TAD LE DEN 'Een goede brandweerman is vaak een schoffie Goed paasweekeinde voor toerisme Leiden LEIDSCH DAGBLAD Brandweercommandant Mark gaat met pensioen 'Fan opa's tot verliefde stellen' s ZATERDAG 30 MAART 1991 Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Vlakbij de deur van zijn kamer hangt een spreuk. 'De tijd alleen wijst uit wie eerlijk is. Wie slecht is kan men kennen in een dag'. De woorden passen precies bij brand weercommandant Bart Mark. Hij zegt waarop het staat, verwacht dat ook van anderen. Tij dens het interview ter gelegenheid van zijn afscheid, neemt hij dan ook geen blad voor de mond. "Van een watje kan ik geen goede brandweerman maken". Vanaf 31 mei zal de markante kop van de commandant zelden meer te zien zijn op het 'hoofdkantoor' van de Leidse brandweer aan de Gooi meerlaan. Mark, twinkelende ogen, immens grote snor, verlaat de dienst officieel op 1 juli. Hij is dan 60 jaar en dat betekent dat hij zijn functie moet neerleggen. Hij doet het niet met plezier, geeft hij toe. "Ik laat me gewoon wegsturen. Ik draai nog nergens mijn hand voor om. En als er wat aan de hand is, dan doe ik nog graag mee met de blik semse boel". Mark, behalve hoofd van de Leid se brandweer ook commandant van het regionale korps en directeur van de Centrale Post Ambulancever voer (CPA) kan zich nu nog nauwe lijks voorstellen hoe zijn leven er uit zal zien na zijn afscheid. "Ik ben nu praktisch elke avond aan het werk. Alleen op zondag ben ik vrij. En voordat ik dan een paar dikke kran ten uit heb, is de dag voorbij. Wat moet ik gaan doen als ik de hele week vrij ben? Ik kan toch niet elke dag gaan tennissen en ik kan ook niet de hele tijd met mijn caravan op pad gaan. Ik zie het wel". Mark stapte op 30 maart 1953 bin nen in de brandweerkazerne aan de Langebrug. Hij had de LTS doorlo pen, kwam uit militaire dienst, en zocht een vaste baan. Dat hij een be trekking vond bij de brandweer, dat was eigenlijk maar toeval. "Sommi ge mensen zeggen dat ze er hun hele leven van hebben gedroomd om brandweerman te worden. Nou, ik niet. Ik wist voor mijn twintigste niet eens waar de brandweerkazer ne was. Maar toen ik er eenmaal was, ben ik ook brandweergek ge worden". Spuitgast Mark begon als brandwacht. Was 15 jaar lang 'spuitgast in de uitruk ploeg'. Werd vervolgens bevelvoer der en na 8 jaar officier. In 1982 werd hij commandant van de Leid se brandweer. "De leukste tijd was de periode dat ik bevelvoerder was. Dan maak je het échte brandweerle ven mee. Je geeft een beetje leiding, en je bent ook nog echt bezig. Later, als je eenmaal meer op kantoor zit, nou, dan kweek je een stuk zit vlees". Een bevelvoerder moet de moei lijkste beslissingen nemen, vindt hij. "Degene die het eerst arriveert, moet het eerste inzetbevel doen. Moet je beginnen met redden, of met blussen. Zetje de ladderwagen voor of achter, vraagje om assisten tie. Als je dat doet en het blijkt niet nodig, dan word je uitgelachen", schetst Mark de problemen. "Of ik echt bang ben geweest?", zegt hij glimlachend. "Nou nee. Een klein beetje bang wel, ja. Als bevel voerder vraag je je weieens af: ga ik nu niet te ver, kan ik dit nog wel vra gen van mijn manschappen?" De omstandigheden zijn voor de brandweer duidelijk verbeterd. Het materiaal is geavanceerder dan vroeger, de uitrusting van de spuit gasten is veiliger. Mark pakt de helm die hij droeg toen hij brand wacht was. "Een Duitse staalhelm, die misschien 40 gulden kostte". Hij wijst op de nieuwste aanwinst van de Leidse brandweer. Een helm met veiligheidsbril en goudvizier, dat kan worden gebruikt bij 'heel hete branden' en bij oliebestrijding bij voorbeeld. "Die kost acht-, negen honderd gulden", maakt hij het ver schil duidelijk. Toch heeft Mark tijdens zijn loop baan geen branden meegemaakt die voor het Leidse korps vervelen de gevolgen hadden. "Er waren wel kwetsuren, mensen die door hun enkel gingen of een knieblessure opliepen". Zelf kwam hij