'Ik wil het nieuws onvergetelijk maken' Epilepsie (2) V REEKUUR Jan Donkers bundelt i reportages in 'Reizen maakt rijk' door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 30 MAART 1991 Koele jongen, die Donkers. Weinig schrijversvet, benige kop. Zijn ogen, met oogleden die de blik niet helemaal wil len prijsgeven, lijken op die van killer Lee van Cleef in die Bavaria-reclame. Ga je zo kijken als je veel machinegewe ren hebt gezien? Of heeft Donkers die ogen gewoon van zijn moeder en vader uit Amsterdam-Noord? Sinds jaar en dag bereist Jan Donkers voor de VPRO-radio als 'redacteur buitenland' de gebieden in de wereld waar stront aan de knikker is. Over zijn belevenissen in oorden als Haïti, Colombia, Sierra Leone en Peru schreef hij een groot aantal literaire reportages die onlangs door uitgeverij De Harmonie zijn gebundeld onder de titel 'Reizen maakt rijk'. Donkers: "Op een dag reed een arts in Haïti een jon getje aan. Hij stapte uit, ontfermde zich onmiddellijk over dat kind. Hij was tenslotte medicus. Plotseling sleurden om standers zijn eigen zoontje van de achterbank en hakten hem met kapmessen in stukken. Daarna lieten ze die arts weer gaan. Hij kreeg de stukjes van zijn zoon mee". door Cees van Hoore Jan Donkers: Het zijn mis schien riskante reizen, maar ik neem nooit onnodige risi co's. (foto RolMd de BrulL C.PD> Jan Donkers is net terug uit Birma, waar hij voor het blad Avenue een reportage heeft gemaakt. De bevolking zucht er nog onder de knoet van het totalitaire be wind. Donkers noemt Birma 'het Ooster se Albanië'. Waarom zoekt hij dit soort gebieden toch op? Donkers: "Ik ben he vig geïnteresseerd in die buitengewes ten, die plaatsen waar, met al die snelle veranderingen in de wereld nu, nog aan een totalitair regime wordt vastgehou den. Je voelt: daar zal wat gaan gebeu ren. Ik word geboeid door de genese van een conflict, door de geboorte ervan. Het zijn misschien riskante reizen, maar ik neem nooit onnodige risico's. Als er er gens een avondklok is ingesteld, ga ik die niet negeren. Maar veel angst ken ik niet. Ik ben kennelijk te naïef om me zorgen te maken". "Mkar je ziet het natuurlijk wel: alles is in dat soort landen gebaseerd op terreur en intimidatie. Neem Haïti: als ze fout willen, slachten ze je af en word je nooit meer teruggevonden. Ze lachen om je, je bent in hun ogen niet meer dan een de tail. Ze behandelen je net zoals hun pet staat. De ene week besluit het leger: deze week doen we vriendelijk tegen buiten landers. Maar dat kan per dag omslaan". "Ik bedoel het niet discriminerend, maar ik denk dat men in die landen toch bloeddorstiger is. Dat hangt samen met het geloof. Als de tegenstander niet vol ledig in stukken is gehakt, denken ze dat zijn ziel nog leeft. Ongekende wreedhe den gebeuren er. Op Haïti hebben ze de kist opgegraven waarin de vader van Ba- by-Doc lag en zijn botten over de straat gesmeten. Je wordt zelf ook hard in die dingen. Ik beschrijf ergens dat ik iemand met zijn gezicht in de modder zie liggen. Je loopt langs zo'n lijk heen, terwijl je er eigenlijk bij zou willen neerknielen en zou willen kijken wie het is. Maar waar moet je met zo'n lichaam naartoe? Wat voor moeilijkheden haal je je dan alle maal niet op je nek?" Siberië Donkers is geboren in Amsterdam- Noord, een plek die hij in zyn boek met enige overdrijving omschrijft als 'het Si berië van Amsterdam', een wijk 'waar je gewoon niet vandaan komt'. Geboren worden in Amsterdam-Noord en dan ook nog schrijver zijn, dat is not done. Toch is Donkers de laatste tijd regelma tig weer teruggegaan naar Noord. "Mijn