ZONDAG Muziek Han Reiziger ontvangt in zijn VPRO-programma Reiziger in Muziek weer een aantal uiteenlo pende muzikale gasten. Zo praat hij met Theo Nijland, de compo nist van de muziek van de VPRO- serie 'Bij nader inzien'. Ook heeft hij een gesprek met het Chinese componisten-duo Tan Dun en Mo Wuping. Zij schreven een stuk voor het Nieuw Ensemble van Jol Bons. (Nederland 2,11.00 uur) Muppets Voor alle leeftijden is de film The Muppets take Manhattan, op het scherm gebracht door de KRO. Het was voor Jim Henson, de be denker van de Muppets, de twee de film rond zijn poppen. Kermit, Miss Piggy, Fozzie, Gonzo en de vele anderen bestor men de theaterwereld op Broad way. De pluizige poppen ontmoe ten daar grote sterren als Telly Sa- valas, Orson Welles, James Co- burn, Elliot Gould en Mel Brooks. (Nederland 1, 14.25 uur) Bios In het filmprogramma Bios wordt uitgebreid aandacht be steed aan de nieuwe speelfilm 'The Rookie', met Clint Eastwood en Charlie Sheen. De film, die door Eastwood werd geregis seerd, gaat over de jonge agent David Ackerman (Sheen) die pas is gepromoveerd en wordt gekop peld aan de stugge en illusieloze Nick Pulovski. Voor Ackerman volgen zware tijden. Fragmënten uit de film worden afgewisseld met interviews waar in de hoofdrolspelers op bijzon dere wijze verhalen over het tot stand komen van de film. (RTL 4, 18.15 uur) MAANDAG Jeugdserie De NCRV begint vandaag met de uitzending van de twaalfdelige jeugdserie Operatie Mozart. De twaalfjarige Lucas (een rol van Edouard Binchet) is een wis kundig genie. Hij doet zijn leraar, profossor Guillot (André Wilms), versteld staan door zijn briljante oplossingen voor de moeilijkste vraagstukken. Lucas slaagt er in om een rekenmethode te vinden waar de wereld nog naar op zoek is. Heel toevallig ontdekt de jour nalist James Harrington (John Hargreaves) de bijzondere kwali teiten van Lucas en schrijft er een groot artikel over. Hij vergelijkt hem met het wonderkind Wolfgang Amadeus Mozart, de componist die al op zeer jonge leeftijd prachtige symfonieën schreef. Wanneer een internationaal blad het verhaal op de voorpagina publiceert heeft dat grote gevol gen, want de regeringen van Amerika, Japan en Rusland wil len maar al te graag de formule le ren kennen die Lucas heeft ont dekt. Lucas probeert al die publici teit te ontlopen en verdwijnt op geheimzinnige wijze van het to neel. Dan beginnen James Har rington, Amerikaanse, Russische, Franse, Duitse en Japanse spion nen een speurtocht. Zijn vriend Marco (Alexis Der- Ion) besluit met Lucas mee te vluchten. Gebruik makend van Ideëenbus Ruud Hendriks presenteerd in het programma De Ideëenbus vier nieuwe vindingen. Dat zijn deze keer: een nieuwe bestrij- dingsmethode tegen de bonte knaagkever, een superhangslot voor containers, een speciaal ont worpen kussentje om wonden te reinigen en een milieuvriendelij ke brandwerende en bestrijdende vloeistof. (RTL 4,17.30 uur) Portret De koning van de musical, te zien bij de NOS, is een portret van Andrew Lloyd Webber, de man die met 'Jesus Christ Superstar' een nieuwe vorm van musical introduceerde en daarna nog een hele reeks grote succesen afle verde. Webber is de enige componist die ooit drie musicals tegelijkertijd in het Londense West End en op Broad- Oscar Harris maakt deel uit van het panel van Waku Waku. (Ned. 1,19.05 uur) (foto ANP) boten, bussen, treinen en cross- fietsen, proberen zij uit de han den te blijven van hun achtervol gers, waarbij de politie zich ook al heeft aangesloten. Via Parijs, Berlijn, Hamburg, Wenen, Sevilla en Lissabon rei zen ze naar... Waar naar toe weten ze eigenlijk zelf nog niet. Ook niet hoe lang ze nog moeten blijven vluchten. En kunnen ze later dan weer gewoon naar school? Twaalf weken zijn ze op reis voordat ze het antwoord op die vragen zullen vinden. (Nederland 1,18.01 