na zijn eer ste bluskarwei al in het ziekenhuis terecht. De motorzaak van Van der Steen aan de Stationsweg stond in lichtelaaie en Mark sprong door een voorruit heen. "Het was tamelijk slecht voor het vel". De mannen die voor of tijdens de oorlog branden bestreden, was een kort leven beschoren. Zij werden niet ouder dan zo'n jaar of 55, weet Mark. "Vanwege het rook happen was het wel met hun longen ge daan". Bang Bart Mark kende weinig angst. En zo moet het ook zijn. "Je moet niet bang zijn, maar ook weer niet te veel risico's nemen. Vroeger zei ik het al tijd anders: een goede brandweer man moet een schoffie zijn. En zo denk ik er nu nog over. Ik zeg wei eens tijdens een selectieprocedure: die moet je niet nemen, da's geen schoffie". Eens in de maand wordt rapport opgemaakt van alle leden van het korps. Wie veel te laat is gekomen, of een andere fout heeft gemaakt, moet op het matje komen. De com mandant moet dan 'stiekem wei eens lachen'. Hij denkt dan terug aan de tijd dat hij brandwacht was en zich ook nogal eens ("gemiddeld drie keer per jaar") moest verant woorden voor zijn daden. Boven dien beseft hij als hij de 'schulde naar' voor zich ziet staan, dat dat een goede brandbestrijder is. "Dat heb je met schoffies. Van een zij- e...eh...van een watje kan ik geen brandweerman maken. Het zijn kwajongens, bij de brandweer. En het is mooi als ze dat tot hun pensio nering kunnen blijven". De brandweerwereld is veel min der streng dan vroeger, toen ieder een in de houding ging staan als de commandant er aan kwam. "Dege ne die hem het eerst zag riep: 'In or de' en dan ging iedereen staan". De scheidende brandweercommandant Mark: "Van een watje kan ik geen goede brandweerman maken". Maar er geldt nog steeds een ijzeren discipline. "Ze vinden van mij dat ik redelijk streng ben. Sommigen zeggen zelfs 'autoritair'. Maar dat hoort bij dit vak. Op het Stadhuis zegt iedereen maar Jan, Piet, Klaas en Gerrit tegen elkaar. Van de bur gemeester tot de jongste bediende. Hier spreken we elkaar aan zoals het hoort. Hier is iedereen gescho ren, hier komt iedereen op tijd, hier maakt iedereen zijn bed op". Biertje Dat moet, stelt Mark, omdat er tij dens het blussen ook bevelen wor den gegeven. Dan gaat het niet zo van: 'Zou je zo vriendelijk willen zijn die slang uit te rollen?' "Dat kan toch niet? Als je hier een discussie maatschappijtje zou hebben, dan lukt het niet meer. Bovendien wil len de mannen zelf ook korte beve len horen als ze aan het werk zijn". Een goede commandant heeft ech ter twee gezichten, vindt Mark. Die gaat ook op zijn tijd met 'de man nen' mee om een biertje te drinken. "Dan zijn we wel breedsprakig, hoor". Hij hoopt dat het Leidse korps ('een van de beste van Nederland') blijft zoals het is. Dat de huidige olofk Zuvdci i waarden behouden blij ven. Want als hij ziet hoe het er nu aan toegaat bij het Nederlandse le ger, dan moet hij zijn hoofd schud den. De uitvoering is misschien nog wel goed, maar 'het oogt niet'. "Als ik soldaten zie lopen met 80 centi meter lang haar, tot op de koppel, nou dan vind ik dat., ehnee. dat kan hier niet, alleen al vanwege de veiligheid". Erepenning voor werk Stichting Pieterskerk LEIDEN - De Stichting Pieters kerk Leiden heeft de erepenning van de Vereniging Oud Leiden ge kregen. Volgens de vereniging draagt het werk van de stichting bij tot het behoud en herstel van het historisch stadsschoon. Een speciale commissie van voor dracht van Oud Leiden roemt met name de wijze waarop de Pieters kerk momenteel wordt gebruikt. "De stichting is er in geslaagd de kerk een eigentijdse bestemming te geven, zonder het karakter van het gebouw geweld aan te doen", staat te lezen in het rapport van de com- Ze is verheugd dat de kerk, als een van de oudste en belangrijkste monumenten, nog steeds kan func tioneren als een 'vitaal onderdeel van de Leidse samenleving'. Daarnaast is de prijs toegekend om waardering te tonen voor de ve le