voor uitgebluste paren I Mosselsector vreest malaise Echtscheidingen en stress door problemen in het echtelijke bed Seks doet leven ZATERDAG 30 MAART 1991 PAGINA 31 Per jaar komen bij de NVSH 100.000 telefoontjes binnen van mensen met vragen over seks. Ondanks de seksuele revolutie is het nog steeds droevig gesteld met onze kennis van de liefdes kunst. Mannen zijn povere vrijers gebleven en vrouwen zwijgen (nog steeds) als het gaat om het uiten van hun seksuele wen sen. Het is zelfs zo erg, dat menigeen er ziek van wordt. De oor zaak van stress en vage gezondheidsklachten is vaak te vinden tussen de lakens van het echtelijke bed. Verstoorde seksuele re laties scoren hoog op de lijst van oorzaken voor echtscheidin gen. "Het staat in de top vier", zegt dr. P. Frenken, stafmede werker van het Nederlands Insituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) en bijzonder hoogleraar seksuologie in Lei den. En als het om echtscheidingen tussen jonge mensen gaat, dan is er sprake van een stijging op de lijst met stip. door Ger Dijkstra Seksspel voor paren: PartnerLink i "Het probleem is dat we in dit land niets doen aan seksuele opvoeding. Ja, tijdens de biologieles leer je hoe kindertjes wor den gemaakt, maar dat is alles", meent de Amsterdamse Cora Emens (33). Op haar New Ancient Sex Academy (NASA) een soort hogeschool voor de liefdes kunst wordt mannen en vrouwen ge leerd dat er meer is dan de bloemetjes en de bijtjes. De NVSH is begonnen met het opzetten van een lesprogramma voor uit gebluste paren. De eerste twaalf koppels beginnen binnenkort aan hun studie. Utrecht heeft de primeur, andere NVSH- afdelingen volgen. Zonder seks is er geen leven, zo wordt gezegd in de folder van de NASA. Zon der seks was je er niet geweest. Waarom zou je er dan niet optimaal van genieten. Bovendien, seks is goed voor de gezond heid, zegt Emens. Ook Mark Willems, toekomstig voorzitter van de NVSH, is overtuigd van de heilzame werking die uitgaaf van seksualiteit. Als het tussen de lakens niet lekker gaat, dan kan zich dat uiten in allerlei klachten, zoals stress en hoofdpijn. Zoals omgekeerd stress op het werk weer een negatieve invloed heeft op het seksleven. "Dat heeft zijn weerslag in bed", weet Willems. Jammer, vindt Emens, want niets is zo heilzaam voor het verdrijven van een barstende koppijn als de licha melijke liefde. Het plaatje van Hannie en de Rekels "Vanavond heb ik hoofdpijn" kan in de prullenbak. "Het slaat nergens op", zegt Cora. "Seksuele energie kun je aan wenden voor genezing van allerlei li chaamskwalen. Echt, de hoofdpijn is zo verdwenen". Emens beroept zich op Mantak Chia, leermeester in de Chinese filosofie van het taoïsme. Geweldige energie "In het Oosten weet men dat seksualiteit meer is dan alleenkindertjes maken. Daar is de relatie tussen gezondheid en seks vanzelfsprekend. Als je plus en min goed oplaadt, dan krijg je een energie die geweldig is. Seks zoals die vaak wordt bedreven, zo snel mogelijk, kost alleen maar energie. Het is geen wonder dat mannen dan onmiddellijk in slaap val len. Daar word je echt moe van". Het spel moet anders worden ge speeld. Cora: "Seks is meer dan alleen maar spanning, die tot ontlading moet komen. Misschien klinkt het zweverig, maar sinds ik de verbinding tussen seksualiteit en spiritualiteit heb hersteld, durf ik veel intenser te leven". De liefdeskunst is te leren, vindt Cora. Vooral vrouwen moeten hun traditione le, afwachtende