Nederland mist kans op Buchmesse Bevrijdingsdag niet verplicht vrij Afwachtende houding brak Boertien op Sri Lanka laat Amsterdammer na ter dood-veroordeling vrij Rechter pakt autodief hard aan VASTENAKTIE GIRO 5850 ZATERDAG 30 MAART 1991 DEN HAAG (ANP/GPD) - Nederland laat mogelijk een be langrijke kans voorbijgaan om onze cultuur internationaal te presenteren. Er waren vaste plannen om ons land cen traal te stellen op de Frankfurter Buchmesse van 1993, maar Nederland zou Nederland niet zijn als geldproblemen de zaak niet op losse schroeven hadden gezet. De directeur-generaal culturele za ken van het ministerie van WVC, J. Riezenkamp, heeft de Buchmesse geschreven dat de middelen voor alsnog niet toereikend zijn. De pre sentatie zou tien miljoen gulden kosten. De bedoeling is dat over heid en de uitgevers ieder de helft betalen, maar de uitgevers zouden niet van plan zijn dat ook te doen. De kosten van de overheid moe ten gedeeld worden door Neder land en Vlaanderen. De Vlamingen zijn bereid om 2,5 miljoen bij te dra gen en in Nederland moeten de mi nisteries van WVC, Economische Zaken en Buitenlandse Zaken de overige 2,5 miljoen gulden opbren gen. Leger lokt vrouwen met extra salaris DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie gaat vrouwen die voor twee jaar bij de krijgsmacht teke nen, maandelijks 100 a 200 gulden bruto per maand meer betalen dan hun mannelijke collega's. Het lok kertje is bedoeld om het aantal vrouwen in het leger te vergroten, zo heeft een woordvoerder van De fensie gisteren bekendgemaakt." Op dit moment maken vrouwelij ke kort-verband-vrijwilligers zo'n vijf procent uit van het leger. Dat aantal moet omhoog van 3000 nu 5000 (acht procent) Minister d'Ancona (WVC) wil er alles aan doen om ons land in de ge legenheid te stellen zich over twee jaar toch te presenteren op de Buchmesse (boekenbeurs) in Frankfurt. Zij heeft de moed nog niet opgegeven: "Ik vind het een grote uitdaging voor Nederland om in Frankfurt aanwezig te zijn. We zijn nog volop bezig om het geld bij elkaar te krijgen en wat mij betreft worden die pogingen voortgezet". Sinds een aantal jaren biedt de prestigieuze Buchmesse afzonder lijke landen de kans om zich behal ve op het gebied van literatuur ook in andere culturele sectoren specta culair te profileren. Italië, Frankrijk en Japan zijn al aan de beurt ge weest; de Sovjet-Unie heeft het in verband met binnenlandse politie ke problemen voor volgend jaar la ten afweten. De eerste contacten met Frank furt om aan de internationale pre sentatie mee te doen dateren uit de tijd dat Brinkman nog minister van cultuur was. Hij was van het begin af aan enthousiast over de mogelijk-1 heid die ons (kleine) land een jaar na het wegvallen van de Europese bin nengrenzen zou krijgen om zich tij dens de gigantische Boekenbeurs met toonaangevende groepen en gezelschappen - Het Nederlands Danstheater, Het Nationale Ballet, Het Koninklijk Concertgebouwor kest - extra in de schijnwerper te plaatsen. Twee jaar geleden heeft het kabinet een positieve beslissing over deelname aan Frankfurt geno- De PvdA en de WD in de Twee de Kamer zijn ontevreden over de gang van zaken. De WD is van plan AMSTERDAM (GPD) - "Ze zijn een paar maten te klein, maar ik ben blij dat ik nog schoenen aan heb", aldus een dolgelukkige Ste ve van der Hulst. Gistermiddag arriveerde de 61-jarige Amster dammer op Schiphol. Lange grij ze haren, een dito baard en sterk vermagerd na zes jaar cel in Sri Lanka. Van der Hulst werd in april 1985 aangehouden op de luchtha ven Katunayake van Sri Lanka; hij was in het bezit van 263 gram heroine. Anderhalf jaar later werd hij daarvoor tot de doodstraf ver oordeeld. Twee jaar zat hij in een dodencel van de Welikade-gevan- genis, tot in 1988 zijn doodstraf werd omgezet in een gevangenis straf van vijftien jaar. Pogingen om Van der Hulst vrij te krijgen, mislukten. Vorig jaar vroeg hij via zijn advocate M.H.J. van den Horst om vrijlating op humanitaire gronden bij presi dent Ranasinghe Premadasa van Sri Lanka. Vorige week zaterdag besloot die tot strafvermindering en wees de Amsterdammer uit naar Nederland. Van