Kabinet snoeit voor 1,5 miljard gulden Broers ontkennen incest Guardian Angels niet echt welkom in Amsterdam Om begroting voor dit jaar rond te krijgen Buitenlandse meisjes zijn vaak 'hopeloze' spijbelaars Deel belastingheiwomiuig volgens Oort niet gedekt Fantastisch kroes inferieur DONDERDAG 28 MAART 1991 BINNENLAND PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft besloten te bezuinigen op de huisvesting van poli tie, de verkeersveiligheid, het milieubeleid en ontwikkelingshulp. Ook de gezondheids zorg en de werkloosheidsbestrijding zullen het met minder geld moeten doen. De bezuini gingen - in totaal 1,5 miljard - zijn nodig om de begroting voor dit jaar rond te krijgen. Van onze correspondent Ger Dijkstra DEN HAAG "Soms ben je al blij dat buitenlandse meisjes tot hun veertiende op school blijven", zegt H. Niepoth, vice-voorzitter van de Vereniging voor Leerplichtambte naren. Hij en zijn collega's worden steeds vaker geconfronteerd met spijbelende Turkse en Marokkaan se meisjes. Veel van die meisjes mo gen van hun ouders niet meer naar school. De laatste tijd regent het proces sen-verbaal, gevolgd door rechtsza ken. Maar steeds meer leerplicht ambtenaren geven de moed op. Het is roeien tegen de stroom in. De spij belende islamitische meisjes zijn hopeloze gevallen. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) verzet zich nog tegen de prak tijk die dreigt te ontstaan. In de nieuwe Leerplichtwet die in voor bereiding is, kunnen ook kinderen vanaf hun 12e jaar worden aange pakt als ze spijbelen. "Wel een beetje erg jong", zegt Niepoth. Bo- cendien, welke straf moet worden opgelegd? Geldboetes helpen niet, want de kinderen hebben geen cent, zegt Niepoth, die als hoofd van het bu reau leerlingzaken van de gemeente Leiden de praktijk kent. "Bij ons zijn de problemen niet echt groot. Dat verschilt van gemeente tot ge meente, vaak ook afhankelijk van de manier waarop het probleem wordt aangepakt. Maar in Den Haag is het heel erg". De ouders houden de kinderen vaak om uiteenlopende redenen thuis. Men wil niet dat meisjes deel nemen aan zwemles of gemengde gymnastiek, de kinderen komen te laat terug van vakantie in het moe derland of de ouders houden de meisjes thuis om te helpen in de huishouding. Abdullah van Bommel van het Mos lim Informatie Centrum in Den Haag adviseert regelmatig advoca ten van ouders, die in conflict zijn gekomen met de Leerplichtwet. Vaak doen ouders een beroep op de koran om het spijbelen te verant woorden. Meestal kan hij ze niet helpen, omdat de koran weinig aan- knooppunten biedt om de ouders gelijk te geven. "Het verzet van de ouders is voor namelijk cultureel bepaald. Het heeft typisch te maken met de ge bruiken in het dorp van oorsprong, waar meisjes al vroeg van school gaan om geld te verdienen of moe der thuis te helpen in de huishou ding. Maar met religie heeft dat niets van doen. De meeste Marok kaanse ouders komen uit een een De maatregelen worden opgesomd in een brief die minister Kok van fi nanciën gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De brief is een uitwerking van de afspraken die bij de tussenbalans voor dit jaar zijn gemaakt. Toen werd bepaald dat alle departementen samen 1120 miljoen gulden moesten bezuini gen. Alleen Sociale Zaken en Ont wikkelingssamenwerking werden van die operatie uitgesloten. Om alle departementen tot actie te bewegen, werd een verbod op het aangaan van nieuwe financiële ver plichtingen uitgevaardigd. Dat is nu voor alle ministeries, behalve Binnenlandse Zaken, opgeheven. Minister Dales ziet 14,1 miljoen van haar uitgaven geblokkeerd. Sociale Zaken levert 276 miljoen gulden in. Dat geld wordt betaald uit de meevallers die het departe ment vorig jaar had. Daarnaast wil minister De Vries 50 miljoen gulden weghalen bij het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA), de in stantie die het arbeidsmarktbeleid uitvoert. