'Niet de eerste en niet de laatste verandering' Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD. De waanzin van ambtelijke 'overregulering' GescliiedschrijverJoop Breedeveld over wijzigingen bij Leidsch Dagblad: LEIDEN - Het eerste Leidsch Dagblad dat in 1860 verschijnt is klein van formaat. De krant is 25 centimeter hoog en 16,5 cen timeter breed. Veertig jaar ver der in de tijd, rond 1900, onder gaat de krant een ware gedaan teverandering, als het formaat naar '54 bij 38' gaat. Bijna een eeuw en vele veranderingen la ter, gaat het Leidsch Dagblad er op 16 april weer anders uit zien. "Het is niet de eerste wijziging van het 'gezicht' van de krant, het zal ook wel niet de laatste zijn", zegt J. Breedeveld, werk nemer van het Leidsch Dag blad. Breedeveld is ruim veertig jaar 1870 begint de krant te groeien. In dat jaar heeft het Leidsch Dagblad 280 abonnees, in 1880 zijn dat er ruim 3500 en rond de eeuwwisse ling 9500. De zoon van oprichter Sijthoff, Gerard Henri, die in 1886 bewind voerder wordt, wil van de kranten uitgeverij een modern bedrijf ma ken. Het Leidsch Dagblad krijgt de eerste telefoonaansluiting in Lei den, is als eerste op het elektrici teitsnet aangesloten en heeft ook de eerste vrachtwagen. In 1900 krijgt het bedrijf als eerste in Nederland een moderne zetmachine. Het for maat van de krant verandert, ze wordt ook dikker. Breedeveld: "De rode draad van de geschiedenis van het Leidsch Dagblad tot de jaren '80 het hoofd boven water te houden. Het Leidsch Dagblad hoeft geen mensen te ontslaan. Als de oorlog aanbreekt heeft de krant ruim 20.000 abonnees. Voor Breedeveld is dat een zwarte periode uit de ge schiedenis van de krant, omdat vol gens hem toen een onjuist beeld over de krant is ontstaan. "Er is ge zegd dat het Leidsch Dagblad 'fout' is geweest in de oorlog. Dat is niet waar. Directie en commissarissen hebben in die tijd naar mijn mening juist gehandeld". Toch krijgt de krant na de oorlog een verschijningsverbod van een paar maanden en werd directeur Henny geschorst. Breedeveld: "De regering in Londen vaardigde in De aanhef van de krant in de vorige eeuw (boven) en de nieuwe 'kop' van de krant op 16 april 1991. werkzaam in het kantoor aan de Witte Singel. De laatste maanden tot zijn VUT - in juni van dit jaar - besteedt hij aan de geschiedschrij ving van het Leidsch Dagblad. Daarin schenkt hij natuurlijk ook aandacht aan de wijzigingen die de krant in de loop van 131 jaar heeft ondergaan. Dat zijn er, volgens Breedeveld, vele geweest. "Het eerste nummer van het Leidsch Dagblad bevatte binnen- en buitenlandsnieuws, eco nomisch nieuws en berichten over de kerk. De eerste krant was maar vier pagina's dik". Soms kwam de krant niet vol, maar dan vulde de oprichter en uitgever van het Leidsch Dagblad, A.W. Sijthoff, de pagina's met advertenties van boe ken die hij uitgaf. Leids blaadje Veel stelt de krant in de eerste tien jaar van het bestaan nog niet voor. "Het Leidse blaadje werd de krant door de bevolking genoemd. Na is eigenlijk: steeds meer pagina's en meer abonnees". Het jaar 1924 verandert het beeld van de krant aanzienlijk. Er kunnen foto's worden afgedrukt. De eerste is er een van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in Scheveningen'. Het betekent niet dat vanaf die dag elke pagina met een foto wordt ver luchtigd. Die komen veelal terecht op de pagina met 'gemengd Intussen heeft het Leidsch Dag blad een nieuwe directeur. Het is de eerste niet-Sijthoff, Jan Willem Henny. "Een mannetjesputter", weet Breedeveld nog, "Maar ver schrikkelijk eigenzinnig. Hij was oprichter van het ANP, voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers, maar als de drukpers stuk was, ging-ie er zelf onder liggen om hem te repareren". Crisisjaren In de crisisjaren weten de kranten 1943 het bevel uit dat de kranten hun activiteiten moesten staken. Het