der Hulst heeft geen goed woord over voor de behandeling die hij aanvankelijk van de Ne derlandse ambassade op Sri Lanka kreeg. "Ik werd tegelijk met veertig andere buitenlanders aangehouden. Die bemoeiden zich allemaal met de handel in he roïne en moesten na twee maan den voorkomen. Mijn ambassade deed niets en ik kwam pas na achttien maanden voor. Als enige kreeg ik de doodstraf. De rest van die jongens zat toen allang weer thuis". Volgens zijn advocate is bij de ambassade "enorm aan de weg getimmerd. Pas het afgelopen jaar kwam daar aandacht voor de zaak". De echtgenote van Van der Van der Hulst werd bij aankomst op Schiphol begroet door zijn Hulst wijt dit aan de wisseling van de ambassadeploeg, een half jaar geleden. Pas toen werd alle mogelijk medewerking verleend. Als bewijs toont de 61-jarige zijn kleding: een witte spijker broek, blauwe trui en trimschoe- nen. "In de gevangenis was het enige kledingstuk wat ik bezat een onderbroek. Deze kleren heb ik van Oldenburg, de tweede se cretaris van de ambassade. Die ;o ANP) man heeft enorm zijn best ge daan". Van der Hulst heeft altijd be weerd dat hij niet op de hoogte was van de heroïne die hij in zijn bagage had. Op aanraden van zijn vrouw houdt hij het er ook nu maar liever op. dat er sprake was van verwisseling van een koffer tje. Gevraagd naar zijn behande ling in de gevangenis, lacht hij schamper: "De cellen zijn kerkers van tweeënhalf bij drieënhalve meter. Daar zitten zeven tot ne gen Srilankanen in. Men ligt er op een matje. Als iemand zich wil omdraaien, moet iedereen dat doen. Ik zelf was nog goed af. want ik had een kerker voor mij alleen. Maar een bed of stoel, die stonden er niet in". Na het slechte eten in de gevan genis - "watje daar knjgt is puur afval" - was het eten in het vlieg tuig dat hem naar Amsterdam bracht, een belevenis. "Ik had moeite m'n tong niet in te slikken. Wat me wel moeite kostte, was zo lang te zitten op een stoel. Die had ik ook zes jaar niet gezien". Volgens Van der Hulst zijn de omstandigheden in de Srilankaanse gevangenissen er barmelijk. "Martelen staat op het dagelijks menu. Niemand durft erover te praten, maar drieënhalf duizend gevangenen hebben ge zien dat daar in 1983 54 gevange nen zijn doodgeslagen". Op kosten van de kerkelijke stichting Epafras kon de echtge note van Van der Hulst haar man één of twee keer per jaar bezoe ken. Samen met de sporadische bezoekjes van het ambassadeper soneel, waren dit de enige contac ten voor hem. Epafras regelde eveneens het vertrek van de Am sterdammer. De stichting pro beert zoveel mogelijk contacten te onderhouden met de ongeveer zevenhonderd Nederlanders die verblijven in een buitenlandse ge vangenis. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet de regering werd aangewezen als de blijft bij zijn mening dat 5 mei niet dag "waarop jaarlijks de bevrijding langs wettelijke weg tot vrije dag van het Koninkrijk in 1945 van de gemaakt moet worden. In een brief Duitse en Japanse bezetter wordt i de Tweede Kamer stelt premier herdacht en gevierd", de rijksover- Lubbers nog eens dat dit een drasti sche ingreep zou betekenen op het terrein van de arbeidsvoorwaarden. heid het voortouw heeft genomen deze dag zoveel mogelijk vrije dag te doen zijn. Het voorbeeld oude afspraak dat de vijfde mei al leen in lustrumjaren tot vrije dag verklaard kon worden. Inmiddels is hier enige verande ring in gekomen en is in een aan zienlijk aantal cao's de bepaling op genomen dat als de vijfde mei tot i de brief nogmaals werd gevolgd door een groot deel nationale feestdag JÉÊ van de lagere overheden en een be perkt deel van de gesubsidieerde en gepremieerde sector. Het bedrijfsle ven bleef echter vasthouden aan de 1993. De salarismaatregel valt onder de minister vragen te stellen, onder 'positieve actie', om dit meer over het feit dat betrokken doel te bereiken. Defensie vindt dat culturele instellingen als het Con- de maatregel vergelijkbaar is met certgebouworkest en Het Neder- de salaris-extraatjes waarmee ande- lands Danstheater nog van niets v re overheidsdiensten schaars perso- ten. neel als automatiseringsdeskundi gen en