uur) Familiespelshow Hoe goed kennen familieleden el kaar? Hierom draait het in Ted's Familiespelshow. De families Verburg uit Zuid- Scharwoude, Lagendijk uit Dordrecht en Nell uit Philips- land, worden voor een aantal di lemma's geplaatst en kunnen daarmee leuke prijzen winnen. De spelonderdelen worden af gewisseld met muzikale optre dens van de Bob East Showband, een medley van Ted de Braak met Joke Bruijs en The New London Chorale met Tom Parker, Gordon Neville en Amy Vanmeenen. (Nederland 1, 19.42 uur) Hier en Nu 5 miljoen pillen voor een zieken huis, 61 golfplaten voor een zigeu nerdorp, 30.000 injectiespuiten voor een kinderziekenhuis. Dat is nog maar een klein gedeelte van de 20.000 kilo hulpgoederen waarmee mevrouw Geertje van ZATERDAG Tineke De Nederlandse kunstschilder Kees Verkade is vandaag te gast in het programma Tineke. Pre sentatrice Tineke de Nooy praat met hem over zijn werk en over zijn leven in Frankrijk. Kookgast is deze keer André Hazes. Hij bereidt een van zijn fa voriete gerechten voor Piet Ro mer en Jan Akkerman. De laatste zorgt ook voor een muzikale bij drage aan het programma. Ook wordt uitgebreid aandacht besteed aan de Ronald McDo- nald-huizen. In de studio praat Ti neke met ouders die van de moge lijkheid hebben gebruik ge maakt, of maken, om in het zie kenhuis te blijven slapen wan neer hun kinderen daar moeten verblijven. Tot slot introduceert Tineke een nieuwe danstrend: de swing- beat. (RTL 4, 17.30 uur) Villalux Het programma Villalux is ge heel gewijd aan de groep UB 40, way in New York had lopen. Dat hij niet bepaald een man van woorden is maar meer van noten, blijkt in dit ge filmde portret. Gezeten aan de piano, vertelt hij hoe zijn composities zijn ontstaan. Er worden ook veel fragmen ten getoond uit zijn musicals. (Nederland 3,18.45 uur) Speelfilm The Mission is een film die zich afspeelt in Zuid-Amerika, in het jaar 1750. De kolonisatie van het gebied door Spanjaarden en Por tugezen is in volle gang. De Spaanse wet verbiedt slavernij, de Portugese echter niet. Het ge volg is dat veel indianen, op de vlucht voor slavenhandelaren, hun toevlucht zoeken in door de jezuïten opgezette missieposten op Spaans grondgebied. Robert de Niro en Jeremy Irons spelen de hoofdrollen in deze film als respectievelijk de slavenhan delaar kapitein Rodrico MendtTza en de jezuïtenpriester Gabriël. Regisseur Roland Joffé heeft opnamen gemaakt op prachtige locaties. (Nederland 1, 20.35 uur) Chemie Het werk in de produktie van grondstoffen voor geneesmidde len. Daarover gaat de film Het blijft chemie, die vanavond op de buis wordt gebracht door de RVU. Het maken van een nieuwe stof begint in het laboratorium, daar vraagt men zich af: wat is de beste manier om zoiets te ontwik kelen, zodat de stof zuiver is en toch nog wat opbrengt. Dan gaat de stof via de proeffabriek, waar getest wordt, naar de produktie- afdeling. Allerlei instanties ko men dan nog een kijkje nemen en houden de gezondheidseffecten van de stof grondig in de gaten. (Nederland 3, 21.05 uur) der Heide deze paasdagen is afge reisd naar Roemenië. De Roemenen hebben het slechter dan ooit. De prijzen gaan binnenkort met maar liefst 400 procent omhoog. De geest van Ceaucescu is terug. Er heerst angst voor de Securitate, de ge heime dienst die nog steeds actief is. In het spoor van Geertje van der Heide maakt een team van het NCRV-programma Hier en Nu de balans op van de toestand in Roe- Een indringend verslag van een land waar niets meer over is van de vreugde rond de val van dicta tor Ceaucescu. (Nederland 1, 21.12 uur) Literatuur 'De wereld van gisteren', zo heet de vierde aflevering van de RVU- reeks De literatuurmachine. Deze keer wordt aandacht be steedt aan twee bijzondere en te gelijk zeer uiteenlopende manie ren van geschiedschrijven. Her man Pleij reconstrueert