houding laten varen. Veel vrouwen krijgen tijdens het bedrij ven van de liefde geen orgasme. De frus traties over het uitblijven van het ge wenste hoogtepunt zijn groot. Zowel bij de vrouwen zelf, als hun partners, zo blijkt uit een onderzoek dat de Leidse bijzonder hoogleraar in de seksuologie dr. P. Frenken voor het NISSO verricht te onder 650 echtüaren. Een op de vijf bij het onderzoek be trokken paren bleek van 'het echtschei dingstype'. Die stellen hadden proble men op velerlei terrein; ook op seksueel gebied. De mannen bleken ontevreden over de mate van seksuele opwinding van hun vrouw en over het uitblijven van een orgasme bij de partner. De vrouwen klaagden op hun beurt over het onper soonlijke gedrag van hun ega's. En bei den vonden ze dat 'het' veel te weinig ge beurde; en als het zover was, dan be speurden de partners weinig tot geen be zieling bij de wederhelft. Dr. Frenken: "Zowel mannen als vrouwen willen meer en beter vrijen, maar een slechte emotionele verstandhouding staat een betere seksuele relatie vaak in de weg". Opvoeding Problemen met seksualiteit hebben veel, zo niet alles te maken met onze opvoe ding. "Al generaties lang praten wij on gehoord moeizaam over lust", vindt de 34-jarige Willems. Ondanks alle nood die wordt geconstateerd, liggen de banen voor afgestudeerde seksuologen, zoals Willems, niet voor het oprapen. De doc torandus in de klinische psychologie uit Utrecht kreeg nergens werk. Hij is nu computer-operatoren zijn vak hij koos seksuologie als specialisatie kan hij al leen als voorzitter van de NVSH uitoefe nen. "We hebben te weinig gedaan met de seksuele revolutie. De vrije beleving van de seksualiteit stond voorop met de geë mancipeerde mens als einddoel, dat is te idealistisch geweest", zegt Willems, die in april voorzitter wordt van een club van 110 jaar oud met 6000 leden. Dat waren er ooit 200.000, maar op dat aantal staart hij zich niet blind. "Daar waren veel rubber klanten bij. Betrouwbare condooms kon je toen alleen via de NVSH kopen". De cursus die de NVSH heeft opgezet voor uitgebluste (echt)paren roept herin neringen op aan de verloofden-cursus sen uit de jaren zestig. Al waren die met name gericht op anti-conceptie en nau welijks op seksuele genoegens. De opzet is nu anders. Voorkomen dat er onge wenste kinderen komen, is geen pro bleem meer; maar de kunst om lekker te vrijen, beheersen we nog steeds niet alle maal. Veel praten vooral eerlijk én open kan heel bevrijdend werken, zo blijkt in de praktijk. Hoge school Wie een praatgroepje niet ver genoeg vindt gaan, kan terecht op de 'Hoge school' van Cora Emens. Zij en haar me- dewerk(st)ers leren cursisten het uiterste genot uit hun seksuele relatie te halen. Tao- en Tantra massages, gebaseerd op respectievelijk Chinese en Indiase filoso fieën, erotisch dansen (op Acid House muziek), Ching Chi (een erotische acu punctuur) en masturbatie-cursussen voor vrouwen staan onder meer op het nieuwe programma van NASA. De toe loop op de cursussen is zo groot, dat ze niet allemaal meer in het van wierook lucht bezwangerde leslokaal in de wo ning van Cora in de Amsterdamse Pijp kunnen worden gegeven. Voor paren die dit allemaal een stapje te ver gaat, heeft de firma Goliath uit Hattem een liefdesspel op de markt ge bracht. De uitgever van Rummykub wil Na tien gouden jaren tekent zich een recessie af in de Zeeuwse mosselbranche. De Waddenzee, de kweekfabriek van Zeeland, telt nagenoeg geen