Leidsch Dagblad besloot toen om dat niet te doen, het zou tot ge volg hebben dat de werknemers van de krant in Duitsland tewerk zouden worden gesteld". Breedeveld heeft zelfs bewonde ring voor de redacteuren van toen. "Als ik de leggers doorblader, sta ik ervan te kijken wat men nog durfde te schrijven". Als de Duitse bezetter op 1 januari 1944 een NSB-hoofdre- dacteur wil benoemen, besluiten di rectie en raad van commissarissen wèl om de uitgave van de krant te staken. Het is dan ook een tegenval ler wanneer het Leidsch Dagblad na de bevrijding niet mag verschijnen. Later krijgt de krant in hoger be roep tegen dat besluit gelijk; er is juist gehandeld tijdens de oorlogs jaren. 'Toch is het kwaad dan eigenlijk al geschied. Onze concurrenten in De 'geschiedschrijver van het Leidsch Dagblad, Joop Breedeveld. "De lezer denkt op 16 april misschien iels totaal anders in handen te krijgen, de volgende geschiedschrijver van het Leidsch Dagblad zal het wellicht bekijken als de zoveelste verandering in de historie van de krant", (foio wi» Dijkmui de stad kregen vastere voet aan de grond. Het duurt tot 1957 voor het Leidsch Dagblad weer hetzelfde aantal lezers heeft als voor de oor log. The Beatles In de zestiger jaren wordt een be houdende krant gemaakt. Discussie onstaat of een verslag met foto's van The Beatles in het Hillegomse Tre slong wel in de krant moet worden afgedrukt: dat langharig tuig! Een redacteur die een kritisch stuk schrijft over de 3 October-Vereeni- ging wordt op staande voet ontsla gen. Dat wordt met veel moeite on gedaan gemaakt. De krant zet de groei in de jaren '70 gestaag door. Onder de hoofdre dacteuren Soetenhorst en Mulder slaat de krant een koers in, die links van het midden ligt. Aan de stijging van de oplagecijfers komt pas na 1980 een einde. Net als vele andere regionale kranten begint het Leidsch Dagblad abonnees te ver hezen, die dalende trend is pas sinds korte tijd tot staan gebracht. De komende veranderingen moe ten een periode van groei inluiden. Breedeveld zal die wijzigingen van af 10 mei - zijn laatste werkdag - van af de zijlijn bekijken. "De lezer denkt op 16 april misschien iets to taal anders in handen te krijgen, de volgende geschiedschrijver van het Leidsch Dagblad zal het wellicht bekijken als de zoveelste verande ring in de historie van de krant". Ouftjfycutos Honderd jaar geleden stond in de krant: - Hedenmorgen om halfelf is een voor een voertuig gespannen paard, door het losgaan van het zwengelhout, op de Haarlem merstraat nabij de Bakkersteeg op hol geraakt en eerst op de Beestenmarkt tot staan ge bracht. In zijn woeste vaart heeft het dier op de Haarlem merstraat een ouden man, zeke ren Frank, omvergeworpen, met het gevolg dat hij, volgens dr. Van Rhijn, wiens hulp werd in geroepen, een arm had gebro ken. - Een moderne aartsvader. - Ze kere Lucas Nflarvinil Paez, op 20-jarigen leeftijd uit Galicie naar Amerika vertrokken, is thans als grijsaard van 93 jaren met een groot vermogen en met al zijn familieleden, te Barcelo na aangekomen. Hij is driemaal gehuwd geweest en heeft 23 zo nen, 16 dochters, 81 kleinkinde ren. 84 achterkleinkinderen, enz. Hij deed den overtocht met de ge heels familie op een eigen schip, met een kleinzoon tot kapitein - Prachtisch - Tc De Kalh. in Texas, zeide Maandag-ochtend een arbeider bij het opstaan tot zijne vrouw, dat zij haar gebed moest doen, aangezien hij haar dooden zou zoodra hij zijne schoenen aangetrokken had. De verschrikte vrouw besloot hem vóór te zijn. haalde ijlings eene bijl en kliefde haren echtgenoot, terwijl hij zijne schoenen aan trok, den schedel Vijfentwintig jaar geleden: - Alle Britten boven de 21 jaar kunnen kiezen met uitzondering van lords, krankzinnigen en misdadigers. Er waren natuur lijk onverwachte dingen: Her- bert Charles Jones, een 72-jange voormalige landarbeider m