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) levert 150 mil joen gulden in. Dat gebeurt onder meer door minder op de kapitaal markt te lenen voor hulp aan India, Indonesië (te zamen 45 miljoen), de Nederlandse Antillen en Aruba (sa men 65,5 miljoen). Afgewerkte olie Minister Dales vult een deel van haar bezuinigingen in door te kor ten op de huisvesting van de politie (18,5 miljoen). De bewindsvrouw wil later dit jaar proberen deze kor ting alsnog ongedaan te maken. Bij VROM wordt van een totale be zuiniging van 43,2 miljoen gulden de helft ingevuld door te korten op milieu-uitgaven (afgewerkte olie, mestbeleid, afval en onderzoek). De rest kort minister Alders op het budget van de Rijksgebouwen dienst. Minister Maij (verkeer) haalt acht miljoen weg bij de verkeersvei ligheid. Vijftig miljoen wordt ge kort op subsidies voor schone bus sen, spits- en snelbussen, bedrijfs- vervoer en vervoersmanagement. WVC haalt een deel van de totale bezuiniging (59,3 miljoen) uit het korten op onderzoek, cultuursubsi dies, maatschappelijke hulpverle ning en het budget voor zorgver nieuwing. Diverse ministeries vullen hun bezuinigingen in door te snijden in materiële uitgaven, het terughou dend opvullen van vacatures (Justi tie en WVC) en het inleveren van meevallende inkomsten. Minister Ritzen (onderwijs) haalt zijn totale bezuiniging (412,6 miljoen gulden) binnen door twee maatregelen. Ten eerste een doorwerking van een meevaller uit 1990. Ten tweede door de betaling van de interim-uitke ring ziektekosten uit te schuiven van december naar volgend jaar. Dat levert eenmalig 200 miljoen op, maar verzwaart de problemen in 1992. Minister Ter Beek (defensie) haalt 229,1 miljoen bij elkaar door onder meer een snellere afslanking van de landmacht. Het bezuini gingsbedrag wordt aangevuld met een meevaller van 500 miljoen uit de aargasbaten. DEN HAAG (GPD) Een groot deel van de belastinghervorming volgens de plannen-Oort, die met ingang van vorig jaar is doorge voerd, is ongedekt. Minister Kok (fi nanciën) heeft dit de Kamer in een nota over de belastingen laten we ten. De belastinghervorming, die gedeeltelijk gepaard ging met een belastingverlaging,werd gefinan cierd door het schrappen van af trekposten, andere belastingmaat regelen en een bijdrage uit de schat kist van 4,1 miljard gulden. Kok geeft nu aan dat er in de financie ring van de operatie een gat zit van minstens 900 miljoen gulden. Zo heeft een plan om overwinsten van pensioenfondsen en verzeke raars aan te pakken (opbrengst 750 miljoen gulden) nog niets opgele verd. De wet is nog steeds niet in werking getreden. Datzelfde geldt voor een wetsvoorstel om admini stratieve boetes bij belastingen te verhogen en het systeem van navor deringen aan te passen (opbrengst 150 miljoen gulden). De bewindsman schrijft verder in de nota dat er bij de opzet van 'Oort' uitgegaan werd van sterk stijgende belastingopbrengsten. Na 1988 zijn de belastingopbrengsten echter niet meer toegenomen. De kosten van de operatie zijn-daarmee nave nant gestegen. Om welk bedrag het gaat, zegt Kok niet. Panda Card Plastic gaat de natuur een handje helpen. Samen met het Wereld Na tuur Fonds (WNF) introduceert de credit-card organisatie Visa een nieuwe natuurvriendelijke betaal kaart: de Panda Card. In het Am sterdamse Concertgebouw wordt vanmiddag de eerste uitgereikt aan de voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, burgemeester Ed Nijpels van Breda. Huurauto Hertz-Automobielen en de Neder landse Spoorwegen zijn een samen werking aangegaan in een 'Trein en Huurauto' project. Vanaf gisteren is het op 27 intercity-stations mogelijk een auto te huren tegen een speciaal dagtarief. Dit ligt