LEIDSCH DAGBLAD Politie pakt betogers op in Moskou >k Campagne tegen gif in Nederlandse bloembol Vergadering Russisch parlement uit protest opgeschort Pakkans bij uitkerings fraude klein Mogelijk 300 asielzoekers naar voormalig klooster Leimuiden Kok ligt in de clinch met Planbureau over tekort 'Bonus voor mijden van academisch ziekenhuis' Op Goede Vrijdag iNTELEB PA4JMG SlSrUH garden -- centre bloemendaal bv. DONDERDAG 28 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39508 Prijs fl. 1,45 DEN HAAG/REGIO - De Neder landse bloembol druipt van het [landbouwgif. Waterwinning in de omgeving van bloembollenvelden is al jaren onmogelijk en de hele Ne derlandse bollenstreek wordt ge teisterd door een ernstige vorm van luchtverontreiniging. Met die bood schap begint de Zuidhollandse Milieufederatie in het buitenland een anti-reclamecampagne voor (of juist tegen) de Nederlandse bloem bol. De organisatie heeft de opening 1 van de Keukenhof (vandaag) aange grepen om de media in het buiten land te wijzen op het milieuvervui lende karakter van de Nederlands Telers en handelaren woedend bloembol. Dag- en weekbladen in de VS, Japan, Italië, Duitsland en Frankrijk ontvangen een artikel van de milieufederatie waarin wordt uiteengezet dat het telen van bloembollen met een overmaat aan bestrijdingsmiddelen plaatsvindt. Ook een drietal handelsorganisa ties, Cebeco handelsraad, CNB en de Hobaho in Lisse ontvangen een oproep om te stoppen met het over matig gebruik van bestrijdingsmid delen. Volgens de organisatie is het mo gelijk een 'groene' en dus milieu vriendelijke produktielijn van bol len op te zetten. "Dat kan alleen als de consument hierom vraagt. De producenten en handelaren zullen uit eigener beweging nooit hiertoe overgaan. Het milieubelang is in de bollenteelt nog altijd ondergeschikt aan de economische belangen", al dus de federatie. De bollenwereld heeft uiterst ver ontwaardigd gereageerd op de aan tijgingen. (zie daarvoor pagina 18) Groei arbeidsongeschikten blijft ZOETERMEER (ANP) - Het aantal arbeidsongeschikten is vorig jaar met 37.000 toegenomen tot bijna 881.600, een groei van 4.4 procent. Dat komt erop neer dat 12,7 procent van de beroepsbevolking een aaw of wao-uitering krijgt, aldus het jaaroverzicht van de Sociale Verzeke ringsraad. Van de vrouwen in de beroepsbevolking was eind vorig jaar 10,7 pro cent geheel of gedeeltelijk afgekeurd. Bij de mannen was dat 13,9 pro cent. Die relatieve achterstand lopen vrouwen vrij snel in. De kans dat een vrouw wordt afgekeurd is per jaar 1,96 procent tegen 1,55 procent bij de mannen. Alhoewel het aantal mensen dat gedeeltelijk wordt afgekeurd en dus ook een gedeeltelijke arbeidsongeschiktheidsuitkering krijgt bijna tweemaal zo snel groeit (6.6 procent) als het aantal volledig afgekeur- den (3,8 procent) nemen de lasten voor de maatschappij nog steeds toe. MOSKOU (AP/AFP/Rtr) De politie is vanmorgen in actie gekomen tegen de eerste groepen aanhangers van de radi cale hervormer Boris Jeltsin die in Moskou ondanks een de- monstratieverbod de straat opgingen. Minstens zes beto gers werden aangehouden en afgevoerd. Rond het middaguur besloot het Congres van Volksafgevaardigden van de Russische Republiek zijn werkzaamheden op te schorten tot morgenochtend uit protest tegen de door president Gorbatsjov geno men veiligheidsmaatregelen. Het congres zegt niet langer te kunnen functioneren zolang de ordetroepen in het centrum van Moskou zig zijn. Het Russische parlement werd geopend met een veroorde ling van het door president Michael Gorbatsjov afgekondigde demon stratieverbod. Volgens Roeslan Chasboelatov, een naaste medewerker van Jeltsin en lid van de Opperste Sovjet, zou