moeder was ziek geworden en met haar ging ik daar dan weer wande len. Ik heb dat stuk over Noord destijds op uitnodiging geschreven voor een fo rumavond in Paradiso, dus voor het ef fect de naargeestigheid van Noord mis schien een beetje aangedikt. Maar je raakt dat toch nooit helemaal kwijt, zo'n buurt. Ik denk dat ik er een beetje een lo ner door geworden ben. Ik heb er ook misschien mijn begrip voor de kansar men in de wereld aan te danken. Als ik in die landen kom waar elke kruimel brood moet worden bevochten, denk ik toch al tijd weer: waarom kunnen de mensen er toch samen met elkaar niets van maken? Wat je nu allemaal om je heen ziet gebeu ren: dat bankroet van het socialisme, het communisme, zo je wilt, ik sta daar niet bij te juichen. Dat triomfantelijke gevoel is mij vreemd. Als idee vind ik het demo cratisch socialisme nog steeds zeer ac ceptabel. Maar het werkt kennelijk niet. De dynamiek in de wereldeconomie is zo dat de mensen in die landen nu al sinds onheuglijke tijden onder het bestaans minimum moeten leven". "Ik besefte dat voor het eerst toen ik een keer aankwam op de luchthaven in Cairo. Ik zag daar een stel Egyptische gastarbeiders die met allerlei pakken en dozen vol elektrische apparaten uit de Golf terugkwamen. Duwen, vechten, vloeken, wringen, allemaal als eerste bij de uitgang willen zyn. Gaat dat hier altijd zo?, vroeg ik aan een vriend van me. Ja, zei hij. Toen besefte ik dat het daar altijd oorlog was. Niemand loopt daar zoals bij ons maar gewoon te flaneren over straat. Met bijna dierlijke kracht is men voort durend bezig het eigen bestaan veilig te stellen". "Altijd blijf ik iets houden van: waar om kan het niet beter, waarom lukt het verdomme niet? Dan zie je zo'n luxueus Ramses Hilton Hotel waarvan het glad geschoren gazon met een nagelschaartje wordt bijgehouden, en een paar stappen verder huizen hele gezinnen in karton nen dozen. Daar doen ze hun behoefte in de goot. Dat begrijp ik niet, iets zegt me dat ik daar altijd tegenin moet blijven gaan". Instelling "Ik interview mensen die het anders wil len, mensen die in de oppositie zijn. Journalisten die al veel hebben gereisd lachen om zo'n instelling. Die en die moetje hebben, zeggen ze dan, die bepa len hier het beeld en daar verandert nie mand meer wat aan. Een Engelse collega van me zei eens tegen me: When you watch a ballgame, Jan, you've got to be able to identify the players'. ('Alsje naar een wedstrijd kijkt, moet je in staat zijn de spelers te identificeren") En vanuit hun optiek hebben ze gelijk. Geen enkel Amerikaans netwerk wil toch het ver haal van nobodies. En o, de macht is zeer arrogant. Het gesjoemel wordt niet eens* meer verborgen. De corruptie wordt openlijk beleden. Je bent voor de macht hebbers als journalist gewoon een kegel tje as dat ze zomaar kunnen wegslaan. Óp Haïti werd ik eens aan iemand voor gesteld die meedeed met de verkiezin gen. Ik wenste hem succes. Hij moest er om glimlachen. 'Bedankt' zei hij, 'maar maak je geen zorgen. Ik ben de enige kandidaat". "Ik beschrijf in mijn boek de moeite die ik heb om mensen van me af te hou den in landen als Peru en Colombia. Dat ze komen bedelen en zeuren om een paar dollars. Maar langzamerhand begint mijn irritatie daarover te verdwijnen. Je bent daar als westerling toch een soort wandelende brandkast. Wat jij in je zak hebt, daar kunnen ze daar maanden van leven. Je ziet dan ook iedereen kijken naar je handen als je ze in je zak steekt, ook de niet-armen, dat is heel gek. Ze willen allemaal weten wat die rijke wes terling tevoorschijn tovert". "Neem de landen van Latijns