Clouseau maakt Engelstalige single voor Songfestival in mei Slechts twee Hollandse hits in Veronica Top 100 VARA brengt samenvatting Fons Jansen-programma Joe Jackson duurste act op Pinkpop PAGINA 26 DONDERDAG 28 MAART 19 Nieuw platencontract voor Koen en consorten HILVERSUM (GPD) - Radio 3 van Veronica staat morgen de gehele dag in het teken van de 'Top 100 aller tijden'. Om negen uur 's morgens wordt het start sein gegeven met de nummer 100, Europe's 'Final Count down'. Tegen zes uur 's avonds is de nummer 1 te beluisteren en dat is deze keer Queen met 'The Bohemian Rapsody'. Queen heeft Led Zeppelin met .'Stairway to Heaven' van de eerste plaats naar nummer drie verdreven. Opvallend is deze keer de na drukkelijke aanwezigheid van de groep U2 in de hitlijst. Met maar liefst zeven songs staat deze formatie genoteerd. Hóóg ste notering voor U2 is nummer 25 met 'New Years Day'. Slechts twee Nederlandse bands zijn vertegenwoordigd in de 'Top 100 aller tijden'. Op num mer 58 prijkt het Klein Orkest met de song 'Over de Muur' en op nummer 30 staat Normaal met 'Oerend Hard'. De 'Top Honderd aller tijden' is samengesteld door radio-luis teraars die via een briefkaart hun favoriete top 10 mochten inzen den. Duizenden briefkaarten zijn door Veronica medewerkers ge sorteerd en in een computersys teem gebracht. Het uiteindelijke resultaat is dus morgen te beluis teren. Hoogste nieuwe binnenkomer is Sinead O' Connor met 'No thing Compares 2 U' op nummer 52. Beatles en Stones fans komen niet echt aan hun trekken in de 'Top 100 aller tijden'. Beide groe pen hebben slechts twee noterin gen. De plaat die het hardste steeg ten opzichte van vorig jaar "Je leeft maar één keer" zag ik laatst op een T-shirt staan, en op de achterkant stond: "tenzij je een hindoe bent". Maar als ik afga op de alarmerende berich ten die de afgelopen maanden in de pers verschijnen, daii lijkt het er eerder op dat menige hin doe met een half leven genoegen neemt. In "Onze Wereld", het blad van de NOVIB, dat de Der de Wereld dichter bij onze eerste wereld wil brengen, staat deze maand namelijk een reportage over de bloeiende handel in or ganen, die afkomstig zijn van levende Indiërs. Steeds meer ar me, maar volkomen gezonde mensen, zijn bereid een nier, een stuk huid of zelfs een oog aan ziekenhuizen en particuliere klinieken te verkopen. In de jaren zeventig, in de hoogtijdagen van de family planning-campagnes, wist men menige Indiase man tot sterili satie te verleiden door hem een beloning in het vooruitzicht te stellen. In ruil voor een transis torradio was hij bereid van ver dere voortplanting af te zien. Want wilde India ooit de tering naar de nering kunnen zetten, dan diende de vruchtbaarheid van de vrouwen afgeremd te worden (en die van de bodem verhoogd). Mede dankzij die ri goureuze campagnes om het kindertal te beperken, behoort India niet laiiger meer tot de landen met steeds terugkerende hongersnood. Een ander artikel dat in In dia gretig aftrek vindt, is bloed. Een leger van beroepsdonoren voorziet de bloedbanken jaar lijks van een enorme plas bloed. V.oor elke druppel wordt be taald, dus is het geen wonder dat de bloedbank van India meer geld uitgeeft dan welke andere bank ter wereld ook. laatste is soms een rijke landge noot, maar steeds vaker een rij ke buitenlander. Binnen enkele uren is de nier van plaats ver wisseld. Tegenwoordig is het niet meer nodig dat het orgaan afkomstig is van een naast fa milielid; nieuwe antistoffen zorgen ervoor dat de getrans planteerde nier niet door af weermiddelen wordt vernie tigd. Heel voorzichtig begint zich in India een nieuwe markt te ontwikkelen: die in ogen van le vende donoren. Het is bekend dat in Sri Lanka de hoornvlie zen van pas gestorven mensen op grote schaal worden verwij derd, zonder dat daar een codi cil aan te pas komt. Maar in In diase klinieken geeft men de voorkeur aan verse hoornvlie zen. De prijs van een oog be draagt bijna het drievoudige van die van een nier. Onduide lijk is echter hoe omvangrijk deze illegale handel nu is. Een van de mannen die, dankzij het verlies van een nier, een stukje hoger op de sociale ladder is ge klommen, is ten volle bereid om een oog en zelfs een hand onmid dellijk voor een bom duiten af te staan. Hij zou zijn winkel wil