Gorbatsjov van plan zijn de orde troepen morgen terug te halen. Gor batsjov zou hem hebben verzekerd dat zij alleen in Moskou zijn om ge weld te voorkomen. Bij het Kremlin blokkeerden troepen van leger en politie met vrachtvoertuigen de toegang tot het Rode Plein. De ordetroepen traden onmiddellijk op toen zich tussen het Kremlin en het Rossiya-hotel, waar veel Russische parlementari ërs van buiten Moskou logeren, een groep van 75 pro-Jeltsinbetogers had verzameld. De demonstranten, die Russische vlaggen bij zich hadden en span doeken met opschriften als "Jeltsin is de hoop van het Russische volk" en "communisten, staak het ver woesten van de levens van de bur gers", werden door de politie uit- eengesjagen. De vergadering van de Russische Opperste Sovjet begon met groot tumult toen een motie in stemming werd gebracht waarin het demon stratieverbod van Gorbatsjov werd veroordeeld. Van de 947 aanwezige parlementariërs stemden 532 vóór de motie. Volgens de indieners van de motie betekent het verbod in fei te "de instelling van de noodtoe stand in Moskou" en is het in strijd met bepalingen in de grondwet van de Russische Federatie. In de motie wordt ook de beslis sing van Gorbatsjov veroordeeld om het handhaven van de orde in Moskou ónder direct toezicht van de federale regering te plaatsen. Beide besluiten worden in de motie buiten werking gesteld. Het is nog niet duidelijk of na de uitslag van deze eerste stemming nog een motie van wantrouwen wordt ingediend tegen Jeltsin, waarmee conservatieve parlemen tariërs hebben gedreigd. Het Lijkt echter niet waarschijnlijk dat die een meerderheid zal krijgen. De organisatoren van de demon stratie, onder wie de anti-commu nistische beweging Democratisch Rusland, verwachten op het Mane- zjplein bij het Kremlin ondanks de zware veiligheidsmaatregelen een half miljoen mensen op de been te krijgen. Ambassade VS bij brand ontruimd MOSKOU (AP) Meer dan 400 di plomaten en personeelsleden heb ben vanmorgen de Amerikaanse ambassade in Moskou moeten ont ruimen nadat op de bovenste etages van het 10 verdiepingen hoge ge bouw brand uitbrak. De brand ging gepaard met flinke rookontwikke ling. Een bewaker moest worden behandeld, doordat hij te veel rook naar binnen had gekregen. De brandweer had enkele nodig om het vuur onder controle te krijgen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting bij werk zaamheden in een liftschacht. ZOETERMEER (ANP) - Veel fraudeurs met een ww-uitke- ring, ziekengeld of wao lopen nooit tegen de lamp. Officiële onderzoeken in 1985 en 1989 kwamen tot 2,5 procent ont duiking van premies en 3,5 procent ten onrechte verleen de uitkeringen. Maar in 1988 werd slechts 0,14 procent frau de met premie-afdrachten en 0.08 procent fraude met uitke ringen opgespoord. Dit blijkt uit een onderzoek van de Sociale Verzekerings raad (uitkeringsinstantie van onder mee aow en kinder- bijlsag) in opdracht van oud- staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken). Bovendien blijkt dat een kwart van de fraude rende werknemers dat doet met medeweten van de baas. Ww-fraude wordt relatief het meest geconstateerd en daar worden sancties als te rugbetaling het meest toege past. Bij de ziektewet loopt men het minste kans op be trapping. Op 4.2 miljoen zick- temcldingen in 1988 werd slechts in 582 gevallen (0,01 procent) fraude ontdekt. De wet biedt nauwelijks mogelijkheden om straffen op te leggen. Het gaat meestal om verzwegen neveninkomsten bij ziekte. Onduidelijk is hoe hoog de sanctie moet zijn, wanneer die moet ingaan en hoe lang die mag duren. De SVR wil de opsporings diensten van de bedrijfsvere nigingen die de uitkeringen toekennen stelselmatig gaan controleren. Over