accountants probeert te wer- Wel doet hij een oproep aan de sociale partners om deze nationale feestdag in een vrije dag om te zetten. Maar in de politiek is er meerma len op aangedrongen de vijfde mei tot een nationale vrije feestdag te maken. Vorig jaar september ging het kabinet ertoe over de vijfde mei aan te wijzen als nationale feestdag, echter zonder daaraan een wettelij ke consequentie te verbinden. Dat standpunt blijft gehandhaafd, zo blijkt uit de brief van Lubbers. De premier wijst er echter op dat sinds 1982, toen de vijfde mei door ROTTERDAM (GPD) - Recht- joen gulden schade zo berekende Lubbers in zijn brief. De premier schrijft voorts dat het op zich denkbaar zou zijn geweest om in de winkelsluitingswet een be paling op te nemen dat de vijfde mei, evenals Koninginnedag, een dag is waarop de winkels gesloten moeten zijn. "De regering heeft ech ter niet het voornemen om hiertoe een voorstel in te dienen gezien de ADVERTENTIE Madurodam De gemeente Den Haag en Ma durodam gaan de komende drie maanden gezamenlijk op zoek naar een andere plaats voor de minia tuurstad. Dé gedachte uitbreiding in de Scheveningse Bosjes stuit na melijk op zeer veel bezwaren. Dat hebben de gemeente en Ma durodam gistermiddag meege deeld. Madurodam wil uitbreiden omdat het huidige park geen ruimte biedt om de Deltawerken, een IJs- selmeerpolder en ontwikkelingen van moderne architectuur zoals bij voorbeeld in het hart van Rotter dam te laten zien. Koffiebekers Op de Nederlandse afvalberg ko men jaarlijks drie miljard koffiebe- kertjes terecht. Als die achter elkaar gelegd worden', is de rij acht maal zo lang als de omtrek van de aarde. Te veel, zo meent de Vereniging Milieudefensie (VMD), die volgen de week een actie start om de con sument op de milieu-nadelen van het gebruik van wegwerp-plastic te wijzen. Besnijdenis De morele veroordeling van vrou wenbesnijdenis geldt ook voor de in Nederland wonende Afrikaanse vrouw. Zelfs wanneer de ingreep onder volmaakt gunstige omstan digheden gebeurt. Dat schreef de Meppelse gynaecoloog M. Reyners gisteren in het artsenblad Medisch Contact. Hij vreest dat door de grote stroom Somalische en Eritrese vluchtelingen naar ons land steeds meer Nederlandse artsen met dit probleem te maken krijgen. Premie De naar alle waarschijnlijkheid meest beroemde groep leerling-ver pleegkundigen van Nederland heeft gisteren het eerste deel van hun opleiding succesvol afgerond. De leerlingen van het Deltazieken huis in Poortugaal .ontvingen giste ren van het hoofd personeelszaken Arie Buvens het eerste kwart van hun premie. Het Deltaziekenhuis kwam vorig jaar uitgebreid in het nieuws door als eerste aankomende leerling-verpleegkundigen een pre mie te bieden van vierduizend gul den bij het succesvol doorlopen van de B-opleiding. Claims Binnenkort wordt de Stichting Schadeclaim ex-DDR opgericht die de belangen gaat behartigen van Nederlanders die menen bezittin gen te hebben in het vroegere DDR. Initiatiefnemer hiervan is de Haar lemmer B. van Waveren. Volgens hem zijn er zo'n 800 Nederlanders die aanspraak kunnen maken op bezittingen die ten tijde van het na zi-regime en het communistentijd perk zijn onteigend. gezelligste^ -^jfisnuffelmarkt in de groenoordhallen te le,den zat. 30 mrt. en paasmaandag 1 aprjj Zaterdag 30 maart 9.00 - 17.00 uur 11 april 10.00 - 17.00 uur iniiz-htinnpn: 01640 - 57521 bankpresidente mr. R.C. Lensink-zitting bleek dat Bosman was goed op dreef gisteren, op onderdelen, "Heb je gehoord wat je neef gekre gen heeft? We zullen eens kijken wat de officier van justitie voor jou in petto heeft", zei ze tegen de 20-ja- rige man uit Den Bosch, die deel uitmaakte van de beruchte bende autodieven die het hadden voorzien op de merken Opel Manta en BMW. Met een benauwde blik hoorde de verdachte de tirade aan. Zijn neef heeft anderhalf jaar celstraf gekre gen. Tijdens de alleen uit waren hun ei gen auto's verfraaiden. Nadat de werden gestript, verdween het die restant in de gierput van een boer derij in Rosmalen of werd langs de kant van de weg verbrand. de wapenfeiten van de verdachte kon ze niet nalaten om steeds te vra gen. "Weet