voortgang in cao-gesprekken 'Cholera in Peru gevolg van aanpassingsprogramma IMF' Hoogspanning bij Rotterdams Dagblad Export remt neergang Amerikaanse economie Veel salades niet vers en veel te vet DONDERDAG 28 MAART 1991 'WVT' INOMIEV; ♦;i 1 PAGINA 5 Metaal, verzekering, omroep en haven UTRECHT (ANP/GPD) In een aantal bedrijfstakken vlotten de gesprekken tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe cao absoluut niet. Het overleg in groot-metaal en bij de omroepen lijkt op een conflict aan te koersen, in de havens zijn de vakbonden van de onderhandelingstafel weggelopen en in de verzekeringsbranche de werkgevers. De cao-onderhandelingen in de me taalindustrie (200.000) verlopen ui terst moeizaam, zo hebben de vak bonden gisteren na afloop van de tweede onderhandelingsronde la ten weten. "Als de metaalwerkge vers in hun starre opstelling blijven volharden stevenen we regelrecht op een conflict af', aldus onderhan delaar F. Hanko van de Industrie- en Voedingsbond CNV. Zo willen de werkgevers bijvoor beeld niets weten van een aanvul ling op de wao-uitkering voor oude re werknemers (vanaf 55 jaar) tot 87,5 procent. Ook op het gebied van de vut (in de metaalindustrie SUM) liggen bonden en werkgevers mij lenver uiteen. Over de lonen de bonden claimen loonsverhogingen variërend van 3,5 tot 4,5 procent is met nog geen woord gerept. De onderhandelingsdelegatie van de werkgevers in het verzekerings bedrijf (37.500 werknemers) is boos weggelopen uit de cao-onderhande lingen. Volgens Ramak had het Ver bond van Verzekeraars, de werkge versorganisatie, "werkelijk niets te bieden". Zo willen de werkgevers in de cao de mogelijkheid opnemen om 15 procent van de roostervrije dagen af te kopen (nu 7,5 procent). Tegenover de looneis van 4 procent stelde het verbond opnieuw een bod van in totaal 2,5 procent. Van middag was meteen al een al een protestmanifestatie tegen de werk- geversvoorstellen in Leeuwarden. Haven De onderhandelingsdelegatie van de Vervoersbond FNV is gisteren weggelopen uit het overleg over een nieuwe haven-cao. Volgens~FNV- onderhandelaar Joop Verroen zijn de havenwerkgevers niet bereid een aantal zaken centraal te regelen voor alle 11.000 werknemers in de havens van Rotterdam, Amsterdam en Zeeland. De Haven Ondernemers Vereni ging SVZ en de SVN vinden dat de verschillen tussen de Nederlandse zeehavens zodanig zijn dat afzon derlijke cao's de voorkeur verdie nen. De Vervoersbond FNV wil in het centrale overleg onder meer af spraken maken over uitbetaling van de prijscompensatie (ongeveer Draadloze pc De Japanse fabrikant van chips en computers, NEC, heeft gisteren een draagbare pc op de markt gebracht die net als een draadloze telefoon door middel van radiogolven met andere computers kan c 2,5 procent) en verlaging van de vut- leeftijd van 62 naar 60 jaar. Er dreigen acties bij de omroep als de werkgevers vasthouden aan het eindbod, dat zij tot desverre in de onderhandelingen voor een cao hebben gedaan. Tijdens een verga dering gisteravond spraken de vak bondsleden zich unaniem uit tegen het eindbod en voor het voeren van acties als bonden en werkgevers het morgen niet eens worden. Er is nog geen duidelijkheid over de vorm van de acties. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse economie blijkt minder sterk achteruit te lopen dan aanvan kelijk werd gevreesd, zo blijkt uit cijfers over het laatste kwartaal van 1990. Het bruto nationaal produkt (bnp) daalde in deze periode met 1,6 procent in plaats van de voorspelde 2 tot 2,1 procent, zo blijkt uit cijfers die het ministerie van handel giste ren bekendmaakte. Het nieuws ondersteunt de stel ling van de Amerikaanse president George Bush, dat de huidige reces sie slechts kort en opervlakkig zal blijken. Het relatief gunstige resul taat is vooral te danken aan een stij ging van de export en een daling van de import in oktober, november en december. Financiële deskundigen zeiden zich door de cijfers niet te laten af brengen van de verwachting dat het eerste kwartaal van dit jaar alsnog een achteruitgang van rond de 2 procent te zien zal geven. Daarmee zou pas echt gesproken kunnen worden van een recessie, omdat deze volgens het boekje wordt ge karakteriseerd door twee opeenvol gende kwartalen met een dalend bnp. De gunstige cijfers over het laatste kwartaal van 1990 wekken bij sommige economen echter wel ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens Het bedrijf verwacht dat de drie kilogram zware RC-9801 vooral bij ambulant personeel van grote be drijven zal voorzien in de behoefte om contact te kunnen blijven hou den met de centrale computer. Tankstations bekeurd De Economische Controledienst (ECD) heeft in de afgelopen weken proces-verbaal opgemaakt tegen meer dan honderd tankstations die zich niet hielden aan de wettelijke winkelsluitingstijden en zal door gaan met de intensieve controle. Een scherpe controle was al aan gekondigd, nadat de tankstations via een overgangsregime twee jaar de tijd hadden gehad om zich aan te passen aan een nieuwe situatie. Sinds januari van dit jaar mogen ze spullen die niet behoren tot het zo geheten weggebonden assortiment niet langer verkopen buiten de win kelsluitingstijden. Ze dienen deze artikelen op te bergen in een specia le afsluitbare ruimte. Akkoord bij FNV De werknemers van de vakcentrale FNV hebben gistermiddag de acties opgeschort nadat de Dienstenbond met het bestuur een principe-ak koord had bereikt. Daarin doet de werkgever enkele harde toezeggin gen. Afgesproken is dat de rechts kundige dienst FNV een extra bud get krijgt. Het federatiebestuur neemt de verantwoordelijkheid op zich dat er taken die bij een niet-ver- vulde vacature horen, mogen wor den opgeschort. Met betrekking tot nieuwe vacatures zal het bestuur een terughoudend beleid voeren. Daarbij garandeert het bestuur dat de werkdruk niet verder toeneemt. Lijndiensten charters De drie Nederlandse chartermaat schappijen Martinair, Air Holland en Transavia hebben van minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) toestemming gekregen voor lijndiensten in het komende zomer en winterseizoen. Martinair mag vanaf 1 paril twee keer per week naar Palma en Mal- lorca vliegen; Air Holland heeft toe stemming gekregen om vanaf 1 april lijndiensten te beginnen naar Ankara, Izmir, en Manchester. Transavia mag vanaf 1 april twee keer per week naar Funchal (Madei ra) en bovendien mag deze maat schappij haar frequentie naar de Ca- narische Eilanden (Las Palmas en Tenerife) uitbreiden van vijf naar zeven. Daarvan overtuigen wij u grai ITJf.M.I Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. LldillldiPl Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154. DEN HAAG (ANP) - Heel wat schepklare salades be%-atten meer gisten, schimmels en conserveer middelen dan de Warenwet toe staat. Daaruit kan worden afgeleid dat dergelijke salades te lang wor den bewaard, dat ze worden be waard bij een te hoge temperatuur of dat de gebruikte grondstoffen niet vers zijn. Dat zijn de conclusies die Konsumenten Kontakt trekt uit een