De Kraayert: het huis der sterken Dj SCHOP Dierlijke liefdes ENKWIJZER Onze taal In Zeeuws bejaardencentrum haalt menigeen de honderd eu. ui. 1J* oe. ZATERDAG 30 MAART 1991 EXTRA PAGINA 33 v Koning. Vrijdag 22 maart, 9.00 uur. De telefoon gaat bij de stadsredactie van het mLeidsch Dagblad. Een geagi teerde fractievoorzitter van de O PvdA aan de lijn. Met Steven de Vreeze. Heb- ben jullie gehoord dat Van Rij voor Radio West heeft gezegd ■waa dat hij vindt dat Bordewijk niet hoeft af te treden als wet houder? Dat hebben wij niet. Ik heb gisteravond geprobeerd Van Rij te bereiken, maar dat lukte niet. Toen heb ik van Radio West gehoord dat het waar is. Schrijven jullie daar van daag over? Wij denken het wel. Dan wil ik daar graag mijn commen taar op leveren. De fractie neemt pas maandagavond een standpunt in. Van Rij is een lid van de fractie, dat voor zijn beurt spreekt. En daar ben ik ont zettend boos over. Vijf minuten later is het ons wel ge lukt contact te krijgen met Van Rij. Ik vind dat Bordewijk moet blijven, en dat is mijn persoonlijke mening, zegt hü- Wat is er aan de hand? De kwestie rond wethouder Bordewijk nadert zijn climax. Het antwoord op de vraag of de Leidse PvdA-wethouder van financien na elf jaar moet opstappen kan bijna worden gegeven. Moet de wethouder na 11 jaar aftreden omdat de admini stratieve organisatie in orde is, of niet? Het lijkt er op dat Bordewijk wordt gesteund. Wethouder Van Rij staat in elk geval vierkant achter hem, en zegt dat. Waarom is De Vreeze daar zo ont zettend boos over? En waarom wil hij zo graag dat de krant erover bericht? Wij denken wel dat we dat weten. Steven de Vreeze is dè politieke tegen stander van zijn eigen wethouder van financiën. Hij vindt dat Bordewijk het veld moet ruimen. En doet er alles aan om te zorgen dat dit ook gebeurt. Hij staat bijvoorbeeld twee keer in de week op de stoep bij leden van zijn fractie, bij wie hij normaal zelden komt. En nu dreigt Van Rij roet in het eten te gooien. Het eind van het liedje is dat Steven de Vreeze toch zijn zin krijgt. Op dins dagavond staat Bordewijk voor de laatste keer op van de wethoudersstoel. Nog geen minuut later neemt iemand anders plaats op zijn zetel: Steven de Vreeze. De koning is dood, leve de koning die hem van zijn troon stootte. JANET VAN DIJK Schulden. Er was een groot, groot land, heel ver hier vandaan. De mensen daar stonden bekend als energie-ver- slinders. Iedereen had minstens één grote auto, en een huis waarin alles op stroom liep. Van tandenstoker tot lady shave. Dat kostte natuurlijk wel geld, en dat nu leverde een probleem op. De schulden van dat land werden groter en groter. Begerig keken de machthebbers van het rijk naar veel kleinere staten in de rest van de wereld. Die hadden geld genoeg. Hoe krijgen we ze zo gek om ons een deel van hun reserves te geven, vroeg de leider, ene Sjors Boes, zich af. De baas van zijn inlichtingendienst had een plan. In een ver, oliedom land in het Midden-Oosten woonde een hon gerige generaal. Die had ook geld no dig. Geld dat voor het grijpen lag op de stoep van de buurman. Als die generaal nou kon worden aangemoedigd om zijn buurman te beroven, dan kon Boes als politieman van de wereld orde op za ken stellen. Het plan kreeg de goedkeuring van de president. Zijn ambassadeur April fluisterde de Arabische generaal wat lieve woordjes in het oor en vervolgens veroverde hij de zandbak van de buren. Iedereen was in alle staten en keek naar Boes. Die deed of hij erg verrast was en stuurde meteen zijn handlangers naar de woestijn. De generaal wist echter van geen wijken. Wat nu? Dat was niet afgesproken. Er moest wat anders worden be dacht. Boes zag het al helemaal voor zich. Als zijn soldaten de zandbak plat zouden, bombarderen dan was er meteen werkgelegenheid