Ameri ka- ik gun het de feministen niet, maar het zijn de vrouwen die daar de boel nog een beetje draaiend houden. Ze gaan uit werken, schanelen nog wel hun kostje bij elkaar. De mannen hebben geen geld en geen werk. Illusieloos hangen ze rond in het leven. Daar, zo heb ik het gevoel, verandert nooit meer iets. Dat blijft altijd zo. Soms staat er iemand op die het beter wil, maar hij wordt uitgelachen als een mislukte Robin Hood". "Aan de ene kant heb je de wereld zoals we zouden willen dat die was en aan de andere kant de wereld zoals die is. Bij sommige mensen duurt het een heel leven lang voordat in alle projectiezaal tjes van hun hersenpan die twee dia's echt over elkaar heen geschoven zijn. Ik ben, denk ik, een van die mensen. Ik heb na al die reizen een enorme bewondering voor de schrijver Graham Greene gekre gen. Maar zijn totaal illusieloze visie op de mens is niet de mijne, nog niet. Mora liseren is tegenwoordig een vies woord. Dat mag niet meer. Maar ik doe het wel in mijn verhalen. Impliciet zit dat morele oordeel er altijd in. Ik vind mezelf een moralist". Moord Een van de aangrijpendste verhalen uit 'Reizen maakt rijk' is de reportage die Donkers maakte in Panama. Hij be schrijft daarin de moord op pater Nico van Kleef. De gehandicapte Van Kleef werd door een jonge soldaat van het Ba taljon van de Vrede door het achterhoofd geschoten. Donkers: "Van een afstand blijft een leger een moloch zonder ge zicht. Maar alsje werkelijk soldaten mee maakt, zie je dat het vaak nerveuze jon gens zijn die door het minste of geringste uit hun evenwicht zijn gebracht. Zeer ge vaarlijk is dat, ja. Die lopen kunnen zo maar ineens jouw kant opwijzen. Van Kleef werd door een jonge soldaat ge dood. Zijn moordenaar is nog steeds niet berecht. Over dit soort drama's wordt in de wereldpers maar weinig geschreven. Gek toch. Als ik nog denk aan de moord op Comel Lagrouw, daarvan stonden de kranten bol. En hij was iemand die zich willens en weten in gevaar begaf. Pater Nico Van Kleef deed dat niet". "In zo'n verhaal schrijf ik alles op wat ik tegenkom, ook de schijnbaar onbe langrijk details. Later zie je dat die de tails juist een bepaalde omgeving of sfeer typeren. Mijn verhalen zijn geen reporta ges zonder meer, ik let erg op stijl en rangschikking. Het is misschien een ijdele poging, maar ik wil het nieuws on vergetelijk maken". Als het aan Jan Donkers ligt, is zijn volgende reisdoel Cuba. "Ja, daar zou ik op korte termijn naar toe willen. Als het afgelopen is met Castro, zal het daar ook afgelopen z\jn met het totalitaire bewind. Iedere oppositie nu is er waardeloos. Al heeft Castro natuurlijk meer krediet dan Franco, ik denk dat het er op Cuba net zo aan toe zal gaan als in Spanje. Dat er zon der bloedvergieten ineens een andere re geringsvorm is. Dat zou ik willen mee maken". Novelle "Ik ben van de zomer bezig geweest met het schrijven van een novelle. Vrienden zeiden tegen me: wanneer schrijf je nu eens een echt boek? Ik heb dagenlang achter een leeg schermpje gezeten, met alle discipline die ik kon opbrengen. Op een dag werd ik opgebeld door de Nieu we Revue. Of ik een reportage in Las Ve gas wilde maken over het gevecht tussen Mike Tyson en Bruno Frank. Ik heb er 24 uur over nagedacht en toen heb ik ja ge zegd. Een groot kind maar tegelijk ook een een beest van een man, die Tyson. Ik sla zijn neusbeen door zijn hersenen heen, ik hoor het hem nog zeggen. En de Ame rikaanse reporters: Bruno heeft tegen Ty son Tiet zoveel kans als een sneeuwbal in de hel. Prachtig toch zoiets. Waarom zou ik in een roman of novelle een