Werknemers Verto onderbreken staking Bezetting volgt als eisen niet worden ingewilligd Bloembakken voor boulevard Noordwijk Scherpe milieucontroles scheeps- en jachtwerven ZATERDAG 30 MAART 1991 REGIO LEIDEN PAGINA 17 Lezers Schrijven LEIDERDORP - Werknemers van het Leiderdorpse staalkabelbedrijf Verto hebben gis termiddag hun staking afgeblazen tot na het overleg van de ondernemingsraad van aan staande dinsdag. De 125 werknemers wilden met de staking de verplaatsing van een zoge naamde strengenmachine naar het Brabantse Dongen tegenhouden. i1- I De rollen staalkabels van het Leiderdorpse bedrijf Verto lagen er gisterochtend verlaten bi;. De werknemers staakten als protest tegen de verplaatsing van een machine. f'®1® Hieico Kuipers» Wanneer dat plan niet wordt opge schort tot de plannen voor concen tratie van de twee Verto-vestigin- gen in Leiderdorp en Ridderkerk in Dongen rond zijn, volgt op maan dag 8 april een bezetting van de Ver- to-favriek. De actievoerders zijn bang dat de verhuizing van de machine de sa menvoeging onafwendbaar maakt. "De besluitvorming over concen tratie is nog lang niet afgerond en daarom is een verplaatsing van wel ke machine dan ook voor ons niet aan de orde", zo schrijven de onder deelcommissie en de bedrijfsleden- groep van Verto Leiderdorp aan de directie van de staalkabeldivisie. Volgens woordvoerder G. Heine- kamp, voorzitter van de bedrijfsle- dengroep, is het plan voor verplaat sing vorig jaar ook al ter sprake ge- REGIO De bloementuin Keu kenhof in Lisse is helemaal klaar om de verwachte toestroom van bezoekers te ontvangen. Vanaf he den zijn de poorten dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur geopend. De topdrukte die vorig jaar tijdens de paasdagen werd geregi streerd, verwacht Keukenhof dit jaar niet. "Toen viel Pasen veel later en het zou niet juist zijn ook jiu op zoveel mensen te rekenen", aldiLS voorlichter G. Kooiman. Niettemin verwacht Kooiman grote drukte. "Al dagen staat de telefoon roodgloeiend". Space Expo De ruimtevaarttentoonstelling Space Expo in Noordwijk, die eveneens een grote toeloop van be zoekers verwacht, heeft voor de komende paasdagen een speciaal kinderprogramma samengesteld. Onder de titel 'Het ei van Colum bus' kunnen kinderen op 3, 4 en 5 april een speurtocht maken door de permanente expositie. Op ver toon van een gehaald 'diploma' kan de jeugd daarna, elders op het terrein, een ei ophalen. Voor de ouderen is er een dia presentatie over de belevenissen van astronaut Wubbo Ockels. De titel van deze serie is 'Rondje Aar de'. De tentoonstelling is ook op Tweede Paasdag geopend. Duinrell Het attractiepark Duinrell, vanaf vandaag weer een seizoen lang geopend, heeft dit jaar een spe ciaal paasprogramma samenge steld. Alle activiteiten staan in het teken van 'De Kikker' en volgens de organisatoren 'kikker je daar behoorlijk van op'. Maar tijdens de paasdagen zal ook de paas haas overal aanwezig zijn. Behalve levende kikkers zijn er overal fantasiekikkers te bewon deren, zowel pratende als piano spelende amfibiën. In restaurant De Schaapskooi is een speciale 'Kikkermarkt'. Vijftien kikker kunstenaars en -verzamelaars ex poseren daar hun exemplaren. Inekebons-Mooy toont in elk geval tot 20 oktober al 3500 kikkerbees ten. Diverse attracties zijn er nieuw'bijgebouwd in het recrea tiepark dat een slordige miljoen bezoekers hoopt te krijgen. Nieuw weest en heeft de directie toen toe gezegd het besluit op te schorten tot de concentratie een feit was. Gevaarlijk De raad van bestuur van Verto ont kent