len uitbreiden en zijn fiets graag voor een motorfiets in wisselen. Wat gaat er in zo'n man om? Denkt hij echt dat je met één oog en één hand lekker op een motor kunt rondscheu ren? Het is natuurlijk een triest stemmende affaire, deze uitver koop in het armenhuis. Maar ook: wat een roekeloze wils kracht om vooruit te komen! En wat een levensmoed - alleen al bij de gedachte dat ik een stuk van mijn lichaam voor geld zou moeten offeren zinkt de moed mij in de schoenen. India is het land waar men een nier voor een fiets en een oog voor een motorfiets over heeft. Het Klein Orkest met 'Over de muur' op nummer 58 in de Top 100 aller tijden'. (archieffoto) is 'Belfast Child' van Simple Minds. Deze protestsongs steeg van 97 naar 28. De presentatie van de Top 100 aller tijden is in handen van Erik de Zwart, Rob Stenders, Jeroen van Inkel, Peter Holland en Bart van Leeuwen. De 'Top 40' is voor deze ene keer verschoven naar 19.00 uur. In de armoebuurten van de grote steden verkopen momen teel enkele duizenden mensen een van hun nieren aan opko pers. Eerst ging het alleen om mannen, maar nu zijn er ook steeds meer vrouwen die een deel van hun lichaam in geld willen omzetten. Het is niet meer ongewoon dat van een echtpaar zowel de man als de vrouw zich heeft laten opensnij den. Een nier levert ongeveer 2500 gulden op, een geweldige hoeveelheid geld voor de betrok kenen. De Wereldgezondheids organisatie mag dan spreken over "prostitutie van het mense lijk lichaam" en over een "mo reel verwerpelijke zaak", maar de donoren hebben het idee dat zij een gouden weg bewandelen. "Het zou me drie levens gekost hebben om net zoveel geld te sparen als ik voor mijn nier heb gekregen", zegt een van hen, die zijn huisje heeft verbouwd, een fiets en een televisie heeft ge kocht en een zaak is begonnen. Er wordt niet getwijfeld aan wat de artsen hen hebben ver teld: dat een mens heel goed oud kan worden met één nier. Odin, de Germaanse oppergod, had er een oog voor over om wijs te worden, in India heeft men er een nier voor over om een fiets te kunnen kopen. De donor wordt tegelijk met de patiënt in het ziekenhuis opgenomen. De Dc zaterdag overleden cabaretier Fons Jansen, hier tijdens een optreden in 1983. (foto anp> HILVERSUM (ANP) - De VARA zendt volgende week dinsdag op dc tv een vijftig mi nuten durende samenvatting uit van Fons Jansens theater programma '3x Andermaal'. Bert Haanstra heeft de samen vatting gemaakt. Het program ma 'Bloemen voor Willem Wil mink' komt te vervallen. De VARA gaf Haanstra al enige tijd geleden opdracht compilaties te maken van de voor televisie opgenomen thea terprogramma's van Fons Jan sen. Behalve om '3x Ander maal' uit 1971, gaat het om op namen uit 1975, '78 en '84. Het was de bedoeling deze samenvattingen in het najaar uit te zenden. Maar nu Fons Jansen eind vorige weck is overleden, is besloten het in zwart-wit opgenomen '3x An dermaal' eerder uit te zenden. Uitzending: VARA, dinsdag 2 april, 20.49 uur via Nederland 1 Holisten streven naar eigen omroep ARNHEM (GPD) - De holistisch beweging gaat een eigen omroep op richten. Eerst wil men proberen een kleine zendmachtiging te krijgen, om op termijn een grote, niet-commerciele omroep, op te zetten. De holisten, die zichzelf zien als wereldhervormers, willen na een jaar van voorbereiding aan hun opmars beginnen. Via televisie willen de holisten hun invloed uitbreiden, om zo een mentaliteitsverandering onder de mensen teweeg te brengen. "Het samensmeden van alle posi tieve krachten, van al die krachten die tegenwicht proberen te bieden aan de krachten die mens en milieu uitbuiten", dat is volgens bestuurs voorzitter Van Meurs van 'De holistische beweging voor een leefbare wereld' het belangrijkste doel van deze vereniging. Barend en. Van Dorp naar Gouden Roos DEN HAAG (GPD) - RTL 4 zendt een aflevering van het sportprogram ma 'Match Barend en van Dorp' in naar het jaarlijkse Gouden Roos- Festival in Montreux. Dit heeft het commerciële station gisteren be kend gemaakt. Het gaat om een aflevering die op 27 december van het vorig jaar op het scherm te zien was. In deze speciale uitzending werd teruggeblikt op 1990 door prominente gasten als de voetballers Ruud Gullit, Marco van Basten, Hans van Breukelen en de ex-schaatser Ard Schenk. HILVERSUM (GPD) - Koen Wautcrs en zijn twee maten van Clouseau duiken eind deze week de Hilversumse Wissel oordstudio in om, voor het eerst, een Engelstalige single op te nemen. Het wordt de En gelse versie van het lied 'Geef het op' dat Clouseau op 4 mei tijdens het Songfestival in Ro me gaat zingen. In Hilversum wordt tevens de Nederlandse versie opgenomen. De Engelse single wordt direct na het Songfestival in Europa uitgebracht. 