u wat de waarde van die auto was? Nee? 9000 gulden. En als •er geluk heeft, krijgt hij 1500 terug". Of: "Die gestolen BMW 10.000 gulden waard. Ook deze kan fluiten naar zijn centen. ien serie om u tegen te zeg- De dievenbende bestond uit ne gen familieleden. Ze waren onder meer actief in Rotterdam, Geleen en Rijswijk en richtten tijdens hun strooptochten voor ongeveer 2 mil- Tegen de reclassering heeft de ®en verdachte gezegd, dat de auto voor hem een belangrijk statussymbool is, absoluut nodig voor zijn sociale contacten. "Wel eens van het open baar vervoer gehoord? Er gaan ook auto niet treinen", aldus de rechtbankpresi- dente. De rechter was duidelijk in een sarcastische bui en stak haar afkeer vroeg van de verdachte niet onder stoelen of banken. Bij een bloemlezing uit Officier van justitie mevrouw mr.J. van Luijn eiste vijftien maan den celstraf. "Anderen kunnen hun leer optuigen uit angst als de verdachte er dan vandoor gaan", aldus de offi- De advocaat, mr. C.J. Noppen, lage celstraf. De" rechtbank doet uitspraak op 11 april. Commissaris van de koningin in Zeekind vormelijk en gesloten MIDDELBURG (ANP) - Lag aan het handelen van de Zeeuwse com missaris van de koningin bij de be slissingen in de geruchtmakende belastingaffaire onwil of onvermo gen ten grondslag? Was het een ge brek aan daadkracht en moed of speelde loyaliteit ten opzichte van voormalige en zittende gedeputeer den hem parten? De huidige fractievoorzitters in de Zeeuwse Staten kunnen slechts gissen, want slechts een enkeling kent de persoon Boertien goed. "Vormelijk, afstandelijk en geslo ten", zo kenschetsen de meesten van hen de commissaris van de ko ningin in Zeeland. Na ruim vijfentwintig jaar poli tiek op Europees, landelijk en pro vinciaal niveau, krap anderhalfjaar voor zijn pensionering stelt het mi nisterie van binnenlandse zaken een onderzoek in naar zijn rol in de omstreden zaak. Boertien is door de Staten in verband met de belasting affaire ernstig plichtsverzuim en ge brek aan alertheid aangewreven. Maar maatregelen als tegen vier gedeputeerden, die na een motie van wantrouwen het veld moesten ruimen, liggen in het geval van een commissaris van de koningin niet in de macht van de Staten. De aanklacht tegen het Zeeuwse college uit de periode 1984-1985 was het feit dat belastingnavorderingen van (oud)-gedeputeerden en advies- en proceskosten voor rekening van de provincie waren genomen. De beslissing is, zo stelt een speciaal hiervoor in het leven geroepen com missie, bovendien ondemocratisch genomen. "Boertien benadert moeilijke kwesties niet al te hard", consta teert onafhankelijk statenlid C. van Waterschoot. "Hij beslist niet meteen. In een aantal zaken kan dat misschien voordeel opleveren. Dr. C. Boertien: onwil of onvermogen? Maar zijn afwachtende houding is hem nu opgebroken". Ziekteverlof Boertien was ten tijde van de be sluitvorming in het college, rond 1985, met ziekteverlof in verband met een hartinfarct. 'Toen hij terug kwam had hij moeten constateren dat een aantal zaken verkeerd was gelopen. Maar op zo'n moment heeft hij daarvoor niet de kracht of de moed", oordeelt Van Water schoot. Ook naar buiten toe mag Boertien van de fractievoorzitters meer van zich laten horen. "Ik heb al die jaren weieens verlangend uitgekeken naar acties als van Wiegel of Von- hoff richting Den Haag", geeft WD-fractievoorzitter J.I. Hennek- eij aan. "Dat heb ik bij Boertien ge mist. Als je wilt lobbyen, dan ben je mede afhankelijk van de publici teit, dat kan een pressiemiddel zijn". En D66-fractievoorzitter A.J. Dijkwel stelt: "Hij mist initiatief, is niet het boegbeeld van de provin- W. Don, in februari door de motie van wantrouwen "weggestemd" als gedeputeerde, zegt over Boertien: "Het is een man die zich moeilijk geeft, maar hij is eerlijk." Ook in de provinciale belastingzaak heeft de Zeeuwse commissaris volgens Don naar eer en geweten gehandeld. Hij wijst er nogmaals op dat gedepu teerden al jaren dezelfde declaratie- methode toepasten. De belasting dienst merkte de vergoedingen plotseling als bovenmatig aan met als gevolg de navorderingen. "Boertien heeft achter de