mossel meer. Stormen en eidereenden sloegen toe. De vooruitzichten stemmen somber. Zonder mosselbroed geen produktie van betekenis. Als er in juni geen zaad valt, zakt Zeelands Trots ineen. "Dan lig gen we tot 1994 tegen de kant en dat overleeft geen enkel bedrijf". door Frank Balkenende Pas in september, als duidelijk wordt of Moeder Natuur mededogen heeft ge toond, is de toekomst van de mossel branche vast te stellen. Intussen nemen de schelpdierbedrijven een voorschot op het ergste scenario. Investeringen wor den uitgesteld en dat treft bedrijven die deels of volledig van deze visserijtak af hankelijk zijn, het eerst in de portemon nee. "Iedereen houdt de boot af', zegt ver koopleider Van der Reijden van Scheepswerf Reimerswaal in Hans- weert. "We hebben nauwelijks reparaties en geen enkele mosselboer denkt aan verlenging of uitbouw van zijn schip. De werf draait toch voor een kwart tot een derde op de mosselsector, dus delen we behoorlijk in de malaise. Om dat te com penseren. richten we ons nu meer op de kustvaart". Een nieuwe stuurhut en een lier zijn dit seizoen het miezerige resultaat van de Bruse machinefabrieken en scheepwer- ven, waar in de jaren tachtig elk jaar wel vijf nieuwe of vernieuwde kotters van de helling liepen. Verder krimpt een aantal schelpdierbedrijven moedwillig in. Met de Regionale Arbeidsinspectie is afge- met PartnerLink (prijs: 99) het liefdes vuur helpen opstoken. Zonder datje iets hoeft te zeggen, want het is de bedoeling van PartnerLink dat twee geliefden door middel van opdrachtkaarten verwikkeld 'raken in opwindende, erotische of ro mantische liefdesavonturen. Het vari eert van het klaarmaken van een verwen- ontbijt voor de partner tot een 'striptease a deux'. Een opdracht kan onmiddellijk worden urtgevoerd, maar er zijn er ook bij die drie dagen voorbereiding vergen. Als je geen zin hebt het spelletje van de wederhelft mee te spelen, dan geef je hem of haar een veto-kaart. Een gemak kelijke manier om 'nee' te zeggen. PartnerLink wordt bij onze zuiderbu ren en in Frankrijk zeer goed verkocht. In Nederland blijven de fraai verpakte spelen op de planken van de winkels staan. "Het slaat aan, maar wordt vooral via postorderbedrijven en boekenclubs verkocht", zegt A. Golad van het Hattem- se bedrijf. De schroom om in de speel goedwinkel de juffrouw achter de toon bank in plaats van Monopoly het ge waagde liefdesspel te laten inpakken, is kennelijk groot. Cora Emens van NASA had geen Part nerLink ter beschikking toen zij aan aan haar eigen seksuele speurtocht begon. De Amsterdamse, die studeerde voor le rares gezondheidszorg, werd preuts op gevoed. Als opgroeiende tiener mocht ze niets en wist ze niets. Het hinderde haar niet om in de praktijk aan het experi menteren te slaan. sproken dat na afloop van het mosselsei- zoen, eind maart, personeel voor halve dagen naar huis mag worden gestuurd. Zonodig kan die voor zes weken afge sproken regeling nog met een half jaar worden verlengd. Een maatregel die de grootste werkgevers, de verse handel en conservenfabrieken, enige lucht kan bie den. Want zelfs de grootste optimist in de branche ziet als gevolg van de beperkte voorraad mosselen het komend seizoen - vanaf september - geen werk meer voor enkele honderden arbeidskrachten. Of dit de eerste voorbode van een dra matische recessie is?. Zelfs het hoopvol ste scenario zaadval in juni heeft nauwelijks glans. "Normaal zouden we in mei zaad vissen, dat vorig