dat het plan verband houdt met de concentratie. "Een soortge lijke machine in Dongen is afge schreven en wordt op deze manier vervangen", aldus voorzitter H. Drenth. "In Leiderdorp staan nog genoeg van dat soort machines en de reguliere produktie gaat gewoon door. Wij zijn zeer verbaasd over deze actie". Heinekamp noemt het plan ech ter 'gevaarlijk'. "De verplaatsing van de machines begint natuurlijk ergens en als je daar niet vanaf het beein tegen protesteert kom je in is ook dat alle jarigen op hun ge boortedag het attractiepark gra tis in mogen. Legitimatie is uiter aard noodzakelijk. Paasevenementen Naast hetgeen de attractieparken bieden, is er komende paasdagen een trechter terecht. Dan is er geen weg meer terug". De actievoerders verwijten de di rectie dat de verplaatsing niet in de vergadering van de ondernemings raad van deze week aan de orde is geweest. "Van de drie vestigingen heeft Ridderkerk daarin twee afge vaardigden, Dongen drie en Leider dorp vier. Afgelopen week waren er van de andere vestigingen wat men sen afwezig en waren wij dus in de meerderheid. Daarom is het toen niet ter sprake gebracht. Als de on dernemingsraad voltallig aanwezig is, komt het plan er met een zoge naamd democratisch foefje door heen", aldus Heinekamp. Concentratie van de Verto-vesti- gingen betekent dat de Leiderdorp- ALPHEN AAN DEN RIJN/RE GIO - Jachthavens en scheeps werven in Alphen aan den Rijn, Jacobswoude, Nieuwkoop en Ter Aar kunnen hun borst nat maken. De komende vier maan den krijgen zij bezoek van milieu-ambtenaren van deze ge meenten en waterkwaliteitsbe heerders van de rijkspolitie en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Zij gaan onderzoeken of de in totaal 36 scheepswer ven en jachthavens in het bezit zijn van de benodigde milieu vergunningen en of zij de diver se milieuvoorschriften naleven. De actie is genaamd 'Jacht- en scheepswerven op de helling' en is op touw gezet door het Inter Ge meentelijk Overlegorgaan Rijn streek. Het IGOR maakt zich zorgen over de verontreiniging van het op pervlaktewater en de waterbodem in onze regio. Het onderhouden en bouwen van boten voor de binnen- nog meer vertier in de Leidse re gio. De meubelpleinen in Leider dorp en Zocteruoude zijn twee de Paasdag traditiegetrouw ge opend en dat zal in beide plaatsen weer voor de nodige (auto)drukte zorgen. De al even traditionele Haas- se fabriek moet sluiten. Alle vaste werknemers komen daarbij in aan merking voor overplaatsing naar Dongen. De samenvoeging moet de vaart en de pleziervaart op scheeps werven en jachthavens gaat ge paard met een forse uitstoot van schadelijke stoffen. Giftige stoffen die vrijkomen bij het aanbrengen van algwerende verven en teerver- ven (biociden en pak's) belanden in het water. Andere milieubedreigende han delingen die op scheeps- en jacht werven worden verricht zijn onder meer de opslag van klein chemisch afval en afgewerkte olie, verfappli- catie, het afspuiten van jachten, lo zing van bedrijfsafvalwater en kunststof- en metaalverwerking. Dit zijn bedrijfsactitiveiten waarop de meeste bepalingen uit de Hin derwet en andere milieuwetten van toepassing zijn. De controlerende ambtenaren wijkloop in Ocgstgcest, even dreigde het evenement vanwege financiële perikelen niet door te gaan, komt er toch. Tweede paas dag om precies elf uur valt het startschot bij de rotonde in Haas- wijk. Inschrijven kan nog vanaf tien uur in 't Groot Proffijt bij het Boerhaaveplein. Kinderen in Warmond kunnen op tweede Paasdag rond twaalf overcapaciteit en de dalende