herstelwerkzaamheden die zijn uitgevoerd sinds de stichting in de jaren zeventig eigenaar werd van het gebouw. Tussen 1977 en 1982 werden dak, beglazing en kerkvloer hersteld. In 1983 werd de restauratie van twaalf kerkhuizen afgerond. Momenteel is de restauratie aan de gang van het gildebord van de wevers uit 1581. Binnenkort begint het herstel van de vier overige gildeborden, de ko lomschilderingen in het koor en het monumentale Van Hagerbeerorgel. ADVERTENTIE Informatiemiddag Opleiding A-verpleegkundigen met rondleiding in AZl Woensdag 3 april 1091 Aanvang: 14.00 uur bij de Centra School Nieuweroord. Rijnsburgerweg 124a in Leiden De opleiding start elk jaar op 1 maart en 1 september Poffertjeskraam Lammermarkt weer open LEIDEN - Wie geregeld langs de hoek Nieuwe Beestenmarkt/Lammer markt komt, heeft het al geroken: de poffertjes kraam van Martin en Yvonne Jansen is weer open. Tot eind september kunnen de liefhebbers weer bijna dagelijks te recht in het 'Oud Hol- landsch' restaurant dat dit seizoen dertig jaar in Leiden staat. Al drie generaties lang verkoopt de Schiedamse familie Jansen poffertjes in Leiden. Martin Jansen, die het vak al als klein jo chie leerde bij zijn vader, runt de kraam zelfstandig sinds 1986. Het familiebe drijf bestaat sinds 1865. Jaren geleden stonden ook kramen op onder meer de Stationsstraat en de Haarlemmerstraat, maar sinds enige tijd staat het tent-achtige paviljoen op de hoek van de Lam mermarkt met de Nieuwe Beestenmarkt de plek. De exploitanten zijn er best tevreden mee. In ie der geval is de plek cen traal genoeg om op te val len bij veel toeristen. Jan sen schat dat vijftig pro cent van de klanten niet uit Leiden komt. Maar ook in de stad zelf wonen de nodige fijnproevers. "We hebben veel vaste klanten, daar zijn we blij mee, want die komen al tijd. Bij het toerisme zijn we erg afhankelijk van zo merse dagen". De kraam trekt zeer verschillende mensen aan. "Ze komen van jong tot oud", weet Yvonne Jansen. Opa's komen er met hun kleinkinderen, en er zijn veel kinderpar tijtjes. De hokjes aan de zijkant van de tent zijn erg in trek bij verliefde stelletjes. "We vinden dat hartstikke leuk, we eisen alleen wel dat de gordijn tjes open blijven". Om het 30-jarig jubile um te vieren, heeft de fa milie Jansen een kor tingsactie op touw gezet. De goedkoopste portie poffertjes gaat het hele seizoen van de hand voor de speciale prijs van 3,75 gulden'. De uitbaters hopen daarmee nieuwe klanten te tekken. "Bij velen leeft het idee dat poffertjes erg duur zijn. Dat komt om dat mensen ze op 3 okto ber voor woekerprijzen kopen bij de eerste de beste kraam. Wij hopen ze ervan te overtuigen dat poffertje eten helemaal niet duur hoeft te zijn". Behalve poffertjes wor den op woensdagen ook oud-Holldndse wafels ge bakken. Uitgezonderd de maandagen is de kraam is tot en met 24 september iedere dag geopend. De eerste maanden van 11.00 tot 19.00 uur, gedurende het hoogseizoen wordt 's avonds langer doorge werkt. Hotels vol Musea verwachten veel bezoekers LEIDEN - Het Leidse toerisme gaat een prima weekeinde tege moet. De meeste hotels zitten bijna vol en de musea verwach ten veel belangstellenden. Op vallend is dat behalve Duitsers veel Fransen en Italianen in de stad zijn. De hoteldirecties spreken zonder uitzondering van een goede bezet ting. De verwachting is dat de ka mers die nog over zijn, snel worden geboekt. Zelfs hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt is niet pessimis tisch nadat gisteren een reservering van 52 kamers uit Duitsland werd afgezegd. "Die zijn we in de loop van zaterdag al weer kwijt", aldus eigenaar mevrouw Bos. Holiday Inn heeft nog 20 van de in totaal 200 kamers over. Die worden ook zeker nog gevuld, voorspelt een woordvoerder. "Er komen ieder jaar veel mensen op de bonnefooi vragen of er nog ruimte is". Tijdens de paasdagen zitten opvallend veel Amerikanen in het hotel bij de Ples- manlaan en Haagse Schouwweg. Dat