LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Jeltsin mist slag om gekozen president NODIG! Leider Bende van Nijvel bekent Zware straffen voor 'engelen des doods' 2e PAASDAG BESJAA WIJ 11MR',^3 Britse premier John Major: 'Diploma's onbelangrijk' Oproep tot regering van nationale eenheid Cao-onderhandelingen Hoogovens afgebroken EXTRA GEOPEND 2e PAASDAG - ZATERDAG 30 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39510 Prijs fl. 1,45 LONDEN (GPD) De Britse oppositiepartijen hebben met een menge ling van verbijstering en hilariteit gereageerd op uitlatingen van premier John Major in een televisie-interview. Major, die op 16-jarige leeftijd de schooldeuren achter zich dichttrok, heeft zich in het vraaggesprek laten ontvallen dat "diploma's er niet zo veel toe doen". Een woordvoerder van de Liberaal-Democraten zei gisteravond: "Nu begrijpen we waarom de Conservatieven het onderwijs elf jaar lang heb ben verwaarloosd. Ze vinden dat het er niet toe doet". En Jack Cunning ham van de Labour Partij vond het "raar" dat een regering die kinderen vanaf 7 jaar tot examens verplicht, weinig waarde hecht aan diploma's. Major deed zijn uitlatingen in een televisie-interview dat maandag wordt uitgezonden. Gevraagd naar zijn school-verleden, zei de premier: "Ik was behoorlijk lui op school, maar ben nooit onder de indruk geweest van aca demische diploma's. Ik ken een hele hoop mensen die bosjes academische graden hebben, maar geen knip voor de neus waard zijn. Ze hebben geen gezond verstand". ROME (AP) - De Argentijnse voetballer Diego Maradona heeft cocaïne gebruikt en kan een schorsing tegemoet zien. Dat heeft de Italiaanse voetbalbond gisteren verklaard. Aan Marado- na's Italiaanse loopbaan komt daarmee wellicht eerder een eind dan de voetballer zelf had gewild. De strafmaat voor de 30-jarige speler van Napoli zal volgende week door de tuchtcommissie van de bond worden bepaald. Op drugsmisbruik staat in het Itali aanse voetbal een schorsing van zes maanden tot twee jaar. Een woordvoerder van de bond zei dat in de urine van Maradona sporen van cocaïne zijn aange troffen na de thuiswedstrijd te gen Bari op 17 maart. De Argen tijn moest samen met andere spe lers een urinestaal leveren. Giste- Cocaïnesporen aangetroffen bij Maradona ren werd in het bijzijn van offi cials van Napoli in een laborato rium de contra-expertise ver richt, maar ook die viel in zijn na deel uit. Het hielp Maradona niet dat hij werd vertegenwoordigd door Manfred Donike, de Duitse dopingexpert. Het bestuur van Napoli zei niet te weten waar Maradona zich gis teren ophield. De club zou sinds donderdag niets meer van de spe ler hebben gehoord, toen de do- pingaffaire werd gemeld door de Gazetta dello Sport. Maradona doet in elk geval vandaag niet mee in de thuiswedstrijd tegen Inter Milan, omdat hij een duel is geschorst wegens het bekritise ren van een scheidsrechter. Na pels wil hem woensdag weer bin nen de lijnen zien in de tweede halve finalewedstrijd om de Itali aanse beker tegen Sampdoria. De Italiaanse voetbalbond wil echter niet dat Maradona speelt zolang zijn straf nog niet is uitgesproken. Het cocaïnegebruik zorgt voor de zoveelste rel die Maradona dit seizoen in Napels heeft veroor zaakt. Bij zijn club had hij met na me blessures en disciplinaire pro blemen, terwijl hij door het open baar ministerie aan de tand werd gevoeld op verdenking van drugshandel en betrokkenheid bij prostitutie. MOSKOU (AP) Boris Jeltsin heeft gisteren een forse politieke tegenslag te verwerken gekregen. In het Russische parlement kreeg hij in eerste instantie niet voldoende stem men voor de invoering van een rechtstreeks verkozen president in de deelstaat Rusland. Ook gezien de uitkomst van andere stemmingen betwijfelen radicale hervormers of Jelt sin de twee-derde meerderheid kan krijgen die nodig is voor de grondwetswijziging om het gekozen presidentschap in te voeren. Hoewel Jeltsin dikwijls wordt aan- een motie van wantrouwen tegen geduid als president van Rusland, is hun voorzitter zouden indienen, hij officieel slechts voorzitter van Gezien het succes van de demon- het Russische parlement. Daarin stratie, die ondanks de massale aan heeft Jeltsin te maken met een aan- wezigheid van militairen een zeer zienlijke oppositie van behoudende beheerst karakter had, zal dat er communisten. Bij een rechtstreek- waarschijnlijk niet meer van ko- se presidentsverkiezing door het men. In plaats daarvan zal Jeltsin volk zou hij geen tegenstand hoe- naar verwachting nieuwe voorstel ven duchten. Ook faalde