onderzoek van 25 schepklare salades. De consumentenorganisatie on derzocht los verkrijgbare selderijsa lade, zeven vleessalades, zeven kip kerriesalades, zeven tonijnsalaes en drie garnalensalades. Uit het onder zoek bleek dat in tien van de salades meer dan duizend gisten en schim mels per gram zaten. In vier geval len waren het er meer dan 10.000 per gram. de norm van de Warenwet. In 24 van de 25 salades zat als con serveermiddel benzoëzuur. Dit middel kan buik- en hoofdpijn, huiduitslag, jeuk en benauwdheid veroorzaken bij mensen die er ge voelig voor zijn. Ook werd het min der schadelijke sorbinezuur aange troffen. In twee van de drie onder zochte garnalensalades werd de norm van de Warenwet (1000 milli gram per kilo) overschreden, in een zat zelfs viermaal de toegestane hoeveelheid. Maar ook drie van de zeven onderzochte vleessalades, drie van de zeven tonijnsalades en de seldenjsalade zaten tegen de Van wat wél in de salades mag zit ten. zat er vaak wel erg weinig in. KK vindt dat de salades voor mini maal 25 procent zouden moeten be staan Uit het ingredient waarnaar de salade genoemd is. De percentages van de naamgevende ingrediënten variëren sterk: vleessalades bevat ten 15 tot 42 procent vlees, kip-ker riesalades bestaan voor 17 tot 46 procent uit kip, tonijnsalades heb ben een tonijngehalte van 23 tot 34 procent en garnalensalades bevat ten 20 tot 37 procent garnalen. Tot slot melden de onderzoekers dat kant-en-klare salades dikma kers zijn: gemiddeld is het vetgehal te 28 procent Per 100 gram leveren ze gemiddeld 313 calorieën. De stemming onder de vakbonds leden was gisteravond grimmig. Ook de eigen vakbondsonderhan delaars werden door de aanwezige omroepmedewerkers niet ge spaard. Zij verweten de bestuur ders te weinig voor hen te doen. De vakbonden en hun leden vinden de door de werkgevers geboden loon stijging van 2,5 procent plus 1 pro cent eenmalig als decemberuitke- ring te mager. Verder willen de werkgevers de afvloeiingsregeling beperken. de verwachting dat de huidige re cessie, de eerste in de VS sinds acht jaar, al in het tweede kwartaal van dit jaar kan worden gekeerd, zodat ernstig verlies van produktie en werkgelegenheid, waarmee reces sies doorgaans gepaard gaan, ach terwege kunnen blijven. Zeker de regering heeft bij zo'n scenario te winnen, omdat de economie op die manier geen onderwerp wordt bij de verkiezingen van volgend jaar. Vooral veel onafhankelijke eco nomen delen die positieve verwach ting dan ook niet. Zij vrezen dat de hoge schuldenlast van consumen ten, ondernemingen en regering nog lange tijd op de economische prestaties zullen drukken. In een apart verslag maakte de Amerikaanse regering woensdag bekend dat de winsten van het Amerikaanse bedrijfsleven het af gelopenjaar met 3,8 procent zijn ge zakt. nadat in 1989 al een achteruit gang van 7,7 procent was geconsta teerd. De bnp-cijfers over het laatste kwartaal hebben geen invloed op het cijfer voor het hele jaar. Over het geheel genomen ging het bnp er het afgelopen jaar 0,9 procent op voor uit, het zwakste resultaat sinds een verlaging van 2,5 in het recessiejaar 1982. De zichzelf parkerende Volkswagen Futura gisteren in Central Park in New York manoeuvreert zichzelf een klein parkeerplaatsje. NEW YORK (AP) - De oude Volkswagen-kever had z'n voor delen met parkeren: hij was klein. Maar een nieuw ontwerp van een Volkswagenmodel gaat aanzienlijk verder: het voertuig parkeert zichzelf. De Volkswa genontwerpers hebben een par keersysteem ontwikkeld dat al les zelf