voor bedrij ven in zijn land. Dan kwam er nog meer geld binnen. En de bommen konden worden gesponsord door de vrienden van Boes. En zo geschiedde. De collec te leverde het grote verre land een flin ke winst op, tegen een minimale in spanning en een lage prijs. Goed, in het land van de generaal sneuvelden 150.000 mensen, maar dat was bijzaak. Als de air-conditioning en vaatwasma- chine maar werken. HANS JACOBS TOP. TOP mag volgend seizoen in de eerste divisie van het betaald voet bal uitkomen als de gemeente Oss zorgt voor extra assistentie van de politie. Die niet cynisch bedoelde zin van het persbureau ANP wekt de indruk dat de Brabanders een stormloop van suppor ters verwachten. Zoals overal elders week in week uit het geval is op andere velden van amateurclubs die er in de eerste divisie tenminste eerlijk voor uitkomen dat ze betalen. Bij die andere, een jaar geleden, om hoog gevallen amateurclub Vlissingen kwamen het afgelopen weekeinde voor de wedstrijd tegen Cambuur maar liefst 1000 kijkers. Dat waren er maar 50 minder dan een week eerder tegen Eindhoven. En het is dat Excelsior al een paar weken niet meer thuis heeft gespeeld, anders zou het gemiddelde nog hoger zijn dan 738. De vraag is dan ook wie moet worden bewaakt en of de eis van de voetbalbond extra politie in te zetten, niet vooral is bedoeld om de toeschouwersaantallen wat extra op te schroeven. Ondanks het feit dat in veel gevallen sprake is van niet meer dan druk be zochte familiefeesten, acht burgemees ter Van Veldhuizen betaald voetbal in Oss goed voor de naamsbekendheid van de gemeente. Van Veldhuizen ver keert kennelijk in de veronderstelling dat Volendam dank zij het voetbal is uitgegroeid tot een van de belangrijk ste toeristenmarkten. Volendam is een van de verenigingen waar de burge meester informatie heeft ingewonnen. De in hoger sferen verkerende Van Veldhuizen droomt in navolging van BW Den Bosch waarschijnlijk ook al van Europa-Cupvoetbal. Mocht dat zo zijn, dan kan het geen kwaad om op de salarissen van de spelers van TOP bij voorbaat het vakantiegeld in te hou den. Bij Vlissingen wordt dat nu pas ge daan, terwijl de spelers van de bijna failliete club straks alle tijd hebben om er op uit te gaan. JAN PREENEN Optimisme. De Nederlandse volksaard blinkt niet uit door optimis me. Een gegrond optimistisch geluid is dan ook nooit weg. Zoals dat van top ambtenaar Wolfswinkel, die begin deze week uit Kuwayt terugkwam. Met een verheugende mededeling voor het Ne derlandse bedrijfsleven: de Kuwayti's denken niet te kunnen volstaan met Engelse en Amerikaanse aannemers voor de wederopbouw van het in puin liggende emiraat. Laten we voorop stellen dat Econo mische Zaken en de Nederlandse be drijven geen blijk hebben gegeven van de aasgierenmentaliteit die vooral de Fransen ten toon hebben gespreid. De Golfoorlog was maar net begonnen of Franse wapenfabrikanten en aanne mers zochten de emir in ballingschap op, om te vragen of er al wat contracten konden worden getekend, 't Zou me niets verbazen als zij nu in ondergrond se schuilkelders met Saddam Hussein onderhandelen. En voor de zekerheid met de shi'itische oppositie van Irak, alsmede de Kurden. Helaas riekt de blijde boodschap van meneer Wolfswinkel nog het meest naar pep-talk en vrijblijvende luchtfiet serij. De Amerikanen en de Britten is respectievelijk een orderportefeuille van 50 en 25 miljard dollar al toegezegd. Niet geheel onlogisch, gezien de enor me kosten die beide landen voor de le germacht in de Golf hebben gemaakt. De herbouw van Kuwayt vergt naar schatting 75 miljard dollar. Het laat zich raden dat de wegen, ge bouwen, bruggen, centrales, raffinade rijen en waterinstallaties straks door de Britten en Amerikanen worden aange legd. De delegatie uit ons land, die meent dat er