een poging len indienen voor economische her- van Jeltsin om te verhinderen dat vormingen in zijn republiek, zijn tegenstanders in een apart ver- m - _pipr slag hun zienswijzen aan het parle- ment kunnen voorleggen. Tijdens de vergadering riep Jeltsin Eerder kregen de afgevaardigden op tot de vorming van een regering te horen dat Sovjet-president Mi- van nationale eenheid. Alleen op chail Gorbatsjov zijn belofte was die manier kan de crisis in het land nagekomen om de soldaten terug te worden opgelost en de kloof tussen leiding en volk worden overwon- nen, zo zei hij. De Russische parle- monstratie van Jeltsins aanhangers mentsvoorzitter, die zich tot de be- sche partij over het leger, het rechts systeem en vitale staatsinstellingen. "De politiek van het centrum (het Kremlin) wendt zich af van de be langen van het volk", zei hij tot de afgevaardigden. "De gebeurtenis sen van gisteren tonen dat de kloof groeit. De regeringen van de repu blieken weigeren in blinde gehoor zaamheid te werken, maar de cen trale regering wil dit niet zien en vervolgt haar beleid van dictaten", voegde hij er aan toe. MOSKOU Twee inwoonsters van Moskou, getooid met een ketting van wc-rollen en tassen vol andere artikelen die zij massaal hebben ingekocht. De prijzen van veel goederen zullen straks drie maal zo duur zijn in Mos kou. Vandaar dat veel burgers aan het hamsteren zijn geslagen. (f«to epa» donderdag. Afgezien van 24 mi litaire voertuigen die nog bij het Kremlin stonden opgesteld, was de toestand in het centrum van de hoofdstad weer normaal, aldus het persbureau TASS. Verwacht was dat de tegenstan ders van Jeltsin tijdens deze zitting BRUSSEL (GPD) - De Belgische justitie hecht vooralsnog weinig ge loof aan de 'bekentenis' van de be ruchte gangster Philippe De Staer- ke, dat hij in 1985 een van de kop- van terreur in de Belgische provin cie Brabant. Bloedige hoogtepun ten waren de overvallen in septem ber en november 1985 op drie Del- haize-supermarkten in Eigenbra- stukken is geweest van de 'Bende kei, Overijse en Aalst. Zestien on- van Nijvel'. Deze wordt verant- schuldige klanten werden daarbij woordelijk geacht voor bloedige doodgeschoten. De daders gingen er met slechts enkele honderden guldens buit vandoor. Zij werden nooit gevonden. Al meteen werd het vermoeden uitgesproken dat zij langrijkste tegenspeler van Gor batsjov heeft ontpopt, meende dat er slechts twee wegen zijn om de problemen op te lossen: voortzet ting van de hervormingen of herstel van het oude systeem. Opnieuw benadrukte Jeltsin dat de Sovjetunie moet worden ver nieuwd als unie van soevereine sta ten. De resultaten van Gorbatsjovs beleid in de afgelopen zes jaar wer den scherp door hem bekritiseerd als 'de laatste fase van de periode van stagnatie (zoals het regime van Brezjnev in de Sovjetunie wordt ge noemd)'. het Bende-onderzoek. De zaak is al In zijn toespraak vroeg Jeltsin de door diverse onderzoeksrechters centrale autoriteiten af te zien van behandeld, maar telkens werd hen de inzet van politie- en legertroepen de zaak weer afgenomen en naar een ander parket overgeheveld. Hoe serieus is de travestie van MAARTEN T HART en waar komt die drang om in vrouwenkleding te lopen vandaan? De schrijver was in literaire kringen wekenlang het gesprek van de dag nadat hij op het Boekenbal met pruik en lange glitterjurk en bij Rur in een fraai pakje was verschenen. "Als vrouw ben ik veel rustiger". VPRO-man JAN DONKER bundelt reisreportages: "Ik wil het nieuws onvergetelijk maken". BIJLES in seks voor uitgebluste paren. DENKWIJZER: Dierlijke liefdes. EPI DROST wil na zijn operatie zo snel mogelijk aan de slag: "Ik voel me beslist geen hartpatiënt". A.s. maandag 2de paasdag Sportpark Haasbroek Zoeterwouóe S.J.Z.- Nederl. elftal Aanvang half 3 Toegang gratis Sup.club S.J.Z. overvallen op drie supermarkten. Daarbij kwamen toen in totaal zes tien personen om het leven. De Staerke deed zijn bekentenis donderdag in brieven aan enkele uit extreem-rechtse kring afkom- kranten en tijdschriften. Gisteren is stig waren. hij door de justitie hij zit in de ge vangenis van Sint-Gillis een celstraf van twintig jaar uit wegens vele tientallen overvallen verhoord. Maar dat verhoor heeft geen nieuwe elementen opgeleverd. De Bende van Nijvel zorgde in het begin van de jaren T" Doel van alle geweld zou'zijn ge weest België te destabiliseren, op dat vooral de rijkswacht versterkt IJMUIDEN (GPD) - De cao-onder- zou worden. Onder de vele figuren handelingen bij Hoogovens IJmui- die de laatste jaren in verband met den (16.000 werknemers) zijn gister- het onderzoek zijn aangehouden, avond stukgelopen. De vier vak- behoren diverse (ex)rijkswachters bonden en de directie van Hoog- voor een golf en een extreem-rechtse gevangenis- ovens konden het met name niet directeur. eens worden over de loonsverho- De vakbond van rijkswachters ging. De bonden zullen het eindbod heeft gisteren om een nieuw onder- volgende week voorleggen aan de zoek gevraagd, nu de rijkswacht leden. FNV en CNV doen dat met weer in opspraak is gebracht. Er is een negatief advies en met een op- de laatste jaren veel gerommeld met roep om desnoods tot acties over te gaan. fel gelegd. In oktober zou een een malige uitkering volgen van een veroordeeld half procent. Voor de contractperio- moord en twee pogingen tot moord. WENEN (DPA/AFP) De vier ver pleegsters van een Weens zieken huis die 'uit medelijden' tientallen patiënten om het leven hebben ge bracht, zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van vijftien jaar tot levenslang. De acht leden van de jury ver klaarden de hoofdverdachte, de 32- jarige Waltraud Wagner, gisteren schuldig aan vijftienvoudige moord, zeventien pogingen tot moord en twee gevallen van opzet telijke geweldpleging. Evenals de 29-jarige Irene Leidolf, die werd voor vijfvoudige de komt dat neer op 2,8 procent. De kreeg zij levenslang. Twee andere bonden hadden 3,5 tot 4 procent ge- 'engelen des doods', zoals ze wor- in paviljoen 5 van het Lainz-zieken- NOODWEER - In het zuiden van de huis, gaven het opzettelijk doden Verenigde Staten zijn gisteren als van patiënten toe, maar zeiden te gevolg van noodweer zeker veertien hebben gehandeld uit medelijden personen om het leven gekomen, met de bejaarden die huilden van de De wind bereikte op sommige pijn. Uit onderzoek bleek echter dat plaatsen een snelheid van 115 kilo- de zusters tussen 1983 en 1989 ook meter per uur. 'lastige' patiënten doodden. In Alabama werden drie leden De advocaten van Wagner en van een gezin gedood, toen hun mo- Leidolf hebben direct beroep aan- biele woning door de storm werd getekend tegen de uitspraak. opgetild en vernietigd. vraagd. den genoemd, kregen twintig en Ook over nadere afspraken ten vijftien jaar celstraf. fAN 10.00 TOT 17.00 UUR Schadevergoeding /tjfAUTO'S Lijnbaan 6, leiderdorp, Telefoon: 071 410874. De officier van justitie achtte alle 42 aanklachten voor moord op oude, merendeels hulpbehoeftige, patiënten bewezen en had de strengste straf geëist. De verdedi ging karakteriseerde de dodingen FNV-onderhandelaar Schalkx na TOKYO (AP) - Tien Japanse bedrij- als 'humane stervensbegeleiding'. f afloop: „Hoogovens heeft ons be- ven moeten in totaal bijna vijf mil- wust de afgelopen drie dagen aan joen gulden schadevergoeding be- het lijntje gehouden. Hoogovens kijkt overduidelijk naar de cao-be sprekingen voor de groot metaal, waar pas half april een akkoord wordt verwacht". Hoogovens, dat kampt met pro blemen op de straalmarkt, heeft als eindbod een salarisverhoging van 2,25 procent per 1 april en nog een half procent per januari 1992 op ta- talen aan 76 inwoners van Osaka Weense ziekenhuis kwam in april met astma en andere aandoeningen 3 aan het licht. Het proces tegen van de luchtwegen die het gevolg de verpleegsters begon op 28 febru- kunnen zijn van luchtverontreini- ari van dit jaar. Patiënten waren on- ging. Dat heeft een rechtbank in der hun handen gestorven door toe- Osaka gisteren bepaald. diëning van het kalmeringsmiddel De rechtbank deed de uitspraak Rohypnol of insuline of door het vol dertien jaar nadat 117 inwoners van laten lopen van de luchtwegen met het stadsdeel van Osaka een klacht water, een methode die door de ver- hadden ingediend tegen de bedrij- pleegsters de 'mondzorg' werd ge ven. die onderdeel uitmaken van noemd een industrieel complex. De vier verpleegsters, werkzaam Flink wat zon De weersverwachting voor van daag luidt: Zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Zwakke tot matige westelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Eerste Paasdag vrij zonnig bij een mid dagtemperatuur van rond 12 gra den en in de nacht nog vorst aan de grond. 52 PAGINA'S HEES&HES ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. glnticbijuis „ïcptfjen" Tel 071-146965 2e paasdag open van 11.00-17.00 uur LAMMERMARKT 59 LEIDEN LEIDEN Haarlemmerweg 41 <buou«>oo»am»fu Tel.: 071-213227 óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik met missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' U Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1