doet, zelfs parallel parke- Sceptische mediavertegen woordigers en Volkwagenfunc- tionarissen waren gisteren in Central Park in New York bij een om een demonstratie bij te wonen van het automatische parkeersysteem van het nieuwe Futura-model. Een technicus reed de Futura van de plaats Nieuw model Volkswagen parkeert zelf waar hij stond geparkeerd. Op het moment dat de meeste chauffeurs hun nek en wervel kolom in allerlei bochten begin nen te wringen, stapte hij een voudig uit. Na een druk op een knop aan het stuur begon de auto naar vo ren en naar achteren te rijden, en nogmaals en nogmaals, tot AP) hfj netjes naast de stoeprand stond geparkeerd. Het automatische parkeersys teem werkt via een batterij laser-sensors en supersonische sensors aan de voorkant en de zijkanten van de auto. De sen sors lezen hoever de auto is ver wijderd van de stoeprand en van andere auto's, voor en achter. De gegevens worden doorges eind aan een computer die ver volgens de juiste berekeningen maakt en de gewenste signalen geeft. Het zal nog een jaar of vijf du ren voor het systeem op de markt kan worden gebracht. De prijs van de Futura wordt er wel iets hoger door, naar schatting 5.000 tot 10.000 dollar. LIMA (IPS) Het economische aanpassingsprogramma dat Peru onder druk van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft doorge voerd, is een van de belangrijkste oorzaken van de huidige cholera- epidemie. De directeur van de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO), Hiroshi Nakajima, heeft dit gisteren in Lima verklaard. Volgens Nakajima lijdt het "geen twijfel" dat Peru door het hardhan dige bezuinigingsbeleid en de beta lingen die het IMF eist niet in staat is om meer geld uit te trekken voor de bestrijding van de cholera-epide- mie. Nakajima, die eerder deze week in Peru is aangekomen om zich van de toestand op de hoogte te stellen, zei dat de epidemie tot nu toe 609 levens heeft geëist. Officieu ze schattingen stellen het aantal slachtoffers inmiddels op meer dan duizend. De sanitaire voorzieningen in het land verkeren volgens Nakgjima door de economische crisis in een deplorabele staat. Technici van de WHO hebben gezegd dat als Peru in staat was geweest om 60 miljoen dollar te investeren in de sanitaire infrastructuur, de drinkwatervoor ziening en de riolering, de versprei ding van de cholera voorkomen had kunnen worden. De cholera werd op 23 januari ontdekt in de haven stad Chimbote, maar heeft zich nu over het hele land verspreid. Bij meer dan 100.000 mensen is nu cho lera geconstateerd; van hun zijn er 20.000 in het ziekenhuis opgeno- De ziekte lijkt zich ook naar de buurlanden van Peru te versprei den. Heineken zoekt Duitse partner AMSTERDAM (GPD) - Het bier concern Heineken is nog steeds op zoek naar een partner waarmee het in een klap een vooraanstaande po sitie kan verwerven op de Duitse biermarkt. Aanbiedingen krijgt het bedrijf naar eigen zeggen genoeg uit heel Europa en ook elders uit de wereld trouwens maar van de Duitse kandidaten heeft tot dusver re geen enkele de Nederlandse bier brouwer ervan kunnen overtuigen de partner te zijn waarmee Heine ken de Stap kan wagen. Heineken wil in Duitsland ook geen genoegen nemen met minder dan een klasse-merk (premium) met een landelijke markt. "Dan is de keus niet zo groot", aldus Heine- ken-president drs. G. van Schaik gistermiddag bij de presentatie van het jaarverslag. Het concern behaalde vorig jaar een nettowinst van 366 miljoen gul den. 12.4 procent meer dan in 1989. Er wordt een dividend