jaar is gebo ren. Maar de zaadval is uitgebleven. Dus liggen we volgend seizoen de meeste tijd Ze gaf als danseres 'erotic performan ces' in de trendy Amsterdamse disco Roxy; verzorgde voor de populaire hoofdstedelijke (illegale) zender Radio 100 een rubriek waarin seks-problemen werden behandeld en deed datzelfde op een van de eerste 06-lijnen in ons land. "Heel spannend om te doen, hoor. Het had een therapeutisch effect, vooral voor mezelf'. Echt seksueel 'ontwaken' deed ze pas in de Verenigde Staten, waar ze een cur sus volgde van Betty Dodson. Deze 60-ja- rige Amerikaanse geeft masturbatieles- sen voor vrouwen. "De eerste keer naar zo'n cursus, dat was best eng. Maar als je met allemaal vrouwen bij elkaar zit en je kletst wat, dan ontstaat een ontspannen sfeer. We hebben vreselijk gelachen. En humor is de basis van alles, ook bij seks". "Vrouwen zijn vaak ontevreden over zichzelf, omdat ze hun hjf niet kennen. Ze vinden altijd wel iets dat niet goed is, te groot of te klein, te dik of te dun. Man nen hebben dat minder en weten meer over hun eigen geslachtsdeel, omdat ze het een paar keer per dag in hun hand houden". Positiever Betty Dodson leert vrouwen om wat po sitiever over hun eigen lijf te denken. Co- ra was zo enthousiast over die aanpak, dat ze haar vorig jaar naar Nederland haalde. Dat was het begin van de Sex Academy. Ook dit voorjaar komt Dodson voor een sessie naar Amster- tegen de wal, want d'r ligt hooguit hon derdduizend ton mosselen op het Wad en de kwekers die nog mosselen hebben, zijn in oktober praktisch uitverkocht. Als er in juni zaad valt is de ramp te over zien. Een jaar zonder produktie kunnen we uitzingen, tenslotte was 1990 een top jaar". zegt mosselkweker J. Louwerse, die de Yersekse vissersvereniging voor zit. En dan nog is het allemaal kiele, kiele. "Uitgaande van een behoorlijke zaadval, zullen we onze beste, dus stabielste per celen begin oktober bezaaien. We zou den de handen dichtknijpen als we daar van in het najaar van 1992 consumptie mosselen kunnen oogsten. Daarvoor moet het broed harder dan normaal groeien. En het resultaat zal ook dan met meer dan een klein mosseltje zijn. Maar dam. Evenals Annie Sprinkle, een Ame rikaanse glamour-fotografe. "Ik kan genieten van een mooie pin-up foto. Mannen ook, dat blijkt wel uit de oplage van Playboy. Maar vrouwen den ken dat ze niet kunnen concurreren met die plaatjes. Ja, normaal kan dat ook niet. Maar die modellen zien er ook niet altijd zo prachtig uit. Daar zijn trucjes voor. Ik heb een keer voor Annie geposeerd, toen werd ik ook zo'n beauty Leuke, span nende kleding, goede make-up en siera den doen wonderen. Als je dan een foto van jezelf ziet... prachtig. Goed voor je zelfvertrouwen". Dat veel vrouwen niets moeten heb ben van pin-ups en glamour-fotografie, weet Cora. "Ja. de feministen zetten zich ertegen af. Jaloezie, anders niet. Wat is er op tegen om lingerie te dragen, als je weet dat je partner dat leuk vindt? Met emancipatie heeft dat niets te maken". "Een van de belangrijkste dingen in een relatie is, datje het zelf prettig moet vinden om je partner te verwennen", vindt Mark Willems. Iets graag doen, om dat de ander dat leuk vindt. En daarbij mogen wat Willems betreft vrouwen best wat egoïstischer zijn. "Ze geven anno 1991 nog steeds niet aan wat ze seksueel wensen. En dat zouden ze wel moeten doen. want de meeste mannen vrijen be- De seksuele revolutie, die in de jaren zestig