behoefte zal zijn aan onder meer gespecialiseerde bedrijven in elektriciteit- en watervoorzieningen, zal daarnaast de weg hebben vrijge maakt. Voor Nederlandse onderaanne mers die de stopcontacten mogen plaatsen en de kranen vastschroeven. RAYMOND PEIL Uit de brief van een lezer die graag wil dat ik eens een keer over dierenliefde schrijf: "Mensen met honden noemen ze meestal Bassie of Lassie of zoiets. Ik heb die van mij Sex genoemd. Toen ik op hu welijksreis ging heb ik de hond meegeno men. Ik zei tegen de receptionist van het hotel dat ik een kamer wilde voor mij en mijn vrouw en een aparte kamer voor Sex. De receptionist antwoordde dat ie dere kamer in het hotel voor sex was. Ik zei: "Maar u snapt het niet. Sex houdt me 's nachts uit mijn slaap". "Nou", zei de receptionist, "mij ook". Een paar nachten geleden nam Sex de benen. Ik heb uren naar hem lopen zoe ken. Op een bepaald moment kwam ik een politieauto tegen. De agenten vroe gen me: "Wat loopt u om 4 uur 's nachts hier op stradt nog te zoeken?" Ik zei: "Ik loop naar Sex te zoeken". Die jongens wa ren toen zo aardig me uit te leggen dat er op dat uur nog hoogstens twee gelegenhe den waren waar ik mijn geluk zou kun nen beproeven. Zo zie je maar weer, de politie is je beste vriend.' Onder psychologen die toch doorgaans grossieren in theorieën en therapieën voor relaties, is er geen hond te vinden die zich serieus bezig heeft gehouden met de relatie mens-(huis)dier. Terwijl die relatie voor veel mensen vaak net zo be langrijk of zelfs belangrijker is dan de re latie met andere mensen. Ik vermoed dat we als volk over de rela tie mens—dier nog altijd tweeslachtige gevoelens hebben. Aan de ene kant vin den we het begrijpelijk en goed dat men sen graag een huisdier willen. Maar aan In het Zeeuwse Lewedorp en omgeving zegt men: 'Als ik töch naar een bejaardenhuis moet, dan maar naar De Kraayert; dan weet ik tenmin ste zeker dat ik honderd word'. Het moet goed toeven zijn in het blokkedoosvormige be jaardentehuis in het centrum van Lewedorp. Twee bewo ners zijn er aan hun honderd zesde levensjaar begonnen. Zij zijn de huidige aanvoerders van een opvallend groot aan tal lieden dat boven de hon derd uitkomt. Wat is het ge heim Van De Kraayert? door Willem van Dam Het was flink kwakkelen met de gezond heid de laatste weken. Heel De Kraayert hield de adem in: zou ze het redden, of zou ze het niet redden? De verwachtin gen waren somber. Maar mevrouw ('Pietje' noemen ze haar liefkozend in het bejaardencentrum) Rijk hield vol. Hon derdvijf jaar werd ze begin deze week. Net zo oud als meneer Bolier, die een paar maanden eerder verjaardag num mer 105 vierde. "Ze heeft er", zegt waar nemend-directeur G. Hendriks op waar derende toon, "voor geknokt om hon derdvijf te worden. Het is wonderbaar lijk als je nagaat: veertien dagen gele den lag ze voor dood op bed. Maar het is echt een wedstrijdje tussen die twee wie het oudst wordt". Ze hebben elkaar de afgelopen maan den voortdurend nauwlettend in het oog gehouden. Als hij met een verdacht kuchje door de gangen pantoffelde, kon zij het niet nalaten fijntjes op te merken dat 'Bolier toch niet helemaal de ouwe meer is'. En wanneer zij wat pips rond de neus zag, was hij het die als eerste signa leerde dat mevrouw Rijk 'nu wel erg hard achteruit gaat'. Slingers Lang zal ze leven, hieperdepiep hoera. Tegen het wit gesausde plafond van de eetzaal zijn slingers geprikt. Aan de mu ren hangen kleurenfoto's van landschap jes. Koffie, thee en gebak. Schoenen schuifelen over het grijze novilon. Op de gang rinkelende flessen op een serveer- wagen^e: jonge klare, citroenjenever, vruchtensap. De burgemeester is er. En de echtgenote van de commissaris van de koningin natuurlijk. Vooraan, onder een ereboog, zit De Jarige: grijs en broos. Ze