So- merstet stierf, toen hij zijn stem uitbracht De bruid Judith Cole ging onmiddelijk na het kerke lijk huwelijk naar de stembus en liet de gasten wachten. Studiedag aids LEIDEM Het Aids-platform Lei den en omstreken houdt op donder dag 4 april een symposium over aids. Tijdens het symposium zal een groot aantal vakmensen, onder wie huisartsen, internisten, maatschap pelijk werkers en een psychiater, de problemen van en de huJp aan aids- patienten onder de loep nemen. Het symposium wordt gehouden in het AZL. Het Leidse academisch ziekenhuis is aanwezig als centrum ziekenhuis voor HIV-infectieziek- ten en aids. Overigens is ook de Ba sisgezondheidsdienst bij de voorbe reiding betrokken geweest. De bijeenkomst begint om 16.30 uur en duurt tot 20.40 uur. De oorsprong van het bedrijf van De Goeij ligt in het begin van de ja ren tachtig. In 1984 werd de Finan ciële Verhoudingswet ingevoerd, die een breuk met het verleden be tekende. Tot 1984 kregen de ge meenten een uitkering uit het Ge meentefonds die was gebaseerd op het aantal inwoners. Meer inwo ners, meer geld. Vooral de grote ge meenten schreeuwden moord en brand over deze regeling, omdat hun inwoneraantal in de jaren ze ventig steeds verder terugliep. Doel van de nieuwe wet was dan ook om de grote steden aan een extraatje te helpen. Om dat voor elkaar te krijgen, werd bedacht dat niet meer het aan tal inwoners van een gemeente doorslaggevend zou zijn voor de vaststelling van de uitkering, maar het aantal woningen, de oppervlak te van de bebouwing, de omvang van de bebouwde kom en de gemid delde hoogte van de bebouwing. Dat laatste criterium wordt gehan teerd omdat een flatgebouw van twintig of dertig verdiepingen veel meer bewoners - en dus veel meer voorzieningen - noodzakelijk maakt dan een paar rijtjeshuizen. Luchtfoto's "Die criteria lijken duidelijk en overzichtelijk, maar in de praktijk valt het bar tegen", zeggen De Goeij en Nijveld. "Eenmaal per drie jaar worden van heel Nederland lucht foto's gemaakt. Op basis van die fo to's wordt bepaald in hoeverre een gemeente bebouwd is, maar die luchtfoto's hebben een schaal van 1: 18.000. De vraag is of je alles kan on derscheiden. Bovendien kan bij het interpreteren van de foto's een klei ne vergissing of een fout gemaakt worden, die grote gevolgen heeft". De Goeij ontdekte in 1984 hoe makkelijk fouten ontstaan en klop te bij èen willekeurig gekozen ge-t meente aan met de vraag of hij de berekening mocht nakijken. Zijn ervaring in de landmeetkunde zorg Leiderdorps bedrijf profiteert van omslachtige criteria verdeling rijksgelden Van onze correspondent Marcel Gelauff LEIDERDORP Slechts weinigen in Nederland weten hoe de geldstroom van rijk naar gemeenten is geregeld. H. de Goeij, directeur van adviesbureau Elbocon bv in Leider dorp en zijn medewerker N. Nijveld behoren tot die min derheid. Ze verdienen er zelfs een groot deel van hun dage lijkse boterham aan. Tot de klantenkring van Elbocon be horen inmiddels 250 van de 642 Nederlandse gemeenten. Kort gezegd komt het erop neer dat ze gemeenten adviseren over de handigste manier om het rijk zoveel mogelijk geld uit de zak te kloppen. Schuur Bent u daar nog? De Goeij en Nij veld wel. Ze vertellen over het Drentse dorpje Zuidlaren dat door een brand plotseling veel minder bebouwde oppervlakte had met alle gevolgen van dien: In februari 1986 brandde de Prins Bernhard Hoeve tot de grond toe af. De verzekering vergoedde alle schade aan het beurscomplex en binnen een padr maanden stond er een rij nieuwe hallen. Niks aan de hand lijkt het dus, maar deze stevi ge brand scheelde de gemeente Zuidlaren wel driejaar lang een uit kering van 23.000 gulden uit het Ge meentefonds, het potje dat het rijk heeft om de gemeenten van geld te voorzien. Wanneer de brand twee maanden later was uitgebroken. had Zuidlaren die 23 mille gewoon