staal- kabelmarkt opvangen, waardoor de machines beter bezet zouden wor den en de produktiviteit kan stij- zullen bij hun eerste bedrijfsbezoek vooral kijken en voorlichten. Het accent van de controle ligt op de zo genoemde helling, de plek waar bo ten worden gebouwd en gerepa reerd. Ook worden monsters geno men op de punten waar wordt ge loosd op het oppervlaktewater. Wanneer de controleurs overtredin gen van de milieuvoorschriften constateren bij een werf, dan krijgt de eigenaar één maand de tijd om zijn zaakjes in orde te brengen. Ge beurt dat niet, dan kan de eigenaar rekenen op sancties. Die sancties kunnen variëren van een boete tot sluiting van de werf. Bij het niet na leven van voorschriften kan de ge meente ook een dwangsom opleg gen of eventueel bestuursdwang uitoefenen. uur eieren gaan zoeken bij het Meerpunt (Herenweg 45). Leider dorpse kinderen kunnen dat mor gen om half twee al in park De Houtkamp (bij de kinderboerde rij). Het Leiderdorpse milieu- educatief centrum in De Hout kamp is overigens beide Paasda gen tussen twee en vier uur ge opend voor een speciale voor jaars-tentoonstelling waarbij jonge dieren de boventoon voeren. gen. De positie van Verto op de staalkabelmarkt zou er volgens de raad van bestuur door worden ver beterd. Leiderdorp wil voor volgende eeuw 1225 huizen bouwen LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp wil voor het einde van deze eeuw circa 1225 wonin gen bouwen. Daarvan moeten er 692 in de Buitenhof komen, 350 op de bouwlokatie Bloemerd II, honderd in het gebied Ruigeka- de en 75 verspreid door de rest van de gemeente. Leiderdorp gaat met de plan nen in tegen de provinciale be paling dat er slechts honderd woningen per jaar gebouwd mo gen worden. Omdat uit een volkshuisvestingsonderzoek is gebleken dat dit aantal niet vol doet aan de woningbehoefte, hoopt de gemeente echter dat er voor Leiderdorp een uitzonde ring wordt gemaakt. Actie Actievoeren in Oegstgeest blijft een merkwaardig fenomeen. Niet alleen omdat het zo weinig voor komt, maar vooral vanwege de wijze waarop het gebeurt. De vo rige keer dat mensen ergens te gen ten strijde trokken, tegen de villabouw op landgoed Ende geest, was er niet één ME'er nodig om het centrum van het dorp schoon te vegen. Van deining was alleen in hotel Het Witte Huis wat te merken. Op deze plek van sa menscholing werd een lezing af gestoken door een demonstrant, een professor die niet eens uit Oegstgeest kwam. Hij kreeg een mager applausje, wat ook veel te maken had met het feit dat niet ie dereen snel een plekje voor zijn kopje koffie kon vinden. De uit genodigde literatoren (Wolkers en 't Hart), die de boel eens flink moesten opjutten, lieten om on duidelijke redenen verstek gaan. Al met al geen enkele reden voor PvdA-wethouder T. Kohlbeck. de boosdoener van die tijd, om wak ker van te liggen. De nieuwste loot aan de actie voerdersboom maakt zich druk om het buitenbad van zwemin richting Poelmeer. Leider mr. R. Lever riep direct na oprichting dat zijn lakens gewoon op zijn le dikant blijven liggen. Hij kiest niet voor het spandoek als medi um, maar voor de fax. Andermaal geen reden voor het college van B en W de staat van beleg af te kon digen. Op het gemeentehuis van Oegstgeest hadden ze in één keer van Lever en de zijnen afgekund door gewoon het gemeentelijke telefaxnummer te verzwijgen. Dat hebben ze niet gedaan. Inte gendeel. B en W hebben een ant woord op de protestbrief terugge- faxed. Nog be vreemdender werd het toen WD-raadslid N. Moonen begin deze week de actiegroep in