lijkt zich nauwelijks te beseffen dat al dit feestelijks ter hare ere is. Lang zal ze leven, hieperdepiep hoera. Meneer en mevrouw Van den Dries hebben zeer bescheiden aan een tafeltje achterin de feestzaal plaatsgenomen. Ze wonen (meneer Van den Dries: 'ik was er eigenlijk nog niet aan toe, maar ja, de vrouw hè?') ongeveer een jaar in De Kraayert. Hij is 76. Zij 80. Jonkies dus nog. Meneer Van den Dries laat z'n wijs vinger door het zaaltje dwalen: die daar is 92, en die daar een stoeltje verder 95. Tsja, hele leeftijden hè? Van den Dries steekt de duim goed geluimd omhoog en kijkt prijzend in de richting van de witge- schorte bejaardenverzorgsters. "Prima verzorging hier. En die meiden hebben er veel werk aan hoor, aan die ouwe men sen." Het Geheim nu reeds ontrafeld? Een goeie verzorging is dat alles wat de krasserikken van De Kraayert zo lang op de been houdt? "Ja hoor", giebelt bejaar denverzorgster Corrie Bekenkamp (34) boven een volgeladen serveerkarretje, "zet dat er maar met vette letters in: ze worden hier allemaal zo oud dank zij de uitstekende verzorging." Een dag later, als slingers en ereboog weer zijn opgeborgen, klinkt vanachter de deur van de kapel het 'Hallelujah'; zoals elke dinsdagochtend als het bejaar denkoor bijeenkomt. De Zaanse Klok (naast de marmeren gedenkplaat: 'Eerste steen gelegd door mr A.J.J.M. Mes 14 april 1964) in de hal wijst elf uur aan. Op de leestafel ligt de krant opengeslagen op de pagina met overlijdensadverten ties. Bij de lift staat een rolstoel gepar keerd, waarin zich meneer Dekker (99) ophoudt. Stumpertje Negenennegentig jaar geleden ('toen ik klein kind was, viel ik in de stuupe') ston den ze hoofdschuddend over z'n wieg ge bogen. "Ze zeiden: 'dat stumpertje zal 't niet lang maken'." Het bleek een ernstige vergissing. Mooie verhalen kan meneer Dekker vertellen. Over zijn opa ('die leefde nog in de tijd van Napoleon'), het 'hoefje' waar- ie werd grootgebracht, het meubelma kersvak ('toen ik trouwde, kon ik al m'n meubels zelf maken') en over de kunst voet die z'n loopvermogen ('eerst liep ik op één kruk, toen op twee en daarna met zo'n vierpikker') steeds meer aantastte. Lopen kan meneer Dekker niet meer. Maar 's zomers, als het zonnetje aange naam schijnt, wil hy gaarne in z'n rol stoel een toertje rond het bejaardenhuis maken. Nog een maand of acht, dan wordt ('als ik het mag beleven') ook me neer Dekker honderd. Hij is de zoveelste in De Kraayert. "Mooie reclame natuurlijk", glundert waarnemend-directeur G. Hendriks van onder z'n borstelsnor. "Het kan beter zo zijn, dan dat er wordt gezegd in De Kraayert gaan ze allemaal stikvroeg dood". Maar waar het succes precies aan te danken is; Hendriks kan slechts z'n schouders ophalen. "Puur toeval, denk ik". Zevenenzeventig bewoners telt De Kraayert. Hun gemiddeldde leeftijd schommelt rond de 87 jaar. Een meer dan middelmatig moyenne. "Misschien", be denkt ziekenverzorgster Carina Walhout (26), "komt het wel, doordat hier een ons- kent-ons-sfeeitje hangt. De mensen ko men bijna allemaal uit deze omgeving. Ze zijn allemaal van boeren-komaf. D'r zitten hier heel weinig, hoe noem je dat, buutendiekers. Ze kennen mekaar alle maal nog van vroeger. En hoe meer men sen je kent, hoe minder je vereenzaamt. Dat speelt zeker mee". In de hal, op het prikbord, hangt naast de aankondiging van de hoogmis het weekmenu. Maandag: gebonden aardappelsoep, runderlapje, jus, ge smoorde kool, gekookte aardappelen, appelmoes, fruit. Zou daar in de keuken, onder de deksels van potten en pannen, dan misschien het Geheim van De Kraayert schuilgaan? Kok John Leijnse kijkt zeer beschei den. Het zou van hoogmoed getuigen als- ïe beweerde dat in de keuken van De Kraayert beter wordt gekookt dan in an dere bejaardenhuizen. Geen overdaad, maar