van twee bejaarde vice-premiers: Buitenland kort Koerillen Sovjet-minister van buitenlandse zaken Alexander Be£smertnych en zijn Japanse collega Taro Nakaya- ma hebben gisteren in Tokyo hun eerste overlegronde gehouden ter voorbereiding van het bezoek van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. Hete hangijzers, zoals de Koerillen, gingen zij echter uit de weg. Gor batsjov verblijft van 16 tot 19 april in Japan. Het is het eerste bezoek van een Sovjet-leider aan het land van de rijzende zon. Afval Japan dreigt in zijn afval om te ko men, als er de komende tijd geen verregaande maatregelen worden genomen om het afvalprobleem te rug te dringen. Dat is de conclusie van een gisteren gepubliceerd rap port van het Japanse ministerie van Welzijn en Volksgezondheid. In het rapport, getiteld 'De kosten van overvloed - ideeen over het afval probleem', wordt becijferd dat Ja pan jaarlijks bijna 38 miljoen ton huisvuil en industrieel afval produ ceert. Japan komt daarmee op de tweede plaats na de VS, die per jaar 160 miljoen ton afval produceren. Vrij reizen Poolse burgers mogen vanaf 8 april zonder visum naar Duitsland en vijf andere Europese landen reizen. Daartoe werd gisteren in Brussel een akkoord ondertekend, dat met name in Berlijn met gemengde ge voelens is óntvangen. De midden stand denkt aan de klandizie, ter wijl stadsbestuurders criminaliteit en opstoppingen vrezen. Het ak koord bepaalt dat Polen zonder vi sum naar Duitsland, Nederland, Frankrijk, Italië, België eh Luxem burg mogen reizen. Omgekeerd geldt hetzelfde. De verblijfsduur mag ten hoogste drie maanden zijn. Lutz Stavenhagen, adviseur van bondskanselier Helmut Kohl, zei gisteren dat de overeenkomst er voor zal zorgen dat Duitsers en Po len elkaar beter begrijpen. Hij noemde het akkoord de erkenning van de hervormingen die de Polen in Oost-Europa in gang hebben ge zet. Mariniers beschoten Drie Amerikaanse mariniers zijn gisteren gewond geraakt toen hun voertuig vanuit een passerende auto werd beschoten op een weg in de buurt van de Saudische haven stad Al-Jubail, zo heeft het Ameri kaanse Centraal Commando be kend gemaakt. De drie mariniers waren met twee collega's in een auto op weg naar hun kazerne toen zij door een onbekende vanuit een passerende auto onder vuur werden genomen. De twee collega's bleven ongedeerd. Het Centraal Comman do liet weten dat de Saudische en Amerikaanse autoriteiten een on derzoek naar het incident hebben ingesteld. Sovjets weg Het eerste konvooi van Sovjet-sol daten die Polen definitief zullen verlaten vertrekt binnen tien dagen, zo hebben functionarissen meege deeld. Op 9 april wordt formeel af scheid genomen van het konvooi, in een stad die officieel niet bestaat. Volgens Sovjet-kolonel Boris Zagi- balov is de terugtrekking een 'be wijs van goede wil'. Tot de eerste troepen dié vertrekken behoort een raket-brigade die in of bij Borne-Su- linowo is gelegerd. Yao Yilin (74) en Wu Xueqian (70). De veteranen mogen in naam voor lopig nog wel aanblijven om de 'po litieke stabiliteit' te waarborgen. Dit meldde gisteren de South China Morning Post, een dagblad dat in Hongkong verschijnt. De benoemingen duiden op een machtsverschuiving in de politieke top van de conservatieven naar de hervormingsgezinden. Zeker na het Tienanmen-bloedbad op 4 juni 1989 hadden de in Moskou opgeleide voorstanders van de harde lijn het roer stevig in handen genomen. Daarin lijkt nu verandering te ko- Burgemeester Zhu heeft sinds 1988 zijn sporen verdiend als her vormer in Sjanghai. Hij geldt als een beschermeling van de nog steeds invloedrijke Deng Xiaoping. Deze 'sterke man', wiens gezondheid steeds meer te wensen over laat, zou Zhu naar Peking hebben gehaald om de leiding van de tweede fase van zijn hervormingsprogramr- - in vertrouwde handen te weten Je veranderingen gaan