enkele maanden krijgt staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) een plan om uikterings- en premiefraude aan te pakken van de Federatie van Bedrijfs verenigingen, de Sociale Ver zekeringsbank en de sociale verzekeringsfondsen. Les Misérables verlengd AALSMEER (ANP) - De speelpe riode van de musical "Les Misera- bles" is wegens enorme belangstel ling verlengd met ruim 3 maanden tot en met 27 oktober. Er zijn tot nu toe volgens Joop van den Ende The- aterprodukties ongeveer 250.000 kaartjes verkocht Aanhangers van Boris Jeltsin discussieerden vanochtend bij het Kremlin met een politieman van het leger die de demonstran ten opdracht gaf te verdwijnen. (foto EFA) vele stoffen leverbaar (JëncBröva) Leiden-C, Haarlemmerstraat 52-54. 071-127509. Oen Haag-C, Denneweg 4. 070-3106314, Amslerdam-C. Molsleeg 12. Hk Spuistraat. 020-6259866. Amster dam, Willem van Weidammeiaan 11. Gelderlandplein. 020-6440510 Vlaardmgen-C. Korte Hoogstraat 41, 010-4346267. JACOBSWOUDE/LEIMUIDEN - In het voormalige klooster aan de W. van der Veldenweg in Leimui den worden mogelijk 300 asielzoe kers gehuisvest. Een particuliere organisatie heeft hiertoe een plan ingediend bij het ministerie van wvc, maar of het ooit wordt uitge voerd is hoogst twijfelachtig. Een eerder voorstel van dezelfde instan tie is afgewezen, omdat het niet vol deed aan tal van eisen. Ook het tweede plan scoort volgens een woorvoerder van het ministerie niet hoog: "Het klooster is bouwkundig ongeschikt voor opvang". De plannen zijn voor de gemeente Jacobswoude overigens een volsla gen verrassing. Burgemeester D. Brouwer de Koning moest ze uit het geruchtencircuit vernemen. "Ik moest zelf gaan informeren bij het ministerie van wvc. Het ministerie heeft erkend dat het procedureeel niet netjes is verlopen. Die zaak wordt onderzocht". AUTO WASSEN? OOGVERBLINDEND IN TWEE MINUTEN Het plan voor de huisvesting van de asielzoekers is gemaakt door het Haagse, maar vooral vanuit Alphen aan den Rijn opererende adviesbu reau G.M.H. International. De di recteur erkent dat er plannen bij het ministerie zijn ingediend namens een particuliere organisatie waar van hij de naam niet wil prijsgeven. Ook over aantallen laat hij zich niet specifiek uit: "In het klooster zelf kunnen hooguit 100 asielzoekers worden gehuisvest". Als op het achterliggende terrein tijdelijke gebouwen worden neer gezet kunnen veel meer mensen op het complex worden onderge bracht. Volgens Brouwer de Ko ning ligt het in de bedoeling, als de plannen doorgaan, ook nog eens 50 ambtenaren voor het beheer van de gebouwen in Jacobswoude onder te brengen. Het klooster in Leimuiden is de laatste jaren al vaak in de publiciteit geweest. Het was aanvankelijk ge kraakt. Vervolgens zouden er kan toren in komen. Onduidelijk is of de huidige eigenaar van het klooster, het aannemersbedrijf Teerenstra uit Heiloo, opdracht heeft gegeven voor het maken van plannen voor asielzoekers. De directeur was on bereikbaar voor commentaar. Het ministerie van wvc laat weten dat er over het plan niet is beslist. Dat gebeurt waarschijnlijk over een paar weken. Het gaat om mensen die in afwachting van hun asielaan vrage tijdelijk in Nederland verblij- LEIDEN Het Leids-Alphense ziekenfonds Zorg en Zekerheid geeft jaarlijks 20 miljoen gulden ex tra uit omdat nogal wat patiënten gebruik maken van de academische Zonnig Vannacht weinig bewolking, mo gelijk een enkele mistbank en een minimumtemperatuur rond het vriespunt. Overdag flinke zonnige perioden en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Zwak ke tot matige noordoostenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tijdens het weekeinde perioden met zon. Daarna meer bewolking en moge lijk wat regen. Minimumtempera tuur dichtbij het vriespunt, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 gra den. 28 PAGINA'S ÜfÜHet Motorhuis VONDELLAAN 80, LEIDEN. MAT/M ZA 8.15-17.45 zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van adverten tie-opdrachten voor onze edities van zaterdag 30 maart geldt als uiterste inle veringstermijn: vrijdagmor gen 29 maart 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 2 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 29 maart 15.