rechts zekerheid van de gedeputeerden gestaan", zegt Don. De Zeeuwse commissaris van de koningin heeft volgens hem zeker ook achter de schermen gewerkt. "Een politicus moet scoren, een commissaris van de koningin is geen politicus en moet zich ook niet zo profileren" zegt Don over het gemis aan publi citeit rond Boertien. Hij wijst, evenals overigens een aantal fractievoorzitters, op de ver diensten van Boertien als voorzitter van de Roosevelt Foundation. De Stichting onderscheidt jaarlijks mensen die zich hebben ingezet voor vrijheid van godsdienst en me ningsuiting. Bedrijfsjurist De nu 63-jarige Boertien, doctor in de rechtsgeleerdheid, kwam na een bestuursfunctie bij het Nederlands Instituut van Accountants (NIVA) en een penode als bedrijfsjurist bij Philips, in 1965 in de Tweede Ka mer voor de Anti-Revolutionaire Partij. Voor die tijd had hij zich als opgewerkt tot voorzitter van de Ar- jos, de jongerenbeweging van de ARP. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, tot 1971, was hij te vens lid van het Europees Parle ment. Hij was hier voorzitter van de Juridische Commissie en vice-voor- zitter van de Christen Democrati sche fractie. Van 1971 tot 1973 was Boertien minister zonder porte feuille, belast met ontwikkelingssa menwerking, in het kabinet Bies heuvel. De ervaringen van oud-minister Biesneuvel met betrekking tot de persoon Boertien blijken lijnrecht te staan tegenover die van de Zeeuwse fractievoorzitters. "In zijn fractie was hij hartelijk en open", vertelt Biesheuvel. "Er viel goed met hem samen te werken." De oud-minister roemt zijn toenmalige collega vooral om zijn contacten met het buitenland. "Hij heeft met name een prima relatie bewerkstel ligd met Indonesië en daar ook een uitstekende naam opgebouwd". De Zeeuwse politiek zat echter, na het vertrek in 1974 van commis saris der koningin mr. J. van Aarts- en, niet te wachten op iemand met goede contacten in het buitenland. De confessionele partijen in Zee land hadden gerekend op benoe ming van de ARP-er R. Zijlstra. Deze voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond zou meer bij Zeeland passen. Ook Van Waterschoot, zo'n twin tig jaar statenlid voor de PPR, her innert zich dat de aanstelling van Boertien destijds in Zeeland niet bepaald met feestvreugde is ont vangen. "Wij hadden heel duidelijk aangedragen een commissaris van progressieve signatuur te willen. We hadden toen in Zeeland al een verstarde, erg traditionele bestuurs cultuur. De huidige commissaris heeft daar nauwelijks verandering in gebracht". Minister d'Ancona. 'Simplistisch Verbond hoeft niet in te krimpen' AMSTERDAM (ANP) - De pro grammamakers van de Nederland se publieke omroep moeten geen angst hebben voor de komende re organisatie van de publieke om roep. De efficiency-voorstellen van het rapport Mckinsey zijn er name lijk juist op gericht om geld dat nu nog wordt besteed aan organisatie kosten, over te hevelen naar pro grammakosten. Dit schrijft minister D'Ancona van cultuur in een gisteren verzon den brief in antwoord op de veront rusting van een groep van 32 pro grammamakers werkzaam bij de NOS en de VPRO in Hilversum De groep, onder wie coryfeeën als Kees van Kooten en Wim de Bie, stuurde twee weken geleden een brief aan de minister waarin de vrees werd uitgesproken voor de terreur van de kijkcijfers. Dit zou volgens de programmamakers ten koste gaan van de kwaliteit en in houd van-de programma's. In de brief komt de minister nog even terug op een uitzending van "Keek op de Week" waarin de vrees doorklonk dat de uitzendingen als gevolg van het rapport voortaan door slechts één lid van het Simplis tisch Verbond kan worden gepre senteerd. Een ongegronde vrees, zo laat de minister weten, omdat het rapport juist meer geld voor het maken van programm's wil vrijmaken. "Con creet gezegd: de kans dat het Sim plistisch Verbond kan worden uit gebreid met een derde lid is groter dan dat één van de huidige leden weggesaneerd zou worden". ADVERTENTIE ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. banknr 70 70 70147 MET MENSEN VAN OVERAL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3