Pomphouders zelf betalen nu kosten Sovjets betalen hoge prijs voor hervorming Voor elektronisch geldverkeer Nasleep internationale medicijn fraude Bedrijf is al 54,5 miljoen schuldig aan dwangsommen ZATERDAG 30 MAART 1991 - hit* DEN HAAG (GPD) Tal van pomphouders zijn teruggekomen op het besluit om de klant twee kwartjes kosten in rekening te brengen als zij elektronisch betalen. De pomphouders negeren daarmee het advies van de Bovag, die de leden had aangeraden de kosten in reke ning te brengen. De pomphouders moeten de banken betalen voor het elektronisch beta lingsverkeer, onder meer via de huur van het apparaat waarmee de boeking wordt uitge voerd. Per transactie bedragen de kosten circa 50 cent. Steeds vaker blijkt dat klanten niet vindt het ook niet juist om de kos- bereid zijn deze kosten te betalen desnoods overstappen naar de con current. die geen kosten in rekening brengt. "Voor de meeste klanten is het een principekwestie", zegt een pomphouder. "De klanten begrij pen wel dat wij kosten maken, maar zijn het er niet mee eens dat zij daar voor de rekening gepresenteerd krijgen. Ik ben er al heel snel mee gestopt, want het zou me tal van vaste klanten kosten". Voorzitter J. Berkman van de No- vok, de organisatie waarin de vrije pomphouders zijn georganiseerd, ADVERTENTIE Werkgelegenheid in Friesland meest toegenomen LEEUWARDEN (ANP) - De werk gelegenheid in Nederland is tussen mei 1989 en mei 1990 het meest toe genomen in Friesland. De groei be stond in Friesland uit drie procent, terwijl dat percentage landelijk 2,3 eurocheques brengt hoge^ kosten pr0cent was. Dat blijkt uit cijfers j provinciaal Werkgelegen- heidsregister dat jaarlijks door de betalingssysteem provincie wordt geactualiseerd, in i - samenwerking met de Kamer van Koophandel en het Regionaal Be ten door te berekenen. "Er wordt nog gepraat met de banken over het in rekening brengen van de kosten. De Novok vindt het niet juist om, zolang je nog in de overlegfase zit, al maatregelen te nemen". Overvragen De pomphouders vinden dat de banken overvragen. "Elektronisch betalen werkt kostenbesparend de banken. De verwerking a Verlies Paltlie dik half miljoen ALMELOTILBURG Palthe (che mische reiniging en textielverede- ling) m Almelo heeft het afgelopen jaar een verlies van 583 000 gulden geleden. In 1989 werd nog een winst gehaald van 611.000 gulden fegen ruim een miljoen het jaar daarvoor. De komende jaren wordt een ver betering van het resultaat verwacht, zo heeft de directie gisteren bekend gemaakt. Voorgesteld wordt een di vidend van vier procent uit te keren. In de eerste helft van 1990 kampte Palthe met grote problemen bij het textielveredelingsbedrijf De Re genboog m Tilburg, waar op last van het Stoomwezen vijf machines moesten worden stilgelegd. Er ont stond een produktieachterstand van maanden. Enkele tientallen personeelsleden vertrokken. •Bloemen ui klompjes liggen goed in de markt bij de Paastoe- nsten in de Bollenstreek. Giste ren was er al sprake van grote drukte in de tuincentra in die re gio. foto ANP) met zich mee, dat wordt daarmee voorkomen". Berkman wijst dat het ook voordelen heeft voor de pomp houders. "Het is de veiligste i betalen. En veiligheid heeft ook stuur de Arbeidsvoorziening. prijs". De Novok wil voorstel- Opmerkelijk is dat de Friese ve len om de benzinestations de appa- sprong zich aftekent in vrijwel alle ratuur te laten kopen en de rest de kosten voor rekening van de ban- ^e toename ken te laten. "Dan delen we de kos ten". Of de pomphouders dan hun deel van de kosten gaan doorberekenen hangt van henzelf af. "Maar wat mij nu bijzonder stoort is dat banken en pomphouders een strijd uitvechten bedrijfstakken. Absoluut gezien het aantal werkza me personen in de industrie het grootst geweest. In totaal nam de werkgelegenheid in Friesland toe met 4.983 mensen. In de enquete die de basis vormt voor deze actualisering, worden ook bedrijven met twee tot vier werkzame personen meegerekend. IDrukkerij IDemmenie H§ Verkoop tabak gedaald in Canada TORONTO (Reuter) De verkoop van tabaksprodukten is in Canada ster ker gedaald dan in andere landen