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad Z.-Afrika naar OS GENEVE (AFP) - Het Interna tionaal Olympisch Comité no digt in juli Zuid-Afrika uit deel te nemen aan de Olympi sche Spelen van Barcelona 1992. Dit verklaarde voorzitter Samaranch vanmorgen in Ge- nève nadat hij op het vliegveld de officiële IOC-delegatie naar Z.-Afrika onder leiding van de Senegalese vrcdesrech- ter Kcta Mbaye had verwel komd. De delegatie erkende onder vijf voorwaarden het Olympisch Comité van Zuid- Afrika. ANCleider Nelson Mandela zal in april het IOC in Lausanne bezoeken. ziekenhuizen in de regio. Dat geld kan worden bespaard door aan po tentiële klanten van een acade misch ziekenhuis een bonus te ge ven als zij naar een ander zieken huis gaan. Dat is de mening van de directeur van Zorg en Zekerheid, R.H.M. Hendriks. Hendriks reageert met deze stel- lingname op eerdere uitlatingen van de voorzitter van de raad bestuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL), mr.dr. J.H. Peters. Peters vindt dat verzeke raars zich niet te nadrukkelijk en rechtstreeks met de inhoud zorg mogen bemoeien. Hij schuwde dat ziekenhuizen in dat geval niet zullen schromen om de verzekeringsmarkt te betreden. Hendriks heeft nu Peters 'lik op stuk' gegeven met zijn suggestie om patiënten meer van de academische ziekenhuizen weg te houden, bij voorbeeld door ze hiervoor een bo nus te geven. (pagina 18: 'AZL is veel duurder dan gewoon ziekenhuis') DEN HAAG (GPD) - Minister Kok van financiën bestrijdt de bereke ningen van het Centraal Planbu reau (CPB) over het financieringste kort Het planbureau heeft becij ferd dat het tekort zo'n 6 miljard ho ger zal uitvallen dan eerst was ge dacht. Volgens Kok gaat het CPB echter van verkeerde veronderstel lingen uit. Bij de bezuinigingen voor de begroting van 1992 houdt hij daarom vast aan zijn eigen bere keningen, die 2 miljard gunstiger uitvallen. Belangrijkste verschil in de beide becijferingen is de koers van de dol lar. Het planbureau houdt voor 1992 een prijs van 1,65 gulden aan. Kok meent dat 1,80 reeier is, gezien de grote koersstijging van de afgelo pen weken. Voorts vindt Kok het niet terecht dat het CPB alle maat regelen om het ziekteverzuim terug te dringen en de privatisering van de studieleningen buiten beschou wing laat. De minister gelooft dat die wel degelijk hun vruchten zul len afwerpen. Ook dan blijft een tekort van 4 miljard. Kok wil dat dekken door maatregelen uit de tussenbalans sneller door te voeren. Bovendien wil hij de prijscompensatie voor de ministeries schrappen. Om de begroting voor dit jaar rond te krijgen, wil het kabinet een groot aantal projecten uitstellen en de ministeries een tijdelijke beper king van de uitgaven opleggen. Voorts zullen meevallers in de soci ale zekerheid worden gebruikt om de gaten te dichten. De operatie moet in totaal 1,5 miljard opleveren. (zie verder pagina 3) Autotelefoon.. 01720-34611 MAUTO'S lijnbaan 6, leiderdorp, Telefoon 071 41087a het voorjaar is weer losgebarsten! krijgt u óók de kriebels? wij hebben erop gerekend! welkom bij tel 071-410377 DE SPECIALISTEN MET PLEZIER IN HUN WERK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1