'Ze kennen me als een vertrouwde vriend' Maatregelen gevraagd voor opvang toeristen Paul van Vliet (55): voor drie generaties Steeds meer vakantiegangers naar Nederland ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 41 Gesetteld9 Welzeker, maar niet uitge blust. Fel, actief, bewogen, produktief, gedreven. Het wordt tijd om te informe ren hoe het kwam dat hij wat wegsud- derde, een aantal jaren geleden. Hij ontkent het niet. Van Vliet: "Dat was omstreeks 1981, 1982, denk ik. Maar het werkt langer door bij de mensen. Het duurt trou wens ook even voor men het ontdekt. Ik ben toen ongeveer acht maanden ge stopt. Ik was down, had geen ideeën en ik had genoeg van de show business, de publiciteit en de randverschijnselen. De bekende dip. Je steekt niet lekker in je vel en je hebt iets wegkruiperigs. Ik merkte dat de show niet goed was, dat ik er niet voor honderd procent achter stond en dat het publiek niet blij naar huis ging in een stemming die opruimt en schoonspoelt. Dat miste ik zélf ook. Ik moet enthousiast en met een krul in mijn neus naar het theater gaan. Dat ge voel was weg". Je bent teruggekomen. Hoe? Paul van Vliet: "Ik ben gaan reizen, heb veel gelezen, mezelf de kans gege ven me op te laden. Ik weet ook waar het van kwam. Je dondert maar door zonder datje het in de gaten hebt en op eens realiseer je je weer dat je drie be roepen uitoefent: je bent schrijver, spe ler en ondernemer en runt bovendien een theatertje in Den Haag. De show moet komen van het schrijven. Bij een jongen zoals ik moeten die kop en dat hart beschermd, gevoed, geinspireerd en verwonderd raken. De onbevangen heid kwam terug. Dat heeft ook te ma ken met de komst van twee nieuwe mu sici in 1983, Ben van der Linden en John Eskes. Binnen driekwart jaar zat ik op het oude peil". Hoge eisen De multi-instrumentalist Eskes is er nog steeds. Van der Linden vertrok en de bassist Frans Span verdronk, toen hij na een optreden in Groningen op een provinciale weg in Friesland met zijn auto te water raakte. Van Vliet heeft voor de tournee met zijn Jubileumshow gekozen voor vier muzikanten. Hij stelt hoge eisen. Nie mand pingelt zomaar wat. Ze hebben een contract tot 1994: mooi werk en ze kerheid. Eskes uit Leeuwarden is de leider: "Muziek is bij Paul meer dan begelei ding. Hij weet dat wij een zelfstandige emotie aan de show kunnen toevoegen en dat zijn teksten pas werkelijk opstij gen als er muziek bij komt. Muziek is voor hem de grootste inspiratiebron. Hij dwingt respect af, is niet autoritair, maar heeft een soort eigenzinnigheid die mij als noordeling wel aanspreekt". Aan de vleugel zit Klaas van Dijk, ge boren in Klazienaveen. Nadat hij in Groningen was afgestudeerd als tand arts, kwam hij tot de ontdekking dat an dermans gaatjes het plaatje van zijn le ven niet konden vullen. Hij werd ar tiest. Van Dijk: "Ons muzikaal concept is met vier individualisten natuurlijk een compromis. Een bevochten compro mis. Daar vallen geen harde woorden over. Paul is niet iemand die het con flict zoekt. In de herhaling van honder den voorstellingen mag er muzikaal niets in de show blijven zitten dat gaat hinderen. Het unieke van onze groep is dat iedereen iedereen altijd opvangt. Het geeft een veilig gevoel dat je nooit de mist in gaat." Nieuw in het orkest zijn André Hoek stra, drums en percussie, en Cees van der Laarse op basgitaar en contrabas. Hij werkte bij Jan Akkerman, Hans Dulfer, Harry Muskee, maakte platen met Akkerman, Kas Lux en Herman van Veen en zag met Van Veen de halve wereld. Tot hij er na negen jaar vrese lijk genoeg van kreeg en overstapte. André Hoekstra belandde na een klassieke opleiding aan het conservato rium van Rotterdam in het theater. Hij functioneerde in vier musicals (onder meer 'Cats' in Parijs), toerde met Vicki Brown, Berdien Stenberg en Adèle Bloemendaal. Op reis pleegt hij de best geoutilleerde sauna te pakken die in De situatie. Hij is 55. Gesetteld. Goede