regelmaat. Variatie en voldoende voedingswaarden. Zo luiden zijn stelre gels. "En dat zal mede van invloed zijn". Achter de grijsgroene deur van kamer 61 hapt mevrouw Rijk in een banaantje. Naast de ingelyste trouwfoto's van kin deren en kleinkinderen een brief na mens het vorstenhuis: geluk gewenst met uw honderdvijfde verjaardag. Grys, klein, broos en versleten: "Laat me maar rusten, ik ben toch altyd moe...". "Ik denk", zegt directeur Hendriks op fluistertoon, "dat het genoeg is geweest." de andere kant vinden we het gênant of aanstootgevend als dat huisdier zo'n beetje als huisgenoot, als levensgezel wordt behandeld. Mensenliefde voor een dier heeft voor velen van ons toch iets per vers. Pervers of niet, de werkelijkheid is dat huisdieren, vooral honden en katten, voor veel mensen en kinderen een belang rijk deel van hun leven vormen, emotio neel en sociaal. Uit de paar onderzoeken, die ik over dit onderwerp heb kunnen vinden, komt dat heel duidelijk naar vo ren. De voornaamste redenen voor mensen om een huisdier te houden zijn: plezier, gezelschap, veiligheid en kinderen. Veel mensen geloven dat het hebben van een huisdier bij kinderen een zorgende, zachtaardige houding stimuleert en ze een gevoel van verantwoordelijkheid bij brengt. Wie heeft geleerd om goed te zijn voor een dier, is waarschijnlijk ook (eer der) goed voor andere levende wezens zoals onder meer mensen, zo is de redene ring. Hoewel er geen enkel wetenschappelijk bewijs voor deze stelling bestaat, zijn er voldoende aanwijzingen dat er een kern van waarheid in zit. In sommige gevan genissen is geëxperimenteerd met de mo gelijkheid gedetineerden een huisdier te laten houden. Zelfs bij zeer zware jon gens bleken de veranderingen in gedrag opvallend positief als ze zich eenmaal aan een dier gehecht hadden. Dat komt op de eerste plaats doordat hun gevoelens van eenzaamheid erdoor verminderd worden. Maar wat zeker ook meespeelt, is dat dieren een vorm van liefde of genegenheid bieden die op geen enkele manier bedreigend is. Ten opzich te van een dier kun je teder, lief of kwets baar zijn zonder de angst te hoeven heb ben daar op een gegeven moment op 'ge pakt' te worden of op een kwetsende wijze afgewezen te worden. Zoals als een van de grootste romanschrijfsters uit de vori ge eeuw, George Eliot, treffend zei: "Die ren zijn zulke aangename vrienden - ze stellen geen vragen, ze leveren geen kri tiek". Uit een bevolkingsonderzoek blijkt dat voor gewone mensen hetzelfde geldt als voor gedetineerden. Acht op de tien eige naren van huisdieren geven onomwon den toe dat het dier bij tijd en wijle hun belangrijkste of intiemste kameraad is. Vooral in periodes van eenzaamheid, ge deprimeerdheid of crisis blijkt een huis dier voor velen een belangrijke bron van troost of steun. Het aaien of knuffelen van het huisdier heeft vaak een ontspan nende en stemmingsverbeterende uitwer king. door René Diekstra hoogleraar psychologie Ie Leiden Vermoedelijk is dat niet alleen maar het gevolg van afleiding of verbeelding. Lichamelijke aanraking tussen mensen en tussen dieren, tenminste als die aan raking toegestaan en niet afgedwongen is, kan leiden tot de afscheiding van be paalde stoffen in de hersenen (de zoge naamde endorphines) die de stemming verbeteren en pijngevoelens verminde ren. Het lijkt aannemelijk dat hetzelfde ook geldt voor de aanraking tussen mens en dier. In een onderzoek in een kliniek in Miami werd aan depressie-patiënten, die bij psychotherapie weinig baat ble ken te hebben, de mogelijkheid geboden om er een huisdier, een hond, te houden. Van de patiënten die daarvan gebruik maakten, bleek 95 na twee maanden aanzienlijk vooruit te zijn gegaan. Bejaarden, die in een verpleegtehuis werden verzorgd, bleken door de omgang met huisdieren meer te gaan bewegen