gekregen. "Toeval, daar komt het op neer. Puur toeval. Absurditeiten als in Zuidlaren zijn onbedoelde gevol gen van een poging wetgeving zo gedetailleerd te maken dat hij voor elke gemeente rechtvaardig uit pakt. In de praktijk is de Finaciele Verhoudingswet dus helemaal niet rechtvaardig. Hij hangt van wille keur aan elkaar. Bovendien is hij zo verschrikkelijk ingewikkeld, dat bijna niemand meer begrijpt hoe hij precies in elkaar steekt", zegt De Goeij. Nog een voorbeeld: Gemeente A geeft een onderne mende particulier toestemming om een huis te bouwen. De uitkering uit het Gemeentefonds aan ge meente A gaat met 500 gulden om hoog. Gemeente B geeft de broer van deze ondernemende particulier toestemming precies hetzelfde huis te bouwen. Zelfs het gepiep van de deurbel stemt overeen. Verder ver andert in beide gemeenten niets. De uitkering uit het Gemeentefonds aan gemeente B gaat met 50.000 gul den per jaar omlaag. Jammer, maar helaas. Zo zijn de regels en van re gels kunnen we uiteraard niet afwij ken. zou het ministerie van financi ën gemeente B ongetwijfeld voor houden wanneer deze verontrust aan de bel zou trekken. "Je kunt als gemeente pech heb ben en geluk. Het ligt er maar aan hoe de normen in jouw geval uit pakken. Elbocon krijgt regelmatig verzoeken van gemeenten of we eens willen uitrekenen of het ver standig is daar en daar te bouwen. Soms gaat een bouwplan dan niet door. Ze wachten ook wel eens een paar maanden met het slopen van een groot gebouw tot er weer lucht foto's zijn gemaakt. En je moet ook niet raar opkijken als ergens opeens een oude schuur of een leegstand pand wordt omgeduwd. Dat scheelt weer drie jaar op de uitkering uit het gemeentefonds". Lachen En het ministerie van financiën? Dat vindt het allemaal best. Het geld dat Elbocon voor zijn klanten binnenhaalt, gaat ten koste van an dere (vooral de grote) gemeenten, want het enige wat De Goeij en Nij veld doen is het anders verdelen van de 14,3 miljard gulden die het rijk jaarlijks in het Gemeentefonds stopt. De Goeij: "Kijk, we kunnen wel lachen om al die regeltjes, en er zijn nog veel meer bepalingen en crite ria dan we nu hebben verteld, maar het is natuurlijk waanzin waar we hier mee bezig zijn. Wat denk je dat bat uitvoeren van de Financiële Verhoudingswet kost? Al die lucht foto's, elke dne jaar weer. het werk dat eraan vastzit. Het gaat om tien tallen miljoenen. Het rijk haalt die kosten natuurlijk wel eerst uit Ge meentefonds, voordat het geld naar de gemeenten gaat Wij verdienen er zelf ook een aardige boterham aan. maar uiteindelijk moet de be lastingbetaler het allemaal ophoes ten". de ervoor dat hij de ondoorgronde lijke cijfermassa de baas kon. "Ik haalde er inderdaad fouten uit, en bij de volgende tien gemeenten ging het net zo. Op een of andere manier vallen de berekeningen van het ministerie meestal in het nadeel van de gemeenten uit". Zie hier de geboorte van een nieuw bedrijf. De Goeij en Nijveld gaan tegenwoordig gemeenten af en houden lezingen over de juiste interpretatie van de Financiële Ver houdingswet. Van Groningen tot Maastricht zitten de klanten. Vooral de bepaling dat de oppervlakte van de bebouwing en de bebouwde kom dienen te worden vastgesteld, blijkt een bron van discussie en el lende. Want waar begint en waar eindigt de bebouwde kom? De wet zegt dat een woning of een schuur die op minder dan tweehon derd meter van de rest van de be bouwing van een dorp in een wei land wordt gezet, tot gevolg heeft dat dat hele weiland bij de bebouw de kom wordt getrokken. De ge middelde hoogte van de bebouwing neemt daarmee af en dat doet de uit kering uit het Gemeentefonds da len. H. de Goeij en N. Nijveld (rechts). "Wij verdienen er een aardige boterham aan, maar uiteindelijk moet de belastingebetaler het allemaal ophoesten'. Ifoto GPD)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15