is het reslutaat van een reclame campagne die is gericht op Ameri kaanse soldaten in Duitsland. "Die jongens komen net uit de golf en zijn wel toe aan een ontspannende vakentie". Het Bastion-hotel aan de Voor- schoterweg zit nu al helemaal vol. Dat blijft waarschijnlijk de hele maand april het geval, voorspelt een directie-lid. Hotel De Doelen aan het Rapenburg is eveneens zeer op timistisch. "We verwachten in de loop van zaterdag alles te hebben verhuurd. Als dat niet lukt heb je al tijd nog de groep die gewoon langs komt om te vragen of er nog een ka- MliS03 vier kamers. Een medewerkster spreekt van 'een opvallend groot aantal toeristen uit Frankrijk en Ita lië'. Hotel het Haagsche Schouw is volledig bezet. Alle 62 kamers wa ren al geruime tijd geleden gereser veerd. Het Golden Tulip Hotel aan de Schipholweg heeft nog dertig van de vijftig kamers onbezet. Toch ver wacht een woordvoerster dat het hotel vol stroomt. Ze baseert zich hierbij op ervaringen van vorig jaar. "Toen waren we net begonnen, en dus veel minder bekend dan nu. Toch kwamen toen al zeer veel men sen uit zichzelf langs om op het laatste moment een kamer te boe ken. We zaten dan ook vol, dat zal dit jaar niet anders zijn. We hebben natuurlijk het voordeel lekker cen traal te zitten". "Andere jaren kwamen er vijftig op een dag, nu draaien we gemiddeld zo'n 140 bezoekers per dag. De mo len is beide paasdagen open. De VW draaide gisteren over uren. De medewerkers gingen tot in de avonduren door om alle aanvra gen te verwerken. Directeur C. Hu- gens is optimistisch over de kans dat alle mensen kunnen worden ge holpen. "In de stad kunnen we nog wel het een en ander kwijt bij parti culieren. Daarna kunnen we altijd nog naar Den Haag. ik heb begre pen dat daar nog veel plaats is in de middenklasse hotels. Het heeft geen zin te trachten mensen in de streek onder te brengen, want daar zit alles vol. De VW is beide paas dagen geopend. "Dit zijn de dagen waarvan we het moeten hebben", aldus Hugens. Italië De Ceder aan de Rijnsburgerweg is zaterdag helemaal gevuld. Pas maandag komt er weer wat ruimte. Het hotel is onlangs uitgebreid met De Leidse musea zijn voorbereid op en gote stroom bezoekers. Sommi ge hebben deze week al een voor proefje gehad op de drukte. Een zegsman van molenmuseum De Valk zegt dat gemiddeld ongeveer dne keer zoveel bezoekers de kassa passeren als andere jaren in maart Ook bij het onlangs heropende museum Boerhaave zijn de ver wachtingen hoog gespannen. "Met een beetje mazzel gaan we over de 1000 mensen heen", meent een zegsman. De afgelopen week heeft Boerhaave ook al redelijk gedraaid, weet hij te melden. "Maar dat kan natuurlijk ook te maken hebben met de recente heropening Intern conflict Radio Rijnland LEIDEN - Radio Rijnland heeft haar eigen ouderenredactie tegen zich in het harnas gejaagd De werk groep, die een wekelijks program ma maakte met aandacht voor be jaarden, is inmiddels opgestapt. Aanleiding voor het conflict is het voornemen van Rijnland om het tijdstip van de uitzendingen te wij zigen. Voorheen verzorgde de re dactie uitzendingen op donderdag morgen van 11.00 tot 12.30 uur. Als het aan Rijnland ligt, gaat het pro gramma voortaan laat op de middag de lucht in. Dat tijdstip is volgens de oude ren-redactie totaal ongeschikt, om dat veel luisteraars van de doel groep dan elders vertoeven. De Stichting Ouderenwerk dringt er in een brief aan het Rijnland-be stuur op aan een oplossing te zoe ken voor de impasse. "We betreuren het zeer dat een informatief pro gramma voor ouderen dreigt te ver- dwijnen en een groep enthousiaste oudere vrijwilligers aan de kant wordt gezet". De brief is ook verzonden naar wethouder Walenkamp, die de loka le omroep in zyn takenpakket heeft en naar het commissariaat voor de media. Hans van Klinken, het verant woordelijke bestuurslid, was gister middag niet bereikbaar voor com mentaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13