en alerter te worden en in de omgang met medebewoners, verpleging en familie meer te gaan praten en meer initatieven te nemen. Maar opmerkelijk is vooral de bevin ding dat patiënten met een huisdier een jaar na hun eerste hartinfarct er beter aan toe waren - ze hadden minder vaak complicaties en minder vaak volgende infarcten gehad - dan patiënten zonder DOOR JOOP VAN DER HORST Er zijn maar weinig boeken waann je de volgende zin zou kunnen tegenkomen Als u gehuwd bent, lees ook hoofdstuk 4 Het kleine boekje waar deze prachtige zin in staat, is de afgelopen weken door half Nederland gelezen. Onopvallend staat de zin ergens op bladzijde zoveel. Pas als ik mij probeer voor te stellen dat zoiets in een roman van Vestdijk of Hotz zou staan, valt me op hoe bijzonder hij is Als u gehuwd bent. lees ook hoofdstuk 4 Voor wie het nog niet geraden had. deze zm is afkom stig uit één van de informatieve brochures die de Belastingdienst verspreid heeft, die door meer mensen gelezen worden dan 'Hotz' en "Vestdijk' bijelkaar Als we alle uren zouden optellen die Ne derland zojuist weer heeft moeten beste den aan de invulling van het belastingbil jet. en als we daarbij een schappelijk uur loon zouden rekenen, dan komen we op een astronomisch bedrag Het is gewoon te om jaarlijkse in januari in de kranten te schrijven voor hoeveel geld er dat jaar aan vuurwerk de lucht in gegaan is. maar ik zou wel eens weten voor hoeveel manuren (mensuren dus) er jaarlijks belastingbiljet ten worden ingevuld Als je dat in rekening mocht brengen, kwamen heel wat meer mensen in aanmerking voor aftrek wegens buitengewone lasten Maar eerlijk is eerlijk, de fiscus heeft erg z'n best gedaan om de toelichtingen in be vattelijke taal te schrijven Over hoofdstuk 4 kan ik door mijn ongehuwde staat met oordelen. De overige hoofdstukken waren in ieder geval stuk voor stuk helder, goed geschreven, in duidelijke taal. Wie de moeite neemt om bijvoorbeeld een paar bladzijden uit de Toelichting-1990 te ver gelijken met die voor 1989. ziet dat er veel verbeteringen zijn aangebracht De belas tingregels zelf zijn ingewikkeld en daar door is een aantal vaktermen onvermijde lijk maar bijna alles wordt heel goed uitge legd. Petje af. Een aantal van die fiscale vaktermen kan ik nog niet in mijn woordenboek vin den, maar zoiets heeft tijd nodig Bijvoor beeld meewerkafirek. openbaar-vervoer- verklanng (correct gespeld met verbin dingsstreepje), meen/regehng. standsuit gaven, partnertoeslag, eenoudertoeslag, desinvestehngsbijtelling en monumenten woning. In plaats van dat laatste woord zou ik ovengens voor monumentwoning gekozen hebben, zoals we ook flatwoning, krotwoning en woningwetwoning hebben. Hier en daar zijn vertrouwde termen ver dwenen Zo heb ik tevergeefs gezocht naar de belastbare som Deze is overal vervangen door belastbaar bedrag (wat in derdaad duidelijker is) De belastbaar som kan naar het taaimuseum Verrassende nieuwkomers van dit jaar zijn de meestverdiener en de mmstverdie- ner, twee uiterst praktische benamingen voor 'de meestverdienende van de echtge- noton of ongehuwd samenwonenden' en de minstverdienende drto. De meestver diener en de minstverdiener zijn zo nieuw, dat zelfs de fiscus nog af en toe spreekt van de meestverdienende huisgenoot. Hier en daar staat de minstverdiener nog tussen aanhalingstekens: we zien het piepjonge woord als het ware uit het ei kruipen. Maar elders in dezelfde Toelich ting staan deze woorden reeds zonder aanhalingstekens op eigen benen Twee aanwinsten voor onze fiscale woorden schat Alleen op het omslag van de Toelichting is iets misgegaan. Daar waar het gaat over de modellen Bij sommige vragen moet je namelijk op een apart papier extra gege vens leveren Hoe dat moet. wordt voorge daan met een aantal modellen Je kunt dan