te langzaam naar de zin van de bejaarde staats- Minister Zou opsteller van het vijfjarenplan waarover het parle ment deze dagen vergadert is meer een pragmaticus dan een her vormer. Zo streeft hij naar voortzet ting van de economische hervor mingen, maar wil daarbij de noodlijdende staatsbedrijven als ruggegraat van de economie hand haven. Zhu en Zou gelden beiden als be langrijke kandidaten voor de opvol ging van premier Li Peng, die zou aan de orde kunnen zgn bij het veer tiende Partijcongres volgend jaar. Waarnemers verwachten dan een grote reorganisatie van de politieke leiding. JL AMADIYA (AP) - Kurdische op standelingen hebben gisteravond de herovering van de oliestad Kir kuk gemeld. Dit gebeurde na een, zoals ze het noemden, 'strategische terugtocht eerder op de dag. Ook het noordelijk gelegen Mosul dreigt in handen te vallen van Kurdische rebellen. Tienduizenden inwoners ontvluchten gisteren de stad om het geweld tussen de opstandelingen en het regeringsleger van Saddam Hussein voor te blijven. Het verzet zei eerder op de dag al dat de buitenwijken van Kirkuk wa ren heroverd, maar 's avonds zou de hele stad gevallen zijn. Woordvoer der Barham Saleh van het Kurdisch LA PAZ Ongeveer 3000 coca boeren uit Colombia, Peru en Boli via protesteren in de Boliviaanse hoofdstad La Paz tegen de maatre gelen die de president van dat land, Jaime Paz Zamora heeft uitgevaar- digd tegen het verbouwen van coca- Front meldde vanuit Londen dat de PKK eiste dat het Turkse leger ac- planten - de grondstof voor cocaine, verslagen regeringssoldaten op hun ties tegen Kurden stopzet en dat de Zamora heeft er onder meer in toe- terugtocht honderden vrouwen en speciale teams die naar Kurdische gestemd dat 112 Amerikaanse mili- kinderen hebben afgeslacht als een dorpen worden gestuurd om onlus- taire adviseurs het Boliviaanse le- waarschuwing aan de Kurden om ten de kop in te drukken, worden ger trainen in anti-drugoperaties, de strijd te staken. opgeheven. Ankara zou voorts een De VS hebben inmiddels besloten Het officiële Iraakse referendus moeten houden over de de financiële steun aan het den. (foto AP) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ^anoer ^ARDON 071-134248 ('s avonds: 071-310869) nieuwsagentschap INA verklaarde eventuele zelfbeschikking van de Zuidamerikaanse land uit te brei dat Kirkuk nog steeds in handen is Kurden, aldus de partij, van de regeringstroepen. Volgens INA heeft vice-president Izzat Ibra- him overheidspersoneel in Kirkuk opgedragen vandaag weer aan het werk te gaan en heeft hij opruim- ploegen gelast puin te gaan ruimen in de grotendeels verwoeste olie- stad. Woordvoerder Roman Popadiuk van het Witte Huis verklaarde giste ren, na een verzoek om steun van de Kurden, dat Washington het bloed bad in Irak betreurt. De VS kunnen echter niet ingrijpen omdat daar voor een mandaat van de Verenigde Naties ontbreekt. Kurdische leiders wezen er later op Bush tijdens de Golfoorlog het Iraakse volk per soonlijk heeft opgeroepen tegen president Saddam Hussein in op stand te komen. Volgens de verkla ring hebben Irakezen geen 'effectie ve verdediging' tegen aanvallen van regeringstroepen. De Kurdische Arbeiderspartij in Turkije (PKK) hebben de EG giste ren gevraagd druk uit te oefenen op Turkije om de onderdrukking van het Kurdische volk te stoppen. De Serviërs bezetten nationaal park BELGRADO (Rtr) Serviërs uit de Joegoslavische republiek Kroatië hebben gisteren het beroemde na tionale park Plitvice ingenomen, zo meldt het Joegoslavische persbu reau Tanjug. Het merengebied met tientallen watervallen is een van de belangrijkste toeristische attracties in Joegoslavië. Er was nog geen re actie van de politie. Serviërs in het zuiden van Kroatië verklaarden zich vorige maand autonoom omdat ze niet wensen te wonen in een re publiek die zich wil