positie. Vertrouwenwekkend voorko men. Glanzende reputatie, innemend, integer, vormvast, stijlvol, eigenlijk zeer gezien. Populair? Jawel. Binnen normen van fat soen en kwaliteit. Een bekende Nederlander zonder het ranzige, bevlekte blazoen dat diverse van zijn collega's als vetrolletjes op een transpirerend lijf meetorsen. Ridder in de Orde van Oranje Nassau sinds 1987, erelid van de Nederlandse Standwerkers- bond sinds 1962. Signalement: lang, sportief, slank, pezig. Non chalant gekleed. Warrig, dor haar, waarin het zout de donkere peper heeft verdreven. De echtgenote met de bloemrijke naam Lidewij, is iets jonger. Een aantrekkelijke, intelligente, represen tatieve vrouw. Sterke partner. Ze hebben het goed, samen. De kinderen zijn de deur uit. Als het weekeind wordt, stroomt het jonge volk weer binnen met bundels wasgoed van een bezige week, het kabaal van muzikaal instrumentarium, trossen vrin den, vriendinnen en de studieverhalen. De woning in een rustige plaats, diep en laag in de provincie Utrecht, biedt riante ruimte en beslotenheid, sfeer, gastvrijheid en uitzicht op een riviertje. Op maandag heeft de man vrij. Pikt dan wel eens een bioscoop- je. Paul van Vliet, entertainer, reeds zesentwintig jaar. door Jacques d'Ancona Als ik op stoot ben kan ik een beetje zitten grinneken. Af en toe word ik er gek van wat er nog kan!' wijde omgeving voorhanden is. Risico Elke avond ontmoeten Paul en de jon gens elkaar om zeven uur in de schouw burg. Elke voorstelling is er een sound check, het testen van het geluid met muziek, gesproken en gezongen tekst fragmenten. De perfectionist Van Vliet neemt nooit risico. "Tachtig keer kan het goed gaan, maar ik wil zekerheid. Het zit niet alleen in de techniek. De sound check draagt er ook toe bij datje samen naar een voorstelling toegroeit". Paul van Vliet stond tijdens zijn rech tenstudie tussen 1958 en 1961 met het Leids Studenten Cabaret al op het to neel, maar de officiële start was in 1964 - 1965. "Ik was niet van plan het jubile um uitgebreid te vieren, maar mijn shows 'Een gat in de lucht' en 'Over Le ven' hadden een nieuw publiek binnen gebracht. Een publiek van mensen die de bereidheid hebben iets meer te luis teren en iets minder te lachen. Ze geven me de ruimte. Een bereidheid die het typische Koot- en Bie-publiek en de Spijkermanfans niet verstrekken. Ei genlijk mogen die niets van hun pu bliek". Aan de kassa staat een nieuwe gene ratie, mensen tussen de twintig en vijf entwintig, van wie Van Vliet vaststelt De attributen van een artiest. dat ze niets van hem en van zijn verle den weten. "Op rij 1 en 2 zitten grijze da- ne heel lief aankijken. Ze die kleine gezichtjes en giechelen. Ze komen met de kinderen en de kinderen van die kinderen. Drie generaties. Ik ben daar heel gelukkig mee. Ze krijgen bij mij iets anders dan bij Kaandorp en Finkers. Ik zing over een ander soort gevoelens". Het blijkt te werken. Paul van Vliet ontvangt enorme hoeveelheden post. Persoonlijke brieven, aanvragen voor teksten, gesprekken en materiaal. "Ze zijn reuze geinteresseerd in mijn vak, schrijven ze soms. En of ik voor maat schappijleer of Nederlands mee wil werken aan een scriptie. En in de laatste regel komt de standaardzin. Of het morgen kan, omdat er een beetje haast bij is. Ze moeten het overmorgen inleveren. Doe het nou voor dat kind, bepleit Lidewij dan..." Je bent theaterman. Je televisie shows missen het specifieke dat je op het toneel wél verspreidt. Paul van Vliet: "Met de montage van mijn laatste show die op maandag avond voor Kerstmis uitgezonden is, was ik zeer ongelukkig. Die was opge nomen in het Belgische Leuven als co- produktie van AVRO en BRT. In Hil versum was de viewing en het resultaat was dusdanig dat ik vond dat dit niet zo uitgezonden kon worden. Met de coör dinatie was van alles mis gegaan. Het leek een leuk idee. een opname m Leu ven voor het beste publiek van Belgie, maar er zaten veel te weinig