je gegevens in zo'n model invullen of wel naar dat voorbeeld zelf een bijlage op stellen Dat staat op het omslag al aange geven. Maar het staat er verkeerd Er staat 'Ook kunt u zelf een model maken aan de hand van de modellen in deze Toe lichting'. Dat nu lijkt me een model te veel. een huisdier. Niemand weet precies waarom dat zo is, maar een mogelijke verklaring is dat het aanraken van en praten tegen dieren bij een grote groep mensen gepaard lijkt te paan met een verlaging van de bloeddruk. Overigens kan dat effect ook heel goed bereikt worden zonder aanraken of pra ten. Er zijn inmiddels een aantal stiidies waaruit blijkt, dat het kijken naar een aquarium met vissen bij de meeste men sen een spannings- en bloeddrukverla- gend effect heeft. Dat effect is groter dan de verlaging die optreedt bij gewoon rus tig zitten of liggen. Natuurlijk hebben handige jongens daar al brood ingezien en bieden ze vi deotapes van aquaria met de bijbehoren de geluiden aan artsen en ziekenhuizen te koop aan om in wachtkamers of op ver plee gaf deling en af te spelen. Hoewel nie mand weet of een mooie rustige natuur film met alleen maar landschappen niet hetzelfde effect zou hebben, kan zo'n vi deopresentatie natuurlijk nooit kwaad. Huisdieren zijn ook vaak 'ontspan nend' omdat ze een manier kunnen zijn om je conditie wat op te vijzelen (rennen met de hond) of omdat ze een bron van vrolijkheid of humor kunnen zijn. Voor veel mensen is thuiskomen bijvoorbeeld vaak aangenaam omdat er een levend wezen, een dier is, dat zo ongeremd zijn vreugde daarover kan laten blijken. Maar huisdieren kunnen nop veel meer betekenen. Soms blijkt het nog de enige draad, de enige 'go-between'ttusen twee mensen. Een vrouw met een poedel met de naam Bobby (naar Kuifje's hond) gaf ooit de volgende verklaring voor het feil dat ze nog niet gescheiden was: "Mijn man is een echte alcoholist en dat geeft enorme spanningen. Ik zou allang bij hem zijn weggegaan als het niet om Bob by was geweest Maar het verlies van Bobby, dat zou mijn man niet overleven. En voor mij is Bobby het wezen dat me de liefde, genegenheid geeft die ik nodig hebt. Zonder Bobby zou ik het hier geen dag meer uithouden". Huisdieren zijn voor veel mensen ook een middel om contacten met anderen te leggen, bijvoorbeeld op straat met ande re eigenaren. Nogal u-at mensen stem men het uitlaten van hun hond af op an deren, zodat ze vrijwel zeker weten met elkaar op een min of meer vast tijdstip van de dag een praatje te kunnen maken. Voor verlegen of geremde mensen zou een huisdier daarom wel eens een heel ge schikt middel - een strategie zou je haast zeggen - kunnen zijn om te bereiken u>at ze zonder hulpmiddel niet gemakkelijk kunnen, namelijk sociaal contact met buurtgenoten of betrekkelijk vreemden. Huisdieren blijken ook zelf een ge sprekspartner: 99 op de 100 eigenaren praat tegen (en met!) hun huisdier en dat niet alleen op tijden dat ze zich slecht voe len of vervelen, maar ook op betere mo menten. Dat praten gebeurt vaak in de vorm van een gewoon gesprek of conver satie, waarbij de reacties van het dier ge ïnterpreteerd worden als instemming of begrip of juist niet. Sommipe mensen ge bruiken een soort van babytaai als ze te- pen hun huisdier praten, maar anderen doen alsof ze het tegen een volwassen fa milielid of vertrouweling hebben. Het huisdier is voor veel mensen daarom een deel van het gezin, wat ook blijkt uit het feit dat ze vaak een foto van het dier bij zich dragen of op hun bureau hebben staan. Kortom, wij mensen zijn sociale dieren en wanneer onze levenssituatie, onze pro blemen of onze persoonlijkheid maken dat we niet dat menselijk contact hebben dat we wensen, dan z\jn er gelukkig nog andere dieren om bij te springen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33