als gevolg van de strenge anti-rookwet- geving. Dit blijkt uit de jongste verkoopcijfers. HAARLEM (GPD) tot op dat het Nederlandse bedrijf Bergel en het Franse La Médicale Equipex SA voor de rechter gedaagd. Bergel had i Farmitalia. Fles- de medicijnen van de Franse onder- i de Haarlemse recht- jes. doppen, dozen en bijsluiters neming betrokken. bank. De onderneming, die betrok- bleken echter nagemaakt. Een deel ken lijkt bij een omvangrijke inter- van de flesjes bleek ook een onjuis- nationale medicijnfraude, is op zijn te inhoud te bevatten. Verder ston- de op 17 minst 54,5 miljoen gulden Oranjeboom plat De gebouwen van de brouwerij d'O- ranjeboom in de Rotterdamse wijk Feijenoord gaan definitief 'plat'. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam heeft aan eigenaar de Vereniging Bier brouwerijen Breda-Rotterdam een sloopvergunning gegeven. Beleggers Buitenlandse beleggers hebben in 1990 hun belangstelling voor Ne derlandse aandelen verloren. Voor het eerst in 14 jaar werden er in de EG-landen en de VS Nederlandse aandelen afgestoten. Dat staat Verschillende belangenorganisaties die zich tegen het roken verzetten hebben grote druk uitgeoefend op de Canadese regering om met strenge anti-rookwetten te komen, zoals een verbod op bijna alle vorm' vertenties voor rookartikelen, hoge belastingen op sigaretten king van de plaatsen waar mag worden gerookt. Volgens het Canadese Bureau voor de Statistiek zijn de verkopen met 19,6 procent gedaald in vergelijking met een jaar geleden. •Zuidkoreanse demonstranten ma ken flessen bier van het merk OB op de verkeerde manier leeg. Ze be- bëper- schuldigen fabrikant Doosan ervan giftige stoffen in Zuidkoreaanse ri te lozen, waardoor het drink- zwaar verontreinigd wordt. week bepaald. Het bedrag is een cord. De affaire begon in Nederland april 1988. In een douaneloods Hoofddorp werd toen tij vervalste medicijn ker ontdekt. De geneesmiddelen, met een waarde van 15 miljoen gul den, waren markt bestemd. Het betrokken medicijn was doxorubicine, ook bekend onder de merknamen Adriamy den op bijsluiters fouten Pure criminelen "Wie heeft het op zijn geweten dat te gev de medicijnen voor miljoenen naar grote par- de VS zouden gaan? Met duistere tegen kan- afloop. Ik kan het niet anders zien dan dat het pure criminelen zijn", zei de advocaat van Farmitalia. mr. de Amerikaanse S. de Wit. op 25 april 1988 tijdens een kort gedfing bij de president van de Haarlemse rechtbank. Farmitalia en het Amerikaanse bedrijf Baxter, voor wie de genees Adriblastina. Het grote Italiaanse middelen bestemd, hadden Zwarte handel en spaargeld tijdbom onder prijzenplan winst- en afzetverwachtingen van het Nederlandse bedrijfsleven en de gedrukte stemming op de Am sterdamse effectenbeurs. Colombia en Shell De Colombiaanse regering wil t dagbladen zijn ze op basis van 'ont hullingen' van de Russische pre mier Silajev gedeeltelijk gepubli ceerd. Toch komt Pavlovs medede ling, afgedekt met een presidentieel decreet, als een schok. Ga er maar aan staan, als lid de grote groep kansarmen bijvoor beeld. Per 2 april worden vlees en samenwerkingscontract met de Ne- vleesprodukten twee keer zo duur, derlands/Britse onderneming Shell melk en melkprodukten 1,3 keer •••"-*w$'4 openbreken. Shell biaanse staat hebben lijk belang in de winning kei. Tot nu toe zorgt Shell verkoop van het metaal, n lombia wil de marketing gedeelte- de Colom- duurder, en de prijs gezamen- brood, meelwaren en pasta's stijgt nik- met 200 procent, r de De lijst is veel langer en geldt ook Co- forse verhogingen van het openbaar vervoer. Als pleister op de wonde lijk in eigen hand nemen omdat het beloofde Pavlov compensatie ministerie van economische zaken af: 60 roebel per werkend gezinslid, betere prijs (nu 7,50 40 roebel voor ieder inwonend kind onder de zestien jaar. Volgens Pa vlov is de maatregel een "noodzake lijke stap op weg naar de markteco- De getergde Sovjet-burger nog denkt gulden) voor te kunnen maken. Dat ministerie heeft een nieuw voorstel uitgewerkt voor de ver koop van de opbrengst van de Cer- romatoso-mijn, dat op 26 april weet wat dat betekent: wordt ingebracht op de aandeel- meer onheil op komst, houdersvergadering van Shell Den Haag. De winst van de Cerro- onder Gorbatsjo Voor de prijsverhoging geeft het rnatoso-mijn is vorig jaar flink ge daald: van ruim 72 miljoen i naar 53 miljoen gulden in 19S Polen De regering van Polen heeft voor het eerst de privatisering aangekon digd van een bedrijf waarop nog claims rusten van de eigenaren uit de periode vóór het communisti sche bewind- Het gaat om de Swar- zedz-fabriek bij Poznan, de grootste meubelproducent in Polen. De erf genamen van de vroegere eigenaren oppercomman do staande kabinet van ministers als hoofdargumenten: afschaffing van de staatssubsidies aan bedrij ven, afroming van het 'hete geld' (zeg maar de gespaarde roebeltjes die de bevolking thuis in de oude sokken verborgen houdt) en de ge leidelijke overgang naar een stelsel van vrije prijzen, gebaseerd op de wet van vraag en aanbod. Om met het eerste te beginnen volgens gaf de staat in 1990 liefst 150 miljard roebel uit voor subsidiering voedselprodukten. Zonder deze prijzen vergroten de winst i-premier Sjtsjerbakov de ondernemingen en zijn daarmee een aanmoediging voor betere en hogere produktie. Maar ook hier schuilt meldt terloops en niet eens als ge rucht dat het wegens de hogere prij zen op de markt brengen van ham stervoorraden ("en dit is de regering i het prijsverhoging was die subsidie dit onder het gras. Dat is het 'defitsit'. plan") de winkels i te verkopen bedrijf jaar opgelopen tot 240 miljard krijgen als schadeloosstelling obli gaties. het tekort. Ten eerste a 'defitsits' zijn en floreert de zwarte markt. Dus is de vraag: wil Gor- batsjov, wil zijn kabinet van minis ters nu echt de vrije-marktecono- mie? Met de mond wordt het geloof daarin beleden. Maar een overeen komst met het Ryzjkov-plan is dat tische commando-systeem de centrale overheid een grote greep op het economische gebeu ren houdt. weekblad Commer.-ant volhardden de beide Sovjet-leiders in hun op vatting dat er wel markthervormm- gen moeten komen, maar dat die niet kunnen worden uitgevoerd zonder het beproefde staatssociahs- de bel. De vraag is echter (en nog door circulatie. De 130 miljard prijscom- delijke overgang pensatie. deze week al uitbetaald. vrije prijzep, lijkt stelsel Premier Pavlov bijvoorbeeld Gorbatsjov wil voor de Sovjetu- e een eigen economische route, :n andere dan gevolgd door de esterse landen. Dat soort verkla- moet ergens vandaan komen. Bo- hout te snijden. ^eel kondigde vorige week in Leningrad ringen wekken geen enthous geschaft. De verwachte opbrengst browski, de financiële commenta- Hussein Het Amerikaanse ministerie nanciën zal op maandag 1 april de namen bekendmaken van de circa honderd ondernemingen en kanto ren, die voor de Iraakse president Saddam Hussein financiële transac ties hebben verzorgd. Verwacht wordt dat het ministerie de activa van de.bedrijven zal bevriezen en hun rekeningen zal blokkeren. Be drijven in verschillende delen van de wereld zijn voor Irak actief ge weest. de prijsverhoging is 240 miljard roebel, maar daarvan gaat 130 mil- fi- jard op aan de prijscompensaties. Een ander deel wordt gespendeerd aan loonsverhogingen. Zo stijgen de lerarensalarissen met dertig pro- het dagblad Komsomols- kaja Pravda, verwacht dat dit deels wordt gefinancierd met het bijdruk- Ten opzichte prijzenplan van Pavlovs voorgan ger Ryzjkov is er één groot verschil de oprichting aan van een Verenigd bij weste Douane Comité, dat het alleenrecht gen als het IMF het omstreden heeft op het afgeven van exportver- Wil de Sovjetui gunningen. Voor de binnenlandse komen markt moeten alle transacties bankbiljetten. Dat bete- het percentage vrije prijzen is opge- den geregistreerd bij regionale af- Defitsit Volgens de regering heeft de bevol king tussen de vijftig en honderd miljard roebel thuis in de kast lig- Ten tweede zijn er de tekorten i de winkels. Geld in de zak is eé ding, het kunnen uitgeve voerd van vijftien gelden voor de echt luxe consump tiegoederen. Nog eens vijftien pro cent valt in de categorie 'gereguleer de prijzen', dat wil zeggen dat de staat cïe maximumprijs