'Geef het op' is een up-tempo nummer dat is geschreven door Koen en Kris Wauters en Jan Leyers (van de groep Soulsister, red.). Het songfestivalnummer lijkt in niets op de laatste hits van de groep zoals 'Domino' en 'Daar gaat ze', maar misschien meer op 'Anne'. Een vrolijk lied met wat Motown-invloeden. De song is nog maar één keer door Clou seau ten gehore gebracht, tijdens de finale van het Nationale Song festival in België. In Rome zal Clouseau weer uit vier personen bestaan. De broers Koen en Kris en gitarist Bob Sa- venburg en voor deze keer weer toegevoegd Karei Theys op bas gitaar. Theys verliet de groep enige maanden geleden omdat hij zich niet meer prettig voelde Koen Wauters: lucratief plantencontract aangeboden gekregen. in het hele circus rond Clouseau. Verder wordt Clouseau in Rome bijgestaan door twee studiomu zikanten en een achtergrond koortje van twee dames en een heer. Het orkest dat Clouseau nog versterkt in Rome wordt ge dirigeerd door Roland Ver- looven. Platencontract De juristen en advocaten van Clouseau zijn momenteel druk bezig met het bestuderen van een nieuw platencontract dat de groep aangeboden heeft gekre gen door EMI Bovema. De eerste platen van Clouseau zijn uitge bracht door de firma CNR uit Hilversum. Dat platencontract is afgelopen en EMI Bovema heeft de Belgen direct een lucratief contract aangeboden. Clouseau voelt veel voor het aanbod van EMI, vooral omdat deze platen firma wereldwijd aan promotie kan doen. Volgens een woordvoerder van de Belgische vestiging van EMI is de kans groot dat volgen de week de handtekeningen door de leden van Clouseau wor den gezet. "In principe zijn alle partijen wel akkoord en hebben we zelfs al een heel produktie- schema voor de groep opgezet. Zo is de plaatopname eind deze week ook een initiatief van ons en hebben we de Wisseloordstu dio voor Clouseau ook in april gehuurd. Het is de bedoeling dat de groep dan een Engelstalige cd gaat maken, die in oktober in Eu ropa uitgebracht zal worden". Joe Jackson eist de supersta- tus op tijdens de 22ste editie van het Pinkpopfestival. GELEEN (GPD) Vier inter nationale topacts die zonder scrupules vechten om de hoog ste eer van 'hoofd-act'. Met die ongekende weelde had Pink pop-directeur Jan Smeets de voorbije dagen af te rekenen bij de definitieve samenstel ling van de 22-ste editie van het gelijknamige popevenement. Met als merkwaardig compro mis dat zowel Joe Jackson, Lenny Kravitz, Living Colour als The Happy Mondays boven aan het affiche prijken van Eu ropa's oudste openlucht-festi val, dat op tweede pinksterdag, 20 mei, opnieuw op de draf- en renbaan van Landgraaf wordt gehouden. Aan laatstgenoemd trio voeg de oude rot Joe Jackson, tien jaar geleden ook al eens te gast op Pinkpop, zich pas maandag avond laat definitief toe. Daar mee mag hij zich meteen veruit de duurste act van het festival Smeets daarover: "Ja, de man heeft nogal wat noten op zijn zang. Zo zal ons artistieke affiche helemaal opnieuw ontworpen moeten worden, met de naam Jackson prominent bovenin. Bo vendien gaat het concert dat Jackson nog diezelfde avond in Brussel zou geven, niet door. Zijn manager wilde wel, maar hij zelf voelt er hoegenaamd niets Overigens hoopt de voormali ge 'angry young man' uit Enge land binnenkort al van zich te doen spreken met zijn nieuwe al bum 'Laughter and Lust', dat eind volgende maand verschijnt. "De contracten vallen nu al minstens tachtig mille duurder uit dan pakweg tien dagen gele den nog het geval was. Een be hoorlijke tegenvaller", aldus de Pinkpopdirecteur, die net als in de afgelopen jaren ruim een half miljoen gulden te besteden had. De totale kosten van het festi val belopen ruim anderhalf mil joen gulden. ALSJEBLIEFT. PAASHAAS.' IK HEB £>E HELE NACHT V POOBÓESCH/L- ,>V PEBP.'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26