van 3,50 gul den uitgekeerd, evenveel als het jaar daarvoor. De omzet die het Hei- neken-concem vorig jaar bereikte (in totaal 8,21 miljard gulden, 5 pro cent meer dan in 1989), kwam op nieuw voor het leeuwedeel uit de bierverkoop (6,67 miljard, een stij ging met 5,3 procent ten opzichte van 1989). Het marktaandeel van Heineken bier is vorig jaar in Nederland weer wat teruggelopen. In de horeca nam het weliswaar toe maar voor het thuisgebruik lijkt de consument vaak een ander flesje te hebben opengetrokken. Volgens Van Schaik zit er in heel Europa trou wens geen stijging meer in de bier verkopen. Met zijn alcohol-arme Buckler bier scoort Heineken vooral in het buitenland goed. Op deze markt neemt Buckler in Europa na Claust- haler de tweede plaats in. In Neder land heeft het alcohol-arme bier een paar jaar geleden een fikse concur rent gekregen in het alcohol-vrije Bavaria Malt Heineken heeft daar in onze contreien nog geen eigen al- cohol-vry bier tegenover gesteld. Wel is al een alcohol-vrije variant van Buckler in het Midden-Oosten op de markt gebracht. Of en wan neer dit bier ook in Europa ver kocht gaat worden staat nog niet vast Akkoord KLM en bonden over reorganisatie NOORDWIJK (GPD) - De KLM en de vakbonden zijn het gisteren eens geworden over het reorganisatie plan dat de noodlijdende lucht vaartmaatschappij weer uit het slop moet halen. De operatie zal hooguit, enkele tientallen KLM-ers zijn of haar baan kosten. Door afvloeiingsregelingen voor werknemers van 57,5 jaar en ouder, door natuurlijk verloop, omscho ling, herplaatsing elders in het be drijf en door de verwachte groei van de KLM blijven er van de 1100 ar beidsplaatsen die weg moeten, nog slechts 150 'probleemgevallen* over. "Voor deze mensen gaan we proberen een baan buiten de KLM te zoeken. Voor hoeveel ervan uit eindelijk ontslag onontkoombaar is. is op dit moment nog niet te zeg gen", aldus hoofd personeelszaken van de KLM, C. Woudenberg. De KLM en de vakbonden heb ben gisteravond definitief overeen stemming bereikt over een pakket maatregelen om de luchtvaartmaat schappij uit de rode cijfers te halen. Dat gebeurt onder meer door pro- duktiviteitsverhogende maatrege len van in totaal 525 miljoen gulden. In totaal moet de KLM 955 miljoen gulden bezuinigen. De maatschap pij moet in 1993/"94 weer vijf pro cent van de omzet als winst boeken. Vrije Volk en Nieuwsblad op 2 april samen EG-eonsuinent beter beschermd BRUSSEL (AP) Consumenten binnen de EG krijgen vanaf 1 april meer bescherming als een conventie in treedt werking die bij interna tionale handelstransacties de wetten van het land waarin de koper woont voorrang geeft. De verandering is het gevolg van de Conventie van Rome. die de EG- lidstaten tien jaar geleden opstelden. Tot nu toe werd bij internationale transacties altijd de wet van het verkopende land gehanteerd De Eu ropese Commissie zei gisteren dat alle contracten van produktcn en diensten onder de nieuwe richtlijnen vallen, uitgezonderd verzekerin gen. Van c ANP-correspondent ROTTERDAM - Als het Rotter dams Dagblad dinsdag voor het eerst verschijnt wordt een tijdperk afgesloten. Het Vrije Volk (HW), vlak na de oorlog als socialistisch bolwerk de grootste krant van Ne derland met meer dan 325.000 abon nees, is dan historie. HW gaat sa men met het Rotterdams Nieuws blad op in het het Rotterdams Dag blad. Zowel het RN als HW was de laatste jaren noodlijdend. Zo werd de laatste reddingspoging om Het Vrije Volk als zelfstandige krant te behouden, 'De Grote Sprong Voor waarts', een