het Poelmeer-debat prees vanwe ge haar 'waardige opstelling' en actieleider Lever daarvan moest glunderen. "Deze mensen kete- Lijdt Leiderdorp? Toen ik vanmorgen om half acht de deur achter mg dichttrok, werd ik bedolven onder een massa schitte rende zonnestralen. Mijn blik viel op de keurig in een rij geplaatste groene milieu-bakken en ik werd weer geconfronteerd met dat gevoel van ongenoegen dat zich afgelopen zaterdag ook al van mij meester had gemaakt. De wellicht wat suggestieve op roep aan 'de Leiderdorper' om te schrijven wat men vond van de milieu-container, resulteerde in een pagina ingezonden klaagzangen van lijdende Leiderdorpers, die mg tot afgrijzen stemde. Ik behoor ook tot die grote groep mensen die eigenlijk nooit eens laat weten hoe mooi of goed dingen zijn; ingezonden brieven worden vaak geschreven door mensen die het er gens niet mee eens zijn, met als ge volg dat de balans tussen de klaag zangen en odes volledig zoekt raakt. Toen ik echter vanmorgen door de door zon, bloesem en forsythia overgoten Vronkenlaan reed. dacht ik aan al die Leiderdorpers die. ver blind door eigenbelang, schijnen te vergeten dat de mens zelf de oor zaak is van de opgelegde milieu maatregelen. Als u, klagende Leiderdorper, ko mend weekeinde in een zonnig Lei derdorp loopt of fietst, stelt u zich dan eens voor dat uw kleinkinderen bij zonnig weer binnen moeten blij ven, omdat het milieu zo is aange tast dat blootstelling aan zonnestra len ernstige ziekte tot gevolg heeft. Het 'ongemak' dat wjj ondervinden van twee grote vuilnisbakken in de tuin, staat toch in geen enkele rede lijke verhouding met een leefbaar milieu! M.J. Tichler - de Groot Leiderdorp Ijsclub Klaverjassen én sjoelen kan van avond bij de Leiderdorpse ijsvere- niging. Plaats van handeling is de kantine van de ijsclub aan de Mau- ritssingel. Aanvang acht uur, toe gang drie gulden. 't Sloepie De Warmondse jongerensocieteit 't Sloepie organiseert vanavond een concert met de Katwijkse rock groep The Rock. De zaal gaat open om half tien, entree een rijksdaal der. The Rock, de naam zegt het al, geeft een rockshow 'in de ware zin des woords'. nen zich tenminste niet vast aan de hekken van Poelmeer", aldus Moonen. Alsof Oegstgeest gebukt gaat onder een niet aflatende stroom van demonstraties, acties en manifestaties. Moonen pleitte er'zelfs voor het Poelmeerbesluit uit te stellen en een werkgroep met daarin ambtenaren én Lever de zaak nog eens te laten bestude ren. Een fraaier staaltje van in kapselen is in Oegstgeest nog niet eerder vertoond. Eén ding staat vast: het buitenbad gaat gewoon dicht. Over een paar jaar kunnen we Moonen en Lever bij de knuf felmuur in het binnenbad aan treffen. Weet je nog. amice, toen jij burgerlijk ongehoorzaam wil de zijn. En hoe de WD alle partij en bijeenbracht. Mooi villaatje heb je trouwens bij het binnen bad laten bouwen. WK Uitje Het gemeentehuis in Zoeterwou- de is vandaag en maandag geslo ten. zo valt te lezen in de gemeen telijke informatierubriek. Naast de vrije dag is er nog een reden waarom veel ambtenaren met ge noegen uit zullen kijken naar maandag. Op die dag biedt het college van burgemeester en wet houders haar medewerkers een uitje aan naar het skicentrum Wassenaar. Dat gebeurt 'in verband met het hoge ziekteverzuim naar aanlei ding van de wintersportvakan ties', zo schrijven B en W. Door haar ambtenaren skilessen aan te bieden hoopt het college het ver zuim in de toekomst te beperken. Het uitje gaat de gemeente on geveer 9000 gulden kosten, die niet in de begroting zijn