mensen. Ik heb gedreigd met een kort geding om de uitzending tegen te houden. De pre sident van de rechtbank zou op de maandagochtend zitting houden. Toen gingen ze overstag. In de beste studio van Nederland hebben twee tovenaars de show overgemonteerd en opgekrikt tot een aanvaardbaar produkt Het heeft me geen schade gedaan. Ik weet dat ik geen god ben in mijn tv-shows. Praatprogramma's doen me meer goed dan de registratie van een theatervoor stelling. Als ik bü Ivo of bij Karei van de Graaf ben geweest, blijkt dit uit stapels reacties. Vroeger had ik daar veel meer moeite mee. Maar het theater is mijn wereld. Daar ben ik baas, dat is mijn plek, mijn thuis. Met mijn manier van theater maken spreek ik een groot, ge varieerd publiek herkenbaar aan. De zalen zitten vol. Ik lieg nooit over de cij fers. Ze kennen me als een vertrouwde vriend die zich voor honderd procent inzet, van Carré tot aan het kleinste stadje in Nederland." Zijpaden Op 1 januari 1992 is in Middelburg de première van de nieuwe show. Op tour nee schrijft Paul van Vliet in zijn hotel. Het begin van een soort onderzoek "hoever ik op hol kan slaan in mijn fan tasie. In elke richting probeer ik te ont dekken hoeveel zijpaden ik kan bewan delen. voordat ik beland waar ik uitein delijk uit wil komen. Ik moet de men sen deelgenoot maken van de kronkels in mijn denken en voelen. In ben wat meer associatief gaan schrijven. Met heel veel plezier. Het publiek kun je al leen verrassen als je jezélf verrast Ik heb altijd vrij ordelijk geschreven, maar nu ben ik oeverloos en grilliger aan de gang. Het borrelt. Als ik op stoot ben kan ik een beetje zitten grinneken. Af en toe word ik er gek van wat er nog kan!" Het toerisme in Nederland gaat glorieuze tijden tegemoet, zo blijkt uit de resulta ten van een pas verschenen onderzoek van het ministerie van economische za ken. Dat is uitgevoerd door de stichting Economisch Onderzoek met medewer king het CBS, het Centraal Planbureau en de Nederlandse Investerings Bank en het voorspelt dat de vakantiebestedin gen vanaf 1989 tot 1994 met maar liefst 31 procent (stijgend tot 8,6 miljard gulden) zullen toenemen. Het gevolg van het veranderd vakan tiegedrag van Nederlanders. Er wordt vaker gekozen voor kortere vakanties en luxere overnachtingen in eigen land. Het aantal zogenoemde culturele vakanties in grote steden blijkt fors te stijgen en oudere vakantiegangers (vijftig-plus sers) geven meer uit dan enkele jaren ge leden. Dat bestedingen de komende ja ren fors zullen groeien, komt ook door dat steeds meer vakantievierende Italia nen en Spanjaarden en andere buiten landers ons land 'ontdekken'. Zonnige zondag Er komen steeds meer vakantiegangers, terwijl Nederland op een mooie zonnige zondag in de zomer al overvol lijkt. Kilo meterslange files op de wegen, overvolle campings en stranden. Nog meer toeris ten, waar moeten we die in hemelsnaam bergen? "Ik ken die geluiden. Maar het Vanuit economisch oogpunt bekeken is het almaar stijgende toerisme in ei gen land een zeer gunstige ontwikkeling. Maar als Nederland de groeiende stroom vakantiegangers en dagjesmensen goed wil opvangen en behou den, is het van groot belang om op korte termijn de (achterlopende) infra structuur in de omgeving van toeristische plaatsen en plekken aan te pas sen. Dat althans betoogt prof. dr. A. Dietvorst, hoogleraar recreatiekunde van de Landbouw-universiteit in Wageningen. door Ed Blaauw gaat dan wel om dat ene strookje waar op een bepaald moment toevallig duizen den mensen bij elkaar zijn. Er is natuur lijk ruimte genoeg, zeker in het laagsei- zoen", zegt prof dr. Dietvorst. "Dat er meer toeristen komen is niet zonder meer een voordeel", betoogt F. Olbertz. stafmedewerker van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van VWs. "Als ze allemaal op dezelfde tijd naar de zelfde plek gaan, werkt dat averechts. Door een betere vakantiespreiding in binnen- en buitenland kun je een