een beeld van het culturele leven in de late middeleeuwen, terwijl de Poolse journalist Ryszard Kapuscinski de afgelopen jaren aanwezig was bij alle brandhaarden in de we reld. Hij beschreef 27 coups, revo luties en oorlogen. (Nederland 3, 20.16 uur) Gulden Snede In De Gulden Snede, de serie van de RVU over de normen van kun stenaars en vormgevers, is de die al elf jaar lang met succes op het podium staat. De bandleden hebben he grijze Birmingham in middels verruild voor een zonni ger woonplaats op de Bahama's. Presentator is Wessel van Die pen. (RTL 4,16.30 uur) Politieagent In de derde en laatste aflevering van de serie Beroep: Politie agent, te zien bij de NOS. gaat het om agent Adisak Boonmara. Hij is actief in Noord-Thailand, een roerig gebied waar het zwart ziet van de guerillastrijders. De poli tie hier is zwaar bewapend en wordt getraind op harde gevech ten. Ondanks het geweld vindt Adisak vooral de sociale aspecten van zijn werk (aandacht voor mensen) belangrijk. (Nederland 3,19.10 uur) Junior Survival De AVRO begint vanavond met de eerste aflevering uit de achtde- lige reeks Junior Survival. Een sportieve krachtmeting waarin jeugdige sporters diverse zware onderdelen afwerken. De eerste Het Licht Veel mensen die bijna dood zijn geweest, hadden een bijzondere ervaring; ze gingen door een don kere tunnel, zagen een groot licht en kwamen terecht in wonder- spot gericht op: mode. Aan de or de komen drie verschillende mo de-ontwerpers met drie verschil lende benaderingen van eenzelf de onderwerp. Niet alleen smaak, ook budget speelt een belangrijke rol bij de produktie en afname van mode. (Nederland 3, 20.41 uur) Zondagskinderen Cooper en Aylott, twee vrienden in een bejaardentehuis, zijn de hoofdpersonen in de film Zon dagskinderen, die wordt uitge zonden door de NOS. De film is gebaseerd op het gelijknamige to neelstuk van de Britse schrijver Bob Larbey. Op een ontroerende en komische wijze wordt getoond hoe brombeer Cooper en de ver geetachtige Aylott de moed erin houden met een partijtje schaak en een glas whiskey. Wanneer Ay lott op een dag in het dorp ver dwaalt, gaat Cooper wanhopig op zoek naar zijn vriend, die hij voor geen goud wil missen. (Nederland 3, 21.45 uur) Dances with Wolves De AVRO brengt vanavond de documentaire Making of Dances with Wolves. Hierin wordt de tot standkoming van de met vele Os cars bekroonde film Dances with Wolves belicht. Acteur Kevin Costner speelt de hoofdrol in deze moderne western en is tevens de regisseur ervan. (Nederland 2, 22.05 uur) uitzending toont beelden van de selectiedag in de Van Home Ka zerne te Weert, waaraan 350 jon gens en 50 meisjes deelnamen. Hun doel: de voorrondes in de Belgische Ardennen. Op het programma stond o.a. zwemmen, hindernisbaan, fiet sen en een veldloop. (Nederland 2, 19.25 uur) Land in zicht Presentator Roeland Kooymans doolt rond in het Friese plaatsje Wieuwert, in de negende afleve ring van de toeristische rubriek Land in zicht. Veel inwoners van Wieuwert verklaren het feit dat een drietal lijken in de kelder van plaatselij ke kerk al eeuwen lang zo goed geconserveerd blijft door de aan wezigheid van een concentratie aardstralen. Ook brengt het programma een reportage over smokkelen. Door de eeuwen heen zijn er tal van trucs bedacht om smokkelwaar ongezien de grens over te krijgen. Een bonte verzameling trucs wordt getoond. In Utrecht bestaat een bijzon dere fietsroute: de Rietveldroute. In het spoor van deze moderne ar chitect vertelt professor Wiek Róling over de kenmerken van Rietveld waarbij ook het beroem de Rietveld-schröderhuis wordt bezocht. mooie omgeving waar een grote rust heerste. De arts. W. van Lom mei is als onderzoeker betrokken bij de stichting Merkawah, die zich bezighoudt met bijna dood ervaringen. De RVU zendt onder de titel Het Licht een