opgeno men. Om het gemeentelijk huis houdboekje weer in evenwicht te brengen overweegt het college de onroerend-goedbelasting licht te verhogen. Burgemeester en wet houders waren gisteren niet be reikbaar voor commentaar op hun voorstel. EJW NOORDWIJK Fleurige bloembakken verfraaien sinds kort de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. De bakken, 42 in totaal, zijn geplaatst op initiatief van de aan de boulevard gevestigde onderne mers. Wethouder J. Willms van de gemeente Noordwijk nam gister middag de bakken symbolisch in ontvangst uit handen van W. van Schie, voorzitter van de Koningin Wilhelminaboulevard Belangenver eniging. De actie van de ondernemers is ingegeven door het besluit van de ge meente Noordwijk voorlopig geen geld uit te trekken voor de herin richting van de boulevard. Onder meer vanwege rijksbezuinigingen heeft Noordwijk de-renovatie uit de plannen geschrapt. De onderne mers zijn hierover verbijsterd. Over de toekomst van Noordwijks be roemdste straat treden de ondernemers binnenkort in overleg met de gemeente. Directeur Van Zuylen van Nijevelt poseert bij één van zijn attracties waar op dat moment nog druk aan werd gesleuteld. Het Wassenaarse recreatiepark heeft gisteren de deuren weer geopend, (foto Hicico Kuipers» Katwijk paaseieren-graafwedstrijd op hel strand bi| paviljoen t Centrum, aanvang 14.00 uur. paas-rad van avontuur in 't Tref punt, van 14.00 tot 17.00 uur. optreden van de formatie 'B- Sharp'. va 21.00 u. in De Schuit. e G roenoord- hallen. van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Café Lehmitz". door Theatergroep Carver, aan vang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. ren van 5-10 jaar, aanvang 13.30 uur in park De Houtkamp. eieren verven bij De Buitenge wonen, aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. voorjaarstentoonstelling in het üase ruilbeurs van postzegels, van 10.00 tot 16.00 uur in het Poelhuijs. Ruishornlaan Noordwijk bos- en duinwandeltocht over di verse afstanden, start vanaf 9.00 uur in café-restaurant De Duin- poort, Langevelderlaan. Noordwijkerhout vogelmarkt van 'De Kolibri'. van 13.00 tot 16.00 uur in 't Victorhuis, Sporkenhout. Wassenaar optreden van The Stable Roof Jazzband', bij de Wassenaarse Jazz Club, aanvang 21.00 uur in Cultureel Centrum Warenar. Zwammerdam bazar Muziekvereniging Wiihel- mma. met spe"et|es en pnjzen in ZONDAG 31 MAART Hazerswoude tweede polderloop over diverse afstanden, inschrijving vanaf 10 00 uur, start vanaf 11.15 uur bij club huis Hazerswoudse Boys. Sport park laan optreden van de Fnese gospel rockband Changed', aanvang Leiden e koffieconcert mmv Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (pia no), aanvang 11 30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. MAANDAG 1 APRIL Alkomado koffieconcert door het emsem- ble 'Dopo Ermlio'. aanvang 12 00 uur mde Alkeburcht. Roelof arends- Letden snuffefmarki m de Gfoenoord- hallen, van 10 00 tot 17 00 uur amateurkunst manifestatie 'Ar- t.stieke Handen', van 11.00 lot 17 30 uur m de Pieterskerk. Mm Korean Painting, a tradition maintained', 15 00 uur m het Rijks museum voor Volkenkunde. nacht ooncert mmv Angela Groothuizen, Herman Brood en Candy Duffer, aanvang 23 30 uur in de Stadsgehoorzaal oevekJertaan i bos- en dumwandeitocht over <*- haaveptem. start om 1100 u Warmond paase-eren zoeken voor kinde ren. aanvang 12.00 uur bij 1 Meer punt. Hereweg. DINSDAG 2 APRIL e tekenMms Walt Disney. 15 30 uur AJkeöurcht. Roelof ar endsveen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17