dertig procent la ger dan de normale verhuurprijs en is in combinatie met een geldig treinbiljet verkrijgbaar. Dodenweg De politie heeft gisteren de eerste auto van een snelheidsovertreder op de rijksweg Alkmaar-Den Hel der in beslag genomen. Een Duitse automobilist reed 170 kilometer per uur tussen Schoorldam en Burger vlotbrug, waar 80 km is toegestaan. Sinds vrijdag geldt op de 'doden weg' tussen Alkmaar en Den Helder de maatregel dat een overschrijding van 100 procent of meer van de maximumsnelheid (50 of 80 km) tot inbeslagneming leidt. va u t*u iv i ROTTERDAM IJsbeermoede Eerder heeft het kabinet al eens te Katrien geniet van het zonnetje sa kennen gegeven dat de operatie- men met haar twee kleintjesClste Oort mogelijk 4,75 miljard gulden ren mochten de ijsbeertjes, die na had gekost. Hoe die extra kosten hun geboorte de tijd in de 'uiinte (650 mihoen gulden ten opzichte rigto. van BUjdorp hebben doorge van het oorspronkelijke bedrag) bracht, voor het eerst naar buiten zijn opgevangen, is nooit duidelijk De peuters zijn eind vorif jaar gebo- gemaakt. ren. uoioanpi ADVERTENTIE PASEN IN ENGELBERTHA HOEVE Op eerste en tweede paasdag genieten van een schitterend viergangen diner samengesteld en bereid door top-chefkok Jaap Maijenburg. Uiteraard is ook la carte dineren op deze dagen mogelijk. Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden ARNHEM (GPD) Vier grote ke rels, snotterend op een rij. Zo ston den de gebroeders gistermiddag na een urenlange zitting voor de Arn hemse strafrechter. Hun onschuld wassend in tranen. Hoewel tegen hen en een aanstaande zwager fikse straffen geëist werden wegens veel vuldig plegen van incest, hielden ze pertinent vol dat ze hun vier nicht jes nooit aangerand hebben. Ook de moeder van de slachtoffertjes ont kende elke betrokkenheid bij deze zaak. "Ik heb niemand verkracht", riep een van de broers. "Wij zijn het slachtoffer van leugens", sprak een ander. En een derde, tegen wie een gevangenisstraf van' veertien jaar werd geëist, waarschuwde de recht bank niet de fout te maken als in de zaak van de Zes van Birmingham. De vierde, die eveneens veertien jaar tegen zich hoorde eisen, zei hui lend: "Ik heb niemand verkracht". De vijftige jarige aanstaande echt genoot van de moeder van de slachtoffers gaf emotioneel te ken nen dat hij de Heer straks recht in de ogen kan aankijken. Zijn aan staande fluisterde bijna: "Ik ben al kapot gemaakt". Huichelarij? Waar heid? De rechter zal op 9 april uit spraak doen. De vier broers (31, 33, 41 en 45 jaar) uit Arnhem, Velp en Rheden, alsmede hun 50-jarige aanstaande zwager, worden ervan verdacht, op aandrang en medewerking van hun 49-jarige Veenendaalse zuster, hun (minderjarige) vijf nichtjes, doch ters van de vrouw, jarenlang en met grote regelmaat te hebben ver kracht. De schattingen variëren van honderden tot zelfs duizenden ge vallen van incest. Behalve de zes die gisteren voor de rechter verschenen tijdens de pleidooien van hun advo caten, zitten voor deze zaak nog elf mensen vast. Voornamelijk familie leden. Tijdens de eerste zittingsdag, eergisteren, eiste de officier van jus titie celstraffen variërend van veer tien tot 2,5 jaar. De zaak kwam zomer vorig jaar aan het rollen toen twee nichtjes aangifte deden bij de politie. Het be gin van een intensief onderzoek van het Openbaar Ministerie. In eerste instantie bekenden de broers, op een na, meermalen misbruik te heb ben gemaakt van hun nichtjes. La ter werden deze verklaringen inge trokken. De verdediging vond dat de ver klaringen van de nichtjes onvol doende waren voor een deugdelijk bewijs. Advocaat J. Brand kwam tot de berekening dat, op grond van de uitspraken van de slachtoffers, er in enkele jaren tweeduizend ver krachtingen hebben plaatsgevon den. "Onmogelijk. We hebben te maken