betaalt. De i het ministeri i lo- i delegatie gen. Dit 'hete geld', niet gedekt door geld' op de zwarte markten terecht- tweede. De algemene verwachting rest, 55 procent, wordt op de oude s dat het grootste deel r door de staat vastgesteld. Zolang die vastgestelde prijzen blijven bestaan, concludeert de Komsomolskaja Pravda, zullen er Eigen route Geen wonder dat ee: de nieuwe Europe Herstructurering en Ontwikkeling vorige week weinig enthousiast naar Londen terugkeerde na een ontmoeting met Gorbatsjov bankiers of instellin- de Wereldbank, in aanmerking esterse kredieten dan zal er een substantieel plan moeten komen, waarin korte metten wordt gemaakt met het 'commando-sys teem', met de staatsdirigenten van de Gorbatsjov becijferde afgelopen zondag dat de olie-opbrengst voor Bank voor export met de helft is teruggelopen. Bovendien zijn de wereldmarktprij zen voor olie sterk gedaald. Dat be tekent een gigantisch verlies aan in komsten in v. esterse valuta. Hij lykt die met de dienst stopte omdat die 1988 dat Bergel onmid dellijk moest stoppen met het ver der op de markt brengen van ver valste medicijnen. Daarnaast werd zowel Bergel als La Medicale Equi pex bevolen de namen en adressen an degenen van wie de alste medicijnen waren betrok ken. Dit alles met een dwangsom van 100.000 gulden per dag Een li miet werd daarbij niet gebeld Tot op heden heeft het in Nanter- re gevestigde Equipex niets van zich laten horen. En dat terwijl het bedrijf het hoger beroep tegen het kort-gedingvonnis heeft verloren. Bovendien hebben de rechtbank in Nanterre en het Cour d'Appel in Versailles vastgesteld dat het Haar lemse vonnis ook in Frankrijk ten uitvoer mag worden gelegd. De Haarlemse rechtbank kreeg daarop opnieuw met de zaak te ma ken. Farmitalia eiste de dwangsom op. die op 1 maart vorig jaar al was opgelopen tot 54,5 miljoen gulden. Deze week bepaalden de Haarlemse rechters dat de Italiaanse onderne ming met recht aanspraak maakt op dat geld Voor uitstel, omdat in Frankrijk een strafrechtelijk onderzoek loopt en de directeur van Equipex is gear resteerd, ziet de rechtbank geen re den. Met name niet omdat de direc teur pas in december 1988 werd ge arresteerd, zodat de man daarvoor alle tijd had de gevraagde informa tie te verstrekken. Air-Aruba ook rechtstreeks naar Schiphol Oranjestad (ANP) - Vanaf 8 mei zal Air-Aruba in samenwerking met Air-Holland tweemaal per week rechtstreekse vluchten uitvoeren tussen Oraqjestad en Schiphol. Te gel: ikerlijd begint een wekelijkse lijndienst tussen Aruba en Keulen. De directe vlucht op Schiphol. 60 jaar lang alleen uitgevoerd door de KLM. wordt door de Arubaanse re gering sterk toegejuicht. "Air-Aru ba dient ter ondersteuning .in onze toeristen-industrie Verleden jaar werd Aruba bezocht door meer dan 300 000 buitenlanders. Door de enorme uitbreiding van onze hotels kunnen wij over enkele jaren 600.000 toeristen ontvangen Dit is een gigantische taak en voor de uit voering daarvan kunnen wij niet af hankelijk blijven van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen", aldus Elio Nicolaas, de Arubaanse minis ter van verkeer en vervoer. Air-Holland, voor 20 procnut aan deelhouder van Air-Aruba, ver huurt voor het uitvoeren van de vluchten een Boeing aan Air-Aruba t-bemamung wordt door Air-Holland geleverd, alsmede de helft van het aantal stewardessen. Air-Aruba heeft voor 17-daagse re- tourreizen tussen Aruba en Amster dam introductie-tarieven aangebo den. die 200 tot 700 gulden lager lig gen dan die van de KLM. Air-Aruba. opgericht in 1987, en Air Holland voeren ook al gezamen lijk vluchten uit naar Miami en het BratUiaanae Sao Panio Ook voor dan vluchten huurt Air-Aruba een Boeing van Air Holland, dat eve- 11' ia n belaft I rr.i t df opleiding van Arubaans cabinepersoneel en grondwerktuigkundigen. Air Exel De Belgische luchtvaartmaatschap pij Air Exel gaat per 1 mei een lijn dienst onderhouden tussen Maast richt en Amsterdam. Air Exel neemt de luchtlijn over van de KLM vlov. Volgens het goed ingelichte weinig keus meer te hebben. r haar niet rendabel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5