hoop problemen oplossen. Wel zullen de toe ristische industrie en de overheid na drukkelijker naar de gevolgen voor het milieu dienen te kijken. We zullen zuini ger moeten zijn op gebieden met een na tuurlijke landschappelijke waarde". Marijke Brunt, medewerkster van de stichting Natuur en Milieu is het daar roerend mee eens. "We moeten meer mikken op de milieuvriendelijke toerist, die met een bescheiden voorziening te vreden is. Bungalowparken met grote parkeerterreinen, die ten koste van het groen gaan, daar moeten we vanaf. Dat er meer toeristen komen is goed voor de economie. En als ze allemaal naar het strand gaan en niet masaal door onze kwetsbaré duinen trekken, is dat geen enkel probleem. Hoewel, de meesten gaan met de auto naar het strand. En dat massale auto-toerisme past eigenlijk niet in een land als het onze". Veel toeristen halen strand, duinen en "Er is natuurlijk ruimte genoeg, zeker in het laagseizoen". bossen op een warme dag niet eens. Of bereiken hun bestemming pas na uren fi le-rijden. "Dat is een zwak punt", vindt Dietvorst. "En het openbaar vervoer speelt nog te weinig in op de behoeften van toeristen. Er zijn in Nederland maar een paar spoorlijnen die tot vlak bij het strand komen. Daarom ook is het van be lang dat de infrastructuur in gebieden waar veel vakantiegangers komen, snel wordt verbeterd". Wat de stichting Natuur en Milieu echt zorgen baart, is de groei van het aantal surfers en gemotoriseerde boten, die in kwetsbare watergebieden v golfslag zorgen. "Daardoor ontstaat enorme schade aan flora en fauna", weet Marijke Brunt. "Ik vind het, zeker nu het binnenlandse toerisme zo dreigt te groei en, van groot belang dat toeristische en milieu-organisaties om de tafel gaan zit ten, zodat er eenduidige voorlichting komt over toerisme en milieu. Daar ont breekt het aan", zegt Olbertz. De stijging van het aantal toeristen be tekent op hoogtij-dagen vermoedelijk langere wachttijden voor, om maar een paar overbekende Nederlandse attrac ties te noemen, De EReling, ponypark Slagharen, Burgers Dierenpark, safari park De Beekse Bergen en Madurodam. "Dat zal nog moeten blijken", zegt Dietvorst. "De consument zal of wegblij ven of een andere minder drukke dag kiezen. Grote toeristische ondernemin gen hebben al lang aan marktverkenning gedaan en maatregelen genomen. Klei nere. ik noem ze de pappa en mamma-be- dnjfjes, hebben daar de tijd en het geld niet voor Dit soort bednjfies werkt vaak weinig professioneel. Van automatise ring is niet of nauwelijks sprake, het op leidingsniveau van de medewerkers is laag en de toekomst hangt nog teveel af van het fxngerspitzengefvhl. Ik ben bang dat een groot aantal van deze bedrijfjes de boot zal missen. Inspelen op de toe komstige ontwikkelingen betekent in vesteren. Maar veel banken hebben, zo blijkt, weinig vertrouwen in deze be drijfstak. Wat de gevolgen voor kleinere ondernemingen zijn, laat zich raden". Groei De jaarlijkse groei van het aantal vakan tiegangers ut ons land met circa 3.5 pro cent gaat onverminderd en gestaag door. Vorig jaar bezochten 5.8 miljoen buiten landers ons land. In 1989 waren dat er 5,2 miljoen en in 1988 deden 4,8 miljoen bui tenlanders Nederland aan. De Nederlan der zelf gaat per jaar gemiddeld ruim twee keer per jaar op vakantie. Daar naast is er toch nog zestien procent, die door welke oorzaak dan ook de deur niet uitkomt Dietvorst: "Het is goed te weten dat Nederland wel zo'n 32 miljard gulden aan toerisme en recreatie besteedt. Als je dat afzet tegen de automobielbrmnche, waaraan we 18 miljard gulden aan uitge ven, zyn toerisme en recreatie een zeer belangrijke bron van inkomsten voor ons land. Zo'n tien procent van onze be drijven zijn geheel of gedeeltelijk van toerisme en recreatie afhankelijk. Als ik alle prognoses en trends zie van het bin nenlandse toerisme, dan weet ik wel dat er nog veel moet gebeuren".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 41