schijnwer kelijkheid gaan scheppen terwijl er nog zoveel echte werkelijkheden op me te wachten liggen?" (Jan Donkers, 'Reizen maakt rijk'. Uiig. De Harmonie, Amsterdam). In de vorige aflevering besprak ik een aantal verschillende vormen van epilep sie; in xleze aflevering meer over de oorza ken, de gevolgen en de behandeling. Om de vorige rubriek even kort samen te vattenepilepsie ontstaat doordat in de hersenen elektrische ontladingen plaatsvinden die zich over een bepaald gebied of de gehele hersenen uitbreiden. Daardoor ontstaan verschijnselen die kunnen variëren van enkele seconden af wezigheid, trekkingen in een arm of been, of automatische handelingen, tot de meer bekende aanval met bewusteloosheid en trekkingen van het hele lichaam. In deze aflevering gebruik ik de term epilepsie voor al die vormen samen. Zelfde De elektrische ontladingen die de aan vallen veroorzaken ontstaan bij een pa tiënt altijd op dezelfde plaats in de herse nen (vandaar dat de aanval altijd op de zelfde manier verloopt). De oorzaak is meestal een beschadiging op die plek. Dat kan bijvoorbeeld een litteken zijn, ontstaan na een ontsteking, een bloeding, een zware hersenschudding of een opera tie. Het kan ook gaan om een beschadi ging ontstaan door zuurstofgebrek tij dens de geboorte, of een hersentumor. In een belangrijk deel van de gevallen wordt echter helemaal geen beschadiging gevonden: dan spreekt men van idiopa- thische of genuine epilepsie. Niet iedereen met een beschadiging krijgt epilepsie; de aanleg daartoe, die erfelijk is, moet ook aanwezig zijn. Epi lepsie onstaat dus door een samenspel van factoren, en hoe sterker de aanleg, hoe minder beschadiging nodig is voor het optreden van epilepsie. Behalve aanleg en hersenbeschadiging is voor elke aanval ook een aanleiding noodzakelijk. Allerlei omstandigheden kunnen een aanval uitlokken: slaapge- brek of juist te veel slaap, spanning, koorts, lichamelijke inspanning. Vrou wen krijgen hun eerste aanval nogal eens in de tijd rond de eerste menstruatie. Sommigen zijn gevoelig voor lichtflitsen en flikkerend licht; zij kunnen een aan val krijgen in de disco, of bij het rijden over een weg met bomen waar de zon laag achter staat. Alcohol speelt hierbij een bijzondere rol; het veroorzaakt op zich geen epilepti sche aanvallen, maar iemand die plotse ling stopt met het drinken van grote hoe veelheden alcohol, kan een aanval krij gen. Dan hoeft er verder helemaal geen sprake te zijn van epilepsie, het kan bij een enkele aanval blijven een zogehe ten gelegenheidsaanval Uitlokken Bij mensen die epilepsie hebben, kan het soms lijken alsof alcohol de aanvallen uitlokt. Waarschijnlijk zijn dat echter meer de- omstandigheden eromheen slaapgebrek, het overslaan van medicij nen. opwinding, misschien discobezoek die de aanval uitlokken. Zeer waar schijnlijk heeft 'sociaal', dus matig alco holgebruik, geen invloed op de aanval len, maar het is verstandig dit met de be handelend arts te bespreken. Alcohol ver sterkt ook de versuffende werking van sommige medicijnen tegen epilepsie. De behandeling van epilepsie kan pas beginnen als de diagnose gesteld is en dat is niet altijd even makkelijk. Uit het ver haal meestal van anderen afkomstig moet de arts proberen op te maken of het inderdaad een epileptische aanval is geweest, en niet bijvoorbeeld een gewone flauuwalpartij. Daarnaast wordt na tuurlijk onderzoek gedaan, onder meer met een EEG, een elektro-encefaiogram, waarmee de elektrische activiteit van de hersenen wordt geregistreerd. Daarop zijn soms kenmerkende afwijkingen te zien, die kunnen wijzen op