mislukking. Deze nieu we koers om een nieuw, jong en progressief publiek aan te trekken werkte onvoldoende om de grote af name van het vergrijsde socialisti sche abonneebestand goed te ma ken. Het HW was verloren. De teloorgang van het Rotter dams Nieuwsblad heeft minder emoties losgemaakt dan de ophef fing van Het Vrije Volk. De stilte rond het RN, dat op 4 april 1878 werd opgericht, valt deels te verkla ren doordat het dagblad al jaren geen zelfstandige positie meer in nam. De krant had haar zelfstandig heid moeten prijsgeven nadat ze on derdeel was geworden van Sijthoff Pers, onder meer uitgeefster van de Leidsche en de Haagsche Courant. Het RN was qua inhoud voor een deel hetzelfde als de HC, een kop blad derhalve. Het Rotterdams Dagblad wordt een krant waar de Rotterdammers trots op zullen zijn, daarvoor stellen de hoofdredacteuren Leo Pronk en Jan Prins zich persoonlijk garant. "Wie vanaf dinsdag 2 april wil we ten wat er in de Maasstad en regio gebeurt kan niet om het RD heen", aldus Prins. Geen plaats Volgens de directie van Rotterdams Dagblad CV (commanditaire ven nootschap) begint de krant met 110.000 abonnees, inclusief proefa bonnementen. In de losse verkoop gaan 12.000 exemplaren. De Avond bladen Combinatie Rotterdam (ACR), de uitgeefster van het RN en HW, gaat op in de nieuwe vennoot schap. bladen geen plaats meer was in Rot terdam. Voor de eigenaren de Ne derlandse Dagbladunie (50 procent) en Sijthoff Pers (SP, 50 procent) was het RD de enig overgebleven mogelijkheid. De Perscombinatie trekt zich als mede-eigenaresse te rug en doet haar aandelen over aan Dagbladunie en SP. De lezers van HW en RN hebben de afgelopen weken kunnen wen nen aan de opzet van de nieuwe krant. Zo zijn bij voorbeeld de pagi na's sport, economie en nieuwe ru brieken al weken in beide titels in de nieuwe vorm opgenomen. Jan Prins, voormalig hoofdredac teur van het Rotterdams Nieuws blad, is duidelijk over de toekomst. Hij vreest geen massaal weglopen van abonnees en ook geen eventue le concurrentie van het Algemeen Dagblad, toch dominant aanwezig in de Maasstad. "Het AD is geen stadskrant en dus geen alternatief voor het nieuwe dagblad. Wie veel over stad en regio wil lezen, komt bij ons terecht. Als je toch over marktpositie wilt praten, dan kom je terecht bij de niet-krantelezer. Daar zit je publiek, dét je moet aan trekken". Voor de journalisten kan de krant (92 arbeidsplaatsen) niet snel ge noeg verschijnen. Ze hebben zeker de afgelopen maand onder 'hoog spanning' moeten werken; het RD voorbereiden en daarnaast het RN en HW maken. Het samenvoegen van twee re dacties is een ingrijpende operatie geweest. Over de uiteindelijke sa menstelling van de redacties is vooral bij Het Vrije Volk veel com motie ontstaan. Daar vielen ook de grootste klappen, de meeste afval lers zijn HW'ers. Niet iedereen bij deze krant is ook tevreden over de benoeming van Prins en Pronk (hoofdredacteur HW) tot hoofdre dacteur. Zo betwijfelt Arnoud Riethof (ruim 13 jaar HW-verslaggever en bij de nieuwe krant redacteur bin nen/buitenland) of de benoeming van Prins en Pronk een juiste keuze is. Riethof, lid van de redactiecom missie ad interim van de nieuwe krant: "Ik vind persoonlijk dat ze het niet hadden moeten doen. Vers bloed van buitenaf was goed ge weest voor de nieuwe krant". ADVERTENTIE Typitcbvoc Maalt' t het heren merti van MeWtform Topkwaliteit Top pasvorm voode op en lop man van vandaag hebban nu de complete herenconectie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5