afscheiden van Joegoslavië. RIYAD (Rtr/AFP) - De comman dant van de Amerikaanse strijd krachten in de Golf, generaal Nor man Schwarzkopf, heeft gisteren zijn verontschuldigingen aangebo den aan president George Bush voor zijn eerdere uitlatingen dat hij het niet eens was met diens besluit de Golfoorlog te beeindigen. "Ik biedt de president mijn excu ses aan", aldus Schwarzkopf tegen over verslaggevers in de Saudische hoofdstad Riyad. "Het spijt me zeer dat ik de verkeerde woorden heb gekozen". Zijn eerdere opmerkin gen dat hij de president de aanbeve ling had gedaan door te gaan met het offensief, veroorzaakte woens dag in Washington een storm van protest. De generaal, bijgenaamd 'Stor- min' Norman', had in een interview voor de televisie verklaard dat hij het Iraakse leger geheel had willen uitschakelen. "Ik vind het vreselijk dat mijn woorden zijn gebruikt om de beslissingen van de president of het leger te belasteren". Schwarz kopf zei dat de president hem in middels heeft opgebeld en heeft ge zegd het incident te vergeten nadat de generaal hem zei spijt te hebben van zijn uitlatingen. Bundel 1 Macintosh LC, 2Mb Ram, 40 Mb harde schijf. 12 inch RGB kleurenscherm. StyleWriter inktjetprinter, 360 dpi, sheetfeeder. MS Works, tekstverwerking, database, spreadsheet öunaei i exa dtw Bundel 2 exd btw Bundel 2 Macintosh Classic, 2Mb Ram, 40 Mb harde schijf. StyleWriter inktietpnnter, 360 dpi. sheetfeeder MS Works, tekstverwerking, database, spreadsheet r ipecule «duc»t*ve korting) MacGroup Apple Centre Leiderdorp broup EHsabethho» 23 2353 EW LEIDERDORP telefoon 071-89925? TEL AVIV Het zal nog wel even duren voor de breuken in de Arabische Liga zodanig zijn gelijmd dat de organisatie weer voor de we reld toonbaar is. Maar het begin is er. Vandaag en morgen zijn alle 21 lidstaten van de Liga aanwezig op de eerste formele zitting na het ein de van de Golfcrisis. Dat is verras send, te meer omdat de bijeen komst wordt gehouden in Cairo, niet alleen de nieuwe zetel van de organisatie maar ook de hoofdstad van de meest uitgesproken bondge noot van het Westen in de strijd te gen Irak. En bovendien staat de ver gadering onder voorzitterschap van Kuwayt. Het heeft de Iraakse regering er niet van weerhouden een vertegen woordiger te sturen, namelijk Sa'ad Kassem Hammoudi, hoofd van de afdeling Arabische aangelegenhe den van het ministerie van buiten landse zaken. Dat Irak aanwezig is, is naar verluidt het gevolg van be middeling door Jordanië en Jemen, tegen de zin van Hafez al-Assad. De Syrische president wacht nog altijd met smart op de val van zijn aarts vijand Saddam Hussein en zijn Ba'ath-bewind. Alles wat het Iraak se regime legitimiteit verleent, is Assad onwelkom. In een recent gesprek met koning Hussein van Jordanië zou Assad de Iraakse bereidheid de Liga-bijeen komst bij te wonen "een nieuwe truc van de heerser van Baghdad" hebben genoemd. Volgens de Syri sche leider is Saddam alleen maar uit op steun van de Arabische we reld om de rebellie in zijn land te on derdrukken. Ambassadeurs De bijeenkomst in Cairo is op am bassadeursniveau, al wordt ook een aantal Arabische ministers van bui tenlandse zaken verwacht voor bila terale gesprekken, ook al gericht op het dichten van kloven en het lij men van breuken. Egypte zal naar wordt verwacht een aantal voorstel len indienen voor het effectiever maken van de Liga. waaronder een besluitvormingsprocedure via een meerderheid van stemmen. Op dit moment kunnen beslissingen al leen worden genomen als alle lid staten akkoord gaan. De agenda vermeldt verder onder meer de gevolgen voor Kuwayt van de Iraakse bezetting, het Arabisch- Israëlische conflict en het vredes proces, de hervatting van de Euro- Arabische en Afro-Arabische dia loog en de Arabische economische boycot van bedrijven die zaken doen met Israel. Voor wat