met waanbeelden van de meisjes". Advocaat Van Gelder ging een stukje met de uitspraken van de kinderen mee. "Er moet wel iets gebeurd zijn, anders zijn ze psy chisch niet zo in de war. Maar mag je een verklaring van een psychisch gehavende wel serieus nemen?", vroeg hij zich af. Advocaat Schat ontkende dat de slachtoffers alles uit de duim hebben kunnen zuigen. "Er zijn zeker intrieste dingen ge beurd. Dat kan niet anders. Alleen de vraag is wie het hoe vaak heeft gedaan", meent hij. voudige, agrarische samenleving. Die duiken niet diep in de leer, maar reageren op Nederlandse situaties zoals ze ook in Marokko zelf zouden reageren". "In zijn algemeenheid hebben Turkse, maar vooral Marokkaanse ouders iets tegen de cultuur op de Nederlandse scholen. Het volwas sen gedrag, het roken en de uitda gende kleding van de meisjes. Dat is veel ouders een doorn in het oog". "Men is bang voor seksuele con tacten en daarin is de islam heel dui delijk. Sex voor het huwelijk is uit gesloten". Zeker als ze 13. 14 jaar oud zijn en de belangstelling voor de jongens groter wordt, is voor de ouders het moment gekomen om de meisjes thuis te houden. Voor alle zekerheid. Volgens Van Bommel is het probleem van het spijbelen van de islamitische meisjes overigens nog slechts een kwestie van jaren. "De nieuwe generatie die nu kinde ren krijgt, denkt heel anders over dit soort zaken". Wallage tegen snipperdagen voor scholieren DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Wallage (onderwijs) is geen voor stander van snipperdagen voor scholieren. Het ministerie voorziet organisatorische en onderwijskun dige problemen door deze vorm van De commissie vakantiespreiding van de Voorlopige Adviesraad Openlucht Recreatie wil in het schooljaar '92/"93 experimenteren met twee snipperdagen per scholier per jaar. Dit maakte staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) deze week openbaar. Volgens de woordvoerder van het ministerie van onderwijs komen de organisatorische problemen vooral tot uiting wanneer de scholen wel lesgeven, maar dat een aantal leer lingen niet komt opdagen. Dit zou de continuïteit niet ten goede ko- Daders geldroof rekenden op nog veel grotere buit HAARLEM (ANP) - De daders van de geldroof op 1 december 1990 bij het vliegtuigafhandelingsbedrijf Aeroground Services op Schiphol rekenden op een veel grotere buit dan zij in handen kregen. Dat bleek gisteren tijdens de rechtszitting over de zaak. De daders verwachtten 10,7 mil joen gulden maar kregen maar 1.7 miljoen gulden in handen. Het grootste deel daarvan is nog zoek. De daders drongen de kluis bij het bedrijf binnen met behulp van een ontvreemd magnetisch toegangs pasje. Een videocamera registreer de de diefstal. Een 24-jarige Amsterdammer die gistermorgen terechtstond bracht zijn aandeel in de buit, zo'n 300.000 gulden, terug. Officier van justitie mr. P. van de Rivière eiste tegen hem 27 maanden celstraf waarvan negen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier nam daarbij in acht dat de verdach te berouw toonde, zijn aandeel in de buit heeft teruggebracht en dat bij de diefstal geen geweld is gebruikt. De officier eiste tegen de drie hoofdverdachten van de roofover val aanzienlijk zwaardere straffen. De hoogste straf, voor een 23-jarieg Amsterdammer, bedroeg drie jaar en negen maanden cel. Uitspraak op 9 april. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Omgeven door een waar mediacircus begaf een groep van vijf Guardian Angels zich gisteren in het centrum van Amsterdam. De bekende rode ba retten, jassen en 'safety patrol T- shirts' maakten een hoop reacties los bij de reizigers in het metrosta tion. "Oh, dat zijn die mafketels die de politie een beetje helpen". De politie in Amsterdam wil, evenals de gemeente en het Ge meente Vervoer Bedrijf, echter niets weten van de 'beschermenge len'. Het vijftal, afkomstig uit Lon den, laat zich echter niet ontmoedi gen en kwam toch naar Amsterdam voor een verkennende missie. De burgerwachten zeggen naar de hoofdstad te zijn afgereisd naar aanleiding van een dertigtal verzoe ken van verontruste Nederlandse burgers. Sebastian Metz, internatio naal coördinator van de Angels en leider van de missie, sluit niet uit dat er in Amsterdam ook een afde ling zal worden opgezet. "Als wij tijdens dit bezoek van on geveer een week een duidelijk sig naal krijgen van genoeg mensen die vinden dat een organisatie als de on ze hier nodig is, kunnen wij er toe besluiten in Amsterdam van start te gaan. Dit zou dan overigens moeten gebeuren met Nederlandse Angels. We moeten dus ook uitvinden of er genoeg Amsterdammers zijn die door ons opgeleid willen worden en de straat op willen gaan", aldus Metz die over een werkelijke kans op een Amsterdamse afdeling van de Guardian Angels geen concrete uitspraken deed. De Angels worden in de Verenig de Staten en in Londen gefinan- formen, werkt preventief. We wij zen mensen de weg, stellen mensen op hun gemak maar houden lieden die een misdrijf hebben begaan ook leveren ze over aan de poli- gens ongewapende 'engelen'. Dit il lustreerde een stadsbewoonster duidelijk woensdagmiddag in het metrostation bij het Centraal Sta tion: "Het is goed dat ze er zijn.., den dat wordt gepleegd in metro- metrostations gedaald. Dat is toch ook een succesje van ons, vinden we", aldus Metz. De Angels laten zich niet ontmoe digen door de op zijn zachtst gezegd niet echt hartelijke ontvangt van de autoriteiten in Amsterdam. "We hebben dit in Londen ook meege maakt. Men was bang dat we meer problemen zouden veroorzaken dan uit de wereld helpen. Nu horen we er gewoon bij daar. We doen ons werk en niemand kijkt er meer vreemd van op. In Amsterdam heb ben we van het publiek overigens heel veel positieve reacties gekre gen", zo zegt een optimistische Metz. "We kopen gewoon een kaart je en begaan geen enkel misdrijf. Wie kan ons tegenhouden?" Een woordvoerder van de politie in Amsterdam steekt zijn mening over de Guardian Angels niet onder stoe len of banken. "Wij willen dat soort activiteiten gewoon niet in Neder land. Het zijn toch een soort burger wachten". Een vergelijking met de in Amsterdam actieve stadswach ten gaat volgens hem niet op. "De stadswachten zijn officieel aange- cierd door particulieren. In Londen erend van 16 tot 82 jaar, doet het steld door de gemeente. Daar zijn is twee jaar geleden de eerste Eu- werk naast een 'gewone' dagtaak of heel goede afspraken mee ge- ropese groep van start gegaan, studie en zet zich in op vrijwillige maakt", aldus de politiewoordvoer- Vooral in de metro en in de me- basis. "Wij willen de mensen laten der wiens korps weigert de Angels trostations zijn de rode baretten ac- zien dat er jonge mensen bestaan te ontvangen. tief. die bereid zijn iets aan problemen De Amsterdammers hebben grote stad te doen. Onze voorlopig gemengde gevoelens tie. In Londen is het aantal misda- denk ik. Ik voel me nu wel iets veili- Infolijn 02521 -19144 KEUKENHOF het metrostation moet ik zeg gen. Ze moeten alleen niet te machtsbelust worden. Die apepak- ken zien er trouwens wel een beetje ^HjHoa^nieut^Elk^a^ander^ eng uit, vind je niet?" ADVERTENTIE - De Guardian Angels verkennen Amsterdam: "Oh, dat zijn die majketels die de politie een beetje helpen". ANP) aanwezigheid, met de bekende over de aanwezigheid ITALIAANSE MEUBEL- PAASSH0W IN Z0ETERW0UDE Italiaans verkeersburo MaraQ-Expresse apparaten! Italiaans restaurant Italiaanse wijnimporteur Italiaanse scooters adviseurs in modem wonen rijndijk 2b zoeterwoude S 01714-13861, woonboulevard

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3