epilepsie, maar die dat nooit alleen bewijzen. Het verhaal is zeker zo belangrijk. Epilepsie hoeft niet altijd te worden be handeld. Als iemand slechts één aanval heeft gehad, is nog helemaal niet zeker dat hij of zij er ooit nog een krijgt. Na de eerste aanval wordt daarom meestal nog afgewacht, na meer aanvallen wordt wel een behandeling ingesteld: met medicij nen. Er zijn veel verschillende medicij nen tegen epilepsie, en vaak is enig expe rimenteren nodig voordat men de aan vallen weg krijgt, zonder onaanvaard bare bijwerkingen. Een groot deel van de patiënten kan zo vrij van aanvallen worden, dat wil zeg gen zolang zij de medicijnen gebruiken. De epilepsie wordt echter niet genezen, en het is slechts een minderheid gegeven la ter weer met de medicijnen te stóppen zonder dat de aanvallen terugkomen. Er is ook een minderheid die ondanks de me dicijnen aanvallen houdt, zij het in lage re frequentie. Het is natuurlijk van belang de om standigheden te vermijden die een aan val kunnen uitlokken. Mensen die daar voor gevoelig zijn moeten bijvoorbeeld flikkerend licht vermijden, en op een be paalde afstand van de televisie blijven. Een regelmatig leven is nodig, dat wil zeggen, een bepaalde regelmaat in de hoeveelheid nachtrust. Kort iets over erfelijkheid. Zoals ge zegd is de aanleg voor epilepsie erfelijk. Omdat daarnaast echter ook andere om standigheden een rol spelen, ts heel moei lijk te berekenen hoe groot het risico u voor een kind van een ouder met epilep sie. Zeer globaal is de kans op een kind met epilepsie tussen de v\jf en vijftien procent Een ander aspect bij het krijgen txxn kinderen wanneer er sprake is van epi lepsie: er is een iets verhoogde kans op aangeboren afwijkingen bij het kind - dat wil zeggen vijf tot acht procent (nor maal twee tot vijf procent) Een deel daarvan wordt veroorzaakt door de epi lepsie zelf. een deel echter door sommige medicijnen tegen epilepsie Wie kinderen wil, moet daarover dus intensief overleg plegen met de behandelend arts. Uiteraard heeft het hebben van epilep sie verstrekkende gevolgen voor het dage lijks leven. Ik noem er twee autorijden us alleen toegestaan als men een bepaalde periode vrij van aanvallen is. voor het krijgen van een rijbewijs wordt een aan- valsvrije periode van twee jaar aange nomen. Het halen van een groot rybeunjs is in het algemeen niet mogelijk. Zwem men en alle andere bezigheden in de buurt van water, hoe ondiep ook, verei sen speciale maatregelen. Tot slot enkele adviezen voor het om gaan met een epileptische aanval In het algemeen willen mensen by zo'n gebeur tenis te veel doen; beter is het echter om de patient alleen in de gaten te houden en te zorgen dat hy of zij geen gevaar loopt. Het is onverstandig by een aanval met trekkingen te proberen iets tussen de tan den te stoppen; ook moet men nooit probe ren de patient vast te houden, het heeft al leen zin iets onder het hoofd te leggen en verwondingen te voorkomen. Een patient die gexniarlijke handelin gen dreigt te verrichten moet men met zachte hand proberen te corrigeren, te genhouden kan een agressieve reactie veroorzaken. De patient hoeft normaal gesproken niet naar het ziekenhuis - dat moet echter wel als er meer aanvallen achter elkaar optreden. Wie meer wil weien, kan zich wen den tot het Informatiecentrum Epilep sie, tel. 030-660144. Voor wie behoefte heeft aan eontart met lotgenoten, la er de Epilepsie Vereniging Nederland, met afdelingen in het hele land, tel. 030-52357S. Beide gevestigd: Pahud de Mortangcadrccf 61. 3562 AB Utrecht

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29