portret uit van Van Lommei. Zijn onderzoek Tot slot wordt ingegaan op het verleden van de Twentse water molens. (Nederland 2, 22.13 uur) Speelfilm Het is 1945. Het Yoegoslavische Zagreb is net bevrijd. De commu- nistische partij, die daarvoor on dergronds heeft gestreden, pro beert de maatschappij weer op te bouwen. Dan ontstaat bij toeval de driehoeksrelatie tussen de jon ge strijders Peter en Ljiljana en klassevijand Matilda. Hun ideeen en smaken lopen uiteen. Als Pe ter met twee rozen aan komt zet ten. de ene voor Matilda en de an dere voor Ljiljana, noemt Matilda hem ironisch de Rozen-cavalier. Dat is ongeveer het verhaal van Een Rozen-Cavalier, een veel bekroonde film van de Yoegosla vische regisseur Dejan Sorak, die vanavond wordt uitgezonden door de NOS. (Nederland 3, 20.20 uur) Paasviering KRO, NCRV en IKON zenden ge- zamelijk een oecumenische paas wake uit vanuit de oecumenische broedergemeenschap in het Franse plaatsje Taizé. Deze van oorsprong protestantse klooster- groep werd in het begin van de ja- is, voor zover bekend, het eerste prospectieve: bij Van Lommei zijn alle mensen in een aantal Ne derlandse ziekenhuizen geinter- viewd die klinisch dood zijn ge weest. (Nederland 3, 22.42 uur) ren '40 gesticht door Roger Schutz. Sinds de jaren '60 oefent de plaats een magische aantrek kingskracht uit op jongeren van alle geloven uit evenzovele we relddelen. Taizé is een klein dorpje gele gen in het land van Saonne en Loire, veertig kilometer ten noor den van Lyon. In de Tweede We reldoorlog richtte de Zwitserse theologie-student Roger Schut.- hier een kloostergemeenschap op, gcinspireerd door Franciscus van Asssisi. De broederschap ont stond uit een groepje jongeman nen die tijdens de oorlog vanuit Taizé hulp boden aan vluchtelin gen. In 1949 werd het formeel een kloostergemeenschap, die inmid dels is uitgegroeid tot een ge meenschap van 80 broeders uit 20 landen, met verschillende reli gieuze achtergrond. De broeders oefenen gewoon een beroep uit: de een is computer-program- meur, en ander elektricein en weer een ander arts. Het salaris wordt afgedragen aan de gemeen schap. De gemeenschap van Taizé biedt de tienduizenden jongeren die jaarlijks toestromen, een plek voor bezinning en orietatie. Voorganger in de dienst is Ro ger Schlitz. Het commentaar wordt geleverd door Bart Ver- reyt. (Nederland 1, 23.30 uur) Computercursus Teleac Pc voor velen veredelde sclirijfrnacliine Hilversum (orn) - Bet aantal personal computers in huishoudens blijft stijgen. De aanschaf van de pc wordt, onder Invloed van de steeds maar da lende prijzen, voor eenleder steeds gemakkelijker gemaakt. Alleen jammer dat de computer bij veel gebruikers het niveau van veredelde typemachine of uit de kluiten gewassen spel computer maar niet mag ont stijgen. Het werken met een personal computer blijkt nu eenmaal on doorgrondelijk. en dat geeft enorme teleurstellingen. On derzoek heeft dan ook aange toond dat er behoefte bestaat aan een cursus die de mogelijk heden van een pc belicht. Dat zegt Teleac-projectcoör- dinator Marianne Spcrmon in het voorwoord van PC-Prive, een cursus voor MS-DOS ge bruikers. Zondag begint deze nieuwe cursus, bestaande uit acht televisie- en negen radio- lessen, die alle mogelijkheden van een personal computer voor eens en altijd voor iedereen uit de doeken moet doen. Afgaande op het bijgeleverde handboek en de begeleidende programmatuur lijkt Teleac in dit streven, te slagen. In het bij na 300 pagina's tellende boek werk wordt niet alleen uitge breid ingegaan op de voor de hand liggende taken voor de pc als tekstverwerken, bestands beheer en electrnnisch rekenen, maar krijgen ook minder vaak gebruikte toepassingen als datacommunicatie, muziek compositie en boekhouden de spot op zich gericht. Teleac levert bij de cursus een keurig, geïntegreerd