betreft het laatste agen dapunt ligt een interessant plan op tafel. Het in Damascus gevestigde Arabische Boycot Bureau wil een stemming over een voorstel dat zou zijn geopperd door een aantal inter nationale bedrijven die handel drij ven met Israel. Die bedrijven willen dat de boycot tegen hen wordt op geheven, als ze beloven dat ze als te genprestatie voor hun activiteiten in Israël dezelfde soort activiteiten zullen ontplooien in Arabische lan den. Het is niet uitgesloten dat een aantal bondgenoten van de Ver enigde Staten, met name Egypte en de Golfstaten, zullen voorstellen ge leidelijk een eind te maken aan de boycot, bij wijze van vertrouwen wekkende maatregel. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft daar op aangedrongen in het kader van zijn pogingen een vredesproces in het Midden-Oosten op gang te brengen. Maar zo'n besluit zal de Liga in dit stadium waarschijnlijk niet nemen. Onenigheid Het Golfconflict heeft gezorgd voor diepgaande onenigheid in de Arabi sche wereld, zo ernstig dat sommige pro-Iraakse kranten tijdens de cri sis schreven over 'Amerikaanse Arabieren en Arabische Arabieren'. Een van die kranten was het in oost- Jeruzalem uitgegeven en Jordanië steunende dagblad An-Nahar. Deze week schreef hoofdredacteur Ot- man Hallak in verband met de ko mende Liga-vergadering dat Arabi sche regeringen elkaar er niet van moeten beschuldigen 'goed of'fout' te zijn geweest. "De Arabieren moe ten erkennen dat vergissingen zijn gemaakt en dat ze een dialoog moe ten aangaan". Koning Hussein heeft wat dat be treft het goede voorbeeld gegeven. De afgelopen weken heeft hij een uitgebreide rondreis gemaakt langs Synè en de Arabische landen in Noord-Afrika, met de bedoeling Jordanië weer aanvaardbaar te l.._ ken voor de anti-Iraakse coalitie. Zijn minister van buitenlandse za ken, Taher Masri, bezocht al eerder Damascus en een lid van de Jordaanse Senaat, Akef al-Fayez, was in Saudi-Arabië voor bespre kingen met koning Fahd. Tegenover Assad zou koning Hussein hebben verklaard dat hij steeds tegen de Iraakse bezetting van Kuwayt is geweest, maar dat zijn handen waren gebonden door "binnenlandse omstandigheden", waarmee hij doelde op de massale steun voor Irak by het Jordaanse volk en de Palestynen. Ook de PLO heeft het een en an der goed te maken. De Palestynen hebben de afgelopen weken onge rust moeten vaststellen dat sommi ge Arabische landen op zoek zgn naar een alternatieve Palestgnse lei ding. President Assad met name, gesteund door Saudi-Arabië, zou graag zien dat PLO-voorzitter Yas ser Arafat wordt vervangen door de pro-Synsche Khaled al-Fahoum. die ovengens weinig aanhang heeft binnen de Palestgnse Nationale Raad (het parlement-in-balling- schap) en in de door Israel bezette gebieden. Arafat WÜ dat de Arabi sche Liga dit weekeinde nog eens bevestigt dat ze de PLO beschouwt als de enige wettige vertegenwoor diger van het Palestgnse volk, de formule die indertgd is aanvaard door de Arabische topconferentie van Rabat (1974). Wrevel De agenda de bgeenkomst aantal 'pro-Iraakse' Liga-leden, niet zozeer om wat er op staat als wel om wat er niet op voorkomt Jordanië, Jemen en vooral de PLO zullen pro beren het gesprek tc brengen op on derwerpen als de geallieerde bezet ting van het zuiden van Irak, het voortduren van de sluiting van de grens tussen Saudi-Arabie en Jor danië, de miUoen Jemenieten die zgn gedeporteerd uit Saudi-Arabië en het lot van de Palestgnen in Ku wayt Ten slotte zal de Liga praten over de benoeming van een nieuwe se cretaris-generaal. als opvolger van de vorig jaar augustus afgetreden Tunesier Chadli Klibi. Een besluit wordt nog niet verwacht maar naar verluidt is de belangrijkste kandi daat Esmat Abdelmeguid, de huidi ge Egyptische minister van buiten landse zaken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7