begon, heeft uiteindelijk te weinig opgeleverd, vindt de aanstaande NVSH- voorzitter. Dat komt omdat teveel werd dat kun je in elk geval verkopen". Zachte winters, veronderstellen de kwekers, blokkeren gewoonlijk een goe de zaadval. Aan de vorst van afgelopen winter ontlenen zij nu enig optimisme. Maar Louwerse, een door de wol geverf de praktijkman, heeft zijn twijfel over de kansen op een overvloedige geboorte van mosselzaad. Daarvoor zijn er te wei nig moedermosselen in de Waddenzee. "Er ligt vijf tot zeven procent van die kleine miljoen mosselton, waar we nor maal gesproken over beschikken. Van dat kleine beetje moet de zaadproduktic komen. Eerlijk, ik zie het somber in. In elk geval moeten we in mei de wilde ban ken met rust laten. De moedermosselen die daar mogelijk liggen, kunnen een bij drage leveren aan de zaadval. Laat de na tuur alsjeblieft z'n gang gaan". Louwerse is niet de enige pleitbezor ger van een zekere regulatie van de mos selzaadvisserij. In visserijkringen groeit het besef dat bij een geringe zaadval gul zigheid een bocmerangeffect teweeg kan brengen. Voorzitter Van Liere van Zevi- bel, de belangenorganisatie van de Zeeuwse visserij, vindt dat vooraf de zaadproduktie moet worden geïnventa riseerd. ook omwille van het natuurbe- lang. Vogels moeten ook eten. "Op basis van de uitkomst kunnen we verder bekij ken waar en hoeveel er kan worden ge vist. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten is bereid de inventarisatie te betalen uit haar onderzoeksfond" In dat licht blijft de wens om stabielere percelen op het oostelijk Wad kaarsrecht overeind. Van Liere: "De overheid ver wijt de mosselkwekers dat ze niet zuinig genoeg met het zaad omspringen. Maar veel gronden in de westelijke Wadden zee zijn ondiep en gevoelig voor storm en stroming. Daar wordt dikwijls zaad kwijt gezaaid De mosselsector vraagt dus niet meer om meer, maar om vervangende consumptiepercelen". Over ons lijk, zeggen garnalenvissers en natuurbeschermers. Maar in de Twee de Kamer zit een belangrijke bondge noot het CDA. Afgelopen week onder streepte het Zeeuwse kamerlid Evers- dijk nog eens dat hij alles in het werk stelt om de wensdroom van de mossel kwekers te vervullen. De Reimerswaalse gedacht in termen van kwantiteit en te weinig in termen van kwaliteit, meent Cora Emens. Natuurlijk, er zijn zaken ten goede ge keerd. We praten wat gemakkelijker over seks, we accepteren andere relatie vormen dan de doorsnee mannetje- vrouwtje verbintenissen en we voeden onze kinderen wat vrijer op. Maar toch. is dat alles? Willems: "Nog steeds doen vrouwen de afwas als de mannen naar Studio Sport zitten te kijken. In 1975 hielpen de mannen gemiddeld tien minuten per dag mee in het huishouden; dat is nu 19 mi nuten. Wat een vooruitgang En dan zijn de meeste mannen nog beledigd ook' als hun vrouw geen zin heeft in seks. Het echtelijke bed wordt zo een slagveld, ter wijl het mij beter lijkt als het een onder handelingstafel wordt". Onvrede over de verdeling van de huishoudelijke taken is voor veel vrou wen een belangrijk punt bij een echt scheiding. Nog belangrijker dan een ver stoorde seksuele relatie. "Seks is nooit de belangrijkste reden voor echtschei ding. Maar het speelt bijna altijd wel een rol", zegt professor Frenken. Volgens Frenken is dat van alle tijden, want een slechte seksuele verhouding is niet conjunctuur gevoelig. "In de tijd van onze ouders was er meer onvrede dan nu. Maar omdat