soft- warc-pakket. In dat pakket zijn onder meer een tekstveru. r ker. een spreadsheet, een data base, een grafiekengenerator, een desk top-publisher, en een datacommunieatiemodule te rug te vinden. De cursist mag drie maanden lang op proef een PTT-modem aan de computer koppelen, en gratis en voor nits thuisbankieren met z'n eigen girorekening. Het Teleac-softwarepakket zal voor de beginner zeker vol doen: de iets gevorderde ver langt toch snel naar meer en grijpt ongetwijfeld naar een professioneler pakket. Alle softwareprogramma's van Tele ac zijn grafisch ondersteund, waardoor de moeilijk te h< grij pen en te leren MS DOS-Ut] keurig kan worden gepasseerd Overigens zal Teleac de eer ste twee lessen van de cursus wel degelijk ingaan op dat MS- DOS, /eg rna.ir de brstii- ringstaal voor de pc. omdat de hele werking van de personal computer nu eenmaal op die taal gebaseerd is. I)at betekent voor veel cursisten ongetwij feld even flink doorbijten. De eerste telcvisieles Is zon dagavond te zien om 18.00 uur via Nederland 3. De eerste ra- diolcs volgt op donderdag 18 april. Het begeleidend hand boek en de software zijn te ver krijgen bij Teleac. boekhandels en warenhuizen. De kosten van het cursuspakket zijn 120 gul den. De aktualiteiten-rubriek Hier en Nu gaal in op de huidige situatie in Roemenie. De foto toont een streekziekenhuis in Bfiddtn-Rotnwnil on der erbarmelijke omstandigheden. uoto p.r.) Eurosport 07.00 Hour of power, religieus pro- 08.00 Fun factory, kinderprogram- 'anochtend; Daviscup ten nis, laatste enkelspel Tsjechos- lowakije - Joegoslavië, live, Golf Volvo open golftoernooi vanuit land). 20.00 Amencan Football World League London Monarchs - New York Knights, live vanuit hetWembley Stadion in Londen, 23.00 The game of billions, v baldocumentaire. 00.00 Wortdcup schansspringen vanuit Strbske Pleso (Tsjechos- lowakije) finale. 00.30 WK ijshockey vanuit Ljublja- i (Joegoslavië) finales groep Super Channel 07.00 The Mix, videoclips. 13.30 Hello Austria, Hello Vienna, amusementprogramma. 15.30 The Mix. videoclips. 16.00 Touristic Magazm. 16.30 E.R.F., religieus magazin m het Duits. 17.00 The Mix, videoclips. 17.30 The world tomorrow, rel gieus magazine. 18.00 Business weekly, financier actuele 18.30 Sports r 18.35 Inside documentaires. 19.00 Russia II. 19.30 Videofashion, modemagazi- 20.00 Spin, Europese hitparade. 21.00 Sports news 21.05 Sunday night at the movies (ZW) Sante Fe Trail, Amerikaan se speelfilm uit 1940 van Michael Curliz. 08.00 Envoyé spécial (hertv). 09.00 Feu vert. 09.30 Décou vertes. 10.00 Nieuws 10.05 Archives musicales. 11.00 Portrait musical. 12.00 Nieuws 12.05 Musicales. 13.00 Frans nieuws. 13.15 L'école des fans, amu mentsprogramma. 18.30 Franoofolies de Montréal. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.20 Clm d'oeil, cullureel magaze 19.30 Belgisch nieuws. 20.00 Sept sur sept. 21.00 Nieuws en weerbericht. 21.35 Spécial Cinéma Les fougè- res bleues. 23.00 Nieuws 23.50 Le monde du cinéma. 00.15 Emde 11.00 Big picture special edition The Doors 11.30 European Top 20 13.30 XPO 14.00 Pip Oann .00 Rockumentary: The Doors 21.00 120 Minutes. 23.00 XPO 23.30 Headbangers balt 01.30 Ra/ Cokes. Sportnet üv 00 Usspeedway lndivdue»e wereldbeker finale vanuit Assen 10.00 Argentijn voetbal. 11 00 IJshockey NHL 1991 13.00 USWA worstelen 14 00 internationale motorsport 15.00 Pro boksen Pro boksen vanuit Londen. 17.00 Go. Nederlands auto en motorsportmagazine. 18.00 Action auto 18 30 NBA Basketball Chcago 07.00 Blokkendoos Aft 31. 07.30 David de kabouter Afl 9 08.00 Snorkels Afl 13 08.30 Zoobiieo Zoo Aft. 13 Waz dat de Clown 08.00 Bas»* en Adr.aan en o« verzonken stad. Aft 7 Wie vangi 06.00 Golf dunhtll Cup. kwaiihca- 09 30 Sesemann huis 10.00 Einde 10: Onrust m het

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 47