scheiden taboe was, accep teerden beide partners uiteindelijk de verstilde status quo. Dat doet men nu niet meer. Des te jonger men is, des te groter is de rol die seks bij een echtschei ding speelt". Advies Cora heeft een duidelijk advies aan pa ren die hun seksuele relatie willen verbe teren. Meer naar elkaar luisteren, zeggen watje voelt en vooral de tijd nemen voor het liefdesspel. "Als je de hele avond on deruit gezakt naar de tv zit te kijken wordt dat normaal gevonden, maar als je een hele avond seks bedrijft, noemen ze je een maniak". En wat Cora betreft mo gen vrouwen eens leren luisteren naar de signalen van hun lichaam. Toegeven aan het balts-gedrag, zo noemt ze dat. "In het voorjaar eens lekker de straat op in je mini-rokje. Lekker flaneren als je daar zin in hebt. Veel vrouwen durven niet uit te dagen, wachten altijd maar het initiatief van mannen af'. Willems is dat helemaal met haar eens. "Het is toch te gek dat vrouwen zich anno 1991 nog schuldig voelen als ze seksueel zijn opge wonden". De NVSH gaat daar de komende jaren dan ook aan werken. Niet alleen voor de huidige generatie, ook voor de toekomst. In de relatie cursus is de seksuele opvoe ding van kinderen een onderdeel. "An ders moeten we over 20 jaar weer op nieuw beginnen". burgemeester Verbree. als de kippen bij Bukman om de problematiek van de schelpdierbranche haarfijn uit te leggen, ziet zelfs een 'positieve grondhouding bij het ministerie'. "In de nota Zee- en Kust visserij zal de minister ingaan op de si tuatie in de Waddenzee. De ontknoping nadert en ik denk dat die niet zo slecht is voor de mosselkwekers" Een eventuele toewijzing van stabiele re consumptiepercelen is slechts een dooie mus. als in juni de zaadval uitblijft. Om te oogsten moet eerst worden ge zaaid. Louwerse: "Dan liggen we tot 1994 tegen de kant en dat overleeft geen enkel bedrijf. In de jaren vijftig hebben we ook zwarte tijden meegemaakt, maar toon waren de investeringen niet zo hoog. Je gooide dat scheepje tegen de wal en je ging tijdelijk wat anders doen. Nu ligt er een mosselvloot van 120 miljoen gulden. De afgelopen tien jaar is veel geïnves teerd in nieuwe schepen of verbouwin gen en die lasten drukken behoorlijk op de kweekbed rijven. Een periode van drie jaar overbruggen is financieel niet haalbaar. En denk maar niet dat je met de import van halfwasmosselen uit Duitsland of Denemarken het hoofd bo ven water kan houden. Dat is volstrekt onrendabel". Die catastrofe zou pijnlijk doorwerken naar de handel, de conservenfabrieken en de toeleverende bedrijven. "Je kan op je vingers natellen", zegt burgemeester Verbree, die visserijzaken in zijn porte feuille heeft, "dat wanneer de handel af neemt, er personeel uitmoet. Je ziet trou wens nu al dat een hoop Yersekenaren elders werk zoeken". Om de overlevingskansen van de con- servenindustrie op te vijzelen, propa geert burgemeester Verbree bovenal produktverbreding. Branchevreemde produkten aan het pakket toevoegen, de handel en distributie uitbouwen, die richting moet men op. Net als bij de kreeften, kun je grote partijen importe ren en verder over West-Europa ver spreiden. Daarom is een groot binnen dijks verwatersysteem zo belangrijk. Yerseke moet innoveren. En wat de kwe kers betreft: die overleven wel. Twee droge zomers en de landbouw ligt op z'n gat. Zo is het in de mosselen ook." De voorraad mosselen is dit seizoen beperkt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31